Uśpieni Bogowie / Sleeping Gods (Ryan Laukat)

Tutaj można dyskutować o konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SĄ INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
Awatar użytkownika
tomuch
Posty: 1901
Rejestracja: 21 gru 2012, 03:17
Lokalizacja: zza winkla
Has thanked: 147 times
Been thanked: 172 times

Re: Uśpieni Bogowie / Sleeping Gods (Ryan Laukat)

Post autor: tomuch »

Czym jest ten tryb arcane do dodatku Podziemia, którego nie będzie w języku polskim?
A może jednak nie powinienem wiedzieć, skoro go nie będzie... :roll:
kolekcja
rabaty: Planszostrefa 11%, Planszomania 7%, 3trolle 7%, Rebel 5%, Cdp 5%, Aleplanszowki 5%, Mepel 5%
Awatar użytkownika
sin
Posty: 672
Rejestracja: 24 mar 2019, 14:59
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 175 times
Been thanked: 300 times
Kontakt:

Re: Uśpieni Bogowie / Sleeping Gods (Ryan Laukat)

Post autor: sin »

tomuch pisze: 28 wrz 2021, 18:01 Czym jest ten tryb arcane do dodatku Podziemia, którego nie będzie w języku polskim?
A może jednak nie powinienem wiedzieć, skoro go nie będzie... :roll:
Tryb, który pozwala zagrać grę w sposób niekampanijny - bardziej mechanicznie, na jedno posiedzenie, bez czytania standardowych wpisów fabularnych.
Great things are possible when one man's wisdom and an hour's effort are combined.
A sound offense has the power of roaring water, it fills every hole in an opponent's defenses.
Awatar użytkownika
polwac
Posty: 2575
Rejestracja: 09 mar 2017, 19:50
Lokalizacja: Rzeszów
Has thanked: 1167 times
Been thanked: 461 times

Re: Uśpieni Bogowie / Sleeping Gods (Ryan Laukat)

Post autor: polwac »

Tym bardziej nie rozumiem, dlaczego tego nie będzie w polskiej wersji :?
Paweł
"Jedyny sposób, aby zwyciężyć w kłótni, to unikać jej." - Dale Carnegie
Awatar użytkownika
tomuch
Posty: 1901
Rejestracja: 21 gru 2012, 03:17
Lokalizacja: zza winkla
Has thanked: 147 times
Been thanked: 172 times

Re: Uśpieni Bogowie / Sleeping Gods (Ryan Laukat)

Post autor: tomuch »

sin pisze: 28 wrz 2021, 20:19
tomuch pisze: 28 wrz 2021, 18:01 Czym jest ten tryb arcane do dodatku Podziemia, którego nie będzie w języku polskim?
A może jednak nie powinienem wiedzieć, skoro go nie będzie... :roll:
Tryb, który pozwala zagrać grę w sposób niekampanijny - bardziej mechanicznie, na jedno posiedzenie, bez czytania standardowych wpisów fabularnych.
Ale do niego potrzeba jakichś dodatkowych elementów czy tylko przetłumaczyć instrukcję?
kolekcja
rabaty: Planszostrefa 11%, Planszomania 7%, 3trolle 7%, Rebel 5%, Cdp 5%, Aleplanszowki 5%, Mepel 5%
Awatar użytkownika
japanczyk
Moderator
Posty: 10917
Rejestracja: 26 gru 2018, 08:19
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3352 times
Been thanked: 3210 times

Re: Uśpieni Bogowie / Sleeping Gods (Ryan Laukat)

Post autor: japanczyk »

To dziwne, bo arcafe jest w dodatku tides of ruin jeśli sie nie myle?
Awatar użytkownika
sin
Posty: 672
Rejestracja: 24 mar 2019, 14:59
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 175 times
Been thanked: 300 times
Kontakt:

Re: Uśpieni Bogowie / Sleeping Gods (Ryan Laukat)

Post autor: sin »

tomuch pisze: 28 wrz 2021, 20:43
sin pisze: 28 wrz 2021, 20:19
tomuch pisze: 28 wrz 2021, 18:01 Czym jest ten tryb arcane do dodatku Podziemia, którego nie będzie w języku polskim?
A może jednak nie powinienem wiedzieć, skoro go nie będzie... :roll:
Tryb, który pozwala zagrać grę w sposób niekampanijny - bardziej mechanicznie, na jedno posiedzenie, bez czytania standardowych wpisów fabularnych.
Ale do niego potrzeba jakichś dodatkowych elementów czy tylko przetłumaczyć instrukcję?
Są potrzebne karty.
japanczyk pisze: 28 wrz 2021, 20:44 To dziwne, bo arcafe jest w dodatku tides of ruin jeśli sie nie myle?
No jest, ale z jakiegoś powodu w polskiej wersji go nie będzie. Dla mnie to obojętne, bo i tak nie byłem zainteresowany tym trybem, ale rzeczywiście brakuje trochę wyjaśnienia, szczególnie że informacja o nieobecności trybu nie była podana wprost tylko trochę mimochodem w komentarzu.
Great things are possible when one man's wisdom and an hour's effort are combined.
A sound offense has the power of roaring water, it fills every hole in an opponent's defenses.
Awatar użytkownika
elbruus
Posty: 258
Rejestracja: 18 sty 2015, 10:39
Has thanked: 142 times
Been thanked: 42 times

Re: Uśpieni Bogowie / Sleeping Gods (Ryan Laukat)

Post autor: elbruus »

Z recenzji DT zrozumiałem, że ten tryb jest trochę dodany na siłę i Tom stwierdził, że nigdy by w niego nie zagrał wiedząc, że może zapisać grę w kampanii. Podobno mało ludzi w ten tryb gra ale faktycznie przydało by się wyjaśnienie.
ootbak22
Posty: 75
Rejestracja: 10 sie 2019, 12:13
Has thanked: 21 times
Been thanked: 48 times

Re: Uśpieni Bogowie / Sleeping Gods (Ryan Laukat)

Post autor: ootbak22 »

elbruus pisze: 28 wrz 2021, 17:15 A czy może ktoś napisać jak jest z wyborami odnośnie paragrafów? Gdzieś czytałem zarzut, że często wybieranie pierwszej opcji z kilku jest pozytywne lub negatywne, teraz konkretnie nie pamiętam. Ale chodziło o to, że któraś z opcji w paragrafach była często pozytywna/negatywna.
Ogólnie można się spodziewać mniej więcej co się wydarzy przy danym wyborze (czy to będzie złe czy dobre lub czy może skończyć się walka...), choć kilka x byłem zaskoczony. Wybór często jest podyktowany tym jakie postaci są akurat wypoczęte i czy jest szansa na zdanie testu, bo każdy wybór ma inny test do zdania.
Awatar użytkownika
Blacksad
Posty: 284
Rejestracja: 14 lut 2014, 01:02
Lokalizacja: Łódź
Has thanked: 35 times
Been thanked: 9 times

Re: Uśpieni Bogowie / Sleeping Gods (Ryan Laukat)

Post autor: Blacksad »

W nawiązaniu do powyższego - czy pozytywny wybór (pomoc staruszce, uwolnienie kogoś itd) zawsze determinuje pozytywne skutki? Innymi słowy czy zachowania powiedzmy "niehonorowe" są w jakimś sensie nagradzane/karcone? Żebym był dobrze zrozumiany - czy w o ogóle kalkulacja się opłaca i na ile? Bo może po prostu lepiej dać się prowadzić historii i niezależnie od wyborów gdzieś tam dopłyniemy... lepiej, gorzej, ale nie będzie to miało znaczenia
Awatar użytkownika
Lothrain
Posty: 3410
Rejestracja: 18 sty 2011, 12:45
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 142 times
Been thanked: 300 times

Re: Uśpieni Bogowie / Sleeping Gods (Ryan Laukat)

Post autor: Lothrain »

Blacksad pisze: 28 wrz 2021, 22:46 W nawiązaniu do powyższego - czy pozytywny wybór (pomoc staruszce, uwolnienie kogoś itd) zawsze determinuje pozytywne skutki? Innymi słowy czy zachowania powiedzmy "niehonorowe" są w jakimś sensie nagradzane/karcone? Żebym był dobrze zrozumiany - czy w o ogóle kalkulacja się opłaca i na ile? Bo może po prostu lepiej dać się prowadzić historii i niezależnie od wyborów gdzieś tam dopłyniemy... lepiej, gorzej, ale nie będzie to miało znaczenia
W Sleeping Gods nie grałem, ale patrząc na inne gry a la paragrafowe Laukata, pozytywny wybór nie zawsze miał pozytywne skutki. Czasem osoba, której pomogliśmy okazywała się potworem i potrafiła nam dowalić, a czasem słuszniejsza była decyzja "niehonorowa". Ot, przygoda...
Banan2
Posty: 2616
Rejestracja: 12 maja 2009, 09:28
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 118 times
Been thanked: 67 times

Re: Uśpieni Bogowie / Sleeping Gods (Ryan Laukat)

Post autor: Banan2 »

Czy dobrze rozumiem? W podstawce jest 1 kampania na 10-20 h, ale można to przejść kilka razy. Dodatki rozszerzają uniwersum (wydłużają czas kampanii).
Pozdrawiam
Moja kolekcja
10% rabatu w planszomanii, 7% w 3Trollach, 5% w Battle Models
Awatar użytkownika
akahoshi
Posty: 902
Rejestracja: 07 maja 2015, 08:32
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 27 times
Been thanked: 26 times

Re: Uśpieni Bogowie / Sleeping Gods (Ryan Laukat)

Post autor: akahoshi »

Tak, z tym, że za pierwszym podejściem odkryjesz ~20% mapy.
Moja groteka
Nieoficjalne FAQ do Robinsona
"Kiedy jesteś martwy, to nie wiesz, że jesteś martwy. Stanowi to problem tylko dla innych. Kiedy jesteś głupi, jest dokładnie tak samo."
Michael E. Brown
Awatar użytkownika
japanczyk
Moderator
Posty: 10917
Rejestracja: 26 gru 2018, 08:19
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3352 times
Been thanked: 3210 times

Re: Uśpieni Bogowie / Sleeping Gods (Ryan Laukat)

Post autor: japanczyk »

Banan2 pisze: 29 wrz 2021, 09:11 Czy dobrze rozumiem? W podstawce jest 1 kampania na 10-20 h, ale można to przejść kilka razy. Dodatki rozszerzają uniwersum (wydłużają czas kampanii).
Pozdrawiam
Tak konkretnie to jest cały świat do odkrycia, a mechanika gry sprawia, że jedno przejście to 15-20h gry i pozwala Ci odkryć 15% tego świata

Tak jak w 7th Continent czt Tainted Grail - masz swiat na kartach, ale jest mało roawdopodobne ze odkryjesz calosc za jednym przejściem
pegzi
Posty: 538
Rejestracja: 14 maja 2013, 08:57
Has thanked: 6 times
Been thanked: 36 times
Kontakt:

Re: Uśpieni Bogowie / Sleeping Gods (Ryan Laukat)

Post autor: pegzi »

Nasza recenzja dla zainteresowanych: https://dicelandblog.pl/recenzja-490-sleeping-gods/
Awatar użytkownika
tomuch
Posty: 1901
Rejestracja: 21 gru 2012, 03:17
Lokalizacja: zza winkla
Has thanked: 147 times
Been thanked: 172 times

Re: Uśpieni Bogowie / Sleeping Gods (Ryan Laukat)

Post autor: tomuch »

japanczyk pisze: 29 wrz 2021, 09:17 ale jest mało roawdopodobne ze odkryjesz calosc za jednym przejściem
Mało prawdopodobne czy niemożliwe, bo jednak jest różnica. Ktoś z nas tu na forum ma w podpisie cytat z Pracheta, że mało prawdopodobne zdarza się w dziewięciu na dziesięć przypadków.
kolekcja
rabaty: Planszostrefa 11%, Planszomania 7%, 3trolle 7%, Rebel 5%, Cdp 5%, Aleplanszowki 5%, Mepel 5%
Awatar użytkownika
japanczyk
Moderator
Posty: 10917
Rejestracja: 26 gru 2018, 08:19
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3352 times
Been thanked: 3210 times

Re: Uśpieni Bogowie / Sleeping Gods (Ryan Laukat)

Post autor: japanczyk »

Mechanicznie niemożliwe
Awatar użytkownika
yosz
Posty: 6357
Rejestracja: 22 lut 2008, 22:51
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 192 times
Been thanked: 488 times
Kontakt:

Re: Uśpieni Bogowie / Sleeping Gods (Ryan Laukat)

Post autor: yosz »

Jedna kampania to 54 tury. Na mapie masz 18 stron i na każdej po około 5-8 miejsc do zwiedzenia i 5 obszarów. Żeby przepłynąć między obszarami trzeba wykonać akcję. Dla uproszczenia załóżmy że jeden obszar -> jedna eksploracja, jednocześnie obniżając liczbę miejsc do znalezienia do 5 na stronę.

18 * 5 = 90 miejsc do eksploracji
w swojej turze wykonujesz dwie akcje więc płynięcie + eksloracja = 90 tur na zwiedzenie wszystkiego. Więc przynajmniej 2 kampanie gdybyśmy tylko pływali i ekslorowali. Ale to bardzo zaniżona estymacja. Poza tym trzeba robić inne rzeczy. CZasami trzeba wrócić w to samo miejsce. Czyli w praktyce po 4 pełnych kampaniach pewnie będzie można powiedzieć że było się wszędzie. 4 kampanie po około 15h = 60h grania. Założmy że jedno posiedzenie to 2h - 30 wieczór na ogranie gry.

I wtedy dochodzą dodatki ;)
ZnadPlanszy | YouTube
Always keep at the back of your mind the possibility that you're dead wrong. -- T. Pratchett --
Awatar użytkownika
Evokenx
Posty: 275
Rejestracja: 10 lip 2020, 16:14
Lokalizacja: Śląsk
Has thanked: 525 times
Been thanked: 52 times

Re: Uśpieni Bogowie / Sleeping Gods (Ryan Laukat)

Post autor: Evokenx »

Ja szczerze mówiąc to sobie nie wyobrażam żebym przechodził taka grę 3 raz tylko po to żeby zamiast wybierać opcje A i B wybrać teraz opcje C... Czy te wybory w grze mają aż takie znaczenie, że fabuła się trochę różni i przeżywam nowe przygody. Czy wybory różnią się tylko tym na która wyspę popłynę a ogólny feeling fabuły i przygody pozostaje bez zmian?
Kal-El83
Posty: 1139
Rejestracja: 03 sty 2015, 17:28
Lokalizacja: Kołobrzeg
Has thanked: 240 times
Been thanked: 122 times

Re: Uśpieni Bogowie / Sleeping Gods (Ryan Laukat)

Post autor: Kal-El83 »

@up
Ja to rozumiem tak, że aby poznać wszystkie/większośc historii i miejsc będzie trzeba przejść grę kilka razy. Pewnie część miejsc będzie trzeba odwiedzić ponownie gdyż będziesz miał wymagany ekwipunek/towarzysza, żeby „pchnąć fabułę”. Raczej nie chodzi o to żeby chodzić w te same mkiejsca i przechodzić je innym atrynutem.
Niegdyś Azazelek, narodzony na nowo jako Kal-El83 ;)
Awatar użytkownika
Lothrain
Posty: 3410
Rejestracja: 18 sty 2011, 12:45
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 142 times
Been thanked: 300 times

Re: Uśpieni Bogowie / Sleeping Gods (Ryan Laukat)

Post autor: Lothrain »

Ja się zastanawiam na ile teksty fabularne rozwinęły skrzydła w stosunku do Górą i Dołem, czy Bliżej i Dalej. Przy Górą i Dołem wynudziłem się niestety, a teksty były dla znacznie młodszego odbiorcy. Jak to jest w Uśpionych Bogach?
Awatar użytkownika
japanczyk
Moderator
Posty: 10917
Rejestracja: 26 gru 2018, 08:19
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3352 times
Been thanked: 3210 times

Re: Uśpieni Bogowie / Sleeping Gods (Ryan Laukat)

Post autor: japanczyk »

Evokenx pisze: 29 wrz 2021, 22:43 Ja szczerze mówiąc to sobie nie wyobrażam żebym przechodził taka grę 3 raz tylko po to żeby zamiast wybierać opcje A i B wybrać teraz opcje C...
Ale to przecież nie tak, ze tylko wybory sie różnią
Masz caly swiat do poznania nie musisz caly czas eksplorować tych samych miejsc zeby wybrać inna opcje
Awatar użytkownika
ave.crux
Posty: 1593
Rejestracja: 20 maja 2021, 08:34
Lokalizacja: Piekary Śląskie
Has thanked: 721 times
Been thanked: 1078 times

Re: Uśpieni Bogowie / Sleeping Gods (Ryan Laukat)

Post autor: ave.crux »

Evokenx pisze: 29 wrz 2021, 22:43 Ja szczerze mówiąc to sobie nie wyobrażam żebym przechodził taka grę 3 raz tylko po to żeby zamiast wybierać opcje A i B wybrać teraz opcje C...
Również miałem takie wątpliwości. The Dice Tower recenzując pokazało taką planszetkę(picrel). Gierka stawia swoją regrywalność na maksowanie zbieractwa przedmiotów i poznawanie różnych zakończeń. Jednym się to podoba, innym nie. Osobiście mam mieszane uczucia, bo wiem po sobie, że przechodząc gry komputerowe posiadające różne zakończenia (poza fantastycznym Stanley's Parable), przechodziłem je raz, a resztę zakończeń oglądałem na youtube. Pytanie, czy gra się jakoś zmieni, czy będzie to ta sama przygoda z odmienną końcówką?
Obrazek
Nic na siłę, wszystko młotkiem. Wieczne narzekanie obrzydza radość grania.
Awatar użytkownika
Lucky Duck Games
Posty: 474
Rejestracja: 24 lut 2020, 13:28
Has thanked: 50 times
Been thanked: 1028 times

Re: Uśpieni Bogowie / Sleeping Gods (Ryan Laukat)

Post autor: Lucky Duck Games »

Evokenx pisze: 29 wrz 2021, 22:43 Ja szczerze mówiąc to sobie nie wyobrażam żebym przechodził taka grę 3 raz tylko po to żeby zamiast wybierać opcje A i B wybrać teraz opcje C... Czy te wybory w grze mają aż takie znaczenie, że fabuła się trochę różni i przeżywam nowe przygody. Czy wybory różnią się tylko tym na która wyspę popłynę a ogólny feeling fabuły i przygody pozostaje bez zmian?
W bardzo dużym skrócie - grając raz odkryjesz ok 25-30% zawartości.
To nie jest tak, że przyponownym zagraniu spotkasz tych samych bohaterów/sytuacje i jedynie dokonasz innych wyborów.
Zapewne w minimalnym stopniu mogą się pewne aspekty powtórzyć (jakieś kluczowe punkty), ale zdecydowanie będzie odkrywać po prostu rzeczy, których jeszcze nie widziałeś :)
Awatar użytkownika
Evokenx
Posty: 275
Rejestracja: 10 lip 2020, 16:14
Lokalizacja: Śląsk
Has thanked: 525 times
Been thanked: 52 times

Re: Uśpieni Bogowie / Sleeping Gods (Ryan Laukat)

Post autor: Evokenx »

Rozumiem, że po prostu będę podróżować do miejsc w których jeszcze nie byłem i będę stawiany przed decyzjami przed którymi wcześniej nie stawalem? A jak to jest z różnica tych wysp? Czy to coś w stylu że na wyspie A będę mieć 5 kamieni do zebrania i krokodyla do pokonania (taki przykład:)) Za to na wyspie B będę mieć 5 drewna do zebrania i np. tygrysa do zabicia? Jeżeli tak to trochę słabo, ale może jakoś fabularnie się to broni i głównie po to będę chciał odkrywać nowe rzeczy?

Naprawdę jestem chętny na te grę, ale już sam nie wiem... :)
Awatar użytkownika
japanczyk
Moderator
Posty: 10917
Rejestracja: 26 gru 2018, 08:19
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3352 times
Been thanked: 3210 times

Re: Uśpieni Bogowie / Sleeping Gods (Ryan Laukat)

Post autor: japanczyk »

Evokenx pisze: 30 wrz 2021, 13:42 Rozumiem, że po prostu będę podróżować do miejsc w których jeszcze nie byłem i będę stawiany przed decyzjami przed którymi wcześniej nie stawalem? A jak to jest z różnica tych wysp? Czy to coś w stylu że na wyspie A będę mieć 5 kamieni do zebrania i krokodyla do pokonania (taki przykład:)) Za to na wyspie B będę mieć 5 drewna do zebrania i np. tygrysa do zabicia? Jeżeli tak to trochę słabo, ale może jakoś fabularnie się to broni i głównie po to będę chciał odkrywać nowe rzeczy?

Naprawdę jestem chętny na te grę, ale już sam nie wiem... :)
Obejrzyj gameplay yosza albo poczytaj więcej o samej grze, bo brzmisz jakbys w ogole nie zadal sobie trudu zeby sprawdzić cokolwiek i oczekujesz ze kazdy poda Ci na tacy odpowiedzi
ODPOWIEDZ