Boonlake (Alexander Pfister)

Tutaj można dyskutować o konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SĄ INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
Awatar użytkownika
Apos
Posty: 969
Rejestracja: 12 sie 2007, 14:42
Lokalizacja: Sosnowiec
Has thanked: 349 times
Been thanked: 749 times
Kontakt:

Boonlake (Alexander Pfister)

Post autor: Apos »

Obrazek
About Boonlake

The next big game from Alexander Pfister is Boonlake, a competitive 1-4 player game that sees you making decisions to better your life and the settlement's life.

- Explore the landscape, build houses and settlements, raise cattle, and develop an infrastructure!
- Consider your actions, because your opponents will also benefit from the action you choose! The action then determines how far you can move your ship along Boonlake!

Boonlake features awesome components!
- Over 150 wooden pieces
- Double-layer player boards
- 165 project cards
- Innovative action board
- Big gameboard

An amazing gaming experience awaits you in Boonlake!
Designed by Alexander Pfister
Illustrated by Klemens Franz
1-4 Players
40'/player, ages 14+


With a group of pioneers, you have left civilization behind to settle along the shores of Boonlake, a long-forgotten region inhabited by humans long ago. This unexplored area beckons you! Become part of a new community and commit yourself to the common good. Explore the landscapes, build houses and settlements, raise cattle, produce raw materials, and develop your infrastructure. Do your best to automate these processes. Seize the opportunity to make the best of your new life in Boonlake.

Boonlake is an expert game by Alexander Pfister where you are finding yourself improving your life, and your group’s life in this new territory…but how you accomplish this is completely up to you! Introducing a novel action mechanism, each game progresses differently. Will you focus on expansion? Or maybe you contribute to creating an infrastructure? Or possibly pursue your own agenda? Carefully consider what you choose, as each action benefits everybody else…

https://capstone-games.com/board-games/boonlake/
https://mailchi.mp/574b498e0542/announc ... er-pfister
Link BGG: https://boardgamegeek.com/boardgame/343905/boonlake

_____________________


Nowość of Pfistera. Z opisu zapowiada się nader interesująco. Chętnie przeczytałbym rulebooka :D
Ostatnio zmieniony 15 sie 2021, 11:36 przez Apos, łącznie zmieniany 1 raz.
dwaduzepe
Posty: 687
Rejestracja: 27 maja 2020, 14:27
Has thanked: 125 times
Been thanked: 254 times

Re: Boonlake (Alexander Pfister)

Post autor: dwaduzepe »

Widze nazwisko Pfister to biore:)
Fojtu
Posty: 3379
Rejestracja: 10 maja 2014, 14:02
Has thanked: 557 times
Been thanked: 1263 times

Re: Boonlake (Alexander Pfister)

Post autor: Fojtu »

Szczerze mówiąc to nakładka nie wygląda zbyt pięknie :?

Pfister coś ma pecha do szat graficznych, chyba nie widziałem jeszcze gry jego autorstwa, gdzie szata graficzna i design by była po prostu ładna.
Awatar użytkownika
detrytusek
Posty: 7330
Rejestracja: 04 maja 2015, 12:00
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 459 times
Been thanked: 1106 times

Re: Boonlake (Alexander Pfister)

Post autor: detrytusek »

Zgadzam się choć właśnie sprawdziłem, że to Klemenz, więc nawet spoko :)
"Nie ma sensu wiara w rzeczy, które istnieją."

Do sprzedania: Obsession + dodatki, Gaia Project, Roll Camera

Wątek sprzedażowy
Awatar użytkownika
mat_eyo
Posty: 5599
Rejestracja: 18 lip 2011, 10:09
Lokalizacja: Warszawa / Łuków, woj. lubelskie
Has thanked: 782 times
Been thanked: 1225 times
Kontakt:

Re: Boonlake (Alexander Pfister)

Post autor: mat_eyo »

dwaduzepe pisze: 03 sie 2021, 18:40 Widze nazwisko Pfister to biore:)
Też tak miałem, ale po Maracaibo i CloudAge tym razem nie biorę w ciemno, sprawdzę na cudzym egzemplarzu.
Awatar użytkownika
japanczyk
Moderator
Posty: 10900
Rejestracja: 26 gru 2018, 08:19
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3351 times
Been thanked: 3205 times

Re: Boonlake (Alexander Pfister)

Post autor: japanczyk »

dwaduzepe pisze: 03 sie 2021, 18:40 Widze nazwisko Pfister to biore:)
Szczerze nie rozumiem zachwytu Pfisterem - żadna z jego ostatnich gier nie jest wybitna - Maracaibo, CloudAge, Wyprawa do NewDale (w to jeszcze nie grałem)
Są solidne, ale nie ma w nich ikry.
dwaduzepe
Posty: 687
Rejestracja: 27 maja 2020, 14:27
Has thanked: 125 times
Been thanked: 254 times

Re: Boonlake (Alexander Pfister)

Post autor: dwaduzepe »

japanczyk pisze: 04 sie 2021, 08:36
dwaduzepe pisze: 03 sie 2021, 18:40 Widze nazwisko Pfister to biore:)
Szczerze nie rozumiem zachwytu Pfisterem - żadna z jego ostatnich gier nie jest wybitna - Maracaibo, CloudAge, Wyprawa do NewDale (w to jeszcze nie grałem)
Są solidne, ale nie ma w nich ikry.
Kwestia gustu - u mnie w domu Maracaibo zrobilo furore.
Awatar użytkownika
mat_eyo
Posty: 5599
Rejestracja: 18 lip 2011, 10:09
Lokalizacja: Warszawa / Łuków, woj. lubelskie
Has thanked: 782 times
Been thanked: 1225 times
Kontakt:

Re: Boonlake (Alexander Pfister)

Post autor: mat_eyo »

japanczyk pisze: 04 sie 2021, 08:36
dwaduzepe pisze: 03 sie 2021, 18:40 Widze nazwisko Pfister to biore:)
Szczerze nie rozumiem zachwytu Pfisterem - żadna z jego ostatnich gier nie jest wybitna - Maracaibo, CloudAge, Wyprawa do NewDale (w to jeszcze nie grałem)
Są solidne, ale nie ma w nich ikry.
Dla mnie Pfister jest, z zachowaniem wszelkich proporcji, trochę jak Feld. Great Western Trail, Mombasa i Tybor the Builder są genialne, Broom Service i Wyspa Skye bardzo dobre, ale później jest tylko gorzej. Blackout mnie nie porwał, Maracaibo jest zbyt barokowe i nieociosane, a Newdale tak złe, że mój mózg wyparł jej istnienie podczas pisania pierwszego posta :D
Awatar użytkownika
Apos
Posty: 969
Rejestracja: 12 sie 2007, 14:42
Lokalizacja: Sosnowiec
Has thanked: 349 times
Been thanked: 749 times
Kontakt:

Re: Boonlake (Alexander Pfister)

Post autor: Apos »

Część gier Pfistera w naszej ekipie osiągnęło status takiego, że "zawsze zagramy". Sęk w tym, że część, a głównie to Great Western Trail oraz Maracaibo. Mombasa, rewelacyjna gra, to ostatnio została wyparta jednak przez drugą grę na M tego autora. Pozostałe gry, mimo tego że dobre i mają u nas swoich fanów, to jednak nie cieszą się taką popularnością. Od części tytułów się odbiliśmy, np Blackout.

Porównanie tutaj, że jest jak z Feldem jest trafne. Dla mnie to kolejny tytuł, który warto obserwować, bo autor ma na swoim koncie wiele perełek gier planszowych. Dodatkowo, tematycznie gra mi bardzo pasuje i z opisu przypomina mi Factorio, przy którym człowiek spędził wiele długich wieczorów świetnie się bawiąc.
Awatar użytkownika
Chudej
Posty: 399
Rejestracja: 18 sty 2020, 13:52
Lokalizacja: Białystok
Has thanked: 338 times
Been thanked: 309 times

Re: Boonlake (Alexander Pfister)

Post autor: Chudej »

Z wyglądu przypomina trochę Klany Kaledonii, czekam na jakieś szczegóły.
Awatar użytkownika
Apos
Posty: 969
Rejestracja: 12 sie 2007, 14:42
Lokalizacja: Sosnowiec
Has thanked: 349 times
Been thanked: 749 times
Kontakt:

Re: Boonlake (Alexander Pfister)

Post autor: Apos »

Planszowe Newsy podały przeciek, że gra będzie wydana po polsku. Szczegółów na razie brak, jakie wydawnictwo za tym stoi. W każdym razie dobra wiadomość :D
Awatar użytkownika
Pan_K
Posty: 2504
Rejestracja: 24 wrz 2014, 19:16
Lokalizacja: Wrocław
Has thanked: 189 times
Been thanked: 168 times

Re: Boonlake (Alexander Pfister)

Post autor: Pan_K »

Widzę "Pfister" - jestem zainteresowany.
Widzę "Franz" - ale czemu?! :cry:
„Rzekł głupi w swoim sercu: nie ma Boga.”

Ryba bez roweru, to tylko ryba...
Awatar użytkownika
NestorZolo
Posty: 333
Rejestracja: 29 lis 2019, 08:14
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 506 times
Been thanked: 123 times

Re: Boonlake (Alexander Pfister)

Post autor: NestorZolo »

Pfister jednak w moim odczuciu zalicza zjazd formy. Nie nastawiam się pozytywnie na ten boonlake, ale ostatecznie dopiero po zaglądnięciu do instrukcji, będzie można cokolwiek podejrzewać.
1.GWT, 2.BrassB, 3.Madeira, 4.Wildcatters, 5.ProjektGaja, 6.Skymines, 7.KlanyKaledonii, 8.Yokohama, 9.Endeavor, 10.Tyrrants, 11.Hansa, 12.A&K
Awatar użytkownika
brazylianwisnia
Posty: 4078
Rejestracja: 07 mar 2017, 20:48
Has thanked: 267 times
Been thanked: 934 times

Re: Boonlake (Alexander Pfister)

Post autor: brazylianwisnia »

NestorZolo pisze: 13 sie 2021, 17:27 Pfister jednak w moim odczuciu zalicza zjazd formy. Nie nastawiam się pozytywnie na ten boonlake, ale ostatecznie dopiero po zaglądnięciu do instrukcji, będzie można cokolwiek podejrzewać.
Jak narazie to wydał 4 gry "dla graczy" i każda rewelacyjna. Jego bardziej casulowe gry nigdy szału nie robiły. Teraz mamy do czynienia z 5tym średnio ciężkim tytulem więc powinno być bardzo dobrze.
Sprzedam:Nemesis Lockdown Sundrop
forum/viewtopic.php?f=65&t=76430
Awatar użytkownika
Shodan
Posty: 1222
Rejestracja: 24 cze 2017, 20:15
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 474 times
Been thanked: 444 times

Re: Boonlake (Alexander Pfister)

Post autor: Shodan »

Boonlake wjeżdża na radar.
poxi
Posty: 240
Rejestracja: 28 kwie 2020, 21:37
Has thanked: 51 times
Been thanked: 106 times

Re: Boonlake (Alexander Pfister)

Post autor: poxi »

Z Boonlake, jak z każdą nową grą, polecam poczekać na instrukcję i pierwsze recenzje.
Awatar użytkownika
Shodan
Posty: 1222
Rejestracja: 24 cze 2017, 20:15
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 474 times
Been thanked: 444 times

Re: Boonlake (Alexander Pfister)

Post autor: Shodan »

Boonlake ma szansę stać się pierwszym Pfisterem w mojej kolekcji (opis i grafiki są zachęcające), ale oczywiście jeszcze za mało wiadomo o grze żeby podjąć decyzję.

EDIT
po dokładniejszym przyjrzeniu się nielicznym dostępnym obrazkom z gry jednak stwierdzam, że szata graficzna (poza ilustracją z pudełka) nie jest zachęcająca tylko strasznie wtórna.
Ostatnio zmieniony 16 sie 2021, 23:35 przez Shodan, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
brazylianwisnia
Posty: 4078
Rejestracja: 07 mar 2017, 20:48
Has thanked: 267 times
Been thanked: 934 times

Re: Boonlake (Alexander Pfister)

Post autor: brazylianwisnia »

Shodan pisze: 15 sie 2021, 13:45 Boonlake ma szansę stać się pierwszym Pfisterem w mojej kolekcji (opis i grafiki są zachęcające), ale oczywiście jeszcze za mało wiadomo o grze żeby podjąć decyzję.
Grafikę robi Franz.. Widocznie ma swoich oddanych fanów skoro grafiki są zachęcające ;-)
Sprzedam:Nemesis Lockdown Sundrop
forum/viewtopic.php?f=65&t=76430
Awatar użytkownika
Shodan
Posty: 1222
Rejestracja: 24 cze 2017, 20:15
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 474 times
Been thanked: 444 times

Re: Boonlake (Alexander Pfister)

Post autor: Shodan »

brazylianwisnia pisze: 15 sie 2021, 15:04 Grafikę robi Franz.. Widocznie ma swoich oddanych fanów skoro grafiki są zachęcające ;-)
Tak właściwie to miałem na myśli okładkę pudełka, której grafika wygląda jak dla mnie dziwnie-tajemniczo, trochę surrealistycznie, a przez to intrygująco. :-)
Awatar użytkownika
Shodan
Posty: 1222
Rejestracja: 24 cze 2017, 20:15
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 474 times
Been thanked: 444 times

Re: Boonlake (Alexander Pfister)

Post autor: Shodan »

Przyjrzałem się jeszcze planszy oraz komponentom i czy ktoś jeszcze odniósł podobne wrażenie, że początkowo tematem gry mieli być osadnicy na dzikim zachodzie? Są tam meple kowbojów i krówek, na planszy są wozy osadników i tory kolejowe, no klimaty rodem z GWT.
Dzisiaj takie wątki są jednak niemile widziane, więc doklejono do tego jakąś fabułkę o ludziach porzucających cywilizację, żeby żyć w zgodzie z naturą (w końcu to euro i temat może być pretekstowy).
Awatar użytkownika
brazylianwisnia
Posty: 4078
Rejestracja: 07 mar 2017, 20:48
Has thanked: 267 times
Been thanked: 934 times

Re: Boonlake (Alexander Pfister)

Post autor: brazylianwisnia »

Shodan pisze: 16 sie 2021, 20:32 Przyjrzałem się jeszcze planszy oraz komponentom i czy ktoś jeszcze odniósł podobne wrażenie, że początkowo tematem gry mieli być osadnicy na dzikim zachodzie? Są tam meple kowbojów i krówek, na planszy są wozy osadników i tory kolejowe, no klimaty rodem z GWT.
Dzisiaj takie wątki są jednak niemile widziane, więc doklejono do tego jakąś fabułkę o ludziach porzucających cywilizację, żeby żyć w zgodzie z naturą (w końcu to euro i temat może być pretekstowy).
Na świecie chyba nie zaszły zmiany w takim tempie ze 12 miesięcy temu dziki zachód był cool a teraz jest zły? Poprostu próbują zrobić trochę mniej odtwórczy temat.
Sprzedam:Nemesis Lockdown Sundrop
forum/viewtopic.php?f=65&t=76430
Awatar użytkownika
Shodan
Posty: 1222
Rejestracja: 24 cze 2017, 20:15
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 474 times
Been thanked: 444 times

Re: Boonlake (Alexander Pfister)

Post autor: Shodan »

brazylianwisnia pisze: 16 sie 2021, 21:10 Poprostu próbują zrobić trochę mniej odtwórczy temat.
Temat mnie ani ziębi ani grzeje, ale w takim razie mogli postarać się o mniej odtwórczy design planszy i mepli. :-)
Kicurek
Posty: 58
Rejestracja: 10 kwie 2019, 07:28
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 8 times
Been thanked: 19 times
Kontakt:

Re: Boonlake (Alexander Pfister)

Post autor: Kicurek »

Awatar użytkownika
garg
Posty: 4469
Rejestracja: 16 wrz 2009, 15:26
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 1423 times
Been thanked: 1100 times

Re: Boonlake (Alexander Pfister)

Post autor: garg »

Przejrzałem instrukcję i mam to samo wrażenie, co z Wyprawy do Newdale: obiecująca sałatka punktowa, która tak bardzo odrzuca mnie ilustracjami Klemensa Franza, że chyba jednak nie dam rady zagrać. W Newdale zagrałem, bo musiałem i nawet mi się podobało. Ale jeśli do Boonlake nie będę musiał siąść, to raczej nigdy sam nie zechcę i nie spróbuję :( . Wydawało mi się, że warstwa graficzna jest dla mnie ważna tylko trochę. Jak widać (nomen omen) - jednak bardziej niż trochę.

Może to być podobnie do teorii motywacji Herzberga. Są w niej wymienione dwa rodzaje czynników motywacyjnych: motywatory i satysfaktory. Nieobecność satysfaktorów pogarsza motywację, ale ich obecność jej nie zwiększa. Po prostu jeśli ich nie ma, czujemy dyskomfort, ale jak się pojawią, uważamy, że przecież zawsze powinny być. Z kolei nieobecność motywatorów nie zmniejsza motywacji, dopiero ich obecność ją zwiększa. Czyli nie są konieczne, ale jak już się pojawią, to nam się lepiej działa.

I - tak trochę przekornie i odwrotnie - wychodzi na to, że brak ilustracji Klemensa Franza to dla mnie taki satysfaktor. Jeśli ilustracji nie ma, nic mi to nie przeszkadza. Jeśli natomiast są, to aktywnie uciekam od gry i nie chcę do niej siadać. Myślałem, że jestem ponad to, ale jak widać, nikt nie jest doskonały :)
Mam / Sprzedam/wymienię
(Może nie wystawiłem, ale też chętnie wymienię)

Najstarszy offtop świata: Ceterum censeo Carthaginem esse delendam ;-)
Awatar użytkownika
brazylianwisnia
Posty: 4078
Rejestracja: 07 mar 2017, 20:48
Has thanked: 267 times
Been thanked: 934 times

Re: Boonlake (Alexander Pfister)

Post autor: brazylianwisnia »

Kicurek pisze: 18 sie 2021, 12:52 Pojawiła się instrukcja.

https://cdn02.plentymarkets.com/9gjbo7z ... ake_EN.pdf
Wygląda to ciekawie. Sporo opcji, kombinowania i czuć warsztat Pfistera. Nie podoba mi się że Franza najęli do grafiki i te "dwuwarstwowe" planszetki do własnego montażu.. Mamy tor statkow/pociągów. System wyboru akcji podobny do Puerto Rico(z twistem ze akcja spada na spod i jest dodatkowo płatna zamiast być niedostępna). Pewnie kupię bo na jego cięższych grach jeszcze się nie zawiodłem.
Sprzedam:Nemesis Lockdown Sundrop
forum/viewtopic.php?f=65&t=76430
ODPOWIEDZ