Sposób na długi setup gry a brak czasu.

Tutaj można dyskutować na tematy ogólnie związane z grami planszowymi, nie powiązane z konkretnym tytułem.
damianKr
Posty: 124
Rejestracja: 30 gru 2020, 11:28
Has thanked: 3 times
Been thanked: 10 times

Sposób na długi setup gry a brak czasu.

Post autor: damianKr »

Hej,

Pytanie do was czy macie może jakiś sposób jak ogarnąć grę z dość długim setupem, długą rozgrywką i brakiem systemu zapisu? Nie zawsze mam dużo czasu na grę, czasami dopiero po 21 mam 2 godziny czasu na grę. Mam kilka gier które rozkłada się dość długo plus długa rozgrywka i to prowadzi do tego że zaczynam grę wieczorem i męczę się do późna, chce mi się spać, ale gram na siłę po to żeby skończyć scenariusz bo nie ma zapisu. Mam na myśli np. Zombicide, albo Zerywia. Fajnie było by pograć np godzinę lub dwie i na spokojnie zakończyć grę o do niej wrócić. Najlepiej mieć wydzielony stół i nie chować gry, ale niestety nie mam takiego komfortu i po rozgrywce muszę zwolnić miejsce na stole.

Przez to niektóre tytuły często przegrywają z łatwiejsza rozgrywką, gry komputerowe, filmy ,książka ponieważ tutaj można zacząć w każdej chwili i skończyć w każdej chwili.

Myślałem nad tym żeby może nie chować gry do pudełka tylko do jakiegoś kartonu. Porobić zdjęcia planszy, tak żeby można było szybko odtworzyć rozgrywkę następnego dnia.
Awatar użytkownika
trixon
Posty: 629
Rejestracja: 24 sie 2020, 10:08
Has thanked: 256 times
Been thanked: 288 times

Re: Sposób na długi setup gry a brak czasu.

Post autor: trixon »

Stół do gier planszowych z blatem. Kończysz grę, która jest w trakcie, nakrywasz blatem i wracasz kiedy potrzebujesz.
Drogie rozwiązanie, ale powinno działać.
Awatar użytkownika
Blue
Posty: 2323
Rejestracja: 09 gru 2006, 22:42
Has thanked: 196 times
Been thanked: 254 times
Kontakt:

Re: Sposób na długi setup gry a brak czasu.

Post autor: Blue »

Możesz też kłaść płytę na stół, grać na płycie, a potem chyc płytę na szafę ;).

A ogólnie to sam setup ofc przyśpieszają organizery i inserty, bo woreczki strunowe niby też, ale to troche droga przez mękę ;).
Awatar użytkownika
grzeslaw90
Posty: 1750
Rejestracja: 20 lis 2013, 18:53
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 179 times
Been thanked: 437 times
Kontakt:

Re: Sposób na długi setup gry a brak czasu.

Post autor: grzeslaw90 »

damianKr pisze: 30 mar 2021, 21:26 Hej,

Pytanie do was czy macie może jakiś sposób jak ogarnąć grę z dość długim setupem, długą rozgrywką i brakiem systemu zapisu? Nie zawsze mam dużo czasu na grę, czasami dopiero po 21 mam 2 godziny czasu na grę. Mam kilka gier które rozkłada się dość długo plus długa rozgrywka i to prowadzi do tego że zaczynam grę wieczorem i męczę się do późna, chce mi się spać, ale gram na siłę po to żeby skończyć scenariusz bo nie ma zapisu. Mam na myśli np. Zombicide, albo Zerywia. Fajnie było by pograć np godzinę lub dwie i na spokojnie zakończyć grę o do niej wrócić. Najlepiej mieć wydzielony stół i nie chować gry, ale niestety nie mam takiego komfortu i po rozgrywce muszę zwolnić miejsce na stole.

Przez to niektóre tytuły często przegrywają z łatwiejsza rozgrywką, gry komputerowe, filmy ,książka ponieważ tutaj można zacząć w każdej chwili i skończyć w każdej chwili.

Myślałem nad tym żeby może nie chować gry do pudełka tylko do jakiegoś kartonu. Porobić zdjęcia planszy, tak żeby można było szybko odtworzyć rozgrywkę następnego dnia.
Odpowiedni insert, który pozwala na szybkie rozkładanie i zapis :) Zidentyfikuj problemy i zaadresuj je projektując odpowiedni insert - to prostsze niż myślisz ;)
damianKr
Posty: 124
Rejestracja: 30 gru 2020, 11:28
Has thanked: 3 times
Been thanked: 10 times

Re: Sposób na długi setup gry a brak czasu.

Post autor: damianKr »

Hmm zainspirowałeś mnie i trochę poszperałem w internecie i znalazłem taki filmik: https://www.youtube.com/watch?v=Q_bMMBf6DFI

Tak, więc zbieram potrzebne rzeczy i zaprojektuje sobie własny storage box :).
Awatar użytkownika
grzeslaw90
Posty: 1750
Rejestracja: 20 lis 2013, 18:53
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 179 times
Been thanked: 437 times
Kontakt:

Re: Sposób na długi setup gry a brak czasu.

Post autor: grzeslaw90 »

damianKr pisze: 30 mar 2021, 22:21 Hmm zainspirowałeś mnie i trochę poszperałem w internecie i znalazłem taki filmik: https://www.youtube.com/watch?v=Q_bMMBf6DFI

Tak, więc zbieram potrzebne rzeczy i zaprojektuje sobie własny storage box :).
Inspiracji szukaj tutaj:
- https://boardgamegeek.com/geeklist/1154 ... aster-list na przykładach konkretnych gier
- www.thingiverse.com to co da się wydrukować da się też złożyć z karton-pianki :)

Ostatecznie wciągniesz się i kupisz sobie drukarkę 3D :D
rutra1992
Posty: 432
Rejestracja: 18 lis 2018, 22:34
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 158 times
Been thanked: 113 times

Re: Sposób na długi setup gry a brak czasu.

Post autor: rutra1992 »

grzeslaw90 pisze: 30 mar 2021, 22:35
damianKr pisze: 30 mar 2021, 22:21 Hmm zainspirowałeś mnie i trochę poszperałem w internecie i znalazłem taki filmik: https://www.youtube.com/watch?v=Q_bMMBf6DFI

Tak, więc zbieram potrzebne rzeczy i zaprojektuje sobie własny storage box :).
Inspiracji szukaj tutaj:
- https://boardgamegeek.com/geeklist/1154 ... aster-list na przykładach konkretnych gier
- www.thingiverse.com to co da się wydrukować da się też złożyć z karton-pianki :)

Ostatecznie wciągniesz się i kupisz sobie drukarkę 3D :D
Z ciekawości, ile kosztuje wydrukowanie sobie takiego insertu na drukarce 3d?
Awatar użytkownika
grzeslaw90
Posty: 1750
Rejestracja: 20 lis 2013, 18:53
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 179 times
Been thanked: 437 times
Kontakt:

Re: Sposób na długi setup gry a brak czasu.

Post autor: grzeslaw90 »

rutra1992 pisze: 31 mar 2021, 00:06
grzeslaw90 pisze: 30 mar 2021, 22:35
damianKr pisze: 30 mar 2021, 22:21 Hmm zainspirowałeś mnie i trochę poszperałem w internecie i znalazłem taki filmik: https://www.youtube.com/watch?v=Q_bMMBf6DFI

Tak, więc zbieram potrzebne rzeczy i zaprojektuje sobie własny storage box :).
Inspiracji szukaj tutaj:
- https://boardgamegeek.com/geeklist/1154 ... aster-list na przykładach konkretnych gier
- www.thingiverse.com to co da się wydrukować da się też złożyć z karton-pianki :)

Ostatecznie wciągniesz się i kupisz sobie drukarkę 3D :D
Z ciekawości, ile kosztuje wydrukowanie sobie takiego insertu na drukarce 3d?
Ciężko jest to ocenić. To zależy na ile wycenisz swój czas poświęcony na projektowanie oraz optymalizację modeli, do tego czas poświęcony na kalibrację drukarki, do tego nieudane próby, a na końcu koszt materiału i pracy drukarki :D Jedyna pewna rzecz tutaj to koszt materiału gdzie rolka 1kg kosztuje 60-80 zł :D
Jest to droższe od insertu z drewna czy innej sklejki ale do nich trzeba mieć dedykowany sprzęt i miejsce i nie zrobisz fikuśnych kształtów.
damianKr
Posty: 124
Rejestracja: 30 gru 2020, 11:28
Has thanked: 3 times
Been thanked: 10 times

Re: Sposób na długi setup gry a brak czasu.

Post autor: damianKr »

Ciężko jest to ocenić. To zależy na ile wycenisz swój czas poświęcony na projektowanie oraz optymalizację modeli, do tego czas poświęcony na kalibrację drukarki, do tego nieudane próby, a na końcu koszt materiału i pracy drukarki :D Jedyna pewna rzecz tutaj to koszt materiału gdzie rolka 1kg kosztuje 60-80 zł :D
Jest to droższe od insertu z drewna czy innej sklejki ale do nich trzeba mieć dedykowany sprzęt i miejsce i nie zrobisz fikuśnych kształtów.
Jednak na początek pozostanę przy piance kartonowej i kleju ;) ;).

Zamówiłem materiały. Raczej planuje zrobić sobie jakiś storage box, zamiast insertu. Wiecie coś wygodnego gdzie będzie można odłożyć karty, żetony i zapisać grę.
Awatar użytkownika
Ardel12
Posty: 3360
Rejestracja: 24 maja 2006, 16:26
Lokalizacja: Milicz/Wrocław
Has thanked: 1041 times
Been thanked: 2022 times

Re: Sposób na długi setup gry a brak czasu.

Post autor: Ardel12 »

Niektórzy (ja akurat mam stół, który może dniami leżeć zawalony rozłożonymi grami) po prostu robią zdjęcia rozłożonej gry w trakcie partii i następnie posiłkują się tym przy powrocie do rozpoczętej partii. Tak na prawdę im więcej rzeczy leży u graczy a mniej dzieje się na wspólnej planszy, tym łatwiej ogarnąć sposób zapisu. Elementy przynależne do graczy wrzucamy w osobne woreczki/przedziałki. Obszaru wspólnego robimy zdjęcie i możemy złożyć jak nam wygodniej.

Płyta, na której rozkładamy grę wydaje się też dobrą opcją jeśli mamy miejsce do jej odłożenia po partii i na tyle pewne ręce by nic nam się nie poprzesuwało :D

Insert na pewno ułatwi i przyspieszy rozkładanie gry, ale wprost nie rozwiąże problemu zapisu stanu rozgrywki w jej trakcie.
Awatar użytkownika
detrytusek
Posty: 7333
Rejestracja: 04 maja 2015, 12:00
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 460 times
Been thanked: 1106 times

Re: Sposób na długi setup gry a brak czasu.

Post autor: detrytusek »

Zawsze mnie ciekawiło na ile insert faktycznie przyśpiesza setup bo jak widzę to najczęściej wszystkie mają przegródki idealnie dopasowane na dany typ np żetonu. Choćby było ich kilka to trzeba zrobić malusieńką przegródunie, żeby było ślicznie. No może i jest ale wyciąganie potem owych z takiej przegródki jest zajęciem dla cierpliwych nie wspominając o późniejszym wciskaniu podczas składania. Czy to czasem nie jest tak, że może i setup jest szybszy ale oddajemy cały ten oszczędzony czas na poskładanie tego wszystkiego do stanu umożliwiającego ponowne użycie?
"Nie ma sensu wiara w rzeczy, które istnieją."

Do sprzedania: Obsession + dodatki, Gaia Project, Roll Camera

Wątek sprzedażowy
Awatar użytkownika
Bruno
Posty: 2022
Rejestracja: 27 lip 2017, 19:13
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 1496 times
Been thanked: 1151 times

Re: Sposób na długi setup gry a brak czasu.

Post autor: Bruno »

detrytusek pisze: 31 mar 2021, 14:26 Zawsze mnie ciekawiło na ile insert faktycznie przyśpiesza setup bo jak widzę to najczęściej wszystkie mają przegródki idealnie dopasowane na dany typ np żetonu. (...) Czy to czasem nie jest tak, że może i setup jest szybszy ale oddajemy cały ten oszczędzony czas na poskładanie tego wszystkiego do stanu umożliwiającego ponowne użycie?
TL,DR: nie presja czasu, a potrzeba harmonii :D

Insert spełnia kilka funkcji i w przypadku różnych graczy rzecz może wyglądać różnie. Dla mnie główne zalety insertu to:
- uporządkowanie wnętrza pudełka, w którym nic nie lata i wszystko ma swoje miejsce,
- nieporównanie większa estetyka gry (jako produktu) niż w przypadku użycia woreczków strunowych,
- większa wygoda w przechowywaniu np. takich komponentów jak karty (których nie znoszę trzymać w woreczkach), czy żetony, które są w trakcie gry dobierane, np. pieniądze (w tym wypadku wystarczy wyjąć odpowiednie "korytko" na stół).

Tak naprawdę, mityczny czas set-upu nie na dla mnie znaczenia. Nie używam insertów, by go skrócić, a co najwyżej ułatwić. Przykład - Brass i genialny insert od reDrewno: owszem, uporządkowanie żetonów gracza po rozgrywce zajmuje pewnie niewiele więcej czasu (choć trochę mniej na pewno), niż gdyby wyjmować je przed rozgrywką ze strunówki. Niemniej, bezpośrednio po grze robi się to mimowolnie/automatycznie, wciąż rozmawiając ze współgraczami o właśnie zakończonej partii. Natomiast przed grą odbieram takie żmudne segregowanie elementów jako konieczną, ale przykrą upierdliwość, bo każdemu się już spieszy do wspólnej zabawy.

Kiedyś wydawało mi się, że kupno pierwszego insertu (do Wieku Pary) to wyjątek, bo ta gra składa się z kilku serii kafelków, które trudno było zmieścić w woreczkach strunowych. Dziś jestem już zapalonym "inserciarzem" - tzn. zapalonym na tyle, by wydawać na nie regularnie kasę, bo ich samodzielne projektowanie jest poza horyzontem mojej wyobraźni :wink: - i w zasadzie każda gra, która trafia na stałe do mojej szafy, doczeka się takiej "wkładki" (chyba że ma ją "fabrycznie" lub kompletnie tego nie wymaga), ewentualnie jakiegoś ersatzu (całkiem sprytnie poradziłem sobie z Terraformacją, z użyciem pudełka na śrubki i innych patentów).

Tak więc, w moim przypadku jest to raczej chęć dodatkowego zadbania o grę, coś jak woskowanie karoserii samochodu - z punktu widzenia funkcjonalności niekonieczne, ale przecież korzystne, a przede wszystkim poprawiające estetykę produktu i samopoczucie jego właściciela :mrgreen:

PS.
Jeszcze tylko dodam, że jestem dość wybredny w wyborze insertu i często te najpowszechniej dostępne na rynku mi nie odpowiadają, bo albo pewne ich rozwiązania są kompletnie niepraktyczne (np. wąskie a głębokie, kanciaste, korytka na żetony), albo powodują, że pudełko nie dość się domyka jak na moje półki, albo nie mieszczą kart w grubych koszulkach (Paladyni).
Stąd jestem gotów sporo kasy wydać na insert, który trzeba sprowadzić albo u kogoś zamówić. Ale skoro sprawia mi to frajdę... :wink:
Jesteś szczęśliwym posiadaczem np. Gloomhaven? Masz więc egzemplarz tej gry, a nie jej kopię. To znacząca różnica ;-)
Druga edycja GWT: pacholęta wznoszą domy w krainie My little pony.
Kupię kryształy many ze starej edycji Mage Knighta!
Awatar użytkownika
detrytusek
Posty: 7333
Rejestracja: 04 maja 2015, 12:00
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 460 times
Been thanked: 1106 times

Re: Sposób na długi setup gry a brak czasu.

Post autor: detrytusek »

Czyli jednak moje spostrzeżenie było trafne? Zatem odnosząc się do tematu sposobem na długi setup NIE jest insert.

Mnie inserty jako takie w ogóle nie obchodzą chyba, że by przyśpieszały setup. Często w taką przegródkę pół palca ciężko włożyć o komfortowym wyciąganiu nie wspominając. Tu mój patent (czyli wysypanie z worka na podstawkę pod doniczkę :)) sprawdza się idealnie.
"Nie ma sensu wiara w rzeczy, które istnieją."

Do sprzedania: Obsession + dodatki, Gaia Project, Roll Camera

Wątek sprzedażowy
Awatar użytkownika
Bruno
Posty: 2022
Rejestracja: 27 lip 2017, 19:13
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 1496 times
Been thanked: 1151 times

Re: Sposób na długi setup gry a brak czasu.

Post autor: Bruno »

detrytusek pisze: 31 mar 2021, 15:42 Czyli jednak moje spostrzeżenie było trafne? Zatem odnosząc się do tematu sposobem na długi setup NIE jest insert.
Nie ma co generalizować, ja pisałem o moim podejściu.

Zapytaj o to posiadaczy Gloomhaven! :wink:
Jesteś szczęśliwym posiadaczem np. Gloomhaven? Masz więc egzemplarz tej gry, a nie jej kopię. To znacząca różnica ;-)
Druga edycja GWT: pacholęta wznoszą domy w krainie My little pony.
Kupię kryształy many ze starej edycji Mage Knighta!
feniks_ciapek
Posty: 2295
Rejestracja: 09 lut 2018, 11:14
Has thanked: 1598 times
Been thanked: 933 times

Re: Sposób na długi setup gry a brak czasu.

Post autor: feniks_ciapek »

detrytusek pisze: 31 mar 2021, 15:42 Czyli jednak moje spostrzeżenie było trafne? Zatem odnosząc się do tematu sposobem na długi setup NIE jest insert.
Zależy od insertu i gry. Jak masz masę komponentów, np. różne rodzaje żetonów, to insert daje to, że najczęściej są już posegregowane i łatwo dostępne. Większość insertów też od razu pozwala posegregować komponenty poszczególnych graczy. Więc kilka minut może na tym oszczędzisz rozkładając, a potem składając grę.

Natomiast długi setup to najczęściej długi setup i raczej z tym nie powalczysz.
Awatar użytkownika
Blue
Posty: 2323
Rejestracja: 09 gru 2006, 22:42
Has thanked: 196 times
Been thanked: 254 times
Kontakt:

Re: Sposób na długi setup gry a brak czasu.

Post autor: Blue »

detrytusek pisze: 31 mar 2021, 15:42 Czyli jednak moje spostrzeżenie było trafne? Zatem odnosząc się do tematu sposobem na długi setup NIE jest insert.
U mnie jest, dzieki insertowi setup sie potrafi skrócić kilkukrotnie, szczegolnie jak po prostu wyciagasz tacki z żetonami zamiast je przesypywac itp. Dla mnie insert(czy organizery) tylko to ma na celu - szybszy setup i szybsze składanie.

Mam insert folded space do Szarlatanów, gre sie rozlozy w minutę, bo trzeba tylko wyjac pojemniki, dac plansze i mozna grać. Dwa organizery w Arnaku tez skracaja skladanie i rozkladanie od groma, bo tylko karty i duze zetony zostaja u mnie w woreczkach. Insert w wiertła skały mineraly tez zaoszczedza kupe czasu bo żetony mam juz na tacce z ktorej mozna je brac. Zostaje potasowac i rozlozyc karty(ktore tez szybszej wyjmiesz niz z woreczkow) i mapke.
Awatar użytkownika
detrytusek
Posty: 7333
Rejestracja: 04 maja 2015, 12:00
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 460 times
Been thanked: 1106 times

Re: Sposób na długi setup gry a brak czasu.

Post autor: detrytusek »

Akurat przyśpieszenie Arnaka by mnie bardzo interesowało ale już widzę po zdjęciach insertu, że oczywiście te wszystkie żetoniki muszą być poupychane w jakieś malutkie przestrzenie. Czy aby na pewno wliczasz czas składania w czas setupu? Piszę o raptorze jakby co. Wg mnie czynność przesypania wszystkich żetonów do worka jest krótszy od ich układania w dedykowane miejsce zrobione na styk.
Mógłbyś określić minutowo setup + składanie?
"Nie ma sensu wiara w rzeczy, które istnieją."

Do sprzedania: Obsession + dodatki, Gaia Project, Roll Camera

Wątek sprzedażowy
Awatar użytkownika
polwac
Posty: 2575
Rejestracja: 09 mar 2017, 19:50
Lokalizacja: Rzeszów
Has thanked: 1169 times
Been thanked: 461 times

Re: Sposób na długi setup gry a brak czasu.

Post autor: polwac »

detrytusek pisze: 31 mar 2021, 16:56 Akurat przyśpieszenie Arnaka by mnie bardzo interesowało ale już widzę po zdjęciach insertu, że oczywiście te wszystkie żetoniki muszą być poupychane w jakieś malutkie przestrzenie. Czy aby na pewno wliczasz czas składania w czas setupu? Piszę o raptorze jakby co. Wg mnie czynność przesypania wszystkich żetonów do worka jest krótszy od ich układania w dedykowane miejsce zrobione na styk.
Mógłbyś określić minutowo setup + składanie?
Właśnie o tym samym myślałem projektując mój insert do Arnak.
Chciałem jak najwięcej rzeczy kłaść na planszy bez wyciągania elementów i wyszło mi takie coś.
Spoiler:
Pięknie spełnia swoją funkcję (organizacyjną i użytkową).
Jak mam bawić się w wyciąganie i wkładanie wszystkich elementów do woreczków strunowych to aż mnie telepie. Kiedyś właśnie tak robiłem, no bo przecież po co mi drogi insert?

Później jednak przekonałem się do kupowania insertów, aż doszedłem do wniosku, że większość może i przechowuje elementy, ale kiepsko jeśli chodzi o efektywne wykorzystanie w trakcie gry. Do tego zazwyczaj wysoka cena troche boli jak człowiek policzy ile za takie inserty miałby nowych gier.

No i zacząłem niedawno robić sam inserty i jestem mega zadowolony. Mam dokładnie to co chcę w śmiesznie niskich pieniądzach.
Czasu swojego nie liczę, bo lubie to robić i relaksuje mnie to wycinanie i klejenie(poza tym jak kupisz drewniany insert to zazwyczaj też chwile schodzi go złożyć i skleić) :)
Paweł
"Jedyny sposób, aby zwyciężyć w kłótni, to unikać jej." - Dale Carnegie
Awatar użytkownika
Blue
Posty: 2323
Rejestracja: 09 gru 2006, 22:42
Has thanked: 196 times
Been thanked: 254 times
Kontakt:

Re: Sposób na długi setup gry a brak czasu.

Post autor: Blue »

detrytusek pisze: 31 mar 2021, 16:56 Akurat przyśpieszenie Arnaka by mnie bardzo interesowało ale już widzę po zdjęciach insertu, że oczywiście te wszystkie żetoniki muszą być poupychane w jakieś malutkie przestrzenie. Czy aby na pewno wliczasz czas składania w czas setupu? Piszę o raptorze jakby co. Wg mnie czynność przesypania wszystkich żetonów do worka jest krótszy od ich układania w dedykowane miejsce zrobione na styk.
Mógłbyś określić minutowo setup + składanie?
Orientacyjnie to jest u mnie jakos 4vs8 minut przy samym rozkładaniu, ale ja mam tylko zwykle organizery na żetony w Arnaka, jakbym mial pelny dedyk jak kolega wyzej to by byla jeszce wieksza różnica. Organizery fakt nie idealne(ale kosztuja grosze i nie trzeba poswiecac czasu na ich klejenie/skladanie), bo nie sa dedykowane, ale nadal to jest otworzenie 2 organizerow zamiast otworzenie 12+ dodatkowych woreczków (a i wez pod uwage ze jak przegapiles przy skladaniu 1 glupi żeton to musisz na nowo znalezc, otworzyc woreczek, wrzucic go do niego, zapiąć, a organizer masz otwarty caly czas az nie zaczniesz elementow do pudla składać), z czego z jednego wyjmujesz wszystko(mozna szybkim ruchem obrocic, wysypać-masz posegregowane kupki na stole z których sie wygodniej bierze niz z organizera gdzie fakt akurat tu mam malo zapasu miejsca- i juz rozkładać, bo te rzeczy i tak laduja na mapie), a zasoby mozna położyć zdejmujac klapkę. Nadal mam karty i duze żetony w woreczkach, jakbym dużo grał to pewnie bym zrobił cos lepszego, ale to mnie kosztowalo kilka złotych i 0 czasu na składanie.

Szarlatanow z pasikurowic mozna wylozyc w minutę z dedykowanego insertu(rozkłasz dedykowane pojemniki jak kolega wyzej w Arnaku), a pakuje sie tez od groma szybciej we wszystkie otwarte pojemniki niz w strunówki. Tu jestem przekonany ze na skladaniu i rozkladaniu bedzie kosmiczy czas zaoszczedzony.

Insert do szarlatanów:
Spoiler:
(dobra to chyba nie folded space jednak, ale działa dobrze ;).
Segreguj tyle żetoników w woreczkach strunowych z podziałem na numerki :). To już lepiej rzucić na kupę i wybierać w trakcie gry, ale to też będzie miało wpływ na długość rozgrywki, a tak składa się to ekipą która grała momentalnie.

Imho, raz spróbujesz przy czymś gdzie setup z czasu podchodzącego pod 10 minut się zmniesza do kilku i załapiesz o co chodzi :). Ja mało gram w jeden tytuł, więc organizery to dla mnie mniejsze zło niż woreczki, ale jakby to tyle nie kosztowało kasy i czasy to bym chętnie miał w większości gierek dedyki :).
Awatar użytkownika
detrytusek
Posty: 7333
Rejestracja: 04 maja 2015, 12:00
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 460 times
Been thanked: 1106 times

Re: Sposób na długi setup gry a brak czasu.

Post autor: detrytusek »

Organizer czy też homemade Polwac-a ma sens. Inserty nie bardzo ;). A macie jakiś organizer do polecenia (Arnak)? Robić mi się nie chce :P
"Nie ma sensu wiara w rzeczy, które istnieją."

Do sprzedania: Obsession + dodatki, Gaia Project, Roll Camera

Wątek sprzedażowy
Awatar użytkownika
anitroche
Posty: 770
Rejestracja: 23 kwie 2020, 10:09
Has thanked: 671 times
Been thanked: 781 times
Kontakt:

Re: Sposób na długi setup gry a brak czasu.

Post autor: anitroche »

Bruno pisze: 31 mar 2021, 15:30 PS.
Jeszcze tylko dodam, że jestem dość wybredny w wyborze insertu i często te najpowszechniej dostępne na rynku mi nie odpowiadają, bo albo pewne ich rozwiązania są kompletnie niepraktyczne (np. wąskie a głębokie, kanciaste, korytka na żetony), albo powodują, że pudełko nie dość się domyka jak na moje półki, albo nie mieszczą kart w grubych koszulkach (Paladyni).
Stąd jestem gotów sporo kasy wydać na insert, który trzeba sprowadzić albo u kogoś zamówić. Ale skoro sprawia mi to frajdę... :wink:
Niestety się zgadzam, że inserty dostępne na rynku często nie są zbyt wygodne. Ale ogólnie to przyspieszają moim zdanie one często rozłożenie i złożenie gry, a co więcej dobrze organizują grę na stole, dzięki czemu oszczędzają miejsce. Np. w Brzdęku mam insert Folded Space i ułatwia on trochę rozłożenie gry, a już na pewno jest wygodniejszy niż ten, który był pudełku. Ale najbardziej mi ułatwia i przyspiesza chyba insert, który sama sobie poskładałam do Paladynów. Wszystkie zasoby (w tym meeple) są na jednej tacce, którą wyjmuję i już i nie walają się potem po stole, jak je odkładamy w czasie gry to też od razu do odpowiednich przegródek i już. Na karty niestety byłam za leniwa, żeby robić do każdego rodzaju małych kart osobne rękawy, ale za to i tak są przydatne, bo ściskają karty zakoszulkowane i dzięki temu wszystko się mieści w pudełku na płasko (a dodam, że mam też promocyjne karty, które dodają chyba kilkanaście kart paladynów i kilka kart mieszczan i barbarzyńców) .
Spoiler:
Teraz jeszcze rozrysowuję sobie organizer do Merv:The Heart of The Silk Road, bo tam też mnóstwo zasobów i żetonów, co muszą na stole leżeć osobno i najwygodniej będzie je wyjąc w formie organizera na stół zamiast wysypywać z kilku woreczków. Do Robinsona, Ocalonych czy do Calico mam kupione organizery narzędziowe, które sprawiają, że rozłożenie żetonów w obu grach zajmuje parę sekund, tak samo łatwiej nimi zarządzać podczas gry. Ogólnie jak gra ma dużo zasobów czy żetonów, to insert bardzo się przydaje :).

Co do zapisywania gry, to mam z tym duży problem, bo również nie mam gdzie trzymać rozłożonej gry przez np. tydzień, dlatego też ciągle zastanawiam się czy iść w zakup jakiejś gry kampanijnej... Bardzo kuszą, więc pewnie w końcu się skuszę, ale najpierw właśnie będę musiała wymyślić jak sensownie zapisywać stan gry :/.
"Cześć, mam na imię Ania i dzisiaj pokażę wam jak wygląda rozgrywka w wariancie solo w..."

Zapraszam na mój kanał z pełnymi rozgrywkami solo: Gram Solo na YouTube
Awatar użytkownika
grzeslaw90
Posty: 1750
Rejestracja: 20 lis 2013, 18:53
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 179 times
Been thanked: 437 times
Kontakt:

Re: Sposób na długi setup gry a brak czasu.

Post autor: grzeslaw90 »

detrytusek pisze: 31 mar 2021, 15:42 Czyli jednak moje spostrzeżenie było trafne? Zatem odnosząc się do tematu sposobem na długi setup NIE jest insert.

Mnie inserty jako takie w ogóle nie obchodzą chyba, że by przyśpieszały setup. Często w taką przegródkę pół palca ciężko włożyć o komfortowym wyciąganiu nie wspominając. Tu mój patent (czyli wysypanie z worka na podstawkę pod doniczkę :)) sprawdza się idealnie.
Zależy o jakich insertach piszesz. Te dostępne na rynku w niewielkim procencie przyspieszają setup. Te które projektuję sam dla siebie znacząco ten czas skracają. Dla mnie osobiście ważne jest dodanie insertowi funkcjonalności na stole - wyciągasz coś co czemuś ma służyć - czy to zwykły pojemniczek czy pudełko ze wszystkimi elementami dla gracza, które jest jednocześnie osobistą kościaną mini wieżą.

Poniżej jeden z moich pierwszych insertów do Mage Knight starego ze wszystkimi dodatkami:
viewtopic.php?f=1&t=16401&p=1127537&hil ... t#p1127435

A tutaj zabawy z drukareczką do Big Boxa Zamków Burgundii:
viewtopic.php?f=61&t=51771&hilit=insert ... 0#p1344139
Awatar użytkownika
Losiek
Posty: 947
Rejestracja: 31 sie 2010, 03:12
Lokalizacja: Łódź
Has thanked: 310 times
Been thanked: 201 times

Re: Sposób na długi setup gry a brak czasu.

Post autor: Losiek »

detrytusek pisze: 31 mar 2021, 20:46 Organizer czy też homemade Polwac-a ma sens. Inserty nie bardzo ;). A macie jakiś organizer do polecenia (Arnak)? Robić mi się nie chce :P
Wydaje mi się, że Folded Space może się sprawdzić. Podstawowych zasobów nie trzeba wysypywać na planszę. Szkoda tyko, że kart nie można wyjąć z organizerem bezpośrednio na planszę. Dodatkowo twierdzą, że po wydaniu dodatku będzie można zrobić upgrade insertu. Chyba kupię tylko nie wiem kiedy ostatnio za dużo wydatków.
Mam kilka insertów FS i są ok, lekkie, nie rysują się w nich elementy gier, całkiem przemyślane (no może poza Brzdękiem w kosmosie). Chyba wolę FS od MDF czy sklejki.
ted
Posty: 139
Rejestracja: 19 paź 2017, 22:36
Has thanked: 14 times
Been thanked: 18 times

Re: Sposób na długi setup gry a brak czasu.

Post autor: ted »

jako bieda insert - często rozwiązaniem jest wywalenie jednego poziomu oryginalnej wypraski. I zamiast tego wstawienie tam pojemnika (pudełka) na śrubki z castoramy czy innego marketu. W zależności od rozmiaru zajmuje 20 - 50 % powierzchni pudełka. Pozostałą część zabezpieczasz pianką, kartonem czy czymś (aby pojemnik nie latał) i wrzucasz luźne elementy, które były w wyrzuconej wyprasce.

to rozwiązanie chyba jednak bardziej do gier figurkowych.
Awatar użytkownika
prz616
Posty: 47
Rejestracja: 12 lut 2017, 21:26
Has thanked: 117 times
Been thanked: 18 times

Re: Sposób na długi setup gry a brak czasu.

Post autor: prz616 »

Ja nie jestem fanem insertów (chociaż testowałem może ze dwa tylko). Zdecydowanie bardziej wolę rozwiązania typu Geekbox itp.(https://planszostrefa.pl/pl/p/Geekmod-P ... omor/11483), czy wszelkiego rodzaju płócienne woreczki (to np. do Zamków Burgundii). Kluczowa jest dla mnie funkcjonalność na stole, wygoda wykorzystania w trakcie gry. Nie są to jednak najbardziej optymalne rozwiązania pod kątem upchnięcia zawartości w pudełku (zwłaszcza, gdy w jednym pudle trzymamy również dodatki). Inna ważna zaleta tego rozwiązania to uniwersalność, kiedy sprzedaję jakąś grę po prostu przekładam elementy do woreczków strunowych, a boxy wykorzystuję gdzie indziej.

Świetne są też gotowe podajniki z elementami dla graczy w Endeavor czy Eclipse.
Ostatnio zmieniony 01 kwie 2021, 14:53 przez prz616, łącznie zmieniany 2 razy.
ODPOWIEDZ