Jak gry zyskują na cenie.

Tutaj można dyskutować na tematy ogólnie związane z grami planszowymi, nie powiązane z konkretnym tytułem.
fruityguy
Posty: 27
Rejestracja: 20 kwie 2020, 21:54
Has thanked: 13 times
Been thanked: 1 time

Jak gry zyskują na cenie.

Post autor: fruityguy »

Witam, tak jak w temacie chciałbym zasiać ziarenko do dyskusji co do zjawiska zmiennej wartości planszówek. Ogólnie jest zasada, że im mniejszy nakład czy w ogóle brak aktualnego dodruku potrafią wywindować potężnie dany tytuł. Dla przykładu jakiś czas temu polowałem na Królewskiego Golema do Alchemików i te kilka sztuk, które były gdzieś wystawiane i ogłaszane chodziły za 200-250zł. Aż któregoś dnia pojawił się dodruk za jedyne 80zł.
Zastanawia mnie jedna rzecz. Żaden ze mnie handlarz, ale chodzi mi po głowie pomysł zakupu całego zestawu Robinsona z obecnej kampanii za 335 ojro. Czy takie tytuły dajmy na to po roku/dwóch lat zyskują na wartości czy trzeba się raczej liczyć, że to wywindowana cena ze względu na nowość. Nie chciałbym wywalić półtora tysia na coś co po roku za rozsądnie używany stan będzie kosztować o 1/3 mniej. Pozdro i dzięki za odpowiedzi.
Awatar użytkownika
XLR8
Posty: 1685
Rejestracja: 16 lis 2020, 18:11
Has thanked: 281 times
Been thanked: 882 times

Re: Jak gry zyskują na cenie.

Post autor: XLR8 »

Z reguły wszystkie KS jeśli okażą się dobre to nie tracą na cenie, a wręcz przeciwnie nawet zyskują. Z Robinsonem może być problem, bo to tytuł, który już od dawna jest na rynku. Prawdopodobnie na początku straci na wartości ale jeśli nie będą robić dodruku czyli kolejnej kampanii to za 2-3 lata na pewno jego wartość zacznie rosnąć.

Wszystko dzięki napływaniu nowych ludzi do hobby.
Awatar użytkownika
Markus
Posty: 2454
Rejestracja: 04 mar 2005, 00:35
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 563 times
Been thanked: 273 times

Re: Jak gry zyskują na cenie.

Post autor: Markus »

I tak po mieszkaniach gry stały się instrumentem pozwalającym ochronić pieniądze przed spadkiem wartości :) :D
Wybaczcie, nie mogłem się powstrzymać.
Nie sądziłem że doczekam czasów spekulacji na kolorowym kartonie.
Awatar użytkownika
XLR8
Posty: 1685
Rejestracja: 16 lis 2020, 18:11
Has thanked: 281 times
Been thanked: 882 times

Re: Jak gry zyskują na cenie.

Post autor: XLR8 »

Markus pisze: 11 kwie 2021, 12:19 I tak po mieszkaniach gry stały się instrumentem pozwalającym ochronić pieniądze przed spadkiem wartości :) :D
Wybaczcie, nie mogłem się powstrzymać.
Nie sądziłem że doczekam czasów spekulacji na kolorowym kartonie.
A co w tym niby dziwnego? Ludzie spekulują na wszystkim od zarania dziejów.
Z resztą OP chyba chodzi o to czy jeśli kiedyś tę grę sprzeda to czy sporo na niej straci.
Awatar użytkownika
Markus
Posty: 2454
Rejestracja: 04 mar 2005, 00:35
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 563 times
Been thanked: 273 times

Re: Jak gry zyskują na cenie.

Post autor: Markus »

Czemu mnie to dziwi? Bo to tylko karton drukowany w dużym (zazwyczaj) nakładzie. Bez przesłanek aby miał trzymać wartość (i dobry stan) w dłuższej perspektywie (wystarczy zrobić dodruk, prawda spekulanci na Arkham LCG PL :D )
Gry nie są rzeczą ponadczasową jak biżuteria, porcelana itp poprostu masowy karton.
Awatar użytkownika
Zet
Posty: 1362
Rejestracja: 26 paź 2006, 00:08
Lokalizacja: Sosnowiec
Has thanked: 162 times
Been thanked: 162 times

Re: Jak gry zyskują na cenie.

Post autor: Zet »

Markus pisze: 11 kwie 2021, 12:30 Czemu mnie to dziwi? Bo to tylko karton drukowany w dużym (zazwyczaj) nakładzie. Bez przesłanek aby miał trzymać wartość (i dobry stan) w dłuższej perspektywie (wystarczy zrobić dodruk, prawda spekulanci na Arkham LCG PL :D )
Gry nie są rzeczą ponadczasową jak biżuteria, porcelana itp poprostu masowy karton.
Zapomniałeś, jaką wartość może mieć kawałek papieru z jednej strony posmarowany klejem i z ząbkowanymi brzegami. A jak jeszcze ma wydrukowany błędnie obrazek, to już kosmiczne pieniądze.
Babik
Posty: 245
Rejestracja: 08 maja 2013, 18:55
Lokalizacja: Kołobrzeg
Has thanked: 214 times
Been thanked: 72 times

Re: Jak gry zyskują na cenie.

Post autor: Babik »

O banknotach już nie wspominając. ;)
"Życie społeczne wyposażone jest w ponadbiologiczne formy użyczające mu wyższe wartości w postaci zabaw lub gier. W nich właśnie społeczeństwo wyraża swoje poglądy na świat i życie".
Johan Huizinga, Homo ludens
Argue
Posty: 436
Rejestracja: 06 lis 2017, 18:07
Lokalizacja: Orzesze
Has thanked: 7 times
Been thanked: 85 times

Re: Jak gry zyskują na cenie.

Post autor: Argue »

Generalnie w trochę innym tonie ten sam temat przeze mnie omowiony ;)
viewtopic.php?f=64&t=70871
rdbeni0
Posty: 402
Rejestracja: 19 sty 2020, 00:06
Has thanked: 65 times
Been thanked: 72 times

Re: Jak gry zyskują na cenie.

Post autor: rdbeni0 »

jest dużo czynników:
-- inflacja
-- ogólny rozwój rynku (coraz więcej osób gra, ale też coraz więcej graczy wychowanych na latach 90-tych ma różne wspomnienia ogólnie związane z grami); coraz więcej kapitału na rynku
-- nakład: duży lub mały
-- (popularni, dobrze widoczni) recenzenci, którzy daną grę wypromują/zbluzgają
-- pandemia, zmiany zachowań społecznych
-- kwestia podpisanych umów, pomiędzy wydawcami, wydawnictwami, czy dane wydawnictwo np. nie zbankrutowało, czy się rozwija/zwija, co ma w planach, ile będzie wydawanych dodatków
-- ogólna popularność, przystępnosć danej gry
-- ale też nie zawsze, bo gry rzadkie i elitarne mogą znacznie bardziej wzrosnąć od tych pop-owych

Trzeba wziać pod uwagę, że wzrost ceny =/= wzrost wartości
Czasami jest to równoznaczne, ale nie zawsze.
Szczególnie w czasach inflacji i różnych zawirowań makroekonomicznych.
Awatar użytkownika
BOLLO
Posty: 5281
Rejestracja: 24 mar 2020, 23:39
Lokalizacja: Bielawa
Has thanked: 1087 times
Been thanked: 1706 times
Kontakt:

Re: Jak gry zyskują na cenie.

Post autor: BOLLO »

Markus pisze: 11 kwie 2021, 12:30 Czemu mnie to dziwi? Bo to tylko karton drukowany w dużym (zazwyczaj) nakładzie. Bez przesłanek aby miał trzymać wartość (i dobry stan) w dłuższej perspektywie (wystarczy zrobić dodruk, prawda spekulanci na Arkham LCG PL :D )
Gry nie są rzeczą ponadczasową jak biżuteria, porcelana itp poprostu masowy karton.
Powiedz to ludziom co mają grają i kolekcjonują Magic The Gathering :mrgreen:
Albo osobą co za grube pieniądze zbierają pudełka po zapałkach......planszówki mógłby spokojnie stać się inwestycją ale problemem jest ich magazynowanie i jak dla mnie nie odparta chęć zagrania w dany tytuł co zmniejsza jej wartość.
Asurmar
Posty: 325
Rejestracja: 22 mar 2019, 08:54
Has thanked: 118 times
Been thanked: 175 times

Re: Jak gry zyskują na cenie.

Post autor: Asurmar »

Nie wszystkie gry zyskują na cenie. Ja posiadam kilka gier, które z pewnością straciły na wartości, np. "Alchemicus", "7 dni Westerplatte", "Najemnicy", "Wiek Pary", "Metro", "Łowcy Skarbów", "Pośród Gwiazd", "X-Wing", "Laguna".
Wszystkie te gry skończyły się u wydawców i nie miały wielkiego nakładu. Mimo to były swego czasu na wyprzedażach a teraz można je kupić za grosze na OLX. Ja akurat kupowałem je w normalnych cenach (niektóre taniej, bo za 50 - 80 zł).
Awatar użytkownika
Bruno
Posty: 2023
Rejestracja: 27 lip 2017, 19:13
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 1503 times
Been thanked: 1151 times

Re: Jak gry zyskują na cenie.

Post autor: Bruno »

Asurmar pisze: 13 kwie 2021, 15:39 Nie wszystkie gry zyskują na cenie. Ja posiadam kilka gier, które z pewnością straciły na wartości...
W odpowiednio długiej perspektywie czasowej też mogą zyskać. Zobacz, po ile teraz chodzą takie gnioty jak "Komandosi" Ertrobu. Oczywiście swoje znaczenie będzie też miał całkowity nakład danego tytułu.
Jesteś szczęśliwym posiadaczem np. Gloomhaven? Masz więc egzemplarz tej gry, a nie jej kopię. To znacząca różnica ;-)
Druga edycja GWT: pacholęta wznoszą domy w krainie My little pony.
Kupię kryształy many ze starej edycji Mage Knighta!
Awatar użytkownika
Markus
Posty: 2454
Rejestracja: 04 mar 2005, 00:35
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 563 times
Been thanked: 273 times

Re: Jak gry zyskują na cenie.

Post autor: Markus »

BOLLO pisze: 13 kwie 2021, 15:07
Markus pisze: 11 kwie 2021, 12:30 Czemu mnie to dziwi? Bo to tylko karton drukowany w dużym (zazwyczaj) nakładzie. Bez przesłanek aby miał trzymać wartość (i dobry stan) w dłuższej perspektywie (wystarczy zrobić dodruk, prawda spekulanci na Arkham LCG PL :D )
Gry nie są rzeczą ponadczasową jak biżuteria, porcelana itp poprostu masowy karton.
Powiedz to ludziom co mają grają i kolekcjonują Magic The Gathering :mrgreen:
Albo osobą co za grube pieniądze zbierają pudełka po zapałkach......planszówki mógłby spokojnie stać się inwestycją ale problemem jest ich magazynowanie i jak dla mnie nie odparta chęć zagrania w dany tytuł co zmniejsza jej wartość.

Chyba dotknąłeś sedna problemu.
Stan fizyczny gier w dłuższej perspektywie.
Żetony wymiętoszone palcami tłustymi od czipsów :D , karty wygięte w łuk bo niektórzy boją się że im ktoś podejrzy itp :D czy zwykłe fizyczne zużycie (ścieranie plansz, żetonów, kart).
W wcześniejszym postach przywołano kolekcjonowanie znaczków. Nie jesteśmy w stanie osiągnąć takiej jakości przechowywania i dbania o planszówki jaki reprezentują filateliści dbający o swoje znaczki.
Chyba nie możnaby foli ściągać z gier.

W przypadku MtG poddaję się :D (tam chyba też występuje wysoka dbałość o najdroższe karty)
Awatar użytkownika
hipcio_stg
Posty: 1803
Rejestracja: 07 gru 2016, 16:30
Has thanked: 78 times
Been thanked: 334 times

Re: Jak gry zyskują na cenie.

Post autor: hipcio_stg »

Markus pisze: 13 kwie 2021, 16:07
W przypadku MtG poddaję się :D (tam chyba też występuje wysoka dbałość o najdroższe karty)
W MTG występuje dzisiaj dbałość o wszystkie karty! W czasach kiedy protektory czy koszulki na karty były deficytem dzisiaj to standard. Nie widziałem nikogo kto gra w MTG bez koszulek.
Awatar użytkownika
BOLLO
Posty: 5281
Rejestracja: 24 mar 2020, 23:39
Lokalizacja: Bielawa
Has thanked: 1087 times
Been thanked: 1706 times
Kontakt:

Re: Jak gry zyskują na cenie.

Post autor: BOLLO »

hipcio_stg pisze: 15 kwie 2021, 14:41
Markus pisze: 13 kwie 2021, 16:07
W przypadku MtG poddaję się :D (tam chyba też występuje wysoka dbałość o najdroższe karty)
W MTG występuje dzisiaj dbałość o wszystkie karty! W czasach kiedy protektory czy koszulki na karty były deficytem dzisiaj to standard. Nie widziałem nikogo kto gra w MTG bez koszulek.
Powiem wiecej. Jakies 22 lat temu jak gralem w MTG to robilem sam folijki za pomoca zgrzewarki do zywnosci. Wszystko na wymiar pracy masa krzywo i nierowno ale nie bylo tak naprawde gdzie kupic protektorki. Przynajmniej nie wiedzialem ze takie cos isnieje w sklepach.
ODPOWIEDZ