Fantasy Flight Games / FFG

Plany wydawnicze i dyskusje o wydawnictwach polskich i zagranicznych
Awatar użytkownika
Nabuchodonozor
Posty: 261
Rejestracja: 06 wrz 2008, 19:57
Lokalizacja: Bydgoszcz
Has thanked: 11 times
Been thanked: 8 times

Fantasy Flight Games / FFG

Post autor: Nabuchodonozor »

Cześć
Zauważyłem, że na tym forum są polskie wydawnictwa i dystrybutorzy- i dobrze.
Niestety dystrybutorzy są bardzo zależni od zagranicznych producentów. W tym przypadku chciałbym porozmawiać o wydawnictwie Fantasy Flight Games i ich linii wydawniczej.
Gry z tej "stajni" są dystrybuowane w Polsce przez naszą Galaktę.
Gdybym miał określić jednym słowem jakim typem planszówkowicza jestem to bym powiedział o sobie "Klimaciarz". W grach wydawanych przez FFG moim zdaniem czuć bardzo mocno tę pożądaną przeze mnie cechę. Świetnym przykładem na to jest gra, która skłoniła mnie do założenia tego wątku: Battlestar Galactica. Znam bardzo dobrze serial i muszę powiedzieć, że mimo wieloletniego doświadczenia z grami planszowymi nigdy nie spotkałem gry, która lepiej oddawałaby charakter, założenia, atmosferę fabuły do której się odnosi. W tej grze sama mechanika jest ściśle zespojona z tym, co czujemy oglądając serial.

To był przydługi wstęp. Wątek ten nie założyłem jednak tylko po to by chwalić FFG za ich produkty (ani Galaktę, za ich dystrybucję, choć na to zasługuje). O co więc chodzi?
Mam w planach zakup dodatków do mojej podstawki wyżej wymienionej gry. Obecnie na rynku jest jednak tylko jeden z nich w języku polskim- Pegasus. Zadzwoniłem do wydawnictwa Galakta z pytaniem "Co z pozostałymi dodatkami? Czy będą dodruki?". Obawiałem się tego, że usłyszę "Nie, koniec produkcji, już nie będą wydawane". Jednak ku swojemu zaskoczeniu usłyszałem od pani konsultantki (bardzo miłej z resztą), że "Nie wiadomo" i że sami chcieliby coś o tym wiedzieć. Zainteresowanie dodatkami do Battlestar (przede wszystkim "Exodusu") jest ponoć bardzo duże i mnóstwo osób o to pyta, a FFG milczy. I nic chodzi tylko o polską wersję językową, gdyż z tego co się dowiedziałem ogólną zasadą jest dodruk we wszystkich wydawanych językach w tym samym czasie.

Czy ktoś ma informacje (np może ktoś śledzi zagraniczne doniesienia) o tym z czego wynika zastój w wydawaniu dodatków do Battlestara i kiedy ów zastój się zakończy?
Mr_Fisq
Administrator
Posty: 4669
Rejestracja: 21 lip 2019, 11:10
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 1213 times
Been thanked: 1419 times

Re: Fantasy Flight Games

Post autor: Mr_Fisq »

Nie jest to kwestia licencji, i tego że serial już wybrzmiał?

IMHO nieprzypadkowo FFG wydaje podobną mechanicznie grę: Odmęty grozy.
Może być to podobny casus jak Nanty Narking i Ankh-Morpork.
Ostatnio zmieniony 16 lip 2021, 10:39 przez Mr_Fisq, łącznie zmieniany 1 raz.
Sprzedam: Obniżki, nowości: Root, Lanzerath Ridge, Dawn of the Zeds, Etherfields
Przygarnę: Skirmishe grywalne solo, figurki do Stargrave/Frostgrave
Awatar użytkownika
donmakaron
Posty: 3523
Rejestracja: 16 kwie 2009, 09:33
Has thanked: 198 times
Been thanked: 646 times

Re: Fantasy Flight Games

Post autor: donmakaron »

Dodam na wstępie, że po kupieniu FFG przez Asmodee, rebel.pl przejmuje część jeśli nie wszystkie linie wydawnicze FFG w Polsce.

Na dodruk dodatków do Battlestar Galactica raczej bym nie liczył - FFG zdaje się nie ma już licencji, do tego wypuszcza retheme gry pod sztandarem Arkham Files. Powstaje niby nowy serial, ale nie sądzę, żeby z tej okazji wszyscy zainteresowani dogadali się na dodruk czy nową edycję.
Awatar użytkownika
sliff
Posty: 928
Rejestracja: 29 maja 2020, 15:27
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 322 times
Been thanked: 380 times

Re: Fantasy Flight Games

Post autor: sliff »

Pani po prostu była miła. Ale szansze na wskrzeszenie bsg są bliskie 0.
Awatar użytkownika
Nabuchodonozor
Posty: 261
Rejestracja: 06 wrz 2008, 19:57
Lokalizacja: Bydgoszcz
Has thanked: 11 times
Been thanked: 8 times

Re: Fantasy Flight Games

Post autor: Nabuchodonozor »

Dzwoniłem do Rebela. Pan potwierdził, że licencja została utracona i wszystko to co napisaliście wyżej. Czeka nas to samo co z Ankh Morpork. Niebawem moja podstawka battlestara będzie kolejnym białym krukiem w mojej kolekcji, ale wcale mnie to nie cieszy...
A ten nowy produkt na podobnej mechanice...
1) jestem fanem serialu battlestra
2) nienawidzę motywu Ctuhlu (czy jak to tam się pisze)
Także lipa

Jeśli miałbym powiedziec jedną rzecz, która najbardziej mnie wkurza i zniechęca do świata planszówek to właśnie coś takiego. To jak dostać w twarz "z plaskacza".
Mr_Fisq
Administrator
Posty: 4669
Rejestracja: 21 lip 2019, 11:10
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 1213 times
Been thanked: 1419 times

Re: Fantasy Flight Games

Post autor: Mr_Fisq »

Nabuchodonozor pisze: 16 lip 2021, 11:14 Jeśli miałbym powiedziec jedną rzecz, która najbardziej mnie wkurza i zniechęca do świata planszówek to właśnie coś takiego. To jak dostać w twarz "z plaskacza".
Ale to nie problem planszówek per se, tylko licencji i IP.

PS. Ja bym np. chętnie kupił komplet sezonów Battlestara (z polską wersją językową) na DVD i też nie mam takiej możliwości.
Ostatnio zmieniony 16 lip 2021, 11:42 przez Mr_Fisq, łącznie zmieniany 1 raz.
Sprzedam: Obniżki, nowości: Root, Lanzerath Ridge, Dawn of the Zeds, Etherfields
Przygarnę: Skirmishe grywalne solo, figurki do Stargrave/Frostgrave
mineralen
Posty: 961
Rejestracja: 01 gru 2019, 19:07
Has thanked: 563 times
Been thanked: 644 times

Re: Fantasy Flight Games

Post autor: mineralen »

Mr_Fisq pisze: 16 lip 2021, 11:20
Nabuchodonozor pisze: 16 lip 2021, 11:14 Jeśli miałbym powiedziec jedną rzecz, która najbardziej mnie wkurza i zniechęca do świata planszówek to właśnie coś takiego. To jak dostać w twarz "z plaskacza".
Ale to nie problem planszówek per se, tylko licencji i IP.
Dokładnie. Developerzy gier wideo tracą prawa, wydawcy książkowi. Głośna była sytuacja kiedy np Netflix stracił prawa do produkcji seriali w świecie Marvela (Charlie Cox jako Daredevil :( ).
gogovsky
Posty: 2208
Rejestracja: 25 sty 2018, 23:48
Has thanked: 464 times
Been thanked: 511 times

Re: Fantasy Flight Games

Post autor: gogovsky »

Pisz do Fulgrima moze.ma.włoskie/francuskie z zestawem polonizująctm jeszcze.

Fulgrim -> memberlist.php?mode=viewprofile&u=30351
Firma Rebel niech się zajmie wydaniem gry Domek, bo tylko do tego się nadaje.
Mr_Fisq
Administrator
Posty: 4669
Rejestracja: 21 lip 2019, 11:10
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 1213 times
Been thanked: 1419 times

Re: Fantasy Flight Games / FFG

Post autor: Mr_Fisq »

Czy tylko mi lista zapowiedzi FFG na ich stronie wydaje się dość uboga?
https://www.fantasyflightgames.com/en/upcoming/


Nie ma np, dodatku do Descenta... Jest gdzieś bardziej kompletna lista zapowiedzi od tego wydawcy?
Sprzedam: Obniżki, nowości: Root, Lanzerath Ridge, Dawn of the Zeds, Etherfields
Przygarnę: Skirmishe grywalne solo, figurki do Stargrave/Frostgrave
Awatar użytkownika
Irr3versible
Posty: 984
Rejestracja: 09 cze 2019, 01:03
Lokalizacja: Kraków/Zabierzów
Has thanked: 619 times
Been thanked: 541 times

Re: Fantasy Flight Games / FFG

Post autor: Irr3versible »

Nie ma, chyba że znajdziesz miejsce gdzie mniej lub bardziej oficjalne informacje są zbierane. Dodatek do Descenta ma się jednak dobrze, choć wciąż w testach. Ma być w tym roku.
Mr_Fisq
Administrator
Posty: 4669
Rejestracja: 21 lip 2019, 11:10
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 1213 times
Been thanked: 1419 times

Re: Fantasy Flight Games / FFG

Post autor: Mr_Fisq »

O dodatek się nie martwię, po prostu mam wrażenie że zapowiedzi na ten rok wyglądają dość ubogo.

Może kwestia ciężkiego buta Asmodee.
Sprzedam: Obniżki, nowości: Root, Lanzerath Ridge, Dawn of the Zeds, Etherfields
Przygarnę: Skirmishe grywalne solo, figurki do Stargrave/Frostgrave
Awatar użytkownika
Tringa
Posty: 1487
Rejestracja: 03 cze 2018, 13:23
Has thanked: 305 times
Been thanked: 315 times

Re: Fantasy Flight Games / FFG

Post autor: Tringa »

Mówiąc szczerze to po cichu cały czas czekam na dodatek do Odmętów Grozy. Mają gotowy, zbalansowany materiał - wystarczy go przepisać na Chulhu. Battlestar Galactica przy wszystkich dodatkach mocno zyskuje :)
"Czasami lepiej jest użyć miotacza ognia niż narzekać na ciemność." - Terry Pratchett – Zbrojni

Moje zbiórki: CLICK
Moje gry: CLICK
Awatar użytkownika
ArnhemHorror
Posty: 498
Rejestracja: 01 maja 2013, 23:09
Lokalizacja: NibyLandia
Has thanked: 325 times
Been thanked: 153 times

Re: Fantasy Flight Games / FFG

Post autor: ArnhemHorror »

Pod koniec zeszlego roku glowna projektantka Arkham Horror LCG opuscila te linie, zeby pracowac nad czyms zupelnie nowym, jeszcze niezapowiedzianym. FFG zazwyczaj publikuje tego typu wieksze zapowiedzi podczas GenConu, a wiec pewnie trzeba bedzie poczekac do sierpnia.
W życiu jest miejsce na jedynie 3 2 1 LCGi.
Mr_Fisq
Administrator
Posty: 4669
Rejestracja: 21 lip 2019, 11:10
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 1213 times
Been thanked: 1419 times

Re: Fantasy Flight Games / FFG

Post autor: Mr_Fisq »

FFG zapowiedziało nową kampanię do AH:LCG:
https://www.fantasyflightgames.com/en/n ... f-hemlock/
Sprzedam: Obniżki, nowości: Root, Lanzerath Ridge, Dawn of the Zeds, Etherfields
Przygarnę: Skirmishe grywalne solo, figurki do Stargrave/Frostgrave
ODPOWIEDZ