Bonfire - pytania i wątpliwości

Masz wątpliwości w sprawie zasad jakiejś gry? Zamiast pisać na forum ogólnym, wyszukaj dedykowany wątek na tym podforum i w nim zadaj pytanie.
probbi
Posty: 949
Rejestracja: 28 gru 2016, 15:13
Lokalizacja: Nadarzyn
Has thanked: 48 times
Been thanked: 91 times

Bonfire - pytania i wątpliwości

Post autor: probbi »

Common Task
Kto spełnia wymogi może wykonać common task i wstawić jednego małego Jode z wypełnionego zadania do wysokiej rady. Ale punkty za to dostaje się na koniec gry i to dostają wszyscy ci spełniają warunek odblokowanwgo zadania? Romumiem więc, że ten co to odblokowal daje możliwość zapunktowania kazdemu ale jako bonus zgarnia korzyść z wysokiej rady?
I drugie pytanie. Kapłanka nie może wejść do ogniska dopóki nie jest rozpalone zgadza się?
Awatar użytkownika
Lothrain
Posty: 3410
Rejestracja: 18 sty 2011, 12:45
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 142 times
Been thanked: 300 times

Re: Bonfire - pytania i wątpliwości

Post autor: Lothrain »

probbi pisze: 17 sty 2021, 12:00 Common Task
Kto spełnia wymogi może wykonać common task i wstawić jednego małego Jode z wypełnionego zadania do wysokiej rady. Ale punkty za to dostaje się na koniec gry i to dostają wszyscy ci spełniają warunek odblokowanwgo zadania? Romumiem więc, że ten co to odblokowal daje możliwość zapunktowania kazdemu ale jako bonus zgarnia korzyść z wysokiej rady?
I drugie pytanie. Kapłanka nie może wejść do ogniska dopóki nie jest rozpalone zgadza się?
Co do pierwszego i drugiego - tak właśnie jest, jak mówisz.
Awatar użytkownika
mat_eyo
Posty: 5597
Rejestracja: 18 lip 2011, 10:09
Lokalizacja: Warszawa / Łuków, woj. lubelskie
Has thanked: 779 times
Been thanked: 1217 times
Kontakt:

Re: Bonfire - pytania i wątpliwości

Post autor: mat_eyo »

Ja bym tylko uszczegółowił, że nie ma tutaj czegoś takiego jak "odblokowanie" common tasków. Osoba, która pierwsza go spełni ma pierwszeństwo w wysłaniu neutralnego gnoma do rady. Może nie chcieć tego zrobić, np. żeby nie przyśpieszać końca gry. Jest możliwa, choć bardzo mało prawdopodobna opcja, że do końca gry nikt nie wyśle tego gnoma, mimo że kilka osób będzie spełniało ten common task. Nie znaczy to, że jest on teraz "zablokowany", nadal gracze spełniający wymogi dostają z niego punkty na koniec gry.
probbi
Posty: 949
Rejestracja: 28 gru 2016, 15:13
Lokalizacja: Nadarzyn
Has thanked: 48 times
Been thanked: 91 times

Re: Bonfire - pytania i wątpliwości

Post autor: probbi »

O widzisz, i to jest cenna informacja dla mnie. Dziękuję bardzo
Awatar użytkownika
Lothrain
Posty: 3410
Rejestracja: 18 sty 2011, 12:45
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 142 times
Been thanked: 300 times

Re: Bonfire - pytania i wątpliwości

Post autor: Lothrain »

Faktycznie spełniając wymóg, możesz nie wstawiać gnoma. Ale jeśli tego nie zrobisz, to już przepadło i szansę na to będzie miała dopiero kolejna osoba w momencie spełnienia wymogu. Nie bardzo wyobrażam sobie sytuację, że z własnej woli rezygnuję z potężnej akcji gnoma, bo nie chcę przyspieszać końca gry.
Ostatnio zmieniony 18 sty 2021, 10:05 przez Lothrain, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
mat_eyo
Posty: 5597
Rejestracja: 18 lip 2011, 10:09
Lokalizacja: Warszawa / Łuków, woj. lubelskie
Has thanked: 779 times
Been thanked: 1217 times
Kontakt:

Re: Bonfire - pytania i wątpliwości

Post autor: mat_eyo »

Lothrain pisze: 18 sty 2021, 09:51 Faktycznie spełniając wymóg, możesz nie wstawiać gnoma. Ale jeśli tego nie zrobisz, to już przepadło i szansę na to będzie miała dopiero kolejna osoba w momencie spełnienia wymogu.
Nie zgadzam się z tym, skąd taka interpretacja?
Lothrain pisze: 18 sty 2021, 09:51 Nie bardzo wyobrażam sobie sytuację, że z własnej woli rezygnuję z potężnej akcji gnoma, bo nie chcę przyspieszać końca gry.
Jestem jedyną osobą, która ma szansę to spełnić (np. mocno poszedłem w karty gnomów, a inni w ogóle), a jednocześnie mam do spełnienia jeszcze kilka trudnych zadań i nie chcę przyśpieszać końca gry. Jasne, jest to ogromnie sytuacyjne, ale może się zdarzyć. Jednak moim głównym celem było zwrócenie uwagi na fakt, że tych common tasków się nie odblokowuje w żaden sposób do punktacji ;)
Awatar użytkownika
Lothrain
Posty: 3410
Rejestracja: 18 sty 2011, 12:45
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 142 times
Been thanked: 300 times

Re: Bonfire - pytania i wątpliwości

Post autor: Lothrain »

mat_eyo pisze: 18 sty 2021, 10:00
Lothrain pisze: 18 sty 2021, 09:51 Faktycznie spełniając wymóg, możesz nie wstawiać gnoma. Ale jeśli tego nie zrobisz, to już przepadło i szansę na to będzie miała dopiero kolejna osoba w momencie spełnienia wymogu.
Nie zgadzam się z tym, skąd taka interpretacja?
Rzuciłem okiem na instrukcję i masz rację, coś mi się pomieszało. Cofam błędne słowa ;) Faktycznie możesz odwlec w czasie użycie gnoma.
Stephan
Posty: 186
Rejestracja: 27 lip 2011, 21:20
Has thanked: 68 times
Been thanked: 44 times

Bonfire

Post autor: Stephan »

Jak to jest z budowaniem ścieżek? Po wnikliwym przestudiowaniu instrukcji poprawne wydają mi się dwie alternatywy:

a) Zawsze budujemy od lewej do prawej, z tym że trzy pierwsze kafelki kosztują jeden, a trzy ostatnie dwa żetony akcji.
b) Budujemy od lewej bądź prawej, a więc 3ci i 4ty kafel stawiamy na końcu, tym samym domykając ścieżkę.

W jednej z wideoinstrukcji spotkałem opcję b), choć po samodzielnym przeczytaniu reguł wydawało mi się, że powinno być a).

Kolejne pytanie:

Jeżeli mam trzy Strażniczki na startowym kafelku i wydam trzy żetony akcji celem rozpoczęcia procesji, to czy mogę przemieścić pierwszą Strażniczkę o trzy kroki, drugą o dwa i trzecią o jeden?
Awatar użytkownika
Pan_K
Posty: 2504
Rejestracja: 24 wrz 2014, 19:16
Lokalizacja: Wrocław
Has thanked: 189 times
Been thanked: 168 times

Re: Bonfire

Post autor: Pan_K »

ścieżki od lewej do prawej. Mosty od prawej do lewej.
Jeżeli mam trzy Strażniczki na startowym kafelku i wydam trzy żetony akcji celem rozpoczęcia procesji, to czy mogę przemieścić pierwszą Strażniczkę o trzy kroki, drugą o dwa i trzecią o jeden?
To by wymagało sześciu żetonów akcji: 3+2+1. Tak - możesz zrobić tak, jak piszesz.
Ostatnio zmieniony 25 mar 2021, 22:20 przez Pan_K, łącznie zmieniany 1 raz.
„Rzekł głupi w swoim sercu: nie ma Boga.”

Ryba bez roweru, to tylko ryba...
Awatar użytkownika
mat_eyo
Posty: 5597
Rejestracja: 18 lip 2011, 10:09
Lokalizacja: Warszawa / Łuków, woj. lubelskie
Has thanked: 779 times
Been thanked: 1217 times
Kontakt:

Re: Bonfire

Post autor: mat_eyo »

Pan_K pisze: 25 mar 2021, 20:49
Jeżeli mam trzy Strażniczki na startowym kafelku i wydam trzy żetony akcji celem rozpoczęcia procesji, to czy mogę przemieścić pierwszą Strażniczkę o trzy kroki, drugą o dwa i trzecią o jeden?
To by wymagało sześciu żetonów akcji: 3+2+1.
No jak? Wydajesz 3 żetony w jednej akcji i możesz ruszyć każdą ze Strażniczek o maksymalnie 3 kroki, zaczynając od tej najdalszej.
autopaga
Posty: 1417
Rejestracja: 29 wrz 2018, 20:27
Lokalizacja: Szczecin/Tanowo
Has thanked: 93 times
Been thanked: 318 times

Re: Bonfire

Post autor: autopaga »

Ale nie mogą stać na jednym polu. Jak dla mnie to by wymagało 6 żetonów akcji i 3 osobnych akcji.
Stephan
Posty: 186
Rejestracja: 27 lip 2011, 21:20
Has thanked: 68 times
Been thanked: 44 times

Re: Bonfire

Post autor: Stephan »

Dzięki za odpowiedź! Niemniej co do procesji nadal mam wątpliwości: na BGG znalazłem wątek na ten temat i dominują głosy, że rozpoczynając procesję nie trzeba ruszać wszystkich Strażniczek o tę samą liczbę kroków. To znaczy ilość żetonów determinuje maksymalną wartość, ale można poszczególnymi Strażniczkami wykonać mniej kroków...
Stephan
Posty: 186
Rejestracja: 27 lip 2011, 21:20
Has thanked: 68 times
Been thanked: 44 times

Re: Bonfire

Post autor: Stephan »

autopaga pisze: 25 mar 2021, 20:59 Ale nie mogą stać na jednym polu. Jak dla mnie to by wymagało 6 żetonów akcji i 3 osobnych akcji.
Mogą na startowym.
autopaga
Posty: 1417
Rejestracja: 29 wrz 2018, 20:27
Lokalizacja: Szczecin/Tanowo
Has thanked: 93 times
Been thanked: 318 times

Re: Bonfire

Post autor: autopaga »

A w sumie to miałoby sens, idąc pierwszym 3 kolejny ma miejsce na 2 i następny na 1. Instrukcja raczej nie precyzuje ile pól na raz idziemy tym co jest z przodu, ale przesuwanie każdego po jednym trzykrotnie byłoby mega upierdliwe, więc takie rozwiązanie ma sens.
Awatar użytkownika
Pan_K
Posty: 2504
Rejestracja: 24 wrz 2014, 19:16
Lokalizacja: Wrocław
Has thanked: 189 times
Been thanked: 168 times

Re: Bonfire

Post autor: Pan_K »

mat_eyo pisze: 25 mar 2021, 20:57
Pan_K pisze: 25 mar 2021, 20:49
Jeżeli mam trzy Strażniczki na startowym kafelku i wydam trzy żetony akcji celem rozpoczęcia procesji, to czy mogę przemieścić pierwszą Strażniczkę o trzy kroki, drugą o dwa i trzecią o jeden?
To by wymagało sześciu żetonów akcji: 3+2+1.
No jak? Wydajesz 3 żetony w jednej akcji i możesz ruszyć każdą ze Strażniczek o maksymalnie 3 kroki, zaczynając od tej najdalszej.
A widzisz. Znaczy się grałem na wersji hard. Dzięki za zwrócenie uwagi. :roll:
„Rzekł głupi w swoim sercu: nie ma Boga.”

Ryba bez roweru, to tylko ryba...
Awatar użytkownika
Curiosity
Administrator
Posty: 8735
Rejestracja: 03 wrz 2012, 14:08
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 2643 times
Been thanked: 2331 times

Re: Bonfire

Post autor: Curiosity »

Stephan pisze: 25 mar 2021, 20:17 Kolejne pytanie:
Stary, 10 lat na forum i nie umiesz korzystać z wyszukiwarki? Tematy połączone, proszę na przyszłość używać "lupki".
Jesteś tu od niedawna? Masz pytania co do funkcjonowania forum? Pisz.
Regulamin forum || Regulamin podforum handlowego
Stephan
Posty: 186
Rejestracja: 27 lip 2011, 21:20
Has thanked: 68 times
Been thanked: 44 times

Re: Bonfire - pytania i wątpliwości

Post autor: Stephan »

Jeżeli można, to jeszcze chciałbym prosić o rozjaśnienie kwestii common tasków. Czy gracz, który spełnia warunek i decyduje się wysłać gnoma do rady, dostaje punkty zwycięstwa:
a) dwa razy: w momencie wysłania ORAZ na koniec gry?;
b) tylko raz, podczas finałowego punktowania?
Awatar użytkownika
mat_eyo
Posty: 5597
Rejestracja: 18 lip 2011, 10:09
Lokalizacja: Warszawa / Łuków, woj. lubelskie
Has thanked: 779 times
Been thanked: 1217 times
Kontakt:

Re: Bonfire - pytania i wątpliwości

Post autor: mat_eyo »

Tylko raz, wyścig jest tutaj o możliwość wysłania gnoma.
Awatar użytkownika
swiroff
Posty: 298
Rejestracja: 22 mar 2014, 11:31
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 6 times
Been thanked: 36 times

Re: Bonfire - pytania i wątpliwości

Post autor: swiroff »

Czy w jednej turze mogę pozyskać strażniczkę i stworzyć procesję (przy użyciu dwóch żetonów)? I jeszcze żeby doprecyzować - jeden żeton "uruchamia" mi wszystkie strażniczki (a tym samym zdobywam każdy zasób z kafli na których zakończyły swój ruch)? Pytam dlatego, że pod koniec gry te ruchy generowały mi takie zyski w zasobach (bonusowane dodatkowo kartą specjalisty), że nie miałem co z nimi zrobić :D
Awatar użytkownika
mat_eyo
Posty: 5597
Rejestracja: 18 lip 2011, 10:09
Lokalizacja: Warszawa / Łuków, woj. lubelskie
Has thanked: 779 times
Been thanked: 1217 times
Kontakt:

Re: Bonfire - pytania i wątpliwości

Post autor: mat_eyo »

Musisz wybrać akcję, którą wykonasz, nie możesz mieszać . Jeśli chodzi o procesję, to każda Strażniczka "zbiera" zasób na ścieżce, na której się zatrzyma. Te przy ogniskach albo na kafelku startowym nie dają niczego.
Awatar użytkownika
swiroff
Posty: 298
Rejestracja: 22 mar 2014, 11:31
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 6 times
Been thanked: 36 times

Re: Bonfire - pytania i wątpliwości

Post autor: swiroff »

mat_eyo pisze: 28 mar 2021, 22:15 Musisz wybrać akcję, którą wykonasz, nie możesz mieszać . Jeśli chodzi o procesję, to każda Strażniczka "zbiera" zasób na ścieżce, na której się zatrzyma. Te przy ogniskach albo na kafelku startowym nie dają niczego.
Mam problem z interpretacją instrukcji w tym miejscu. Bo widnieje tam zapis: "Odnajdź Strażniczkę na wyspie i zabierz ją do swojego miasta, aby rozpocząć w nim Procesję Strażniczek." Tym samym w instrukcji powinno widnieć 7 możliwych akcji, a nie 6 (przy użyciu żetonów). Wiem, że dalej jest niby to podzielone na dwie różne możliwości, ale wcześniej pisze, że akcja to użycie 1 rodzaju żetonów akcji, a w tym przypadku używamy właśnie jeden rodzaj. No i w dodatku to co powyżej wspominam: w opisie akcji nie widniej magiczne słowo "albo" - w tym przypadku nie powinno być: "Odnajdź Strażniczkę i zabierz ją do swojego miasta, albo rozpocznij Procesję Strażniczek"?

EDIT w sumie planszetka gracza rozwiewa wątpliwości (skrócony opis akcji), ale myślę że warto byłoby jednoznacznie określić w instrukcji.
Awatar użytkownika
mat_eyo
Posty: 5597
Rejestracja: 18 lip 2011, 10:09
Lokalizacja: Warszawa / Łuków, woj. lubelskie
Has thanked: 779 times
Been thanked: 1217 times
Kontakt:

Re: Bonfire - pytania i wątpliwości

Post autor: mat_eyo »

W angielskiej instrukcji nie ma wątpliwości, jest "or". W Portalu ktoś poleciał z tłumaczeniem.
thcsiwy
Posty: 10
Rejestracja: 26 lis 2019, 15:29

Re: Bonfire - pytania i wątpliwości

Post autor: thcsiwy »

Mam 2 pytania
1 Czy strażniczki mogą się cofać po ścieżce ?
2 Czy podczas pierwszej akcja wielkiego ogniska mogę obrócić je w dowolne miejsce ?
Fungal
Posty: 49
Rejestracja: 02 lip 2016, 19:48
Has thanked: 1 time
Been thanked: 8 times

Re: Bonfire - pytania i wątpliwości

Post autor: Fungal »

1. Nie mogą jeśli wykonujesz akcje procesji. Podczas procesji mogą iść tylko naprzód/przechodzić do rozpalonych ognisk. Jednakże możesz cofnąć strażniczkę za pomocą akcji wielkiej rady ale nie ma to większego sensu.
2. Tak, za 1 żeton akcji. Później obrót w dowolne miejsce kosztuje 3 żetony.
nakago
Posty: 257
Rejestracja: 16 mar 2012, 16:38
Has thanked: 28 times
Been thanked: 38 times

Re: Bonfire - pytania i wątpliwości

Post autor: nakago »

1. czy mogę otrzymać 2 lub 3 zadania na raz, jeśli mam wystarczających ilość czerwonych żetonów akcji i zasobów?
2. napiszcie w inny sposób jak w końcu wykonywać i punktować za wspólne zadania bo czytam i nie kumam Was :(, w instr. pisze, żeby punkty dodawać na koniec gry - czyli wszyscy dostają za odblokowany cel a pierwszy gracz wysyła gnoma i dostaje bonus z Rady w trakcie gry?
ODPOWIEDZ