Top 5 gier Waszych dzieci

Tutaj można dyskutować na tematy ogólnie związane z grami planszowymi, nie powiązane z konkretnym tytułem.
Awatar użytkownika
KurikDeVolay
Posty: 991
Rejestracja: 25 paź 2018, 11:45
Lokalizacja: Milicz/Krotoszyn
Has thanked: 990 times
Been thanked: 433 times

Re: Top 5 gier Waszych dzieci

Post autor: KurikDeVolay »

Właściwie każda gra z "legacy" w tytule. To gry zwykle kampanijne, modyfikujące zasady w ramach kolejnych rozgrywek. Ale obawiam się, że dla dzieciaków z przedziału 5-6 lat nie powstało tego zbyt wiele.
Awatar użytkownika
Wender
Posty: 187
Rejestracja: 09 lip 2022, 18:13
Has thanked: 100 times
Been thanked: 78 times

Re: Top 5 gier Waszych dzieci

Post autor: Wender »

U mnie

5 latek:
1. Menara
2. Karuba
3. 7 Cudów Architekci
4. Camel Up
5. Draftozaur

9 latka:
1. Sushi Go Party
2. My Little Scythe
3. Flamecraft
4. Wsiąść do Pociągu
5. Palec Boży
Awatar użytkownika
PytonZCatanu
Posty: 4500
Rejestracja: 23 mar 2017, 13:53
Has thanked: 1659 times
Been thanked: 2084 times

Re: Top 5 gier Waszych dzieci

Post autor: PytonZCatanu »

Mój ma 4 lata i jak patrzę na takie topki 5latków, to serce mi rośnie że niedługo programy w fajne gry 🙂
Awatar użytkownika
bogas
Posty: 2789
Rejestracja: 29 paź 2006, 00:17
Lokalizacja: Tarnowskie Góry
Has thanked: 349 times
Been thanked: 628 times

Re: Top 5 gier Waszych dzieci

Post autor: bogas »

PytonZCatanu pisze: 22 lut 2023, 09:39 Mój ma 4 lata i jak patrzę na takie topki 5latków, to serce mi rośnie że niedługo programy w fajne gry 🙂
Trzymam kciuki, ale dzieciaki są różne. Kiedyś zastanawiałem się czy te inne dzieci takie zdolne, cierpliwe i inteligentne, że w wieku lat 6 w Brassa grają? Nie wykluczam, ale jednak nasuwa się pytanie: co kto rozumie pod pojęciem "grają"? Moje dzieci w tym wieku, przede wszystkim nie umiały wysiedzieć przy grach dłuższych niż 30 minut. Ewenementem było jedynie „Kto to był”, przy którym dawały radę dłużej.

Obecnie córka, lat 10, bardzo chętnie z nami gra i jej TOP5 to:
1. Ethnos
2. Najlepsza gra o kotach
3. Wsiąść do pociągu (najbardziej lubi Azję drużynowo i Niemcy)
4. Czerwona katedra
5. Tokaido

Syna, lat 15, niestety już trzeba często nagabywać żeby z nami zagrał, ale generalnie nie odmawia:
1. Najlepszej gry o kotach (głównie z uwagi na czas gry :roll:)
2. Ethnosa
3. Wsiąść do pociągu
4. Neuroshima Hex
5. Colloseum
5'. Avalon (jak jest większa grupa).

Jak widać nawet pomimo "zaawansowanego" wieku pociech, nie gramy z nimi w eurosuchary trwające 2 godziny. W gry przesiąknięte klimatem też nie gramy, bo za tymi z kolei my z żoną nie przepadamy.
Dhel
Posty: 698
Rejestracja: 28 wrz 2018, 09:49
Lokalizacja: Rzeszów
Has thanked: 462 times
Been thanked: 390 times

Re: Top 5 gier Waszych dzieci

Post autor: Dhel »

U mnie 7 latka ma następujące pozycje, kolejność uzależniona od humorku:
1. Colt express
2. Carcasonne
3. Palec Boży
4. Emojito - takie kalambury robiąc minki twarzą
5. Wszystkie gry gdzie ten robaczek na baterie chodzi - caracula, cucaracha itp.

Nemesis lockdown nie liczę bo to raczej ja jej mówiłem co może zrobić i ta decydowała - ale skubana 2 razy wygrała ze mną, takiej ilości szczęścia w grze jeszcze nie spotkałem
Wakabayashi
Posty: 124
Rejestracja: 03 lut 2021, 17:57
Has thanked: 137 times
Been thanked: 18 times

Re: Top 5 gier Waszych dzieci

Post autor: Wakabayashi »

8 latek
Sam dyktował, nie potrafił podać tylko 5

Eleven
Azul
Osadnicy NI
Zamki Burgundii
Wyprawa do Eldorado
Ekosystem
Epoka kamienia
Colt Expres
Eksplodujace minionki
Dominion
8)
Awatar użytkownika
noowy
Posty: 464
Rejestracja: 07 paź 2004, 16:28
Has thanked: 72 times
Been thanked: 138 times

Re: Top 5 gier Waszych dzieci

Post autor: noowy »

Syn, 9 lat
1. Marvel Champions
2. Dominion
3. Marvel United
4. Wirus
5. SW Zewnętrzne Rubieże

Córka, 9 lat
1. Wirus
2. Splendor
3. Dragomino
4. Domek
5. Manhattan
Awatar użytkownika
obo_bb
Posty: 139
Rejestracja: 18 sie 2017, 15:23
Lokalizacja: Zabrze
Has thanked: 252 times
Been thanked: 76 times

Re: Top 5 gier Waszych dzieci

Post autor: obo_bb »

U mnie syn 15 lat, zaczynał około 6-7 roku życia od Catana i Talismana.

Generalnie lubi mocno interakcyjne gry, choć w przeszłości różnie bywało z emocjami (czasami) :evil:
Fanem euro raczej nie jest, choć trochę pograł w różne pozycje, najbardziej by mu z tej gałęzi chyba pasowała Terra Mystica, nie przepada za Brassem, Tzolkinem czy Barrage które ja bardzo lubię. Zawsze lubił też Terraformację Marsa i Runebound.
Czasami grywamy też w prostsze gry wojenne, zaczynaliśmy od C&C:Ancients, później był Conflict of Heroes, Hannibal &Hamilcar.

Jego topka jest częściowo uzależniona od tego co ja wybieram, bo sam gier oczywiście jeszcze nie kupuje..

Wracając do tematu, jego Top5 bez szczególnego ustalania kolejności:
  • FCM (lubi też inne Splottery)
  • Gra o Tron/Mare Nostrum
  • Clash of Cultures
  • Seria 18xx, bez wskazania na konkretny tytuł
  • Pax Pamir - to weszło ostatnio przebojem i często ogrywamy, proste zasady, dużo głębi i interakcji, bardzo szybka rozgrywka!
Nie zawsze wszystko gramy regularnie, to jego ocena w której odnosi się do tego co najbardziej lubi w grach.

Kilka tygodni temu zdarzyło mu się samemu zorganizować grę z rówieśnikami - tu poszło na początek Dominant Species :shock: tak sam wybrał (3 osoby: syn, jego trochę ograny kuzyn i jeden całkiem nowy w grach kolega - wyszło fajnie wg jego oceny i relacji).
I ostatnio na urodzinach (mimo moich rad by zacząć od Concordii, Lords of Waterdeep albo Tajniaków) wyciągnął Cyklady z dod.Hades na 5 osób, skład jak wyżej plus 2 dziewczyny. Wszystkim się b. podobało, dziewczynom zaczęło mniej jak się zaczęły ostre walki ;)

Jednak czas nieubłaganie leci i młody mocno już wchodzi w fazę, gdzie woli spędzać czas z rówieśnikami i coraz mniej chce z nami grać z tego powodu, ale zdarza się jeszcze..
Malin
Posty: 30
Rejestracja: 13 mar 2014, 11:54
Been thanked: 11 times

Re: Top 5 gier Waszych dzieci

Post autor: Malin »

Ja gram z moim 10 latkiem od kiedy miał 3,5 roku. Były różne tytuły, ale teraz królują te bardziej zaawansowane. Jego TOP wygląda tak:

1. Terraformacja Marsa
2. Ark Nova
3. Dominion
4. Clank!
5. Spirit Island

Poza tym bardzo często gramy w takie tytuły: SuperClub, Na Skrzydłach, Ticket to Ride, 7 Cudów, Splendor, Agricola, 7 Cudów: Pojedynek, Everdell, Królestwo w Budowie, Santorini, Osadnicy: NI czy Pandemia
Zielone
Posty: 6
Rejestracja: 26 lut 2020, 09:46
Has thanked: 5 times

Re: Top 5 gier Waszych dzieci

Post autor: Zielone »

U mnie na stanie dwójka już podrośniętych dzieciaków.
Starszy - niespełna 17latek:
1. Cywilizacja poprzez wieki
2. Uczta dla Odyna
3. Brass
4. Fantastyczne Swiaty
5. Santorini
plus poza podium, ale jeśli chodzi o ilość partii bije wszystko inne na głowę - szachy

Młodszy - niespełna 13 latek:
1. Neuroshima hex
2. Kemet
3. Cywilizacja poprzez wieki
4. Osadnicy Kraje północy
5. Doom
6. Uczta dla Odyna
7. Uśpieni bogowie
Tu ciężko było zawęzić do tylko pięciu tytułów:)
Awatar użytkownika
andrzejstrzelba
Posty: 556
Rejestracja: 03 gru 2019, 17:40
Has thanked: 243 times
Been thanked: 290 times

Re: Top 5 gier Waszych dzieci

Post autor: andrzejstrzelba »

Zielone pisze: 03 maja 2023, 20:35
Spoiler:
Myślałem że Santorini to bardziej gra dla młodszych dzieci. Zaskoczony jestem pozytywnie, że osoba prawie pełnoletnia umieszcza tę grę w swoim TOP5 razem z Brassem.
tomwro
Posty: 338
Rejestracja: 12 kwie 2021, 07:47
Has thanked: 21 times
Been thanked: 56 times

Re: Top 5 gier Waszych dzieci

Post autor: tomwro »

andrzejstrzelba pisze: 03 maja 2023, 21:24
Zielone pisze: 03 maja 2023, 20:35
Spoiler:
Myślałem że Santorini to bardziej gra dla młodszych dzieci. Zaskoczony jestem pozytywnie, że osoba prawie pełnoletnia umieszcza tę grę w swoim TOP5 razem z Brassem.

Zdecydowanie dla starszych. Tytuł wymaga strategii i planowania.
Awatar użytkownika
Wender
Posty: 187
Rejestracja: 09 lip 2022, 18:13
Has thanked: 100 times
Been thanked: 78 times

Re: Top 5 gier Waszych dzieci

Post autor: Wender »

andrzejstrzelba pisze: 03 maja 2023, 21:24
Zielone pisze: 03 maja 2023, 20:35
Spoiler:
Myślałem że Santorini to bardziej gra dla młodszych dzieci. Zaskoczony jestem pozytywnie, że osoba prawie pełnoletnia umieszcza tę grę w swoim TOP5 razem z Brassem.
Santorini jest zdecydowanie dla starszych (niekoniecznie dzieci :wink:)
Chociaż, jeżeli chodzi o samą zabawę komponentami to jest to ulubiona gra mojego 5 latka :D
Natomiast jej występowanie na liście kogoś kto bardzo lubi szachy to nie przypadek ;)
Zielone
Posty: 6
Rejestracja: 26 lut 2020, 09:46
Has thanked: 5 times

Re: Top 5 gier Waszych dzieci

Post autor: Zielone »

Santorini jest dość proste w zasadach ale mocno szachowe. Przyjmowało się bardzo dobrze na wszystkich szachowych wyjazdach mojego syna. Wciąż je mocno lubi, ze względu na czas rozgrywki (jak i fantastyczne światy) i winrate (tak z 90%:P)
kisiel365
Posty: 772
Rejestracja: 10 paź 2016, 18:35
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 228 times
Been thanked: 275 times

Re: Top 5 gier Waszych dzieci

Post autor: kisiel365 »

Wepchnąłem swoje 2+5 do okienka życia, a z konwentu wziąłem jakieś bardziej ogarnięte. Co prawda nie chcą mówić "tato", ale wreszcie ogrywamy FCMa z dodatkiem, Concordię, Brassa i Tzolkina, a nie kupy pokroju pędzące ślimaki, blokus czy carcassone.
mam 3trolle-7% (S) errata do 1861/67 (K) 1882, 1817/USA
Heiken
Posty: 203
Rejestracja: 11 maja 2012, 10:05
Has thanked: 6 times
Been thanked: 2 times

Re: Top 5 gier Waszych dzieci

Post autor: Heiken »

Moja trzylatka (już blisko czterech) z kilkunastu tytułów najbardziej lubi:
1. Liska urwiska;
2. Nogi stonogi;
3. Dragomino;
4. Potwory do szafy;
5. Grzybobranie.

Przy czym te pierwsze trzy bija resztę na głowę. Pomagać jej nie trzeba ale wysiedzi max dwie partie i zaczyna się wygłupianie - kilkadziesiąt minut i musi być przerwa na coś innego. Domaga się też wyjmowania planszówek i bawi się elementami.
Awatar użytkownika
BOLLO
Posty: 5210
Rejestracja: 24 mar 2020, 23:39
Lokalizacja: Bielawa
Has thanked: 1075 times
Been thanked: 1680 times
Kontakt:

Re: Top 5 gier Waszych dzieci

Post autor: BOLLO »

U 9 letniej córki doszła Gwiezdna Flota.
Awatar użytkownika
Harun
Posty: 1095
Rejestracja: 21 sie 2006, 16:48
Lokalizacja: okolice Poznania
Has thanked: 646 times
Been thanked: 522 times

Re: Top 5 gier Waszych dzieci

Post autor: Harun »

U młodszego syna zbliżają się nieuchronnie 6 urodziny, więc drobne podsumowanie, także ku własnej pamięci:

Generalnie (bo z wyjątkiem gry Teby - trochę zresztą przypadkiem), podobnie jak to było ze starszym dzieckiem, wychodzimy z założenia, że z młodym dzieckiem gramy gry dla dzieci. Podziwiam i szanuję tych z Was, którzy grają z dziećmi w tym wieku gry dla dorosłych, natomiast my realizujemy inną strategię. Każde podejście jest dobre, dopóki koncentrujemy się na dziecku.

Obecnie rządzą więc gry dziecięce. Jest pewna pula, która się przewija, miesza, w danym tygodniu na topie jest to, w innym co innego. Przykładowo, trochę rzadziej obecnie pojawia się Lisek urwisek lub Kto to był, natomiast przez tydzień był szał na Głodniaków. I tak dalej. Dlatego stworzenie topki jest pewnym wyzwaniem. Niemniej jest kilka gier, które wyróżnię.

1. Kraken Attack! - numer 1 w ostatnim półroczu i to bez wątpliwości. To było łatwe wskazanie.

2-4 Dragomino, Karak i ... Teby. Syn mnie zamęcza Tebami, które lubię bardzo, ale nie wiedziałem że aż tak ... :) Gramy w wariancie, że młody może czasem podglądać do worka. Wiem, że to nie jest optymalne podejście, w innych grach nie oszukujemy, ale ta gra zawsze w rodzinie była wyjątkiem - za pozwoleniem wszystkich, a poza tym syn tak się cudownie cieszy.

5. Nie mogę nie wspomnieć o banalnej turlance, którą dostał w schronisku dla zwierząt, a którą regularnie sam wyjmuje Kejtry i kociambry (czytaj psy i koty). No cóż, turlam i bawię się razem z nim, bo co mam począć :)
Pomarańczowym
Posty: 18
Rejestracja: 30 sty 2020, 18:22
Has thanked: 29 times
Been thanked: 2 times

Re: Top 5 gier Waszych dzieci

Post autor: Pomarańczowym »

A tak trochę obok tematu, ale w sumie w temacie, bo często pojawia się Karak.

Gracie w Karak z kooperacją? Ma ktoś jakieś sprawdzone domowe zasady do Karaka?

Albo testował może ktoś to: https://boardgamegeek.com/filepage/2108 ... ode-englis
Awatar użytkownika
XLR8
Posty: 1671
Rejestracja: 16 lis 2020, 18:11
Has thanked: 279 times
Been thanked: 873 times

Re: Top 5 gier Waszych dzieci

Post autor: XLR8 »

Córka skończyła niedawno 6 lat

Gry, które wywołują okrzyk radości:
Zombie Kidz/Teenz
Wybuchowa Mieszanka
Małpie Figle
Głodniaki
Coraquest
KLASK


Gry, które wywołują duży uśmiech:
First Rat
Zakazana Pustynia
Crokinole
Potwory w Tokio
Azul
szczudel
Posty: 1432
Rejestracja: 19 maja 2010, 21:19
Has thanked: 99 times
Been thanked: 142 times

Re: Top 5 gier Waszych dzieci

Post autor: szczudel »

Mój 10/11 latek:
Zewnętrzne Rubieże
Posiadłośc Szaleństwa
Kindom Hearts: Talisman
Wsiaść do pociągu
Uno
Młody jest już praktycznie samodzielny w każdej grze. Terraformację grał samodzielnie. Grywa też ze mną w TCG po angielsku. Kart musi się nauczyć na pamięć, tzn czyta tekst ale musi mniej więcej pamiętać jak działa.

Mój 8 latek:
Wojny Klonów
Small World
Braterstwo Straży (Catan + Gra o Tron)
Zooloretto
Carcassone
Kal-El83
Posty: 1139
Rejestracja: 03 sty 2015, 17:28
Lokalizacja: Kołobrzeg
Has thanked: 240 times
Been thanked: 122 times

Re: Top 5 gier Waszych dzieci

Post autor: Kal-El83 »

Syn w maju skończył 5 :)


1. Karak - absolutnie pierwsze miejsce. Inne gry przychodzą i odchodzą a Karak sam często proponuje :)

2. Kroniki zamku Avel - na początku zawładnęła ta gra stołem, ale z czasem sentyment do Karaka przeważył :) wraca, wcale nie rzadko, ale”tylko” miejsce 2.

3.Kraken Attack - najnowszy zakup, początkowo przebiło Avel, ale z czasem chyba mimo wszystko entuzjazm opadł. Gra jest bardzo ciekawą (nieskomplikowaną) kooperacją, mechanika ośmiornicy oparta o kości, poczynania graczy o mini talie kart (10) z czego dwie są odkryte. Jedna zagrywamy i wykorzystujemy symbole (ruch, atak - na 3 dystansach (szabla, pistolet, armata) naprawa, i dżoker). Decyzje raczej proste i oczywiste, moja latorośl w mig odnajduje optymalne zagrania. Nie wiem czy wytrzyma próbę czasu, ale atutem jest rozgrywka w 15-20’ :)

4.Pędzące żółwie gramy w otwarte karty (akcji) ale ukryte „tożsamości”. Młodemu więcej radochy daje ściemnianie którym żółwiem gra (bo w czasie gry staramy się odgadywać - tak for fun) i skubany potrafi szachraić :shock: :lol:

5. Warcaby/szachy dałem na jednej pozycji. O ile w warcaby gra taktycznie operując wystawianiem pionków i ustawianiem ich względem pozostałych graczy, o tyle w szachy poznał co jak się rusza, mniej więcej igarnia szachowanie, o tyle jeszcze brak skupienia na dłuższe rozkminki. Obie te gry sam proponuje ale bardzo sporadycznie.


Więcje tytułów nie znalazło uznania a wśród nich: dobble, potwory do szafy, różnego rodzaju memory, cirlling, grzybobranie.

Teraz muślę o
- potwory w Tokio
- Marvel united
- zakzana pustynia
- kimgdomino
- pluszowe opowieści
Niegdyś Azazelek, narodzony na nowo jako Kal-El83 ;)
adastr
Posty: 27
Rejestracja: 13 maja 2016, 15:14
Has thanked: 42 times
Been thanked: 13 times

Re: Top 5 gier Waszych dzieci

Post autor: adastr »

Syn lat 3
Uno dla dzieci
Potwory do szafy
Jaś i Małgosia
Nogi Stonogi

córka lat 5
Catan (gramy do 8 pkt a złodziej blokuje pole i zabiera się zasób z banku nie od innego gracza)
Carcassone
Park Niedźwiedzi
Jaś i Małgosia
Nogi Stonogi
Awatar użytkownika
arturmarek
Posty: 1476
Rejestracja: 31 paź 2017, 08:05
Has thanked: 256 times
Been thanked: 715 times

Re: Top 5 gier Waszych dzieci

Post autor: arturmarek »

adastr pisze: 04 sie 2023, 12:06 córka lat 5
Carcassone
Gracie na pełnych regułach, z farmerami?
Awatar użytkownika
Gab
Posty: 610
Rejestracja: 15 maja 2013, 00:39
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 98 times
Been thanked: 83 times

Re: Top 5 gier Waszych dzieci

Post autor: Gab »

Gram zawsze z dwiema córkami 7 i 8 lat, nasza topka wygląda następująco:
1. Marvel United
2. Arcadia Quest
3. Zombie Kidz
4. Upiorne Zamczysko
5. Cztery Sery
6. Wystrzałowe Katapulty
ODPOWIEDZ