Carnegie (Xavier Georges)

Tutaj można dyskutować o konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SĄ INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
Pluck
Posty: 145
Rejestracja: 01 sty 2017, 12:22
Lokalizacja: Wrocław
Has thanked: 90 times
Been thanked: 36 times

Re: Carnegie (Xavier Georges)

Post autor: Pluck »

Savior86 pisze: 02 lut 2023, 00:07
Mortinista pisze: 01 lut 2023, 10:59 A wiadomo kiedy byłaby dostępna ta wersja KS od planszostrefy ?
Na plansostrefie do 30 dni ma być wysyłka tak się dowiedziałem przez telefon. Zostały dwie szt podobno.
Ja zamówiłem swoją 10 dni temu i wtedy miało ten sam status, więc teoretycznie max 20 dni jeszcze ;)
kamilpr
Posty: 374
Rejestracja: 05 maja 2015, 19:48
Has thanked: 25 times
Been thanked: 14 times

Re: Carnegie (Xavier Georges)

Post autor: kamilpr »

Jakie wyniki średnio uzyskujecie w partiach ? Jakie to są dobre, a jakie bardzo dobre ?
Awatar użytkownika
crazygandalf
Posty: 420
Rejestracja: 14 lut 2016, 16:25
Has thanked: 78 times
Been thanked: 480 times
Kontakt:

Re: Carnegie (Xavier Georges)

Post autor: crazygandalf »

kamilpr pisze: 02 lut 2023, 09:51 Jakie wyniki średnio uzyskujecie w partiach ? Jakie to są dobre, a jakie bardzo dobre ?
U nas najwyższy wynik to 201. Średnio ok. 150 pkt.
adeks9
Posty: 83
Rejestracja: 28 sie 2020, 13:31
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 47 times
Been thanked: 11 times

Re: Carnegie (Xavier Georges)

Post autor: adeks9 »

Więc widzę, że mamy jeszcze dużo do dopracowania ze znajomymi ;) Tak to wygląda u nas po dwóch pierwszych rozgrywkach:


Obrazek
Awatar użytkownika
seki
Moderator
Posty: 3358
Rejestracja: 04 gru 2016, 12:51
Lokalizacja: Czapury/Poznań
Has thanked: 1114 times
Been thanked: 1280 times

Re: Carnegie (Xavier Georges)

Post autor: seki »

adeks9 pisze: 02 lut 2023, 12:22 Więc widzę, że mamy jeszcze dużo do dopracowania ze znajomymi ;) Tak to wygląda u nas po dwóch pierwszych rozgrywkach:


Obrazek
To zupełnie normalne dobre wyniki. Źle patrzysz na to. To typ gry w której nie ma znaczenia jak wysoki uzyskałeś wynik tylko z jak duża przewagą punktową wygrałeś. Są akcje, które dają stosunkowo mało punktów ale za to pozwalają Ci osiągać przewagę nad rywalami. Możesz zagrać z zamiarem zdobycia wysokich punktów np realizując wiele projektów ale tym samym przegrać bo akcje, które wybierasz będą też pasować rywalom. Dlatego w tej grze porównywanie punktów między partiami nie ma racji bytu. Pomijając strategie każda partia może mieć zupełnie inny pakiet dostępnych działów.
adeks9
Posty: 83
Rejestracja: 28 sie 2020, 13:31
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 47 times
Been thanked: 11 times

Re: Carnegie (Xavier Georges)

Post autor: adeks9 »

Dzięki za komentarz. Możesz mieć rację. Na pewno jeszcze nie mamy wyczucia na czym się skupiać, ale myślę, że to też zaleta tej gry, bo jest wiele możliwości punktowania: miasta, donacje, połączenia, projekty itd.
Awatar użytkownika
kuleczka91
Posty: 401
Rejestracja: 10 lut 2020, 18:27
Has thanked: 589 times
Been thanked: 384 times

Re: Carnegie (Xavier Georges)

Post autor: kuleczka91 »

Na planszostrefie wystartowała przedsprzedaż dodatku do Carnegie, kto nie ma, a posiada wersję standard to polecam zamówić póki dostępne :mrgreen: https://planszostrefa.pl/pl/p/Carnegie- ... sion/14913 (oczywiście będzie dopiero w kwietniu).
Pluck
Posty: 145
Rejestracja: 01 sty 2017, 12:22
Lokalizacja: Wrocław
Has thanked: 90 times
Been thanked: 36 times

Re: Carnegie (Xavier Georges)

Post autor: Pluck »

kuleczka91 pisze: 02 lut 2023, 22:35 Na planszostrefie wystartowała przedsprzedaż dodatku do Carnegie, kto nie ma, a posiada wersję standard to polecam zamówić póki dostępne :mrgreen: https://planszostrefa.pl/pl/p/Carnegie- ... sion/14913 (oczywiście będzie dopiero w kwietniu).
Dzięki!
Kompatybilne z PL wersją raczej jest, prawda?
IrasArgor
Posty: 370
Rejestracja: 26 kwie 2016, 19:05
Lokalizacja: Sosnowiec
Has thanked: 121 times
Been thanked: 68 times

Re: Carnegie (Xavier Georges)

Post autor: IrasArgor »

Pluck pisze: 02 lut 2023, 22:54
kuleczka91 pisze: 02 lut 2023, 22:35 Na planszostrefie wystartowała przedsprzedaż dodatku do Carnegie, kto nie ma, a posiada wersję standard to polecam zamówić póki dostępne :mrgreen: https://planszostrefa.pl/pl/p/Carnegie- ... sion/14913 (oczywiście będzie dopiero w kwietniu).
Dzięki!
Kompatybilne z PL wersją raczej jest, prawda?
Tak, wersja PL to tylko instrukcja, więc to co dostajesz pasuje jak najbardziej do reszty gry :).
Awatar użytkownika
kuleczka91
Posty: 401
Rejestracja: 10 lut 2020, 18:27
Has thanked: 589 times
Been thanked: 384 times

Re: Carnegie (Xavier Georges)

Post autor: kuleczka91 »

Pluck pisze: 02 lut 2023, 22:54
kuleczka91 pisze: 02 lut 2023, 22:35 Na planszostrefie wystartowała przedsprzedaż dodatku do Carnegie, kto nie ma, a posiada wersję standard to polecam zamówić póki dostępne :mrgreen: https://planszostrefa.pl/pl/p/Carnegie- ... sion/14913 (oczywiście będzie dopiero w kwietniu).
Dzięki!
Kompatybilne z PL wersją raczej jest, prawda?
Jasne, że tak :) Sama mam dodatek z Francji i wszystko pasuje, a tych kilka słówek w tym notesiku to się nauczysz na pamięć, a jakby co to w polskiej instrukcji jest tłumaczenie ;)
Awatar użytkownika
Mortinista
Posty: 362
Rejestracja: 17 wrz 2019, 23:57
Has thanked: 243 times
Been thanked: 158 times

Re: Carnegie (Xavier Georges)

Post autor: Mortinista »

kuleczka91 pisze: 02 lut 2023, 22:35 Na planszostrefie wystartowała przedsprzedaż dodatku do Carnegie, kto nie ma, a posiada wersję standard to polecam zamówić póki dostępne :mrgreen: https://planszostrefa.pl/pl/p/Carnegie- ... sion/14913 (oczywiście będzie dopiero w kwietniu).
Jest to (ten dodatek) w wersji KS, czy nie i warto dokupić ?
Awatar użytkownika
kuleczka91
Posty: 401
Rejestracja: 10 lut 2020, 18:27
Has thanked: 589 times
Been thanked: 384 times

Re: Carnegie (Xavier Georges)

Post autor: kuleczka91 »

Mortinista pisze: 03 lut 2023, 02:21
kuleczka91 pisze: 02 lut 2023, 22:35 Na planszostrefie wystartowała przedsprzedaż dodatku do Carnegie, kto nie ma, a posiada wersję standard to polecam zamówić póki dostępne :mrgreen: https://planszostrefa.pl/pl/p/Carnegie- ... sion/14913 (oczywiście będzie dopiero w kwietniu).
Jest to (ten dodatek) w wersji KS, czy nie i warto dokupić ?
Jest to dokładnie ten sam dodatek co w wersji KS. Dostajesz tam kolejne 16 dodatkowych działów, nowe kafelki donacji i notes gdzie każdy dostaje 50$ i musi sobie rozdysponować z czym będzie zaczynał rozgrywkę (ile kostek, pracowników, kasy itd). Wg mnie warto było zakupić, zwiększa regrywalność gry ;) https://www.quined.nl/wp-content/upload ... PL-WEB.pdf
Awatar użytkownika
tomb
Posty: 4129
Rejestracja: 22 lut 2012, 10:31
Has thanked: 311 times
Been thanked: 343 times

Re: Carnegie (Xavier Georges)

Post autor: tomb »

Czyli biorąc podstawkę i ten dodatek otrzymujemy cały istniejący materiał gameplejowy, tak?
"Jak kto ma swój rozum, ten głupi nie jest [...] Głupie są te, co cudzy rozum mają."
IrasArgor
Posty: 370
Rejestracja: 26 kwie 2016, 19:05
Lokalizacja: Sosnowiec
Has thanked: 121 times
Been thanked: 68 times

Re: Carnegie (Xavier Georges)

Post autor: IrasArgor »

tomb pisze: 03 lut 2023, 11:29 Czyli biorąc podstawkę i ten dodatek otrzymujemy cały istniejący materiał gameplejowy, tak?
Tak, z gameplayowych materiałów to wszystko, zostają tylko dedykowany insert, ulepszone komponenty w tym metalowa ciuchcia 😜.
Mr_Fisq
Administrator
Posty: 4669
Rejestracja: 21 lip 2019, 11:10
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 1213 times
Been thanked: 1419 times

Re: Carnegie (Xavier Georges)

Post autor: Mr_Fisq »

Będzie wersja polska. Informacja podana przez Planszowe Newsy.

Źródło: FB Planszowych Newsów
Sprzedam: Obniżki, nowości: Root, Lanzerath Ridge, Dawn of the Zeds, Etherfields
Przygarnę: Skirmishe grywalne solo, figurki do Stargrave/Frostgrave
wajwa
Posty: 2223
Rejestracja: 18 sty 2008, 10:24
Lokalizacja: Zabrze
Has thanked: 252 times
Been thanked: 396 times
Kontakt:

Re: Carnegie (Xavier Georges)

Post autor: wajwa »

Mr_Fisq pisze: 13 lut 2023, 12:02 Będzie wersja polska. Informacja podana przez Planszowe Newsy.

Źródło: FB Planszowych Newsów
Ale to jest konkurs , mamy zgadywać kto to wyda :wink: ?

Piszcie pls jak ktoś wie coś więcej ...
Always look on the bright side of life
Awatar użytkownika
Muad'Dib
Posty: 1557
Rejestracja: 01 paź 2013, 20:53
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 60 times
Been thanked: 104 times

Re: Carnegie (Xavier Georges)

Post autor: Muad'Dib »

Najwięcej osób podejrzewa, że Lucky Duck Games bo już mają gry tego wydawnictwo w portfolio. Ogłoszą swoje plany na początku marca, do tego czasu nie ma co szukać innych "winnych".
IMustNotFear.FearIsTheMind-Killer.FearIsTheLittle-death ThatBringsTotalObliteration.IWillFaceMyFear.
IWillPermitItToPassOverMeAndThroughMe.
AndWhenItHasGonePast,IWillTurnTheInnerEyeToSeeItsPath.
WhereTheFearHasGoneThereWillBeNothing. OnlyIWillRemain.
Awatar użytkownika
rand
Posty: 485
Rejestracja: 03 lis 2008, 22:07
Lokalizacja: Gdańsk Zaspa
Has thanked: 114 times
Been thanked: 85 times

Re: Carnegie (Xavier Georges)

Post autor: rand »

Ostatnio zacząłem się interesować tą grą, ogólnie wpada na radar ale jedna rzecz mnie niepokoi - jak to jest z regrywalnością?
Bardzo mało zmiennych w tej grze. Czy jedyne co się zmienia w rozgrywce to losowe tory akcji ( które i tak mają takie same akcje tylko kolejność się zmienia) i pare losowych budynków zostaje odrzuconych? Trochę brakuje jakiś kart celów według mnie.
Oglądałem gameplay, który bardzo mi się spodobał, ale muszę jakoś żonę do tego przekonać, bo temat raczej nie jest pod nią. Więkoszść gier, które mamy posiada też jakąś jednak dawkę losowości jak karty ( BItoku, Ark Nova).
Awatar użytkownika
Apos
Posty: 973
Rejestracja: 12 sie 2007, 14:42
Lokalizacja: Sosnowiec
Has thanked: 352 times
Been thanked: 756 times
Kontakt:

Re: Carnegie (Xavier Georges)

Post autor: Apos »

rand pisze: 17 lut 2023, 10:56 Ostatnio zacząłem się interesować tą grą, ogólnie wpada na radar ale jedna rzecz mnie niepokoi - jak to jest z regrywalnością?
Bardzo mało zmiennych w tej grze. Czy jedyne co się zmienia w rozgrywce to losowe tory akcji ( które i tak mają takie same akcje tylko kolejność się zmienia) i pare losowych budynków zostaje odrzuconych? Trochę brakuje jakiś kart celów według mnie.
Oglądałem gameplay, który bardzo mi się spodobał, ale muszę jakoś żonę do tego przekonać, bo temat raczej nie jest pod nią. Więkoszść gier, które mamy posiada też jakąś jednak dawkę losowości jak karty ( BItoku, Ark Nova).
Rozegrałem póki co 16 rozgrywek (część live, część na BGA) i nie odczuwam powtarzalności. Te zmienne elementy które wymieniłeś, a szczególnie budynki robią robotę. Największa różnorodność pochodzi jednak od poczynań wszystkich graczy. Wybór akcji jest tu kluczowy, a gracze będą dodatkowo wybierać te tak, aby inni ugrali na tym jak najmniej. Tym samym rozgrywka się zmienia w trakcie i dodaje to dodatkowy element do planowania, bo nie wszystko pójdzie tylko po Twojej myśli. Większą powtarzalność czułem właśnie we wspomnianym Ark Nova. Tam moim zdaniem planszetki o różnych umiejętnościach niewiele zmieniają, jest małą (wręcz znikoma) interakcja między graczami i jedzie się "jedną drogą" do celu. Rozgrywka była bez emocji - po prostu każdy gracz kręci sobie wynik na swojej planszetce. W Carnegie masz przymusowe objazdy, offroady oraz te ekscytujące kalkulacje przy każdym wyborze akcji - nie masz odczucia gry w pasjansa, ale w dynamiczną grę z innymi graczami. Nadal, nie jest to gra na noże, tylko euro ze zrównoważonym poziomem interakcji między graczami.

Jedyne co nabędę do Carnegie i polecam to Expansion Pack. Bardzo przypadło mi do gustu działanie budynków z dodatku, bo umożliwiają lepsze specjalizowanie się. Dodaje też większą różnorodność przy setupie, a nie komplikuje zasad w żadnym stopniu.
foxikos
Posty: 488
Rejestracja: 16 kwie 2020, 18:40
Lokalizacja: Rzeszów
Has thanked: 132 times
Been thanked: 245 times

Re: Carnegie (Xavier Georges)

Post autor: foxikos »

Jestem po 2 grach w Carnegie - jeden wieczór dwa razy rozegrane. Graliśmy w trójkę.

Pierwsza gra... no ciężko było wyczuć co dobre, czy donacje to coś co chce, jak się specjalizować, jak zbudować połączenie, czy jednak budować... 2h gry.

Druga gra, zaraz po pierwszej, to już była rywalizacja, walka o działy, walka o donacje, gra skończona w 1h10m - jesteśmy mało zamulającymi osobami.
Nie rozpisuje się na temat gry, bo już wiele napisaliście, lecz naprawdę przypadła mi do gustu jest nad czym pomyśleć. Mam wersje retail (dzięki Apos za podesłanie wtedy info na temat Amazona), nabyłem w przedsprzedaży dodatek - na pewno wniesie świeżość.

Odnośnie regrywalności: grał z nami kolega który miał 3 rozgrywki za sobą na BGA, i narzekał że to nie ma losowości, zawsze tak samo. Po pierwszej rozgrywce, sam stwierdził że się mylił, a druga go tylko utwierdziła w przekonaniu że regrywalność jest ogromna. Sama zmiana toru akcji już wiele zmienia - czy to południe, czy zachód - duża zmiana.
Moja kolekcja
Potrzebujesz insertu - zaglądnij https://insertme.pl/
Awatar użytkownika
kuleczka91
Posty: 401
Rejestracja: 10 lut 2020, 18:27
Has thanked: 589 times
Been thanked: 384 times

Re: Carnegie (Xavier Georges)

Post autor: kuleczka91 »

foxikos pisze: 17 lut 2023, 12:09 Odnośnie regrywalności: grał z nami kolega który miał 3 rozgrywki za sobą na BGA, i narzekał że to nie ma losowości, zawsze tak samo. Po pierwszej rozgrywce, sam stwierdził że się mylił, a druga go tylko utwierdziła w przekonaniu że regrywalność jest ogromna. Sama zmiana toru akcji już wiele zmienia - czy to południe, czy zachód - duża zmiana.
A jeszcze więcej zmieni jak Wam dojdą kolejne działy z dodatku i jak zagracie kiedyś z notesem w dodatku, który wprowadza asymetryczność :D My to już w sumie bez tego notesiku nie gramy, dzięki niemu można testować różne taktyki ;) Na dzień dzisiejszy mamy za sobą jakieś 15-16 rozgrywek i jeszcze nam się nie znudziła, mimo że większość rozgrywek była 2-osobowa.

Mi za to udało się zagrać w składzie 4 osobowym i szczerze mówiąc poza downtimem nie widzę różnicy między grą na 3, a 4 graczy :P
Awatar użytkownika
Vuk0
Posty: 67
Rejestracja: 28 mar 2021, 12:46
Has thanked: 39 times
Been thanked: 12 times

Re: Carnegie (Xavier Georges)

Post autor: Vuk0 »

Ja się niestety spóźniłem z zakupem wersji deluxe, bo na planszostrefie już nie ma :/ Skoro pojawiły się plotki o tym, że ktoś w Polsce to wyda, to zastanawiam się czy jest szansa, że wyda to także w wersji deluxe?
Atk
Posty: 1394
Rejestracja: 01 kwie 2020, 16:33
Has thanked: 493 times
Been thanked: 284 times

Re: Carnegie (Xavier Georges)

Post autor: Atk »

Wersja deluxe to podstawka + dodatek czy jest coś tam więcej?
Awatar użytkownika
trixon
Posty: 629
Rejestracja: 24 sie 2020, 10:08
Has thanked: 256 times
Been thanked: 288 times

Re: Carnegie (Xavier Georges)

Post autor: trixon »

Atk pisze: 19 lut 2023, 08:54 Wersja deluxe to podstawka + dodatek czy jest coś tam więcej?
Metalowy znacznik pierwszego gracza, metalowy znacznik tury, ładne błyszczące (metalizowane?) żetony pieniędzy, insert oraz pojemniczki na komponenty dla każdego z graczy. Chyba tyle.
Atk
Posty: 1394
Rejestracja: 01 kwie 2020, 16:33
Has thanked: 493 times
Been thanked: 284 times

Re: Carnegie (Xavier Georges)

Post autor: Atk »

trixon pisze: 19 lut 2023, 08:59
Atk pisze: 19 lut 2023, 08:54 Wersja deluxe to podstawka + dodatek czy jest coś tam więcej?
Metalowy znacznik pierwszego gracza, metalowy znacznik tury, ładne błyszczące (metalizowane?) żetony pieniędzy, insert oraz pojemniczki na komponenty dla każdego z graczy. Chyba tyle.
Czyli nic niezbędnego, zobaczę jak będzie wyglądać różnica cenowa w takim razie o pomyśle, bo w tym roku Portal 2 pozycjami które mnie interesuja, pewnie zamorduje mój portfel
ODPOWIEDZ