Wiedźmin: Stary Świat / The Witcher: Old World (Łukasz Woźniak)

Tutaj można dyskutować o konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SĄ INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
Awatar użytkownika
Dr_Kecaj
Posty: 343
Rejestracja: 21 sie 2013, 13:34
Has thanked: 19 times
Been thanked: 26 times

Re: Wiedźmin: Stary Świat / The Witcher: Old World (Łukasz Woźniak)

Post autor: Dr_Kecaj »

sqb1978 pisze: 05 cze 2023, 14:47 Jest potencjał na apkę, najlepiej z lektorem ;)
Git pomysł 👍 i jako bonus polski serial na podstawie planszówki :D
Kupię Szczura rogatego PL
podejrzany
Posty: 261
Rejestracja: 29 gru 2020, 21:51
Has thanked: 20 times
Been thanked: 15 times

Re: Wiedźmin: Stary Świat / The Witcher: Old World (Łukasz Woźniak)

Post autor: podejrzany »

Miałby ktoś link do dużej karty Eredina? Bo ponoć ktoś na BGG już wymyślił ją i krąży po forum :D
Wymiene Descent ed.2 węrdrówki w mroku za Cthulu death may die 2 kampania +przedwieczny (dopłace jeśli dorzucone będą obaj przedwieczni) lub za Posiadłość Szaleństwa sama podstawka
Awatar użytkownika
sopel82
Posty: 470
Rejestracja: 17 lis 2022, 11:07
Has thanked: 154 times
Been thanked: 157 times

Re: Wiedźmin: Stary Świat / The Witcher: Old World (Łukasz Woźniak)

Post autor: sopel82 »

Dr_Kecaj pisze: 05 cze 2023, 17:03
sqb1978 pisze: 05 cze 2023, 14:47 Jest potencjał na apkę, najlepiej z lektorem ;)
Git pomysł 👍 (...)
Było o to pytanie na live. GoB ze swojej strony nie planuje, ale jestem przekonany, że fani coś wymyślą. Właściwie nie zdziwie się jak powstaną fanowskie warianty gry typowo przygodowe.
podejrzany pisze: 05 cze 2023, 17:04 Miałby ktoś link do dużej karty Eredina? Bo ponoć ktoś na BGG już wymyślił ją i krąży po forum :D
Sam sobie napisałeś gdzie jest ;-) https://boardgamegeek.com/boardgame/331 ... orld/files
sprzedam / bgg contribs / “an’ it harm none, do what ye will”
Awatar użytkownika
Degohl
Posty: 30
Rejestracja: 12 lip 2021, 08:16
Has thanked: 9 times
Been thanked: 10 times

Re: Wiedźmin: Stary Świat / The Witcher: Old World (Łukasz Woźniak)

Post autor: Degohl »

Ma ktoś możliwość zeskanować kartę syreny, przód i tył? Wziąłem deluxe + skelige i nie ogarnąłem że tam jest tylko Dagon (swoją drogą trochę biednie), a syrena była w Monster Packu :roll:
Awatar użytkownika
warlock
Posty: 4628
Rejestracja: 22 wrz 2013, 19:19
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 1024 times
Been thanked: 1938 times

Re: Wiedźmin: Stary Świat / The Witcher: Old World (Łukasz Woźniak)

Post autor: warlock »

Obrazek

Zagraliśmy póki co zapoznawczą partię czteroosobową w czystą podstawkę i... moim zdaniem jest naprawdę bardzo dobrze ;). Leży mi tu w zasadzie każdy aspekt gry, od świetnie napisanych wstawek fabularnych po klimat, mechanikę walki i ogólną atmosferę przy stole generowaną przez wszystko co się tu dzieje ;).

Tak naprawdę jedyna wada jaką widzę to uciążliwy downtime i czas rozgrywki przy czterech graczach (pierwsza partia zajęła nam 3.5 godziny). Czwarty gracz nie wnosi tu nic poza dodatkowym czasem - raczej będę unikał takiego składu w przyszłości i w sumie odradzam grać w to wyłącznie w czteroosobowym gronie. Na 3 graczy powinno być idealnie, będą zachowane wszystkie mechaniczne smaczki (jak obstawianie walk), a sama gra zdecydowanie się "odmuli" i nie ucierpi na tym całościowe doświadczenie ;).

Słowem - już sama podstawka to kawał solidnego rzemiosła i naprawdę dobry produkt. Kolega ma pakiet all in, więc w kolejnych partyjakch będziemy stopniowo dorzucać dodatki. Jeśli dzięki nim będzie tylko lepiej, to Wiedźmin ma szansę zostać jedną z fajniejszych gier w gatunku w jakie grałem. Zobaczymy, póki co jestem ogromnie zaintrygowany tym, co mogą tu wnieść rozszerzenia i na ile rozwijają świat i mechanikę gry. ;)
Damon22
Posty: 205
Rejestracja: 13 gru 2018, 20:09
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 94 times
Been thanked: 42 times

Re: Wiedźmin: Stary Świat / The Witcher: Old World (Łukasz Woźniak)

Post autor: Damon22 »

Jestem po pierwszej rozgrywce. Żadna gra nie zrobiła na mnie takiego wrażenia przy pierwszym podejściu! Mega emocje, miło spędzony czas, świetny klimat i perspektywa ulepszenia tego cuda za pomocą dodatków. Po pomalowaniu figurek będzie jeszcze ładniej i bardziej klimatycznie. Choć to na razie będzie problem, bo bardziej chce się grać niż malować :wink: Opłacało się tyle wydać i tyle czekać. Dla fanów Wiedźmina pozycja obowiązkowa!
kamilstany
Posty: 136
Rejestracja: 10 maja 2018, 14:47
Has thanked: 39 times
Been thanked: 64 times

Re: Wiedźmin: Stary Świat / The Witcher: Old World (Łukasz Woźniak)

Post autor: kamilstany »

Zagrałem kolejną partię (dwie osoby)

Widzę że przeciwnik czai się na jednego potwora więc ja przygotowuje się na drugiego (oba pierwszy poziom)
Przeciwnikowi się przyfarciło, trop pod nosem, potwór też :D

Ja muszę gibać na drugi koniec planszy...

Efekt?
Współgracz ubił "swojego" potwora i potem beszczelnie bez tropu na drugiego potwora "mojego" się rzucił. Mając trofeum za pierwszego udało mu się również Go pokonać :D

jest już 2:0 w trofeach, a mi zostają potwory na poziomie II :P

troszkę efekt kuli śnieżnej ;D
... ale lubię wyzwania i jestem ciekaw jak to wygląda przy trzech graczach :P
Awatar użytkownika
ave.crux
Posty: 1590
Rejestracja: 20 maja 2021, 08:34
Lokalizacja: Piekary Śląskie
Has thanked: 720 times
Been thanked: 1074 times

Re: Wiedźmin: Stary Świat / The Witcher: Old World (Łukasz Woźniak)

Post autor: ave.crux »

kamilstany pisze: 06 cze 2023, 09:52 jest już 2:0 w trofeach, a mi zostają potwory na poziomie II :P

troszkę efekt kuli śnieżnej ;D
... ale lubię wyzwania i jestem ciekaw jak to wygląda przy trzech graczach :P
Trzeba obserwować jak gra przeciwnik. Jeżeli wypstrykal się w swojej turze z eliksirów to idziesz jego lać, a nie potwora.
Nic na siłę, wszystko młotkiem. Wieczne narzekanie obrzydza radość grania.
kamilstany
Posty: 136
Rejestracja: 10 maja 2018, 14:47
Has thanked: 39 times
Been thanked: 64 times

Re: Wiedźmin: Stary Świat / The Witcher: Old World (Łukasz Woźniak)

Post autor: kamilstany »

Ty w sumie racja :D

A ja pacyfista nie wpadłem na to xD
Awatar użytkownika
RUNner
Posty: 4164
Rejestracja: 02 lip 2013, 12:25
Has thanked: 574 times
Been thanked: 1028 times

Re: Wiedźmin: Stary Świat / The Witcher: Old World (Łukasz Woźniak)

Post autor: RUNner »

kamilstany pisze: 06 cze 2023, 10:09 Ty w sumie racja :D

A ja pacyfista nie wpadłem na to xD
Na szlaku nie ma zmiłuj. Albo ty ich, albo oni ciebie! ;)
Nie marnuję już czasu. Wolę grać ;)
Sprzedam https://www.gry-planszowe.pl/viewtopic.php?t=64690
kamilstany
Posty: 136
Rejestracja: 10 maja 2018, 14:47
Has thanked: 39 times
Been thanked: 64 times

Re: Wiedźmin: Stary Świat / The Witcher: Old World (Łukasz Woźniak)

Post autor: kamilstany »

a ile mniej wiecej wam schodzi gra?

nie pytam o sam czas rozgrywki tylko ilość rund.
Dużą macie talię pod koniec gry?

co turę kupuje się kartę, czasami się też dostaje z przygód itp. więc talia/wytrzymałośc wiedzmina robi się konretnie


pytam bo zagrałem raz w dziki gon i tam to jakoś tak szybko szybko i już finał ;D
...aż za szybko nawet :P

Tak trochę czułem że tam bardziej optymalizacja ruchów się liczy niż jakaś przygoda (nawet na najłatwiejszym poziomie trudności)
Awatar użytkownika
Backero
Posty: 389
Rejestracja: 31 maja 2015, 21:34
Lokalizacja: Rzeszów
Has thanked: 143 times
Been thanked: 82 times

Re: Wiedźmin: Stary Świat / The Witcher: Old World (Łukasz Woźniak)

Post autor: Backero »

Parę dni temu poszła pierwsza partia. 4 osoby. Rozkładanie zaczęliśmy o 19:30, potem jedzonko i gra zaczęta o 21:30. Skończyliśmy o 7:30 rano, więc 11 godzin czystej rozgrywki. Brat, którego nie było, pyta na grupce rano jak się grało, a my mu wysyłamy fotę, że układam se karty do walki z głównym bossem. Warto zaznaczyć jednak, że graliśmy z absolutnie WSZYSTKIMI dodatkami i modułami oraz trudniejszą wersją legendarnego potwora ("BO CO TO DLA NAS TAKICH HARDKORÓW") oraz to, że ogólnie do tego legendarnego potwora się trochę za bardzo czailiśmy. Mieliśmy po pierdyliard kart w talii i niemal wszystkie dostępne żetony zniszczeń powyzbierane. Jednak systemu budowy postaci i przeżywania przygód i chęć kontynuowania misji sprawiał, że chyba niezbyt chcieliśmy tę grę kończyć :D Ogólnie udało mi się wygrać jako Filippa.

Mieliśmy grać w 7 osób jutro, ale jednak zdecydowaliśmy, że zagramy w Twilight Imperium, za to pojutrze planujemy w 5 osób zagrać w Wieśka na tych samych ustawieniach. Mimo dodatkowego gracza, myślę, że tym razem pójdzie nam szybciej, bo jesteśmy bardziej obyci z grą, będzie mniej patrzenia do instrukcji i pewnie będziemy grać mniej pasywnie.

Obrazek
Ostatnio zmieniony 06 cze 2023, 10:43 przez Backero, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
ave.crux
Posty: 1590
Rejestracja: 20 maja 2021, 08:34
Lokalizacja: Piekary Śląskie
Has thanked: 720 times
Been thanked: 1074 times

Re: Wiedźmin: Stary Świat / The Witcher: Old World (Łukasz Woźniak)

Post autor: ave.crux »

kamilstany pisze: 06 cze 2023, 10:22 a ile mniej wiecej wam schodzi gra?

nie pytam o sam czas rozgrywki tylko ilość rund.
Dużą macie talię pod koniec gry?
8-9 rund. 10-12 kart w talii.
Nic na siłę, wszystko młotkiem. Wieczne narzekanie obrzydza radość grania.
kamilstany
Posty: 136
Rejestracja: 10 maja 2018, 14:47
Has thanked: 39 times
Been thanked: 64 times

Re: Wiedźmin: Stary Świat / The Witcher: Old World (Łukasz Woźniak)

Post autor: kamilstany »

ave.crux pisze: 06 cze 2023, 10:40
kamilstany pisze: 06 cze 2023, 10:22 a ile mniej wiecej wam schodzi gra?

nie pytam o sam czas rozgrywki tylko ilość rund.
Dużą macie talię pod koniec gry?
8-9 rund. 10-12 kart w talii.
10-12 kart w talii??

Zaczynasz z 10 lub 11 na start, miales na mysli ze tyle kart Ci dodatkowo dochodzi podczas rozgrywki?
Awatar użytkownika
goldsun
Posty: 562
Rejestracja: 11 cze 2021, 10:11
Lokalizacja: Bytom
Has thanked: 16 times
Been thanked: 196 times

Re: Wiedźmin: Stary Świat / The Witcher: Old World (Łukasz Woźniak)

Post autor: goldsun »

kamilstany pisze: 06 cze 2023, 11:01
ave.crux pisze: 06 cze 2023, 10:40
kamilstany pisze: 06 cze 2023, 10:22 a ile mniej wiecej wam schodzi gra?

nie pytam o sam czas rozgrywki tylko ilość rund.
Dużą macie talię pod koniec gry?
8-9 rund. 10-12 kart w talii.
10-12 kart w talii??

Zaczynasz z 10 lub 11 na start, miales na mysli ze tyle kart Ci dodatkowo dochodzi podczas rozgrywki?
W 8-9 rund dochodzi 8-9 kart (ewentualnie coś dodatkowego z przygód, lub wyspy).
Każde trofeum oznacza odrzucenie iluś kart z talii. 1/2/3 czyli 6 kart w ciągu gry ci odpadnie. Może być więcej z różnych lokacji lub przygód.

Więc na końcu całkiem realne jest mieć 12 kart w talii.
--
Dołączam różne wyrazy i pozdrawiam
Goldsun
Awatar użytkownika
Shodan
Posty: 1222
Rejestracja: 24 cze 2017, 20:15
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 474 times
Been thanked: 444 times

Re: Wiedźmin: Stary Świat / The Witcher: Old World (Łukasz Woźniak)

Post autor: Shodan »

Jestem po pierwszej rozgrywce z dzieciakami (17 i 13 lat) - dodaliśmy wszystkie dodatkowe karty akcji dla wiedźminów, dodatkowe karty przygód, petardy i mutageny oraz Ciri, którą grała córka.
Gra na stole prezentuje się przepięknie (wersja de luxe), klimat wylewa się ze wszystkich komponentów. Jedynie plastikowe żetony reputacji to jakiś żart, ze względu na badziewność użytego surowca.
Cała rozgrywka z setupem oraz tłumaczeniem zasad zajęła nam 6 godzin. Setup zajął nam prawie godzinę, ale następnym razem będzie dużo szybciej, bo trochę nie ogarnialiśmy gdzie co jest w pudełku (BB), po tej rozgrywce znacząco zracjonalizowaliśmy układ komponentów w pudełku. Niestety instrukcja ma mało intuicyjny układ i chociaż ostatecznie wszystko w niej jest, to wyszukanie informacji zajmuje chwilę (brak indeksu wymusza wertowanie broszury). Sytuację pogarszają osobne instrukcje od dodatków (rozumiem, że to ze względu na sprzedaż w retailu). Jednak zasady na ogół są dość proste i podejrzewam, że już w kolejnej grze będzie można zaglądać do instrukcji najwyżej sporadycznie (albo wcale).
Mechanicznie i klimatycznie wrażenia się super. Gra natychmiast wskoczyła na listę gorących tytułów do ogrywania. Mimo długiej rozgrywki chce się grać więcej i nie czuliśmy upływającego czasu. Jest oczywiście downtime, ale przynajmniej jeden gracz musi angażować się w turze sąsiada, a gdy dochodziło do walk lub gry w kości wszyscy śledzili przebieg pojedynków.
Wygrał syn, który ubił 3 potwory, a na końcu zaryzykował i usiekł czwartego kończąc rozgrywkę. Drugie miejsce zajęła córka, która zabiła 2 potwory i raz awansowała przez medytację. Ja byłem ostatni - 1 zabity potwór i wklepałem Ciri :P Dodam, że na koniec miałem najbardziej wymaksowanego wieśka, ale jak widać niekoniecznie o to chodzi w tej grze. ;-)
Następnym razem planujemy dodać magów i Skellige.
Awatar użytkownika
Dr_Kecaj
Posty: 343
Rejestracja: 21 sie 2013, 13:34
Has thanked: 19 times
Been thanked: 26 times

Re: Wiedźmin: Stary Świat / The Witcher: Old World (Łukasz Woźniak)

Post autor: Dr_Kecaj »

Podczas kampanii się nie skusiłem. Teraz recenzje mnie przekonują. Teraz pytanko: lepiej odkupić od kogoś deluxe ze wspieraczki plus SG czy kupić w sklepie deluxe plus 3 dostępne dodatki? Pytam pod kątem zawartości. Kwestia ceny/ opłacalności jest nieistotna.
Kupię Szczura rogatego PL
Rykas
Posty: 371
Rejestracja: 30 paź 2017, 09:23
Has thanked: 143 times
Been thanked: 69 times

Re: Wiedźmin: Stary Świat / The Witcher: Old World (Łukasz Woźniak)

Post autor: Rykas »

Zdecydowanie z SG, bo najlepszych dodatków czyli zestawu przygód i na tropie potworów na ten moment nie ma w sklepach. A co jakiś czas pojawiają się normalne oferty bez dwukrotnej przebitki.
Awatar użytkownika
eveni
Posty: 1598
Rejestracja: 08 lip 2019, 15:24
Has thanked: 635 times
Been thanked: 550 times

Re: Wiedźmin: Stary Świat / The Witcher: Old World (Łukasz Woźniak)

Post autor: eveni »

SG będą po premierze dostępne do kupienia w sklepach?
Awatar użytkownika
EsperanzaDMV
Posty: 1520
Rejestracja: 17 lut 2017, 14:40
Has thanked: 301 times
Been thanked: 638 times

Re: Wiedźmin: Stary Świat / The Witcher: Old World (Łukasz Woźniak)

Post autor: EsperanzaDMV »

Nie, nie będą i nie wiadomo kiedy w ogóle się pojawią. W sklepach dostępne będą dodatki z kampanii (czyli Legendarne Łowy, Skellige i Magowie) oraz monety i kości.

EDIT: Doprecyzuję: nie będą zaraz po premierze, kiedyś tam pewnie się w sklepach pojawią, ale pewnie nieprędko. Zatem pytanie o jak bardzo po premierze pytasz ;)
Ostatnio zmieniony 06 cze 2023, 22:48 przez EsperanzaDMV, łącznie zmieniany 1 raz.
Freshus
Posty: 294
Rejestracja: 15 sty 2019, 13:00
Has thanked: 50 times
Been thanked: 109 times

Re: Wiedźmin: Stary Świat / The Witcher: Old World (Łukasz Woźniak)

Post autor: Freshus »

Wszystko ma być dostępne w retailu poza Ciri/plotķą/potworami all-in i matą.

Niestety nie wiadomo ile będzie trzeba poczekać na dziki gon i na tropie potworów, zanim trafią do retailu.
Awatar użytkownika
sopel82
Posty: 470
Rejestracja: 17 lis 2022, 11:07
Has thanked: 154 times
Been thanked: 157 times

Re: Wiedźmin: Stary Świat / The Witcher: Old World (Łukasz Woźniak)

Post autor: sopel82 »

Freshus pisze: 06 cze 2023, 22:46 Wszystko ma być dostępne w retailu poza Ciri/plotķą/potworami all-in i matą.
… i big boxem
sprzedam / bgg contribs / “an’ it harm none, do what ye will”
noespa
Posty: 6
Rejestracja: 05 lip 2022, 21:01
Has thanked: 1 time

Re: Wiedźmin: Stary Świat / The Witcher: Old World (Łukasz Woźniak)

Post autor: noespa »

Może ktoś ma podwójny zestaw kart z dodatku Ciri oznaczony TWOW (21) 3/4? Posiadam dwa zestawy kart TWOW (21) 4/4 i możemy się wymienić zamiast czekać na reklamację. Niestety dodam tylko że błąd z podwojonym zestawem zauważyłem już po rozfoliowaniu obu zestawów więc karty nie są fabrycznie zafoliowane ale są w stanie idealnym. Jak ktoś chętny to wymiana osobiście od Rzeszowa po Dębicę w dowolnym miejscu lub wymiana przez paczkomat.
Awatar użytkownika
goldsun
Posty: 562
Rejestracja: 11 cze 2021, 10:11
Lokalizacja: Bytom
Has thanked: 16 times
Been thanked: 196 times

Re: Wiedźmin: Stary Świat / The Witcher: Old World (Łukasz Woźniak)

Post autor: goldsun »

Ktoś się pytał, czy są karty eksploracji które są tylko negatywne - no więc owszem są. Jakieś obniż poziom jakiegoś atrybutu, albo odrzuć eliksiry i nic więcej (miałem serię chyba 3 eksploracji w których spadały mi eliksiry, chociaż w większości coś było w zamian).
Niebezpieczne podróże na wyspy to w wielu przypadkach coś negatywnego.
W sumie to nawet jak trafiłem na dodatkową wyspę z karty, to było negatywne (i było jako podróż niebezpieczna), bo kompletnie popsuło mi zaplanowane ruchy, nie pozwalało iść dalej w tej turze i od razu przeskakiwało do fazy III, więc bez eksploracji, a nie mogłem skorzystać z tego co wyspa dawała bo już miałem (trofeum potwora 1 poziomu).
Dagon daje w sumie fajny bonus. Nie daje ruchu na torze trofeów, ale daje swoje trofeum (jest 5 różnych) i można wziąć kartę z toru dodatkowo.
Z Eredinem się też ciekawie walczy. Nie można mu zadać więcej niż 5 obrażeń na raz, więc przy 20 HP, trzeba zaatakować minimum 4 razy, co oznacza, że on zaatakuje nas minimum 3 razy. Tu bardzo przydają się osłony (magów) lub tarcza (wiedźminów), bo atakując go maksymalnie, mnie też schodzą karty z ręki dość szybko, żeby jakieś sensowne kombo poskładać. Mutageny zadające dodatkowe obrażenia i/lub dodające tarcze też się przydają. Mając w tym momencie 14 kart w talii, jest to trochę kombinowania, żeby go utłuc a samemu się nie wykończyć. ;-)

Żeby była jasność - cały czas na razie gram bez kart zaawansowanych (tylko ta pojedyncza dla każdej postaci), bez dużych kart potworów, tylko z mutagenami i petardami.

I statystyka na końcu.
Nie wiem ile było rund, ale na oko stawiam na 10-11.
2 graczy skończyło z 14 kartami, jeden z 15 kartami w talii.
Jeden gracz miał na końcu 3 karty ze swojej startowej talii, pozostali po 1 karcie ze startowej, cała reszta wyleciała. ;-)
Wszyscy już mieli po 3 trofea i czaili się na Eredina.
Hint: ze Skellige na jednej z wysp wchodzą dodatkowe karty, poza zakupami w 3 fazie. No i Dagon też dodał dodatkową kartę do talii, stąd też pewnie trochę więcej kart w talii na końcu.

P.S. Zacząłem doceniać tę lokację w której możesz usunąć całkiem jakąś swoją kartę z ręki i wziąć z toru inną.
--
Dołączam różne wyrazy i pozdrawiam
Goldsun
adicz520
Posty: 32
Rejestracja: 31 maja 2021, 12:42
Has thanked: 1 time
Been thanked: 7 times

Re: Wiedźmin: Stary Świat / The Witcher: Old World (Łukasz Woźniak)

Post autor: adicz520 »

Hej, dla chcących uporządkować trochę karty w pudełku na BGG wrzuciłem zestaw przekładek do własnego wydruku :) Testowane w wersji Deluxe + SG, podobno też wchodzą gdy mamy osobne pudełka, nie wiem jak w BB.

Link: https://boardgamegeek.com/filepage/2600 ... ek-do-kart
Spoiler:
ODPOWIEDZ