Unmatched: Battle of Legends - pytania o zasady

Masz wątpliwości w sprawie zasad jakiejś gry? Zamiast pisać na forum ogólnym, wyszukaj dedykowany wątek na tym podforum i w nim zadaj pytanie.
dannte
Posty: 723
Rejestracja: 15 paź 2018, 21:52
Lokalizacja: Elbląg
Has thanked: 103 times
Been thanked: 415 times

Re: Unmatched: Battle of Legends - pytania o zasady

Post autor: dannte »

Seraphic_Seal pisze: 11 kwie 2022, 20:23 Może to jest jakaś moja nadinterpretacja, może nie doczytałem czegoś w instrukcji, a może coś uciekło z treści tych kart w tłumaczeniu. Ale no strasznie mnie to teraz męczy, jak to kurcze powinno być grane, więc liczę na jakieś sprostowanie : )
Zasadne są twoje wąpliwości odnośnie użycia "ten walczący" i "twój walczący". W oryginale też jest nieprecyzyjnie używane "your fighter" vs "this fighter". Ale jest to nadinterpretacja. W każdym przypadku chodzi o walczącego uczestniczącego w walce, czyli jeśli atakujesz Robin Hoodem, to "twój walczący" i "ten walczący" odnoszą się do Robin Hooda. A jeśli jednym z jego pomocników, to efekt odnosi się do tego konkretnego pomocnika (bez względu na to ilu jest obecnie na planszy).

"Przyspieszenie" tak samo odnosi się tylko do tego, którym atakujesz/bronisz się, a nie na dowolną z postaci.

Nie znalazłem lepszych przykładów, ale taka karta Bruce'a Lee:
Spoiler:
mówi "if either fighter", czyli jeden z dwóch uczestniczących w walce, a nie dowolny będący obecnie na planszy. Czyli w domyśle chodzi o aktywnego gracza (Bruce'a Lee) oraz broniącego się walczącego i nikogo więcej.

Czyli podsumowując: karty zawsze odnoszą się do walczących w danej walce, chyba że jasno wskazują na dowolnego walczącego na planszy.

PS: Jeszcze ta karta może rozwiać twoje wątpliwości:
Spoiler:
mówi ona wyraźnie, że chodzi o dowolnego Raptora na planszy (gdyby reguły były takie jakie opisujesz to karta używałaby określenia "your Raptor" albo "your fighter"). Ważne tutaj jest to, że "the opposing fighter" oznacza oczywiście tego, którego atakujesz, a nie dowolnego.

Wybacz, że nie mam żadnego potwierdzenia z reguł gry, ale takiego nie ma - to co piszę jest poparte doświadczeniem i śledzeniem rozgrywek - na BGG pewnie da się znaleźć oficjalne odpowiedzi potwierdzające to, że tak działają te karty ;) musisz mi po prostu uwierzyć na słowo ;)
Awatar użytkownika
Seraphic_Seal
Posty: 799
Rejestracja: 28 lis 2021, 20:44
Has thanked: 286 times
Been thanked: 190 times

Re: Unmatched: Battle of Legends - pytania o zasady

Post autor: Seraphic_Seal »

dannte
Dzięki wielkie, karty z innych zestawów faktycznie bronią takie rozumienie wątpliwych kart. Ehh, a wystarczyło tylko dopisać do nich "aktywny" albo odpowiednia wzmianka w instrukcji xd

A tak jeszcze skorzystam z okazji i dopytam o rzecz nie związaną z zasadami. Figurki.Ktoś może wie, czy one mają fabrycznie nałożony jakiś wash, że tak fajnie wyglądają czy to jakieś fikuśnie tworzywo, czy co?
Na forum wchodzę głównie 7-15:30 w dni robocze.
Osoby odpowiedzialne za produkcję i dystrybucję monopoly w 2024r. powinny być osądzone za zbrodnie wojenne. 90 minut bezdecyzyjnego rzucania 2k6.
KajmanxD
Posty: 45
Rejestracja: 21 mar 2021, 19:09
Has thanked: 22 times
Been thanked: 2 times

Re: Unmatched: Battle of Legends - pytania o zasady

Post autor: KajmanxD »

Nie znalazłem jeszcze odpowiedzi w tym wątku odnośnie mojej sytuacji.

Artur vs Sherlock

Artur atakuje Sherlocka karta za 6 ataku+ wzmacnia ją kartą za 2 (może dołożyć kartę przed odkryciem dzięki umiejętności Artura)

Sherlock broni się kartą za 3 która ma umiejetność że może zamienić wartość ataku karty przeciwnika z jej wartością wzmocnienia.

Pytanie moje : 1.

czy najpierw wzmacniam kartę Artura kartą wzmocnienia i mamy 8 wartość ataku a później stosuję umiejetność karty Sherlocka co daje finalną wartość ataku 3

2.

Czy też umiejetność karty Sherolcka wpływa tylko i wyłącznie na wartość na karcie ataku Artura a wzmocnienie normalnie się później doda?
6 ataku zostaje zamienione z wartością wzmocnienia na wartość 3 a później dodaje 2 pkt ataku z drugiej karty Artura która wzmacnia. Daje nam finalna wartość 5 ?

Osobiście zagraliśmy jak w punkcie2

A jak wy myślicie ?

Obrazek
dannte
Posty: 723
Rejestracja: 15 paź 2018, 21:52
Lokalizacja: Elbląg
Has thanked: 103 times
Been thanked: 415 times

Re: Unmatched: Battle of Legends - pytania o zasady

Post autor: dannte »

KajmanxD pisze: 04 cze 2022, 07:26 Osobiście zagraliśmy jak w punkcie2

A jak wy myślicie ?
Dobrze zagraliście. Oryginalny tekst karty Sherlocka mówi o "printed value of the card".
Spoiler:
Ale tak czy siak, umiejętność Artura wzmacnia atak, nie modyfikuje wartości na karcie (tak jak np. Momentous Shift), więc nie widzę podstaw, żeby efekt wspomnianej karty Sherlocka zignorował w jakikolwiek sposób wartość wzmocnienia.

Generalną regułą w przypadku typowych, sprzecznych efektów kart jest ich kolejność rozpatrywania (w przypadku jednoczesności, obrońca rozpatruje pierwszy), czyli przykładowo karta Deduce Strategy vs Momentous Shift (gdy efekt 3->5 miałby zastosowanie): jeśli DS zostanie użyte do ataku, a MS do obrony, to dostaniemy 3 vs 1 (bo efekt DS nadpisuje wcześniej rozpatrzony efekt MS) i wygraną Sherlocka. Natomiast jeśli MS zostanie użyte do ataku, a DS do obrony, to dostaniemy 5 vs 3 (bo efekt DS nie ma znaczenia, gdyż MS tak czy siak ostatecznie ustali wartość karty na 5) i wygraną Artura.

Mam nadzieję, że to co napisałem wyjaśnia wszelkie wątpliwości.
Awatar użytkownika
bobule
Posty: 1008
Rejestracja: 21 wrz 2017, 22:09
Has thanked: 45 times
Been thanked: 207 times

Re: Unmatched: Battle of Legends - pytania o zasady

Post autor: bobule »

Powiedzcie mi, jak rozpatrujecie Wzmocnienie ataku (głównie mi chodzi o kartę Meduzy, ale w sumie dotyczy to też Króla Artura).
Przeciwnik zagrał kartę ataku Meduzy o wartości 3 (tą jedyną, na której widnieje, że w trakcie walki można ją wzmocnić). Ja kartę obrony o wartości 3.
Jeżeli przeciwnik wzmacnia tą kartę kartą która ma wartość wzmocnienia 4. To rozumiem, że dostaję 4 punkty obrażeń?
dannte
Posty: 723
Rejestracja: 15 paź 2018, 21:52
Lokalizacja: Elbląg
Has thanked: 103 times
Been thanked: 415 times

Re: Unmatched: Battle of Legends - pytania o zasady

Post autor: dannte »

bobule pisze: 01 sie 2022, 06:02 Powiedzcie mi, jak rozpatrujecie Wzmocnienie ataku (głównie mi chodzi o kartę Meduzy, ale w sumie dotyczy to też Króla Artura).
Przeciwnik zagrał kartę ataku Meduzy o wartości 3 (tą jedyną, na której widnieje, że w trakcie walki można ją wzmocnić). Ja kartę obrony o wartości 3.
Jeżeli przeciwnik wzmacnia tą kartę kartą która ma wartość wzmocnienia 4. To rozumiem, że dostaję 4 punkty obrażeń?
Dokładnie tak. Wzmocniona karta przeciwnika ma teraz 3+4=7 ataku, minus twoje 3 obrony, co daje ostatecznie 4 różnicy i jako obrońca musisz przyjąć 4 punkty obrażeń.
DeadricAxar
Posty: 8
Rejestracja: 04 sty 2023, 20:47
Has thanked: 8 times

2 pytania odnośnie zasad unmatched

Post autor: DeadricAxar »

1.Możesz przechodzić przez pionki wrogiego gracza?
2.Efekty kart typu during combat robi się kiedy? Oczywiście rozumiem że podczas walki , ale w ktorym dokladnie momencie?
Awatar użytkownika
Seraphic_Seal
Posty: 799
Rejestracja: 28 lis 2021, 20:44
Has thanked: 286 times
Been thanked: 190 times

Re: 2 pytania odnośnie zasad unmatched

Post autor: Seraphic_Seal »

DeadricAxar pisze: 23 lut 2023, 08:59 1.Możesz przechodzić przez pionki wrogiego gracza?
2.Efekty kart typu during combat robi się kiedy? Oczywiście rozumiem że podczas walki , ale w ktorym dokladnie momencie?
1. Z instrukcji:
Kiedy poruszasz walczącego, każde pole, na które wchodzi, musi
sąsiadować z poprzednim. Możesz poruszyć walczącego przez pola
zajęte przez przyjaznych walczących (np. twoich własnych), ale nie
możesz zakończyć ruchu na zajętym polu. Nie możesz przesuwać
walczących przez pola zajęte przez wrogich walczących


2. Też z instrukcji:
Większość kart posiada efekty z opisem wskazującym, kiedy dany efekt
występuje: natychmiast , podczas walki lub po walce . Jeżeli nie określono
inaczej, efekty kart są obowiązkowe (co może prowadzić do zadania
obrażeń własnym walczącym lub do innych negatywnych efektów).
Jeśli dwa efekty mają być rozpatrzone w tym samym czasie, obrońca
rozpatruje swój efekt jako pierwszy.

Po odkryciu wszystkich kart, rozpatrz każdy efekt oznaczony natychmiast .
Następnie rozpatrz każdy efekt oznaczony podczas walki .
Następnie określ wynik walki. Atakujący zadaje obrońcy obrażenia
równe wartości zagranej karty ataku. Jeśli obrońca zagrał kartę obrony,
odejmij wartość obrony zagranej karty. Każde obrażenie zadane obrońcy
zmniejsza jego zdrowie o jeden. Uaktualnij jego wskaźnik zdrowia.
Po określeniu wyniku walki, rozpatrz efekty kart oznaczone po walce .
Na forum wchodzę głównie 7-15:30 w dni robocze.
Osoby odpowiedzialne za produkcję i dystrybucję monopoly w 2024r. powinny być osądzone za zbrodnie wojenne. 90 minut bezdecyzyjnego rzucania 2k6.
kjczewa
Posty: 46
Rejestracja: 05 kwie 2014, 19:59

Re: Unmatched: Battle of Legends - pytania o zasady

Post autor: kjczewa »

Hej, podpowie ktoś z iloma zdrowia zaczynają "Siostry" Drakuli? Nie jestem w stanie z tej karty postaci sie tego dowiedzieć
dannte
Posty: 723
Rejestracja: 15 paź 2018, 21:52
Lokalizacja: Elbląg
Has thanked: 103 times
Been thanked: 415 times

Re: Unmatched: Battle of Legends - pytania o zasady

Post autor: dannte »

kjczewa pisze: 12 kwie 2023, 21:31 Hej, podpowie ktoś z iloma zdrowia zaczynają "Siostry" Drakuli? Nie jestem w stanie z tej karty postaci sie tego dowiedzieć
1 punkt każda. Jest to opisane na stronie 6 instrukcji (punkt 3):
(pomocnicy, którzy nie mają własnego wskaźnika zdrowia, mają 1 punkt zdrowia
Kal-El83
Posty: 1139
Rejestracja: 03 sty 2015, 17:28
Lokalizacja: Kołobrzeg
Has thanked: 240 times
Been thanked: 122 times

Re: Unmatched: Battle of Legends - pytania o zasady

Post autor: Kal-El83 »

Hej, mam pytanie co do zasad gry niewidzialnym. Czy on może przesuwać żetony mgły za każdym razem jak robi manewr, czy tylko w efekcie zagranych kart ?
Niegdyś Azazelek, narodzony na nowo jako Kal-El83 ;)
venomik
Posty: 536
Rejestracja: 30 kwie 2007, 20:20
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 234 times
Been thanked: 248 times

Re: Unmatched: Battle of Legends - pytania o zasady

Post autor: venomik »

Azazelek pisze: 04 lip 2023, 17:14 Czy on może przesuwać żetony mgły za każdym razem jak robi manewr, czy tylko w efekcie zagranych kart ?
Tylko efekty zagranych kart. Na ile mi wiadomo to wszelkie postacie posiadające jakieś żetony mogą nimi poruszać jedynie poprzez efekty kart, wyjatkiem jest Spike z zdolnością, która pozwala mu połozyć żeton cienia na początku tury na polu sąsiadującym z nim bądź z Drusillą.
maro40
Posty: 32
Rejestracja: 11 lut 2016, 10:28
Has thanked: 1 time
Been thanked: 5 times

Re: Unmatched: Battle of Legends - pytania o zasady

Post autor: maro40 »

omas pisze: 12 lis 2021, 23:06
opulentus pisze: 12 lis 2021, 22:41 Witam,
Broniący się może zadać obrażenia atakującemu, np. atakujący zagrywa kartę ataku z wartością 2, natomiast broniący się zagrywa kartę o wartości 4 ?
Te 2 punkty więcej zadadzą obrażenia atakującemu?
Nie.
Dlaczego nie zadadzą ? W którym miejscu instrukcja mówi, że nie można zagrać karty ataku podczas obrony ?
venomik
Posty: 536
Rejestracja: 30 kwie 2007, 20:20
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 234 times
Been thanked: 248 times

Re: Unmatched: Battle of Legends - pytania o zasady

Post autor: venomik »

Step 2: choose and reveal: defender may choose a defence card from his hand.
Step 3: resolve: attacker deals damage do defender...

Pierwszy cytat mówi, że możesz zagrywać tylko karty obrony (versatile się zalicza), drugi mówi o tym, że atakujący zadaje obrażenia broniącemu.
ODPOWIEDZ