Carnegie (Xavier Georges)

Tutaj można dyskutować o konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SĄ INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
radoslaw.cielisty
Posty: 13
Rejestracja: 23 gru 2022, 17:34
Has thanked: 3 times
Been thanked: 4 times

Re: Carnegie (Xavier Georges)

Post autor: radoslaw.cielisty »

kamilpr pisze: 06 sty 2023, 11:52 Na Amazonie jest po 374 zł. Warto ? I czym się różni wersja deluxe od zwykłej ?
zdecydowanie warto
dominGeS
Posty: 167
Rejestracja: 26 gru 2015, 16:43
Lokalizacja: Sadlinki woj.Pomorskie
Has thanked: 102 times
Been thanked: 19 times

Re: Carnegie (Xavier Georges)

Post autor: dominGeS »

Ja dałem za retail 300zl i nie żałuję żadnej wydanej złotówki. Dawno nie zachwycałam się pomysłem na grę jak i samą rozgrywką jak przy Carnegie. Natomiast czy 375zl,...? Hmmm, na to pytanie każdy musi sobie odpowiedzieć sam. Ja za deluxa tyle bym dał, a za retail chyba nie. Dodruk ma być podobno w marcu, więc może warto poczekać i zapłacić stówkę mniej.
Awatar użytkownika
tomp
Posty: 2086
Rejestracja: 26 kwie 2020, 21:49
Has thanked: 275 times
Been thanked: 431 times

Re: Carnegie (Xavier Georges)

Post autor: tomp »

kamilpr pisze: 06 sty 2023, 11:52 Na Amazonie jest po 374 zł. Warto ? I czym się różni wersja deluxe od zwykłej ?
Jeśli mówisz o tej pozycji klik to na pewno nie warto. Cena może mylić, ale to nie jest wersja deluxe. W opisie napisano: "edycja_standardowa".
Jeden z polskich sklepów oferuje wersję standard za 259,90 zł, ale przesprzedaż (wysyłka - kwiecień).
Zachęcam do poznania skali ocen BGG
Awatar użytkownika
Marcin Michalak
Posty: 58
Rejestracja: 20 sty 2020, 16:02
Has thanked: 10 times
Been thanked: 11 times

Re: Carnegie (Xavier Georges)

Post autor: Marcin Michalak »

Wszystko zależy od podejścia, czy będzie ból mimo przepłacenia. Za swoją wersję KS dałem 500, mocno za dużo, ale nie żałuję. Jasne, mogłaby być ze stówkę tańsza, ale to perełka, dla mnie odkrycie roku. Wolałem wydać tyle na Carnegie, niż chociażby na Weather Machine 😉.
Awatar użytkownika
Apos
Posty: 973
Rejestracja: 12 sie 2007, 14:42
Lokalizacja: Sosnowiec
Has thanked: 352 times
Been thanked: 756 times
Kontakt:

Re: Carnegie (Xavier Georges)

Post autor: Apos »

Za wersję podstawową, zamówioną na amazon, dałem ~165zł we wrześniu. Promka na grę + zniżka 35zł za zamówienie z apki.

Imho warto polować okazje, a może od razu zamówić z dodatkiem jak będzie dodruk.
kamilpr
Posty: 374
Rejestracja: 05 maja 2015, 19:48
Has thanked: 25 times
Been thanked: 14 times

Re: Carnegie (Xavier Georges)

Post autor: kamilpr »

A kiedy ma być dodruk ? Gra będzie dostępna wtedy w polskich sklepach ?
Awatar użytkownika
kuleczka91
Posty: 402
Rejestracja: 10 lut 2020, 18:27
Has thanked: 589 times
Been thanked: 384 times

Re: Carnegie (Xavier Georges)

Post autor: kuleczka91 »

kamilpr pisze: 08 sty 2023, 13:20 A kiedy ma być dodruk ? Gra będzie dostępna wtedy w polskich sklepach ?
Tu masz przedsprzedaż, ale wysyłka dopiero w kwietniu: https://planszostrefa.pl/pl/p/Carnegie- ... lska/14070
Awatar użytkownika
Leinadus
Posty: 980
Rejestracja: 01 wrz 2018, 19:57
Has thanked: 5 times
Been thanked: 84 times

Re: Carnegie (Xavier Georges)

Post autor: Leinadus »

Apos pisze: 07 sty 2023, 08:46 Za wersję podstawową, zamówioną na amazon, dałem ~165zł we wrześniu. Promka na grę + zniżka 35zł za zamówienie z apki.

Imho warto polować okazje, a może od razu zamówić z dodatkiem jak będzie dodruk.
Niby to było KS exclusive. Sprzedawali partnerzy, którzy wsparli w czasie KS, więc nie wiadomo, czy będzie potem z dodatkami.
Awatar użytkownika
Apos
Posty: 973
Rejestracja: 12 sie 2007, 14:42
Lokalizacja: Sosnowiec
Has thanked: 352 times
Been thanked: 756 times
Kontakt:

Re: Carnegie (Xavier Georges)

Post autor: Apos »

Leinadus pisze: 08 sty 2023, 13:59
Apos pisze: 07 sty 2023, 08:46 Za wersję podstawową, zamówioną na amazon, dałem ~165zł we wrześniu. Promka na grę + zniżka 35zł za zamówienie z apki.

Imho warto polować okazje, a może od razu zamówić z dodatkiem jak będzie dodruk.
Niby to było KS exclusive. Sprzedawali partnerzy, którzy wsparli w czasie KS, więc nie wiadomo, czy będzie potem z dodatkami.
Wydawca podawał, że będzie nowy druk angielskiej wersji dodatku. Pewnie razem z dodrukiem podstawki. W tym wątku wrzucałem info od wydawcy.
Atk
Posty: 1394
Rejestracja: 01 kwie 2020, 16:33
Has thanked: 493 times
Been thanked: 284 times

Re: Carnegie (Xavier Georges)

Post autor: Atk »

kuleczka91 pisze: 08 sty 2023, 13:58
kamilpr pisze: 08 sty 2023, 13:20 A kiedy ma być dodruk ? Gra będzie dostępna wtedy w polskich sklepach ?
Tu masz przedsprzedaż, ale wysyłka dopiero w kwietniu: https://planszostrefa.pl/pl/p/Carnegie- ... lska/14070
Czekam na PortalCon, a jak Portal nie wyda to wjeżdżam Dzięki za info!
Awatar użytkownika
tomp
Posty: 2086
Rejestracja: 26 kwie 2020, 21:49
Has thanked: 275 times
Been thanked: 431 times

Re: Carnegie (Xavier Georges)

Post autor: tomp »

Przypomnę, że przed zakupem, można sprawdzić grę na BGA. Jest nawet tryb solo, aby ogarnąć grę.
Jak się zakochałem w tej grze po spróbowaniu na tym serwisie :)
Zachęcam do poznania skali ocen BGG
Awatar użytkownika
Bart Henry
Posty: 968
Rejestracja: 15 sie 2013, 19:59
Lokalizacja: Wrocław
Has thanked: 134 times
Been thanked: 667 times

Re: Carnegie (Xavier Georges)

Post autor: Bart Henry »

Carnegie na dwie osoby - na BGG polecają grać na 3 lub 4 osoby, ale różnica procentowa nie jest duża - 40,6% best (2 os.) vs 42,4% best (3 os) vs 49,4% best (4 os.). Co ciekawe, prawie 20% osób nie poleca grać na 4 osoby, podczas gdy gdy dwuosobowej gry nie poleca nieco ponad 12%. Ciekawa statystyka - najbardziej polecany wariant z zakresu 2-4 to 4 os., który jest jednocześnie najbardziej odradzany.

A wy? Jakie macie wrażenia z gry na dwie osoby? Warto brać, gdy 80% rozgrywek będzie w dwójkę, czy raczej byście odpuścili? Lubię gry ekonomiczne, więc się łamię, ale jest jeszcze parę "półkowników" do ogrania, więc presji nie ma.
Awatar użytkownika
karmazynowy
Posty: 1017
Rejestracja: 15 lut 2011, 18:26
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 184 times
Been thanked: 427 times

Re: Carnegie (Xavier Georges)

Post autor: karmazynowy »

Grałem w składach 2 i 3 osobowych. Ze względu na lekką interakcję na mapie i na celach końcowych lepiej wypada warinat 3-os jak dla mnie ale różnica nie jest duża. Na 2 os. mamy losowe zapychacze. Sam system wyboru akcji działa tak samo, a nawet łatwiej się kontrolować i blokować na 2-os, zabawa na Twojej planszetce działa również tak samo. Konkluzja: warto na 2 os. i tak.
Na półce | Na stole | Na sprzedaż i zamianę (Gdynia) | Podzielę się rabatem: Grybezpradu.eu - 5% | Planszostrefa.pl - 11%
xydorux
Posty: 34
Rejestracja: 31 maja 2021, 10:51
Has thanked: 15 times
Been thanked: 43 times

Re: Carnegie (Xavier Georges)

Post autor: xydorux »

Bart Henry pisze: 09 sty 2023, 01:27 Carnegie na dwie osoby - na BGG polecają grać na 3 lub 4 osoby, ale różnica procentowa nie jest duża - 40,6% best (2 os.) vs 42,4% best (3 os) vs 49,4% best (4 os.). Co ciekawe, prawie 20% osób nie poleca grać na 4 osoby, podczas gdy gdy dwuosobowej gry nie poleca nieco ponad 12%. Ciekawa statystyka - najbardziej polecany wariant z zakresu 2-4 to 4 os., który jest jednocześnie najbardziej odradzany.

A wy? Jakie macie wrażenia z gry na dwie osoby? Warto brać, gdy 80% rozgrywek będzie w dwójkę, czy raczej byście odpuścili? Lubię gry ekonomiczne, więc się łamię, ale jest jeszcze parę "półkowników" do ogrania, więc presji nie ma.
90% moich partii to rozgrywki na 2 osoby i bardzo się nam podoba. Główne zalety:
- czas gry zwykle oscyluje w granicach 70-75 minut co jest bardzo dobrym wynikiem jak na tego typu grę
- duża kontrola tego co się dzieje na planszetce drugiego gracza pozwala łatwiej wybierać korzystniejsze akcje dla nas
- co rozgrywkę losowo blokuje się dotacje (chyba sześć) i pola na mapie (chyba 12) co wymusza pewne zmiany w naszej rozgrywce
- duża przyjemność z tego co oferuje sama gra - optymalizacja swoich działań, wybór akcji, działów, regionów z przychodem - tutaj ilość graczy nie jest istotna

Po tym jak kilka razy zagraliśmy na 2 osoby zagraliśmy w trzy i to co się uwydatniło, to mocno zaprocentowała znajomość gry, bo ta trzecia osoba trochę na ślepo działała, więc rozgrywka ponownie toczyła się na dwie osoby :P przy podobnym poziomie graczy myślę, że może być bardziej zacięta walka na planszy o połączenia (dają sporo punktów) i można się szachować. Natomiast nam rozgrywki na dwie osoby dawały sporo przyjemności, interakcja obejmowała głównie wyścig o dotacje, ale i na mapie wcale nie było luźno (przez blokady, które mogą czasami mocno zmienić strategiczne punkty na mapie). Ja osobiście polecam grę na dwie osoby
Awatar użytkownika
seki
Moderator
Posty: 3358
Rejestracja: 04 gru 2016, 12:51
Lokalizacja: Czapury/Poznań
Has thanked: 1115 times
Been thanked: 1282 times

Re: Carnegie (Xavier Georges)

Post autor: seki »

Ja zauważyłem, że na 3 graczy nie ma jakoś szczególnie większej bitwy o połączenia. Chyba każdy ma świadomość, że łatwo tam być zablokowanym i nawet pamiętam rozgrywkę gdy jakoś specjalnie nie skupiałem się na połączeniach a tylko kontrolowałem stan rzeczy i jedną akcją zablokowałem któremuś z rywali dostęp do dużego miasta. Także czasami to kwestia pojedynczych akcji a i tak większość gry odbywa się zwykle w innym miejscu i tak nie widzę istotnej różnicy w partiach między 2 a 3 graczami.
Awatar użytkownika
trixon
Posty: 629
Rejestracja: 24 sie 2020, 10:08
Has thanked: 256 times
Been thanked: 288 times

Re: Carnegie (Xavier Georges)

Post autor: trixon »

Sporo osób chciało ostatnio kupić.
Z tego co widzę to pojawiły się w planszostrefie - zarówno wersja standard jak i Deluxe.
W razie czego służę rabatem (11%).

EDIT: Jak słusznie Wosho zauważył - edycja standard to przedsprzedaż na kwiecień. Może warto więc poczekać na PortalCon, czy przypadkiem nie myślą o wydaniu w Polsce.
Wersja Deluxe - dostawa do 30 dni.
Ostatnio zmieniony 20 sty 2023, 10:01 przez trixon, łącznie zmieniany 2 razy.
Wosho
Posty: 1439
Rejestracja: 01 gru 2011, 13:15
Has thanked: 177 times
Been thanked: 141 times

Re: Carnegie (Xavier Georges)

Post autor: Wosho »

Przedsprzedaz na kwiecien.
Pluck
Posty: 145
Rejestracja: 01 sty 2017, 12:22
Lokalizacja: Wrocław
Has thanked: 90 times
Been thanked: 36 times

Re: Carnegie (Xavier Georges)

Post autor: Pluck »

Tak te gre chwalicie ze sie napalilem jak szczerbaty na sucharki… ale 500pln :/
staniach21
Posty: 547
Rejestracja: 06 mar 2020, 08:43
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 209 times
Been thanked: 165 times

Re: Carnegie (Xavier Georges)

Post autor: staniach21 »

Pluck pisze: 20 sty 2023, 18:43 Tak te gre chwalicie ze sie napalilem jak szczerbaty na sucharki… ale 500pln :/
Też tak mam z każdym tytułem, w który nie mogę zabrać, ale stopując twoje FOMO. Gra mega poprawna, przyjemna, prawidłowa i wiele wiele, więcej przymiotników mniej więcej tak nacechowanych. Natomiast nie masz poczucia, że obcujesz z czymś genialnym, z jakimś designem, gdzie po partii myślisz jak mogłeś 5-10 razy zmienić decyzje. To towarzyszy mi przy grach Lacerdy / Brass / Food Chain Magnate / Netrunnerze. Także jak się nie uda to wiele nie stracisz coś przyjemnego na pewno, ale nie jakiś must have :DD. Ogólnie ta gra to dobry wstępniak do pokazania jakimś ludziom, których byś chciał wciągnąć w ciężkie euro jak Brass, ale nie chcesz ich przerazić. Tu w zasadzie jedno osoba wybiera akcje i każdy odpala te same działy, więc patrząc co ty robisz mniej więcej mogą wiedzieć do czego dążą.
Podpisał posiadacz kopii DELUXE ;D, ale jak patrzę na te ceny 500+zł to mam ochotę się powoli pozbyć i wymienić na jakiś On Mars pamiętając ile płaciłem ;)
Pluck
Posty: 145
Rejestracja: 01 sty 2017, 12:22
Lokalizacja: Wrocław
Has thanked: 90 times
Been thanked: 36 times

Re: Carnegie (Xavier Georges)

Post autor: Pluck »

Dzieki.
Ale czy wniosek taki ze to prostsze niz brass b??
Awatar użytkownika
seki
Moderator
Posty: 3358
Rejestracja: 04 gru 2016, 12:51
Lokalizacja: Czapury/Poznań
Has thanked: 1115 times
Been thanked: 1282 times

Re: Carnegie (Xavier Georges)

Post autor: seki »

Dla mnie to dokładnie ten sam ciężar.

Bgg to potwierdza Carnegie 3.81, Brass Lancashire 3.85, Brass Birmingham 3.9.
Pluck
Posty: 145
Rejestracja: 01 sty 2017, 12:22
Lokalizacja: Wrocław
Has thanked: 90 times
Been thanked: 36 times

Re: Carnegie (Xavier Georges)

Post autor: Pluck »

Zatem proznosc czy rozsadek? Fomo czy let go? Rodzina czy gry? Splata kredytu czy most?

Planszostrefa powiadacie…?!?! ;-)
staniach21
Posty: 547
Rejestracja: 06 mar 2020, 08:43
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 209 times
Been thanked: 165 times

Re: Carnegie (Xavier Georges)

Post autor: staniach21 »

Pluck pisze: 20 sty 2023, 20:31 Zatem proznosc czy rozsadek? Fomo czy let go? Rodzina czy gry? Splata kredytu czy most?

Planszostrefa powiadacie…?!?! ;-)
Złożoność tej gry to przede wszystkim 16 lub 32 w wersji DELUXE działy, który każdy coś robi natomiast decyzje i zasady/wyjątki to półka niżej niż Brass
Atk
Posty: 1394
Rejestracja: 01 kwie 2020, 16:33
Has thanked: 493 times
Been thanked: 284 times

Re: Carnegie (Xavier Georges)

Post autor: Atk »

Pluck pisze: 20 sty 2023, 20:31 Zatem proznosc czy rozsadek? Fomo czy let go? Rodzina czy gry? Splata kredytu czy most?

Planszostrefa powiadacie…?!?! ;-)
Jutro o 10 portal zapowiada gry na 2023 możesz poczekać te parę godzin, a kto wie może będzie przez nich wydana.
Awatar użytkownika
seki
Moderator
Posty: 3358
Rejestracja: 04 gru 2016, 12:51
Lokalizacja: Czapury/Poznań
Has thanked: 1115 times
Been thanked: 1282 times

Re: Carnegie (Xavier Georges)

Post autor: seki »

staniach21 pisze: 20 sty 2023, 21:20
Pluck pisze: 20 sty 2023, 20:31 Zatem proznosc czy rozsadek? Fomo czy let go? Rodzina czy gry? Splata kredytu czy most?

Planszostrefa powiadacie…?!?! ;-)
Złożoność tej gry to przede wszystkim 16 lub 32 w wersji DELUXE działy, który każdy coś robi natomiast decyzje i zasady/wyjątki to półka niżej niż Brass
Zasady w Brassie są łatwe. Wydaje mi się, że niepotrzebnie wyolbrzymiasz tu różnice w trudności obu tytułów. Złożoność decyzji w Brassie na mój gust jest nawet nieco niższa niż w Carnegie bo częściowo zawężają je posiadane karty. Często reaguje się taktycznie na sytuację jaka generują rywale i karty W Carnegie trzeba myśleć bardziej strategicznie a droga do celu bywa złożona tak jak duża jest kombinacja między działami, możliwościami jakie daje ekonomia z projektów i odmienne lub zbliżone cele jakie realizują inni gracze i na których wyborach często trzeba się podpiąć by ugrać jak najwięcej podczas ich wyboru akcji. Nie będę sprzeczać się, że Carnegie jest kategorycznie cięższą grą bo tak nie jest ale zdecydowanie nie zgadzam się by był półkę lżejszy od Brassa. To ta sama półka ciężkości.
ODPOWIEDZ