Carnegie (Xavier Georges)

Tutaj można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SA INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
staniach21
Posty: 547
Rejestracja: 06 mar 2020, 08:43
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 209 times
Been thanked: 165 times

Re: Carnegie (Xavier Georges)

Post autor: staniach21 »

Może też to wynika z czasu rozgrywki? Jednak Carnegie trzymam w kolekcji z ideą, że pokaże jakimś znajomym fajne sprytne i ciekawe euro, a Brass to raczej już z tymi co sami z siebie grają w planszówki. Muszę przetestować na większej liczbie osób czy rzeczywiście ciężko się w tym wszystkim połapać komuś "nieplanszówkowemu".
Awatar użytkownika
brazylianwisnia
Posty: 4067
Rejestracja: 07 mar 2017, 20:48
Has thanked: 265 times
Been thanked: 932 times

Re: Carnegie (Xavier Georges)

Post autor: brazylianwisnia »

Pluck pisze: 20 sty 2023, 19:24 Dzieki.
Ale czy wniosek taki ze to prostsze niz brass b??
Gdyby było prostsze niż Brass to to by była już genialna gra ;⁠-⁠) Zrobic grę z ciężka rozkmina ale bardzo prostymi zasadami to jest idealne połączenie. Carnegie jest standardowym średnio ciężkim euro z przeciętnym poziomem skomplikowania zasad jak na ten rodzaj gier.
Sprzedam:Nemesis Lockdown Sundrop
forum/viewtopic.php?f=65&t=76430
wajwa
Posty: 2217
Rejestracja: 18 sty 2008, 10:24
Lokalizacja: Zabrze
Has thanked: 238 times
Been thanked: 391 times
Kontakt:

Re: Carnegie (Xavier Georges)

Post autor: wajwa »

Nie wiem skąd te porównania do Brassa ?
Tematyka , graficzki ;-) ?
Moim zdaniem tej gry nawet nie ma co stawiać przy Brassie ...
Ok, jest to fajne mózgożerne euro , ale jeżeli chodzi o elegancję mechaniki czy też zasad to ta gra nie ma (wg mnie zastrzegam ;-) )prawa , jak już wcześniej napisałem nawet stanąć przy Brassie.
Przy czym , to co napisałem powyżej nie jest wcale krytyką , Carnegie pozostawiło po sobie dobre wrażenie , do tego stopnia , że zastanawiam się nawet nad zakupem 8)
Always look on the bright side of life
Atk
Posty: 1385
Rejestracja: 01 kwie 2020, 16:33
Has thanked: 490 times
Been thanked: 282 times

Re: Carnegie (Xavier Georges)

Post autor: Atk »

Kiedy ma być tego dodruk? W sumie Portal jeszcze zapowie kilka tytułów w ciągu roku, więc może jest jeszcze szansa, a jak nie to będzie okazja wejść w zagraniczna wersję
Awatar użytkownika
Nilis
Posty: 626
Rejestracja: 26 mar 2020, 13:35
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 236 times
Been thanked: 345 times

Re: Carnegie (Xavier Georges)

Post autor: Nilis »

Atk pisze: 21 sty 2023, 15:09 Kiedy ma być tego dodruk? W sumie Portal jeszcze zapowie kilka tytułów w ciągu roku, więc może jest jeszcze szansa, a jak nie to będzie okazja wejść w zagraniczna wersję
Gra jest niezależna językowo.
Osobiście często bardziej wolę pograć z ludźmi w planszówki, niż słuchać, co wydaje im się, że mają do powiedzenia. feniks_ciapek
Awatar użytkownika
kuleczka91
Posty: 381
Rejestracja: 10 lut 2020, 18:27
Has thanked: 561 times
Been thanked: 368 times

Re: Carnegie (Xavier Georges)

Post autor: kuleczka91 »

Atk pisze: 21 sty 2023, 15:09 Kiedy ma być tego dodruk? W sumie Portal jeszcze zapowie kilka tytułów w ciągu roku, więc może jest jeszcze szansa, a jak nie to będzie okazja wejść w zagraniczna wersję
W kwietniu ma być dodruk. Szczerze? Nie czekaj na Portal, bo szkoda czasu. Gra jest niezależna językowo, jest dostępna polska instrukcja do podstawki jak i do dodatku. Sama kupiłam wersję DE i cieszę się, że tak zrobiłam :)
Atk
Posty: 1385
Rejestracja: 01 kwie 2020, 16:33
Has thanked: 490 times
Been thanked: 282 times

Re: Carnegie (Xavier Georges)

Post autor: Atk »

Też miałem taki plan, jednak lubię mieć logo PL wydawnictwa, a długo do PortalCon nie trzeba było czekać, więc nie było ciśnienia.
IrasArgor
Posty: 369
Rejestracja: 26 kwie 2016, 19:05
Lokalizacja: Sosnowiec
Has thanked: 118 times
Been thanked: 67 times

Re: Carnegie (Xavier Georges)

Post autor: IrasArgor »

W Planszowych Newsach Grzegorz ponownie potwierdził, że nie będą wydawać polskiej edycji Carnegie. Kto chce kupować musi zabrać się za angielską wersję, polska instrukcja jest w sieci więc nie powinno być problemu.
LukaszLozz
Posty: 182
Rejestracja: 24 kwie 2020, 00:07
Lokalizacja: Wrocław
Has thanked: 75 times
Been thanked: 72 times

Re: Carnegie (Xavier Georges)

Post autor: LukaszLozz »

Dzisiaj Kaczki wrzuciły post o jakichś francuskich nagrodach z dopiskiem, że to podpowiedź do zapowiedzi, które maja być wkrótce ogłoszone. Jest pomiędzy tymi tytułami Carnegie… jestem nieobiektywny, bo bardzo bym tego chciał, żeby ktoś to wydał… ale…
Ja tam trzymam kciuki ;)
Atk
Posty: 1385
Rejestracja: 01 kwie 2020, 16:33
Has thanked: 490 times
Been thanked: 282 times

Re: Carnegie (Xavier Georges)

Post autor: Atk »

LukaszLozz pisze: 25 sty 2023, 18:45 Dzisiaj Kaczki wrzuciły post o jakichś francuskich nagrodach z dopiskiem, że to podpowiedź do zapowiedzi, które maja być wkrótce ogłoszone. Jest pomiędzy tymi tytułami Carnegie… jestem nieobiektywny, bo bardzo bym tego chciał, żeby ktoś to wydał… ale…
Ja tam trzymam kciuki ;)
O to chyba będzie 2 gra kaczek w kolekcji!
Awatar użytkownika
karmazynowy
Posty: 1006
Rejestracja: 15 lut 2011, 18:26
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 184 times
Been thanked: 419 times

Re: Carnegie (Xavier Georges)

Post autor: karmazynowy »

Pojawila sie wersja KS PL w planszostrefie:

https://planszostrefa.pl/pl/p/Carnegie- ... =planszove

445 po rabacie.
Na półce | Na stole | Na sprzedaż i zamianę (Gdynia) | Podzielę się rabatem: Grybezpradu.eu - 5% | Planszostrefa.pl - 11%
Atk
Posty: 1385
Rejestracja: 01 kwie 2020, 16:33
Has thanked: 490 times
Been thanked: 282 times

Re: Carnegie (Xavier Georges)

Post autor: Atk »

karmazynowy pisze: 25 sty 2023, 22:04 Pojawila sie wersja KS PL w planszostrefie:

https://planszostrefa.pl/pl/p/Carnegie- ... =planszove

445 po rabacie.
Jest sens dopłacać koło 200zl?
Awatar użytkownika
Nilis
Posty: 626
Rejestracja: 26 mar 2020, 13:35
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 236 times
Been thanked: 345 times

Re: Carnegie (Xavier Georges)

Post autor: Nilis »

200zł dopłacasz za dodatek (głównie nowe 16 rodzajów działów i to moim zdaniem warto mieć) oraz inserty. Reszta to małe upiekszacze zupelnie nic nie wnoszące. Więc sam odpowiedz sobie na to pytanie.

Najlepsza opcja to kupić Carnegie zwykłą wersję + upolować na jakimś eBayu dodatek za nieduże pieniądze (wiem, łatwo powiedzieć "upolować" ale niektórym na forum to się udało).
Osobiście często bardziej wolę pograć z ludźmi w planszówki, niż słuchać, co wydaje im się, że mają do powiedzenia. feniks_ciapek
Awatar użytkownika
rav126
Posty: 794
Rejestracja: 27 paź 2010, 00:56
Has thanked: 398 times
Been thanked: 500 times

Re: Carnegie (Xavier Georges)

Post autor: rav126 »

Dzięki temu że kupiłem z insertem, gra na większą szansę wylądować na stole. Ja za wersję KS dałem 400. Dla mnie warto.
Awatar użytkownika
karmazynowy
Posty: 1006
Rejestracja: 15 lut 2011, 18:26
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 184 times
Been thanked: 419 times

Re: Carnegie (Xavier Georges)

Post autor: karmazynowy »

Atk pisze: 25 sty 2023, 22:24
karmazynowy pisze: 25 sty 2023, 22:04 Pojawila sie wersja KS PL w planszostrefie:

https://planszostrefa.pl/pl/p/Carnegie- ... =planszove

445 po rabacie.
Jest sens dopłacać koło 200zl?
Dodatek zwiększa regrywalność ale moim zdaniem, mimo, że gra dobra, to nie jest warta 450 zł.
Jak nie będziesz nabijał 10 partii w miesiącu to chyba brałbym samą podstawkę.
Na półce | Na stole | Na sprzedaż i zamianę (Gdynia) | Podzielę się rabatem: Grybezpradu.eu - 5% | Planszostrefa.pl - 11%
Akwamarynowy
Posty: 104
Rejestracja: 18 lut 2020, 17:32
Has thanked: 18 times
Been thanked: 22 times

Re: Carnegie (Xavier Georges)

Post autor: Akwamarynowy »

LukaszLozz pisze: 25 sty 2023, 18:45 Dzisiaj Kaczki wrzuciły post o jakichś francuskich nagrodach z dopiskiem, że to podpowiedź do zapowiedzi, które maja być wkrótce ogłoszone. Jest pomiędzy tymi tytułami Carnegie… jestem nieobiektywny, bo bardzo bym tego chciał, żeby ktoś to wydał… ale…
Ja tam trzymam kciuki ;)
Gdzie? Szukam i znaleźć tego posta nie mogę ;(
Awatar użytkownika
scraber
Posty: 297
Rejestracja: 06 mar 2022, 18:27
Lokalizacja: Toruń
Has thanked: 216 times
Been thanked: 84 times

Re: Carnegie (Xavier Georges)

Post autor: scraber »

Akwamarynowy pisze: 27 sty 2023, 00:40
LukaszLozz pisze: 25 sty 2023, 18:45 Dzisiaj Kaczki wrzuciły post o jakichś francuskich nagrodach z dopiskiem, że to podpowiedź do zapowiedzi, które maja być wkrótce ogłoszone. Jest pomiędzy tymi tytułami Carnegie… jestem nieobiektywny, bo bardzo bym tego chciał, żeby ktoś to wydał… ale…
Ja tam trzymam kciuki ;)
Gdzie? Szukam i znaleźć tego posta nie mogę ;(
Na ich nowej grupie
Spoiler:
Awatar użytkownika
miker
Posty: 694
Rejestracja: 03 maja 2019, 16:55
Has thanked: 524 times
Been thanked: 417 times

Re: Carnegie (Xavier Georges)

Post autor: miker »

scraber pisze: 27 sty 2023, 01:36 Na ich nowej grupie
Spoiler:
Jeśli będą chcieli wydać grę z kategorii "expert" to zostaje albo Carnegie, albo Federation (area majority, worker placement, variable setup - coś jak Diuna Imperium). Tego drugiego też chyba nikt nie zapowiadał. Pożyjemy, zobaczymy co wydadzą i jeśli jedną z tych gier eksperckich :)
kamilpr
Posty: 372
Rejestracja: 05 maja 2015, 19:48
Has thanked: 25 times
Been thanked: 14 times

Re: Carnegie (Xavier Georges)

Post autor: kamilpr »

Wczoraj grałem 1 raz i od 2/3 gry miałem wrażenie ze na wszystko mnie stać miałem pod dostatkiem kasy o kostek. Tez tak mieliście ?
Awatar użytkownika
Apos
Posty: 941
Rejestracja: 12 sie 2007, 14:42
Lokalizacja: Sosnowiec
Has thanked: 333 times
Been thanked: 720 times
Kontakt:

Re: Carnegie (Xavier Georges)

Post autor: Apos »

kamilpr pisze: 29 sty 2023, 15:30 Wczoraj grałem 1 raz i od 2/3 gry miałem wrażenie ze na wszystko mnie stać miałem pod dostatkiem kasy o kostek. Tez tak mieliście ?
W drugiej części gry, są następujące elementy, które trzeba brać pod uwagę:
- dostępna liczba akcji budowy (wydawania kostek), których brakuje
- donacje i ich rosnący koszt 5->10->15-> etc, a czasami potrzebne kostki na ich realizację

Od 2/3 gry, mamy już rozbudowaną produkcję i przestawiamy się na punktowe spieniężanie tych inwestycji. Zauważ, ile mamy możliwych żetonów do zbudowania na mapie - te z ostatnich miejsc dają nam punkty na koniec gry.
Ostatnio zmieniony 29 sty 2023, 20:37 przez Apos, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
seki
Moderator
Posty: 3346
Rejestracja: 04 gru 2016, 12:51
Lokalizacja: Czapury/Poznań
Has thanked: 1106 times
Been thanked: 1268 times

Re: Carnegie (Xavier Georges)

Post autor: seki »

Na etapie 2/3 gry robimy zwykle 3 lub 4 donacje co kosztuje nas 15/20 kasy. Czasami jest jej dość, a czasami brakuje. Zależy jak rozwinęliśmy ekonomię i jakie działy zbudowaliśmy. Cześć działów wymaga też aktywacji pracowników nawet za 10 kasy co summa summarum łącznie z donacjami jest już nie lada wyzwaniem. A przy nadmiarze kasy są dobre donacje pozwalające czerpać punkty za kasę. Także możliwości spożytkowania pieniędzy są duże i zawsze mogło by być jej jeszcze więcej. Podobnie sprawa wygląda z kostkami (produktami). Czym liczniej realizujemy projekty, zwłaszcza z dwóch górnych torów, tym więcej ich potrzeba. Reasumując, owszem, tak trzeba zagrać by wytwarzać produkty i kasy dużo, ale zawsze da się ją dobrze spożytkować i nigdy nie ma jej "za dużo".
Savior86
Posty: 4
Rejestracja: 01 lut 2023, 09:59

Re: Carnegie (Xavier Georges)

Post autor: Savior86 »

Witam,
szukam Carnegie, ale używek brak praktycznie albo bardzo drogie 300+.
Czekam na dodruk wersji angielskiej w kwietniu, ale też widzę tylko dostępność w planszostrefa.
Czy wiadomo czy będzie również dodruk dodatku?
Wersja Delux 500 zł trochę drogo jak za euro.
xydorux
Posty: 34
Rejestracja: 31 maja 2021, 10:51
Has thanked: 15 times
Been thanked: 43 times

Re: Carnegie (Xavier Georges)

Post autor: xydorux »

Savior86 pisze: 01 lut 2023, 10:04 Witam,
szukam Carnegie, ale używek brak praktycznie albo bardzo drogie 300+.
Czekam na dodruk wersji angielskiej w kwietniu, ale też widzę tylko dostępność w planszostrefa.
Czy wiadomo czy będzie również dodruk dodatku?
Wersja Delux 500 zł trochę drogo jak za euro.
Ponoć Quined Games zapowiedziało dodruk na wiosnę tego dodatku. Na stronie Pegasusa widnieje kwietniowa data, co powinno to potwierdzać:
https://pegasusshop.de/en/product-line/ ... rweiterung
Awatar użytkownika
Mortinista
Posty: 362
Rejestracja: 17 wrz 2019, 23:57
Has thanked: 243 times
Been thanked: 156 times

Re: Carnegie (Xavier Georges)

Post autor: Mortinista »

A wiadomo kiedy byłaby dostępna ta wersja KS od planszostrefy ?
Savior86
Posty: 4
Rejestracja: 01 lut 2023, 09:59

Re: Carnegie (Xavier Georges)

Post autor: Savior86 »

Mortinista pisze: 01 lut 2023, 10:59 A wiadomo kiedy byłaby dostępna ta wersja KS od planszostrefy ?
Na plansostrefie do 30 dni ma być wysyłka tak się dowiedziałem przez telefon. Zostały dwie szt podobno.
ODPOWIEDZ