Carnegie (Xavier Georges)

Tutaj można dyskutować o konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SĄ INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
LukaszLozz
Posty: 188
Rejestracja: 24 kwie 2020, 00:07
Lokalizacja: Wrocław
Has thanked: 78 times
Been thanked: 78 times

Re: Carnegie (Xavier Georges)

Post autor: LukaszLozz »

Mechanicznie trochę świeżości w Carnegie jest, ciężkość tez raczej akceptowalna przez większość. Strzelam, że mogłoby siąść u nas na rynku. Bardziej ryzykowne projekty robili (FCM).
Co do wyboru Biotku, to pewnie ma to uzasadnienie. Kolorowe tytuły dość łatwo łapią zainteresowanie.

Dzieki za info o Amazonie, ale boje się od nich brać ;) Pamietam te zdjęcia gier w samej folii stretch :P
sznupsi
Posty: 40
Rejestracja: 29 mar 2021, 13:12
Has thanked: 109 times
Been thanked: 22 times

Re: Carnegie (Xavier Georges)

Post autor: sznupsi »

LukaszLozz pisze: 12 lis 2022, 18:03 Dzieki za info o Amazonie, ale boje się od nich brać ;) Pamietam te zdjęcia gier w samej folii stretch :P
Ja swój egzemplarz mam właśnie z Amazona, jak gra chodziła u nich po 230 zł. Gra była zapakowana w karton i nawet dorzucili jakiś papier jako wypełniacz, wiec na szczęście gra przyszła bez uszkodzeń :wink: Z tego co wiem, mają tez dobra politykę reklamacyjną, więc czasem warto zaryzykować, szczególnie jak cena jest korzystna :)
Awatar użytkownika
kuleczka91
Posty: 401
Rejestracja: 10 lut 2020, 18:27
Has thanked: 589 times
Been thanked: 384 times

Re: Carnegie (Xavier Georges)

Post autor: kuleczka91 »

LukaszLozz pisze: 12 lis 2022, 18:03 Dzieki za info o Amazonie, ale boje się od nich brać ;) Pamietam te zdjęcia gier w samej folii stretch :P
Mój egzemplarz gry też pochodzi z Amazonu jak wisiał za 232, wtedy jeszcze mieli promocję na -35zł za pierwszy zakup w apce to gra mnie wyszła finalnie 197 zł z groszami ;) Karton, w którym była gra dotarł trochę przygnieciony i się zastanawiałam czy ryzykować to i brać, czy jednak od razu robić zwrot w paczkomacie, ale wyczułam, że zawartość w kartonie ma luz i trochę lata to stwierdziłam, że zaryzykuję, najwyżej napiszę reklamację do Amazonu i warto było :D W miejscu zgniotu był wypełniacz papierowy, a gra dotarła w całości bez żadnych uszkodzeń ;)

Spoiler:
Atk
Posty: 1394
Rejestracja: 01 kwie 2020, 16:33
Has thanked: 493 times
Been thanked: 284 times

Re: Carnegie (Xavier Georges)

Post autor: Atk »

kuleczka91 pisze: 12 lis 2022, 23:02
LukaszLozz pisze: 12 lis 2022, 18:03 Dzieki za info o Amazonie, ale boje się od nich brać ;) Pamietam te zdjęcia gier w samej folii stretch :P
Mój egzemplarz gry też pochodzi z Amazonu jak wisiał za 232, wtedy jeszcze mieli promocję na -35zł za pierwszy zakup w apce to gra mnie wyszła finalnie 197 zł z groszami ;) Karton, w którym była gra dotarł trochę przygnieciony i się zastanawiałam czy ryzykować to i brać, czy jednak od razu robić zwrot w paczkomacie, ale wyczułam, że zawartość w kartonie ma luz i trochę lata to stwierdziłam, że zaryzykuję, najwyżej napiszę reklamację do Amazonu i warto było :D W miejscu zgniotu był wypełniacz papierowy, a gra dotarła w całości bez żadnych uszkodzeń ;)

Spoiler:
Zwykła wersja wystarczy czy lepiej ks polować?
Awatar użytkownika
kuleczka91
Posty: 401
Rejestracja: 10 lut 2020, 18:27
Has thanked: 589 times
Been thanked: 384 times

Re: Carnegie (Xavier Georges)

Post autor: kuleczka91 »

Atk pisze: 13 lis 2022, 10:01 Zwykła wersja wystarczy czy lepiej ks polować?
Wiesz co wszystko zależy od Twoich upodobań. Mi wystarczyło kupno zwykłej wersji, bo cała reszta to dla mnie kosmetyka tj. tacki na kafelki działów, błyszczące banknoty, metalowa ciuchcia i zębatka jako znaczniki. No bez tego da się zagrać :) No i deluxe ma jeszcze dodatek w sobie, mi się udało go dokupić na olx więc nie uważam, że cokolwiek tracę z gry ;). Miejsca na stole i tak nie mam za dużo to te tacki by więcej przeszkadzały niż pomagały, a tak wszystko się idealnie mieści na stole bez jego rozkładania pod 2 osoby.
markoo
Posty: 155
Rejestracja: 02 wrz 2008, 13:00
Lokalizacja: Bydgoszcz
Has thanked: 9 times
Been thanked: 15 times

Re: Carnegie (Xavier Georges)

Post autor: markoo »

Dla mnie Carnegie to odkrycie tego roku. Też kupowałem na Amazonie za 197 zł. Pierwsza kopia przyszła uszkodzona zapakowana w papierową torbę... Kolejna już była w kartonie nawet trochę wypełniacza było.

Moim zdaniem wersja retail podstawowa ma sporą regrywalność. Jak gra podejdzie można polować na dodatek retail. Wydawany jest np. we Francji, a polska instrukcja wisi na stronie wydawcy.
Awatar użytkownika
Lolas
Posty: 485
Rejestracja: 13 wrz 2017, 14:10
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 110 times
Been thanked: 114 times

Re: Carnegie (Xavier Georges)

Post autor: Lolas »

Wersja KS ma też insert, który mimo że nie jest zaprojektowany idealnie to stanowi istotną wartość dodaną. Dodatek warto mieć, a reszta to już faktycznie kosmetyka.
Przy cenie w okolicach 200zł wersja retail to świetny wybór. Gdy kupowałem Deluxe za 400zł, retailowe pudełko kosztowało prawie 300zł, więc wybór był oczywisty 🙂
k4sper
Posty: 54
Rejestracja: 21 sty 2020, 05:09
Lokalizacja: Wrocław
Has thanked: 32 times
Been thanked: 7 times

Re: Carnegie (Xavier Georges)

Post autor: k4sper »

Mam wersję KS i porównywałem wersję retail. KS ma też lepszą jakościowo planszę i CHYBA grubsze kafelki. Nie pamiętam czy na pewno, bo już jakiś czas temu to było :wink:
Awatar użytkownika
seki
Moderator
Posty: 3358
Rejestracja: 04 gru 2016, 12:51
Lokalizacja: Czapury/Poznań
Has thanked: 1114 times
Been thanked: 1280 times

Re: Carnegie (Xavier Georges)

Post autor: seki »

Umówmy się, że grubsze komponenty i bardziej błyszczące można sobie darować. Ale dodatek z modułami a zwłaszcza z nowymi działami to bardzo przydatne elementy. Nie wiem czy da się to dokupić osobno, ale ktoś tak pisał. Jeśli tak to zdecydowanie warto bo zmienność w dostępności działów wpływa świetnie na zmienność rozgrywki. W pierwszych wpisach w tym wątku jakiś czas temu opisywałem kilka różnych partii gdzie każda z nich była zrealizowana ze zwycięstwem i kompletnie różną strategią opierająca się na innych działach w przedsiębiorstwie. To jak fajne strategie można osiągnąć przy dużej różnorodności działów bardzo pozytywnie wpływa na odbiór gry.
Awatar użytkownika
kuleczka91
Posty: 401
Rejestracja: 10 lut 2020, 18:27
Has thanked: 589 times
Been thanked: 384 times

Re: Carnegie (Xavier Georges)

Post autor: kuleczka91 »

seki pisze: 13 lis 2022, 20:41 Umówmy się, że grubsze komponenty i bardziej błyszczące można sobie darować. Ale dodatek z modułami a zwłaszcza z nowymi działami to bardzo przydatne elementy. Nie wiem czy da się to dokupić osobno, ale ktoś tak pisał. Jeśli tak to zdecydowanie warto bo zmienność w dostępności działów wpływa świetnie na zmienność rozgrywki. W pierwszych wpisach w tym wątku jakiś czas temu opisywałem kilka różnych partii gdzie każda z nich była zrealizowana ze zwycięstwem i kompletnie różną strategią opierająca się na innych działach w przedsiębiorstwie. To jak fajne strategie można osiągnąć przy dużej różnorodności działów bardzo pozytywnie wpływa na odbiór gry.
Mam dokładnie takie same zdanie jak Ty odnośnie dokupienia dodatku. Ogólnie u nas ciężko go dostać. Ja zanim kupiłam to miesiąc szukałam po Amazonach czy się nie pojawi, w pewien dzień z czapy wpisałam na olx i była oferta za 70 zł na dodatek z Francji. Wzięłam bez zastanowienia, później 2x ktoś na grupach fb wystawiał za 50 zł, także trzeba obserwować. Może jeszcze ktoś wystawi, kto ma na zbyciu ;) My odkąd mamy dodatek to gramy zawsze z nim, za każdym razem mamy wrażenie jakbyśmy grali w inną grę dzięki zmienności, bo wynik trzeba wypracować z tego co zostało w drodze losowania z działów, a nie zawsze jest tak kolorowo jakby się tego chciało :)
Awatar użytkownika
Nilis
Posty: 636
Rejestracja: 26 mar 2020, 13:35
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 241 times
Been thanked: 355 times

Re: Carnegie (Xavier Georges)

Post autor: Nilis »

Ja kupiłem wersję Deluxe, tylko ze względu na to że jest w nim zawarty dodatek. W podstawowej wersji wychodzą niestety zawsze te same działy. Są działy lepsze i słabsze dlatego dodatek fajnie je mixuje i jest moc.
Osobiście często bardziej wolę pograć z ludźmi w planszówki, niż słuchać, co wydaje im się, że mają do powiedzenia. feniks_ciapek
Awatar użytkownika
crazygandalf
Posty: 420
Rejestracja: 14 lut 2016, 16:25
Has thanked: 78 times
Been thanked: 480 times
Kontakt:

Re: Carnegie (Xavier Georges)

Post autor: crazygandalf »

Jeśli ktoś jest zainteresowany jak działa gra i co o niej myślimy, to wrzucamy nasz gameplay z tłumaczeniem zasad i opinią na koniec.
Carnegie
hoody
Posty: 16
Rejestracja: 08 lip 2021, 18:07
Has thanked: 6 times
Been thanked: 3 times

Re: Carnegie (Xavier Georges)

Post autor: hoody »

Do osób, które mają wersję KS - czy Wasza instrukcja PL też jest wydrukowana na papierze jak z domowej drukarki (no może troszkę przesadzam)? To jakiś celowy zabieg EKO?

Oczywiście nie przeszkadza to w czytaniu, ale jakoś tak odstaje jakością od innych komponentów :)
Ostatnio zmieniony 11 gru 2022, 11:58 przez hoody, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
karmazynowy
Posty: 1016
Rejestracja: 15 lut 2011, 18:26
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 184 times
Been thanked: 425 times

Re: Carnegie (Xavier Georges)

Post autor: karmazynowy »

hoody pisze: 11 gru 2022, 11:55 Do osób, które mają wersję KS - czy Wasza instrukcja PL też jest wydrukowana na papierze jak z domowej drukarki (no może troszkę przesadzam)? To jakiś celowy zabieg EKO?
Tak
Na półce | Na stole | Na sprzedaż i zamianę (Gdynia) | Podzielę się rabatem: Grybezpradu.eu - 5% | Planszostrefa.pl - 11%
Awatar użytkownika
Nidav
Posty: 704
Rejestracja: 14 sty 2016, 19:33
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 91 times
Been thanked: 338 times

Re: Carnegie (Xavier Georges)

Post autor: Nidav »

Czy ktoś orientuje się w jakimś hiszpańskim albo francuskim sklepie, który posiada na stanie dodatek i wysyła do Polski? Próbuję takowy znaleźć, bo gra całkiem sympatycznie mi siadła i z chęcią przytuliłbym więcej kafelków działów, niemniej ciężko mi cokolwiek znaleźć.

Opcjonalnie jakby ktoś chciał sprzedać sam dodatek, to niech nie krępuje się do mnie pisać ;)
91DD
Posty: 49
Rejestracja: 06 lip 2020, 23:48
Has thanked: 8 times
Been thanked: 6 times

Re: Carnegie (Xavier Georges)

Post autor: 91DD »

Ja też szukam więc jak byś znalazł to daj znać koszty wysyłki wyjdą taniej 😉
Awatar użytkownika
Apos
Posty: 972
Rejestracja: 12 sie 2007, 14:42
Lokalizacja: Sosnowiec
Has thanked: 349 times
Been thanked: 756 times
Kontakt:

Re: Carnegie (Xavier Georges)

Post autor: Apos »

To francuskie/holenderskie wydanie dodatku miało mały druk i rozeszło się po świecie.

Jest natomiast dobra informacja, bo będzie dodruk dodatku i od razu w wersji angielskiej.
We got some good news from our friends at Pegasus; they are planning to release the Carnegie expansion in English/German around spring of 2023. They will no doubt announce it themselves as the date approaches, but since we know a lot of you have been asking about this, we thought we'd share the good news.
Pozostaje czekać do wiosny :D.

ps. może jakiś lokalny sklep ściągnie do siebie trochę sztuk :wink:
xydorux
Posty: 34
Rejestracja: 31 maja 2021, 10:51
Has thanked: 15 times
Been thanked: 43 times

Re: Carnegie (Xavier Georges)

Post autor: xydorux »

Nidav pisze: 11 gru 2022, 12:50 Czy ktoś orientuje się w jakimś hiszpańskim albo francuskim sklepie, który posiada na stanie dodatek i wysyła do Polski? Próbuję takowy znaleźć, bo gra całkiem sympatycznie mi siadła i z chęcią przytuliłbym więcej kafelków działów, niemniej ciężko mi cokolwiek znaleźć.

Opcjonalnie jakby ktoś chciał sprzedać sam dodatek, to niech nie krępuje się do mnie pisać ;)
Faktycznie trudno to gdziekolwiek teraz znaleźć, więc jedynie mogę polecić na przyszłość sklep Ludifolie. Zamawiałem właśnie dodatek do Carnegie i przyszło dobrze zabezpieczone oraz bardzo szybko (chyba po 4-5 dniach było u mnie)
staniach21
Posty: 547
Rejestracja: 06 mar 2020, 08:43
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 209 times
Been thanked: 165 times

Re: Carnegie (Xavier Georges)

Post autor: staniach21 »

hoody pisze: 11 gru 2022, 11:55 Do osób, które mają wersję KS - czy Wasza instrukcja PL też jest wydrukowana na papierze jak z domowej drukarki (no może troszkę przesadzam)? To jakiś celowy zabieg EKO?

Oczywiście nie przeszkadza to w czytaniu, ale jakoś tak odstaje jakością od innych komponentów :)
Też mi to wadziło mega i sie zastanawiam czy Stork Games nie wywaliło oryginalnej i dorzuciło swoją polska... Trzeba było brać wersje ENG jeśli tak było
k4sper
Posty: 54
Rejestracja: 21 sty 2020, 05:09
Lokalizacja: Wrocław
Has thanked: 32 times
Been thanked: 7 times

Re: Carnegie (Xavier Georges)

Post autor: k4sper »

Szczerze mówiąc, to wygodniej mi się czytało z takiej jaka jest. Mniej odbić od światła, kredowy papier nie jest mi do niczego potrzebny.
Awatar użytkownika
tomp
Posty: 2082
Rejestracja: 26 kwie 2020, 21:49
Has thanked: 275 times
Been thanked: 429 times

Re: Carnegie (Xavier Georges)

Post autor: tomp »

Nadzieje umiera ostatnia... Nadal liczę, że Portal po przejęciu Stork ogłosi coś na Portalconie...
Zachęcam do poznania skali ocen BGG
Awatar użytkownika
Leinadus
Posty: 976
Rejestracja: 01 wrz 2018, 19:57
Has thanked: 5 times
Been thanked: 84 times

Re: Carnegie (Xavier Georges)

Post autor: Leinadus »

Męczę tą grę na BGA, już 85 gier mi licznik wybił. Właśnie ustanowiłem rekord 192 punkty, z czego 76 na darowiznach (bez pokoju zniżkowego). Mimo rozegrania tylu gier, jakoś mi się nie nudzi. A pomyśleć, że byłem wkurzony na przeciągającą się dostawę i zastanawiałem się, czy nie sprzedać jak dojdzie.
kamilpr
Posty: 374
Rejestracja: 05 maja 2015, 19:48
Has thanked: 25 times
Been thanked: 14 times

Re: Carnegie (Xavier Georges)

Post autor: kamilpr »

Na Amazonie jest po 374 zł. Warto ? I czym się różni wersja deluxe od zwykłej ?
Awatar użytkownika
kuleczka91
Posty: 401
Rejestracja: 10 lut 2020, 18:27
Has thanked: 589 times
Been thanked: 384 times

Re: Carnegie (Xavier Georges)

Post autor: kuleczka91 »

kamilpr pisze: 06 sty 2023, 11:52 Na Amazonie jest po 374 zł. Warto ? I czym się różni wersja deluxe od zwykłej ?
Nie wiem czy bym tyle w to wywaliła zwłaszcza, że jest bez dodatku. Sama ściągałam to z Amazona, ale trafiłam na promkę, że grę kupiłam poniżej
200 zł. Czym się różni? Deluxe ma: insert, który ma tacki na te wszystkie kafelki działów i resztę elementów gry, organizery dla każdego gracza na elementy, takie "błyszczące" pieniądze, metalowa ciuchcia i zębatka (znaczniki), dodatek w sobie (zwiększający pulę kafli działów, taki notes gdzie każdy decyduje z czym zaczynasz grę i kto będzie pierwszym graczem, dodatkowe kafelki donacji i kafelki z akcjami) i znaczniki graczy mają nadruk na żetonach. Osobiście sama posiadam wersję standard i dokupiłam dodatek za 7 dyszek. Uznałam, że reszta to czysta kosmetyka i nie jest mi to potrzebne do szczęścia, a grze niczego nie ujmuje ;)
Awatar użytkownika
Nilis
Posty: 636
Rejestracja: 26 mar 2020, 13:35
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 241 times
Been thanked: 355 times

Re: Carnegie (Xavier Georges)

Post autor: Nilis »

kamilpr pisze: 06 sty 2023, 11:52 Na Amazonie jest po 374 zł. Warto ? I czym się różni wersja deluxe od zwykłej ?
Za tyle nie warto
Osobiście często bardziej wolę pograć z ludźmi w planszówki, niż słuchać, co wydaje im się, że mają do powiedzenia. feniks_ciapek
ODPOWIEDZ