Łąka / Meadow - zasady i pytania

Masz wątpliwości w sprawie zasad jakiejś gry? Zamiast pisać na forum ogólnym, wyszukaj dedykowany wątek na tym podforum i w nim zadaj pytanie.
pronto_
Posty: 42
Rejestracja: 25 gru 2015, 18:48
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 33 times
Been thanked: 4 times

Łąka / Meadow - zasady i pytania

Post autor: pronto_ »

Jestem po partii w Łąkę i mam 2 pytania odnośnie rozgrywki i gry.

1. Czy możliwość odrzucenia 2 kart z ręki, by zagrać jakąś kartę z symbolem którego nam brakuje odnosi się też do symboli podłoża? Przypuszczam, że tak, ale wolę się upewnić.

2. Czy od razu otworzyliście kopertę z literą R z dodatku z koszulkami?
Frodokwiat
Posty: 14
Rejestracja: 15 paź 2020, 12:32
Has thanked: 5 times

Re: Łąka / Meadow - zasady i pytania

Post autor: Frodokwiat »

1. Tak można, pod warunkiem że na łące masz inne wymagane symbole.
2. W instrukcji nie ma informacji o kopercie R.
Awatar użytkownika
kurdzio
Posty: 814
Rejestracja: 26 paź 2019, 13:18
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 128 times
Been thanked: 384 times

Re: Łąka / Meadow - zasady i pytania

Post autor: kurdzio »

pronto_ pisze: 22 maja 2021, 19:41 2. Czy od razu otworzyliście kopertę z literą R z dodatku z koszulkami?
My zagraliśmy 10 partii bez otwierania kopert, a teraz po każdej kolejnej grze dokładamy jedną kopertę do puli kart :) Takie małe urozmaicenie.
Gramy głównie w 2 osoby, służę radą :)
pronto_
Posty: 42
Rejestracja: 25 gru 2015, 18:48
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 33 times
Been thanked: 4 times

Re: Łąka / Meadow - zasady i pytania

Post autor: pronto_ »

Frodokwiat pisze: 24 maja 2021, 15:51 1. Tak można, pod warunkiem że na łące masz inne wymagane symbole.
2. W instrukcji nie ma informacji o kopercie R.
Ok, dzięki!
Koperta R jest w dodatku z koszulkami, tak jak pisałem wyżej.
Awatar użytkownika
tomp
Posty: 2101
Rejestracja: 26 kwie 2020, 21:49
Has thanked: 275 times
Been thanked: 434 times

Re: Łąka / Meadow - zasady i pytania

Post autor: tomp »

pronto_ pisze: 24 maja 2021, 21:47
Frodokwiat pisze: 24 maja 2021, 15:51 1. Tak można, pod warunkiem że na łące masz inne wymagane symbole.
2. W instrukcji nie ma informacji o kopercie R.
Ok, dzięki!
Koperta R jest w dodatku z koszulkami, tak jak pisałem wyżej.
Instrukcja do kart z koperty R jest w kopercie.
W środku jest karta z QR kodem, który przekierowuje do pdf z opisem pozostałych kart.
Zachęcam do poznania skali ocen BGG
mery85mery
Posty: 13
Rejestracja: 03 sie 2020, 20:48
Has thanked: 6 times

Re: Łąka / Meadow - zasady i pytania

Post autor: mery85mery »

Mam pytanie o zagranie karty obserwacji z symbolem domu z wymaganiem sąsiedztwa oznaczonym strzałkami. Co zrobić w sytuacji, gdy spełniam wszystkie warunki, jednak kolumna sąsiadująca z tą z wymaganym symbolem jest tylko po jednej stronie, a ostatni widoczny na niej symbol to jeleń (duże spotkania), na który nie można kłaść już żadnych innych kart. Czy w takiej sytuacji nie mogę położyć karty obserwacji z symbolem domu ze strzałkami, dopóki nie zagram wcześniej karty z symbolem podłoża po drugiej stronie, żeby powstała nowa kolumna i tym samym został spełniony warunek sąsiedztwa?
Awatar użytkownika
kurdzio
Posty: 814
Rejestracja: 26 paź 2019, 13:18
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 128 times
Been thanked: 384 times

Re: Łąka / Meadow - zasady i pytania

Post autor: kurdzio »

mery85mery pisze: 22 lip 2021, 12:49 Mam pytanie o zagranie karty obserwacji z symbolem domu z wymaganiem sąsiedztwa oznaczonym strzałkami. Co zrobić w sytuacji, gdy spełniam wszystkie warunki, jednak kolumna sąsiadująca z tą z wymaganym symbolem jest tylko po jednej stronie, a ostatni widoczny na niej symbol to jeleń (duże spotkania), na który nie można kłaść już żadnych innych kart. Czy w takiej sytuacji nie mogę położyć karty obserwacji z symbolem domu ze strzałkami, dopóki nie zagram wcześniej karty z symbolem podłoża po drugiej stronie, żeby powstała nowa kolumna i tym samym został spełniony warunek sąsiedztwa?
Odpowiedź jest w instrukcji ;)

Obrazek
Gramy głównie w 2 osoby, służę radą :)
jerzymarekw
Posty: 3
Rejestracja: 05 lut 2020, 14:23
Has thanked: 1 time
Been thanked: 1 time

Re: Łąka / Meadow - zasady i pytania

Post autor: jerzymarekw »

Czy w przypadku gdy kładę żeton szlaku na ławkę (co pozwala mi zagrać kartę),to czy mogę położyć także żeton premii?
Awatar użytkownika
sirafin
Posty: 2715
Rejestracja: 21 sie 2009, 14:17
Lokalizacja: Gdańsk
Been thanked: 150 times

Re: Łąka / Meadow - zasady i pytania

Post autor: sirafin »

Nie. Żeton premii możesz umieścić po umieszczeniu żetonu szlaku we wcięciu w planszy ogniska, nie na ławce.
BECAUSE I'M BATMAN!

Moje planszówki
lbyczy
Posty: 38
Rejestracja: 07 gru 2021, 09:20
Has thanked: 134 times
Been thanked: 15 times

Łąka / Meadow - zasady i pytania

Post autor: lbyczy »

W instrukcji nie wyjaśniono znaczenia symbolów ze znakiem zapytania - rozumiem, że zastępują dowolny symbol na kartach, ale występują w niezrozumiałych dla mnie zestawieniach, tzn. na kracie z niedźwiedziem jest "9x?", a na jednej z kart krajobrazu jest "?=?=?=?". Jak to czytać? Czy "?=?=?=?" to jest to samo, co "4x"?
tomekmani3k
Posty: 600
Rejestracja: 29 lip 2015, 19:26
Has thanked: 59 times
Been thanked: 144 times

Re: Łąka / Meadow - zasady i pytania

Post autor: tomekmani3k »

lbyczy pisze: 24 mar 2022, 00:20 W instrukcji nie wyjaśniono znaczenia symbolów ze znakiem zapytania - rozumiem, że zastępują dowolny symbol na kartach, ale występują w niezrozumiałych dla mnie zestawieniach, tzn. na kracie z niedźwiedziem jest "9x?", a na jednej z kart krajobrazu jest "?=?=?=?". Jak to czytać? Czy "?=?=?=?" to jest to samo, co "4x"?
Ja gram, że ?=?=?=? oznacza cztery identyczne symbole a niedźwiedź wymaga 9 dowolnych symboli
Awatar użytkownika
kurdzio
Posty: 814
Rejestracja: 26 paź 2019, 13:18
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 128 times
Been thanked: 384 times

Re: Łąka / Meadow - zasady i pytania

Post autor: kurdzio »

lbyczy pisze: 24 mar 2022, 00:20 W instrukcji nie wyjaśniono znaczenia symbolów ze znakiem zapytania - rozumiem, że zastępują dowolny symbol na kartach, ale występują w niezrozumiałych dla mnie zestawieniach, tzn. na kracie z niedźwiedziem jest "9x?", a na jednej z kart krajobrazu jest "?=?=?=?". Jak to czytać? Czy "?=?=?=?" to jest to samo, co "4x"?
Instrukcja od dodatkowych kart jest na stronie Rebela:
https://files.rebel.pl/files/instrukcje ... taw-PL.pdf
Gramy głównie w 2 osoby, służę radą :)
lbyczy
Posty: 38
Rejestracja: 07 gru 2021, 09:20
Has thanked: 134 times
Been thanked: 15 times

Re: Łąka / Meadow - zasady i pytania

Post autor: lbyczy »

tomekmani3k pisze: 24 mar 2022, 05:56
lbyczy pisze: 24 mar 2022, 00:20 W instrukcji nie wyjaśniono znaczenia symbolów ze znakiem zapytania - rozumiem, że zastępują dowolny symbol na kartach, ale występują w niezrozumiałych dla mnie zestawieniach, tzn. na kracie z niedźwiedziem jest "9x?", a na jednej z kart krajobrazu jest "?=?=?=?". Jak to czytać? Czy "?=?=?=?" to jest to samo, co "4x"?
Ja gram, że ?=?=?=? oznacza cztery identyczne symbole a niedźwiedź wymaga 9 dowolnych symboli
W instrukcji z minidodatku - koperta R (nie wiem czemu nie umieszczono jej w pudełku), karta niedźwiedzia (R01) jest opisana w ten sposób: "Zagranie tej karty na obszar łąki gracza wymaga posiadania w tym obszarze co najmniej 9 kart podłoży. Kartę można zagrać na dowolne z nich (według standardowych zasad)".

Natomiast na kracie krajobrazu (R05): "Zagranie tej karty na obszar okolicy wymaga posiadania na obszarze łąki co najmniej 4 kart podłoży z tym samym symbolem podłoża".

Ciekawa jest jeszcze karta krajobrazu (R04): "Aby zagrać tę kartę na obszar swojej okolicy, należy posiadać 2 nieużyte żetony dróg. Zagrywając tę kartę gracz umieszcza oba żetony dróg pod nią i następnie odwraca je stroną bez symbolu drogi do góry. Karta ta zapewnia 2 symbole krajobrazów, co umożliwia zagranie na nią 2 kart znalezisk".
tomekmani3k
Posty: 600
Rejestracja: 29 lip 2015, 19:26
Has thanked: 59 times
Been thanked: 144 times

Re: Łąka / Meadow - zasady i pytania

Post autor: tomekmani3k »

lbyczy pisze: 24 mar 2022, 16:24
tomekmani3k pisze: 24 mar 2022, 05:56
lbyczy pisze: 24 mar 2022, 00:20 W instrukcji nie wyjaśniono znaczenia symbolów ze znakiem zapytania - rozumiem, że zastępują dowolny symbol na kartach, ale występują w niezrozumiałych dla mnie zestawieniach, tzn. na kracie z niedźwiedziem jest "9x?", a na jednej z kart krajobrazu jest "?=?=?=?". Jak to czytać? Czy "?=?=?=?" to jest to samo, co "4x"?
Ja gram, że ?=?=?=? oznacza cztery identyczne symbole a niedźwiedź wymaga 9 dowolnych symboli
W instrukcji z minidodatku - koperta R (nie wiem czemu nie umieszczono jej w pudełku), karta niedźwiedzia (R01) jest opisana w ten sposób: "Zagranie tej karty na obszar łąki gracza wymaga posiadania w tym obszarze co najmniej 9 kart podłoży. Kartę można zagrać na dowolne z nich (według standardowych zasad)".

Natomiast na kracie krajobrazu (R05): "Zagranie tej karty na obszar okolicy wymaga posiadania na obszarze łąki co najmniej 4 kart podłoży z tym samym symbolem podłoża".

Ciekawa jest jeszcze karta krajobrazu (R04): "Aby zagrać tę kartę na obszar swojej okolicy, należy posiadać 2 nieużyte żetony dróg. Zagrywając tę kartę gracz umieszcza oba żetony dróg pod nią i następnie odwraca je stroną bez symbolu drogi do góry. Karta ta zapewnia 2 symbole krajobrazów, co umożliwia zagranie na nią 2 kart znalezisk".
Faktycznie nie napisałem słowa podłoża ale traktowałem je jako domyślnie wiadome bo tylko podłoża mają kształt kwadratu. Zwykle symbole nie maja żadnej ramki. Następnym razem postaram się pisać bez skrótów myślowych :D
maciej.kr
Posty: 206
Rejestracja: 01 lip 2019, 22:03
Has thanked: 46 times
Been thanked: 42 times

Re: Łąka / Meadow - zasady i pytania

Post autor: maciej.kr »

Pytanie pewnie banalne ale chcę mieć pewność przed pierwszą rozgrywką

Czy karta którą mam na ręce i ma 2 albo 3 małe symbole może być zagrana na kartę na łące gdzie jest jeden duży symbol dowolny z tych trzech małych czy muszę mieć na łące wszystkie te symbole które są na mojej karcie na ręce?
Awatar użytkownika
dispe
Posty: 357
Rejestracja: 03 gru 2019, 12:42
Lokalizacja: WWA
Has thanked: 274 times
Been thanked: 114 times

Re: Łąka / Meadow - zasady i pytania

Post autor: dispe »

maciej.kr pisze: 02 sie 2022, 16:58 Pytanie pewnie banalne ale chcę mieć pewność przed pierwszą rozgrywką

Czy karta którą mam na ręce i ma 2 albo 3 małe symbole może być zagrana na kartę na łące gdzie jest jeden duży symbol dowolny z tych trzech małych czy muszę mieć na łące wszystkie te symbole które są na mojej karcie na ręce?
Nie wiem o jaką kartę chodzi a symbole bywają różne, np. na krajobrazach jest wymóg posiadania dostępnego żetonu "drogi" ale z tego co pamiętam najczęściej musisz mieć na łące wszystkie małe symbole wskazane na karcie. Kiedy ją zagrywasz po prostu wybierasz, na którym z tych trzech symboli, znajdujących się już na twojej łące, ją położysz.
olo_marcin
Posty: 53
Rejestracja: 03 lut 2019, 14:39
Lokalizacja: Nowe Warpno / Szczecin
Has thanked: 18 times
Been thanked: 8 times

Re: Łąka / Meadow - zasady i pytania

Post autor: olo_marcin »

Pytanie, jeżeli na swoim obszarze gry posiadam tylko trzy podłoża, na których są ułożone już inne karty łąki, a na rynku znajduje się karta której wymagania stanowią np 2 podłoża danego typu które już posiadam wyłożone na swoim obszarze gry, to wtedy taką kartę mogę od razu zagrać na mój obszar łąki (na swoje karty zakrywające dane podłoże) czy też muszę mieć wolne podłoże danego typu ?
MaciekK5454
Posty: 358
Rejestracja: 09 sie 2020, 20:44
Has thanked: 170 times
Been thanked: 193 times

Re: Łąka / Meadow - zasady i pytania

Post autor: MaciekK5454 »

olo_marcin pisze: 03 sie 2022, 09:33 Pytanie, jeżeli na swoim obszarze gry posiadam tylko trzy podłoża, na których są ułożone już inne karty łąki, a na rynku znajduje się karta której wymagania stanowią np 2 podłoża danego typu które już posiadam wyłożone na swoim obszarze gry, to wtedy taką kartę mogę od razu zagrać na mój obszar łąki (na swoje karty zakrywające dane podłoże) czy też muszę mieć wolne podłoże danego typu ?
Nie musisz mieć wolnego podłoża. Kartę, której jednym z wymagań jest przynajmniej jedno podłoże, jeżeli oczywiście spełniasz wszystkie inne wymagania, możesz zagrać na kolumnę kart leżących na podłożu z symbolem którego potrzebujesz.
alex_dp88
Posty: 87
Rejestracja: 15 paź 2021, 19:08
Lokalizacja: Racibórz
Has thanked: 71 times
Been thanked: 89 times

Re: Gra miesiąca - grudzień 2022

Post autor: alex_dp88 »

Ardel12 pisze: 02 sty 2023, 19:02
alex_dp88 pisze: 02 sty 2023, 09:50
Ardel12 pisze: 01 sty 2023, 11:03

Meadow/Łąka (4/10) - gra znudziła mnie w okolicy 3/4 rozgrywki. Na tyle dla mnie cały gimmick z planszą wystarczył. Plasznę ogniska z bonusami robi się stanowczo za szybko i łatwo i większość partii to tylko mielenie jednych znaczków w kolejne by wytargać coraz lepsze karty z wystawki. Grafiki są piękne, wykonanie bardzo dobre, ale mechanicznie jest prosto i nudno. W tym czasie można zagrać w wiele lepszych gier.
Super post. Ale jak robicie te zadania z ogniska w Łące? My jeśli w sumie wszyscy razem spełnimy 50% zadań to jest dobrze.
Po pierwsze grałem w 2os, więc może to ma wpływ na to ile % zadań jesteśmy w stanie zrealizować, może losowy układ żetonów był prosty, ale by mieć 2 symbole z tych stykających się przy ognisku na łące to w sumie już od pierwszej rundy udawało się to zrobić, par dużo nie ma w rozgrywce na 2os, a oboje chodziliśmy w każdej rundzie co najmniej raz by odpalić jakiś bonusowy efekt. Może to nie jest optymalne, nie wiem, zagrałem raz :)
A te symbole nie muszą być bezpośrednio obok siebie? I to w dodatku z konkretnej strony? My tak graliśmy i już tak banalnie nie było, a zwykle zwycięstwo zależało właśnie od tych bonusowych punktów
Awatar użytkownika
Ardel12
Posty: 3366
Rejestracja: 24 maja 2006, 16:26
Lokalizacja: Milicz/Wrocław
Has thanked: 1044 times
Been thanked: 2029 times

Re: Gra miesiąca - grudzień 2022

Post autor: Ardel12 »

alex_dp88 pisze: 03 sty 2023, 10:10
Ardel12 pisze: 02 sty 2023, 19:02
alex_dp88 pisze: 02 sty 2023, 09:50

Super post. Ale jak robicie te zadania z ogniska w Łące? My jeśli w sumie wszyscy razem spełnimy 50% zadań to jest dobrze.
Po pierwsze grałem w 2os, więc może to ma wpływ na to ile % zadań jesteśmy w stanie zrealizować, może losowy układ żetonów był prosty, ale by mieć 2 symbole z tych stykających się przy ognisku na łące to w sumie już od pierwszej rundy udawało się to zrobić, par dużo nie ma w rozgrywce na 2os, a oboje chodziliśmy w każdej rundzie co najmniej raz by odpalić jakiś bonusowy efekt. Może to nie jest optymalne, nie wiem, zagrałem raz :)
A te symbole nie muszą być bezpośrednio obok siebie? I to w dodatku z konkretnej strony? My tak graliśmy i już tak banalnie nie było, a zwykle zwycięstwo zależało właśnie od tych bonusowych punktów
W instrukcji jest napisane, że mamy je mieć na łące u siebie, styczność rozumiem względem samego ogniska. No ale w tytuł się nie zgłębiałem czy dobrze interpretuje zasady, wieć jak ktoś może pomóc potwierdzić/zaprzeczyć, to zapraszam :)

W Twojej interpretacji faktycznie byłoby ciężko. Nie tylko obok siebie, ale jeszcze po odpowiednich stronach, to by utrudniało znacząco i wtedy faktycznie liczba zdobytych celów by spadła.
Awatar użytkownika
kurdzio
Posty: 814
Rejestracja: 26 paź 2019, 13:18
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 128 times
Been thanked: 384 times

Re: Gra miesiąca - grudzień 2022

Post autor: kurdzio »

Ardel12 pisze: 03 sty 2023, 10:25
alex_dp88 pisze: 03 sty 2023, 10:10 A te symbole nie muszą być bezpośrednio obok siebie? I to w dodatku z konkretnej strony? My tak graliśmy i już tak banalnie nie było, a zwykle zwycięstwo zależało właśnie od tych bonusowych punktów
W instrukcji jest napisane, że mamy je mieć na łące u siebie, styczność rozumiem względem samego ogniska. No ale w tytuł się nie zgłębiałem czy dobrze interpretuje zasady, wieć jak ktoś może pomóc potwierdzić/zaprzeczyć, to zapraszam :)

W Twojej interpretacji faktycznie byłoby ciężko. Nie tylko obok siebie, ale jeszcze po odpowiednich stronach, to by utrudniało znacząco i wtedy faktycznie liczba zdobytych celów by spadła.
Wystarczy mieć symbole na swojej łące (w dowolnym miejscu), które tworzą parę z ogniska. Żeton który kładziemy na ognisku musi być pomiędzy tymi symbolami. To wszystko ;)
Na planszy ogniska sąsiadujące ze sobą żetony celów tworzą pary.
Po umieszczeniu żetonu szlaku we wcięciu w planszy ogniska, jeśli na obszarze łąki gracza są widoczne symbole tworzące taką parę,
gracz może położyć swój żeton premii na wyznaczonym miejscu
pomiędzy tymi żetonami.
Gramy głównie w 2 osoby, służę radą :)
ODPOWIEDZ