Agropolis (Steven Aramini, Danny Devine, Paul Kluka)

Tutaj można dyskutować o konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SĄ INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
mecenas
Posty: 762
Rejestracja: 08 gru 2012, 01:42
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 58 times
Been thanked: 157 times

Agropolis (Steven Aramini, Danny Devine, Paul Kluka)

Post autor: mecenas »

Obrazek

Opis z BGG:
Having developed dream cities in Sprawlopolis, it's now time to set your sights on the rolling countryside, where farm, ranches, and roads intermingle master plan, as ever, seems just out of reach.

Agropolis is a stand-alone expansion to Sprawlopolis, bringing the same card-laying, variable-scoring gameplay into a new setting: city blocks give way to orchards, wheat fields, livestock pens, and vineyards. As before, players draw three goal cards and then attempt to place cards one at a time to create a rural tableau that best satisfies those goals. New gameplay features help offset overly-powerful scoring combos and layer additional attributes onto certain types of terrain, providing even greater depth of gameplay without sacrificing the original's signature elegance.

Agropolis can be played entirely on its own, but it can also combined with Sprawlopolis using special rules and goal cards provided in the Combopolis mini-expansion.


Tytuł przyszedł wczoraj, udało się zagrać póki co 4 razy jako że partia długością nie przekracza starszego rodzeństwa (Sprawlopolis) i idzie zamknąć jedną grę w 10 - 15 minut w zależności od koncepcji i wyciągniętych celów.

Sama koncepcja jest niemalże identyczna ze Sprawlopolis i jeżeli znamy ten tytuł, to gra wprowadza chyba tylko jedną dodatkową zasadę, dzięki czemu tytuł dalej jest lekki, acz ilości opcji i kombinowania raczej nie maleje.

Póki co muszę powiedzieć, że tytuł ten w porównaniu do Sprawlopolis (które bardzo lubię) ma jedną zasadniczą różnicę, a mianowicie liczbę terenów. Niby dalej są 4 - pola, sady, winnice i zagrody, acz zagrody posiadają w sobie 3 różne gatunki zwierząt - krowy, świnie i kurczaki i cele które do tej pory miałem tak na prawdę odnosiły się do konkretnego gatunku zwierząt. Ten drobny zabieg sprawia, że tak na prawdę różnych obszarów na partię możemy mieć do 6-u (matematyka tu zależy ile różnych kart punktujących na zwierzęta wyciągniemy, bo jeżeli tylko jedną to tak na prawdę jakbyśmy mieli 5 ternów - bo mogą nas interesować tylko świnie spośród trzech wylosowanych gatunków). Powoduje to, że jak wyciągniemy konkretne zwierzaki to od razu patrzymy jaki był konkretny cel pod nie i taką karte zawsze póki co starałem się położyć w taki sposób by punktowała bardziej.
Daje to mimo wszystko powiew świeżości i cele z tego tytułu nie wydają się wtórne. Dalej są zbliżone do tych ze Sprawlopolis acz różnią się na tyle, że Agropolis będzie odmianą od Sprawlopolis w niektóre wieczory. Jednak należy wspomnieć że tytuł nie różni się na tyle, by uznać go za kompletnie oddzielny twór, który jest konieczny na półce - ot więcej tego samego z celami na tyle innymi, że warto sięgnąć jeżeli podoba się wam sprowlopolis i chcecie więcej podobnego tytułu.

O Combopolis napiszę pewnie kiedy indziej, bo póki co zagrałem tylko raz, acz nie było jakiegoś wielkie WOW w porównaniu do obu tych tytułów - taka sama gra tylko zmodyfikowane cele (jeden ze Sprawlopolis, jeden z combopolis i jeden z agropolis) i trzeba trochę inaczej pokombinować ze względu na specyficzny dociąg - Dobieramy po jednej karcie z każdej z obu gier, jedną dokładamy, a drugą odrzucamy z gry, kontynując grę dopóki nie wyłożymy 17u kart.
opulentus
Posty: 518
Rejestracja: 11 wrz 2016, 15:55
Lokalizacja: Toruń
Has thanked: 94 times
Been thanked: 29 times

Re: Agropolis (Steven Aramini, Danny Devine, Paul Kluka)

Post autor: opulentus »

Dostaliśmy polską wersję i mamy sprzeczności z angielską:

- Farma Noego - 1 czy 3 punkty za grupę? (Wg. Angielskiej wersji powinno być 3)
- Szarlotka - Dodatkowe 5 czy 3 punkty? (Wg. Angielskiej wersji 3 punkty
- Daleka droga do domu - na ilustracji powinno być chyba -2 a nie -1
- Owocne spotkanie - minus 1 punkt? (angielska wersja minus 2)
- Szczęśliwe Krówki - minus 1 punkt? (angielska wersja minus 2)
Awatar użytkownika
krisow
Posty: 378
Rejestracja: 01 maja 2006, 23:37
Has thanked: 17 times
Been thanked: 64 times

Re: Agropolis (Steven Aramini, Danny Devine, Paul Kluka)

Post autor: krisow »

Jejku, po problemach z grą Urbanista znowu coś nie tak ?! Przy tak prostej grze?
Ostatnio zmieniony 15 paź 2022, 03:26 przez krisow, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
warlock
Posty: 4633
Rejestracja: 22 wrz 2013, 19:19
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 1026 times
Been thanked: 1942 times

Re: Agropolis (Steven Aramini, Danny Devine, Paul Kluka)

Post autor: warlock »

opulentus pisze: 13 paź 2022, 19:55 Dostaliśmy polską wersję i mamy sprzeczności z angielską:

- Farma Noego - 1 czy 3 punkty za grupę? (Wg. Angielskiej wersji powinno być 3)
- Szarlotka - Dodatkowe 5 czy 3 punkty? (Wg. Angielskiej wersji 3 punkty
- Daleka droga do domu - na ilustracji powinno być chyba -2 a nie -1
- Owocne spotkanie - minus 1 punkt? (angielska wersja minus 2)
- Szczęśliwe Krówki - minus 1 punkt? (angielska wersja minus 2)
Wrzuć proszę zdjęcia kart w spojlerze, porównam z oryginałem portfelikowym ;)
opulentus
Posty: 518
Rejestracja: 11 wrz 2016, 15:55
Lokalizacja: Toruń
Has thanked: 94 times
Been thanked: 29 times

Re: Agropolis (Steven Aramini, Danny Devine, Paul Kluka)

Post autor: opulentus »

Proszę:
Spoiler:
Jest jeszcze błąd na karcie Szlak Krajobrazowy ale wydawnictwo dołączyło erratę - 3 punkty za każdą drogę przechodzącą przez co najmniej 1 rejon każdego wymienionego rodzaju (
a nie 1 punkt)
Awatar użytkownika
warlock
Posty: 4633
Rejestracja: 22 wrz 2013, 19:19
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 1026 times
Been thanked: 1942 times

Re: Agropolis (Steven Aramini, Danny Devine, Paul Kluka)

Post autor: warlock »

Widzę błędy na kartach 5 i 17 (w stosunku do foty ze spojlera wyżej)
Obrazek
opulentus
Posty: 518
Rejestracja: 11 wrz 2016, 15:55
Lokalizacja: Toruń
Has thanked: 94 times
Been thanked: 29 times

Re: Agropolis (Steven Aramini, Danny Devine, Paul Kluka)

Post autor: opulentus »

Awatar użytkownika
warlock
Posty: 4633
Rejestracja: 22 wrz 2013, 19:19
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 1026 times
Been thanked: 1942 times

Re: Agropolis (Steven Aramini, Danny Devine, Paul Kluka)

Post autor: warlock »

opulentus pisze: 14 paź 2022, 19:06 Porównywałem z tą fotką
https://boardgamegeek.com/image/5683786/agropolis
To chyba była jakaś wczesna wersja print & play, moja portfelikowa wersja wygląda jak wyżej ;).

Ale tak czy siak karta nr 5 ma błąd bo jest wewnętrznie niespójna (co innego w treści, co innego na przykładzie). Lucky Duck - serio? Kolejne wtopy w takiej grze?
Awatar użytkownika
bogas
Posty: 2789
Rejestracja: 29 paź 2006, 00:17
Lokalizacja: Tarnowskie Góry
Has thanked: 350 times
Been thanked: 628 times

Re: Agropolis (Steven Aramini, Danny Devine, Paul Kluka)

Post autor: bogas »

warlock pisze: 14 paź 2022, 19:09 To chyba była jakaś wczesna wersja print & play, moja portfelikowa wersja wygląda jak wyżej ;).
Trochę offtopic, ale dręczy mnie to i nie zasnę :wink: Co to jest "portfelikowa wersja"?
Fojtu
Posty: 3379
Rejestracja: 10 maja 2014, 14:02
Has thanked: 557 times
Been thanked: 1263 times

Re: Agropolis (Steven Aramini, Danny Devine, Paul Kluka)

Post autor: Fojtu »

bogas pisze: 14 paź 2022, 20:17
warlock pisze: 14 paź 2022, 19:09 To chyba była jakaś wczesna wersja print & play, moja portfelikowa wersja wygląda jak wyżej ;).
Trochę offtopic, ale dręczy mnie to i nie zasnę :wink: Co to jest "portfelikowa wersja"?
Wersje angielskie są sprzedawane w takich portfelikach:

Obrazek
Awatar użytkownika
szafaaaa
Posty: 248
Rejestracja: 07 paź 2011, 17:42
Lokalizacja: Jaworzno
Has thanked: 21 times
Been thanked: 32 times

Re: Agropolis (Steven Aramini, Danny Devine, Paul Kluka)

Post autor: szafaaaa »

Jestem wielkim fanem Urbanisty ale Ranczer jak na razie mnie lekko zawiódł. Cele wydają się trochę przekombinowane, karty mało czytelne i coś w tłumaczeniu że czytam karty po kilka razy zanim zajarzę o co biega.
Awatar użytkownika
Evenfall
Posty: 612
Rejestracja: 25 cze 2007, 10:31
Lokalizacja: Kobiór
Has thanked: 96 times
Been thanked: 2 times

Re: Agropolis (Steven Aramini, Danny Devine, Paul Kluka)

Post autor: Evenfall »

Dobrze by było dostać potwierdzenie od Lucky Duck, ale jeśli faktycznie znowu wtopa przy tak małej grze, to wygląda to bardzo słabo.
Awatar użytkownika
PytonZCatanu
Posty: 4506
Rejestracja: 23 mar 2017, 13:53
Has thanked: 1663 times
Been thanked: 2085 times

Re: Agropolis (Steven Aramini, Danny Devine, Paul Kluka)

Post autor: PytonZCatanu »

Otworzyłem dziś mojego Ranczera. Nie uwierzycie - ma dodatek errata!


Obrazek
opulentus
Posty: 518
Rejestracja: 11 wrz 2016, 15:55
Lokalizacja: Toruń
Has thanked: 94 times
Been thanked: 29 times

Re: Agropolis (Steven Aramini, Danny Devine, Paul Kluka)

Post autor: opulentus »

PytonZCatanu pisze: 15 paź 2022, 15:40 Otworzyłem dziś mojego Ranczera. Nie uwierzycie - ma dodatek errata!
Jego zasady są bardzo proste - wyszukaj pozostałe błędy popełnione podczas druku.
Awatar użytkownika
sliff
Posty: 928
Rejestracja: 29 maja 2020, 15:27
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 322 times
Been thanked: 380 times

Re: Agropolis (Steven Aramini, Danny Devine, Paul Kluka)

Post autor: sliff »

PytonZCatanu pisze: 15 paź 2022, 15:40 Otworzyłem dziś mojego Ranczera. Nie uwierzycie - ma dodatek errata!

Spoiler:
Wygląda na to że w dodadku wkradł się błąd i nie uwzględnia kart 5 i 17. :( Ech a ja tak czekałem na tą grę.
opulentus
Posty: 518
Rejestracja: 11 wrz 2016, 15:55
Lokalizacja: Toruń
Has thanked: 94 times
Been thanked: 29 times

Re: Agropolis (Steven Aramini, Danny Devine, Paul Kluka)

Post autor: opulentus »

sliff pisze: 16 paź 2022, 14:17
PytonZCatanu pisze: 15 paź 2022, 15:40 Otworzyłem dziś mojego Ranczera. Nie uwierzycie - ma dodatek errata!

Spoiler:
Wygląda na to że w dodadku wkradł się błąd i nie uwzględnia kart 5 i 17. :( Ech a ja tak czekałem na tą grę.
Nie smuć się. Pewnie za dwa lata będzie dodruk lub druk kolejnych części i przy okazji dostaniesz te poprawione karty.
Awatar użytkownika
PytonZCatanu
Posty: 4506
Rejestracja: 23 mar 2017, 13:53
Has thanked: 1663 times
Been thanked: 2085 times

Re: Agropolis (Steven Aramini, Danny Devine, Paul Kluka)

Post autor: PytonZCatanu »

Nie rozumiem jak to możliwe.

Ark Nova 200+ kart, czasem o dość złożonych akcjach, zero błędów praktycznie.

Ranczer 18 kart, kilka baboli, i to takich banalnych. No bo rozumiem błąd w tłumaczeniu wynikający z złej interpretacji tekstu. Ale jakim cudem można zrobić błąd w postaci przypisania błędnej liczby punktów? Przecież to gola cyfra.
RayTheBurbs
Posty: 6
Rejestracja: 14 maja 2021, 14:12
Has thanked: 16 times

Re: Agropolis (Steven Aramini, Danny Devine, Paul Kluka)

Post autor: RayTheBurbs »

Szkoda, że w polskiej wersji zmienili okładkę. Wygląda bardzo "generycznie". Czy ktoś wie jak jest z wyglądem kart? Są takie same jak w wersji oryginalnej, czy też zmienione?
ENDryu
Posty: 815
Rejestracja: 18 lut 2012, 11:20
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 138 times
Been thanked: 28 times

Re: Agropolis (Steven Aramini, Danny Devine, Paul Kluka)

Post autor: ENDryu »

chyba poczekam na 2 czy 3 druk jak z Urbanista, żeby mieć w koncu poprawny produkt... :roll:
Awatar użytkownika
Beskid
Posty: 986
Rejestracja: 29 sie 2021, 21:52
Has thanked: 731 times
Been thanked: 221 times

Re: Agropolis (Steven Aramini, Danny Devine, Paul Kluka)

Post autor: Beskid »

ENDryu pisze: 18 lis 2022, 12:39 chyba poczekam na 2 czy 3 druk jak z Urbanista, żeby mieć w koncu poprawny produkt... :roll:
Prawda ale trzeba też pochwalić Kaczki bo jeśli kupiłeś pierwszy druk urbanisty, ten z błędem, to po zgłoszeniu drugą talię masz gratis. Błąd z tego co pamiętam był tylko na kartach dodatku.

Przy czym jeśli Kaczki przed rozpoczęciem dystrybucji wiedziały o spartolonym druku to powinien pojawić się jakiś klarowny przekaz w tej sprawie. Takie wkładanie karteczek to... :roll:
opulentus
Posty: 518
Rejestracja: 11 wrz 2016, 15:55
Lokalizacja: Toruń
Has thanked: 94 times
Been thanked: 29 times

Re: Agropolis (Steven Aramini, Danny Devine, Paul Kluka)

Post autor: opulentus »

Beskid pisze: 18 lis 2022, 17:33
ENDryu pisze: 18 lis 2022, 12:39 chyba poczekam na 2 czy 3 druk jak z Urbanista, żeby mieć w koncu poprawny produkt... :roll:
Prawda ale trzeba też pochwalić Kaczki bo jeśli kupiłeś pierwszy druk urbanisty, ten z błędem, to po zgłoszeniu drugą talię masz gratis. Błąd z tego co pamiętam był tylko na kartach dodatku.

Przy czym jeśli Kaczki przed rozpoczęciem dystrybucji wiedziały o spartolonym druku to powinien pojawić się jakiś klarowny przekaz w tej sprawie. Takie wkładanie karteczek to... :roll:
Karteczka nie rozwiązuje problemu bo są jeszcze dwa błędy na kartach.
Chwalisz kaczki za to że dwa lata czekaliśmy na poprawione karty?
ckbucu
Posty: 351
Rejestracja: 20 mar 2017, 20:56
Has thanked: 393 times
Been thanked: 549 times

Re: Agropolis (Steven Aramini, Danny Devine, Paul Kluka)

Post autor: ckbucu »

Łącznie są babole na 4 kartach. Jedna z dodatku i trzy z podstawki. Na stronie LDG jest errata:
https://www.luckyduckgames.com/-errata-ranczer
Awatar użytkownika
Beskid
Posty: 986
Rejestracja: 29 sie 2021, 21:52
Has thanked: 731 times
Been thanked: 221 times

Re: Agropolis (Steven Aramini, Danny Devine, Paul Kluka)

Post autor: Beskid »

opulentus pisze: 18 lis 2022, 22:51 Chwalisz kaczki za to że dwa lata czekaliśmy na poprawione karty?
Za to, że przy dodruku Urbanisty dostałeś praktycznie całą dodatkową talię.

Karteczkowanie Ranczera wygląda słabo, a baboli więcej niestety. To się zdarza, trudno. Brakuje mi klarownego stanowiska wydawcy czy spoczną na karteczkach i erracie online. Poprawka, w wątku wydawnictwa jest informacja z 4 listopada, że robią dodruk kart i będą rozsyłać
Lucky Duck Games pisze: 04 lis 2022, 12:01 Ranczer będziemy dawać info w przeciągu 2-3 tygodni co do wysyłki poprawionych kart
Awatar użytkownika
Lucky Duck Games
Posty: 474
Rejestracja: 24 lut 2020, 13:28
Has thanked: 50 times
Been thanked: 1028 times

Re: Agropolis (Steven Aramini, Danny Devine, Paul Kluka)

Post autor: Lucky Duck Games »

Dotarł druk poprawionych kart do Ranczera - w przyszłym tygodniu ruszymy ze zbieraniem adresów do wysyłki - w tym jesteśmy zawaleni mocno niestety.


Chwalisz kaczki za to że dwa lata czekaliśmy na poprawione karty?
Uprzedzaliśmy, że stać nas będzie na taką wymianę jedynie w przypadku dodruku Urbanisty. Takie małe gry za 39 SCD to dla nas zarobek kilku złotych. Druk poprawki i jej wysyłka wręcz jednostkowo przewyższa ten koszt. Nie jesteśmy dumni, że musieliście tyle czekać, ale każdej pokrzywdzonej osobie wysłaliśmy całą przedrukowaną talię.
Awatar użytkownika
ChlastBatem
Posty: 1648
Rejestracja: 14 kwie 2014, 15:35
Lokalizacja: Gdynia/Gdańsk
Has thanked: 12 times
Been thanked: 28 times

Re: Agropolis (Steven Aramini, Danny Devine, Paul Kluka)

Post autor: ChlastBatem »

Dotarł druk poprawionych kart do Ranczera - w przyszłym tygodniu ruszymy ze zbieraniem adresów do wysyłki - w tym jesteśmy zawaleni mocno niestety.

Hej Kaczki,

w jaki sposób zgłaszać się do poprawionego druku dla Ranczera?
ODPOWIEDZ