Bonfire - pytania i wątpliwości

Masz wątpliwości w sprawie zasad jakiejś gry? Zamiast pisać na forum ogólnym, wyszukaj dedykowany wątek na tym podforum i w nim zadaj pytanie.
Awatar użytkownika
Apos
Posty: 970
Rejestracja: 12 sie 2007, 14:42
Lokalizacja: Sosnowiec
Has thanked: 349 times
Been thanked: 753 times
Kontakt:

Re: Bonfire - pytania i wątpliwości

Post autor: Apos »

nakago pisze: 03 kwie 2021, 23:02 1. czy mogę otrzymać 2 lub 3 zadania na raz, jeśli mam wystarczających ilość czerwonych żetonów akcji i zasobów?
2. napiszcie w inny sposób jak w końcu wykonywać i punktować za wspólne zadania bo czytam i nie kumam Was :(, w instr. pisze, żeby punkty dodawać na koniec gry - czyli wszyscy dostają za odblokowany cel a pierwszy gracz wysyła gnoma i dostaje bonus z Rady w trakcie gry?
Ad. 1 Nie. Wykonujesz 1 akcję wzięcia zadania, w której zabierasz tylko 1 zadanie. Więcej czerwonych żetonów akcji używasz tylko, gdy kładziesz swój drugi albo trzeci znacznik na wyspie biorąc 1 zadanie.

Ad. 2 Jeżeli podczas rozgrywki, któryś z graczy spełnia zadanie wspólne to jako bonusową akcję bierze gnoma w neutralnym kolorze i zgodnie z podstawowymi zasadami dostaje bonus - tu może dostać drugi raz bonus, jeżeli postawił na danym polu gnoma w swoim kolorze. Nie zdobywa w tym momencie punktów za zadanie wspólne.
Po zakończeniu gry, podczas punktowania sprawdzacie każdy z celów wspólnych przyznając punkty. Nawet graczy, którzy nie dostali bonusowego gnoma, nadal mogą dostać punkty za cel
Awatar użytkownika
mBird
Posty: 130
Rejestracja: 16 lut 2017, 15:33
Lokalizacja: Wadowice
Has thanked: 14 times
Been thanked: 14 times

Re: Bonfire - pytania i wątpliwości

Post autor: mBird »

Ad. 2 Jeżeli podczas rozgrywki, któryś z graczy spełnia zadanie wspólne to jako bonusową akcję bierze gnoma w neutralnym kolorze i zgodnie z podstawowymi zasadami dostaje bonus - tu może dostać drugi raz bonus, jeżeli postawił na danym polu gnoma w swoim kolorze. Nie zdobywa w tym momencie punktów za zadanie wspólne.
Po zakończeniu gry, podczas punktowania sprawdzacie każdy z celów wspólnych przyznając punkty. Nawet graczy, którzy nie dostali bonusowego gnoma, nadal mogą dostać punkty za cel
Chciałbym jeszcze doprecyzować kwestię zadań wspólnych, a dokładnie użycie neutralnego gnoma. Jest to opisane jako akcja dodatkowa, niemal w jednym akapicie z akcją rozpalania ogniska. Podobnie na planszetce gracza. Czy ja mogę użyć tej akcji bonusowej tylko po rozpaleniu ogniska? Tak grałem, ale zepsuło mi to wynik we wczorajszej rozgrywce. Z wypowiedzi powyżej wynika, że można ją wykonać jeżeli tylko spełniamy warunek. Czyli grałem źle?
Awatar użytkownika
Apos
Posty: 970
Rejestracja: 12 sie 2007, 14:42
Lokalizacja: Sosnowiec
Has thanked: 349 times
Been thanked: 753 times
Kontakt:

Re: Bonfire - pytania i wątpliwości

Post autor: Apos »

mBird pisze: 04 kwie 2021, 10:23
Ad. 2 Jeżeli podczas rozgrywki, któryś z graczy spełnia zadanie wspólne to jako bonusową akcję bierze gnoma w neutralnym kolorze i zgodnie z podstawowymi zasadami dostaje bonus - tu może dostać drugi raz bonus, jeżeli postawił na danym polu gnoma w swoim kolorze. Nie zdobywa w tym momencie punktów za zadanie wspólne.
Po zakończeniu gry, podczas punktowania sprawdzacie każdy z celów wspólnych przyznając punkty. Nawet graczy, którzy nie dostali bonusowego gnoma, nadal mogą dostać punkty za cel
Chciałbym jeszcze doprecyzować kwestię zadań wspólnych, a dokładnie użycie neutralnego gnoma. Jest to opisane jako akcja dodatkowa, niemal w jednym akapicie z akcją rozpalania ogniska. Podobnie na planszetce gracza. Czy ja mogę użyć tej akcji bonusowej tylko po rozpaleniu ogniska? Tak grałem, ale zepsuło mi to wynik we wczorajszej rozgrywce. Z wypowiedzi powyżej wynika, że można ją wykonać jeżeli tylko spełniamy warunek. Czyli grałem źle?
Neutralny gnom to nagroda dla pierwszego gracza, który spełnia warunki zadania wspólnego. Podczas swojej tury ogłaszasz, że masz to czy tamto, bierzesz neutralnego gnoma i zgodnie ze standardowymi zasadami wykonujesz akcję z kręgu rady. Jest to akcja bonusowa.

Rozpalanie ogniska nie ma tu nic do rzeczy, bo to akcja główna, tylko konsekwencje są takie, że bierzesz gnoma w swoim kolorze i też wykonujesz akcję z kręgu rady.
Awatar użytkownika
mBird
Posty: 130
Rejestracja: 16 lut 2017, 15:33
Lokalizacja: Wadowice
Has thanked: 14 times
Been thanked: 14 times

Re: Bonfire - pytania i wątpliwości

Post autor: mBird »

Ma to dużo większy sens. Znak "+" przy akcji rozpalania ogniska na planszetce gracza jest jednak bardzo mylący. Dzięki
Awatar użytkownika
mat_eyo
Posty: 5599
Rejestracja: 18 lip 2011, 10:09
Lokalizacja: Warszawa / Łuków, woj. lubelskie
Has thanked: 782 times
Been thanked: 1225 times
Kontakt:

Re: Bonfire - pytania i wątpliwości

Post autor: mat_eyo »

To jest znak między sekcjami, czyli jedna z trzech głównych akcji plus akcja dodatkowa.
Ostatnio zmieniony 05 kwie 2021, 16:11 przez mat_eyo, łącznie zmieniany 1 raz.
nakago
Posty: 257
Rejestracja: 16 mar 2012, 16:38
Has thanked: 28 times
Been thanked: 38 times

Re: Bonfire - pytania i wątpliwości

Post autor: nakago »

1. czy można użyć złota jako jokera przy zadaniach wymagających konkretnego surowca?
2. punktacja końcowa - czy można łączyć zasoby surowców i żetonów akcji żeby otrzymać punkty?
3. pamiętam że w jakiejś recenzji (chyba on table) powiedziano że jest jakaś karta gnoma, którego trzeba odrzucić w grze na 2 osoby? nie widzę nic w instrukcji takiego....
niwlak
Posty: 60
Rejestracja: 20 sty 2020, 14:08
Has thanked: 36 times
Been thanked: 30 times

Re: Bonfire - pytania i wątpliwości

Post autor: niwlak »

nakago pisze: 05 kwie 2021, 14:00 1. czy można użyć złota jako jokera przy zadaniach wymagających konkretnego surowca?
2. punktacja końcowa - czy można łączyć zasoby surowców i żetonów akcji żeby otrzymać punkty?
3. pamiętam że w jakiejś recenzji (chyba on table) powiedziano że jest jakaś karta gnoma, którego trzeba odrzucić w grze na 2 osoby? nie widzę nic w instrukcji takiego....
1. Nie można. W zadaniach trzeba posiadać konkretne zasoby opisane na zadaniu.
2. Tak, można. Sumujesz liczbę żetonów akcji oraz zasobów i dzielisz na 2. Przykład punktacji można znaleźć w instrukcji str. 16
3. Być może chodziło o zadanie, które wymaga trzech pieczęci na wyspie.
nakago
Posty: 257
Rejestracja: 16 mar 2012, 16:38
Has thanked: 28 times
Been thanked: 38 times

Re: Bonfire - pytania i wątpliwości

Post autor: nakago »

Czy strażniczka może ruszyć się przez portal w stronę zadania (zamiast ogniska)?
Awatar użytkownika
mat_eyo
Posty: 5599
Rejestracja: 18 lip 2011, 10:09
Lokalizacja: Warszawa / Łuków, woj. lubelskie
Has thanked: 782 times
Been thanked: 1225 times
Kontakt:

Re: Bonfire - pytania i wątpliwości

Post autor: mat_eyo »

nakago pisze: 11 kwie 2021, 18:21 Czy strażniczka może ruszyć się przez portal w stronę zadania (zamiast ogniska)?
Nie, strażniczka może podejść tylko do ogniska.
Awatar użytkownika
Siersciu
Posty: 165
Rejestracja: 26 kwie 2020, 01:02
Lokalizacja: Radzionków
Has thanked: 176 times
Been thanked: 53 times

Re: Bonfire - pytania i wątpliwości

Post autor: Siersciu »

Hej,

również mam dwa pytania dotyczące odliczania ostatnich 5 rund:

1. W trybie solo. Gdy rozpoczyna się odliczanie ostatnich pięciu rund w pewnym momencie Automa wstawia ostatni portal. Czy gra się kończy w tym miejscu, jak wspomina o tym instrukcja czy jednak dogrywamy do końca pozostałe rundy skoro już rozpoczęło się odliczanie?

2. Gra wieloosobowa. Zostają spełnione warunki końca przez jednego z graczy, który nie był graczem rozpoczynającym. Dogrywamy aktualną rundę do końca i dopiero jak przyjdzie kolej gracza rozpoczynającego to zaczynamy przekazywać sobie żetony końca rundy?
Fungal
Posty: 49
Rejestracja: 02 lip 2016, 19:48
Has thanked: 1 time
Been thanked: 8 times

Re: Bonfire - pytania i wątpliwości

Post autor: Fungal »

1. Solo nie kończy się gdy dokładany jest ostatni portal tylko po tym jak zejdą wszystkie karty Toma z tego przetasowania w którym dołoży swój portal. Innymi słowy po 32 turach (4 przetestowania po 8 kart). Aby skończyc grę w ten sposób w trakcie odliczania to siodmy nowicjusz musiałby być wystawiony do rady najpóźniej w 28 turze a to zdaje się niemozliwe gdyż sam tom wcześniej wstawia 7 nowicjuszy przed 28 tura (3 lub 4 swoich plus 3 lub 4 neutralne w turach 25-27). To wszystko przy założeniu, że sam nigdy nie dajesz żadnego nowicjusza a co za tym idzie na 100% przegrasz więc trochę przykład z cyklu czystej matematyki i teorii.
2. Tak gdyż przekazanie pierwszego żetonu zacznie się dopiero na koniec tury gracza pierwszego. Innymi słowy pierwszy gracz od razu kładzie żetony odliczania na swojej planszetce ale zacznie je przekazywać dopiero jak skończy swoją turę.
Awatar użytkownika
helloween85
Posty: 162
Rejestracja: 14 maja 2018, 14:39
Lokalizacja: Łódź
Has thanked: 83 times
Been thanked: 48 times

Re: Bonfire - pytania i wątpliwości

Post autor: helloween85 »

Podczas wczorajszej partii żonie skończyły się kafle akcji (nie miała już możliwości zdobycia następnych). Zdarzyło się to już podczas końcowego odliczania, więc problemu nie mieliśmy, żona spasowała. A co się dzieje, gdy taka sytuacja przydarzy się wcześniej? Taka osoba kończy grę i tyle?
Awatar użytkownika
mat_eyo
Posty: 5599
Rejestracja: 18 lip 2011, 10:09
Lokalizacja: Warszawa / Łuków, woj. lubelskie
Has thanked: 782 times
Been thanked: 1225 times
Kontakt:

Re: Bonfire - pytania i wątpliwości

Post autor: mat_eyo »

Jest w instrukcji, ramka na stronie siódmej. Jeśli nie możesz wykonać żadnej z trzech akcji, to kończysz grę. Jeśli odliczanie końcowe już się rozpoczęło, to masz możliwość spasowania i wzięcia punktów. Jeśli przydarzy się wcześniej, to gracz po prostu kończy granie.
Awatar użytkownika
helloween85
Posty: 162
Rejestracja: 14 maja 2018, 14:39
Lokalizacja: Łódź
Has thanked: 83 times
Been thanked: 48 times

Re: Bonfire - pytania i wątpliwości

Post autor: helloween85 »

mat_eyo pisze: 14 kwie 2021, 16:05 Jest w instrukcji, ramka na stronie siódmej. Jeśli nie możesz wykonać żadnej z trzech akcji, to kończysz grę. Jeśli odliczanie końcowe już się rozpoczęło, to masz możliwość spasowania i wzięcia punktów. Jeśli przydarzy się wcześniej, to gracz po prostu kończy granie.
Bardzo Ci dziękuję za pomoc. Wertowałem instrukcję by to znaleźć, ale nie wiem czemu ten fragment przegapiłem ;)
Awatar użytkownika
mat_eyo
Posty: 5599
Rejestracja: 18 lip 2011, 10:09
Lokalizacja: Warszawa / Łuków, woj. lubelskie
Has thanked: 782 times
Been thanked: 1225 times
Kontakt:

Re: Bonfire - pytania i wątpliwości

Post autor: mat_eyo »

Bo był w ramce ;) One mają na celu wyróżniać dany fragment, ale w niektórych instrukcjach ramki sprawiają, że wzrok się po nich prześlizguje ;)
dawid
Posty: 515
Rejestracja: 26 lut 2014, 14:59
Has thanked: 183 times
Been thanked: 239 times

Re: Bonfire - pytania i wątpliwości

Post autor: dawid »

Obrazek
Czy jeśli posiadam 2 żetony ofiary na wyspie z zasobem to ten cel jest spełniony ?

Podobnie z innymi celami np

Obrazek
Czy jeśli posiadam 4 symbole sąsiadujące to też cel spełniony ?

Brakuje mi tu słowa "dokładnie" lub "minimum"
Fungal
Posty: 49
Rejestracja: 02 lip 2016, 19:48
Has thanked: 1 time
Been thanked: 8 times

Re: Bonfire - pytania i wątpliwości

Post autor: Fungal »

Dosłownie dwie linijki wyżej nad tymi fragmentami które wkleiłeś z instrukcji masz wyraźnie napisane:

Uwaga: Zadanie jest spełnione, także gdy posiadasz więcej niż na nim wskazano
dawid
Posty: 515
Rejestracja: 26 lut 2014, 14:59
Has thanked: 183 times
Been thanked: 239 times

Re: Bonfire - pytania i wątpliwości

Post autor: dawid »

I to z dużym napisem "Uwaga". Faktycznie, umknęło mi to. Dziękuję.
Awatar użytkownika
ixi24
Posty: 477
Rejestracja: 03 lut 2015, 00:23
Has thanked: 109 times
Been thanked: 41 times

Re: Bonfire - pytania i wątpliwości

Post autor: ixi24 »

1. Przy ruchu kapłanek każda dostępna musi wykonać odpowiednią liczbę kroków ?
Np; mam dwa ruchy to każdą ruszam o 2 pola, czy jedna może ruszyć się o jedno, a druga np; wcale ?


2. Po odpaleniu zakończenia gry (ostatnie 5 rund) dalej można wysyła gnomy do rozpalania ogniska ? Czy ta akcja jest wtedy blokowana ?
Sprzedam Kupie IG

Zniżki: 3% ALEplanszowki
Fungal
Posty: 49
Rejestracja: 02 lip 2016, 19:48
Has thanked: 1 time
Been thanked: 8 times

Re: Bonfire - pytania i wątpliwości

Post autor: Fungal »

1. Możesz ruszyć każda o inną liczbę pol pamiętając jednak, że nigdy na jednej ścieżce nie może stać więcej niż jedna kapłanka.

2. Można rozpalać ogniska. Gdy trwa odliczanie nie ma żadnych ograniczeń.
Awatar użytkownika
jozef.k
Posty: 67
Rejestracja: 06 kwie 2020, 16:46
Has thanked: 29 times
Been thanked: 15 times

Re: Bonfire - pytania i wątpliwości

Post autor: jozef.k »

Mam pytanie co do trybu solo. Na stronie 12 instrukcji na samym dole w sekcji "wyjątkowa sytuacja" jest napisane: "Jeśli Tom nie może wykonać akcji, ponieważ już wcześniej wypełnił odpowiadające Wspólne Zadanie, zamiast ją wykonywać dostaje 3 Punkty". Według powyższego zdania Tom dostaje 3 punkty tylko wtedy, kiedy ON sam wypełnił jakieś wspólne zadnie, np. dokłada ostatni portal u siebie, a w następnej rundzie znów wychodzi karta, która nakazuje dołożyć kolejny portal do jego planszy - nie można bo ma już wszystkie więc dostaje 3 punkty. Ale gdybym to ja pierwszy wypełnił wspólne zadnie (np. z portalami) to rozumiem, że Tom tych dodatkowych 3 punktów, za każdym razem gdy wychodzi karta "Wielkie ognisko", nie dostaje?
Fungal
Posty: 49
Rejestracja: 02 lip 2016, 19:48
Has thanked: 1 time
Been thanked: 8 times

Re: Bonfire - pytania i wątpliwości

Post autor: Fungal »

Dostaje. To kto pierwszy wypełnił zadanie nie ma znaczenia.
Awatar użytkownika
jozef.k
Posty: 67
Rejestracja: 06 kwie 2020, 16:46
Has thanked: 29 times
Been thanked: 15 times

Re: Bonfire - pytania i wątpliwości

Post autor: jozef.k »

Hmm. Czyli to jest błąd w tłumaczeniu? Powinno chyba być "już wcześniej zostało wypełnione", a nie "już wcześniej wypełnił". To co piszesz to jest jakieś oficjalne stanowisko czy też np. z innej instrukcji w innym języku tak wynika?
Fungal
Posty: 49
Rejestracja: 02 lip 2016, 19:48
Has thanked: 1 time
Been thanked: 8 times

Re: Bonfire - pytania i wątpliwości

Post autor: Fungal »

Tłumaczenie jest poprawne. Wypełnianie wspólnego zadania jest per gracz tzn każdy je wypełnia z osobna. Podobnie jak w normalnej grze każdy z graczy może wypełnić wspólne zadanie i dostać za nie punkty na koniec gry.
Awatar użytkownika
jozef.k
Posty: 67
Rejestracja: 06 kwie 2020, 16:46
Has thanked: 29 times
Been thanked: 15 times

Re: Bonfire - pytania i wątpliwości

Post autor: jozef.k »

Ach już rozumiem. Po prostu namieszało mi w głowie wystawienie neutralnego nowicjusza... Masz rację. Dziękuję ci bardzo za odpowiedź.
ODPOWIEDZ