Bonfire - pytania i wątpliwości

Masz wątpliwości w sprawie zasad jakiejś gry? Zamiast pisać na forum ogólnym, wyszukaj dedykowany wątek na tym podforum i w nim zadaj pytanie.
Aftan
Posty: 8
Rejestracja: 24 kwie 2020, 20:53
Been thanked: 1 time

Re: Bonfire - pytania i wątpliwości

Post autor: Aftan »

Jeśli mam wykonać zadanie z ilością zasobów lub znaczników akcji, które muszę zdobyć, to złoto i znak zapytania też się do tego wliczają? Czy muszę mieć konkretnie TYLKO te określone zasoby/ znaczniki?
Awatar użytkownika
kurdzio
Posty: 789
Rejestracja: 26 paź 2019, 13:18
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 122 times
Been thanked: 375 times

Re: Bonfire - pytania i wątpliwości

Post autor: kurdzio »

Aftan pisze: 03 kwie 2022, 06:22 Jeśli mam wykonać zadanie z ilością zasobów lub znaczników akcji, które muszę zdobyć, to złoto i znak zapytania też się do tego wliczają? Czy muszę mieć konkretnie TYLKO te określone zasoby/ znaczniki?
Musisz mieć konkretnie dany zasób/akcję. Strona 8 w instrukcji:
Gdy wypełniasz Zadania, nie zużywasz Zasobów ani żetonów Akcji, więc nie możesz wtedy korzystać z powyższych przeliczników!
Gramy głównie w 2 osoby, służę radą :)
Agata82
Posty: 25
Rejestracja: 02 lut 2021, 19:33
Has thanked: 24 times
Been thanked: 14 times

Re: Bonfire - pytania i wątpliwości

Post autor: Agata82 »

Ale była u nas dzisiaj awantura przy stole !! Otóż , powiedzcie jak odlicza się ostatnie pięć rund jeśli 13 - ostatniego gnoma (4 graczy) postawił gracz rozpoczynający. Czy bierze ona żetony ale najpierw runda dobiega końca czy ta osoba od razu oddaje żeton z 5 osobie obok. Mnie się wydaje że najpierw powinna runda się skończyć, bo jeśli tak to ja stawiając 13 gnoma nie mam 5 rund tylko 4, a przecież KAŻDY Z GRACZY powinien mieć 5 ruchów, ja miałam dzisiaj 4 :(
Fungal
Posty: 49
Rejestracja: 02 lip 2016, 19:48
Has thanked: 1 time
Been thanked: 8 times

Re: Bonfire - pytania i wątpliwości

Post autor: Fungal »

Bierze żetony, dogrywa swoją aktualna rundę do samego końca i po tym oddaje zeton nr 5 kolejnemu graczowi.
John_S_PJK

Re: Bonfire - pytania i wątpliwości

Post autor: John_S_PJK »

.
Ostatnio zmieniony 01 kwie 2023, 15:48 przez John_S_PJK, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
Kajdi
Posty: 200
Rejestracja: 11 cze 2013, 19:21
Has thanked: 31 times
Been thanked: 63 times

Re: Bonfire - pytania i wątpliwości

Post autor: Kajdi »

Jeśli dobrze rozumiem instrukcję, to chyba jednak osoba odpalająca koniec gry powinna wziąć żetony kiedy wysyła gnoma do rady i przekazać gdy kończy rundę. Czyli wychodziłoby na to, że jednak ma de facto jedną kolejkę mniej i może się wycofać za maksimum 4 punkty.
John_S_PJK

Re: Bonfire - pytania i wątpliwości

Post autor: John_S_PJK »

.
Ostatnio zmieniony 01 kwie 2023, 15:47 przez John_S_PJK, łącznie zmieniany 1 raz.
Fungal
Posty: 49
Rejestracja: 02 lip 2016, 19:48
Has thanked: 1 time
Been thanked: 8 times

Re: Bonfire - pytania i wątpliwości

Post autor: Fungal »

John_S_PJK pisze: 06 maja 2022, 23:10
Jedynie sytuacja opisana przez Agatę jest powiedzmy wyjątkowa i do dyskusji.
Nie jest do dyskusji. Kiedy gracz rozpoczynający rozgrywa swoją turę to już w tym momencie ma jedną turę więcej od innych i właśnie dlatego na koniec swojej tury przekazuje pierwszy zeton. Czemu w liczeniu tur nie uwzględniacie tego,że w turze w ktorej rozpoczynający wstawia ostatniego gnoma i bierze żetony jego licznik tur juz jest o 1 większy od wszystkich pozostałych? Dlatego też to zawsze rozpoczynający gracz bierze żetony (bez względu na to kto wstawił ostatniego gnoma) bo tylko wtedy jest pewność że każdy zagra przez całą grę po tyle samo tur.
John_S_PJK

Re: Bonfire - pytania i wątpliwości

Post autor: John_S_PJK »

.
Ostatnio zmieniony 01 kwie 2023, 15:47 przez John_S_PJK, łącznie zmieniany 1 raz.
Fungal
Posty: 49
Rejestracja: 02 lip 2016, 19:48
Has thanked: 1 time
Been thanked: 8 times

Re: Bonfire - pytania i wątpliwości

Post autor: Fungal »

John_S_PJK pisze: 07 maja 2022, 00:25 Jeżeli pierwszy gracz wystawi ostatniego gnoma i w swojej turze nie odda jeszcze żetonu numer 5, runda doleci do końca i dopiero od kolejnej rundy zacznie się odliczanie to przecież nadal każdy wykona tyle samo tur.

Różnica jest taka, że w przypadku odliczania od razu każdy ma 5 tur, a w przypadku odliczania od kolejnej tury praktycznie każdy ma 6 tur, bo aktualna i potem 5 kolejnych.
Racja z tym że to już zupełnie inna kwestia - wczesniejsza dyskusja dotyczyła wątpliwości co do rozegraniania różnej liczby tur przez różnych graczy.

Wracając do Twojego pytania to zgodnie z instrukcja właściwe jest podejście w którym rozpoczynający przekazuje żeton już w tej turze w której je zabrał (czyli uruchomił zakończenie gnomem). W instrukcji nie ma wzmianki o żadnej zależności między wzięciem żetonów a rozpoczęciem ich przekazywania a co za tym idzie o czekaniu az przejdzie aktualna kolejka.
probbi
Posty: 949
Rejestracja: 28 gru 2016, 15:13
Lokalizacja: Nadarzyn
Has thanked: 48 times
Been thanked: 91 times

Re: Bonfire - pytania i wątpliwości

Post autor: probbi »

Pojawiły mi się wątpliwości po roku grania podczas akcji procesji. Jeżeli wykonuje tą akcję wykorzystując powiedzmy 3 żetony to zbieram surowce z każdego kafla ścieżki czy tylko z tych końcowych gdzie zakończyliśmy ruch kapłanami?
Awatar użytkownika
kurdzio
Posty: 789
Rejestracja: 26 paź 2019, 13:18
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 122 times
Been thanked: 375 times

Re: Bonfire - pytania i wątpliwości

Post autor: kurdzio »

Zbierasz zasoby tylko z kafelka na którym zakończyłeś ruch kapłanki ;)
Gramy głównie w 2 osoby, służę radą :)
seszena2
Posty: 103
Rejestracja: 01 lip 2015, 21:46
Has thanked: 3 times
Been thanked: 1 time

Re: Bonfire - pytania i wątpliwości

Post autor: seszena2 »

Pytanie odnośnie punktacji:
Spełniam wspólne zadanie, zabieram neutralnego nowicjusza,kładę go do rady. Za radę dostaje premię. Czy zdobywam punkty za wspólne zadanie?
Awatar użytkownika
kurdzio
Posty: 789
Rejestracja: 26 paź 2019, 13:18
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 122 times
Been thanked: 375 times

Re: Bonfire - pytania i wątpliwości

Post autor: kurdzio »

seszena2 pisze: 22 maja 2022, 14:25 Pytanie odnośnie punktacji:
Spełniam wspólne zadanie, zabieram neutralnego nowicjusza,kładę go do rady. Za radę dostaje premię. Czy zdobywam punkty za wspólne zadanie?
Nie rozumiem gdzie jest wątpliwość? Z instrukcji:
4 Punkty za każde ze Wspólnych Zadań, którego warunki spełniasz.
Jeśli posiadasz 7 Ognisk, zdobądź 7 Punktów zamiast 4 za Zadanie „Posiadaj 7 Zadań lub Ognisk”.
Gramy głównie w 2 osoby, służę radą :)
seszena2
Posty: 103
Rejestracja: 01 lip 2015, 21:46
Has thanked: 3 times
Been thanked: 1 time

Re: Bonfire - pytania i wątpliwości

Post autor: seszena2 »

Wątpliwość jest tu: czy dostaje punkty od razu i jeszcze na koniec gry, czy tylko na koniec?
m_marple
Posty: 69
Rejestracja: 29 lut 2020, 23:15
Has thanked: 28 times
Been thanked: 62 times

Re: Bonfire - pytania i wątpliwości

Post autor: m_marple »

seszena2 pisze: 22 maja 2022, 15:25 Wątpliwość jest tu: czy dostaje punkty od razu i jeszcze na koniec gry, czy tylko na koniec?
Tylko na koniec gry.
edimaru
Posty: 22
Rejestracja: 21 cze 2022, 20:26
Been thanked: 7 times

Re: Bonfire - pytania i wątpliwości

Post autor: edimaru »

Czy jest jakaś zasada która zabrania zbierania strażniczek w jednym kolorze (np zgarnąć 4 szare z jednej wyspy)? Wydaje się to strasznie łatwe i przegięte zwłaszcza w kombie z niektórymi gnomami (np 2x surowce za szare kapłanki)
Fungal
Posty: 49
Rejestracja: 02 lip 2016, 19:48
Has thanked: 1 time
Been thanked: 8 times

Re: Bonfire - pytania i wątpliwości

Post autor: Fungal »

Jest taka zasada i jest ona wyraźnie napisana w sekcji odnajdowanie strażniczek.
Lasqa
Posty: 7
Rejestracja: 03 mar 2021, 20:58

Re: Bonfire - pytania i wątpliwości

Post autor: Lasqa »

Pytanko odnośnie zatrzymania żetonu podczas odliczania. Załóżmy że mamy 3 graczy, gracz nr 2 decyduje się zachować żeton 5 w pierwszej rundzie odliczania. Co dzieje się z graczem 3 w tej turze? Pozostaje bez możliwości wcześniejszego skończenia i pasuje beż żetonu czy do gry wchodzi żeton 4?
Fungal
Posty: 49
Rejestracja: 02 lip 2016, 19:48
Has thanked: 1 time
Been thanked: 8 times

Re: Bonfire - pytania i wątpliwości

Post autor: Fungal »

Gracz nie zachowuje tego żetonu. Jeśli pasuje to zdobywa 5 punktów ale żeton przekazuje do następnego gracza.
Awatar użytkownika
13thcaesar
Posty: 607
Rejestracja: 13 kwie 2014, 21:11
Lokalizacja: Szczecin
Has thanked: 47 times
Been thanked: 29 times

Re: Bonfire - pytania i wątpliwości

Post autor: 13thcaesar »

Rozegrałem sobie wczoraj rozgrywkę solo w Bonfire z dodatkiem "Leśne Stworzenia i Pradawne Drzewa". Nie jestem jednak pewien czy grałem poprawnie.
1. Grając solo można grać z modułem Leśne Stworzenia? A jeśli tak, to czy Automa również zaczyna z kartą Leśnego Stworzenia? Ja grałem, że tylko ja zaczynałem z Leśnym Stworzeniem.
2. Czy grając solo można grać z modułem Wydarzenia?
Fungal
Posty: 49
Rejestracja: 02 lip 2016, 19:48
Has thanked: 1 time
Been thanked: 8 times

Re: Bonfire - pytania i wątpliwości

Post autor: Fungal »

13thcaesar pisze: 17 lut 2023, 05:49 Rozegrałem sobie wczoraj rozgrywkę solo w Bonfire z dodatkiem "Leśne Stworzenia i Pradawne Drzewa". Nie jestem jednak pewien czy grałem poprawnie.
1. Grając solo można grać z modułem Leśne Stworzenia? A jeśli tak, to czy Automa również zaczyna z kartą Leśnego Stworzenia? Ja grałem, że tylko ja zaczynałem z Leśnym Stworzeniem.
2. Czy grając solo można grać z modułem Wydarzenia?
Na forum bgg w jednym z watkow autor gry odpowiedział na twoje pytania.

1. Można grać w solo z tym modułem. Tylko ty otrzymujesz kartę.
2. Można. Tylko na ciebie wpływ mają wydarzenia.

Autor zaznaczył, że można grać bez modułów 2-3 i traktować wtedy rozgrywkę jako z podwyższonym stopniem trudnosci.
adamjagadam
Posty: 39
Rejestracja: 09 sty 2021, 21:11
Has thanked: 1 time

Re: Bonfire - pytania i wątpliwości

Post autor: adamjagadam »

John_S_PJK pisze: 06 maja 2022, 23:10

Jedynie sytuacja opisana przez Agatę jest powiedzmy wyjątkowa i do dyskusji.
Zdaje mi się że sytuacja opisana przez Agatę jest źle rozumiana przez wszystkich. Przecież gdy gracz nr 1 który zaczynał grę da 13 gnoma do wielkiej rady i zabierze ten żeton odliczania nr 5 w tej samej turze, i go odda graczowi kolejnemu to nie będzie przecież miał turę więcej, gdyż 5 turę właśnie rozegrał i oddał ten żeton kolejnemu graczowi który rozpoczyna dla siebie turę nr 5 końcowego odliczania. Nie wiem skąd ten pomysł się zrodził że gracz wtedy ma turę więcej :-)
Awatar użytkownika
doczek
Posty: 211
Rejestracja: 26 sie 2018, 19:02
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 39 times
Been thanked: 34 times

Re: Bonfire - pytania i wątpliwości

Post autor: doczek »

adamjagadam pisze: 28 mar 2023, 08:29
John_S_PJK pisze: 06 maja 2022, 23:10

Jedynie sytuacja opisana przez Agatę jest powiedzmy wyjątkowa i do dyskusji.
Zdaje mi się że sytuacja opisana przez Agatę jest źle rozumiana przez wszystkich. Przecież gdy gracz nr 1 który zaczynał grę da 13 gnoma do wielkiej rady i zabierze ten żeton odliczania nr 5 w tej samej turze, i go odda graczowi kolejnemu to nie będzie przecież miał turę więcej, gdyż 5 turę właśnie rozegrał i oddał ten żeton kolejnemu graczowi który rozpoczyna dla siebie turę nr 5 końcowego odliczania. Nie wiem skąd ten pomysł się zrodził że gracz wtedy ma turę więcej :-)
U mnie gra leży od premiery nie grana (może w piątek). Obejrzałem film, przeczytałem instrukcję, nie grałem ale się wypowiem :D . Pierwszy gracz który wstawi ostatniego gnoma bierze żetony, ale powinien przekazać od następnej tury. A to dlatego, że gdyby przekazywał od razu nie miał by możliwości zdobycia 5 pnk za spasowanie. Czy to co pisze ma sens, nie wiem czy bywają takie przypadki nie wiem. Biorę to tylko na logikę.
Awatar użytkownika
Kajdi
Posty: 200
Rejestracja: 11 cze 2013, 19:21
Has thanked: 31 times
Been thanked: 63 times

Re: Bonfire - pytania i wątpliwości

Post autor: Kajdi »

doczek pisze: 29 mar 2023, 11:53 Pierwszy gracz który wstawi ostatniego gnoma bierze żetony, ale powinien przekazać od następnej tury. A to dlatego, że gdyby przekazywał od razu nie miał by możliwości zdobycia 5 pnk za spasowanie. Czy to co pisze ma sens, nie wiem czy bywają takie przypadki nie wiem. Biorę to tylko na logikę.
Nie - żetony zawsze bierze pierwszy gracz, po to, żeby wszyscy mieli taką samą liczbę rund do rozegrania. Dylemat dotyczył przypadku, gdy pierwszy gracz odpala koniec gry - czy powinien on przekazać żeton od razu pod koniec tury, w której odpalił endgame.
ODPOWIEDZ