Zaginiona wyspa Arnak / Lost Ruins of Arnak - pytania i wątpliwości

Masz wątpliwości w sprawie zasad jakiejś gry? Zamiast pisać na forum ogólnym, wyszukaj dedykowany wątek na tym podforum i w nim zadaj pytanie.
Awatar użytkownika
detrytusek
Posty: 7330
Rejestracja: 04 maja 2015, 12:00
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 459 times
Been thanked: 1106 times

Re: Zaginiona wyspa Arnak / Lost Ruins of Arnak - pytania i wątpliwości

Post autor: detrytusek »

Nie możesz. Raz postawiony zostaje do końca rundy chyba, że karta artefaktu Ci na to pozwoli.
I instrukcja tutaj nie pozostawia wątpliwości:
maniujordan23 pisze: 11 sty 2023, 13:54 Przeszukalem całą instrukcję i nic nie bylo bapisane o tym przypadku wprost.
Hmm...
Jak prowadzić wykopaliska:
1. Gracz opłaca koszt podróży widoczny na polu, na które chce wysłać swojego archeologa.
Pole musi być wolne (nie może się na nim znajdować żaden pionek archeologa, a w grze 2- i 3-osobowej dodatkowo nie może się na nim znajdować żeton blokady).
2. Gracz przesuwa archeologa ze swojej planszetki na wybrane pole.
3. Gracz rozpatruje efekt widoczny na stanowisku archeologicznym (objaśnienie symboli
znajduje się na ostatniej stronie instrukcji).
Uwaga! Jeśli obydwa pionki archeologów gracza znajdują się na stanowiskach archeologicznych, gracz nie może wykonać tej akcji.
"Nie ma sensu wiara w rzeczy, które istnieją."

Do sprzedania: Obsession + dodatki, Gaia Project, Roll Camera

Wątek sprzedażowy
Awatar użytkownika
Homer
Posty: 84
Rejestracja: 06 wrz 2017, 13:36
Been thanked: 27 times

Re: Zaginiona wyspa Arnak / Lost Ruins of Arnak - pytania i wątpliwości

Post autor: Homer »

maniujordan23 pisze: 11 sty 2023, 13:54 Witam. Mam pytanie:
Czy mogę przemieszczać, w tej samej rundzie archeologów pomiędzy wykopaliskami? Np. Wyslalem archeologów na srodkowy(I) poziom wykopalisk, czy w kolejnych turach mogę po oplaceniu kosztu podrozy np. statku bądź pojazdu przejść na inne już odkryte wykopalisko? Przeszukalem całą instrukcję i nic nie bylo bapisane o tym przypadku wprost. Raczej nie musze juz placic kompasow jesli jestem juz w obszarze np.3 kompasow, chyba ze chcialbym sie przeniesc na obszar z 6 kompasami... A co z obszarem bucikowym? Jesli chce sie cofnąć z 3 lub 6 kompasowgo obszaru na bucikowy/zerowy...
Tak jak kolega wyżej napisał + chyba mylisz 2 akcje ze sobą - "Prowadzenie wykopalisk" czyli przechodzenie na odkryte stanowisko, które kosztuje buciki/samochody... oraz "Odkrywania nowego stanowiska" I lub II, które do bucików/samochodów/...wymaga dodatkowo tych kompasów niezależnie skąd archeolog idzie.
wuher44
Posty: 348
Rejestracja: 18 wrz 2016, 20:47
Has thanked: 132 times
Been thanked: 60 times

Re: Zaginiona wyspa Arnak / Lost Ruins of Arnak - pytania i wątpliwości

Post autor: wuher44 »

Nie można z jednego wykopaliska przemieszczać chłopków na inne, chyba że karta/zdolność mówi inaczej.
michalsailor
Posty: 2
Rejestracja: 13 sty 2023, 13:33

Re: Zaginiona wyspa Arnak / Lost Ruins of Arnak - pytania i wątpliwości

Post autor: michalsailor »

Słuchajcie pisaliście, że nie można w jednej rundzie przemieścić archeologa na inne stanowisko. A w instrukcji jest, że można uciec od "strażnika"(bo np. nie mam to co potrzebne by go ujarzmić). To jak jest z tym. Skoro nie mogę wykonać ruchu i przenieść się na inne stanowisko, to co z ucieczką, która pozwala instrukcja.
Awatar użytkownika
ave.crux
Posty: 1593
Rejestracja: 20 maja 2021, 08:34
Lokalizacja: Piekary Śląskie
Has thanked: 721 times
Been thanked: 1078 times

Re: Zaginiona wyspa Arnak / Lost Ruins of Arnak - pytania i wątpliwości

Post autor: ave.crux »

michalsailor pisze: 13 sty 2023, 13:44 Słuchajcie pisaliście, że nie można w jednej rundzie przemieścić archeologa na inne stanowisko. A w instrukcji jest, że można uciec od "strażnika"(bo np. nie mam to co potrzebne by go ujarzmić). To jak jest z tym. Skoro nie mogę wykonać ruchu i przenieść się na inne stanowisko, to co z ucieczką, która pozwala instrukcja.
No nic, jak wyżej, jeżeli karta na coś pozwala to zasada z karty ma pierwszeństwo przed instrukcją. Ten zapis ucieczki to konkretnie:
Obrazek
Nic na siłę, wszystko młotkiem. Wieczne narzekanie obrzydza radość grania.
michalsailor
Posty: 2
Rejestracja: 13 sty 2023, 13:33

Re: Zaginiona wyspa Arnak / Lost Ruins of Arnak - pytania i wątpliwości

Post autor: michalsailor »

Z tą ucieczką, jeżeli mam kartę. To masz na myśli dowolną kartę z ręki, gdzie będzie np. samolot ? Czy mówisz o innej karcie. Chodzi mi tylko o fakt przeniesienia się np. na I poziome w lewo lub w prawo. I chodzi mi o sytuacje, gdy już na bocznym stanowisku został ujarzmiony strażnik i chodzi mi o stanowisko, które wymaga odkrycia.
Awatar użytkownika
hutriel
Posty: 1221
Rejestracja: 11 maja 2012, 07:13
Lokalizacja: Legionowo
Has thanked: 1 time
Been thanked: 28 times

Re: Zaginiona wyspa Arnak / Lost Ruins of Arnak - pytania i wątpliwości

Post autor: hutriel »

michalsailor pisze: 13 sty 2023, 14:02 Z tą ucieczką, jeżeli mam kartę. To masz na myśli dowolną kartę z ręki, gdzie będzie np. samolot ? Czy mówisz o innej karcie. Chodzi mi tylko o fakt przeniesienia się np. na I poziome w lewo lub w prawo. I chodzi mi o sytuacje, gdy już na bocznym stanowisku został ujarzmiony strażnik i chodzi mi o stanowisko, które wymaga odkrycia.
Co do zasady umieszczonego na planszy ludzika można przemieścić tylko za pomocą akcji z karty artefaktu.
Awatar użytkownika
detrytusek
Posty: 7330
Rejestracja: 04 maja 2015, 12:00
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 459 times
Been thanked: 1106 times

Re: Zaginiona wyspa Arnak / Lost Ruins of Arnak - pytania i wątpliwości

Post autor: detrytusek »

michalsailor pisze: 13 sty 2023, 14:02 Z tą ucieczką, jeżeli mam kartę. To masz na myśli dowolną kartę z ręki, gdzie będzie np. samolot ? Czy mówisz o innej karcie. Chodzi mi tylko o fakt przeniesienia się np. na I poziome w lewo lub w prawo. I chodzi mi o sytuacje, gdy już na bocznym stanowisku został ujarzmiony strażnik i chodzi mi o stanowisko, które wymaga odkrycia.
Tylko jeśli TEKST karty na to Ci pozwala. NIE MA żadnych przenosin poza tą sytuacją.
"Nie ma sensu wiara w rzeczy, które istnieją."

Do sprzedania: Obsession + dodatki, Gaia Project, Roll Camera

Wątek sprzedażowy
ppeter
Posty: 530
Rejestracja: 22 cze 2021, 17:15
Lokalizacja: Rzeszów
Has thanked: 153 times
Been thanked: 59 times

Re: Zaginiona wyspa Arnak / Lost Ruins of Arnak - pytania i wątpliwości

Post autor: ppeter »

michalsailor pisze: 13 sty 2023, 14:02 Z tą ucieczką, jeżeli mam kartę. To masz na myśli dowolną kartę z ręki, gdzie będzie np. samolot ? Czy mówisz o innej karcie. Chodzi mi tylko o fakt przeniesienia się np. na I poziome w lewo lub w prawo. I chodzi mi o sytuacje, gdy już na bocznym stanowisku został ujarzmiony strażnik i chodzi mi o stanowisko, które wymaga odkrycia.
Potrzebujesz odpowiedniej karty, która pozwala na przemieszczenie np. Laska lub Sandały Tropiciela (instrukcja strona 22).
Pluck
Posty: 145
Rejestracja: 01 sty 2017, 12:22
Lokalizacja: Wrocław
Has thanked: 90 times
Been thanked: 36 times

Re: Zaginiona wyspa Arnak / Lost Ruins of Arnak - pytania i wątpliwości

Post autor: Pluck »

Czy jesli karta nie ma warunków (np. Odrzuć kartę po to aby otrzyamć XY) i są same korzyści -> to czy mogę wykorzystać tylko część? Przykład: usuń kartę i dobierz kasę. Nie chcę usuwać karty ale kasę bym przytulił. Albo gdy dostaje się możliwość upgrade’u tabliczki lub grota + otrzymać kasę. Czy mogę nie upgradować i brać szmal?
Awatar użytkownika
Dr. Nikczemniuk
Posty: 2821
Rejestracja: 19 paź 2016, 13:39
Has thanked: 447 times
Been thanked: 318 times

Re: Zaginiona wyspa Arnak / Lost Ruins of Arnak - pytania i wątpliwości

Post autor: Dr. Nikczemniuk »

Pluck pisze: 14 lut 2023, 22:34 Czy jesli karta nie ma warunków (np. Odrzuć kartę po to aby otrzyamć XY) i są same korzyści -> to czy mogę wykorzystać tylko część? Przykład: usuń kartę i dobierz kasę. Nie chcę usuwać karty ale kasę bym przytulił. Albo gdy dostaje się możliwość upgrade’u tabliczki lub grota + otrzymać kasę. Czy mogę nie upgradować i brać szmal?
TAK
Ale nie jest to zbyt optymalne.
Kto nie widzi ciemności, nie będzie szukał światła.
Awatar użytkownika
detrytusek
Posty: 7330
Rejestracja: 04 maja 2015, 12:00
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 459 times
Been thanked: 1106 times

Re: Zaginiona wyspa Arnak / Lost Ruins of Arnak - pytania i wątpliwości

Post autor: detrytusek »

Pluck pisze: 14 lut 2023, 22:34 Czy jesli karta nie ma warunków (np. Odrzuć kartę po to aby otrzyamć XY) i są same korzyści -> to czy mogę wykorzystać tylko część? Przykład: usuń kartę i dobierz kasę. Nie chcę usuwać karty ale kasę bym przytulił. Albo gdy dostaje się możliwość upgrade’u tabliczki lub grota + otrzymać kasę. Czy mogę nie upgradować i brać szmal?
Nie możesz sobie brać części korzyści i zostawiać kartę. Przykład "usuń kartę aby otrzymać 3 kompasy." Jeśli nie wykorzystujesz jej do przemieszczania to owszem możesz sobie przytulić 2 kompasy ale kartę i tak odrzucasz.
"Nie ma sensu wiara w rzeczy, które istnieją."

Do sprzedania: Obsession + dodatki, Gaia Project, Roll Camera

Wątek sprzedażowy
Awatar użytkownika
Kajdi
Posty: 200
Rejestracja: 11 cze 2013, 19:21
Has thanked: 31 times
Been thanked: 63 times

Re: Zaginiona wyspa Arnak / Lost Ruins of Arnak - pytania i wątpliwości

Post autor: Kajdi »

Ale on właśnie pytał o sytuacje, gdzie ten efekt nie jest częścią kosztu - czyli nie mapa, a raczej maczeta (albo czy można pominąć upgrade tabliczki z żetonu nagrody, jeśli wiem, że tabliczka będzie mi potrzebna np. do odpalenia artefaktu). Dr. Nikczemniuk dobrze odpowiedział - te efekty są opcjonalne i nie trzeba z nich korzystać.
Awatar użytkownika
detrytusek
Posty: 7330
Rejestracja: 04 maja 2015, 12:00
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 459 times
Been thanked: 1106 times

Re: Zaginiona wyspa Arnak / Lost Ruins of Arnak - pytania i wątpliwości

Post autor: detrytusek »

Kajdi pisze: 15 lut 2023, 07:52 Ale on właśnie pytał o sytuacje, gdzie ten efekt nie jest częścią kosztu - czyli nie mapa, a raczej maczeta (albo czy można pominąć upgrade tabliczki z żetonu nagrody, jeśli wiem, że tabliczka będzie mi potrzebna np. do odpalenia artefaktu). Dr. Nikczemniuk dobrze odpowiedział - te efekty są opcjonalne i nie trzeba z nich korzystać.
Jeśli tak to zgoda ale ja wcale nie mam pewności jaką Autor sytuację rozpatruje. Maczeta tak, ale już bodajże mapa nie.
Reasumując - tak, zawsze możesz sobie wziąć część nagród albo nawet ich w ogóle nie brać natomiast jeśli jest to obarczone jakimś warunkiem typu usuń TĘ kartę i w zamian za to X to nie możesz wziąć mniej i nie usuwać karty.
"Nie ma sensu wiara w rzeczy, które istnieją."

Do sprzedania: Obsession + dodatki, Gaia Project, Roll Camera

Wątek sprzedażowy
agt
Posty: 1180
Rejestracja: 17 sie 2020, 13:48
Has thanked: 628 times
Been thanked: 320 times

Re: Zaginiona wyspa Arnak / Lost Ruins of Arnak - pytania i wątpliwości

Post autor: agt »

Pluck pisze: 14 lut 2023, 22:34 Czy jesli karta nie ma warunków (np. Odrzuć kartę po to aby otrzyamć XY) i są same korzyści -> to czy mogę wykorzystać tylko część? Przykład: usuń kartę i dobierz kasę. Nie chcę usuwać karty ale kasę bym przytulił.
Autor pisze, że chodzi o kartę, która nie ma warunków, czyli jak dla mnie jasne, że "usuń kartę" z przykładu jest efektem karty, a nie kosztem.

Jednak dobrze, że rozważacie różne niuanse - ktoś inny będzie mógł z tego skorzystać :)

Czyli: nie trzeba wykorzystywać wszystkich efektów karty. Ale jeśli karta ma podany koszt efektów, to żeby móc skorzystać choć z części efektów, trzeba opłacić koszt w całości.
Czy tak?
Dr. Nikczemniuk pisze: 14 lut 2023, 22:58 Ale nie jest to zbyt optymalne.
Może być optymalne, np. kiedy masz tylko jeden grot i za chwilę będzie Ci on potrzebny.
Awatar użytkownika
ave.crux
Posty: 1593
Rejestracja: 20 maja 2021, 08:34
Lokalizacja: Piekary Śląskie
Has thanked: 721 times
Been thanked: 1078 times

Re: Zaginiona wyspa Arnak / Lost Ruins of Arnak - pytania i wątpliwości

Post autor: ave.crux »

Wystarczy wziąć kartę pomocy i przeczytać wyjaśnienia symboli, jeżeli przy symbolu widnieje "Możesz" to oczywiście nie musisz.
Nic na siłę, wszystko młotkiem. Wieczne narzekanie obrzydza radość grania.
Pluck
Posty: 145
Rejestracja: 01 sty 2017, 12:22
Lokalizacja: Wrocław
Has thanked: 90 times
Been thanked: 36 times

Re: Zaginiona wyspa Arnak / Lost Ruins of Arnak - pytania i wątpliwości

Post autor: Pluck »

Dobra rozwialiscie watpliwosci. Mi chodzilo o przypadek o ktorym pisze agt.

Chodzilo mi o wage kupiecka. Nie chcialem/nie moglem robic upgrade tabliczki/grota.

Jest tez inna karta jak strzaly lowieckie - ale tu oczywiscie trzeba wziac strach (bo sluszna uwaga ave.crux: w instrukcji jest MUSISZ WZIAC…)


Obrazek
agt
Posty: 1180
Rejestracja: 17 sie 2020, 13:48
Has thanked: 628 times
Been thanked: 320 times

Re: Zaginiona wyspa Arnak / Lost Ruins of Arnak - pytania i wątpliwości

Post autor: agt »

ave.crux pisze: 15 lut 2023, 08:57 Wystarczy wziąć kartę pomocy i przeczytać wyjaśnienia symboli, jeżeli przy symbolu widnieje "Możesz" to oczywiście nie musisz.
Nie wpadłam na to. Od dziś będę tam częściej zerkać. Dzięki :)
Awatar użytkownika
Archaniol101
Posty: 117
Rejestracja: 05 lip 2020, 20:59
Has thanked: 10 times
Been thanked: 11 times

Re: Zaginiona wyspa Arnak / Lost Ruins of Arnak - pytania i wątpliwości

Post autor: Archaniol101 »

Hej,

Czy ktoś mógłby może wrzucić zdjęcia karty pomocy?

Dzięki!
radarek
Posty: 141
Rejestracja: 02 cze 2019, 23:47
Has thanked: 16 times
Been thanked: 54 times

Re: Zaginiona wyspa Arnak / Lost Ruins of Arnak - pytania i wątpliwości

Post autor: radarek »

Archaniol101 pisze: 19 lut 2023, 21:29 Czy ktoś mógłby może wrzucić zdjęcia karty pomocy?
47 sekunda filmiku:
Awatar użytkownika
kurdzio
Posty: 797
Rejestracja: 26 paź 2019, 13:18
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 122 times
Been thanked: 378 times

Re: Zaginiona wyspa Arnak / Lost Ruins of Arnak - pytania i wątpliwości

Post autor: kurdzio »

Archaniol101 pisze: 19 lut 2023, 21:29 Czy ktoś mógłby może wrzucić zdjęcia karty pomocy?
BGG naszym przyjacielem
https://boardgamegeek.com/filepage/2196 ... yer-aid-pl
Gramy głównie w 2 osoby, służę radą :)
Awatar użytkownika
TV3
Posty: 1257
Rejestracja: 09 lut 2013, 15:07
Been thanked: 25 times

Re: Zaginiona wyspa Arnak / Lost Ruins of Arnak - pytania i wątpliwości

Post autor: TV3 »

Upewnić się chciałbym.
Karta Muszla przejścia:

Obrazek

Jak rozumiem - muszę mieć archeologa dostępnego przed zagraniem.
I jego umieszczam na stanowisku, a ze stanowiska korzystam podwójnie (np. 4 kompasy, np. 2 groty itd.).
Zgadza się?
Awatar użytkownika
detrytusek
Posty: 7330
Rejestracja: 04 maja 2015, 12:00
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 459 times
Been thanked: 1106 times

Re: Zaginiona wyspa Arnak / Lost Ruins of Arnak - pytania i wątpliwości

Post autor: detrytusek »

TV3 pisze: 21 lut 2023, 09:38 Zgadza się?
Zgadza.
"Nie ma sensu wiara w rzeczy, które istnieją."

Do sprzedania: Obsession + dodatki, Gaia Project, Roll Camera

Wątek sprzedażowy
Fojtu
Posty: 3379
Rejestracja: 10 maja 2014, 14:02
Has thanked: 557 times
Been thanked: 1263 times

Re: Zaginiona wyspa Arnak / Lost Ruins of Arnak - pytania i wątpliwości

Post autor: Fojtu »

TV3 pisze: 21 lut 2023, 09:38 Upewnić się chciałbym.
Karta Muszla przejścia:

Jak rozumiem - muszę mieć archeologa dostępnego przed zagraniem.
I jego umieszczam na stanowisku, a ze stanowiska korzystam podwójnie (np. 4 kompasy, np. 2 groty itd.).
Zgadza się?
Tak, wszystko się zgadza.
Awatar użytkownika
TV3
Posty: 1257
Rejestracja: 09 lut 2013, 15:07
Been thanked: 25 times

Re: Zaginiona wyspa Arnak / Lost Ruins of Arnak - pytania i wątpliwości

Post autor: TV3 »

Dzięki.
Kolejna rzecz. Karta Kolczyk z kryształem.

Obrazek

Dobieram z mojej kupki, czy z kart wyłożonych na planszy?

Jeśli z planszy- to ze wszystkich dostępnych (artefakty + przedmioty), czy tylko z artefaktów?
Oraz, jeśli z kart z planszy, czy mogę dobrać z kart nieodsłoniętych (w ciemno), czy tylko z wyłożonych w rzędzie?
ODPOWIEDZ