Mosaic: A Story of Civilization (Glenn Drover)

Tutaj można dyskutować o konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SĄ INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
Awatar użytkownika
Protoplasm
Posty: 289
Rejestracja: 17 cze 2010, 23:13
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 7 times
Been thanked: 1 time

Re: Mosaic: A Story of Civilization (Glenn Drover)

Post autor: Protoplasm »

chrislion73 pisze: 07 cze 2023, 23:03
Protoplasm pisze: 07 cze 2023, 18:42
chrislion73 pisze: 07 cze 2023, 18:25 Czy ktoś może powiedzieć, jak Mosaic działa na 2 osoby? Jest ok, czy lepiej sobie odpuścić tą grę jesli miałoby się grać tylko w 2os?
Moim zdaniem fatalnie. Jest zbyt długi, jesteś zmuszony do blokowania przeciwnika w każdym regionie aby nie odskoczył przy punktacji. Skutkuje to wiecznym przeliczaniem regionów, co jest cholernie męczące. Mówię to jako fan Dominant Species gdzie lubię przeliczać heksy :mrgreen: Dodatkowo talia technologii może się "zaciąć" bo nie podchodzą karty które potrzebujesz, a sposobów rotacji kart jest jak na lekarstwo.

Mosaic uwielbiam, ale nigdy nie zasiądę do niego w dwie osoby.
Dzięki za informację, ale się zastanawiam jak w takim razie można w Mosaic grać solo? Jest jakaś automa?
Niestety tylko w wersji Colossus. Instrukcja i "nieoficjalna" klon jest na BGG :wink: https://boardgamegeek.com/thread/308429 ... 2#42283602
chrislion73
Posty: 37
Rejestracja: 08 lip 2018, 21:56
Has thanked: 4 times
Been thanked: 11 times

Re: Mosaic: A Story of Civilization (Glenn Drover)

Post autor: chrislion73 »

Dzięki za ostrzeżenie:) Chyba sobie odpuszczę Mosaic - większość gier gramy w dwie osoby.
wronek_87
Posty: 82
Rejestracja: 30 lis 2016, 10:27
Has thanked: 2 times
Been thanked: 6 times

Re: Mosaic: A Story of Civilization (Glenn Drover)

Post autor: wronek_87 »

chrislion73 pisze: 08 cze 2023, 10:15 Dzięki za ostrzeżenie:) Chyba sobie odpuszczę Mosaic - większość gier gramy w dwie osoby.
Ja się dobrze bawiłem w dwie osoby i przeciwnik również (ale to opinia po jednej rozgrywce, bo dopiero niedawno otrzymałem swój egzemplarz). Miałem wrażenie, że trochę długo czekałem na "uruchomienie" końca rozgrywki. W sumie to karty "Punktacji imperium" nie weszły w trakcie rozgrywki, więc wywołaliśmy koniec przez opróżnienie 2 z 3 stosów kafelków (i przez to tylko 1x zapunktowały wpływy w prowincjach).
Hrosskar
Posty: 355
Rejestracja: 30 cze 2020, 18:36
Has thanked: 73 times
Been thanked: 77 times

Re: Mosaic: A Story of Civilization (Glenn Drover)

Post autor: Hrosskar »

wronek_87 pisze: 16 cze 2023, 10:08
chrislion73 pisze: 08 cze 2023, 10:15 Dzięki za ostrzeżenie:) Chyba sobie odpuszczę Mosaic - większość gier gramy w dwie osoby.
Ja się dobrze bawiłem w dwie osoby i przeciwnik również (ale to opinia po jednej rozgrywce, bo dopiero niedawno otrzymałem swój egzemplarz). Miałem wrażenie, że trochę długo czekałem na "uruchomienie" końca rozgrywki. W sumie to karty "Punktacji imperium" nie weszły w trakcie rozgrywki, więc wywołaliśmy koniec przez opróżnienie 2 z 3 stosów kafelków (i przez to tylko 1x zapunktowały wpływy w prowincjach).
Ile zajęła Wam rozgrywka?
chrislion73
Posty: 37
Rejestracja: 08 lip 2018, 21:56
Has thanked: 4 times
Been thanked: 11 times

Re: Mosaic: A Story of Civilization (Glenn Drover)

Post autor: chrislion73 »

wronek_87 pisze: 16 cze 2023, 10:08
chrislion73 pisze: 08 cze 2023, 10:15 Dzięki za ostrzeżenie:) Chyba sobie odpuszczę Mosaic - większość gier gramy w dwie osoby.
Ja się dobrze bawiłem w dwie osoby i przeciwnik również (ale to opinia po jednej rozgrywce, bo dopiero niedawno otrzymałem swój egzemplarz). Miałem wrażenie, że trochę długo czekałem na "uruchomienie" końca rozgrywki. W sumie to karty "Punktacji imperium" nie weszły w trakcie rozgrywki, więc wywołaliśmy koniec przez opróżnienie 2 z 3 stosów kafelków (i przez to tylko 1x zapunktowały wpływy w prowincjach).
Daj znać jak oceniasz po kilku grach na dwie osoby.
Hrosskar
Posty: 355
Rejestracja: 30 cze 2020, 18:36
Has thanked: 73 times
Been thanked: 77 times

Re: Mosaic: A Story of Civilization (Glenn Drover)

Post autor: Hrosskar »

Wczoraj zagrałem na 2 osoby i było bardzo fajnie. Owszem, chwilami był zastój kart na niektórych polach, ale dosłownie kilka rund. Gra się szybko i dość dynamicznie rundy. Ogólnie nie jest to wielce skomplikowana gra do wytłumaczenia, ale możliwości jest bardzo dużo, co można zrobić.

Gra zajmuje bardzo dużo miejsca, na 2 osoby było na styk na stole 90x160. Na zdjęciu w trakcie gry.

Zagrałbym z chęcią w więcej osób, ale pewnie max 4, żeby nie czekać za długo na swoją kolej. Wtedy na pewno dużo bardziej trzeba myśleć taktycznie, co za towary schodzą z planszy, jakie gdzie zostają karty itp.

Obrazek
sferoida
Posty: 79
Rejestracja: 11 sty 2021, 13:13
Lokalizacja: Słupsk
Has thanked: 30 times
Been thanked: 50 times

Re: Mosaic: A Story of Civilization (Glenn Drover)

Post autor: sferoida »

Czytam i obserwuję wątek, a jako wielki miłośnik Ark Novy, w którą gram z żoną, powoli się przekonuję. Mimo, ze będziemy w większości grać w 2 osoby.
Nawijajcie makaron na uszy dalej i na pewno zaraz zamówię.
A właśnie, porównując do Arki, to ... ?
pozdrawiam Radek
Awatar użytkownika
Hardkor
Posty: 4464
Rejestracja: 15 paź 2019, 11:20
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 1350 times
Been thanked: 846 times
Kontakt:

Re: Mosaic: A Story of Civilization (Glenn Drover)

Post autor: Hardkor »

sferoida pisze: 17 cze 2023, 10:28 Czytam i obserwuję wątek, a jako wielki miłośnik Ark Novy, w którą gram z żoną, powoli się przekonuję. Mimo, ze będziemy w większości grać w 2 osoby.
Nawijajcie makaron na uszy dalej i na pewno zaraz zamówię.
A właśnie, porównując do Arki, to ... ?
Całkiem inny klimat. Mosaic prostrzy jest, ale za to wygląda bardziej efekciarsko na stole. Na 2 osoby nie wiem, wydaje mi się, że Ark Nova lepsza, ale nie grałem w Mosaic w 2 osoby.
Posiadam najwyższy (3%) rabat w aleplanszowki - jeśli chce skorzystać to daj znać. Jestem prawie ciągle przy komputerze (praca zdalna), więc szybko odpiszę :)
PanFantomas
Posty: 593
Rejestracja: 02 lut 2019, 08:41
Has thanked: 136 times
Been thanked: 507 times

Re: Mosaic: A Story of Civilization (Glenn Drover)

Post autor: PanFantomas »

.
Ostatnio zmieniony 20 lut 2024, 16:29 przez PanFantomas, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
michal2014
Posty: 273
Rejestracja: 08 lut 2014, 15:37
Lokalizacja: Piaseczno koło Warszawy
Has thanked: 11 times
Been thanked: 15 times

Re: Mosaic: A Story of Civilization (Glenn Drover)

Post autor: michal2014 »

Witam

Czy ktoś już grał solo i czy warto kupić pod taki wariant? Coś wiecej mozecie napisać?

Czy wariant solo to tylko karty automy i instrukcja?

Z góry dziękuję.
_______________________________________
Michał
Moje Gry
Mój Archiwalny wątek sprzedażowy
Hrosskar
Posty: 355
Rejestracja: 30 cze 2020, 18:36
Has thanked: 73 times
Been thanked: 77 times

Re: Mosaic: A Story of Civilization (Glenn Drover)

Post autor: Hrosskar »

michal2014 pisze: 20 cze 2023, 11:32 Witam

Czy ktoś już grał solo i czy warto kupić pod taki wariant? Coś wiecej mozecie napisać?

Czy wariant solo to tylko karty automy i instrukcja?

Z góry dziękuję.
Tryb solo jest tylko w wersji Colossus, która się wyprzedała po stronie wydawcy. Tak, to tylko karty i instrukcja. Co do samego trybu, to słyszałem dobre opinie, ale nie grałem jeszcze z nim.
ednyfed
Posty: 58
Rejestracja: 06 maja 2020, 00:05
Has thanked: 4 times
Been thanked: 34 times

Re: Mosaic: A Story of Civilization (Glenn Drover)

Post autor: ednyfed »

Mocno rozważałem zakup wersji retail (no sorry, ale 700 zł to mogę wydać co najwyżej na mięsistego Lacerdę, a nie grę o trudności poniżej 3.00 na BGG :wink: ) i chyba po raz pierwszy w mojej planszówkowej karierze entuzjazm został zastąpiony rozczarowaniem. A wszystko za sprawą polityki oryginalnego wydawcy.
Zrobili grę Euro, ale tor punktacji wsadzili jedynie do edycji deluxe:-D
Nie wiem, może uznali, że zrobienie toru punktacji wokół planszy (w wersji retail) będzie szpecące.:-D
Nawet Concordia, w której punkty liczy się na koniec ma takowy tor.
Szacunek dla Portalu, że chyba próbuje jakoś ratować sytuację i do zakupionego u nich w przedsprzedaży egzemplarza dodaje notes punktacji.
To samo plansze XL ,dostępne oddzielnie, dostosowane chyba(w zamiarze wydawcy) tylko do edycji deluxe (brak kompatybilnych znaczników w wersji retail). I tu chyba Portal zadziałał by dodać do tych plansz dopasowane dyski? Jeśli tak to szacunek dla nich.
Trzecia łyżka dziegciu - tryb solo tylko w edycji deluxe. Dziwne, biorąc pod uwagę że do masowego odbiorcy trafia jednak edycja retailowa. A ta automa mogłaby ponoć uatrakcyjnić rozgrywki dwuosobowe.
Sumarycznie rzecz ujmując - wielka szkoda, bo gra mogłaby się przyjąć na rynku (ze względu na płynność rozgrywki oraz lekkość )jak Ark Nova lub Ziemia. Ja z racji kuriozalnych decyzji oryginalnego wydawcy mówię grze pas. :wink:
PanFantomas
Posty: 593
Rejestracja: 02 lut 2019, 08:41
Has thanked: 136 times
Been thanked: 507 times

Re: Mosaic: A Story of Civilization (Glenn Drover)

Post autor: PanFantomas »

.
Ostatnio zmieniony 20 lut 2024, 16:29 przez PanFantomas, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
michal2014
Posty: 273
Rejestracja: 08 lut 2014, 15:37
Lokalizacja: Piaseczno koło Warszawy
Has thanked: 11 times
Been thanked: 15 times

Re: Mosaic: A Story of Civilization (Glenn Drover)

Post autor: michal2014 »

Dzięki.
Też myslę o wersji retarail i zorganizowaniu sobie kart i instrukcji.
Widzę, ze na BGG ludzie sobie skanują.
PanFantomas pisze: 20 cze 2023, 12:57
michal2014 pisze: 20 cze 2023, 11:32 Witam

Czy ktoś już grał solo i czy warto kupić pod taki wariant? Coś wiecej mozecie napisać?

Czy wariant solo to tylko karty automy i instrukcja?

Z góry dziękuję.
Zerknij na mój film powyżej. Pokazuję tam na czym polega wariant solo i co wchodzi w jego skład.
_______________________________________
Michał
Moje Gry
Mój Archiwalny wątek sprzedażowy
Awatar użytkownika
Hardkor
Posty: 4464
Rejestracja: 15 paź 2019, 11:20
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 1350 times
Been thanked: 846 times
Kontakt:

Re: Mosaic: A Story of Civilization (Glenn Drover)

Post autor: Hardkor »

michal2014 pisze: 20 cze 2023, 13:51 Dzięki.
Też myslę o wersji retarail i zorganizowaniu sobie kart i instrukcji.
Widzę, ze na BGG ludzie sobie skanują.
PanFantomas pisze: 20 cze 2023, 12:57
michal2014 pisze: 20 cze 2023, 11:32 Witam

Czy ktoś już grał solo i czy warto kupić pod taki wariant? Coś wiecej mozecie napisać?

Czy wariant solo to tylko karty automy i instrukcja?

Z góry dziękuję.
Zerknij na mój film powyżej. Pokazuję tam na czym polega wariant solo i co wchodzi w jego skład.
Jak coś to samemu można stworzyć plik z punktacją. Zrobiłem taki, z 15 minut roboty w excelu. I jest lepszy niż ten od twórców. Minus taki, że nosisz stos kartek w pudełku
Posiadam najwyższy (3%) rabat w aleplanszowki - jeśli chce skorzystać to daj znać. Jestem prawie ciągle przy komputerze (praca zdalna), więc szybko odpiszę :)
Awatar użytkownika
michal2014
Posty: 273
Rejestracja: 08 lut 2014, 15:37
Lokalizacja: Piaseczno koło Warszawy
Has thanked: 11 times
Been thanked: 15 times

Re: Mosaic: A Story of Civilization (Glenn Drover)

Post autor: michal2014 »

Plik z punktają to pikuś, bardzie chodzi o skany kart do solo.
_______________________________________
Michał
Moje Gry
Mój Archiwalny wątek sprzedażowy
Pynio
Posty: 860
Rejestracja: 14 sty 2013, 14:16
Has thanked: 122 times
Been thanked: 112 times

Re: Mosaic: A Story of Civilization (Glenn Drover)

Post autor: Pynio »

Nie no... nie dostarczenie żadnego toru punktowego w grze to jest kompletne kpina. Oczywiście można sobie w desce gwoździem punkty zaznaczać, ale chyba nie o to chodzi. Sam mam wersję Collosus i jest tor jak i notesik.

Co do plansz XL, to chyba ktoś nie widział gry. Normalne rozłożenie wszystkiego już na 3 osoby zajmuje praktycznie cały stół o wymiarach 100x180 cm. Do plansz XL to chyba trzeba mieć ze 3m stołu. Zwykłe planszetki są duże.

Co do kart solo, to pewnie skanem nie pomogę, ale myślę, że mógłbym przygotować plik z treścią z kart. Wrzucicie sobie jakieś rysunki z mid journey i znając życie będzecie mieli ładniejsze karty niż w oryginale ;)
Hrosskar
Posty: 355
Rejestracja: 30 cze 2020, 18:36
Has thanked: 73 times
Been thanked: 77 times

Re: Mosaic: A Story of Civilization (Glenn Drover)

Post autor: Hrosskar »

Tor punktacji mnie osobiście jakoś bardzo nie był potrzebny. Wystarczy, że przy każdym punktowaniu imperium zanotujesz sobie punkty kto ile dostał, bo resztę punktów liczysz na sam koniec. Generalnie oryginalny wydawca dodał tor punktacji na prośbę wspierających, jeżeli dobrze pamiętam.

Co do plansz xxl to możliwe, że trochę lepiej organizują przestrzeń gracza, ale już dla 2 osób bez tych plansz mój stół 90x160 był na styk. Z planszami XXL musiałbym go rozłożyć...

Notes punktacji też nie jest jakiś wielce przydatny. Jak wiesz za co liczyć punkty, a nie jest to skomplikowane, to podliczenie punktów nie sprawia dużo problemów.
Lopezzo
Posty: 60
Rejestracja: 30 gru 2010, 21:28
Has thanked: 3 times
Been thanked: 10 times

Re: Mosaic: A Story of Civilization (Glenn Drover)

Post autor: Lopezzo »

Macie gdzies jakis film jak to wszystko ułozyc w wersji colosus? Dodatkowo podpowiedzcie czy kartony ktore są w tej wersji to sa do odłozenia? Bo nie ma raczej sensu trzymac razem z plastikiem ?
Hrosskar
Posty: 355
Rejestracja: 30 cze 2020, 18:36
Has thanked: 73 times
Been thanked: 77 times

Re: Mosaic: A Story of Civilization (Glenn Drover)

Post autor: Hrosskar »

W tych 6 dużych pojemnikach trzymam wszystkie figurki danego koloru, w dwóch podłużnych mam surowce i monety a tym ostatnim pojemniku trzymam wszystkie potrzebne żetony towarów, które kładziesz na plansze, plus Cuda. Na wierzch idzie notes, plansze gracza i główna plansza.

Generalnie z papierowych rzeczy, to tylko te żetony zostają, resztę można odłożyć.
yoyocmg
Posty: 258
Rejestracja: 18 wrz 2016, 11:49
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 28 times
Been thanked: 18 times

Re: Mosaic: A Story of Civilization (Glenn Drover)

Post autor: yoyocmg »

Pytanie do osób, które mają wersje od Portalu, też macie dwie instrukcje i tylko 3 karty pomocy?
kaem87
Posty: 44
Rejestracja: 31 gru 2015, 10:15
Has thanked: 6 times
Been thanked: 3 times

Re: Mosaic: A Story of Civilization (Glenn Drover)

Post autor: kaem87 »

yoyocmg pisze: 22 cze 2023, 14:28 Pytanie do osób, które mają wersje od Portalu, też macie dwie instrukcje i tylko 3 karty pomocy?
Tak, wszystkie wersje mają taką dziwną niespodziankę ;) Dla mnie to trochę niezrozumiałe ale cóż...
Hrosskar
Posty: 355
Rejestracja: 30 cze 2020, 18:36
Has thanked: 73 times
Been thanked: 77 times

Re: Mosaic: A Story of Civilization (Glenn Drover)

Post autor: Hrosskar »

2 instrukcje były jednym ze SG ;)
kaem87
Posty: 44
Rejestracja: 31 gru 2015, 10:15
Has thanked: 6 times
Been thanked: 3 times

Re: Mosaic: A Story of Civilization (Glenn Drover)

Post autor: kaem87 »

Hrosskar pisze: 22 cze 2023, 14:51 2 instrukcje były jednym ze SG ;)
Czyli społeczność nie ufundowała pozostałych 3 SG z kartami pomocy ;D

BTW pięknie wydana gra. Już nie mogę doczekać się rozgrywki.
Awatar użytkownika
Mortinista
Posty: 362
Rejestracja: 17 wrz 2019, 23:57
Has thanked: 243 times
Been thanked: 158 times

Re: Mosaic: A Story of Civilization (Glenn Drover)

Post autor: Mortinista »

Myślicie, że będzie jeszcze dodruk wersji Colossus ? Nie zdążyłem kupić , a Portal wszystko wyprzedał niestety.
ODPOWIEDZ