Hansa

Masz wątpliwości w sprawie zasad jakiejś gry? Zamiast pisać na forum ogólnym, wyszukaj dedykowany wątek na tym podforum i w nim zadaj pytanie.
Filip z Lublina
Posty: 1681
Rejestracja: 13 paź 2007, 08:46
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 25 times
Been thanked: 19 times

Hansa

Post autor: Filip z Lublina »

1. nie wiem jak przy 3/4 graczach, ale przy dwóch na początku gry przy rozkładaniu rzetonów w stosach zostają 3 wolne a w instrukcji jest napisane, żeby rozdzielić je równo na 5 stosów. te trze nie biorą udziału w grze czy pierwsze trzy stosy mają być większe?
2. pod koniec gry przy uzupełnianiu magazynów zabrakło mi rzetonów w piątym stosie, czyli, krótko mówiąc, w kilku magazynach było pusto. w takim wypadku również należy normalnie dokończyć turę?
loreciak

Re: Hansa - pytania

Post autor: loreciak »

Happosai pisze:1. nie wiem jak przy 3/4 graczach, ale przy dwóch na początku gry przy rozkładaniu rzetonów w stosach zostają 3 wolne a w instrukcji jest napisane, żeby rozdzielić je równo na 5 stosów. te trze nie biorą udziału w grze czy pierwsze trzy stosy mają być większe?
Te stosy nie muszą być równe. W instrukcji jest napisane, że należy je podzielić na pięć w przybliżeniu równych stosów.
Happosai pisze: 2. pod koniec gry przy uzupełnianiu magazynów zabrakło mi rzetonów w piątym stosie, czyli, krótko mówiąc, w kilku magazynach było pusto. w takim wypadku również należy normalnie dokończyć turę?
Grałem kilka razy na dwie osoby i nie zdarzyło mi się żeby w ostatnim stosie zabrakło żetonów. Gra kończy się w turze, w której z tego stosu zostanie wzięty chociaż jeden żeton. Niezależnie od sytuacji, należy normalnie dokończyć turę, żeby każdy miał do dyspozycji identyczną liczbę tur.
Awatar użytkownika
mst
Posty: 5767
Rejestracja: 25 wrz 2007, 10:42
Lokalizacja: gliwice
Been thanked: 3 times
Kontakt:

Re: Hansa - pytania

Post autor: mst »

1. w regułach mowa jest o 5 mniej więcej równych stosach więc różnica 1 żetonu pomiędzy stosami nie ma znaczenia
2. reguły nic nie mówią o innym postępowaniu w takim przypadku więc IMHO tak. Sądzę, że właśnie ze względu na możliwość wystąpienia takiej sytuacji uzupełnianie magazynów odbywa się w ustalonej kolejności. :)
Zawsze gdy zauważysz, że jesteś po stronie większości zatrzymaj się i zastanów.
magazyn
Filip z Lublina
Posty: 1681
Rejestracja: 13 paź 2007, 08:46
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 25 times
Been thanked: 19 times

Re: Hansa - pytania

Post autor: Filip z Lublina »

wszystko jasne, dzięki:)
ODPOWIEDZ