Warhammer Fantasy Roleplay 4ed

Tutaj można dyskutować konkretnych grach RPG. Każda gra ma swój jeden wątek osobno Wilkołak, osobno Wampir itd.
Regulamin forum
Tutaj można dyskutować konkretnych grach RPG. Każda gra ma swój jeden wątek osobno Wilkołak, osobno Wampir itd.
Mr_Fisq
Administrator
Posty: 4616
Rejestracja: 21 lip 2019, 11:10
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 1196 times
Been thanked: 1408 times

Re: Warhammer Fantasy Roleplay 4ed

Post autor: Mr_Fisq »

W tym tygodniu ma ruszyć przedsprzedaż Śmierci na rzece Reik.

Źródło: FB CopCorp
Sprzedam: Wiosenne porządki: Horror w Arkham - 5 cykli, Łowcy A.D. 2114, Uśpieni Bogowie, Moje Miasto.
Przygarnę: Legendary Encounters: Firefly, Skirmishe grywalne solo, figurki do Stargrave/Frostgrave
Mr_Fisq
Administrator
Posty: 4616
Rejestracja: 21 lip 2019, 11:10
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 1196 times
Been thanked: 1408 times

Re: Warhammer Fantasy Roleplay 4ed

Post autor: Mr_Fisq »

Cubicle 7 produkowało od groma rozszerzeń z przygodami/kampaniami, pojawiły się też ostatnio bardziej mechaniczne pozycje (o magii i o walce bardziej standardowej), przyszedł teraz czas na rozszerzenie świata daleko poza granice imperium:
(w międzyczasie pojawić się ma Morze Szponów)
Obrazek

Wolałbym coś bliższego imperium => Tileę, Bretonię, Kislev, ale z drugiej strony dwa ostatnie królestwa miały swoje podręczniki w ramach 2 edycji. Lustria chyba jeszcze nie miała swojego podręcznika do WFRP, i z tego punktu widzenia może być to bardzo dobry krok.
Sprzedam: Wiosenne porządki: Horror w Arkham - 5 cykli, Łowcy A.D. 2114, Uśpieni Bogowie, Moje Miasto.
Przygarnę: Legendary Encounters: Firefly, Skirmishe grywalne solo, figurki do Stargrave/Frostgrave
bombastik
Posty: 102
Rejestracja: 23 gru 2015, 23:44
Has thanked: 19 times
Been thanked: 2 times

Re: Warhammer Fantasy Roleplay 4ed

Post autor: bombastik »

Liczę że Lustria będzie czymś w kategorii Robinsona Crusoe czy ogólnie piracką eksploracją :D
Ciekawe kiedy wyjdzie w pl xD
Mr_Fisq
Administrator
Posty: 4616
Rejestracja: 21 lip 2019, 11:10
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 1196 times
Been thanked: 1408 times

Re: Warhammer Fantasy Roleplay 4ed

Post autor: Mr_Fisq »

bombastik pisze: 15 sie 2022, 19:07 Liczę że Lustria będzie czymś w kategorii Robinsona Crusoe czy ogólnie piracką eksploracją :D
Ciekawe kiedy wyjdzie w pl xD
Piracka eksploracja będzie pewnie w Sea of Claws:
https://cubicle7games.com/sailing-the-sea-of-claws/

a kiedy wyjdzie po polsku? Najpierw niech wyjdzie po angielsku :mrgreen:
Sprzedam: Wiosenne porządki: Horror w Arkham - 5 cykli, Łowcy A.D. 2114, Uśpieni Bogowie, Moje Miasto.
Przygarnę: Legendary Encounters: Firefly, Skirmishe grywalne solo, figurki do Stargrave/Frostgrave
Awatar użytkownika
strid3rr
Posty: 482
Rejestracja: 24 wrz 2017, 21:53
Lokalizacja: Rzeszów
Has thanked: 60 times
Been thanked: 167 times

Re: Warhammer Fantasy Roleplay 4ed

Post autor: strid3rr »

Mr_Fisq pisze: 08 sie 2022, 09:06 (...)pojawiły się też ostatnio bardziej mechaniczne pozycje (o magii i o walce bardziej standardowej)(...)
Jaki ma tytuł ten dodatek?
Mr_Fisq
Administrator
Posty: 4616
Rejestracja: 21 lip 2019, 11:10
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 1196 times
Been thanked: 1408 times

Re: Warhammer Fantasy Roleplay 4ed

Post autor: Mr_Fisq »

strid3rr pisze: 15 sie 2022, 21:16 Jaki ma tytuł ten dodatek?
To dwa dodatki:
- Winds of Magic (Cubicle 7, RPGowa Alchemia)
- Up in Arms (Cubicle 7, RPGowa Alchemia)

nie jest tak, że te dodatki to czysta mechanika, ale przynajmniej nie są to kolejne tomiki przygód...
Sprzedam: Wiosenne porządki: Horror w Arkham - 5 cykli, Łowcy A.D. 2114, Uśpieni Bogowie, Moje Miasto.
Przygarnę: Legendary Encounters: Firefly, Skirmishe grywalne solo, figurki do Stargrave/Frostgrave
Mr_Fisq
Administrator
Posty: 4616
Rejestracja: 21 lip 2019, 11:10
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 1196 times
Been thanked: 1408 times

Re: Warhammer Fantasy Roleplay 4ed

Post autor: Mr_Fisq »

Ciekawa, nieco clickbaitowa krytyka wszelakich Warhammerów od Dobrych Rzutów:
https://www.youtube.com/watch?v=yuAlsxE9djU

DR jakiś czas temu przygotowali nagranie o alternatywnych systemach na których można grać Warhammera:
https://www.youtube.com/watch?v=6f9dekpsqM4
Sprzedam: Wiosenne porządki: Horror w Arkham - 5 cykli, Łowcy A.D. 2114, Uśpieni Bogowie, Moje Miasto.
Przygarnę: Legendary Encounters: Firefly, Skirmishe grywalne solo, figurki do Stargrave/Frostgrave
aniolbezserca
Posty: 140
Rejestracja: 04 sty 2022, 19:34
Has thanked: 14 times
Been thanked: 35 times
Kontakt:

Re: Warhammer Fantasy Roleplay 4ed

Post autor: aniolbezserca »

Wśród alternatyw dla Młotka jest Warlock! ?
Ku Przygodzie 5e! [blog]
ponika
Posty: 530
Rejestracja: 01 sty 2019, 17:25
Lokalizacja: Zagranica
Has thanked: 231 times
Been thanked: 440 times

Re: Warhammer Fantasy Roleplay 4ed

Post autor: ponika »

Nie rozumiem fenomenu WH. Fakt, grałam raz, gościnnie, więc sesja nie miała okazji mnie przekonać, ale nawet jak czytam materiały na temat Warhammera to nic mi żywiej nie bije...
Wydaje mi się ten świat jakiś taki, nie wiem - smutny i brudny? Zupełnie nie widzę potencjału na wywołanie dreszczyku emocji.
A przecież to ponoć najpopularniejszy system w PL. Skąd ta popularność? Historia? Dostępność? Dopasowanie charakterologiczne do polskiej smuty?
Bo przecież nie barwny świat i wesołe historie? ;)
Co was ciągnie w tym systemie?
Awatar użytkownika
vinnichi
Posty: 2385
Rejestracja: 17 sty 2014, 00:16
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 1283 times
Been thanked: 778 times
Kontakt:

Re: Warhammer Fantasy Roleplay 4ed

Post autor: vinnichi »

U mnie to była kwestia pierwszej miłości :) od tego się zaczęło. Myślę że oprócz samego świata duży wpływ miały scenariusze (np. kampania wewnętrzny wróg) ale też opowiadania w Magii i miecz czy Trzewiczkowym Portalu. To wszystko stworzyło otoczkę dark fantasy, zupełnie inną od Tolkienowego Śródziemia. Także jeśli miałbym podać jeden argument za to były to piękne lata 90 :lol:
kręcimy wąsem na dobre gry
dżentelmeni przy stole
Mr_Fisq
Administrator
Posty: 4616
Rejestracja: 21 lip 2019, 11:10
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 1196 times
Been thanked: 1408 times

Re: Warhammer Fantasy Roleplay 4ed

Post autor: Mr_Fisq »

aniolbezserca pisze: 04 wrz 2022, 20:50 Wśród alternatyw dla Młotka jest Warlock! ?
Zdecydowanie, Warlock! jako przedstawiciel B-OSR idealnie wpisuje się w bycie prostszą alternatywa dla Młotka. Gdzieś mi się nawet przewinęło, że Saunders stworzył Warlocka!, ponieważ 4ed nie przypadła mu do gustu kiedy próbował/chciał poprowadzić na niej wewnętrznego wroga.
ponika pisze: 04 wrz 2022, 21:17 Nie rozumiem fenomenu WH. Fakt, grałam raz, gościnnie, więc sesja nie miała okazji mnie przekonać, ale nawet jak czytam materiały na temat Warhammera to nic mi żywiej nie bije...
Wydaje mi się ten świat jakiś taki, nie wiem - smutny i brudny? Zupełnie nie widzę potencjału na wywołanie dreszczyku emocji.

Pytanie do której edycji robiłaś podejście, i na ile MG traktował konwencję w 100% serio...
Jak ktoś czytał dużo Pratchetta i oglądał Pythonów to myślę, że ma łatwiej nabrać dystansu do Wielkiego Imperium którego stolicą jest Stara Wieś.
Są też pewnie tacy którzy lubią brodzić w błocie, gównie i krwi na poważnie - ich wybór, nie oceniam :mrgreen:

Edit:
Mnie w Warhammerze urzeka, że to stosunkowo historyczny świat i takie Imperium możemy sobie całkiem nieźle wizualizować w oparciu o nasze wyobrażenie o wczesnym renesansie, nie mając przy tym kajdan historycznych.
Pociąga mnie fakt, że ludzie pozostają ludźmi choćby nie wiem ile expa natłukli. To nie D&D gdzie mag zrzuca na pole walki meteoryt, a barbarzyńca przyjmuje go na klatę. I działa to w obie strony - my nie zostaniemy bogami, ale to ograniczenie dotyczy też BN'ów.
Pociąga mnie magia bez slotów i many, za to z ryzykiem.
Lubię koncept chaosu i jego wpływu na świat (ale bardziej w konwencji 4ed niż 2ed). Na swój sposób sympatycznych kibolskich orków...
Lubię mnogość konwencji w których można młotka prowadzić... Jest tego trochę ;)

PS. O tym, dlaczego w Polsce lubimy Warhammera, też Dobre Rzuty nakręciły odcinek
https://www.youtube.com/watch?v=70jj_rryZ4w
Sprzedam: Wiosenne porządki: Horror w Arkham - 5 cykli, Łowcy A.D. 2114, Uśpieni Bogowie, Moje Miasto.
Przygarnę: Legendary Encounters: Firefly, Skirmishe grywalne solo, figurki do Stargrave/Frostgrave
tommyray
Posty: 1286
Rejestracja: 11 mar 2017, 14:51
Lokalizacja: Gliwice/Katowice
Has thanked: 404 times
Been thanked: 542 times
Kontakt:

Re: Warhammer Fantasy Roleplay 4ed

Post autor: tommyray »

ponika pisze: 04 wrz 2022, 21:17 Nie rozumiem fenomenu WH. Fakt, grałam raz, gościnnie, więc sesja nie miała okazji mnie przekonać, ale nawet jak czytam materiały na temat Warhammera to nic mi żywiej nie bije...
Wydaje mi się ten świat jakiś taki, nie wiem - smutny i brudny? Zupełnie nie widzę potencjału na wywołanie dreszczyku emocji.
A przecież to ponoć najpopularniejszy system w PL. Skąd ta popularność? Historia? Dostępność? Dopasowanie charakterologiczne do polskiej smuty?
Bo przecież nie barwny świat i wesołe historie? ;)
Co was ciągnie w tym systemie?
Świat JEST bogaty i barwny, a w każdym razie MOŻE być, bo jego barwność czy ilość konwencji w jakich można prowadzić sesje jest jedynie wypadkową naszej wiedzy o WFRP, ilości scenariuszy i artykułów jakie się czytało, naszej wiedzy o analogicznym czasie historycznym w Europie oraz momentu kiedy ten świat się poznało. Dla mnie to przypadało na pierwsza połowę ’90, miałem lat naście, w Fantastyce czytałem opowiadania o Gotreku, wizualia były kodowane choćby okładką Magii i miecza z zerżniętymi obrazem do WFRP, pociągała rozległość świata, historyczne umocowanie oraz jego nieuchronne dekadenckie przeznaczenie. Dziesiątki powodów dla których jest to ukochany świat fantasy. Tego się nie da tak przedstawić aksjomatami i bum masz dowód i przekonujące argumenty. Za każdym z powyższych zdań są setki godzin wgłębiania się w lore. No i trzeba pamiętać - to jest system w którym body horror i skaveńskie kanały albo lubisz albo mówisz pas, kobietom nie polecam bo to nie jest system o postaciach z psychologiczną głębią ;)
Mr_Fisq
Administrator
Posty: 4616
Rejestracja: 21 lip 2019, 11:10
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 1196 times
Been thanked: 1408 times

Re: Warhammer Fantasy Roleplay 4ed

Post autor: Mr_Fisq »

tommyray pisze: 05 wrz 2022, 08:55 No i trzeba pamiętać - to jest system w którym body horror i skaveńskie kanały albo lubisz albo mówisz pas, kobietom nie polecam bo to nie jest system o postaciach z psychologiczną głębią ;)
Ja tam wyobrażam sobie młotka prowadzonego bardziej w konwencji intryg dworskich, zakulisowych rozgrywek, z silnym zaznaczeniem wpływu Tzeentcha. Nie trzeba też iść w mutacje ciała i body horror - jeśli siedzimy w bardziej cywilizowanych regionach w 4ed, to częściej powinny nam się przewijać postacie z mutacjami nie rzucającymi się w oczy - od subtelnych/ukrytych fizycznych, po psychiczne. W końcu oddany Khornowi książę może mieć np. dodatkowe serce i skłonność do wpadania w szał - może przy tym doskonale sprawdzać się jako władca z pogranicza organizujący regularne wypady na orki.
Sprzedam: Wiosenne porządki: Horror w Arkham - 5 cykli, Łowcy A.D. 2114, Uśpieni Bogowie, Moje Miasto.
Przygarnę: Legendary Encounters: Firefly, Skirmishe grywalne solo, figurki do Stargrave/Frostgrave
tommyray
Posty: 1286
Rejestracja: 11 mar 2017, 14:51
Lokalizacja: Gliwice/Katowice
Has thanked: 404 times
Been thanked: 542 times
Kontakt:

Re: Warhammer Fantasy Roleplay 4ed

Post autor: tommyray »

Mr_Fisq pisze: 05 wrz 2022, 09:19
tommyray pisze: 05 wrz 2022, 08:55 No i trzeba pamiętać - to jest system w którym body horror i skaveńskie kanały albo lubisz albo mówisz pas, kobietom nie polecam bo to nie jest system o postaciach z psychologiczną głębią ;)
Ja tam wyobrażam sobie młotka prowadzonego bardziej w konwencji intryg dworskich,
Bretończyk, pfff…. ;D
Konwencji tyle ile wyobraźni starczy - bogactwo WFRP w pełni. Dzięki swoim realiom to WFRP dla mnie wygrywa z innymi systemami dzięki łatwości wcielania w rozgrywki bliskich nam historycznie motywów i tropów.
Mr_Fisq
Administrator
Posty: 4616
Rejestracja: 21 lip 2019, 11:10
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 1196 times
Been thanked: 1408 times

Re: Warhammer Fantasy Roleplay 4ed

Post autor: Mr_Fisq »

tommyray pisze: 05 wrz 2022, 10:08 Konwencji tyle ile wyobraźni starczy - bogactwo WFRP w pełni. Dzięki swoim realiom to WFRP dla mnie wygrywa z innymi systemami dzięki łatwości wcielania w rozgrywki bliskich nam historycznie motywów i tropów.
:+1: to jest też trochę powód dla którego nie mogę się przekonać do niektórych współczesnych systemów typu: Ostrza w Mroku => zbyt wąska specjalizacja (ale i tak warto przeczytać podręcznik).
Sprzedam: Wiosenne porządki: Horror w Arkham - 5 cykli, Łowcy A.D. 2114, Uśpieni Bogowie, Moje Miasto.
Przygarnę: Legendary Encounters: Firefly, Skirmishe grywalne solo, figurki do Stargrave/Frostgrave
Awatar użytkownika
Nidhogg
Posty: 1290
Rejestracja: 13 cze 2013, 20:36
Lokalizacja: Romb Kujawski
Has thanked: 84 times
Been thanked: 49 times

Re: Warhammer Fantasy Roleplay 4ed

Post autor: Nidhogg »

Mr_Fisq pisze: 04 wrz 2022, 12:39 Ciekawa, nieco clickbaitowa krytyka wszelakich Warhammerów od Dobrych Rzutów:
https://www.youtube.com/watch?v=yuAlsxE9djU
Myślę sobie, kurde ktoś merytorycznie/fachowo/doświadczalnie (trochę złe słowo, chodzi z doświadczeniem :)) skrytykuje Warhammera. To dawaj słuchamy, kurde 1:20h o kurcze dużo tego nie spodziewałem się lecimy. I niestety pierwsza cześć podcastu mi się podobała, pokazała mi gdzie miałem ślepą plankę i po prostu nie widziałem problemu. Szczególnie omówienie profesji i krytyka ich działania. Mega plus.
Ale potem to równia pochyła w dół w moim odczuciu. Prowadzący wybierali jeden aspekt odrywali go i krytykowali by potem krytykować rozwiązanie, które łączy się z poprzednim za to że jest.
Najpierw narzekają że brak możliwości kontroli rzutu, że wszytko zależy od tego czy teraz kostkami rzucę dobrze, czy nie. By za 5 minut narzekać na meta walutę która, uwaga, pozwala przerzucać rzuty.
Podobnie było mega wieszanie psów na tym że standardowy test ma +20, i na PS które jak mamy 1 to jest to częściowy sukces i że udał mi się rzut na umiejętność a mi się nie udało do końca. W sumie rzut jest powyżej umiejętności, a sukces wynika tylko w bonusu dlatego częściowy sukces. Ale z tym wiem można dyskutować, z dziwiło mnie tylko że prowadzący, jak to miało w innych aspektach, nie zaproponowali łatwej modyfikacji. Tabelkę z PS przeskalować i odjąć od niej 2 z wymaganych sukcesów. I mamy że -2PS to nadal sukces ale częściowy. Niestety mogłoby to rozrodzić komplikacje w walce co chciałem poruszyć jako następne. Prowadzący odnosili się do 4 i narzekali że nadal w walce to mega trudność trafić i dalej jest ta bolączka nudnych walk. Tylko że właśnie te nielubione przez prowadzących PS. Bo walka to test przeciwstawny (wreszcie) i jak próbuje kogoś trafić to razem testujemy walkę i kto ma więcej PS ten "wygrał" te starcie, nawet jeśli nie udało mu się przetestować cechy. Czyli mając WW 33 (tak maglowane przez prowadzących) i rzucę 50 to mam -2PS, ale goblin z którym walczę ma WW 20 i też rzucił 50 to ma -3PS, czyli wygrałem i go trafiam. Jeśli MG chce wprowadzić stopniowanie jak dobrze gracz trafił, to wystarczy od PS gracza odjąć PS przeciwnika i wiemy jak dobrze mu poszło.

Nie podobało mi się również że oficjalne scenariusze to minus młotka, że ktoś pisząc scenariusz założył że bohaterowie coś zrobią by fabuła się pchała dalej. No cóż większości scenariuszy niestety tak jest pisana nie tylko do młotka. Jest to łatwiejsze dla MG niż ogólny pogląd co się w świecie dzieje i reagowanie na poczynania bohaterów. Cóż smutno jak nie chcieli tego zadania miała być zabawa na 2 sesję, ale dowiedzą się że później że coś zmasakrowało wioskę i może czarodziej do którego było im tak pilnie musiał wyjechać do zbadania tego. Lub częściej będą ich napadać bandy gobliów którym udało się tam zasiedlić.

Podsumowując wydaje mi się że wiele "razów" w warhammera niestety była na siłę.
7% rabatu - 3Trolle
10% rabatu - Planszostrefa
Zbiórki gdzie jestem organizatorem: tu
Mr_Fisq
Administrator
Posty: 4616
Rejestracja: 21 lip 2019, 11:10
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 1196 times
Been thanked: 1408 times

Re: Warhammer Fantasy Roleplay 4ed

Post autor: Mr_Fisq »

Z tą meta walutą do przerzutów w drudycji było jeszcze ok; ale rozmnożenie ich w czwartej to IMHO był już słaby pomysł.

Natomiast ogólnie odnośnie mechaniki miałem wrażenie jakby ją sobie chłopaki za słabo odświeżyli. Na początku motywu częściowych sukcesów/porażek brzmiało jakby w ogóle zapomnieli, że w czwórce jak najbardziej zostały one wprowadzone.

Z walką też miałem wrażenie, jakby również na czwórkę narzekali, że ciężko jest się trafić...

Scenariusze... Tak, to jest problem również innych systemów, ale sam chętnie poczytałbym bardziej sandboxowe materiały do młotka.
Sprzedam: Wiosenne porządki: Horror w Arkham - 5 cykli, Łowcy A.D. 2114, Uśpieni Bogowie, Moje Miasto.
Przygarnę: Legendary Encounters: Firefly, Skirmishe grywalne solo, figurki do Stargrave/Frostgrave
Cyel
Posty: 2553
Rejestracja: 27 kwie 2018, 15:18
Has thanked: 1209 times
Been thanked: 1408 times

Re: Warhammer Fantasy Roleplay 4ed

Post autor: Cyel »

tommyray pisze: 05 wrz 2022, 08:55 , kobietom nie polecam bo to nie jest system o postaciach z psychologiczną głębią ;)
Co za bezsens, najlepsza kampania WFRP, którą prowadziłem miała główną postać młodej szlachcianki z Nuln i kręciła się wokół intryg dworskich, spraw rodzinnych.
Spoiler:
Dodam, że ta kampania zawierała jedyny moment w mojej RPGowej karierze, w którym graczka rozpłakała się podczas sesji z powodu wyjątkowo smutnych i niespodziewanych wydarzeń w grze. Pewnie nie chce Wam się czytać dlaczego, ale świadczy to o tym, że emocjonalnego zaangażowania w opowiadaną historię nie brakowało.
ponika pisze: 04 wrz 2022, 21:17
Wydaje mi się ten świat jakiś taki, nie wiem - smutny i brudny? Zupełnie nie widzę potencjału na wywołanie dreszczyku emocji.
A przecież to ponoć najpopularniejszy system w PL. Skąd ta popularność? Historia? Dostępność? Dopasowanie charakterologiczne do polskiej smuty?
Bo przecież nie barwny świat i wesołe historie? ;)
No widzisz, a ja właśnie nie chcę wesołych historii i uwielbiam to, że w Starym Świecie nie rzucasz fireballami na lewo i prawo tylko martwisz się czy Twoja postać za trzy dni nie umrze z głodu. Wszystkie osoby z którymi grywałem jeszcze na przełomie wieków w WH uwielbiały właśnie ten ponury, depresyjny i przyziemny klimat obu warhammerowych settingów, bo był bliższy emocjonalnie niż kolorowe, infantylne i płytkie DDki. Na tej samej zasadzie raczej rozmawialiśmy o Grze o Tron czy Wiedźminie niż o Księżniczce Xenie czy Transformersach. Inny gust ;)
Lubię grę. (a nie "tą grę")
Kupiłem grę. (a nie "tą grę")
Wygrałem w grę. (a nie "tą grę")
ponika
Posty: 530
Rejestracja: 01 sty 2019, 17:25
Lokalizacja: Zagranica
Has thanked: 231 times
Been thanked: 440 times

Re: Warhammer Fantasy Roleplay 4ed

Post autor: ponika »

Cyel pisze: 16 paź 2022, 13:35 Wszystkie osoby z którymi grywałem jeszcze na przełomie wieków w WH uwielbiały właśnie ten ponury, depresyjny i przyziemny klimat obu warhammerowych settingów, bo był bliższy emocjonalnie niż kolorowe, infantylne i płytkie DDki. Na tej samej zasadzie raczej rozmawialiśmy o Grze o Tron czy Wiedźminie niż o Księżniczce Xenie czy Transformersach. Inny gust ;)
Oczywiście, że to kwestia gustu.
Ale jednak nie uznałabym że DnD jest infantylne i płytkie. Da się na tym grać poważne, smutne czy straszne historie, chociaż ja akurat cenie w nich właśnie lekkość i poczucie bycia bohaterem. Ale jednak ilość settingow (również oficjalnych) pokazuje, że to gra o wiele szersza.
Ja osobiście bardzo lubię gry na mechanice Year Zero, uważam światy zarówno Coriolisa, Forbidden Lands czy Tajemnic powodzi za dużo bardziej barwne i ciekawe. I w dodatku mające mechanikę, która jest lżejsza i nie przeszkadza w grze.

Mam wrażenie, że bardzo wartosciujesz w swojej wypowiedzi. Warhammer jest fajny bo taki realistyczny, a dedeki to infantylna zabawa dla głupków, no, ale jak się komuś podoba...
Dla mnie RPG to ciekawe historie, a te można tworzyć nie tylko walcząc o codzienną porcję gulaszu ;)
Mr_Fisq
Administrator
Posty: 4616
Rejestracja: 21 lip 2019, 11:10
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 1196 times
Been thanked: 1408 times

Re: Warhammer Fantasy Roleplay 4ed

Post autor: Mr_Fisq »

Dla mnie czysto mroczny i ponury WFRP w klimatach jesiennej gawędy to taki snobizm trochę i relikt 2 edycji. Bardziej odpowiada mi oryginalny klimat 1'ki do którego czwórka się odwołuje.
Sprzedam: Wiosenne porządki: Horror w Arkham - 5 cykli, Łowcy A.D. 2114, Uśpieni Bogowie, Moje Miasto.
Przygarnę: Legendary Encounters: Firefly, Skirmishe grywalne solo, figurki do Stargrave/Frostgrave
Cyel
Posty: 2553
Rejestracja: 27 kwie 2018, 15:18
Has thanked: 1209 times
Been thanked: 1408 times

Re: Warhammer Fantasy Roleplay 4ed

Post autor: Cyel »

ponika pisze: 17 paź 2022, 05:45 [

Mam wrażenie, że bardzo wartosciujesz w swojej wypowiedzi.
Tylko jako figura retoryczna by pokazać jak absurdalne jest Twoje stwierdzenie, że przyziemność i ponurość WH to wady ;) No więc dla wielu osób to zalety, tak jak wiele osób woli obejrzeć Siedem albo Fight Club a nie Dźwięki Muzyki czy Mary Poppins. I nie jest takich osób wśród fanów fantasy mało, co widać np po tym jak popularna stała się Gra o Tron.

Co do mechaniki to się nie wypowiem bo w RPG jest dla mnie bez znaczenia.
Lubię grę. (a nie "tą grę")
Kupiłem grę. (a nie "tą grę")
Wygrałem w grę. (a nie "tą grę")
Awatar użytkownika
raj
Administrator
Posty: 5145
Rejestracja: 01 lis 2006, 11:22
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 264 times
Been thanked: 861 times
Kontakt:

Re: Warhammer Fantasy Roleplay 4ed

Post autor: raj »

Przy takich dyskusjach zawsze przypomina mi się stara jak świat wypowiedź, w której pewien kolega udowadniał wyższość D&D nad WH słowami: "Bo magia w Warhammerze jest jakaś taka nierealistyczna!"
"Jest to gra planszowa. Każdy gracz ma planszę i lutuje nią przeciwnika." - cytat za "7 krasnoludków - historia prawdziwa."

Szukajcie recenzji planszówek na GamesFanatic.pl
ponika
Posty: 530
Rejestracja: 01 sty 2019, 17:25
Lokalizacja: Zagranica
Has thanked: 231 times
Been thanked: 440 times

Re: Warhammer Fantasy Roleplay 4ed

Post autor: ponika »

Cyel pisze: 17 paź 2022, 08:01 wiele osób woli obejrzeć Siedem albo Fight Club a nie Dźwięki Muzyki czy Mary Poppins.
Wpadasz ze skrajności w skrajność. I znów jasno polaryzujesz - zestawiasz "ponure" dobre kino albo popierdółki. W domyśle - Dedeki są do dzieciaków, a my, poważni gracze to jednak gramy poważne rzeczy w poważnych systemach.

Nie piszę, że brud i smuta to wady, tylko że ten akurat świat wydaje mi się nieciekawy i być może to jeden z czynników. Zakazane Swiaty też są puste, smutne i brudne, a jednak jakoś dla mnie ciekawsze - być może dlatego, że nie mają całego osadu, nawarstwionych latami okruchów szeroko rozumianej jesiennej gawędy, z którą Warhammer jest mocno kojarzony. Mechanika też mnie jakoś nie porwała, choć grałam zbyt krótko żeby ją dobrze poznać. I pewnie nie poznam, bo nie zaiskrzyło w naszej relacji. Jak to określił któryś z rodzimych podcasterow - życie jest zbyt krótkie żeby grać w Warhammera 😉

RPGi są dla mnie rozrywką, którą ma pewne ramy i cele. I o ile chętnie zagram horror (nawet na Kulcie, chociaż PBTA nie lubię), thriller sci-fi na Alienie, ciezki dramat na Blade Runnerze, sesję akcji na Popsutym Kompsie, czy lekką przygodę na Mysiej Straży, tak młotek nie kusi mnie niczym. I stąd padło moje wcześniejsze pytanie - co was zachęca, a co ja może przegapiłam.

PS. Dobre filmy to nie tylko dramaty - rozumiem, że przytaczasz je jako taki żarcik, ale nie lubię takiego paternalistycznego podejścia w dyskusji, w którym ktokolwiek próbuje udowodnić, że jego jest najlepsze, a dyskutanci nie potrafią tego pojąć, bo po prostu nie dorośli do poważnych rozmów.
Cyel
Posty: 2553
Rejestracja: 27 kwie 2018, 15:18
Has thanked: 1209 times
Been thanked: 1408 times

Re: Warhammer Fantasy Roleplay 4ed

Post autor: Cyel »

Nie piszę, że jest lepszy, tylko, że jego ponury klimat to nie wada, jak go malujesz w oryginalnym poście i nie każdy chce rozgrywać wspomniane tam przez Ciebie "wesołe historie".
Lubię grę. (a nie "tą grę")
Kupiłem grę. (a nie "tą grę")
Wygrałem w grę. (a nie "tą grę")
Golfang
Posty: 1977
Rejestracja: 10 wrz 2018, 21:47
Lokalizacja: Będzin
Has thanked: 227 times
Been thanked: 310 times

Re: Warhammer Fantasy Roleplay 4ed

Post autor: Golfang »

Ludzie.... o co wy się kłucicie? Mierzyć poziom RPG w zależności od systemu?
Przecież nawet w Equestrii (tak tak - chodzi o te kucyki) można rozgrywać poważne przygody - a co? ktoś mi powie że się nie da?
ja widzę 2 różnice między RPG:
1. system - bo każdy rpg jest opraty na innym systemie
2, MISTRZ GRY - i to jest najważniejsze! Nawet najgorszy system może być uratowany przez dobrego MG. Grałem dawno temu w Kryształy Czasu i było cudownie. Nikomu nie przeszkadzały wysokie współczynniki - bo nie to było ważne. Ważny jest świat jaki został wykreowany przez MG oraz prowadzone przygody.

Setting (czyli świat gry) to tylko otoczka i możecie ją dowolnie pod siebie dostosować. Czy ktoś gdziekolwiek zabroni mi grać w system oparty na D&D (czyli d20) ale w Warhammerowskim Starym Świecie? Wystarczy przecież spojrzeć - jest wydany Star Wars oparty na d20.
----------------
10% flamberg.com.pl
ODPOWIEDZ