Zaginiona wyspa Arnak / Lost Ruins of Arnak - pytania i wątpliwości

Masz wątpliwości w sprawie zasad jakiejś gry? Zamiast pisać na forum ogólnym, wyszukaj dedykowany wątek na tym podforum i w nim zadaj pytanie.
Awatar użytkownika
Kajdi
Posty: 200
Rejestracja: 11 cze 2013, 19:21
Has thanked: 31 times
Been thanked: 63 times

Re: Zaginiona wyspa Arnak / Lost Ruins of Arnak - pytania i wątpliwości

Post autor: Kajdi »

Dobierasz z własnej talii. To jest karta, która pozwala ci "przemielić" deck w poszukiwaniu potrzebnej rzeczy. Karty, które pozwalają za darmo pozyskać przedmiot lub artefakt mają to zaznaczone w opisie.
Beerior
Posty: 69
Rejestracja: 26 maja 2020, 10:13
Has thanked: 135 times
Been thanked: 25 times

Re: Zaginiona wyspa Arnak / Lost Ruins of Arnak - pytania i wątpliwości

Post autor: Beerior »

1.Dobierasz z Twoich kart które znajdują się na Twoim stosie dobierania.
2. Zostawiasz sobie na ręce jedna z nich, jedną możesz, ale nie musisz położyć na górze swojego stosu dobierania.
3. W zależności od decyzji w drugim kroku kładziesz jedną lub dwie na swoim stosie kart odrzuconych.
Awatar użytkownika
TV3
Posty: 1257
Rejestracja: 09 lut 2013, 15:07
Been thanked: 25 times

Re: Zaginiona wyspa Arnak / Lost Ruins of Arnak - pytania i wątpliwości

Post autor: TV3 »

Tak, te pozostałe kroki czaję. Nie byłem jedynie pewien, skąd karty...
Zazwyczaj, gdy dobiera się SWOJE - jest to zaznaczone symbolem karty z plusem.
Dzięki bardzo.
Pluck
Posty: 145
Rejestracja: 01 sty 2017, 12:22
Lokalizacja: Wrocław
Has thanked: 90 times
Been thanked: 36 times

Re: Zaginiona wyspa Arnak / Lost Ruins of Arnak - pytania i wątpliwości

Post autor: Pluck »

TV3 pisze: 22 lut 2023, 08:03 Tak, te pozostałe kroki czaję. Nie byłem jedynie pewien, skąd karty...
Zazwyczaj, gdy dobiera się SWOJE - jest to zaznaczone symbolem karty z plusem.
Dzięki bardzo.
W tym tygodniu mieliśmy tę samą rozkminę i też ten argument padł kart z plusem. Ostatecznie doszliśmy do wniosku, że dobieranie spoza własnej talii było by za mocnym ruchem i dobraliśmy z własnej talii.
Awatar użytkownika
TV3
Posty: 1257
Rejestracja: 09 lut 2013, 15:07
Been thanked: 25 times

Re: Zaginiona wyspa Arnak / Lost Ruins of Arnak - pytania i wątpliwości

Post autor: TV3 »

I kolejna... ;)

Obrazek

Czy korzystając z pokazanej zdolności asystenta, lub dostając profit za stanowisko - czy mogę w tym, niejako w jednym posunięciu, UP-grejdnąć odpowiednio: otrzymaną tabliczkę do grota (lub otrzymany grot do rubinu)?
pvdel
Posty: 255
Rejestracja: 11 sty 2014, 22:31
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 17 times
Been thanked: 101 times

Re: Zaginiona wyspa Arnak / Lost Ruins of Arnak - pytania i wątpliwości

Post autor: pvdel »

Tak.

Ważne jest tez to, ze przy odkrywaniu tego stanowiska, decydujesz zanim położysz na nie strażnika. Czyli w momencie decyzji nie wiesz czy ten grot będzie przydatny do okiełznania strażnika.
Awatar użytkownika
ave.crux
Posty: 1590
Rejestracja: 20 maja 2021, 08:34
Lokalizacja: Piekary Śląskie
Has thanked: 720 times
Been thanked: 1074 times

Re: Zaginiona wyspa Arnak / Lost Ruins of Arnak - pytania i wątpliwości

Post autor: ave.crux »

TV3 pisze: 08 mar 2023, 19:04 I kolejna... ;)

Obrazek

Czy korzystając z pokazanej zdolności asystenta, lub dostając profit za stanowisko - czy mogę w tym, niejako w jednym posunięciu, UP-grejdnąć odpowiednio: otrzymaną tabliczkę do grota (lub otrzymany grot do rubinu)?

Obrazek
Nic na siłę, wszystko młotkiem. Wieczne narzekanie obrzydza radość grania.
assicka
Posty: 12
Rejestracja: 28 sty 2019, 11:28
Has thanked: 4 times

Re: Zaginiona wyspa Arnak / Lost Ruins of Arnak - pytania i wątpliwości

Post autor: assicka »

Hej, mam pytanie :) kupiłam kartę artefaktu jako akcję głowną - od razu wykorzystuję zdolność artefaktu, która pozwala mi przeprowadzić badania ze zniżką. Więc to robię i jako bonus przy badaniu (poruszam się księgą) moge dobrać kolejną kartę artefaktu za darmo. Dobieram mape gwiazd. Mam aktywować, czyli pobrać "skarby" na 2 dowolnych wykopaliskach oznaczonych namiotem (czyli tych najniżej na planszy)? Nie musi być na nich moich archeologow?
Czy wszystkie te czynności wykonuję w jednej turze? Mimo że tak naprawdę to byłoby kilka akcji głównych? Czy przez to, że są one z kart artefaktów traktowane są jako darmowe?
I jeszcze jedno pytanie - archeologów mogę poruszać tylko z planszetki gracza? Nie mogę przemieszczać ich pomiedzy wykopaliskami?
Obrazek
Awatar użytkownika
grzeslaw90
Posty: 1750
Rejestracja: 20 lis 2013, 18:53
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 179 times
Been thanked: 437 times
Kontakt:

Re: Zaginiona wyspa Arnak / Lost Ruins of Arnak - pytania i wątpliwości

Post autor: grzeslaw90 »

assicka pisze: 14 kwie 2023, 23:28 Hej, mam pytanie :) kupiłam kartę artefaktu jako akcję głowną - od razu wykorzystuję zdolność artefaktu, która pozwala mi przeprowadzić badania ze zniżką. Więc to robię i jako bonus przy badaniu (poruszam się księgą) moge dobrać kolejną kartę artefaktu za darmo. Dobieram mape gwiazd. Mam aktywować, czyli pobrać "skarby" na 2 dowolnych wykopaliskach oznaczonych namiotem (czyli tych najniżej na planszy)? Nie musi być na nich moich archeologow?
Czy wszystkie te czynności wykonuję w jednej turze? Mimo że tak naprawdę to byłoby kilka akcji głównych? Czy przez to, że są one z kart artefaktów traktowane są jako darmowe?
I jeszcze jedno pytanie - archeologów mogę poruszać tylko z planszetki gracza? Nie mogę przemieszczać ich pomiedzy wykopaliskami?
Obrazek
Jedyną akcją główną jaką tu wykonujesz jest kupienie pierwszego artefaktu, a reszta to jej następstwa i efekty. Aktywacja stanowiska z Mapy Gwiazd nie wymaga archeologów.
Między stanowiskami można przemieszczać jedynie z pomocą efektów z kart, które wprost na to pozwalają.
agt
Posty: 1180
Rejestracja: 17 sie 2020, 13:48
Has thanked: 628 times
Been thanked: 320 times

Re: Zaginiona wyspa Arnak / Lost Ruins of Arnak - pytania i wątpliwości

Post autor: agt »

assicka pisze: 14 kwie 2023, 23:28 Hej, mam pytanie :) kupiłam kartę artefaktu jako akcję głowną - od razu wykorzystuję zdolność artefaktu, która pozwala mi przeprowadzić badania ze zniżką. Więc to robię i jako bonus przy badaniu (poruszam się księgą) moge dobrać kolejną kartę artefaktu za darmo. Dobieram mape gwiazd. Mam aktywować, czyli pobrać "skarby" na 2 dowolnych wykopaliskach oznaczonych namiotem (czyli tych najniżej na planszy)? Nie musi być na nich moich archeologow?
Czy wszystkie te czynności wykonuję w jednej turze? Mimo że tak naprawdę to byłoby kilka akcji głównych? Czy przez to, że są one z kart artefaktów traktowane są jako darmowe?
5x tak :)
I jeszcze jedno pytanie - archeologów mogę poruszać tylko z planszetki gracza? Nie mogę przemieszczać ich pomiedzy wykopaliskami?
I 2x tak :)
Albo 1,5x, bo "tak, chyba że".
Chyba, że jakiś efekt Ci na to pozwala. Poczytaj opis symboli na końcu instrukcji - powinno się wyjaśnić :)
assicka
Posty: 12
Rejestracja: 28 sty 2019, 11:28
Has thanked: 4 times

Re: Zaginiona wyspa Arnak / Lost Ruins of Arnak - pytania i wątpliwości

Post autor: assicka »

Mam jeszcze jedno pytanie - niektóre karty przedmiotów i artefaktów mają dodatkowo symbole monet/kompasów nad poleceniami. Kupując kartę otrzymuję je dodatkowo? Czy zagrywając kartę muszę je jeszcze opłacić?
Przepraszam za odwrócone zdjęcie
Obrazek
Awatar użytkownika
Koslaz
Posty: 105
Rejestracja: 03 paź 2022, 19:22
Has thanked: 16 times
Been thanked: 53 times

Re: Zaginiona wyspa Arnak / Lost Ruins of Arnak - pytania i wątpliwości

Post autor: Koslaz »

Kiedy zagrywasz taką kartę (z ręki, bądź od razu jeśli to artefakt kupiony z rzędu kart), dostajesz nadrukowane zasoby i wykonujesz tekst karty.
frindox
Posty: 8
Rejestracja: 20 lut 2022, 11:46
Has thanked: 1 time
Been thanked: 1 time

Re: Zaginiona wyspa Arnak / Lost Ruins of Arnak - pytania i wątpliwości

Post autor: frindox »

Cześć,

Jestem dopiero po 4 partiach, ale mam kilka wątpliwości co do zasad, przeczytanie ponowne instrukcji wyjaśniło 99% procent z nich, ale że zawsze lubiłem różne komba, to mam 2 wątpliwości. Pierwsza to czy jak mam taki zestaw jak na zdjęciu - pomocników, to czy mogę jednocześnie: najpierw pilotem użyć samolotu, by następnie drugim pomocnikiem, ten samolot przekształcić na grot.
Obrazek

I drugie pytanie, a właściwie upewnienie się, że dobrze rozumiem, jak zostają mi takie 3 karty na ręce i pasuje to z każdej otrzymuje zasoby, czy muszę wybrać tylko jedną?
Obrazek
Awatar użytkownika
Koslaz
Posty: 105
Rejestracja: 03 paź 2022, 19:22
Has thanked: 16 times
Been thanked: 53 times

Re: Zaginiona wyspa Arnak / Lost Ruins of Arnak - pytania i wątpliwości

Post autor: Koslaz »

Spoiler:
Możesz tak wykorzystać obu asystentów.
Natomiast nie możesz tak wykorzystać kart.
Za instrukcją:
"Niektóre efekty
wymagają spasowania
w ramach opłacenia
części kosztu."
Jako że możesz zagrać tylko jedną kartę (oprócz akcji darmowych) naraz, nie możesz otrzymać wszystkich trzech bonusów.
Ostatnio zmieniony 16 maja 2023, 23:04 przez Koslaz, łącznie zmieniany 1 raz.
Majek
Posty: 62
Rejestracja: 07 lis 2010, 09:00
Has thanked: 1 time
Been thanked: 15 times

Re: Zaginiona wyspa Arnak / Lost Ruins of Arnak - pytania i wątpliwości

Post autor: Majek »

frindox pisze: 16 maja 2023, 18:58 Cześć,
Spoiler:

Możesz zagrać Zegar i Chronometr jako akcje dodatkowe i otrzymać zasoby z górnego wiersza a następnie zagrać Zegar słoneczny i po spasowaniu i opłaceniu tabliczką wziąć rubin.
frindox
Posty: 8
Rejestracja: 20 lut 2022, 11:46
Has thanked: 1 time
Been thanked: 1 time

Re: Zaginiona wyspa Arnak / Lost Ruins of Arnak - pytania i wątpliwości

Post autor: frindox »

Dzięki bardzo za odpowiedzi, a ta karta zegarek to nie jest przypadkiem błąd, albo niedopatrzenie? Nie powinna mieć ona przypadkiem dwóch symboli statku?
Bo ona ma akcje darmową 2 złote monety, które można zamienić na samolot, więc symbol tylko jednego statku nie za bardzo ma sens.
Bo i tak dzięki tej karcie możemy pójść na symbol samochodu, czy samolotu.

i tak samo lornetka, można aktywować dowolne stanowisko, więc można i tak aktywować 2 złote monety i mieć samolot.
Obrazek

Obrazek
agt
Posty: 1180
Rejestracja: 17 sie 2020, 13:48
Has thanked: 628 times
Been thanked: 320 times

Re: Zaginiona wyspa Arnak / Lost Ruins of Arnak - pytania i wątpliwości

Post autor: agt »

Z tym zegarkiem to może faktycznie nie do końca przemyślane.. Nie potrafię znaleźć argumentu przeciw Twojej tezie :)

Natomiast jeśli chodzi o lornetkę, to aktywujesz stanowisko z tych bliższych obozu, ale nie tych z namiotem. To, co da się tam aktywować zależy od tego jakie stanowiska zostały tam odkryte. Niekoniecznie kupisz za to samolot. Poza tym, nie jest to akcja natychmiastowa, więc zużywasz na to akcję. No i może potrzebujesz transportu od razu, a nie w następnej kolejce. Więc tu jeden statek jak najbardziej jest ok. :)
Wilczy
Posty: 2
Rejestracja: 04 cze 2023, 15:05

Re: Zaginiona wyspa Arnak / Lost Ruins of Arnak - pytania i wątpliwości

Post autor: Wilczy »

Hej,
jestem po pierwszej partii i mam kilka pytań:

1. Co w przypadku gdy odkryje wykopaliska i wykonam wszystkie czynności (położę kafelek wykopalisk, wezmę surowce, po czym położę strażnika). Potem, na koniec rundy mój archeolog go nie ujarzmi, biorę kartę strachu i wraca on (archeolog) na moją planszetkę. To czy w kolejnej rundzie możemy wysłać tam archeologa (płacąc już tylko odpowiednią ilość zasobów transportu) i zabrać surowce pomimo nieujarzmionego strażnika? Czy dopiero po tym jak się uda go ujarzmić i zdejmie się jego kafelek z wykopalisk? Czy jedno na drugie nie ma wpływu?

2. Karta przedmiotu 'żółw morski' ('struś' też jest bardzo podobny) - czy dobrze rozumiem, że jej efekt to dobranie karty ze stosu plus ruch archeologa z planszetki na pole z 1 statkiem/butem? Lub można jej użyć tylko jako transport korzystając z zasobu dającego 2 statki/buty?

Obrazek

3. Karta przedmiotu 'zrzut' - Usuń tę kartę, żeby otrzymać przedmiot i wziąć go na rękę - skąd? Za darmo z rzędu kart przedmiotów?

4. Karta artefaktu 'zdobiony młot' - Usuń pierwszy od prawej przedmiot z rzędu kart. Otrzymujesz przedmiot spośród usuniętych, umieść go na spodzie swojej talii - pierwszy od prawej od berła księżycowego czy od prawej rantu planszy? :D
Treść z instrukcji w wyjaśnieniu tej karty: "Weź pierwszą kartę przedmiotu po prawej w rzędzie kart i umieść ją na stosie usuniętych kart przedmiotów..."
Awatar użytkownika
kurdzio
Posty: 794
Rejestracja: 26 paź 2019, 13:18
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 122 times
Been thanked: 375 times

Re: Zaginiona wyspa Arnak / Lost Ruins of Arnak - pytania i wątpliwości

Post autor: kurdzio »

Wilczy pisze: 04 cze 2023, 15:52
1. Możesz iść na pole ze strażnikiem, jeśli go nie ujarzmisz to również dostaniesz kartę strachu na koniec rundy
2. Zobacz na karcie pomocy co oznacza ten ludzik na karcie :) "Wykonaj akcję prowadzenia wykopalisk albo akcję odkrycia nowego
stanowiska archeologicznego." + masz zniżkę statku, czyli np. nie musisz odrzucać karty z symbolem statku
https://files.rebel.pl/files/instrukcje ... aid-pl.pdf
3. Zakładam że tak jak napisałeś, ale zdjęcie karty by rozwiało wątpliwości
4. Pierwszy z prawej od rantu planszy, nie ma co kombinować
Gramy głównie w 2 osoby, służę radą :)
Wilczy
Posty: 2
Rejestracja: 04 cze 2023, 15:05

Re: Zaginiona wyspa Arnak / Lost Ruins of Arnak - pytania i wątpliwości

Post autor: Wilczy »

Dzięki!

1. Czyli po odkryciu wykopalisk mogę czerpać z nich surowce wysyłając archeologa jednak musze się liczyć otrzymaniem karty strachu w przypadku gdy nie ujarzmię strażnika do końca rudny.
2. Czyli i tak muszę mieć wolnego archeologa?
3. Zdjęcie:
Obrazek
Awatar użytkownika
kuleczka91
Posty: 401
Rejestracja: 10 lut 2020, 18:27
Has thanked: 589 times
Been thanked: 384 times

Re: Zaginiona wyspa Arnak / Lost Ruins of Arnak - pytania i wątpliwości

Post autor: kuleczka91 »

Wilczy pisze: 04 cze 2023, 17:33 Dzięki!

1. Czyli po odkryciu wykopalisk mogę czerpać z nich surowce wysyłając archeologa jednak musze się liczyć otrzymaniem karty strachu w przypadku gdy nie ujarzmię strażnika do końca rudny.
2. Czyli i tak muszę mieć wolnego archeologa?
3. Zdjęcie:
Obrazek
1. Tak, można normalnie iść na takie stanowisko z nieujarzmionym strażnikiem płacąc tylko symbolem podróży. Jak na koniec go nie ujarzmisz to oczywiście wpadnie karta strachu.
2. Tak, musisz mieć wolnego archeologa na swojej planszetce.
3. Bierzesz za darmo z rynku przedmiotów z odkrytych kart.
4. Pierwszy z prawej od brzegu planszy.
rafauPL
Posty: 26
Rejestracja: 02 sie 2023, 15:24
Has thanked: 51 times
Been thanked: 1 time

Re: Zaginiona wyspa Arnak / Lost Ruins of Arnak - pytania i wątpliwości

Post autor: rafauPL »

Obrazek
Jak dokładnie interpretować tę kartę ? Proszę o wyjaśnienie "jak krowie na rowie" bo nawet po wielokrotnym przeczytaniu instrukcji ciężko mi ją zrozumieć.
Awatar użytkownika
RUNner
Posty: 4164
Rejestracja: 02 lip 2013, 12:25
Has thanked: 574 times
Been thanked: 1027 times

Re: Zaginiona wyspa Arnak / Lost Ruins of Arnak - pytania i wątpliwości

Post autor: RUNner »

Najpierw dobierasz kartę, a później możesz wysłać swojego archeologa na dowolne stanowisko ze zniżką za podróż. W tym przypadku 1 okręt.
Nie marnuję już czasu. Wolę grać ;)
Sprzedam https://www.gry-planszowe.pl/viewtopic.php?t=64690
rafauPL
Posty: 26
Rejestracja: 02 sie 2023, 15:24
Has thanked: 51 times
Been thanked: 1 time

Re: Zaginiona wyspa Arnak / Lost Ruins of Arnak - pytania i wątpliwości

Post autor: rafauPL »

Mogę wybrać tylko stanowisko gdzie jest 1 okręt ? Właśnie nie bardzo rozumiem kart ,gdzie jest napisana zniżka. :roll:
Awatar użytkownika
RUNner
Posty: 4164
Rejestracja: 02 lip 2013, 12:25
Has thanked: 574 times
Been thanked: 1027 times

Re: Zaginiona wyspa Arnak / Lost Ruins of Arnak - pytania i wątpliwości

Post autor: RUNner »

Możesz wybrać takie stanowiska, które wymagają okrętu lub buta. Wtedy po prostu płacisz 1 mniej (czyli czasem nic jeśli koszt to 1).
Nie marnuję już czasu. Wolę grać ;)
Sprzedam https://www.gry-planszowe.pl/viewtopic.php?t=64690
ODPOWIEDZ