Zew Cthulhu 7 ed

Tutaj można dyskutować konkretnych grach RPG. Każda gra ma swój jeden wątek osobno Wilkołak, osobno Wampir itd.
Regulamin forum
Tutaj można dyskutować konkretnych grach RPG. Każda gra ma swój jeden wątek osobno Wilkołak, osobno Wampir itd.
ponika
Posty: 530
Rejestracja: 01 sty 2019, 17:25
Lokalizacja: Zagranica
Has thanked: 231 times
Been thanked: 440 times

Zew Cthulhu 7 ed

Post autor: ponika »

Tu dyskutujemy o Zewie Cthulhu.

Co wyszło do tej pory, co mamy po polsku, w co warto się zaopatrzyć, autorskie scenariusze i narzędzia przydatne w grze.

Na początek kilka linków:

- oficjalna strona Chaosium, wydawcy: https://www.chaosium.com/call-of-cthulhu-rpg/
- oficjalna strona Black Monk, polskiego wydawcy: https://blackmonk.pl/97-zew-cthulhu
- sporo materiałów w drivethruRPG: https://www.drivethrurpg.com (zew cthulhu) w tym interaktywne karty, które same przeliczają punkty

Wszystkim niezdecydowanym mocno polecam zestaw startowy do Zewu, dostępny za 5 dolarów, zawierający krótką (a całkiem przyjemną) paragrafówkę wprowadzającą w zasady, skrócony podręcznik, kilka gotowych postaci i trzy początkowe przygody (można zagrać również w dwie osoby, tj mistrz + jeden gracz, sprawdzone, działa).

Poza tym Black Monk działa dość prężnie w temacie, ciągle tłumaczone są nowe suplementy, mniej lub bardziej płatne przygody i masa handoutów.
Awatar użytkownika
vder
Posty: 722
Rejestracja: 30 gru 2007, 20:20
Lokalizacja: warszawa
Has thanked: 287 times
Been thanked: 122 times

Re: Zew Cthulhu 7 ed

Post autor: vder »

Ten zestaw startowy to rozumiem, że da się wydrukować bez problemu?
Golfang
Posty: 1981
Rejestracja: 10 wrz 2018, 21:47
Lokalizacja: Będzin
Has thanked: 228 times
Been thanked: 311 times

Re: Zew Cthulhu 7 ed

Post autor: Golfang »

Ja mam Księgę Strażnika oraz Podręcznik Badacza oraz Zasobnik Strażnika. Do tego mam Maski "tego co nie potrafię napisać ani wymówić" (kampania), Wrota Ciemności oraz Posiadłość Szaleństwa.
Ocenię w/w książki/pozycje:
1. Ksiega Strażnika - oczywiście MUST HAVE :) podręcznik główny
2. Podręcznik Badacza - nie przeczytałem całego i nie używam - trochę żałuję zakupu
3. Zasobnik Strażnika - bardzo dobry dodatek - nie z typu must have ale wg mnie lepszy niż Przewodnik Badacza. Generalnie przydatna jest zasłonka. Książka z 2 przygodami także jest ok. Karty badaczy są bardzo ładne ale tylko 5 - szkoda mogli dać więcej (są składane - format A2 złożony na pół, dzięki temu trochę wyglądają jak akta). Mapy, jak mapy są, ale mało z nich korzystałem na razie.
4. Wrota Ciemności - 3 przygody z 5 rozegraliśmy. Bardzo fajne przygody (chociaż pierwsza trochę wg mnie naciągana - ale co tam, przecież to Zew Cthulhu tutaj wszystko jest naciągane, bo przecież wiemy że nie ma Wężoludzi :) ), natomiast 2 i 3 przygoda bardzo mi się podobały i graczom też. Zacząłem czytać 4tą i pewnie będziemy grać "kiedyś" po wakacjach
5. Posiadłość Szaleństwa - jeszcze nie przeczytane i nie przegrane więc nie będę oceniał
6. Maski Nyacośtamsia - bardzo fajnie wydana kampania - odnoszę się do wydania nie do samej kampanii, bo jeszcze nie czytałem i nie grałem. Co mi się tak podoba? - wszystkie dodatki, mapki, listy itp są wydrukowane jako osobne kartki, a nie w książce. Dlatego można przekazać całą kartkę graczom bez pokazywania wpisów w książce.

Została/zostanie wydana Wielki grymuar magii mitów Cthulhu - ale ja sobie ją odpuszczam (może kiedyś udałoby mi się zakupić używany taniej, ale 120 zł na razie mi szkoda), nie wydaje mi się aby mi była potrzebna. Natomiast planuję zakup zestawu przygód Twarzą w Twarz - przygody dla 1 MG + 1 gracz. Będę prowadził córce przygody.
Ostatnio widziałem, że pojawił się także na rynku Podręcznik Badaczki - nie wiem czy to jest tylko równouprawniający kobiety podręcznik względem Podręcznika Badacza? ale jakoś nie ciągnie mnie do zakupu ani sprawdzania co zawiera.

Jak widać zestawy przygód kupuję, dlaczego? Bo obecnie mam za dużo na głowie aby poświęcać czas jeszcze na wymyślanie spójnej i trzymającej w napięciu przygody/kampanii. Wolę wolny czas spędzić z dzieckiem, lub grając/malując figurki, niż na wymyślaniu przygód. Może kiedyś się to zmieni, zobaczymy.
----------------
10% flamberg.com.pl
Golfang
Posty: 1981
Rejestracja: 10 wrz 2018, 21:47
Lokalizacja: Będzin
Has thanked: 228 times
Been thanked: 311 times

Re: Zew Cthulhu 7 ed

Post autor: Golfang »

vder pisze: 10 sie 2021, 12:29 Ten zestaw startowy to rozumiem, że da się wydrukować bez problemu?
Jeśli da się ładnie wydrukować to 5$ się opłaca. Natomiast wg mnie zakup tego zestawu za 80 zł w sklepie jest mało opłacalny
----------------
10% flamberg.com.pl
mluckner
Posty: 338
Rejestracja: 13 lip 2015, 10:07
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 96 times
Been thanked: 94 times

Re: Zew Cthulhu 7 ed

Post autor: mluckner »

Golfang pisze: 10 sie 2021, 12:36 Ostatnio widziałem, że pojawił się także na rynku Podręcznik Badaczki - nie wiem czy to jest tylko równouprawniający kobiety podręcznik względem Podręcznika Badacza? ale jakoś nie ciągnie mnie do zakupu ani sprawdzania co zawiera.
Podręcznika Badacza i Badaczki różnią się tylko okładką/tytułem. Zawartość jest ta sama.

https://blackmonk.pl/1622-zew-cthulhu-p ... aczki.html
Mr_Fisq
Administrator
Posty: 4653
Rejestracja: 21 lip 2019, 11:10
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 1210 times
Been thanked: 1418 times

Re: Zew Cthulhu 7 ed

Post autor: Mr_Fisq »

Golfang pisze: 10 sie 2021, 12:36 Ostatnio widziałem, że pojawił się także na rynku Podręcznik Badaczki - nie wiem czy to jest tylko równouprawniający kobiety podręcznik względem Podręcznika Badacza? ale jakoś nie ciągnie mnie do zakupu ani sprawdzania co zawiera.
AFAIK zawartość jest ta sama - różnią się tylko okładką.
Golfang pisze: 10 sie 2021, 12:36 Jak widać zestawy przygód kupuję, dlaczego? Bo obecnie mam za dużo na głowie aby poświęcać czas jeszcze na wymyślanie spójnej i trzymającej w napięciu przygody/kampanii. Wolę wolny czas spędzić z dzieckiem, lub grając/malując figurki, niż na wymyślaniu przygód. Może kiedyś się to zmieni, zobaczymy.
Bardzo dobre recenzje (np. rpg.net) zbiera najnowszy dodatek do zewu który jest właśnie w przedsprzedaży: Berlin, Miasto Grzechu; aczkolwiek jest to propozycja zdecydowanie dla dorosłych graczy....

Edit:
Spóźniłem się o włos :)
Sprzedam: Wiosenne porządki: Horror w Arkham - 4 cykle, dwie podstawki, Uśpieni Bogowie, Moje Miasto.
Przygarnę: Skirmishe grywalne solo, figurki do Stargrave/Frostgrave
ponika
Posty: 530
Rejestracja: 01 sty 2019, 17:25
Lokalizacja: Zagranica
Has thanked: 231 times
Been thanked: 440 times

Re: Zew Cthulhu 7 ed

Post autor: ponika »

vder pisze: 10 sie 2021, 12:29 Ten zestaw startowy to rozumiem, że da się wydrukować bez problemu?
Da się zupełnie bez problemu :)

Obrazek
Alextasha
Posty: 264
Rejestracja: 15 kwie 2020, 19:00
Has thanked: 33 times
Been thanked: 106 times

Re: Zew Cthulhu 7 ed

Post autor: Alextasha »

A jakby ktoś chciał tylko Samotnie Przeciwko Płomieniom to na stronie oryginalnego wydawcy ta konkretna przygoda jest dostępna bezpłatnie w PDF (oczywiście po ang.)
SPRZEDAM >> *click*
slann22
Posty: 7
Rejestracja: 29 lip 2021, 18:56
Has thanked: 4 times

Re: Zew Cthulhu 7 ed

Post autor: slann22 »

Zew jest o tyle dziwny, że nie do końca dobrze wzorować się na opowiadaniach Lovercrafta. Były one z jednej strony jednorazowymi i zazwyczaj tragicznymi zdarzeniami, z drugiej dotyczyły bardzo specyficznych ludzi...
Awatar użytkownika
Tringa
Posty: 1482
Rejestracja: 03 cze 2018, 13:23
Has thanked: 305 times
Been thanked: 314 times

Re: Zew Cthulhu 7 ed

Post autor: Tringa »

Hej, a mogłabym prosić o spis wszystkiech podręczników, które wyszły? :)
"Czasami lepiej jest użyć miotacza ognia niż narzekać na ciemność." - Terry Pratchett – Zbrojni

Moje zbiórki: CLICK
Moje gry: CLICK
Mr_Fisq
Administrator
Posty: 4653
Rejestracja: 21 lip 2019, 11:10
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 1210 times
Been thanked: 1418 times

Re: Zew Cthulhu 7 ed

Post autor: Mr_Fisq »

Po polsku:
1. "Ogóle"
- Zestaw Startowy
- Księga Strażnika Tajemnic (podręcznik główny)
- Podręcznik Badacza/Badaczki - różnią się praktycznie tylko okładką (nowe profesje, organizacje, przedmioty)
- Zasobnik strażnika (ekran mistrza gry, 3 scenariusze, mapy)
- Wielki grymuar magii mitów Cthulhu (zaklęcia i wszystko co z nimi związane)
- Talie strażnika
- (WIP - niby planowany na Q4/2021) Malleus Monstrorum (Bestariusz)

2. Scenariusze:
- Usłysz zew Cthulhu (5 scenariuszy, tylko na wspieram.to)
- Wrota Ciemności (5 scenariuszy)
- Twarzą w twarz (10 scenariuszy dedykowanych rozgrywce 1 na 1)
- Posiadłości szaleństwa tom I (5 scenariuszy)
- Horror nad Wartą (6 scenariuszy w polskich realiach)
- Cienie Tatr (5 scenariuszy w polskich realiach)
- Dwie z tysiąca (kampania w egipskich klimatach - 5 scenariuszy, z alternatywnym prologiem do Masek Nyarlathotepa)
- Maski Nyarlathotepa (duża dwutomowa kampania)

3. Solo:
- Samotnie przeciwko ciemności
- (WIP - przedsprzedaż planowana na 2021.11) Samotne Przeciwko Mrozowi

4. Opis świata/setting:
- Berlin, Miasto Grzechu - 18+ (opis Berlina lat 20, 3 scenariusze)
- (WIP - 2022) Mity wojny: Na krawędzi zagłady (II wojna światowa, opis świata, nowe zasady)

5. Pulp Cthulhu:
- Pulp Cthulhu (modyfikacja/rozszerzenie podręcznika głównego w bardziej przygodowym klimacie)
- Lodowaty Płomień Duszy (Kampania)

To tak na szybko, z tego co kojarzę.

PS. Znacie jakąś ciekawą kampanię do odsłuchania po polsku np. na youtube?
Sprzedam: Wiosenne porządki: Horror w Arkham - 4 cykle, dwie podstawki, Uśpieni Bogowie, Moje Miasto.
Przygarnę: Skirmishe grywalne solo, figurki do Stargrave/Frostgrave
alpha
Posty: 1001
Rejestracja: 10 cze 2018, 14:33
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 310 times
Been thanked: 128 times

Re: Zew Cthulhu 7 ed

Post autor: alpha »

Mr_Fisq pisze: 26 wrz 2021, 21:50 - (WIP - niby planowany na Q4/2021) Malleus Monstrorum (Bestariusz)
- (WIP - przedsprzedaż planowana na 2021.11) Samotne Przeciwko Mrozowi
- (WIP - 2022) Mity wojny: Na krawędzi zagłady (II wojna światowa, opis świata, nowe zasady)
Czym jest ten "WIP"?
Kolekcja: BGG
Sprzedam / wymienię: BGG lub forum
mluckner
Posty: 338
Rejestracja: 13 lip 2015, 10:07
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 96 times
Been thanked: 94 times

Re: Zew Cthulhu 7 ed

Post autor: mluckner »

alpha pisze: 30 wrz 2021, 00:14
Mr_Fisq pisze: 26 wrz 2021, 21:50 - (WIP - niby planowany na Q4/2021) Malleus Monstrorum (Bestariusz)
- (WIP - przedsprzedaż planowana na 2021.11) Samotne Przeciwko Mrozowi
- (WIP - 2022) Mity wojny: Na krawędzi zagłady (II wojna światowa, opis świata, nowe zasady)
Czym jest ten "WIP"?
Work in Progress - produkcja w toku, zapowiedzi.
suibeom
Posty: 790
Rejestracja: 18 cze 2019, 16:02
Has thanked: 1560 times
Been thanked: 252 times

Re: Zew Cthulhu 7 ed

Post autor: suibeom »

Mam pytanie odnośnie dodatków dla jednego gracza z cyklu "Samotnie przeciwko...", grał może ktoś w nie? Warto w to wchodzić?
Alextasha
Posty: 264
Rejestracja: 15 kwie 2020, 19:00
Has thanked: 33 times
Been thanked: 106 times

Re: Zew Cthulhu 7 ed

Post autor: Alextasha »

suibeom pisze: 13 gru 2021, 18:37 Mam pytanie odnośnie dodatków dla jednego gracza z cyklu "Samotnie przeciwko...", grał może ktoś w nie? Warto w to wchodzić?
Jeśli angielski dla Ciebie to nie problem, to polecam wejść na stronę ang wydawcy (chaosium) i poszukać Alone Against the Flames - za darmo jest pdf i można sobie przetestować czy taka solo zabawa Ci się spodoba. Po polsku ta przygoda jest dodana w zestawie startowym. (z resztą pisałam o tym parę postów wyżej XD ale że było to dawno, to się powtórzę haha)

Mnie się spodobało i będę prawdopodobnie inwestować w pl wydanie samotnie przeciw ciemności :D
SPRZEDAM >> *click*
suibeom
Posty: 790
Rejestracja: 18 cze 2019, 16:02
Has thanked: 1560 times
Been thanked: 252 times

Re: Zew Cthulhu 7 ed

Post autor: suibeom »

Alextasha pisze: 13 gru 2021, 22:59
suibeom pisze: 13 gru 2021, 18:37 Mam pytanie odnośnie dodatków dla jednego gracza z cyklu "Samotnie przeciwko...", grał może ktoś w nie? Warto w to wchodzić?
Jeśli angielski dla Ciebie to nie problem, to polecam wejść na stronę ang wydawcy (chaosium) i poszukać Alone Against the Flames - za darmo jest pdf i można sobie przetestować czy taka solo zabawa Ci się spodoba. Po polsku ta przygoda jest dodana w zestawie startowym. (z resztą pisałam o tym parę postów wyżej XD ale że było to dawno, to się powtórzę haha)

Mnie się spodobało i będę prawdopodobnie inwestować w pl wydanie samotnie przeciw ciemności :D
Angielski jest problemem, na szczęście jest wersja PL i stąd moje zainteresowanie. A, że widzę, że tych gier paragrafowych jest więcej (Choose Cthulhu 1: Zew Cthulhu, Choose Cthulhu 2: W Górach szaleństwa), więc wciąż biję się z myślami czy wchodzić w to, czy nie.
Alextasha
Posty: 264
Rejestracja: 15 kwie 2020, 19:00
Has thanked: 33 times
Been thanked: 106 times

Re: Zew Cthulhu 7 ed

Post autor: Alextasha »

Choose Cthulhu nie grałam, ale wydaje mi się że to są typowe książki paragrafowe. Samotnie przeciw... To solo scenariusze RPG czyli tworzy się postać tak jak do sesji i używasz kostek. Choose Cthulhu chyba ma tylko skakanie pomiędzy paragrafami - ale tak jak mówię, tych nie sprawdzałam to mogę się mylić.
SPRZEDAM >> *click*
Mr_Fisq
Administrator
Posty: 4653
Rejestracja: 21 lip 2019, 11:10
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 1210 times
Been thanked: 1418 times

Re: Zew Cthulhu 7 ed

Post autor: Mr_Fisq »

suibeom pisze: 14 gru 2021, 08:28 Angielski jest problemem, na szczęście jest wersja PL i stąd moje zainteresowanie. A, że widzę, że tych gier paragrafowych jest więcej (Choose Cthulhu 1: Zew Cthulhu, Choose Cthulhu 2: W Górach szaleństwa), więc wciąż biję się z myślami czy wchodzić w to, czy nie.
Jest jeszcze Widmo nad Arkham - gra paragrafowa.

Są więc dostępne:
=> Samotnie Przeciwko...
To seria bazująca bezpośrednio na mechanikach Zewu Cthulhu i najbliższa RPG'owi. SamotniePrzeciwko Płomieniom ze Startera może robić za małe wprowadzenie w mechanikę/wykorzystanie testów w grach RPG.
Z tej serii w Polsce ukazały się:
- Samotnie Przeciwko Płomieniom - demo "systemu" Samotnie Przeciwko, dostępne w ramach Startera do Zewu Cthulhu
- Samotnie Przeciwko Ciemności - pełnoprawna paragrafówka
- Samotnie Przeciwko Mrozowi - pełnoprawna paragrafówka, trwa przedsprzedaż, PDF już jest dostępny, wersja papierowa będzie dosyłana w styczniu
Tu należy mieć świadomość, że do gry wymagana jest pewna wiedza o samym systemie Zew Cthulhu. AFAIR w Samotnie Przeciwko Ciemności są linki do darmowych materiałów których znajomość wymagana jest do gry.

=> Choose Cthulhu
Klasyczna paragrafówka nie wymagająca wiedzy o samym systemie Zewu Cthulhu. Wydanie ekonomiczne, nie wiem jak sama jakość gry. 2x ~130 stron A5

=> Widmo nad Arkham
Klasyczna paragrafówka nie wymagająca wiedzy o samym systemie Zewu Cthulhu. Wydana "na bogato" - ilustracje, dobry papier; 16+, polskie autorstwo; recenzja: https://rpgalchemia.pl/widmo-nad-arkham/; 1000 paragrafów, ponad 350 stron A4.

Edit:
Odnośnie Widmo nad Arkham to Jaxa w swojej recenzji gry poleca spróbować gry paragrafowej Zaginiony tego samego autora (Beniamina Muszyńskiego) - jest dostępna za darmo o tu:
https://masz-wybor.com.pl/gry-ksiazkowe/
Sprzedam: Wiosenne porządki: Horror w Arkham - 4 cykle, dwie podstawki, Uśpieni Bogowie, Moje Miasto.
Przygarnę: Skirmishe grywalne solo, figurki do Stargrave/Frostgrave
Awatar użytkownika
Tringa
Posty: 1482
Rejestracja: 03 cze 2018, 13:23
Has thanked: 305 times
Been thanked: 314 times

Re: Zew Cthulhu 7 ed

Post autor: Tringa »

Choose Cthulhu mam i mogę polecić. Jakość wydania i rozgrywka mega. Przerobiłam wcześniej kilka komiksów paragrafowych i w ogóle mi nie podeszły, a te książki mocno. Kilkanaście zakończeń robią efekt: "ja chcę jeszcze raz". Wrodzone FOMO spowodowało, że rozpisałam ścieżki wyboru w obu książkach, aby poznać wszystkie możliwe zakończenia. Wg mnie warto i czekam na kolejne części.
"Czasami lepiej jest użyć miotacza ognia niż narzekać na ciemność." - Terry Pratchett – Zbrojni

Moje zbiórki: CLICK
Moje gry: CLICK
Golfang
Posty: 1981
Rejestracja: 10 wrz 2018, 21:47
Lokalizacja: Będzin
Has thanked: 228 times
Been thanked: 311 times

Re: Zew Cthulhu 7 ed

Post autor: Golfang »

Tringa pisze: 14 gru 2021, 21:52 Choose Cthulhu mam i mogę polecić. Jakość wydania i rozgrywka mega. Przerobiłam wcześniej kilka komiksów paragrafowych i w ogóle mi nie podeszły, a te książki mocno. Kilkanaście zakończeń robią efekt: "ja chcę jeszcze raz". Wrodzone FOMO spowodowało, że rozpisałam ścieżki wyboru w obu książkach, aby poznać wszystkie możliwe zakończenia. Wg mnie warto i czekam na kolejne części.
No właśnie - Choose Cthulhu mi się też podobało. Jednak Samotnie przeciwko Ciemności nie przeszedłem. Zacząłem ale jakoś ... mnie zmęczyło?
----------------
10% flamberg.com.pl
suibeom
Posty: 790
Rejestracja: 18 cze 2019, 16:02
Has thanked: 1560 times
Been thanked: 252 times

Re: Zew Cthulhu 7 ed

Post autor: suibeom »

Mam pytanie odnośnie dodatku solo do tego rpga, paragrafówki "Samotnie przeciwko ciemności". Nie bardzo spieła mi się na końcu historia i zastanawiam się, czy to przez to, że coś przeoczyłem albo zacząłem nie tam gdzie trzeba, czy jednak to zgrzyt w książce.
Spoiler:
Vanres
Posty: 13
Rejestracja: 24 cze 2021, 16:42
Has thanked: 3 times
Been thanked: 3 times

Re: Zew Cthulhu 7 ed

Post autor: Vanres »

Pytanie zielonego: czytam starter i jest tam napisane "atak bez broni 1K3 ale w zestawie nie ma kości K3. Czy to błąd czy czegoś nie kumam?
Mr_Fisq
Administrator
Posty: 4653
Rejestracja: 21 lip 2019, 11:10
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 1210 times
Been thanked: 1418 times

Re: Zew Cthulhu 7 ed

Post autor: Mr_Fisq »

Vanres pisze: 11 maja 2022, 10:13 Pytanie zielonego: czytam starter i jest tam napisane "atak bez broni 1K3 ale w zestawie nie ma kości K3. Czy to błąd czy czegoś nie kumam?
k3, to (k6)/2 zaokrąglane w górę ;)
(na rynku chyba praktycznie nie ma k3)
Sprzedam: Wiosenne porządki: Horror w Arkham - 4 cykle, dwie podstawki, Uśpieni Bogowie, Moje Miasto.
Przygarnę: Skirmishe grywalne solo, figurki do Stargrave/Frostgrave
Vanres
Posty: 13
Rejestracja: 24 cze 2021, 16:42
Has thanked: 3 times
Been thanked: 3 times

Re: Zew Cthulhu 7 ed

Post autor: Vanres »

Ok. Dzieki bardzo.
strzewka
Posty: 24
Rejestracja: 03 lut 2020, 11:33
Has thanked: 1 time
Been thanked: 4 times

Re: Zew Cthulhu 7 ed

Post autor: strzewka »

Są kości K3 w dwóch rodzajach albo taka jakby ścięta kula lub K6 z oczkami po dwie sztuki 2x1, 2x2 i 2x3

Obrazek

Obrazek
ODPOWIEDZ