Osadnicy z Catanu - pytania i wątpliwości

Masz wątpliwości w sprawie zasad jakiejś gry? Zamiast pisać na forum ogólnym, wyszukaj dedykowany wątek na tym podforum i w nim zadaj pytanie.
ihasel
Posty: 131
Rejestracja: 20 sty 2016, 20:40
Lokalizacja: Szczecin
Has thanked: 1 time
Been thanked: 1 time

Re: Osadnicy z Catanu - faza budowania/handlu oraz miasta

Post autor: ihasel »

Ponownie odeślę Cię do instrukcji - tym razem dodatku Miasta i Rycerze.
Faza początkowa
• Gracze kolejno rzucają obiema kostkami z oczkami (białą oraz czerwoną).
• Grę rozpoczyna osoba, która uzyskała większą sumę na kostkach- ustawia na planszy
jedną osadę oraz drogę
(zgodnie z zasadami podstawowej wersji gry).
Pózniej, w drugiej fazie rozmieszczania, zamiast osady gracz umieszcza na planszy
miasto oraz drogę
. -> ad.1
• Każdy z graczy otrzymuje po jednej karcie z surowcem z każdego pola planszy
graniczącego z jego miastem. -> ad.2 (bierzesz surowce - po jednym i żadnych towarów)
• Rozgrywkę rozpoczyna ten, kto jako ostatni umieścił na planszy swoje miasto.

Ad.3
Jak zbudujesz poziom 5 metropolii to już nikt Ci go nie zabierze. Jak zbudujesz poziom 4 i nie chcesz/nie możesz zbudować 5 to wystawiasz się na ryzyko, że Ktoś zbuduje 5 poziom i metropolię w tej dziedzinie Ci odbierze (ten ktoś przekształca jedno ze swoich miast w metropolię, a Ty metropolię ową ze swojego miasta zdejmujesz - Jego dorobek punktowy wzrasta o 2, a Twój o tyle maleje).

Wariant dwuosobowy jest opisany w dodatku Kupcy i Barbarzyńcy. I moim zdaniem dasz radę go zagrać bez tego dodatku - przeczytaj sobie tylko co i jak w instrukcji.
superthulee
Posty: 79
Rejestracja: 12 sie 2016, 00:14
Has thanked: 14 times
Been thanked: 1 time

Re: Osadnicy z Catanu - faza budowania/handlu oraz miasta

Post autor: superthulee »

Po raz kolejny dzięki!

Czy możecie też podpowiedzieć jak najlepiej grać w Osadników (zarówno podstawę jak i Miasta i Rycerze) we dwójke?
Awatar użytkownika
vincentblack
Posty: 286
Rejestracja: 17 lut 2014, 17:52
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 13 times
Been thanked: 11 times
Kontakt:

Re: Osadnicy z Catanu - faza budowania/handlu oraz miasta

Post autor: vincentblack »

superthulee pisze:Po raz kolejny dzięki!

Czy możecie też podpowiedzieć jak najlepiej grać w Osadników (zarówno podstawę jak i Miasta i Rycerze) we dwójke?
Ja gram w podstawkę wg wariantu zawartego w dodatku "Kupcy i Barbarzyńcy" z 2 neutralnymi graczami (wariant nie wymaga zakupu tego dodatku, wystarczy kilka dowolnych żetonów, instrukcja jest do pobrania z sieci stąd: link), próbowałem innych ale ten wydaje się najlepszy. Chociaż i tak jest trochę wymuszony, Catan to jednak gra gównie dla 4 graczy, ze względu na aspekt handlowy.

Miast i Rycerzy nie mam, więc się nie wypowiem.
Mignonnet
Posty: 1
Rejestracja: 26 gru 2016, 19:05

Re: Osadnicy z Catanu

Post autor: Mignonnet »

Hej mam pytanie odnośnie tego ile punktów zwycięstwa dostajemy w sytuacji kiedy mamy 3 karty Rycerz i co za tym idzie kartę Największa Armia, czy łącznie to daje 5 punktów zwycięstwa czy liczą się już tylko 2 punkty ? W mojej instrukcji napisane jest, że wszystkie karty rozwoju dają jeden punkt zwycięstwa, a http://www.nest.republika.pl/catan1.html tutaj że tylko karty zwycięstwa...
Awatar użytkownika
FortArt
Posty: 2334
Rejestracja: 28 lis 2010, 21:20
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 45 times
Been thanked: 23 times
Kontakt:

Re: Osadnicy z Catanu

Post autor: FortArt »

Tylko te z wielkim napisem "1 Punkt"
Tak, to prawda, że w planszówkach najważniejszy jest klimat - klimat planszy, pionków, żetonów, kart i kostek.
Awatar użytkownika
pikpol
Posty: 523
Rejestracja: 02 gru 2008, 12:17
Lokalizacja: Chełmża
Has thanked: 1 time
Been thanked: 1 time

Re: Osadnicy z Catanu

Post autor: pikpol »

Mignonnet pisze:Hej mam pytanie odnośnie tego ile punktów zwycięstwa dostajemy w sytuacji kiedy mamy 3 karty Rycerz i co za tym idzie kartę Największa Armia, czy łącznie to daje 5 punktów zwycięstwa czy liczą się już tylko 2 punkty ? W mojej instrukcji napisane jest, że wszystkie karty rozwoju dają jeden punkt zwycięstwa, a http://www.nest.republika.pl/catan1.html tutaj że tylko karty zwycięstwa...
Karty rozwoju z VP ( Victory Points, Punktami Zwycięstwa) dają zawsze 1 VP za kartę.
Karta największa władza rycerska ( nie jest ona kartą rozwoju) jest przyznawana dla posiadacza największej armii ( począwszy od posiadania 3 rycerzy , czyli gdy ktoś inny wyłoży 4 rycerza ( przy czym ten gracz który pierwszy posiadał 3 rycerzy nadal ma ich 3) pierwszy gracz traci Największą Armię i co za tym idzie 2VP. Podobnie działa karta Najdłuższe Drogi

Rycerz jak również inne karty rozwoju ( typu budowa dróg, weż surowce, monopoly) same z siebie nie dają VP. Wyjatkiem są karty z dużymi cyframi i opisane jako Punkty Zwycięstwa. One dają 1 VP.

Mam nadzieję ze nie zagmatwałem.
Nero
Posty: 50
Rejestracja: 26 gru 2016, 17:52
Has thanked: 5 times
Been thanked: 4 times

Re: Osadnicy z Catanu

Post autor: Nero »

Mam proste pytanie bo nie wiem czy gram prawidlowo:
Jak przebiega tura każdego gracza?
Najpierw akcje budowy wymiany potem rzut kostką i znów możliwość budowy?
Czy jest dowolność?
W komputerowej wersji najpierw buduje itp a potem kulam kostkami i już nic po kostkach nie mogę zrobić. Czy tak należy grać?
Arius
Posty: 1410
Rejestracja: 30 mar 2016, 16:31
Has thanked: 294 times
Been thanked: 159 times

Re: Osadnicy z Catanu

Post autor: Arius »

Nero pisze:Mam proste pytanie bo nie wiem czy gram prawidlowo:
Jak przebiega tura każdego gracza?
Najpierw akcje budowy wymiany potem rzut kostką i znów możliwość budowy?
Czy jest dowolność?
W komputerowej wersji najpierw buduje itp a potem kulam kostkami i już nic po kostkach nie mogę zrobić. Czy tak należy grać?

W komputerowej wersji najpierw jest rzut kostkami. Pobranie surowców, ewentualne rozliczenie złodzieja.
Potem dopiero możliwość: budowy/handlu/zagrywania kart. I tak samo jest w wersji planszowej.
Jedyny wyjątek, to możliwość zagrania karty rycerza przed rzutem kostkami (np. aby uwolnić swoje pole z pod wpływu złodzieja, a zablokować przeciwnikowi zanim nastąpi generowanie surowców rzutem kostkami).
Oczywiście tak zagrana karta zalicza się do limitu jednej karty zagranej na turę.
A więc po rzuceniu rycerza przed rzutem kostkami w tej turze już kolejnej karty nie można zagrać.
Nero
Posty: 50
Rejestracja: 26 gru 2016, 17:52
Has thanked: 5 times
Been thanked: 4 times

Re: Osadnicy z Catanu

Post autor: Nero »

Ok. Dzięki. Jednak mam Catana na Androida kupionego w Google play i tam jest ewidentnie najpierw budowa, potem rzut kostkami, po którym kolejka przechodzi na następnego gracza...
Arius
Posty: 1410
Rejestracja: 30 mar 2016, 16:31
Has thanked: 294 times
Been thanked: 159 times

Re: Osadnicy z Catanu

Post autor: Arius »

Nero pisze:Ok. Dzięki. Jednak mam Catana na Androida kupionego w Google play i tam jest ewidentnie najpierw budowa, potem rzut kostkami, po którym kolejka przechodzi na następnego gracza...
Hmm. Jesteś absolutnie przekonany, że tak masz?
Jak rozstawisz osady, drogi to zanim zaczniesz budowę nie ma rzutu kostką?


Pytam, ponieważ też mam osadników na androida j jak sprawdzałem przed chwilą wszystko mam po staremu. Najpierw faza budowy osad i dróg. Potem zaczynają się tury właśnie od rzutu kostką.

Wszedłem przed momentem do tutoriala na androidzie.

Dice

These are rolled at the start of each turn. The sum of the throw determines which terrain hexes yield production.

Jasno napisane, że kostkami rzuca się na początku każdej tury.
Nero
Posty: 50
Rejestracja: 26 gru 2016, 17:52
Has thanked: 5 times
Been thanked: 4 times

Re: Osadnicy z Catanu

Post autor: Nero »

Kurcze już rozumiem. Mój rzut robi komputer. Kiedy ja klikam kostki to kończę Turę! A nie rzucam kośćmi... teraz dopiero to widzę....
JAK DOBRZE zajrzeć na forum. wielkie Dzięki! Cały czas żyłem w innej rzeczywistości;)
berezpl
Posty: 4
Rejestracja: 28 sty 2017, 22:55
Has thanked: 1 time
Been thanked: 3 times

Osadnicy z Catanu - najdłuższa droga handlowa

Post autor: berezpl »

Witam,

według instrukcji kartę wartą 2 punkty za najdłuższą drogę handlową otrzymuje gracz który zbudował drogę składająca się z co najmniej pięciu elementów. Co się dzieje w przypadku gdy droga skróci się (np. zostanie przestawiony statek) do czterech elementów?

Czy karta zostaje u gracza czy też zostaje mu odebrana?

przeszukałem forum i nie znalazłem odpowiedzi na to pytanie, mam nadzieję że się nie dubluje.

z góry dzięki za odpowiedź.
Pynio
Posty: 860
Rejestracja: 14 sty 2013, 14:16
Has thanked: 122 times
Been thanked: 112 times

Re: Osadnicy z Catanu - najdłuższa droga handlowa

Post autor: Pynio »

Nic się nie dzieje. Punkty są za jej zbudowanie, nikogo nie interesuje co się z nią potem dzieje. Jeśli skrócą ją np. do 1 (jednej) drogi, to punkty odbierze Ci ten, kto znowu wybuduje z 5. Jeśli nikt Ci jej nie skróci, to musi wybudować o 1 drogę dłuższą od twojej.
Awatar użytkownika
Tomzaq
Posty: 1725
Rejestracja: 09 maja 2014, 18:27
Lokalizacja: Silesia Superior
Has thanked: 112 times
Been thanked: 85 times

Re: Osadnicy z Catanu - najdłuższa droga handlowa

Post autor: Tomzaq »

Pynio pisze:Nic się nie dzieje. Punkty są za jej zbudowanie, nikogo nie interesuje co się z nią potem dzieje. Jeśli skrócą ją np. do 1 (jednej) drogi, to punkty odbierze Ci ten, kto znowu wybuduje z 5. Jeśli nikt Ci jej nie skróci, to musi wybudować o 1 drogę dłuższą od twojej.
Jesteś w błędzie. Jeżeli zdarzy się tak, że w wyniku jakiejś akcji żaden z zawodników nie posiada drogi zbudowanej z przynajmniej 5 elementów to kafel jest odkładany.
Who is John Galt?
Posiadam
Arius
Posty: 1410
Rejestracja: 30 mar 2016, 16:31
Has thanked: 294 times
Been thanked: 159 times

Re: Osadnicy z Catanu - najdłuższa droga handlowa

Post autor: Arius »

Dokładnie.
Jeśli w wyniku przerwania drogi żaden z graczy nie ma minimum 5 dróg, to kafelek jest odkładany i nikt w tym momencie nie dolicza sobie tych 2 punktów.
Ale np. jeśli w wyniku przerwania drogi gracz, który do tej pory miał najdłuższą drogę będzie miał taką samą jak inny gracz:
np. gracz A miał drogę o długości 8, a gracz B o długości 5 i po przerwaniu drogi gracza A, skraca mu się ona również do 5, to jest remis, ale kafelek i 2 punkty nadal zachowuje. Do czasu aż gracz B nie przedłuży drogi.
Lucass
Posty: 162
Rejestracja: 09 maja 2017, 22:58
Has thanked: 7 times
Been thanked: 1 time

Re: Osadnicy z Catanu

Post autor: Lucass »

[del]
Lucass
Posty: 162
Rejestracja: 09 maja 2017, 22:58
Has thanked: 7 times
Been thanked: 1 time

Re: Osadnicy z Catanu

Post autor: Lucass »

Witam,

dwa szybkie pytania o Rycerza:

1. Czy karta Rycerz może być zagrana przed rzutem kośćmi?
2. Czy w swojej kolejce mogę użyć karty Rycerz, aby przestawić złodzieja nawet wtedy, gdy nie znajduje się on na polu graniczącym z moją osadą/miastem?

Łukasz
Lucass
Posty: 162
Rejestracja: 09 maja 2017, 22:58
Has thanked: 7 times
Been thanked: 1 time

Catan: Pomocnicy i Najlepsi Przyjaciele

Post autor: Lucass »

Witam,

kilka pytań związanych z przedmiotowymi dodatkami:

POMOCNICY:
1. Czy mogę wymienić pomocnika bez skorzystania z jego pomocy (np. jeśli w ciągu kilku kolejek uznam, że nie jest mi tak naprawdę potrzebny)?

PRZYJACIELE:
1. Czy w czasie JEDNEJ KOLEJKI gracz może oddać na planszę gildii kilka rodzajów żetonów przysług i od razu skorzystać z kilku "dobrodziejstw" jakie owe żetony oferują?
2. Co się dzieje, gdy skończą się żetony przysług w puli do losowania (czyli wszystkie są w gildii)? Ponownie je zbieramy, mieszamy i tworzymy pulę do losowania?

Łukasz
Austenit
Posty: 2
Rejestracja: 25 maja 2017, 14:29

Re: Osadnicy z Catanu

Post autor: Austenit »

Ad. 1 - Tak, kartę rozwoju można użyć w dowolnym momencie własnej tury, również przed rzutem.
Ad. 2 - Tak.
Lucass
Posty: 162
Rejestracja: 09 maja 2017, 22:58
Has thanked: 7 times
Been thanked: 1 time

Re: Osadnicy z Catanu

Post autor: Lucass »

Dziękuję :)
Gabik
Posty: 1
Rejestracja: 04 wrz 2017, 11:24

Re: Osadnicy z Catanu

Post autor: Gabik »

10. Nową osadę można wybudować na wolnym skrzyżowniu, jednakże tylko wtedy gdy prowadzi do niego własna droga i następna osada oddalona jest o co najmniej dwa skrzyżowania.

O dwa skrzyżowania czy o dwie trasy?
Awatar użytkownika
Tomzaq
Posty: 1725
Rejestracja: 09 maja 2014, 18:27
Lokalizacja: Silesia Superior
Has thanked: 112 times
Been thanked: 85 times

Re: Osadnicy z Catanu

Post autor: Tomzaq »

Odległość pomiędzy dwoma osadami musi wynosić dwie drogi.
Who is John Galt?
Posiadam
Awatar użytkownika
hipcio_stg
Posty: 1801
Rejestracja: 07 gru 2016, 16:30
Has thanked: 77 times
Been thanked: 334 times

Re: Osadnicy z Catanu

Post autor: hipcio_stg »

Maksymalnie 3 osady na hexa (co drugi narożnik).
Awatar użytkownika
Czochrun
Posty: 439
Rejestracja: 19 mar 2011, 08:05
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 5 times

Catan: Skarby, smoki i odkrywcy

Post autor: Czochrun »

Witam!
Czy z tym dodatkiem jest jakikolwiek problem przy łączeniu ze starą, "drewnianą" podstawką? Zastanawiam się nad prezentem dla znajomego i nie chciałbym aby się rozczarował.
monkol
Posty: 2
Rejestracja: 27 paź 2016, 22:38

Re: Osadnicy z Catanu

Post autor: monkol »

Czy można użyć rycerza zanim złodziej opuścił pustynię? (tj. jeszcze nikt nie wyrzucił siódemki)
ODPOWIEDZ