Metalowe monety

Zastanawiasz się co kupić? Poszukujesz gry dla 2 osób? A może najzabawniejszej gry dla 3-6 osób Reinera Knizia o kosmosie, zaczynającej się na literę Z? Pomożemy!
Atk
Posty: 1394
Rejestracja: 01 kwie 2020, 16:33
Has thanked: 493 times
Been thanked: 284 times

Metalowe monety

Post autor: Atk »

Witam,

Sprawdzilem (w prawdzie na szybko) forum i nie znalazlem nigdzie tematu o monetach, dlatego pozwole sobie zapytac forumowiczow, jakich monet uzywaja i jakie polecaja.
Ostatnio chodzi za mna chec posiadania takich, jednak nie mam potrzeby posiadania odzielnych zestawow pod kazda gre osobno. Mysle, ze spokojnie moge uzywac jednego zestawu (nie wazne jaki bedzie kliamt tych monet) w kazdej gre, poniewaz takie szczegoly nigdy mi nie przeszkadzaly.

Wiem, ze duzo osob poleca monety do Scytyhe ale jest to juz jakis wydatek (koszt niczym planszowka), monety z portalu podobno slabej jakosci (lekkie itp), wiedzminskie nie sa jeszcze znane a koszt hmm 30 monet za 60zl tez nie zacheca na ta chwile.
Wczoraj natomiast trafilem na takie monety
https://aleplanszowki.pl/dodatki-do-gie ... results=39
ale nie widzialem zadnych opinii o nich. Ktos moze uzywa? Poleca czy nie?

jesli uzwacie takich monet w grach, moze podzielcie sie swoimi spostrzezeniami oraz ktore warto kupic, a ktore odpuscic.

Pozdrawiam

ps jesli taki temat istnieje, prosze o przerzucenie tego :)
a22a
Posty: 105
Rejestracja: 31 lip 2019, 08:40
Has thanked: 15 times
Been thanked: 23 times

Re: Metalowe monety

Post autor: a22a »

Mam monety do Glory. Są lżejsze niż te z Charterstone'a, ale za to w dwóch nominałach i autorzy dbają o zgodność historyczną. Musieli nawet wprowadzić pewne zmiany w ich wyglądzie, żeby nie podpaść pod przepisy o fałszerstwach.
Awatar użytkownika
rastula
Posty: 10021
Rejestracja: 04 sty 2012, 01:02
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 1277 times
Been thanked: 1307 times

Re: Metalowe monety

Post autor: rastula »

o cenach to nie ma co dyskutować... jak by nie patrzeć to jest dodatek de lux...za to praktyczny.

z uniwersalnych monet poza tymi do scythe dobre są też liry do Viticulture i uniwersalny zestaw od Legendary Coins...
Fojtu
Posty: 3379
Rejestracja: 10 maja 2014, 14:02
Has thanked: 557 times
Been thanked: 1263 times

Re: Metalowe monety

Post autor: Fojtu »

Atk pisze: 21 cze 2021, 08:23 Wiem, ze duzo osob poleca monety do Scytyhe ale jest to juz jakis wydatek (koszt niczym planszowka), monety z portalu podobno slabej jakosci (lekkie itp), wiedzminskie nie sa jeszcze znane a koszt hmm 30 monet za 60zl tez nie zacheca na ta chwile.
Dla mnie monety w Scythe mają jedną bardzo dużą zaletę - są bardzo łatwe do rozróżnienia na stole. Co do samej jakości to nie powiedziałbym, że jest słaba, grałem innymi monetkami gdzieniegdzie i te z Scythe'a nie odstawały.
Atk
Posty: 1394
Rejestracja: 01 kwie 2020, 16:33
Has thanked: 493 times
Been thanked: 284 times

Re: Metalowe monety

Post autor: Atk »

rastula pisze: 21 cze 2021, 08:49 o cenach to nie ma co dyskutować... jak by nie patrzeć to jest dodatek de lux...za to praktyczny.

z uniwersalnych monet poza tymi do scythe dobre są też liry do Viticulture i uniwersalny zestaw od Legendary Coins...
ja wiem, ze o cenie sie nie rozmawia. Bardziej chodzilo mi, ze latwiej jest wydac kilka razy po 20+zl niz raz ~ 100zl (gdzie juz za tyle mozna znalesc ciekawe tytuly), dlatego pytam o monetki, bo szukam czegos co moge dorzucac do zamowien, a nie wydawac od razu duzej kwoty. Oczywiscie jak sie tak nie da bo w tych tanszych widac i czuc roznice to chcialbym to wlasnie wiedziec przed zakupem i najwyzej kupic monety zamisat planszowki w danym momencie :)
Awatar użytkownika
rastula
Posty: 10021
Rejestracja: 04 sty 2012, 01:02
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 1277 times
Been thanked: 1307 times

Re: Metalowe monety

Post autor: rastula »

jak wezmiesz pod uwagę ilość monet w zestawie scythe i np te do glory to okazuje się, że cena jest podobna...
Awatar użytkownika
roadrunner
Posty: 536
Rejestracja: 22 sie 2013, 12:30
Has thanked: 261 times
Been thanked: 274 times

Re: Metalowe monety

Post autor: roadrunner »

rastula pisze: 21 cze 2021, 08:49 o cenach to nie ma co dyskutować... jak by nie patrzeć to jest dodatek de lux...za to praktyczny.
Nie mogę się zgodzić. Czynnik jakości - a raczej "value for money" - bywa w monetach do planszówek bardzo zróżnicowany. Znam/mam monety, po których nie spodziewałem się wiele, a okazały się miłym zaskoczeniem (Nanty Narking). Grałem też takimi, które imo nie są warte swojej ceny i są banalnym skokiem na kasę (Trickerion, Pax Ren 2 edycja i inne).
Poza tym, w odróżnieniu od innych planszowych akcesoriów/ umilaczy/ stretch goali - obrazek nie oddaje jakości produktu, a czasami wręcz obiecuje cuda wianki, które pryskają przy pierwszym dotyku z towarem po wyjęciu z paczki. Przydatny temat. Dobrze, że powstał.
Mam | Mogę zagrać | Udane transakcje: 100+ na forum, 6 na FB
Hejtowałem Kaskadię przed tym, jak się opamiętaliście. ;)
Sprzedam: dobre gry @Dział Handlu | Kupię: Tokaido: Rozdroża i inne @Kupię
100P |> Moje top
Awatar użytkownika
Yuri
Posty: 2756
Rejestracja: 21 gru 2018, 09:58
Has thanked: 326 times
Been thanked: 1256 times

Re: Metalowe monety

Post autor: Yuri »

Ja wiem, że poszukujesz metalowych - sam wyszedłem w tego punktu - ale ostatecznie kupiłem takie :

https://pl.aliexpress.com/item/10050025 ... e64ed1f-34

... i jestem baaardzo zadowolony. 100 brązowych (1-ki), 100 srebrnych (10-tki) i 100 (100-tki) złotych i mam obstawione wszystkie gry które wymagają ładnych, uniwersalnych monet. Przemyśl jeszcze temat.
Moja kolekcja: https://boardgamegeek.com/collection/user/Yuri1984
RABATY, gdyby ktoś potrzebował: Portal = 15%, Mepel.pl = 5%, Planszomania.pl = 2%
Chcesz się zrewanżować kawą ? Zapraszam >>> https://www.buymeacoffee.com/yuri4891
Awatar użytkownika
rastula
Posty: 10021
Rejestracja: 04 sty 2012, 01:02
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 1277 times
Been thanked: 1307 times

Re: Metalowe monety

Post autor: rastula »

roadrunner pisze: 21 cze 2021, 11:35
rastula pisze: 21 cze 2021, 08:49 o cenach to nie ma co dyskutować... jak by nie patrzeć to jest dodatek de lux...za to praktyczny.
Nie mogę się zgodzić. Czynnik jakości - a raczej "value for money" - bywa w monetach do planszówek bardzo zróżnicowany. Znam/mam monety, po których nie spodziewałem się wiele, a okazały się miłym zaskoczeniem (Nanty Narking). Grałem też takimi, które imo nie są warte swojej ceny i są banalnym skokiem na kasę (Trickerion, Pax Ren 2 edycja i inne).
Poza tym, w odróżnieniu od innych planszowych akcesoriów/ umilaczy/ stretch goali - obrazek nie oddaje jakości produktu, a czasami wręcz obiecuje cuda wianki, które pryskają przy pierwszym dotyku z towarem po wyjęciu z paczki. Przydatny temat. Dobrze, że powstał.

oczywiście, że cena gra rolę - chodzi mi bardziej o to, że monet używa się często - więc warto dobrze rozważyć "oszczędności" i wybrać zestaw odpowiedni do naszych potrzeba ( styl / uniwersalne / neutralne / z nominałe / bez nominałów/ ilość monet / wielkość "banku"... a może żetony pokerowe :D
Awatar użytkownika
hipcio_stg
Posty: 1803
Rejestracja: 07 gru 2016, 16:30
Has thanked: 77 times
Been thanked: 334 times

Re: Metalowe monety

Post autor: hipcio_stg »

Osobiście kiedyś rozważałem zakup monet prawdziwych, które wypadły z obiegu. Na serwisach aukcyjnych ich sporo w dobrej cenie. Otatecznie kupiłem do każdej gry osobne monety (tam gdzie była możliwość i chęć posiadania). Mam monety do Klanów Kalednoii, oraz Concordii.

https://3trolle.pl/21677-sredniowieczny ... monet.html Do concordii pasują idealnie!

Aaaa i bym zapomniał kupiłem jeszcze chińczyki do "W roku smoka"
mecenas
Posty: 762
Rejestracja: 08 gru 2012, 01:42
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 58 times
Been thanked: 157 times

Re: Metalowe monety

Post autor: mecenas »

hipcio_stg pisze: 21 cze 2021, 15:04
https://3trolle.pl/21677-sredniowieczny ... monet.html Do concordii pasują idealnie!
Tak, potwierdzam. Te monety są bardzo fajne i w miarę tanie. Jak widać tutaj niedostępne, ale zawsze można sprowadzić z Czech (wysyłka do Polski niecałe 20 zł)

Dostępne tutaj również w wersji bardziej przemysłowej:
https://www.svet-deskovych-her.cz/prisl ... /223/mince
Asurmar
Posty: 324
Rejestracja: 22 mar 2019, 08:54
Has thanked: 117 times
Been thanked: 174 times

Re: Metalowe monety

Post autor: Asurmar »

hipcio_stg pisze: 21 cze 2021, 15:04 Osobiście kiedyś rozważałem zakup monet prawdziwych, które wypadły z obiegu.
W sumie to chciałbym pociągnąć temat. Dlaczego nie zdecydowałeś się na takie monety? Czy może ktoś używa takich monet?

Jakby ktoś nie wiedział o co chodzi, to tutaj mam przykładowe aukcje allegro takich monet:
https://allegrolokalnie.pl/oferta/zestaw-6-monet-grecja
https://allegrolokalnie.pl/oferta/zesta ... w-wlochy-2
Awatar użytkownika
hipcio_stg
Posty: 1803
Rejestracja: 07 gru 2016, 16:30
Has thanked: 77 times
Been thanked: 334 times

Re: Metalowe monety

Post autor: hipcio_stg »

Asurmar pisze: 21 cze 2021, 16:02
hipcio_stg pisze: 21 cze 2021, 15:04 Osobiście kiedyś rozważałem zakup monet prawdziwych, które wypadły z obiegu.
W sumie to chciałbym pociągnąć temat. Dlaczego nie zdecydowałeś się na takie monety? Czy może ktoś używa takich monet?

Jakby ktoś nie wiedział o co chodzi, to tutaj mam przykładowe aukcje allegro takich monet:
https://allegrolokalnie.pl/oferta/zestaw-6-monet-grecja
https://allegrolokalnie.pl/oferta/zesta ... w-wlochy-2
Celowałem głównie w nasz PRL-ki. Ale mam wrażenie, że musiałbym je odkazić i porządnie wyszorować. Nie znalazłem też jakieś dużej ilości w jednej aukcji i koszty wysyłek mnie zniechęciły. Jednak zawsze to tańsza alternatywa i uniwersalna.
Awatar użytkownika
wis
Posty: 1231
Rejestracja: 20 sty 2009, 18:01
Lokalizacja: Gliwice
Has thanked: 59 times
Been thanked: 24 times
Kontakt:

Re: Metalowe monety

Post autor: wis »

Aleplanszówki (link) prowadzą właśnie przedsprzedaż monet z naszej gry (Glory) w dobrej cenie. 16 srebrnych i 8 złotych, bez nominałów, repliki monet średniowiecznych. Mnie się podobają :).
Spoiler:
Glory: A Game of Knights - nasza pierwsza gra Kickstarter / FB / Gamefound
Atk
Posty: 1394
Rejestracja: 01 kwie 2020, 16:33
Has thanked: 493 times
Been thanked: 284 times

Re: Metalowe monety

Post autor: Atk »

Fojtu pisze: 21 cze 2021, 08:53
Spoiler:
Dla mnie monety w Scythe mają jedną bardzo dużą zaletę - są bardzo łatwe do rozróżnienia na stole. Co do samej jakości to nie powiedziałbym, że jest słaba, grałem innymi monetkami gdzieniegdzie i te z Scythe'a nie odstawały.
O słabej jakości pisalem o tych Portalu, nie scythe
rastula pisze: 21 cze 2021, 09:16 jak wezmiesz pod uwagę ilość monet w zestawie scythe i np te do glory to okazuje się, że cena jest podobna...
Tak wiem ale nie do tego bilem. Każdy umie sobie policzyć czy się opłaca czy się nie opłaca. Chodziło mi o to, że na takie że scythe trzeba wydać 100+, a ja szukam moment, którymi można uzupełniac ewentualne zamówienia, mogą być mniejsza paczki za mniejszą kasę, a żeby jakość była dalej dobra, a nie za małe, za lekkie itp

Ogółem jeśli takiego tematu nie ma/nie było, to chyba warto wiedzieć, które się do czegoś nadają, a które od plastikowych ledwo się odróżniają
wis pisze: 21 cze 2021, 16:53 Aleplanszówki (link) prowadzą właśnie przedsprzedaż monet z naszej gry (Glory) w dobrej cenie. 16 srebrnych i 8 złotych, bez nominałów, repliki monet średniowiecznych. Mnie się podobają :).
Spoiler:
Przeczytales chociaż pierwszy post? 😂
Awatar użytkownika
eveni
Posty: 1598
Rejestracja: 08 lip 2019, 15:24
Has thanked: 636 times
Been thanked: 550 times

Re: Metalowe monety

Post autor: eveni »

Metalowe monety uwielbiam, mam kilka zestawów i używam ich do wszystkich gier.
Jeżeli ktoś chce coś tańszego to niezłe są monety ze sklepiku Portalu, ich minus to że z jednej strony są ewidentnie pirackie i nie mają nominałów, a dwa kolory złoty i srebrny (srebrne dołożyłam na stałe do Zamków Burgundii).
Polecam również monety (znaczniki punktów) z Everdell, tylko ostrzegalam że są bardzo błyszczące (co mi akurat pasuje, gram nimi m.in. w smoczy Brzdęk).
Mam również monety do serii Zachodniego królestwa, używam je do trzech gier z serii, a także do Najeźdźców z północy.
Fajny i uniwersalny jest zestaw do Klanów Kaledonii. Trzy nominały i na prawdę pięknie wykonane.
Mam jeszcze monety z Maracaibo, ale te nie powalają wykonaniem i jest mało małych nominałów.
Kupiłam też wspomniany wyżej zestaw średniowiecznych monet z 3 Trolli, wykonanie bardzo ładne i dobra cena. Niestety gdzieś je w domu zgubiłam (liczę, że kiedyś się odnajdą :) ).
Odradzam monety do Wenecji, strasznie małe i lekkie.

Trochę o metalowych monetach do gier było w wątku:
viewtopic.php?f=64&t=66889&p=1255773&hi ... i#p1255773
Atk
Posty: 1394
Rejestracja: 01 kwie 2020, 16:33
Has thanked: 493 times
Been thanked: 284 times

Re: Metalowe monety

Post autor: Atk »

eveni pisze: 21 cze 2021, 19:43 Metalowe monety uwielbiam, mam kilka zestawów i używam ich do wszystkich gier.
Jeżeli ktoś chce coś tańszego to niezłe są monety ze sklepiku Portalu, ich minus to że z jednej strony są ewidentnie pirackie i nie mają nominałów, a dwa kolory złoty i srebrny (srebrne dołożyłam na stałe do Zamków Burgundii).
Polecam również monety (znaczniki punktów) z Everdell, tylko ostrzegalam że są bardzo błyszczące (co mi akurat pasuje, gram nimi m.in. w smoczy Brzdęk).
Mam również monety do serii Zachodniego królestwa, używam je do trzech gier z serii, a także do Najeźdźców z północy.
Fajny i uniwersalny jest zestaw do Klanów Kaledonii. Trzy nominały i na prawdę pięknie wykonane.
Mam jeszcze monety z Maracaibo, ale te nie powalają wykonaniem i jest mało małych nominałów.
Kupiłam też wspomniany wyżej zestaw średniowiecznych monet z 3 Trolli, wykonanie bardzo ładne i dobra cena. Niestety gdzieś je w domu zgubiłam (liczę, że kiedyś się odnajdą :) ).
Odradzam monety do Wenecji, strasznie małe i lekkie.

Trochę o metalowych monetach do gier było w wątku:
viewtopic.php?f=64&t=66889&p=1255773&hi ... i#p1255773
Gdzieś czytałem, że te monety od Portalu mają opinie jak te od Wenecji, małe i lekkie
Awatar użytkownika
eveni
Posty: 1598
Rejestracja: 08 lip 2019, 15:24
Has thanked: 636 times
Been thanked: 550 times

Re: Metalowe monety

Post autor: eveni »

Atk pisze: 21 cze 2021, 20:24 Gdzieś czytałem, że te monety od Portalu mają opinie jak te od Wenecji, małe i lekkie
Obrazek

Na fotce są monety z Wenecji, sklepiku Portalu, Charterstone i Maracaibo (sorki za słabą jakość zdjęcia).
Pod spodem Wenecja i Maracaibo. Te ze sklepiku Portalu są trochę cięższe niż z Wenecji. Dla mnie te z Wenecji to masakra pod względem ciężkości i wielkości, jakościowo są ok. Portal-owe kupiłam dwa zestawy za 50 zł i dla mnie są w porządku (za tą kwotę :wink: ).
Atk
Posty: 1394
Rejestracja: 01 kwie 2020, 16:33
Has thanked: 493 times
Been thanked: 284 times

Re: Metalowe monety

Post autor: Atk »

eveni pisze: 21 cze 2021, 20:45
Atk pisze: 21 cze 2021, 20:24 Gdzieś czytałem, że te monety od Portalu mają opinie jak te od Wenecji, małe i lekkie
Obrazek

Na fotce są monety z Wenecji, sklepiku Portalu, Charterstone i Maracaibo (sorki za słabą jakość zdjęcia).
Pod spodem Wenecja i Maracaibo. Te ze sklepiku Portalu są trochę cięższe niż z Wenecji. Dla mnie te z Wenecji to masakra pod względem ciężkości i wielkości, jakościowo są ok. Portal-owe kupiłam dwa zestawy za 50 zł i dla mnie są w porządku (za tą kwotę :wink: ).
dzieki za porownanie! Ja wlasnie zamulilem z portalowskimi, bo zamowienie wlasnie leci :/ i dlatego mysle nad tymi Glory, tylko nie wiem jak z jakoscia. Chyba skonczy sie na tym, ze obejrze na miejscu jak bonfire bede odbieral. Tylko problem taki, ze nigdy nie gralem z innymi metalowymi monetami i nie mam porownania :P
Awatar użytkownika
wis
Posty: 1231
Rejestracja: 20 sty 2009, 18:01
Lokalizacja: Gliwice
Has thanked: 59 times
Been thanked: 24 times
Kontakt:

Re: Metalowe monety

Post autor: wis »

Atk pisze: 21 cze 2021, 18:21
wis pisze: 21 cze 2021, 16:53 Aleplanszówki (...)
Przeczytales chociaż pierwszy post? 😂
Najwyraźniej nie - przepraszam. Tak to jest, jak się na forum wskakuje między jednym zadaniem, a drugim:/.

Na temat jakości naszych monet się nie wypowiem, bo nie mam dobrego porównania.
Glory: A Game of Knights - nasza pierwsza gra Kickstarter / FB / Gamefound
Atk
Posty: 1394
Rejestracja: 01 kwie 2020, 16:33
Has thanked: 493 times
Been thanked: 284 times

Re: Metalowe monety

Post autor: Atk »

wis pisze: 21 cze 2021, 22:26
Atk pisze: 21 cze 2021, 18:21
wis pisze: 21 cze 2021, 16:53 Aleplanszówki (...)
Przeczytales chociaż pierwszy post? 😂
Najwyraźniej nie - przepraszam. Tak to jest, jak się na forum wskakuje między jednym zadaniem, a drugim:/.
hehe spoko :) tak bywa czasami. Smiesznie tylko jak wbilem w link, a tu to samo
rdbeni0
Posty: 402
Rejestracja: 19 sty 2020, 00:06
Has thanked: 65 times
Been thanked: 72 times

Re: Metalowe monety

Post autor: rdbeni0 »

Ja używam w ZAMKACH BURGUNDII zwykłych polskich groszówek ja gródkę srebra, kosztowało mnie to z 40 groszy... spytałem znajomych z którymi gramy żeby przynieśli na spotkania (kilka spotkań pod rząd) 1 lub 2 gr. Zebraliśmy wszystko do kupy i używamy.
I powiem wam, że to się sprawdza.
ludziom "oddałem" realne grosze, sprawdziliśmy przy okazji jak działa BLIK przez telefon (i - co ciekawe - był 1 błąd i źle rozliczył system BLIK 2 grosze... co mnie do dziś zastanawia, ale to dyskusja w innym temacie)

jak ktoś chce tanio a sprytnie różne monety sobie kupić, to oczywiscie polecam PRL obiegowe - 1 kg monet, 5kg, 7kg, 12 kg, np. takie aukcje
https://allegro.pl/kategoria/prl-1945-1 ... 6&order=qd
i tam będziecie mieli stare monety, np. 1 zł, 5 zł, etc
Awatar użytkownika
roadrunner
Posty: 536
Rejestracja: 22 sie 2013, 12:30
Has thanked: 261 times
Been thanked: 274 times

Re: Metalowe monety

Post autor: roadrunner »

Metalowe monety to fajne akcesorium do planszówek. Czesci osob pomagaja wczuc sie w setting/temat, dopelniaja poziom wykonania gry, dla innych beda po prostu fajnym gadzetem. Spotkalem tez przypadki gier, gdzie standardowe znaczniki tekturowe sa mizernie wykonane, maja tandetny wygląd lub obie te rzeczy na raz. Przyjemnie mi gra takimi monetami - polecam wyprobowac np. w grach, ktore najbardziej lubicie w kolekcji.

Tez mialem podejscie do monet co Atk - na dopakowanie paczki :) Istotny fakt, ze podobnych zestawow na rynku przybywa i roznia sie (niekiedy bardzo wyraznie) jakoscia za zblizona cene. Z biegiem lat mialem kontakt z roznymi zestawami i moge je porownac. Za jakis czas dorzuce fotkę.

1) Monety ze sklepu Portalu pochodza z gry "Statki, łupy, kościotrupy". Dwa nominały (20 szt., 15 szt.) 25 zł.
Cena niby niska, ale 35 szt. to malo jak grasz w cos w 4 osoby i wiecej. Wzialem 2 zestawy po jakims rabacie. Sa lekkie, troche blyszczace, piracki wzorek, dwustronne, ogolne wykonanie jest ok. Nie ma chłamu. Fajna rzecz, ze brzegi sa nieregularne - jak ktos widzial stare monety wylowione ze statku, to wie, o co chodzi ;) Spoko efekt do gier z motywem morskim, a zwlaszcza pirackim. Kupilem pod katem Kupcow i korsarzy, Libertalii i jestem zadowolony. Za te cene sa w porzadku. Wada, ze zastosowanie tych monet jest ograniczone. Mimo sciemy, jaka podaje portal na sklepie zeby sie pozbyc starego dosc towaru lol - te monety nie sa "uniwersalne". Motyw piracki jest jednoznaczny, a nieregularne brzegi go poglebiaja. W fantasy, sci-fi, eurosuchary, gry familijne sie tym raczej nie pogra.

2) Klany Kaledonii - dobre wykonanie, różne nominały, duza liczba w zestawie. Nie oszczedzano przy procesie produkcji. Natomiast artwork jest minimalistyczny, wiec uzywam tylko do tej gry. Dobry ciezar, solidne wrażenie, polecam.

3) Nanty Narking - bardzo praktyczny pakiet i zaskoczenie na duży plus. Nie spodziewalem sie szału, tymczasem kontakt z monetami lepszy od wrazen ze zdjecia. 50 sztuk, 2 nominały, 2 srednice. Tylko "jedynki" maja wartosc wytloczona na monecie, wiec zaleznie od gry uzywam zlotych jako "5" lub "10". Artwork ze szczegolami, fajny motyw z czasow wiktorianskich.

4) Everdell - 30 sztuk. Niby nominały dwa, tylko, ze "trojek" jedynie 10 sztuk. Na bgg jest masa wpisow, ze "jeden set nie starcza, musielismy kupic drugi". Wykonanie takie sobie. Skok na kasę, nie polecam.

5) Pax Renaissance II edycja - leciutkie, male, 1 nominał. jakosc wykonania ponizej tego, czego sie spodziewalem po wydawnictwie SMG, wielkim kickstarterowym szale wokol wydania II edycji i cenie. Wykorzystanie w innych grach niskie, bo jeden nominał i "tematyczny" wzor. Glownie dla milosnikow tytulu, potrzebujacych monet "do kompletu".

6) John Company II edycja - dobra jakosc, lepsze niz pax ren, ale czegos im brakuje. Wzory awers/rewers nie wyrywaja z kapci (a to gra o finansach!), no i mogliby dorzucic o kilka sztuk wiecej w tej cenie.

7) Viticulture - duzo sztuk, kolorowe, rozne srednice. Warte swojej ceny, to najladniej wykonane "growe" monety, jakie widzialem. Wzor winorosli na kazdej monetce robi robote. Najgrubszy nominał to male dziela sztuki. Oczywiscie cierpia na wymieniony powyzej problem ograniczonego zastosowania :) Nadaja sie do 2 gier - viti i vinhos. jesli ich nie macie, szukajcie innych monet.

8 ) Trickerion - bardzo eleganckie i bardzo drogie. Gralem nimi, bylo fajnie, napisałem w tej sprawie do Mikołaja.

9) Scythe - podobna polka cenowa, ale wiecej. 80 (!) sztuk. Opór nominalow: 1, 3, 5, 10, 20. Cenowo za sztuke lepiej wychodza tylko monety Portalu. jakosc jest bez porownania na korzysc monet do scythe'a.
Wytloczone wzory nawiazuja do frakcji z gry, ale sa do pewnego stopnia uniwersalne i rownie dobrze moga uchodzic za przekroj (fikcyjnych) monet roznych stron Europy.
Gdybym mial wybrac jeden zestaw pod wzgledami uniwersalnosci graficzno-uzytkowej do jak najwiekszej liczby planszowek, jakosci wykonania, roznorodnosci wzorow/nominalow, czynnika oplacalnosci (po polsku: value for money) i efektu wizualnego - to polecam wór monet do scythe'a.

Inne:
Brass: Lancashire dlx I edycja - bardzo ciezkie i bardzo brzydkie. Sprzedane razem z grą.
De vulgari eloquentia - fajne, szkoda, ze tak mało. Nadadza sie np. do Troyes.
Tokaido - metalowe monety, ktore ze wzgledu na wyglad daja +10 do planszowych podrozy po Japonii. Dosc ciezkie. Zaden szal, ale sa ok. Projekt pozwala wykorzystywac je w innych grach jako zdeluksowane znaczniki czegokolwiek.
Glory - wygladaly ok, ale wykupiliscie ;) Ma ktos zdjecie jak wygladaja po wyjeciu z internetów?

Niezaleznie od wymienionych aspektow, przy kupowaniu z netu "na oko" warto imo zwrocic uwage na kilka informacji. Mam na mysli oferowane nominały, liczbe sztuk i srednice (do porownania z tym co mamy lub wyjmiemy z portfela). Niektore zestawy do planszowek sa np. liczne, ale po wzieciu do reki okazuje sie, ze to male "pchełki", a nie monety.
Ostatnio zmieniony 24 cze 2021, 21:47 przez roadrunner, łącznie zmieniany 3 razy.
Mam | Mogę zagrać | Udane transakcje: 100+ na forum, 6 na FB
Hejtowałem Kaskadię przed tym, jak się opamiętaliście. ;)
Sprzedam: dobre gry @Dział Handlu | Kupię: Tokaido: Rozdroża i inne @Kupię
100P |> Moje top
Awatar użytkownika
nidhog
Posty: 1623
Rejestracja: 08 gru 2018, 22:49
Lokalizacja: Wrocław
Has thanked: 21 times
Been thanked: 359 times
Kontakt:

Re: Metalowe monety

Post autor: nidhog »

Przy okazji zakupów za granicą ( dodatek do Dice Forge) kupiłem tez monety uniwersalne https://www.tlamagames.com/doplnky/sada-kovovych-minci/
Ten zestaw ma nominały 1, 5 i 20. ale są też na sztuki, również w nominale 10.
Bardzo fajnie wykonane. Nie są specjalnie ciężkie. Duże różnice między nominałami.
Dla mnie to najważniejsza zaleta. Wszystkie stylizowane są ładne, ale ja w grze w przypadku monet stawiam na ich użyteczność, a nie piękno.
Chociaż te mi się bardzo podobają.
Moje zbiórki: Inventions - Szczegóły: tu
Rabaty: TlamaGames - 6%, Regatuljocurilor - 20%
W dniach 5.11 - 19.11 - nie ma mnie w Polsce. Kontakt może być utrudniony.
Awatar użytkownika
rastula
Posty: 10021
Rejestracja: 04 sty 2012, 01:02
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 1277 times
Been thanked: 1307 times

Re: Metalowe monety

Post autor: rastula »

Jeśli chodzi o monety dostępne w Polskich sklepach planszówkowych to mnie najbardziej się podobają te od Drawlab

https://www.drawlab.com/product-tag/leg ... tal-coins/


Kiedyś na KS ich cena była całkiem niezła ( zestaw 27 monet wychodził ok. 50zł) i wtedy kupiłem sobie kilka zestawów tematycznych ... niestety dziś zestaw 24 to już wydatek 30 Euro - więc nie polecam ...ale są tak z 2 razy cięższe i ładniejsze od wszystkich innych :)...

Kupić pewnie nie kupisz...ale popodziwiać można...
ODPOWIEDZ