Smoki (NK) - pytania o zasady

Masz wątpliwości w sprawie zasad jakiejś gry? Zamiast pisać na forum ogólnym, wyszukaj dedykowany wątek na tym podforum i w nim zadaj pytanie.
Awatar użytkownika
Lothrain
Posty: 3410
Rejestracja: 18 sty 2011, 12:45
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 142 times
Been thanked: 300 times

Smoki (NK) - pytania o zasady

Post autor: Lothrain »

Pytanie dotyczy karty promocyjnej "Atak kruka". Czy zamieniając dowolną kartę ze swojego snu mogę też zamienić kartę nieodkrytą? Zakładam, że tak, bo mogę zamienić dowolną. A czy kartę, którą oddaję przeciwnikowi odwracam tak jak w przypadku "Kruczego kręgu", czy pozostawiam ją zakrytą?
Pioorek
Posty: 6
Rejestracja: 01 lis 2016, 13:57

Re: Smoki (Nasza Księgarnia)

Post autor: Pioorek »

Grę mam od wczoraj i widzę, że nikt nie odpowiedział wcześniej a sam mam wątpliwości dotyczące Ataku Kruka.. Odpowiadając na pytania: skoro możemy zamienić dowolną to znaczy, że zakrytą też. Z kolei zgodnie z zasadami dokładania kart do snu: "Kartę dokładaną do snu zawsze kładzie się obrazkiem do góry" - nawet jeżeli oddajemy zakrytą kartę musimy ją u przeciwnika odsłonić.

Ale mam ja mam inny problem: czy jeżeli jest napisane: "następnie gracz zamienia miejscami 1 dowolną kartę ze swojego snu z 1 dowolną kartą ze snu innego gracza" to znaczy, że mogę od razu oddać właśnie dodany Atak Kruka? W przypadku Kruczego Gniazda w instrukcji jest napisane, że można zamienić miejscami dwie dowolne karty za wyjątkiem Kruczego Gniazda. W przypadku Ataku Kruka takiego komentarza nie ma - czy jest to pomyłka w instrukcji czy rzeczywiście można zamienić także właśnie dodaną kartę?
Awatar użytkownika
Nasza Księgarnia
Posty: 159
Rejestracja: 14 lis 2016, 10:47
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 25 times
Been thanked: 164 times
Kontakt:

Re: Smoki (NK) - pytania o zasady

Post autor: Nasza Księgarnia »

Lothrain pisze: 06 kwie 2021, 21:44 Pytanie dotyczy karty promocyjnej "Atak kruka". Czy zamieniając dowolną kartę ze swojego snu mogę też zamienić kartę nieodkrytą? Zakładam, że tak, bo mogę zamienić dowolną. A czy kartę, którą oddaję przeciwnikowi odwracam tak jak w przypadku "Kruczego kręgu", czy pozostawiam ją zakrytą?
Tak, można zamienić dowolną kartę również nieodkrytą. Należy przy tym pamiętać, że odgórna zasada gry mówi (różowa ramka 5 strona instrukcji), że kartę dokładaną do snu zawsze kładzie się obrazkiem do góry (nie ważne czy u siebie czy u innego gracza).
Pioorek pisze: 18 gru 2022, 17:20 Grę mam od wczoraj i widzę, że nikt nie odpowiedział wcześniej a sam mam wątpliwości dotyczące Ataku Kruka.. Odpowiadając na pytania: skoro możemy zamienić dowolną to znaczy, że zakrytą też. Z kolei zgodnie z zasadami dokładania kart do snu: "Kartę dokładaną do snu zawsze kładzie się obrazkiem do góry" - nawet jeżeli oddajemy zakrytą kartę musimy ją u przeciwnika odsłonić.

Ale mam ja mam inny problem: czy jeżeli jest napisane: "następnie gracz zamienia miejscami 1 dowolną kartę ze swojego snu z 1 dowolną kartą ze snu innego gracza" to znaczy, że mogę od razu oddać właśnie dodany Atak Kruka? W przypadku Kruczego Gniazda w instrukcji jest napisane, że można zamienić miejscami dwie dowolne karty za wyjątkiem Kruczego Gniazda. W przypadku Ataku Kruka takiego komentarza nie ma - czy jest to pomyłka w instrukcji czy rzeczywiście można zamienić także właśnie dodaną kartę?
Nie. Instrukcja promki wymaga doprecyzowania (nowa wersja będzie niedługo na naszej stronie). Po dołożeniu Ataku kruka do swojego snu, gracz zamienia miejscami 1 dowolną kartę ze swojego snu (z wyjątkiem Ataku kruka) z 1 dowolną kartą ze snu innego gracza.
Awatar użytkownika
sirafin
Posty: 2715
Rejestracja: 21 sie 2009, 14:17
Lokalizacja: Gdańsk
Been thanked: 150 times

Re: Smoki (NK) - pytania o zasady

Post autor: sirafin »

Nasza Księgarnia pisze: 20 gru 2022, 11:22(…)
Skorzystam z okazji, że można dostać informację z pierwszej ręki :)

Czy karta „Krucze gniazdo” wywiera również efekt, gdy otrzymujemy ją od sąsiedniego gracza albo gdy odkrywamy ją na koniec rundy? Żaden z przykładów w instrukcji nie uwzględnia tych szczególnych sytuacji, aby to jednoznacznie rozstrzygnąć.
BECAUSE I'M BATMAN!

Moje planszówki
Awatar użytkownika
ave.crux
Posty: 1586
Rejestracja: 20 maja 2021, 08:34
Lokalizacja: Piekary Śląskie
Has thanked: 717 times
Been thanked: 1061 times

Re: Smoki (NK) - pytania o zasady

Post autor: ave.crux »

Instrukcja mówi o tym, że sam musisz ją wziąć
Obrazek
Nic na siłę, wszystko młotkiem. Wieczne narzekanie obrzydza radość grania.
Awatar użytkownika
sirafin
Posty: 2715
Rejestracja: 21 sie 2009, 14:17
Lokalizacja: Gdańsk
Been thanked: 150 times

Re: Smoki (NK) - pytania o zasady

Post autor: sirafin »

Dzięki z odpowiedź! Mimo wszystko ten zapis nie jest wymogiem zawężającym kryteria, tylko dopiskiem upewniającym, że nie trzeba takiej karty dobrać w ciemno. Jeśli miał być takim wymogiem, to szkoda, że nie został ujęty precyzyjniej (np. "może ją wykorzystać tylko wtedy, gdy wziął ją z zakrytego albo odkrytego stosu").
BECAUSE I'M BATMAN!

Moje planszówki
Hela80
Posty: 1
Rejestracja: 03 sie 2023, 21:21

Re: Smoki (NK) - pytania o zasady

Post autor: Hela80 »

Dzień dobry, również będę wdzięczna za odpowiedź: czy jeśli karta odbicia lustrzanego kopiuje wartość karty, która zarazem jest równa tej, która znajduje się nad lub pod nią, to czy następnie karta odbicia się zeruje?
Obrazek
kuba32
Posty: 327
Rejestracja: 23 sie 2021, 17:01
Has thanked: 219 times
Been thanked: 192 times

Re: Smoki (NK) - pytania o zasady

Post autor: kuba32 »

Hela80 pisze: 03 sie 2023, 21:27 Dzień dobry, również będę wdzięczna za odpowiedź: czy jeśli karta odbicia lustrzanego kopiuje wartość karty, która zarazem jest równa tej, która znajduje się nad lub pod nią, to czy następnie karta odbicia się zeruje?
Obrazek
Nie, bo kopiowana jest wartość karty, a zerują się tylko te same karty, a nie karty o tych samych wartościach. Także za ostatnia kolumnę gracz dostaje 18 pkt.
xilk
Posty: 911
Rejestracja: 15 paź 2014, 19:16
Has thanked: 1074 times
Been thanked: 102 times

Re: Smoki (NK) - pytania o zasady

Post autor: xilk »

Hela80 pisze: 03 sie 2023, 21:27 Dzień dobry, również będę wdzięczna za odpowiedź: czy jeśli karta odbicia lustrzanego kopiuje wartość karty, która zarazem jest równa tej, która znajduje się nad lub pod nią, to czy następnie karta odbicia się zeruje?
Masz w instrukcji, że nie zeruje:
"Jeśli w którejś kolumnie leżą karty o tej samej wartości, gracz dostaje za nie 0 punktów. Karta Odbicie w wodzie nie może być jedną z tych kart."

Swoją drogą, pytanie - skąd pochodzi karta z "9" leżąca w górnym wierszu?
Awatar użytkownika
ave.crux
Posty: 1586
Rejestracja: 20 maja 2021, 08:34
Lokalizacja: Piekary Śląskie
Has thanked: 717 times
Been thanked: 1061 times

Re: Smoki (NK) - pytania o zasady

Post autor: ave.crux »

xilk pisze: 03 sie 2023, 22:28 Swoją drogą, pytanie - skąd pochodzi karta z "9" leżąca w górnym wierszu?
Promocyjna.
Nic na siłę, wszystko młotkiem. Wieczne narzekanie obrzydza radość grania.
ODPOWIEDZ