Modern Art (Reiner Knizia)

Tutaj można dyskutować o konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SĄ INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
MsbS
Posty: 884
Rejestracja: 30 mar 2008, 17:34
Has thanked: 55 times
Been thanked: 73 times

Modern Art (Reiner Knizia)

Post autor: MsbS »

No nie, nie wierzę. Czyżby zapowiedź wydawnicza Rebela przeszła bez echa na forum? Czy to tylko ja nie potrafię znaleźć odpowiedniego tematu?

EDIT: O, widzę że Pancho w tej samej minucie pchnął na Gamesfanatic :D
Ostatnio zmieniony 18 lut 2009, 22:03 przez MsbS, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
DDP
Posty: 369
Rejestracja: 12 kwie 2006, 18:01
Lokalizacja: Szczecin
Has thanked: 7 times
Been thanked: 21 times

Re: Nowość od Rebela

Post autor: DDP »

Jesli to faktycznie bedzie Modern Art z lepsza szata graficzna i bardziej przystepna cena to ja sie pisze! :D

...i bylaby to 14 gra Knizi w mojej kolekcji :P
Ostatnio zmieniony 09 lut 2009, 14:38 przez DDP, łącznie zmieniany 1 raz.
Zawsze gram o zwycięstwo!
Awatar użytkownika
steady
Posty: 1034
Rejestracja: 25 wrz 2006, 17:51
Lokalizacja: Wrocław

Re: Nowość od Rebela

Post autor: steady »

Modern Art jest dla mnie odkryciem Brzegu :). Jedyna gra licytacyjna, w którą jestem w stanie grać.
Filip z Lublina
Posty: 1684
Rejestracja: 13 paź 2007, 08:46
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 28 times
Been thanked: 19 times

Re: Nowość od Rebela

Post autor: Filip z Lublina »

heh, dokładnie tak. przystępna cena = do koszyka;)
może jakaś promocyjna przedsprzedaż:D
MsbS
Posty: 884
Rejestracja: 30 mar 2008, 17:34
Has thanked: 55 times
Been thanked: 73 times

Re: Nowość od Rebela

Post autor: MsbS »

Modern Art - świetnie! Ale dla mnie pozostaje jeszcze podstawowa kwestia: która wersja MA będzie wydana. Edycja Mayfair zupełnie mi nie podchodzi estetycznie. Zdecydowanie fajniej wygląda edycja fińska. A szczytem szczęścia byłaby wersja brazylijska, z obrazkami niejakiego Mike'a Doyle'a. Cuuudo!

Oczywiście, to tylko kwestia wyglądu, mechanika pozostaje bez zmian. No ale gra o sztuce musi przecież wyglądać!
Awatar użytkownika
Odi
Administrator
Posty: 6490
Rejestracja: 21 kwie 2007, 12:51
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 614 times
Been thanked: 971 times

Re: Nowość od Rebela

Post autor: Odi »

Głos na edycję brazylijską :wink:
Awatar użytkownika
bazik
Posty: 2407
Rejestracja: 16 mar 2006, 22:03
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 6 times

Re: Nowość od Rebela

Post autor: bazik »

jakby to byla wersja WC 'modern boardgames' to nawet kupie...

http://boardgamegeek.com/image/158588
http://boardgamegeek.com/image/158587
Awatar użytkownika
Arhtu
Posty: 518
Rejestracja: 06 paź 2004, 18:07
Lokalizacja: Toruń
Kontakt:

Re: Nowość od Rebela

Post autor: Arhtu »

IMHO dziwna decyzja, ale jeśli to rzeczywiście MA i cena będzie niższa niż wydania oryginalnego, to chętnie kupię.
-
Awatar użytkownika
MichalStajszczak
Posty: 9478
Rejestracja: 31 sty 2005, 19:42
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 511 times
Been thanked: 1449 times
Kontakt:

Re: Nowość od Rebela

Post autor: MichalStajszczak »

Arhtu pisze:cena będzie niższa niż wydania oryginalnego
A skąd podejrzenia, ze cena będzie niższa? Czy Wsiąść do pociągu miało znacząco niższą cenę niż Ticket to Ride?
Awatar użytkownika
Arhtu
Posty: 518
Rejestracja: 06 paź 2004, 18:07
Lokalizacja: Toruń
Kontakt:

Re: Nowość od Rebela

Post autor: Arhtu »

Myślę, że dla firmy pokroju Rebela nie było lepszego tytułu do wydania niż Ticket to Ride - 100% hit, ich klienci to właśnie najlepszy target. Natomiast Modern Art nie jest zbyt popularną grą, w dodatku niezależną językową, więc jeśli cena nie będzie zauważalnie niższa niż oryginału, to nie widzę specjalnego sensu jej wydawania. Ja w każdym razie chcę kupić, a wybiorę wydanie które będzie tańsze/ładniejsze.
-
deexer
Posty: 65
Rejestracja: 22 lut 2008, 13:27
Lokalizacja: Warszawa

Re: Nowość od Rebela

Post autor: deexer »

Dla mnie chyba fenomenem pozostanie wydawanie gier, o których sam wydawca pisze:

"Gra nie zawiera żadnych napisów, więc do rozgrywki nie jest wymagana znajomość języka angielskiego - wszystkich niezbędnych do gry informacji dostarcza polska instrukcja."

Może wydając grę na licencji (zgaduję), odcina się kupony wszelkich pośredników i można zaoferować cenę poniżej 'oryginału' licząc, że to ona będzie (a zazwyczaj jest) głównym kryterium kupującego (choć geeki pewnie już dawno ją w kolekcjach mają ;)). I tak jak byłem pełen uznania dla polskiego wydania agricoli, tak krajowym wydaniom gier niezależnych językowo nie kibicuję (no chyba że są problemy z dostępnością). Żeby jednak nie było, że taki OT to mój strzał to RftG :).
Awatar użytkownika
Blue
Posty: 2323
Rejestracja: 09 gru 2006, 22:42
Has thanked: 196 times
Been thanked: 254 times
Kontakt:

Re: Nowość od Rebela

Post autor: Blue »

Nie od dziś wiadomo że produkt z opakowaniem po polsku lepiej sprzeda się w polskim sklepie niż ten sam produkt z opakowaniem po angielsku. Dlatego nie rozumiem zdziwienia...
Awatar użytkownika
waffel
Posty: 2600
Rejestracja: 26 lip 2007, 14:29
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 8 times

Re: Nowość od Rebela

Post autor: waffel »

@deexer: Haste Bock to nikomu nie znana, dziwna gra z brzydkim niemieckim napisem na pudełku, generalnie niesprzedawalna. A Owczy Pęd to przebój, świąteczny bestseller samosprzedający się. My, geeki tego nie rozumiemy - przecież gra jest niezależna językowo, wszystko jedno co jest na pudełku. Ale zwykły klient nawet nie wie, co to znaczy "niezależny językowo" w kontekście planszówek i w zasadzie mało go to interesuje. Na pewno nie kupi nic z zagranicznym napisem

Co do brazylijskiej wersji Modern Art: poczytajcie psioczenia na BGG, ludzie mówią, że ciężko się w nią gra przez ładne, ale nieczytelne i co gorsza jednostronne (!) żetony pieniędzy. Oczywiście mój Mayfair jest jeszcze gorszy bo wygląda wstrętnie, ma szmatławe karty i żałosną wyginającą się planszę :) a żetony pieniędzy też jakieś takie byle jakie ale chociaż plastikowe więc rozpoznawalne z obu stron po kolorze. Z dwojga złego nie wiem co wolę.
Ostatnio zmieniony 10 lut 2009, 09:45 przez waffel, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
Arhtu
Posty: 518
Rejestracja: 06 paź 2004, 18:07
Lokalizacja: Toruń
Kontakt:

Re: Nowość od Rebela

Post autor: Arhtu »

No w przypadku TtR polski napis na pudełku wiele zmieniał. W końcu to wielki familijny przebój. Ale Modern Art? To nie jest gra, którą ktoś się ekscytuje, dlatego nie sądzę, by był powód do ekscytacji po polskim wydaniu. Po prostu wydaje mi się, że Rebel mógłby się wziąć bardziej atrakcyjną grą (choćby znów coś z DoW). Niemniej, jeśli MA będzie w ładnej cenie, to ja osobiście będę bardzo zadowolony. Natomiast nie sądzę, by była to gra, na którą mógłby być popyt taki jak na TtR.
-
Awatar użytkownika
folko
Posty: 2442
Rejestracja: 23 wrz 2004, 13:26
Lokalizacja: Wodzisław Śl.
Kontakt:

Re: Nowość od Rebela

Post autor: folko »

Blue pisze:Nie od dziś wiadomo że produkt z opakowaniem po polsku lepiej sprzeda się w polskim sklepie niż ten sam produkt z opakowaniem po angielsku. Dlatego nie rozumiem zdziwienia...
Ha, a ja myślałem że deexer robi prowokację :-)
Awatar użytkownika
ja_n
Recenzent
Posty: 2303
Rejestracja: 28 lip 2004, 10:42
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 1 time

Re: Nowość od Rebela

Post autor: ja_n »

Na BGG (obecnie znowu wyłączonym) jest jedna fotka pudełka podpisana "Pegasus 2009 reprint" i ja myślę, że to będzie ta edycja. Ani Mayfair, ani Brazylia. Okładka pasuje stylem do tych obrazków pokazanych na Rebelu (czego nie można powiedzieć o tamtych edycjach). Niestety żadnych innych fotek tego wydania nie znalazłem ani na BGG ani na stronie wydawnictwa. Pozostaje czekać na dalsze przecieki z Rebela.
Awatar użytkownika
Pancho
Posty: 2687
Rejestracja: 18 cze 2004, 08:40
Lokalizacja: W-wa
Been thanked: 1 time
Kontakt:

Re: Nowość od Rebela

Post autor: Pancho »

W galerii zdjęć z targów w Norymbergii, które podawał Al, było jeszcze to zdjęcie:
http://www.ludoversum.de/messe/2009nuer ... G_0220.jpg

Nie wiem czy to nie jest to samo zdjęcie co było na BGG, bo nie można sprawdzić :)
Awatar użytkownika
ja_n
Recenzent
Posty: 2303
Rejestracja: 28 lip 2004, 10:42
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 1 time

Re: Nowość od Rebela

Post autor: ja_n »

Na bgg jest wyprostowane zdjęcie okładki - cały kadr zajmujące, ale to ta sama okładka. To właśnie prawdopodobnie jest edycja zapowiadana przez Rebela.
Awatar użytkownika
waffel
Posty: 2600
Rejestracja: 26 lip 2007, 14:29
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 8 times

Re: Nowość od Rebela

Post autor: waffel »

Zamieścili instrukcję. Niestety na każdej niemal stronie jest "tyś." zamiast "tys." jako skrót od tysiąca. Jeśli możecie to zróbcie coś bo strasznie w oczy kole. A grafika jest tak ładna że chyba i tak sobie kupię a Mayfaira pożegnam.

Na czym polegają "drobne korekty w zasadach"? Bo nie chce mi się czytać od deski do deski, a przeglądając pobieżnie nic nie zauważyłem.
Awatar użytkownika
Andy
Posty: 5130
Rejestracja: 24 kwie 2005, 18:32
Lokalizacja: Piastów
Has thanked: 77 times
Been thanked: 192 times

Re: Nowość od Rebela

Post autor: Andy »

Mnie ta grafika jakoś nie rzuca na kolana. Ale muszę obiektywnie przyznać, że gdy popatrzyłem na ilustracje na "zasłonkach graczy", to poczułem się trochę jak w pracy. ;)

"Tyś." też mi się rzucił w oczy od razu. Jest nie do przyjęcia (poza użyciem w zwrocie typu "tyś mój, artysto kochany" ;))

Ponarzekałem, ale zamówiłem. :)
Gdy wszystko inne zawiedzie, rozważ skorzystanie z instrukcji.
Awatar użytkownika
waffel
Posty: 2600
Rejestracja: 26 lip 2007, 14:29
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 8 times

Re: Nowość od Rebela

Post autor: waffel »

Może nie rzuca na kolana ale Mayfair jest przy niej tak szkaradny że aż smutno. Do tej pory mi nie przeszkadzało, ale teraz zobaczyłem nową edycję i się łamię. Dużo zależy od tego, jakiej jakości będą karty w sensie jakości bo w Mayfairze też są tragiczne.
Awatar użytkownika
janekbossko
Posty: 2614
Rejestracja: 09 lut 2006, 21:44
Lokalizacja: Szczecin
Has thanked: 26 times
Been thanked: 27 times

Re: Nowość od Rebela

Post autor: janekbossko »

miałem kupić co prawda Knizi nie trawie (ale EiT kocham) i juz miałem zamawiać...kiedy czyta mże cena 130 zł czy 110 w przed sprzedazy to drogo.
Tzn gra nie warta tej ceny czy komponenty?
Ie czasu zajmuje jedna gra w 3 i w 5 osób?
Awatar użytkownika
waffel
Posty: 2600
Rejestracja: 26 lip 2007, 14:29
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 8 times

Re: Nowość od Rebela - Modern Art

Post autor: waffel »

Na BGG jedyna gra Knizii którą oceniłeś to właśnie EiT :) więc ciężko powiedzieć, co konkretnie w Knizii Ci przeszkadza. A lubisz gry licytacyjne? Bo tu poza licytacją jest jeszcze hand management i w zasadzie tyle :)

Czy cena w przeliczeniu na zawartość jest odpowiednia nie mogę powiedzieć, bo nie wiem, jakiej jakości będą karty i żetony. Spis komponentów nie jest może zbyt okazały ale w RftG czy Dominion też nie dostajesz za dużo w sensie fizycznym. Ja wolę przeliczać złotówki na godzinę grania co może jest ciężkie do oszacowania przed zakupem ;P ale od przeliczania na komponenty odzwyczaiłem się po CE (dużo kasy jak na niewielką zawartość ale mogę grać bez końca).

Gra trwa góra godzinę w pełnym składzie. W 3 osoby chyba w ogóle nie gra się za ciekawie (jakieś warianty do tego wymyślają), nawet nie próbowałem w tej konfiguracji.
Awatar użytkownika
Andy
Posty: 5130
Rejestracja: 24 kwie 2005, 18:32
Lokalizacja: Piastów
Has thanked: 77 times
Been thanked: 192 times

Re: Nowość od Rebela - Modern Art

Post autor: Andy »

waffel pisze:Ja wolę przeliczać złotówki na godzinę grania co może jest ciężkie do oszacowania przed zakupem ;P
"I to jest słuszna koncepcja". ;) Tak liczony R4tG jest wart w moim przypadku jakieś nędzne grosze. :) Z Modern Art na pewno będzie gorzej, bo rzadko kiedy udaje mi się zebrać 3+ osoby do grania.
W 3 osoby chyba w ogóle nie gra się za ciekawie (jakieś warianty do tego wymyślają), nawet nie próbowałem w tej konfiguracji.
No, to mnie bardzo zmartwiłeś. Też zauważyłem, że przy 3 graczach wprowadza się "wirtulanego czwartego", ale nie mam pojęcia jak to się sprawdza.

Nic to. W końcu musiałem zasilić swoje zasoby o grę licytacyjną. :)
Gdy wszystko inne zawiedzie, rozważ skorzystanie z instrukcji.
Awatar użytkownika
jax
Posty: 8128
Rejestracja: 13 lut 2006, 10:46
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 79 times
Been thanked: 252 times

Re: Nowość od Rebela - Modern Art

Post autor: jax »

Andy pisze:Nic to. W końcu musiałem zasilić swoje zasoby o grę licytacyjną. :)
Andy,
To nie jest dobry argument. Jak dla mnie jest mnostwo lepszych gier licytacyjnych niz Modern Art. MA po prostu rozczarowal mnie (pierwszy zawod ze strony Knizii, pozniej tych zawodow od pana K. jeszcze troche bylo.. :) ).
Mechaniki dice placement i dice manipulation świadczą o słabości i braku pomysłowości projektanta.
--
"We don't stop playing because we grow old; we grow old because we stop playing."
G. B. Shaw
ODPOWIEDZ