Zaginiona wyspa Arnak / Lost Ruins of Arnak - pytania i wątpliwości

Masz wątpliwości w sprawie zasad jakiejś gry? Zamiast pisać na forum ogólnym, wyszukaj dedykowany wątek na tym podforum i w nim zadaj pytanie.
Golin
Posty: 328
Rejestracja: 13 paź 2016, 20:04
Has thanked: 17 times
Been thanked: 32 times

Zaginiona wyspa Arnak / Lost Ruins of Arnak - pytania i wątpliwości

Post autor: Golin »

mam pytanie, w swojej turze najpierw wykonujemy akcje główną a dopiero później dodatkowe? i tylko w tej kolejności?
Awatar użytkownika
Blue
Posty: 2323
Rejestracja: 09 gru 2006, 22:42
Has thanked: 196 times
Been thanked: 254 times
Kontakt:

Re: Lost Ruins of Arnak (Michal "Elwen" Stach, Michaela “Mín” Stachova)

Post autor: Blue »

Golin pisze: 13 mar 2021, 16:47 mam pytanie, w swojej turze najpierw wykonujemy akcje główną a dopiero później dodatkowe? i tylko w tej kolejności?
Akcje dodatkowe wykonujesz kiedy chcesz, mogą być przed albo po akcji głównej, albo troche tu troche tam ;).
Golin
Posty: 328
Rejestracja: 13 paź 2016, 20:04
Has thanked: 17 times
Been thanked: 32 times

Re: Lost Ruins of Arnak - zasady, pytania

Post autor: Golin »

faktycznie jest to w instrukcji str 8, lewy dolny róg, ale mam jeszcze jedno pytanie dajmy na to jest na polu wykopalisk strażnik z tym symbolem głowy węża i zielonego "ptaszka": "ten efekt pozwala ujarzmić strażnika na stanowisku archeo na którym gracz ma swojego pracownika, bez opłacania kosztu ( efekt może wymagać opłacenia). nie bardzo rozumiem jak to rozpatrywać. Np. wysyłam pracownika i odkrywam stanowisko archeo, dokładam jego kafelek zbieram odrazu to co daje i dokładam na niego strażnika i akurat on ma ten symbol, i co w następnej turze mogę go ściągnąć bez kosztów? to o jakim efekcie mówi ta zasada? a jeżeli inny gracz chce dostać go bez kosztów to musi wysłać pracownika najpierw na to stanowisko i dopiero w nastepnej turze może go ujarzmić?

edit obejrzałem już cztery wideo instrukcje dwie po polsku i dwie po ang i żadna nawet nie wspomniała nic o tym symbolu
Awatar użytkownika
Blue
Posty: 2323
Rejestracja: 09 gru 2006, 22:42
Has thanked: 196 times
Been thanked: 254 times
Kontakt:

Re: Lost Ruins of Arnak - zasady, pytania

Post autor: Blue »

Ja nie rozumiem pytania. Pewnie mi to nie wyszło w grze.

"ten efekt pozwala ujarzmić strażnika na stanowisku archeo na którym gracz ma swojego pracownika, bez opłacania kosztu ( efekt może wymagać opłacenia)"

To jest efekt z czego? Z artefaktu?
Golin
Posty: 328
Rejestracja: 13 paź 2016, 20:04
Has thanked: 17 times
Been thanked: 32 times

Re: Lost Ruins of Arnak - zasady, pytania

Post autor: Golin »

przedmiot maczuga ma taki symbol i on na nim jest jasny, ale każdy kafel strażników ma w prawym dolnym rogu tenże symbol, tj głowa węża z zielonym "ptaszkiem" i nie wiem po co on na nim jest, każdy kafel strażnika go posiada
Awatar użytkownika
kurdzio
Posty: 796
Rejestracja: 26 paź 2019, 13:18
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 122 times
Been thanked: 378 times

Re: Lost Ruins of Arnak - zasady, pytania

Post autor: kurdzio »

Golin pisze: 13 mar 2021, 22:10 przedmiot maczuga ma taki symbol i on na nim jest jasny, ale każdy kafel strażników ma w prawym dolnym rogu tenże symbol, tj głowa węża z zielonym "ptaszkiem" i nie wiem po co on na nim jest, każdy kafel strażnika go posiada
Nawet nie zauważyłem tego ale faktycznie tak jest. Ten symbol widnieje przy koszcie pokonania strażnika i oznacza dokładnie to samo - jakie surowce trzeba wydać by go ujarzmić. Tylko tyle.
Gramy głównie w 2 osoby, służę radą :)
Golin
Posty: 328
Rejestracja: 13 paź 2016, 20:04
Has thanked: 17 times
Been thanked: 32 times

Re: Lost Ruins of Arnak - zasady, pytania

Post autor: Golin »

a możliwe że faktycznie tak jest, to moja nadinterpretacja w takim razie.
Grzegorzx
Posty: 50
Rejestracja: 29 wrz 2016, 19:15

Zaginiona wyspa Arnak

Post autor: Grzegorzx »

Cześć.
Czy można użyć np. symbolu samochodzika zamiast buta do obłaskawienia strażnika. Czy dotyczy to tylko akcji eksploracji. Bo z tego co czytałem to dwie monety wymienić na samolot można dla każdej akcji.
Awatar użytkownika
kurdzio
Posty: 796
Rejestracja: 26 paź 2019, 13:18
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 122 times
Been thanked: 378 times

Re: Zaginiona wyspa Arnak

Post autor: kurdzio »

Gramy głównie w 2 osoby, służę radą :)
dudigracz
Posty: 18
Rejestracja: 06 kwie 2021, 16:14
Has thanked: 6 times
Been thanked: 2 times

Zaginiona wyspa Arnak pytanie o karty artefaktu

Post autor: dudigracz »

Obrazek

Obrazek

Aby tego użyć z ręki płacę koszt w postaci tabliczki tak? A ta niebieska strzała i moneta to biorę z zasobów czy też płacę jako koszt dodatkowo? Nie rozumiem dokładnie, bo według mnie instrukcja jest tutaj niejasna.
Awatar użytkownika
Blue
Posty: 2323
Rejestracja: 09 gru 2006, 22:42
Has thanked: 196 times
Been thanked: 254 times
Kontakt:

Re: Zaginiona wyspa Arnak pytanie o karty artefaktu

Post autor: Blue »

Koszt(przy zagraniu z ręki) to tabliczka, reszta to bonus za odpalenie karty. Przy zakupie odpalasz to jednorazowo za darmo.
nakago
Posty: 257
Rejestracja: 16 mar 2012, 16:38
Has thanked: 28 times
Been thanked: 38 times

Re: Lost Ruins of Arnak - zasady, pytania

Post autor: nakago »

karta "małpi medalion: - "otrzymujesz kartę przedmiotu, umieść ją na wierzchu swojej talii" - skąd mam wziąć tą kartę - z rynku czy z wierzchu stosu talii przedmiotów
karta nie ma opisu w instrukcji osobnego....
radarek
Posty: 141
Rejestracja: 02 cze 2019, 23:47
Has thanked: 16 times
Been thanked: 54 times

Re: Lost Ruins of Arnak - zasady, pytania

Post autor: radarek »

Strona 24 instrukcji
Obrazek
MaciekK5454
Posty: 358
Rejestracja: 09 sie 2020, 20:44
Has thanked: 170 times
Been thanked: 193 times

Re: Lost Ruins of Arnak - zasady, pytania

Post autor: MaciekK5454 »

Cześć,

Taka popularna gra a taki krótki wątek pytań? ;)

Jesteśmy przed pierwszą rozgrywką i po przeczytaniu instrukcji mamy dwie wątpliwości.

1. Jeżeli chcę iść archeologiem na wykopaliska, które wymagają dwóch symboli podróży, to czy mogę w swojej kolejce zagrać jednocześnie dwie karty z pojedynczym symbolem np. bucika? Czy też raczej obowiązuje zasada, że mogę w swoim ruchu mogę wyłożyć tylko jedną kartę z główną akcją? I tak samo jak kupuje coś za dwie monety, to mogę jednocześnie użyć dwóch kart z symbolami monet?

2. W instrukcji jest napisane, że używamy tyle kafelków świątyni każdego rodzaju, ilu jest graczy. Ale dalej jest napisane, że możesz opłacić koszt, żeby wziąć kafelek z dowolnego stosu. Czy dobrze rozumiem, że jest możliwość, żeby jeden gracz, jeżeli go stać, wziął kilka kafelków tego samego rodzaju - tzn, ich ilość nie oznacza, że są one zarezerwowane po jednym w każdym rodzaju dla konkretnego gracza?
Fojtu
Posty: 3379
Rejestracja: 10 maja 2014, 14:02
Has thanked: 557 times
Been thanked: 1263 times

Re: Lost Ruins of Arnak - zasady, pytania

Post autor: Fojtu »

MaciekK5454 pisze: 19 lis 2021, 07:49 Cześć,

Taka popularna gra a taki krótki wątek pytań? ;)

Jesteśmy przed pierwszą rozgrywką i po przeczytaniu instrukcji mamy dwie wątpliwości.

1. Jeżeli chcę iść archeologiem na wykopaliska, które wymagają dwóch symboli podróży, to czy mogę w swojej kolejce zagrać jednocześnie dwie karty z pojedynczym symbolem np. bucika? Czy też raczej obowiązuje zasada, że mogę w swoim ruchu mogę wyłożyć tylko jedną kartę z główną akcją? I tak samo jak kupuje coś za dwie monety, to mogę jednocześnie użyć dwóch kart z symbolami monet?

2. W instrukcji jest napisane, że używamy tyle kafelków świątyni każdego rodzaju, ilu jest graczy. Ale dalej jest napisane, że możesz opłacić koszt, żeby wziąć kafelek z dowolnego stosu. Czy dobrze rozumiem, że jest możliwość, żeby jeden gracz, jeżeli go stać, wziął kilka kafelków tego samego rodzaju - tzn, ich ilość nie oznacza, że są one zarezerwowane po jednym w każdym rodzaju dla konkretnego gracza?
1. Możesz użyć 2 kart do ruchu. Kart z rynku nie kupujesz używając kart, więc nie ma tutaj takiej sytuacji. Karty dają Ci fizycznie monety i już bezpośrednio za monety kupujesz karty.
np. Masz 2 karty dające 1 monetę i jest karta na rynku za 2 monety
ŹLE: Odrzucasz dwie karty z monetami i bierzesz kartę
DOBRZE: Odrzucasz kartę z monetą i dostajesz monetę -> Odrzucasz kartę z monetą i dostajesz monetę -> Kupujesz kartę za 2 monety
Oczywiście jako że karty z monetami to zazwyczaj akcje natychmiastowe, więc większość osób potencjalnie robi tak jak napisałem pod "ŹLE" i nic złego się nie dzieje, ale chciałem pokazać jak działa dokładnie gra.

2. Tak
dave20_
Posty: 56
Rejestracja: 18 sie 2021, 18:43
Has thanked: 5 times
Been thanked: 13 times

Re: Lost Ruins of Arnak - zasady, pytania

Post autor: dave20_ »

Ja mam pytanie dotyczące akcji, ostatnio naszła nas taka wątpliwość.

Gramy No w trojke. Dwóch graczy pasuje. Trzeci gracz może wykonać np 3 akcje dodatkowe - robi je i akcje główna. W instrukcji napisane jest, że akcje główna można zrobić jedna na turę, czy to oznacza, że nawet jak mogę wykonać dwie akcje główne (a wszyscy spasowali) to wykonam i tak tylko jedna? Czy mogę tych akcji głównych zrobic kilka?

Mam nadzieje, ze dobrze opisałem problem :)
Awatar użytkownika
ave.crux
Posty: 1593
Rejestracja: 20 maja 2021, 08:34
Lokalizacja: Piekary Śląskie
Has thanked: 721 times
Been thanked: 1077 times

Re: Lost Ruins of Arnak - zasady, pytania

Post autor: ave.crux »

dave20_ pisze: 17 sty 2022, 15:04 Ja mam pytanie dotyczące akcji, ostatnio naszła nas taka wątpliwość.

Gramy No w trojke. Dwóch graczy pasuje. Trzeci gracz może wykonać np 3 akcje dodatkowe - robi je i akcje główna. W instrukcji napisane jest, że akcje główna można zrobić jedna na turę, czy to oznacza, że nawet jak mogę wykonać dwie akcje główne (a wszyscy spasowali) to wykonam i tak tylko jedna? Czy mogę tych akcji głównych zrobic kilka?

Mam nadzieje, ze dobrze opisałem problem :)
Możesz wykonać 1 akcję główną i nieskończoną liczbę akcji dodatkowych w swojej turze.

Jeżeli wszyscy spasowali to robisz 1 akcję główną, akcje dodatkowe, później, z racji tego że reszta nie gra, kolejka wraca do ciebie, więc znów wykonujesz akcję główną, aż wszyscy nie spasują.
Nic na siłę, wszystko młotkiem. Wieczne narzekanie obrzydza radość grania.
Awatar użytkownika
seki
Moderator
Posty: 3358
Rejestracja: 04 gru 2016, 12:51
Lokalizacja: Czapury/Poznań
Has thanked: 1114 times
Been thanked: 1281 times

Re: Lost Ruins of Arnak - zasady, pytania

Post autor: seki »

Rozłożyłem sobie solo. Na stronie 21 akcja odkrycia nowego stanowiska archeologicznego mówi, że Strażnik na nowo odkrytym stanowisku budzi się tylko w niektórych rundach. Co to znaczy, że budzi się? Przecież zawsze umieszczam strażnika więc co oznacza owo "budzi się"? Akurat w bieżącej rundzie mam ten znaczek.
Spoiler:
Awatar użytkownika
sliff
Posty: 928
Rejestracja: 29 maja 2020, 15:27
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 322 times
Been thanked: 380 times

Re: Lost Ruins of Arnak - zasady, pytania

Post autor: sliff »

seki pisze: 03 lut 2022, 18:21 Rozłożyłem sobie solo. Na stronie 21 akcja odkrycia nowego stanowiska archeologicznego mówi, że Strażnik na nowo odkrytym stanowisku budzi się tylko w niektórych rundach. Co to znaczy, że budzi się? Przecież zawsze umieszczam strażnika więc co oznacza owo "budzi się"? Akurat w bieżącej rundzie mam ten znaczek.
Spoiler:
W grze wieloosobowej budzi się na koniec każdej rundy (każdy kto był na polu ze strażnikiem zarabia strach). W solo ma to miejsce tylko w wybranych.

Wróć źle. Jeśli AI odkrywa pole to dostaje ono tylko strażnika w wybranych rundach (Budzenie to dokładnie strażnika).
Ostatnio zmieniony 03 lut 2022, 18:39 przez sliff, łącznie zmieniany 3 razy.
Leliw
Posty: 84
Rejestracja: 12 paź 2020, 20:25
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 8 times
Been thanked: 27 times

Re: Lost Ruins of Arnak - zasady, pytania

Post autor: Leliw »

seki pisze: 03 lut 2022, 18:21 Rozłożyłem sobie solo. Na stronie 21 akcja odkrycia nowego stanowiska archeologicznego mówi, że Strażnik na nowo odkrytym stanowisku budzi się tylko w niektórych rundach. Co to znaczy, że budzi się? Przecież zawsze umieszczam strażnika więc co oznacza owo "budzi się"? Akurat w bieżącej rundzie mam ten znaczek.
Spoiler:
Jeśli jest ikonka Strażnika na kafelku przy aktualnym nr rundy to się pojawia. Przykładowo grając z zielonym kafelkiem tylko w rundach 1 i 3 Bot dokłada strażnika na nowo odkrytym stanowisku.
Ka21k
Posty: 7
Rejestracja: 16 lis 2018, 19:30

Re: Lost Ruins of Arnak - zasady, pytania

Post autor: Ka21k »

Jak działa karta "Pułapka"? W opisie jest: "Usuń tę kartę, żeby ujarzmić strażnika na stanowisku archeologicznym niezajętym przez żadnego innego gracza." - ikona strażnika nie ma tego zielonego ptaszka więc muszę opłacić koszt ujarzmiając tego strażnika czy robię to za darmo?
Fojtu
Posty: 3379
Rejestracja: 10 maja 2014, 14:02
Has thanked: 557 times
Been thanked: 1263 times

Re: Lost Ruins of Arnak - zasady, pytania

Post autor: Fojtu »

Ka21k pisze: 10 mar 2022, 10:22 Jak działa karta "Pułapka"? W opisie jest: "Usuń tę kartę, żeby ujarzmić strażnika na stanowisku archeologicznym niezajętym przez żadnego innego gracza." - ikona strażnika nie ma tego zielonego ptaszka więc muszę opłacić koszt ujarzmiając tego strażnika czy robię to za darmo?
Nie musisz nic płacić, nie ma ptaszka, bo jest to całe napisane w tekście.
https://boardgamegeek.com/thread/261816 ... rification
Lasqa
Posty: 7
Rejestracja: 03 mar 2021, 20:58

Re: Lost Ruins of Arnak - zasady, pytania

Post autor: Lasqa »

Pytanie dotyczace symbolu podróży z karty artefaktu, czy w takim wypadku również musimy opłacić koszt kamiennej tabliczki?
Awatar użytkownika
kurdzio
Posty: 796
Rejestracja: 26 paź 2019, 13:18
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 122 times
Been thanked: 378 times

Re: Lost Ruins of Arnak - zasady, pytania

Post autor: kurdzio »

Lasqa pisze: 23 mar 2022, 21:21 Pytanie dotyczace symbolu podróży z karty artefaktu, czy w takim wypadku również musimy opłacić koszt kamiennej tabliczki?
Nie trzeba. Albo używamy symboli podróży, albo płacimy tabliczkę i wykonujemy specjalną zdolność karty.
Gramy głównie w 2 osoby, służę radą :)
Awatar użytkownika
piotrest
Posty: 162
Rejestracja: 01 lut 2010, 14:03
Lokalizacja: Włocławek
Has thanked: 21 times
Been thanked: 7 times

Re: Lost Ruins of Arnak - zasady, pytania

Post autor: piotrest »

Czy na koniec gry dostaje się punkty za nie zakryte pola bożków nawet gdy nie zdobyliśmy żadnego żetonu bożka? 10 punktów za nic :-)?
ODPOWIEDZ