RPG i dzieci

Tutaj można dyskutować na tematy ogólnie związane z grami RPG, nie powiązane z konkretnym tytułem.
Regulamin forum
Tutaj można dyskutować na tematy ogólnie związane z grami RPG, nie powiązane z konkretnym tytułem.
Awatar użytkownika
poooq
Posty: 1236
Rejestracja: 28 lut 2009, 22:04
Lokalizacja: Warszawa Wesoła
Has thanked: 131 times
Been thanked: 57 times

RPG i dzieci

Post autor: poooq »

Temat, w którym opiszę swoje doświadczenia z grania z dziećmi w wieku od 4 lat i z radością zapoznam się z uwagami i przemyśleniami Forumowiczów, oraz umieszczę linki i wskazówki przydatne do rozgrywek w gry fabularne z małolatami.

1a) Dlaczego dzieci grają w gry fabularne?
Spoiler:
1b) Dlaczego rodzice (nauczyciele) grają w RPG z dziećmi?
Spoiler:
2. Jak grają dzieci?
Spoiler:
3. Jak grać z dziećmi?
Spoiler:
4. W co grać z dziećmi?
Spoiler:
5. Rady i wskazówki.
Spoiler:
CDN
Ostatnio zmieniony 29 sie 2021, 18:40 przez poooq, łącznie zmieniany 20 razy.
Po co piać, gdy można grać?
Awatar użytkownika
anitroche
Posty: 768
Rejestracja: 23 kwie 2020, 10:09
Has thanked: 669 times
Been thanked: 781 times
Kontakt:

Re: RPG i dzieci

Post autor: anitroche »

Nie grałam z dziećmi, ale często na FB pojawiają mi się reklamy Mistrza Baśni: https://mistrzbasni.pl/#gra. Może kogoś zainteresuje takie RPG dla dzieci
"Cześć, mam na imię Ania i dzisiaj pokażę wam jak wygląda rozgrywka w wariancie solo w..."

Zapraszam na mój kanał z pełnymi rozgrywkami solo: Gram Solo na YouTube
Awatar użytkownika
poooq
Posty: 1236
Rejestracja: 28 lut 2009, 22:04
Lokalizacja: Warszawa Wesoła
Has thanked: 131 times
Been thanked: 57 times

Re: RPG i dzieci

Post autor: poooq »

anitroche pisze: 08 sie 2021, 18:23 Nie grałam z dziećmi, ale często na FB pojawiają mi się reklamy Mistrza Baśni: https://mistrzbasni.pl/#gra. Może kogoś zainteresuje takie RPG dla dzieci
Dzięki! Uzupełniam listę.
Po co piać, gdy można grać?
Awatar użytkownika
Coen
Posty: 2492
Rejestracja: 14 wrz 2011, 11:38
Lokalizacja: Warszawa, Sulejówek
Has thanked: 423 times
Been thanked: 126 times

Re: RPG i dzieci

Post autor: Coen »

Ze swoimi dzieciakami graliśmy w Hero Kids - nawet 5-latek był mocno zaangażowany w grę :)
Mam takie gry,
a zastanawiam się jeszcze nad tymi
ⓘ 𝗢𝗳𝗳𝗶𝗰𝗶𝗮𝗹 𝘀𝗼𝘂𝗿𝗰𝗲𝘀 𝘀𝘁𝗮𝘁𝗲𝗱 𝘁𝗵𝗮𝘁 𝘁𝗵𝗶𝘀 𝗶𝘀 𝗳𝗮𝗹𝘀𝗲 𝗮𝗻𝗱 𝗺𝗶𝘀𝗹𝗲𝗮𝗱𝗶𝗻𝗴
Awatar użytkownika
poooq
Posty: 1236
Rejestracja: 28 lut 2009, 22:04
Lokalizacja: Warszawa Wesoła
Has thanked: 131 times
Been thanked: 57 times

Re: RPG i dzieci

Post autor: poooq »

Coen pisze: 08 sie 2021, 19:36 Ze swoimi dzieciakami graliśmy w Hero Kids - nawet 5-latek był mocno zaangażowany w grę :)
Dzięki, dodaję.
Po co piać, gdy można grać?
WieszKto
Posty: 177
Rejestracja: 15 maja 2018, 14:21
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 59 times
Been thanked: 17 times

Re: RPG i dzieci

Post autor: WieszKto »

Poprowadziłem juniorowi autorski świat o skrzatach na mechanice Savage Worlds. Podobalo mu się.
Awatar użytkownika
poooq
Posty: 1236
Rejestracja: 28 lut 2009, 22:04
Lokalizacja: Warszawa Wesoła
Has thanked: 131 times
Been thanked: 57 times

Re: RPG i dzieci

Post autor: poooq »

WieszKto pisze: 28 sie 2021, 21:14 Poprowadziłem juniorowi autorski świat o skrzatach na mechanice Savage Worlds. Podobalo mu się.
Podzielisz się szczegółami?
Po co piać, gdy można grać?
Kal-El83
Posty: 1139
Rejestracja: 03 sty 2015, 17:28
Lokalizacja: Kołobrzeg
Has thanked: 240 times
Been thanked: 122 times

Re: RPG i dzieci

Post autor: Kal-El83 »

Robie podchody do tematu =)
Synek w maju wbił 3 lvl =D
Póki co opowiadam mu bajkę/historię zupełnie wymyśloną i daję wybory typu idziemy w prawo/lewo, podchodzimy do drzwi domku i pukamy czy wchodzimy jak do siebie =)
Wyniki zachęcające =D
Teraz szukam czegoś co by mogło wesprzeć moje starania =)
Dzięki za wpis !!
Niegdyś Azazelek, narodzony na nowo jako Kal-El83 ;)
Spluwacz
Posty: 10
Rejestracja: 23 lip 2018, 16:48
Has thanked: 12 times
Been thanked: 3 times

Re: RPG i dzieci

Post autor: Spluwacz »

Azazelek pisze: 29 sie 2021, 12:15 Robie podchody do tematu =)
Synek w maju wbił 3 lvl =D
Póki co opowiadam mu bajkę/historię zupełnie wymyśloną i daję wybory typu idziemy w prawo/lewo, podchodzimy do drzwi domku i pukamy czy wchodzimy jak do siebie =)
Wyniki zachęcające =D
Teraz szukam czegoś co by mogło wesprzeć moje starania =)
Dzięki za wpis !!
Na tym etapie rzeczywiście chodzi wyłącznie o danie dziecku możliwości podjęcia prostej decyzji i ukazania konsekwencji tego wyboru. Jak robiłem podobne podejście z dziećmi, to polecam dorzucić Story Cubes.
Dziecko rzuca kolejne kości i na tej podstawie opowiadasz historię, wplatając elementy decyzyjne dla dziecka. Możesz też pozwolić dziecku dokonywać wyboru na podstawie obrazków z kilku rzuconych kości.
U mnie kończyło się na tym, że dzieciaki same brały kości i opowiadały historie łudząco podobne do tych, które przed chwilą razem tworzyliśmy :D
WieszKto
Posty: 177
Rejestracja: 15 maja 2018, 14:21
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 59 times
Been thanked: 17 times

Re: RPG i dzieci

Post autor: WieszKto »

poooq pisze: 29 sie 2021, 10:57
WieszKto pisze: 28 sie 2021, 21:14 Poprowadziłem juniorowi autorski świat o skrzatach na mechanice Savage Worlds. Podobalo mu się.
Podzielisz się szczegółami?
Klasyka cos jak Jagodowy Las. Akurat mialem podrecznik do Savage Worlds wiec zrobilem z 10 latkiem postać zgodnie z zasadami. A potem opowiedzialem historie w stylu Sarenka wpadła we wnyki aby ja uwlonic potrzebny jest specjalny klucz. Postac juniora zakradła się do domku kłusownika. W ogrodzie musiał przechytrzyć psa - kupil go kiełbasą a w domu ukrywał się przed kotem który chodził po kuchni. Po zdobyciu klucza postać juniora wróciła do sarny akurat na czas by przegonić wilka - strzelanie zołędziami z procy, wyścig w lesie itp. Sarenka została uratowana a skrzat zyskał nową przyjaciółkę. Liniowy scenariusz, jeden wątek godzina z hakiem grania. Tyle.
Dandek33
Posty: 1
Rejestracja: 24 sie 2021, 08:17

Re: RPG i dzieci

Post autor: Dandek33 »

Ja mam taką gre komiks gdzie się gra, grałem z 2 letnim synem, nie wszystko jeszcze kuma, ale zajęcie na 15 minut było :D
Awatar użytkownika
hipcio_stg
Posty: 1802
Rejestracja: 07 gru 2016, 16:30
Has thanked: 77 times
Been thanked: 334 times

Re: RPG i dzieci

Post autor: hipcio_stg »

Dla dziewczynek jest chyba jakiś system D&D z kucykami albo z petshopami. Nie pamiętam dokładnie, ale znajomy zagrywał się z 3 letnią córką.
Awatar użytkownika
The Fifth Horseman
Posty: 141
Rejestracja: 09 sie 2021, 12:35
Lokalizacja: Gliwice
Has thanked: 160 times
Been thanked: 53 times

Re: RPG i dzieci

Post autor: The Fifth Horseman »

Dandek33 pisze: 01 wrz 2021, 20:47 Ja mam taką gre komiks gdzie się gra, grałem z 2 letnim synem, nie wszystko jeszcze kuma, ale zajęcie na 15 minut było :D
Tzn paragrafówkę w formacie komiksu. Zerknij na serię Wehikuł Czasu, parę tomów miało polskie wydanie
aniolbezserca
Posty: 142
Rejestracja: 04 sty 2022, 19:34
Has thanked: 15 times
Been thanked: 36 times
Kontakt:

Re: RPG i dzieci

Post autor: aniolbezserca »

Tegoroczna wizyta Trzech Króli będzie pamiętna, bowiem poprowadziłem swojemu dziecku (i przy okazji żonie) pierwszą sesję RPG. Ostatecznie najbardziej przekonał mnie do siebie Jagodowy Las (jeśli ktoś nie chce kupować papierowego podręcznika, może zadowolić się darmowymi PDFami, które można pobrać TU ). Rozważałem jeszcze Mistrza Baśni. Natomiast dość popularne Kucyki odpadły w przedbiegach, bo nie byłbym w stanie ich przetrawić.

Początkowo obawiałem się, że będzie konieczny reskin przenoszący realia gry do świata z znanego z przygód Psiego Patrolu, ale ostatecznie udało się pozostać przy oryginalnym uniwersum.

Po wybraniu postaci Siłacza (dla mojego przedszkolaka) i Bystrzaka (dla mojej żony) i wygenerowaniu charakterystyki postaci (sporo wylosowanych cech okazało się, że pokrywa się z charakterystykami graczy), przeszliśmy do pierwszej przygody.

Sama mechanika gry jest prosta jak budowa cepa. MG ustala ST testu, a gracz rzuca 1k6 i dodaje do tego wartość cechy (jeśli wynik jest wyższy to odnosi sukces, jeśli wynik jest równy powtarza rzut, jeśli niższy – porażka). Jeśli postać ma specjalną umiejętność (talent) może użyć punktu mocy i rzucić dodatkową 1k6. Postacie mogą mieć również przedmioty zapewniające premie do testów (od +1 do +6).

Los zadecydował, że akurat tego dnia pomocy potrzebował aptekarz, któremu zabrakło ziółek leczniczych. Chociaż zasugerował poszukanie ich w lesie, stanęło na tym, że krasnal Siłacz nie chciał zapuścić się w leśne ostępy, ponieważ obawiał się wilka z wielkimi zębiskami. Cóż począć? Bystrzak żeby może poszukać na targowisku i to okazał się strzał w dziesiątkę. Co prawda krasnale nie miały wystarczającej ilości monet, ale zaoferowały pomoc w rozpakowywaniu towaru, dzięki czemu udało się wykonać zadanie.

Grając w "dedeki" zraziłem się z wszelakiej maści generatorów postaci/przygód, niemniej w przypadku Jagodowego Lasu są one bardzo przydatne i inspirujące, zwłaszcza jeśli chce się ruszyć ku przygodzie "z marszu". W każdym razie mam nadzieję, że uda mi się zarazić erpegowym bakcylem rodzinę :)
Ku Przygodzie 5e! [blog]
ponika
Posty: 531
Rejestracja: 01 sty 2019, 17:25
Lokalizacja: Zagranica
Has thanked: 231 times
Been thanked: 442 times

Re: RPG i dzieci

Post autor: ponika »

Jestem świeżo po lekturze (choć miejscami pobieżnej) Zestawu startowego Jedynego Pierścienia. Został on przygotowany w oparciu o Shire i hobbitów i zdecydowanie ma ten hobbicki vibe - przygody są łatwe, lekkie i przyjemne (w przygodzie otwierającej mamy za zadanie wykraść mapę z muzeum, a zadanie zleca nam Bilbo). Suplement opisujący Shire jest napisany lekko i z humorem. Zasady z kolei są uproszczone w stosunku do podręcznika głównego (choć nadal bazujemy na tej samej karcie i "zasadach głównych"), oraz wprowadzają dodatkową zasadę - w Shire nie ma śmierci. Jest to zdecydowany ukłon w stronę młodszych graczy, którzy świeżo po lekturze Hobbita chcieliby usiąść przy stole i przeżyć własną przygodę.
Ogólnie bardzo polecam, mam podobne odczucia co przy Tajemnicach Pętli, gra zdecydowanie sprawdzi się dla młodszych erpegowców.
Darboh
Posty: 859
Rejestracja: 18 wrz 2012, 09:15
Has thanked: 32 times
Been thanked: 19 times

Re: RPG i dzieci

Post autor: Darboh »

Z dziećmi gram od dawna, zaczynając od swoich, poprzez organizowane granie dla przypadkowych dzieciaków w lokalnej bibliotece.
Od Jagodowego Lasu i Mistrza Baśni, po Dungeon World i Wyprawę za Mur obecnie. Mój młodszy przeszedł taką drogę, obecnie ma 10 lat.

Co polecę i podpowiem. Bardzo pomogło mi w prowadzeniu pełne zrozumienie klasyfikacji PEGI :)
https://www.gram.pl/artykul/2013/07/30/ ... pegi.shtml
Od definicji poprzez własne obserwacje wyciągnięte z np filmów. W jaki sposób jest pokazywana przemoc w 12+, a jak np w 7+, jej kontekst i zobrazowanie. Poza tym kwestia "ciężkości" fabuły, kiedy i jakie wybory będą lepiej się sprawdzą. Warto oglądać bajki i filmy z dziećmi ;)
Szczególnie sprawdziło się kiedy prowadzi się na eventach gdzie nie wiesz z kim do końca będziesz grać i jak podciągnąć opisy żeby nikt przy stole się nie nudził, a zarazem nie przeginać. No i zawsze mieć to dla siebie że trzymasz się jakiś norm i wiesz gdzie są granice.

Mistrz Baśni to rewelacja. Najlepsze do prowadzenia z młodszymi.
Jagodowy Las to dla mnie relaks, bo mimo wszystko koncept krasnoludków w lesie na mnie fajnie działa, a mechanika Fajerbola fajnie hula. Dopuszczalność przemocy dziwnie czasem na dzieciaki działa, ale to nie problem takiemu szybko myślenie skorygować ;)
Jak kogoś nie boli PbtA to Dungeon World dla mnie to rewelacja. Poza faktem że po prostu go uwielbiam :) Elastyczność mechaniki i konceptu systemu sprawdza się znakomicie.
Podobnie Potwór Tygodnia i odpalanie Scooby Doo na playbooku Ciekawskiego Dzieciaka :) Działa z dziećmi :)

I tak, więcej systemów nadaje się do grania z dzieciakami, przy zachowaniu PEGI można odpalać poważniejsze tytuły, byle tylko mechanicznie się nie gubili. Ja na szczęście kobył mechanicznych nie lubię, więc z tym problemu nie mam :)
Awatar użytkownika
AndreV
Posty: 214
Rejestracja: 11 lis 2016, 07:13
Has thanked: 139 times
Been thanked: 50 times

Re: RPG i dzieci

Post autor: AndreV »

Zapytam tutaj, czy macie wydrukowane HeroKids? Polecacie jakąś drukarnie?
xilk
Posty: 911
Rejestracja: 15 paź 2014, 19:16
Has thanked: 1074 times
Been thanked: 102 times

Re: RPG i dzieci

Post autor: xilk »

AndreV pisze: 31 sty 2023, 10:47 Zapytam tutaj, czy macie wydrukowane HeroKids? Polecacie jakąś drukarnie?
Jeśli masz Facebooka, najlepiej zapytaj na grupie Mamo Tato zagrajmy w RPG:
https://www.facebook.com/groups/481160132367393

Ja systemem się nie interesowałem (do grupy trafiłem przez Jagodowy Las i Mistrza Baśni), ale na tej grupie na pewno przewinęło mi się co najmniej raz informacja o wydruku i ludzie o tym dyskutowali.
Awatar użytkownika
Piaskoryb
Posty: 423
Rejestracja: 14 lis 2016, 18:56
Has thanked: 112 times
Been thanked: 153 times

Re: RPG i dzieci

Post autor: Piaskoryb »

hipcio_stg pisze: 29 wrz 2021, 14:37 Dla dziewczynek jest chyba jakiś system D&D z kucykami albo z petshopami. Nie pamiętam dokładnie, ale znajomy zagrywał się z 3 letnią córką.
Kucyki i petshopy? :lol: Definiujące tematy dla dziewczynek? Naprawdę ktoś uwzględnia takie rzeczy podczas wychowywania berbecia? :D

Conajmniej dziwne..
Awatar użytkownika
hipcio_stg
Posty: 1802
Rejestracja: 07 gru 2016, 16:30
Has thanked: 77 times
Been thanked: 334 times

Re: RPG i dzieci

Post autor: hipcio_stg »

Piaskoryb pisze: 31 sty 2023, 11:49
hipcio_stg pisze: 29 wrz 2021, 14:37 Dla dziewczynek jest chyba jakiś system D&D z kucykami albo z petshopami. Nie pamiętam dokładnie, ale znajomy zagrywał się z 3 letnią córką.
Kucyki i petshopy? :lol: Definiujące tematy dla dziewczynek? Naprawdę ktoś uwzględnia takie rzeczy podczas wychowywania berbecia? :D

Conajmniej dziwne..
Temat zapewne potrafi być przyjęty każdy, jednak 3-letnie dziewczynki to chętniej rozegrają przygodę paczki kolorowych jednorożców niż zombiaków, czy ryboludzi mutantów.
Awatar użytkownika
Piaskoryb
Posty: 423
Rejestracja: 14 lis 2016, 18:56
Has thanked: 112 times
Been thanked: 153 times

Re: RPG i dzieci

Post autor: Piaskoryb »

hipcio_stg pisze: 01 lut 2023, 19:39
Piaskoryb pisze: 31 sty 2023, 11:49
hipcio_stg pisze: 29 wrz 2021, 14:37 Dla dziewczynek jest chyba jakiś system D&D z kucykami albo z petshopami. Nie pamiętam dokładnie, ale znajomy zagrywał się z 3 letnią córką.
Kucyki i petshopy? :lol: Definiujące tematy dla dziewczynek? Naprawdę ktoś uwzględnia takie rzeczy podczas wychowywania berbecia? :D

Conajmniej dziwne..
Temat zapewne potrafi być przyjęty każdy, jednak 3-letnie dziewczynki to chętniej rozegrają przygodę paczki kolorowych jednorożców niż zombiaków, czy ryboludzi mutantów.
Pierwsze słyszę, ale może i tak jest ;)
aniolbezserca
Posty: 142
Rejestracja: 04 sty 2022, 19:34
Has thanked: 15 times
Been thanked: 36 times
Kontakt:

Re: RPG i dzieci

Post autor: aniolbezserca »

Piaskoryb pisze: 02 lut 2023, 12:47
hipcio_stg pisze: 01 lut 2023, 19:39
Piaskoryb pisze: 31 sty 2023, 11:49

Kucyki i petshopy? :lol: Definiujące tematy dla dziewczynek? Naprawdę ktoś uwzględnia takie rzeczy podczas wychowywania berbecia? :D

Conajmniej dziwne..
Temat zapewne potrafi być przyjęty każdy, jednak 3-letnie dziewczynki to chętniej rozegrają przygodę paczki kolorowych jednorożców niż zombiaków, czy ryboludzi mutantów.
Pierwsze słyszę, ale może i tak jest ;)
Z własnego domowego doświadczenia mogę potwierdzić, że tak jest ;)
Ku Przygodzie 5e! [blog]
ponika
Posty: 531
Rejestracja: 01 sty 2019, 17:25
Lokalizacja: Zagranica
Has thanked: 231 times
Been thanked: 442 times

Re: RPG i dzieci

Post autor: ponika »

aniolbezserca pisze: 03 lut 2023, 18:16 Z własnego domowego doświadczenia mogę potwierdzić, że tak jest ;)
Z własnego doświadczenia mogę potwierdzić, że tak nie jest. Szach-mat.
aniolbezserca
Posty: 142
Rejestracja: 04 sty 2022, 19:34
Has thanked: 15 times
Been thanked: 36 times
Kontakt:

Re: RPG i dzieci

Post autor: aniolbezserca »

ponika pisze: 03 lut 2023, 19:12
aniolbezserca pisze: 03 lut 2023, 18:16 Z własnego domowego doświadczenia mogę potwierdzić, że tak jest ;)
Z własnego doświadczenia mogę potwierdzić, że tak nie jest. Szach-mat.
Od każdej zasady są wyjątki. Szach-mat ;)
Ku Przygodzie 5e! [blog]
Awatar użytkownika
Piaskoryb
Posty: 423
Rejestracja: 14 lis 2016, 18:56
Has thanked: 112 times
Been thanked: 153 times

Re: RPG i dzieci

Post autor: Piaskoryb »

aniolbezserca pisze: 04 lut 2023, 16:53
ponika pisze: 03 lut 2023, 19:12
aniolbezserca pisze: 03 lut 2023, 18:16 Z własnego domowego doświadczenia mogę potwierdzić, że tak jest ;)
Z własnego doświadczenia mogę potwierdzić, że tak nie jest. Szach-mat.
Od każdej zasady są wyjątki. Szach-mat ;)
Zapewne wszystko zależy od tego czym "karmisz" swoje dzieci. W sumie to dziwny ale napewno bardzo powszechny standart tandety serwowanej dzieciom czy to chłopcom czy dziewczynkom. Pozostaje jedynie powiedzieć że to smutne.
ODPOWIEDZ