Zaginiona wyspa Arnak / Lost Ruins of Arnak - pytania i wątpliwości

Masz pytanie o zasady jakiejś gry - zamiast pisać na forum ogólnym, napisz osobnego posta na tym podforum. Uwaga! W tytule wątku podaj nazwę gry (i krótko czego dotyczy pytanie)!
Awatar użytkownika
ave.crux
Posty: 1568
Rejestracja: 20 maja 2021, 08:34
Lokalizacja: Piekary Śląskie
Has thanked: 698 times
Been thanked: 1037 times

Re: Lost Ruins of Arnak - zasady, pytania

Post autor: ave.crux »

Symbol strażnika z zieloną strzałką to po prostu symbol, który mówi "Ujarzmienie strażnika"
Czytamy to tak: Cośtam cośtam kompas, grot => ujarzmienie strażnika
Nic na siłę, wszystko młotkiem. Wieczne narzekanie obrzydza radość grania.
Majamas
Posty: 3
Rejestracja: 16 lip 2022, 08:38
Has thanked: 9 times

Re: Lost Ruins of Arnak - zasady, pytania

Post autor: Majamas »

Jest w grze karta "chronometr", którą można zagrać bez utraty tury biorą monetę i kompas, ale ma też zapis "spasuj aby otrzymać" 3 kompasy. I mam dylemat czy w momencie pasowania ta karta powinna polecieć na stos użytych czy dalej może zostać na ręku. Podpowiedzcie jak to interpretować. :?:
Awatar użytkownika
donmakaron
Posty: 3523
Rejestracja: 16 kwie 2009, 09:33
Has thanked: 198 times
Been thanked: 646 times

Re: Lost Ruins of Arnak - zasady, pytania

Post autor: donmakaron »

Żeby skorzystać z jakiejkolwiek karty trzeba ją zagrać, jak się ją zagra, to leci do użytych.
Chronometr zagrywasz, decydujesz czy brać monetę jako szybką akcję, czy spasować i dostać za to 3 kompasy. Karta jest zagrana.
Majamas
Posty: 3
Rejestracja: 16 lip 2022, 08:38
Has thanked: 9 times

Re: Lost Ruins of Arnak - zasady, pytania

Post autor: Majamas »

Dzięki za odpowiedź.
Mam jeszcze jedną wątpliwość; gracz ma kartę "aktywuj dowolne stanowisko archeologiczne" ale obaj jego archeolodzy są już postawieni na planszy. Czy w tej sytuacji przesuwa jednego swojego czy aktywuje bez przesuniecie i tylko zbiera zasoby , czy może nie wolno mu zagrać tej karty?

Skłaniam, się do zabrania zasobów bez przesuwania archeologa, ale mam wątpliwości, może tu niechcący oszukujemy.
Awatar użytkownika
kurdzio
Posty: 782
Rejestracja: 26 paź 2019, 13:18
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 121 times
Been thanked: 371 times

Re: Lost Ruins of Arnak - zasady, pytania

Post autor: kurdzio »

Majamas pisze: 20 lip 2022, 19:33 Dzięki za odpowiedź.
Mam jeszcze jedną wątpliwość; gracz ma kartę "aktywuj dowolne stanowisko archeologiczne" ale obaj jego archeolodzy są już postawieni na planszy. Czy w tej sytuacji przesuwa jednego swojego czy aktywuje bez przesuniecie i tylko zbiera zasoby , czy może nie wolno mu zagrać tej karty?

Skłaniam, się do zabrania zasobów bez przesuwania archeologa, ale mam wątpliwości, może tu niechcący oszukujemy.
Spoiler:
Skopiowane na szybko z instrukcji (strona 24), generalnie nie oszukujecie.
Gramy głównie w 2 osoby, służę radą :)
bartekb8
Posty: 574
Rejestracja: 10 paź 2011, 11:03
Has thanked: 66 times
Been thanked: 59 times

Re: Lost Ruins of Arnak - zasady, pytania

Post autor: bartekb8 »

Czy niezagrane z ręki karty można odrzucić przed spasowaniem, czy też muszą zostać na ręce? Mam tu na myśli karty strachu: nie raz zdarzyło mi się zostać z kartą strachu na ręce, bo nie wykorzystałem jej jako transport (but przydaje się głównie przy przenoszeniu archeologów na odkryte wykopaliska), a jak wiadomo, karty strachu można użyć tylko jako transport(w podstawce przynajmniej).
Awatar użytkownika
kurdzio
Posty: 782
Rejestracja: 26 paź 2019, 13:18
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 121 times
Been thanked: 371 times

Re: Lost Ruins of Arnak - zasady, pytania

Post autor: kurdzio »

bartekb8 pisze: 12 wrz 2022, 22:14 Czy niezagrane z ręki karty można odrzucić przed spasowaniem, czy też muszą zostać na ręce? Mam tu na myśli karty strachu: nie raz zdarzyło mi się zostać z kartą strachu na ręce, bo nie wykorzystałem jej jako transport (but przydaje się głównie przy przenoszeniu archeologów na odkryte wykopaliska), a jak wiadomo, karty strachu można użyć tylko jako transport(w podstawce przynajmniej).
Z instrukcji strona 17:
Na tym etapie gracze zazwyczaj nie mają kart na ręce. Jeśli jednak graczowi zostały na ręce jakieś karty, może każdą z nich odłożyć do obszaru gry, ignorując symbole podróży i efekty, albo zachować na ręce na następną rundę.
Wskazówka. Z założenia gracze powinni wykorzystać w swojej turze wszystkie karty. Zachowanie na ręce karty na następną rundę przydaje się tylko w rzadkich przypadkach.
Gramy głównie w 2 osoby, służę radą :)
bartekb8
Posty: 574
Rejestracja: 10 paź 2011, 11:03
Has thanked: 66 times
Been thanked: 59 times

Re: Lost Ruins of Arnak - zasady, pytania

Post autor: bartekb8 »

Dzięki! Nie mogłem znaleźć tej reguły w instrukcji.
KajmanxD
Posty: 44
Rejestracja: 21 mar 2021, 19:09
Has thanked: 22 times
Been thanked: 2 times

Re: Lost Ruins of Arnak - zasady, pytania

Post autor: KajmanxD »

Do Karty „ Ukryty strach” co oznacza „Podobnie jak karta strachu, ta karta nie może zostać zagrana dla efektu” ?
John_S_PJK

Re: Lost Ruins of Arnak - zasady, pytania

Post autor: John_S_PJK »

:)
Ostatnio zmieniony 15 lis 2023, 14:13 przez John_S_PJK, łącznie zmieniany 1 raz.
KajmanxD
Posty: 44
Rejestracja: 21 mar 2021, 19:09
Has thanked: 22 times
Been thanked: 2 times

Re: Lost Ruins of Arnak - zasady, pytania

Post autor: KajmanxD »

Czyli nie mogę np. Odrzucić karty strachu gdy w innej karcie jest napisane odrzuć kartę, żeby coś otrzymać jak również nie mogę użyć karty strachu na jednym z pierwszych stanowisko archeologicznych”odrzuć kartę, żeby otrzymać rubin” ?
Awatar użytkownika
kurdzio
Posty: 782
Rejestracja: 26 paź 2019, 13:18
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 121 times
Been thanked: 371 times

Re: Lost Ruins of Arnak - zasady, pytania

Post autor: kurdzio »

KajmanxD pisze: 03 paź 2022, 22:10 Czyli nie mogę np. Odrzucić karty strachu gdy w innej karcie jest napisane odrzuć kartę, żeby coś otrzymać jak również nie mogę użyć karty strachu na jednym z pierwszych stanowisko archeologicznych”odrzuć kartę, żeby otrzymać rubin” ?
Możesz jej do tego użyć.
Gramy głównie w 2 osoby, służę radą :)
John_S_PJK

Re: Lost Ruins of Arnak - zasady, pytania

Post autor: John_S_PJK »

:)
Ostatnio zmieniony 15 lis 2023, 14:13 przez John_S_PJK, łącznie zmieniany 1 raz.
KajmanxD
Posty: 44
Rejestracja: 21 mar 2021, 19:09
Has thanked: 22 times
Been thanked: 2 times

Re: Lost Ruins of Arnak - zasady, pytania

Post autor: KajmanxD »

Hmmm dlatego trochę nie rozumiem, że nie można zagrać karty strachu dla jej efektu :/

Może jakiś przykład ? :)
Awatar użytkownika
ave.crux
Posty: 1568
Rejestracja: 20 maja 2021, 08:34
Lokalizacja: Piekary Śląskie
Has thanked: 698 times
Been thanked: 1037 times

Re: Lost Ruins of Arnak - zasady, pytania

Post autor: ave.crux »

KajmanxD pisze: 03 paź 2022, 23:51 Hmmm dlatego trochę nie rozumiem, że nie można zagrać karty strachu dla jej efektu :/

Może jakiś przykład ? :)
https://czechgames.com/files/rules/lost ... les-pl.pdf

Obrazek
Nic na siłę, wszystko młotkiem. Wieczne narzekanie obrzydza radość grania.
Awatar użytkownika
donmakaron
Posty: 3523
Rejestracja: 16 kwie 2009, 09:33
Has thanked: 198 times
Been thanked: 646 times

Re: Lost Ruins of Arnak - zasady, pytania

Post autor: donmakaron »

Na wycinku instrukcji powyżej - kartę Fundusze można zagrać jako symbol podróży (np. przy wysyłaniu pionka na pole) albo dla jej efektu, którym jest otrzymanie monety. Kartę Eksploracja można zagrać jako symbol podróży, albo dla jej efektu, którym jest otrzymanie kompasu. Kartę strachu można zagrać dla symbolu podróży, ale nie można jej zagrać dla jej efektu, bo go nie ma.
Awatar użytkownika
Wazanaczole
Posty: 70
Rejestracja: 17 lut 2020, 14:01
Has thanked: 11 times
Been thanked: 17 times

Re: Lost Ruins of Arnak - zasady, pytania

Post autor: Wazanaczole »

czy pionek postawiony na wykopalisku A może być przemieszczany na inne stanowiska wykorzystując symbole podróży, czy musi zostać na nim do końca rundy chyba, że zagram kartę, która ma konkretnie napisane "przemieść" ? na BGA pionek zostaje do końca rundy na jednym wykopalisku, w instrukcji znalazłem tylko dwuznaczną wzmiankę "... dzięki kartom, które pozwalają przemieszczać archeologów"
Leliw
Posty: 81
Rejestracja: 12 paź 2020, 20:25
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 8 times
Been thanked: 27 times

Re: Lost Ruins of Arnak - zasady, pytania

Post autor: Leliw »

Wazanaczole pisze: 07 paź 2022, 14:44 czy pionek postawiony na wykopalisku A może być przemieszczany na inne stanowiska wykorzystując symbole podróży, czy musi zostać na nim do końca rundy chyba, że zagram kartę, która ma konkretnie napisane "przemieść" ? na BGA pionek zostaje do końca rundy na jednym wykopalisku, w instrukcji znalazłem tylko dwuznaczną wzmiankę "... dzięki kartom, które pozwalają przemieszczać archeologów"
Musi zostać na nim do końca rundy chyba, że zagrasz kartę pozwalającą przemieścić.
Awatar użytkownika
donmakaron
Posty: 3523
Rejestracja: 16 kwie 2009, 09:33
Has thanked: 198 times
Been thanked: 646 times

Re: Lost Ruins of Arnak - zasady, pytania

Post autor: donmakaron »

Wazanaczole pisze: 07 paź 2022, 14:44 w instrukcji znalazłem tylko dwuznaczną wzmiankę "
No jak dwuznaczną wzmiankę, kiedy opis akcji wyraźnie mówi "2. Gracz przesuwa archeologa ze swojej planszetki na wybrane pole.". Instrukcja nie pozostawia w tej kwestii najmniejszych wątpliwości ;)
Awatar użytkownika
Wazanaczole
Posty: 70
Rejestracja: 17 lut 2020, 14:01
Has thanked: 11 times
Been thanked: 17 times

Re: Lost Ruins of Arnak - zasady, pytania

Post autor: Wazanaczole »

donmakaron pisze: 07 paź 2022, 15:43
Wazanaczole pisze: 07 paź 2022, 14:44 w instrukcji znalazłem tylko dwuznaczną wzmiankę "
No jak dwuznaczną wzmiankę, kiedy opis akcji wyraźnie mówi "2. Gracz przesuwa archeologa ze swojej planszetki na wybrane pole.". Instrukcja nie pozostawia w tej kwestii najmniejszych wątpliwości ;)
tylko nie widzę wzmianki, czy musi na nim pozostać do końca rudny, czy może być przesuwany w kolejnych turach pomiędzy innymi wolnymi polami wykorzystując buta lub inny symbol podróży. ta wzmianka oraz moje pytanie dotyczą przemieszczania pionka z pola na pole, nie z planszetki na pole
ppeter
Posty: 526
Rejestracja: 22 cze 2021, 17:15
Lokalizacja: Rzeszów
Has thanked: 146 times
Been thanked: 59 times

Re: Lost Ruins of Arnak - zasady, pytania

Post autor: ppeter »

Wazanaczole pisze: 07 paź 2022, 15:55 tylko nie widzę wzmianki, czy musi na nim pozostać do końca rudny, czy może być przesuwany w kolejnych turach pomiędzy innymi wolnymi polami wykorzystując buta lub inny symbol podróży. ta wzmianka oraz moje pytanie dotyczą przemieszczania pionka z pola na pole, nie z planszetki na pole
Raczej nie może, gdyby była opcja, to mógłbyś wejść na pole ze strażnikiem, zabrać bożka i dać dyla, żeby nie dostać na koniec karty strachu :D
Awatar użytkownika
donmakaron
Posty: 3523
Rejestracja: 16 kwie 2009, 09:33
Has thanked: 198 times
Been thanked: 646 times

Re: Lost Ruins of Arnak - zasady, pytania

Post autor: donmakaron »

Wazanaczole pisze: 07 paź 2022, 15:55
tylko nie widzę wzmianki, czy musi na nim pozostać do końca rudny, czy może być przesuwany w kolejnych turach pomiędzy innymi wolnymi polami wykorzystując buta lub inny symbol podróży. ta wzmianka oraz moje pytanie dotyczą przemieszczania pionka z pola na pole, nie z planszetki na pole
A jak chcesz go przesunąć? Akcją PROWADZENIE WYKOPALISK, którą gracz przesuwa archeologa ze swojej planszetki na wybrane odkryte pole, czy akcją ODKRYCIE NOWEGO STANOWISKA, którą gracz przesuwa archeologa ze swojej planszetki na wybrane nieodkryte pole?

W tej grze nie ma czegoś takiego jak "wysyłam pionka". Mamy 7 akcji, z których każda albo pionka nie używa, albo używa pionka z planszetki gracza (jak wyraźnie mówi instrukcja). Czyli wysłany na planszę pionek nie może już być użyty do podstawowych akcji.

Oczywiście efekty kart potrafią łamać podstawowe zasady i jak karta mówi przesuń pionka z pola na planszy, to przesuwasz pionka z pola na planszy.
Awatar użytkownika
Wazanaczole
Posty: 70
Rejestracja: 17 lut 2020, 14:01
Has thanked: 11 times
Been thanked: 17 times

Re: Lost Ruins of Arnak - zasady, pytania

Post autor: Wazanaczole »

donmakaron pisze: 07 paź 2022, 21:42
Wazanaczole pisze: 07 paź 2022, 15:55
tylko nie widzę wzmianki, czy musi na nim pozostać do końca rudny, czy może być przesuwany w kolejnych turach pomiędzy innymi wolnymi polami wykorzystując buta lub inny symbol podróży. ta wzmianka oraz moje pytanie dotyczą przemieszczania pionka z pola na pole, nie z planszetki na pole
A jak chcesz go przesunąć? Akcją PROWADZENIE WYKOPALISK, którą gracz przesuwa archeologa ze swojej planszetki na wybrane odkryte pole, czy akcją ODKRYCIE NOWEGO STANOWISKA, którą gracz przesuwa archeologa ze swojej planszetki na wybrane nieodkryte pole?

W tej grze nie ma czegoś takiego jak "wysyłam pionka". Mamy 7 akcji, z których każda albo pionka nie używa, albo używa pionka z planszetki gracza (jak wyraźnie mówi instrukcja). Czyli wysłany na planszę pionek nie może już być użyty do podstawowych akcji.

Oczywiście efekty kart potrafią łamać podstawowe zasady i jak karta mówi przesuń pionka z pola na planszy, to przesuwasz pionka z pola na planszy.
:roll: w każdym razie, dzięki za wysiłek klikania
Awatar użytkownika
Harun
Posty: 1095
Rejestracja: 21 sie 2006, 16:48
Lokalizacja: okolice Poznania
Has thanked: 645 times
Been thanked: 521 times

Re: Lost Ruins of Arnak - zasady, pytania

Post autor: Harun »

Cześć

Jak rozumiecie karty artefaktów - w odniesieniu do konieczności opłaty tabliczką, chyba z dodatku, które mają słowo ALBO i pozwalają odrzucić kartę. Piszę z pamięci, w razie czego później uzupełnię post o zdjęcie.

Ja rozumiem, że wybieram, to co nad słowem albo, według zwykłych zasad, czyli zagrywając kartę z ręki (a nie tuż po jej zakupie) płacę tabliczką i mam bonus, ALBO nie płacę tabliczki, odrzucam kartę z gry i mam inny bonus.
Awatar użytkownika
ave.crux
Posty: 1568
Rejestracja: 20 maja 2021, 08:34
Lokalizacja: Piekary Śląskie
Has thanked: 698 times
Been thanked: 1037 times

Re: Lost Ruins of Arnak - zasady, pytania

Post autor: ave.crux »

Harun pisze: 04 lis 2022, 16:57 Cześć

Jak rozumiecie karty artefaktów - w odniesieniu do konieczności opłaty tabliczką, chyba z dodatku, które mają słowo ALBO i pozwalają odrzucić kartę. Piszę z pamięci, w razie czego później uzupełnię post o zdjęcie.

Ja rozumiem, że wybieram, to co nad słowem albo, według zwykłych zasad, czyli zagrywając kartę z ręki (a nie tuż po jej zakupie) płacę tabliczką i mam bonus, ALBO nie płacę tabliczki, odrzucam kartę z gry i mam inny bonus.
Za każdym razem jak chcesz zagrać efekt karty artefaktu z ręki musisz opłacić jej koszt tabliczką.
Nic na siłę, wszystko młotkiem. Wieczne narzekanie obrzydza radość grania.
ODPOWIEDZ