Spiel Des Jahres 2021

Tutaj można dyskutować na tematy ogólnie związane z grami planszowymi, nie powiązane z konkretnym tytułem.
Awatar użytkownika
Neoptolemos
Posty: 1977
Rejestracja: 09 sty 2014, 18:30
Has thanked: 192 times
Been thanked: 875 times

Spiel Des Jahres 2021

Post autor: Neoptolemos »

Został ogłoszone nominacje do tegorocznych nagród Spiel des Jahres:

https://www.spiel-des-jahres.de/nominie ... le-2021-2/

Czy tylko mnie lekko zszokowały Fantastyczne Światy? Raz że nominacja w kategorii Kennerspiel, a dwa, że mam poczucie, że ta gra wyszła już mega dawno temu...
Game developer w Lucky Duck Games
Autor bloga Karta - stół!
Redaktor Board Times
Awatar użytkownika
garg
Posty: 4492
Rejestracja: 16 wrz 2009, 15:26
Lokalizacja: Warszawa/Zielonka
Has thanked: 1450 times
Been thanked: 1104 times

Re: Spiel Des Jahres 2021

Post autor: garg »

Pewnie dopiero teraz wyszła w Niemczech - to jest kazus np. Qwirkle, których premiera niemiecka była kilka lat po światowej i gra z opóźnieniem zdobyły nagrodę.

A po lekturze listy nominowanych, to nie mam pojęcia, co może wygrać nagrodę główną, ale w Kennerspiel obstawiam Paleo. W ostatnim numerze Spielboxa wszyscy recenzenci rozpływali się nad nim w zachwytach.
Mam / Sprzedam/wymienię
(Może nie wystawiłem, ale też chętnie wymienię)

Najstarszy offtop świata: Ceterum censeo Carthaginem esse delendam ;-)
Awatar użytkownika
MichalStajszczak
Posty: 9479
Rejestracja: 31 sty 2005, 19:42
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 511 times
Been thanked: 1449 times
Kontakt:

Re: Spiel Des Jahres 2021

Post autor: MichalStajszczak »

Neoptolemos pisze: 17 maja 2021, 11:41 ta gra wyszła już mega dawno temu...
Generalnie do Spiel des Jahres kandydują gry, które zostały wydane w Niemczech od 1 stycznia poprzedniego roku. Z informacji na bgg można wywnioskować, że w Niemczech gra ukazała się dopiero w roku 2020. Np. najstarsza niemieckojęzyczna recenzja jest sprzed 6 miesięcy.
Awatar użytkownika
wildatheart
Posty: 76
Rejestracja: 03 lut 2021, 14:07
Has thanked: 21 times
Been thanked: 29 times

Re: Spiel Des Jahres 2021

Post autor: wildatheart »

Nie grałam w ponad połowę, ale chyba sensowne nominacje, nie? Te, które miałam okazję z tych wypróbować faktycznie były super.

Zastanawia mnie też ten Aeon's End w wyróżnieniach? Czy tu też chodzi o to, że dopiero co wyszedł w Niemczech?
Awatar użytkownika
MichalStajszczak
Posty: 9479
Rejestracja: 31 sty 2005, 19:42
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 511 times
Been thanked: 1449 times
Kontakt:

Re: Spiel Des Jahres 2021

Post autor: MichalStajszczak »

wildatheart pisze: 17 maja 2021, 13:08 Zastanawia mnie też ten Aeon's End w wyróżnieniach? Czy tu też chodzi o to, że dopiero co wyszedł w Niemczech?
Tak. Wpis na bgg z 1 lutego bieżącego roku:
Aeon’s End ist schon seit mehreren Jahren im Ausland ein Hit. Auf Boardgamegeek.com steht es seit geraumer Zeit unter den beliebtesten 100 Brettspielen und wird von seinen vielen Fans geliebt. Viele Erweiterungen und sogar eine Legacy-Variante sind seitdem bereits erschienen. In Deutschland hatte das Spiel erst in diesem Jahr seinen Veröffentlichungstermin.
co po polsku znaczy:
Aeon's End już od wielu lat jest zagranicą hitem. Na bgg jest wśród 100 ulubionych gier i ma wielu fanów. Wydanych zostało wiele dodatków a nawet wersja legacy. W Niemczech gra została wydana dopiero w tym roku.
Awatar użytkownika
Koklusz
Posty: 116
Rejestracja: 26 lis 2020, 16:47
Has thanked: 29 times
Been thanked: 40 times

Re: Spiel Des Jahres 2021

Post autor: Koklusz »

Mi się z kolei bardzo spodobały wyróżnienia Kinderspiele:
- Kapt'n Kuller
- Hipp Hopp Hippo

Jestem ciekaw czy w Polsce się pojawią, ale i tak pewnie na nie zapoluje.
Co prawda niedługo moje dzieciaki wyrosną tych gier, ale te tytuły zapowiadają się na całkiem przyjemną rozrywkę.
Awatar użytkownika
Neoptolemos
Posty: 1977
Rejestracja: 09 sty 2014, 18:30
Has thanked: 192 times
Been thanked: 875 times

Re: Spiel Des Jahres 2021

Post autor: Neoptolemos »

No to mamy komplet - MicroMacro, Paleo i Dragomino.
Wszystkie 3 będą po polsku ;) MicroMacro i Paleo od LDG (MicroMacro właśnie ma premierę, Paleo w listopadzie), a Dragomino od FoxGames.
Game developer w Lucky Duck Games
Autor bloga Karta - stół!
Redaktor Board Times
Awatar użytkownika
roadrunner
Posty: 536
Rejestracja: 22 sie 2013, 12:30
Has thanked: 261 times
Been thanked: 274 times

Re: Spiel Des Jahres 2021

Post autor: roadrunner »

Skoro do KdJ nominowali Fantastyczne światy i Arnaka to tylko odzwierciedla moją przekrojową opinię o grach wydanych przez ostatnie ~2 lata*, lol.
Jasne, w każdym plebiscycie nominacje są subiektywne. Tylko, że gdybym zobaczył na liście więcej solidnych tytułów (jak, nie szukając daleko, Barrage), to subiektywizm w wersji SdJ wywoływałby mniej beki, a śladowe przynajmniej uznanie.

*
Spoiler:
Mam | Mogę zagrać | Udane transakcje: 100+ na forum, 6 na FB
Hejtowałem Kaskadię przed tym, jak się opamiętaliście. ;)
Sprzedam: dobre gry @Dział Handlu | Kupię: Tokaido: Rozdroża i inne @Kupię
100P |> Moje top
Awatar użytkownika
BOLLO
Posty: 5324
Rejestracja: 24 mar 2020, 23:39
Lokalizacja: Bielawa
Has thanked: 1091 times
Been thanked: 1722 times
Kontakt:

Re: Spiel Des Jahres 2021

Post autor: BOLLO »

Kto w DE podaje gry do nominacji?
Awatar użytkownika
MichalStajszczak
Posty: 9479
Rejestracja: 31 sty 2005, 19:42
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 511 times
Been thanked: 1449 times
Kontakt:

Re: Spiel Des Jahres 2021

Post autor: MichalStajszczak »

BOLLO pisze: 28 lip 2021, 07:06 Kto w DE podaje gry do nominacji?
Chyba ta sama ekipa, która przydziela nagrody.
Ostatnio zmieniony 30 lip 2021, 08:47 przez MichalStajszczak, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
BOLLO
Posty: 5324
Rejestracja: 24 mar 2020, 23:39
Lokalizacja: Bielawa
Has thanked: 1091 times
Been thanked: 1722 times
Kontakt:

Re: Spiel Des Jahres 2021

Post autor: BOLLO »

czyli nie jest tak że głosują na te tytuły ludzie jak w naszym przypadku GramPrix?
Awatar użytkownika
japanczyk
Moderator
Posty: 11178
Rejestracja: 26 gru 2018, 08:19
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3392 times
Been thanked: 3311 times

Re: Spiel Des Jahres 2021

Post autor: japanczyk »

BOLLO pisze: 28 lip 2021, 12:22 czyli nie jest tak że głosują na te tytuły ludzie jak w naszym przypadku GramPrix?
To nie plebiscyt, tylko prestizowa nagroda. O wszystkim rpzeczytasz tutaj: https://www.spiel-des-jahres.de/en/faq/
Who is on the “Spiel des Jahres” jury?
The jury consists of critics from German-speaking countries. There is no target figure, it is not automatically assumed that old jury members have to leave when new ones join and vice versa. Jury members work as journalists and write about games. They work for “Spiel des Jahres” on a voluntary basis.

Who can be a member of the jury?
Jury members must be games critics working for German-language media – and have enough experience to have proved their competence. Jury members keep a look out for colleagues who meet this description and decide on new admissions by a vote. You cannot make an application yourself. Anyone who has anything to do with games design, production or marketing cannot become or remain a jury member.
gogovsky
Posty: 2271
Rejestracja: 25 sty 2018, 23:48
Has thanked: 473 times
Been thanked: 518 times

Re: Spiel Des Jahres 2021

Post autor: gogovsky »

japanczyk pisze: 28 lip 2021, 12:37
BOLLO pisze: 28 lip 2021, 12:22 czyli nie jest tak że głosują na te tytuły ludzie jak w naszym przypadku GramPrix?
To nie plebiscyt, tylko prestizowa nagroda. O wszystkim rpzeczytasz tutaj: https://www.spiel-des-jahres.de/en/faq/
Who is on the “Spiel des Jahres” jury?
The jury consists of critics from German-speaking countries. There is no target figure, it is not automatically assumed that old jury members have to leave when new ones join and vice versa. Jury members work as journalists and write about games. They work for “Spiel des Jahres” on a voluntary basis.

Who can be a member of the jury?
Jury members must be games critics working for German-language media – and have enough experience to have proved their competence. Jury members keep a look out for colleagues who meet this description and decide on new admissions by a vote. You cannot make an application yourself. Anyone who has anything to do with games design, production or marketing cannot become or remain a jury member.
Czyli nie różni się niczym od Gram Prix, kilku ludzie subiektywnie ocenia tytuły, jest ich tylko mniej, niż w Planszowym Gram Prix :) Przypominam, że głos dziennikarza jest tyle samo wart co mój i Japańczyka :)
Firma Rebel niech się zajmie wydaniem gry Domek, bo tylko do tego się nadaje.
Awatar użytkownika
rastula
Posty: 10023
Rejestracja: 04 sty 2012, 01:02
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 1277 times
Been thanked: 1309 times

Re: Spiel Des Jahres 2021

Post autor: rastula »

Ale nie ma przymusu korzystania z rekomendacji SDJ. Choć z drugiej strony nigdy się nie zawiodłem na zwyciezcach tej nagrody -zawsze na poziomie gry.
Awatar użytkownika
MichalStajszczak
Posty: 9479
Rejestracja: 31 sty 2005, 19:42
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 511 times
Been thanked: 1449 times
Kontakt:

Re: Spiel Des Jahres 2021

Post autor: MichalStajszczak »

gogovsky pisze: 28 lip 2021, 22:33 Przypominam, że głos dziennikarza jest tyle samo wart co mój i Japańczyka
W plebiscycie Gram Prix oczywiście tak. A w Spiel des Jahres będzie liczył się tak samo dopiero wtedy, gdy zostaniecie stałymi recenzentami gier w niemieckojęzycznych czasopismach.
gogovsky
Posty: 2271
Rejestracja: 25 sty 2018, 23:48
Has thanked: 473 times
Been thanked: 518 times

Re: Spiel Des Jahres 2021

Post autor: gogovsky »

MichalStajszczak pisze: 28 lip 2021, 22:56
gogovsky pisze: 28 lip 2021, 22:33 Przypominam, że głos dziennikarza jest tyle samo wart co mój i Japańczyka
W plebiscycie Gram Prix oczywiście tak. A w Spiel des Jahres będzie liczył się tak samo dopiero wtedy, gdy zostaniecie stałymi recenzentami gier w niemieckojęzycznych czasopismach.
Mówię ogólnie w życiu :)
Firma Rebel niech się zajmie wydaniem gry Domek, bo tylko do tego się nadaje.
Awatar użytkownika
garg
Posty: 4492
Rejestracja: 16 wrz 2009, 15:26
Lokalizacja: Warszawa/Zielonka
Has thanked: 1450 times
Been thanked: 1104 times

Re: Spiel Des Jahres 2021

Post autor: garg »

gogovsky pisze: 28 lip 2021, 22:33
japanczyk pisze: 28 lip 2021, 12:37
BOLLO pisze: 28 lip 2021, 12:22 czyli nie jest tak że głosują na te tytuły ludzie jak w naszym przypadku GramPrix?
To nie plebiscyt, tylko prestizowa nagroda. O wszystkim rpzeczytasz tutaj: https://www.spiel-des-jahres.de/en/faq/
Who is on the “Spiel des Jahres” jury?
The jury consists of critics from German-speaking countries. There is no target figure, it is not automatically assumed that old jury members have to leave when new ones join and vice versa. Jury members work as journalists and write about games. They work for “Spiel des Jahres” on a voluntary basis.

Who can be a member of the jury?
Jury members must be games critics working for German-language media – and have enough experience to have proved their competence. Jury members keep a look out for colleagues who meet this description and decide on new admissions by a vote. You cannot make an application yourself. Anyone who has anything to do with games design, production or marketing cannot become or remain a jury member.
Czyli nie różni się niczym od Gram Prix, kilku ludzie subiektywnie ocenia tytuły, jest ich tylko mniej, niż w Planszowym Gram Prix :) Przypominam, że głos dziennikarza jest tyle samo wart co mój i Japańczyka :)
Podobnie, jak przy wyborze Samochodu Roku - jestem tak samo dobrym pomysłem na jurora, jak dziennikarze motoryzacyjni :lol: .
Mam / Sprzedam/wymienię
(Może nie wystawiłem, ale też chętnie wymienię)

Najstarszy offtop świata: Ceterum censeo Carthaginem esse delendam ;-)
gogovsky
Posty: 2271
Rejestracja: 25 sty 2018, 23:48
Has thanked: 473 times
Been thanked: 518 times

Re: Spiel Des Jahres 2021

Post autor: gogovsky »

garg pisze: 28 lip 2021, 23:22
gogovsky pisze: 28 lip 2021, 22:33
japanczyk pisze: 28 lip 2021, 12:37

To nie plebiscyt, tylko prestizowa nagroda. O wszystkim rpzeczytasz tutaj: https://www.spiel-des-jahres.de/en/faq/

Czyli nie różni się niczym od Gram Prix, kilku ludzie subiektywnie ocenia tytuły, jest ich tylko mniej, niż w Planszowym Gram Prix :) Przypominam, że głos dziennikarza jest tyle samo wart co mój i Japańczyka :)
Podobnie, jak przy wyborze Samochodu Roku - jestem tak samo dobrym pomysłem na jurora, jak dziennikarze motoryzacyjni :lol: .
Hmm a w czym głos dziennikarza jest lepszy od Twojego w głosowaniu na grę roku? No średnie porównanie skoro planszówek zagrasz w rok ze 100, a 30 autami z listy nominowanych raczej nie pojedziesz, więc argument z czapy.
Firma Rebel niech się zajmie wydaniem gry Domek, bo tylko do tego się nadaje.
Awatar użytkownika
garg
Posty: 4492
Rejestracja: 16 wrz 2009, 15:26
Lokalizacja: Warszawa/Zielonka
Has thanked: 1450 times
Been thanked: 1104 times

Re: Spiel Des Jahres 2021

Post autor: garg »

gogovsky pisze: 29 lip 2021, 00:02
garg pisze: 28 lip 2021, 23:22
gogovsky pisze: 28 lip 2021, 22:33

Czyli nie różni się niczym od Gram Prix, kilku ludzie subiektywnie ocenia tytuły, jest ich tylko mniej, niż w Planszowym Gram Prix :) Przypominam, że głos dziennikarza jest tyle samo wart co mój i Japańczyka :)
Podobnie, jak przy wyborze Samochodu Roku - jestem tak samo dobrym pomysłem na jurora, jak dziennikarze motoryzacyjni :lol: .
Hmm a w czym głos dziennikarza jest lepszy od Twojego w głosowaniu na grę roku? No średnie porównanie skoro planszówek zagrasz w rok ze 100, a 30 autami z listy nominowanych raczej nie pojedziesz, więc argument z czapy.
Dlaczego nie pojadę? Od czego są jazdy próbne w salonach?
Mam / Sprzedam/wymienię
(Może nie wystawiłem, ale też chętnie wymienię)

Najstarszy offtop świata: Ceterum censeo Carthaginem esse delendam ;-)
gogovsky
Posty: 2271
Rejestracja: 25 sty 2018, 23:48
Has thanked: 473 times
Been thanked: 518 times

Re: Spiel Des Jahres 2021

Post autor: gogovsky »

garg pisze: 29 lip 2021, 00:11
gogovsky pisze: 29 lip 2021, 00:02
garg pisze: 28 lip 2021, 23:22
Podobnie, jak przy wyborze Samochodu Roku - jestem tak samo dobrym pomysłem na jurora, jak dziennikarze motoryzacyjni :lol: .
Hmm a w czym głos dziennikarza jest lepszy od Twojego w głosowaniu na grę roku? No średnie porównanie skoro planszówek zagrasz w rok ze 100, a 30 autami z listy nominowanych raczej nie pojedziesz, więc argument z czapy.
Dlaczego nie pojadę? Od czego są jazdy próbne w salonach?
Ciągle w czym przykładowo Twoja opinia na temat np. hmm Everdell jest gorsza od Gambita ?:D Hmm jazda próbna godzinkę, a dziennikarz motoryzacyjny może mieć to auto na miesiąc w każdych warunkach, żeby napisać recenzję do Autoświatu. Jeśli uważasz się za gorszego(Twoje opinie są mniej warte) od dziennikarz SDJ to po prostu i po ludzku Ci współczuję i tyle ;)
Firma Rebel niech się zajmie wydaniem gry Domek, bo tylko do tego się nadaje.
Awatar użytkownika
garg
Posty: 4492
Rejestracja: 16 wrz 2009, 15:26
Lokalizacja: Warszawa/Zielonka
Has thanked: 1450 times
Been thanked: 1104 times

Re: Spiel Des Jahres 2021

Post autor: garg »

gogovsky pisze: 29 lip 2021, 00:13
garg pisze: 29 lip 2021, 00:11
gogovsky pisze: 29 lip 2021, 00:02
Hmm a w czym głos dziennikarza jest lepszy od Twojego w głosowaniu na grę roku? No średnie porównanie skoro planszówek zagrasz w rok ze 100, a 30 autami z listy nominowanych raczej nie pojedziesz, więc argument z czapy.
Dlaczego nie pojadę? Od czego są jazdy próbne w salonach?
Ciągle w czym przykładowo Twoja opinia na temat np. hmm Everdell jest gorsza od Gambita ?:D Hmm jazda próbna godzinkę, a dziennikarz motoryzacyjny może mieć to auto na miesiąc w każdych warunkach, żeby napisać recenzję do Autoświatu. Jeśli uważasz się za gorszego (Twoje opinie są mniej warte) od dziennikarz SDJ to po prostu i po ludzku Ci współczuję i tyle ;)
Czuję się niezrozumiany - nie ja czuję się gorszy, tylko uważam, że moja opinia jest mniej miarodajna, niż dziennikarza motoryzacyjnego. To zdecydowanie nie jest to samo.

Po prostu osoba, która poświęciła kilkanaście tysięcy godzin na zgłębienie jakiegoś tematu ma prawdopodobnie szerszą perspektywę i więcej ciekawego do powiedzenia, niż początkujący.

I jeszcze tylko disclaimer - razem z Gambitem jesteśmy członkami jury konkursu Planszowa Gra Roku :D .
Mam / Sprzedam/wymienię
(Może nie wystawiłem, ale też chętnie wymienię)

Najstarszy offtop świata: Ceterum censeo Carthaginem esse delendam ;-)
Awatar użytkownika
hipcio_stg
Posty: 1804
Rejestracja: 07 gru 2016, 16:30
Has thanked: 78 times
Been thanked: 337 times

Re: Spiel Des Jahres 2021

Post autor: hipcio_stg »

rastula pisze: 28 lip 2021, 22:51 Ale nie ma przymusu korzystania z rekomendacji SDJ. Choć z drugiej strony nigdy się nie zawiodłem na zwyciezcach tej nagrody -zawsze na poziomie gry.
Ja się zawiodłem na Puerto Rico. Niby wszystko na papierze było cacy i jako eurosucharzysta powinienem łyknąć bez popity. Nie usiadło. Jedna z dwóch gier jakie sprzedałem, bo nie usiadły.
Awatar użytkownika
MichalStajszczak
Posty: 9479
Rejestracja: 31 sty 2005, 19:42
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 511 times
Been thanked: 1449 times
Kontakt:

Re: Spiel Des Jahres 2021

Post autor: MichalStajszczak »

hipcio_stg pisze: 29 lip 2021, 08:27
rastula pisze: 28 lip 2021, 22:51 Ale nie ma przymusu korzystania z rekomendacji SDJ. Choć z drugiej strony nigdy się nie zawiodłem na zwyciezcach tej nagrody -zawsze na poziomie gry.
Ja się zawiodłem na Puerto Rico. Niby wszystko na papierze było cacy i jako eurosucharzysta powinienem łyknąć bez popity. Nie usiadło. Jedna z dwóch gier jakie sprzedałem, bo nie usiadły.
I pewnie dlatego Puerto Rico nagrody Spiel des Jahres nigdy nie zdobyło. :D
Awatar użytkownika
Curiosity
Administrator
Posty: 8801
Rejestracja: 03 wrz 2012, 14:08
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 2710 times
Been thanked: 2396 times

Re: Spiel Des Jahres 2021

Post autor: Curiosity »

MichalStajszczak pisze: 29 lip 2021, 09:42
hipcio_stg pisze: 29 lip 2021, 08:27 Ja się zawiodłem na Puerto Rico
I pewnie dlatego Puerto Rico nagrody Spiel des Jahres nigdy nie zdobyło. :D
Sugerujesz, że to przez hipcio_stg?
Jesteś tu od niedawna? Masz pytania co do funkcjonowania forum? Pisz.
Regulamin forum || Regulamin podforum handlowego
Awatar użytkownika
MichalStajszczak
Posty: 9479
Rejestracja: 31 sty 2005, 19:42
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 511 times
Been thanked: 1449 times
Kontakt:

Re: Spiel Des Jahres 2021

Post autor: MichalStajszczak »

Curiosity pisze: 29 lip 2021, 10:29
MichalStajszczak pisze: 29 lip 2021, 09:42
hipcio_stg pisze: 29 lip 2021, 08:27 Ja się zawiodłem na Puerto Rico
I pewnie dlatego Puerto Rico nagrody Spiel des Jahres nigdy nie zdobyło. :D
Sugerujesz, że to przez hipcio_stg?
Ja bym to sformułował nieco inaczej: Jury przewidziało, że będą takie osoby, jak hipcio_stg, którym Puerto Rico się nie spodoba i dlatego w 2002 roku nagrodziło grę Villa Paletti. :wink:
ODPOWIEDZ