Warhammer Fantasy Roleplay 4ed

Tutaj można dyskutować konkretnych grach RPG. Każda gra ma swój jeden wątek osobno Wilkołak, osobno Wampir itd.
Regulamin forum
Tutaj można dyskutować konkretnych grach RPG. Każda gra ma swój jeden wątek osobno Wilkołak, osobno Wampir itd.
Mr_Fisq
Administrator
Posty: 4653
Rejestracja: 21 lip 2019, 11:10
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 1210 times
Been thanked: 1418 times

Warhammer Fantasy Roleplay 4ed

Post autor: Mr_Fisq »

Tu dyskutujemy o WFRP 4ed.

Co wyszło do tej pory, co ukazało się po polsku, w co warto się zaopatrzyć, autorskie scenariusze i narzędzia przydatne w grze.

Na początek kilka linków:

- Strony wydawców: oryginalny angielski, polski
- Ciekawe playlisty poświęcone realiom świata: W cieniu imperium, Kuźnia mistrzów gry
- Porównania z 2ed: RPGowcy, Erpegowe piekiełko

Darmowe materiały oficjalne:
- Noc Krwi PDF (przygoda) darmowy
- Gdyby wzrok mógł zabijać PDF (przygoda) darmowy
- Przygody w Reiklandzie PDF (pomysły na przygody) darmowy

Nieoficjalne materiały online:

Kampanie:
---- Prawo jest Prawem - Kampania od Lans Macabre
---- Bretońskie legendy - Kampania od W Cieniu Imperium

O świecie:
---- Playlista - W cieniu imperium
---- Playlista - Kuźnia mistrzów gry


Podręczniki:

Do tej pory po polsku ukazały się:
Spoiler:

Wkrótce (plany na 2022):
Spoiler:
Szablon tego posta podebrałem z wątku o The Witcher RPG, który podebrał go z wątku Zewie Cthulhu 7 ed. :wink:
Ostatnio zmieniony 20 mar 2022, 19:50 przez Mr_Fisq, łącznie zmieniany 15 razy.
Sprzedam: Wiosenne porządki: Horror w Arkham - 4 cykle, dwie podstawki, Uśpieni Bogowie, Moje Miasto.
Przygarnę: Skirmishe grywalne solo, figurki do Stargrave/Frostgrave
Golfang
Posty: 1981
Rejestracja: 10 wrz 2018, 21:47
Lokalizacja: Będzin
Has thanked: 228 times
Been thanked: 311 times

Re: Warhammer Fantasy Roleplay

Post autor: Golfang »

Trzeba byłoby zaznaczyć o jakiej edycji Młotka tutaj mówimy(4ta) - i założyć osobny dla 2giej. Przynajmniej tak mi się zdaje
----------------
10% flamberg.com.pl
Mr_Fisq
Administrator
Posty: 4653
Rejestracja: 21 lip 2019, 11:10
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 1210 times
Been thanked: 1418 times

Re: Warhammer Fantasy Roleplay

Post autor: Mr_Fisq »

Golfang pisze: 11 sie 2021, 08:10 Trzeba byłoby zaznaczyć o jakiej edycji Młotka tutaj mówimy(4ta) - i założyć osobny dla 2giej. Przynajmniej tak mi się zdaje
Tu się wahałem, bo np. materiały związane ze światem powinny wtedy mieć osobny temat, żeby ich nie dublować po poszczególnych edycjach... ale ok. dopiszę edycje.
Sprzedam: Wiosenne porządki: Horror w Arkham - 4 cykle, dwie podstawki, Uśpieni Bogowie, Moje Miasto.
Przygarnę: Skirmishe grywalne solo, figurki do Stargrave/Frostgrave
Golfang
Posty: 1981
Rejestracja: 10 wrz 2018, 21:47
Lokalizacja: Będzin
Has thanked: 228 times
Been thanked: 311 times

Re: Warhammer Fantasy Roleplay

Post autor: Golfang »

Mr_Fisq pisze: 11 sie 2021, 08:17
Golfang pisze: 11 sie 2021, 08:10 Trzeba byłoby zaznaczyć o jakiej edycji Młotka tutaj mówimy(4ta) - i założyć osobny dla 2giej. Przynajmniej tak mi się zdaje
Tu się wahałem, bo np. materiały związane ze światem powinny wtedy mieć osobny temat, żeby ich nie dublować po poszczególnych edycjach... ale ok. dopiszę edycje.
Myślę że osobne wątki powinny być - bo będą omawiane osobne mechaniki oraz osobne dodatki/książki. CO ciekawe 2 edycja nadal żyje i jest wydawana - jak długo zobaczymy.
Spokojnie 1 i 3 można pominąć wg mnie, no chyba że ktoś się będzie upierał (1 już jest bardzo stara i nie ma żadnych wznowień, a 3 była nie udana i nie wydano jej w języku PL).
----------------
10% flamberg.com.pl
Mr_Fisq
Administrator
Posty: 4653
Rejestracja: 21 lip 2019, 11:10
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 1210 times
Been thanked: 1418 times

Re: Warhammer Fantasy Roleplay

Post autor: Mr_Fisq »

Golfang pisze: 11 sie 2021, 08:23 Myślę że osobne wątki powinny być - bo będą omawiane osobne mechaniki oraz osobne dodatki/książki. CO ciekawe 2 edycja nadal żyje i jest wydawana - jak długo zobaczymy.
Nie chcę zapeszać, ale AFAIK Tysiąc tronów to pożegnanie z 2ed.
Pożyjemy, zobaczymy.
Golfang pisze: 11 sie 2021, 08:23 Myślę że osobne wątki powinny być - bo będą omawiane osobne mechaniki oraz osobne dodatki/książki.
Na pytania o samą mechanikę można wydzielać dedykowane tematy, analogicznie dla pytań o zasady w planszówkach.
Sprzedam: Wiosenne porządki: Horror w Arkham - 4 cykle, dwie podstawki, Uśpieni Bogowie, Moje Miasto.
Przygarnę: Skirmishe grywalne solo, figurki do Stargrave/Frostgrave
Golfang
Posty: 1981
Rejestracja: 10 wrz 2018, 21:47
Lokalizacja: Będzin
Has thanked: 228 times
Been thanked: 311 times

Re: Warhammer Fantasy Roleplay 4ed

Post autor: Golfang »

No i mam pytanie odnośnie 4tej edycji - czy ktoś jest na tyle obyty z 2ką i 4ką że może wypunktować SŁABE i MOCNE (jeśli jakieś są) edycji 4tej? Chodzi mi o porównanie. Mam dużo książek do 2ki - i nie wiem czy jest jakikolwiek sens próbować przechodzić na 4kę.
----------------
10% flamberg.com.pl
Mr_Fisq
Administrator
Posty: 4653
Rejestracja: 21 lip 2019, 11:10
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 1210 times
Been thanked: 1418 times

Re: Warhammer Fantasy Roleplay 4ed

Post autor: Mr_Fisq »

Dorzuciłem filmy z porównaniami do pierwszego posta (pewnie widziałeś je już wcześniej).
Jeśli masz dużo podręczników do 2ed to jest spora szansa, że przydadzą Ci się na razie i w 4ed.
Nie ma jeszcze nowych odpowiedników np. Księgi Spaczenia/Zbawienia czy też Królestwa Magii.

Styl wydawniczy nowego WFRP rozrzuca na razie rozszerzenia po różnych podręcznikach, co jest niejednokrotnie krytykowane (zarzut: trzeba żonglować kilkoma podręcznikami).

PS. @moderacja: prośba o usunięcie technicznej dyskusji, o tym czy w temacie powinna być wyszczególniona edycja.
Sprzedam: Wiosenne porządki: Horror w Arkham - 4 cykle, dwie podstawki, Uśpieni Bogowie, Moje Miasto.
Przygarnę: Skirmishe grywalne solo, figurki do Stargrave/Frostgrave
odmu
Posty: 118
Rejestracja: 23 wrz 2011, 22:18
Lokalizacja: Trzebnica
Has thanked: 12 times
Been thanked: 15 times

Re: Warhammer Fantasy Roleplay 4ed

Post autor: odmu »

Golfang pisze: 11 sie 2021, 08:39 No i mam pytanie odnośnie 4tej edycji - czy ktoś jest na tyle obyty z 2ką i 4ką że może wypunktować SŁABE i MOCNE (jeśli jakieś są) edycji 4tej? Chodzi mi o porównanie. Mam dużo książek do 2ki - i nie wiem czy jest jakikolwiek sens próbować przechodzić na 4kę.
Z perspektywy gracza:

Osobiście graliśmy jedną kampanię, gdzie w trakcie przesiedliśmy się z drugiej edycji na czwartą. Dużo w czwartą nie pograłem więc, ale to co najbardziej przypadło mi do gustu to zmieniony system rozwoju postaci, gdzie dalej rozwijamy się zgodnie ze schematami archetypów, ale nie ma ograniczeń jak bardzo rozwiniemy cechy. Rozwój cechy/umiejętności/talentu na wyższe poziomy kosztuje teraz odpowiednio więcej punktów doświadczenia, ale nie jest niczym przystopowany. Możliwy jest też rozwój o pojedyncze punkty, a nie pełne 5. Przeskok na kolejną profesję lub wyższy poziom aktualnej wymaga odpowiedniego rozwinięcia archetypu, ale nie jest konieczny by dalej rozwijać postać.

Na minus jak dla mnie rozbicie punktów przeznaczenia i szczęścia na w sumie 4 typy punktów tego rodzaju. Przez parę sesji, które grałem nie mogłem naturalnie załapać, które mogą kiedy i jak wykorzystać.

Poza tym chyba nie widziałem wielu różnic. Pojawiła się jakaś mechanika co postacie robią pomiędzy misjami, ale nie korzystaliśmy z niej, więc się nie wypowiem.
Awatar użytkownika
Tringa
Posty: 1482
Rejestracja: 03 cze 2018, 13:23
Has thanked: 305 times
Been thanked: 314 times

Re: Warhammer Fantasy Roleplay 4ed

Post autor: Tringa »

Z perspektywy MG o wydanych dodatkach (Przygody w Uberseiku oraz Ciężkie Dnie i Niespokojne Noce):

Ogólnie przygody napisane są bardzo nieczytelnie, z perspektywy początkującego MG (prowadziłam do tej pory tylko Wiedźmina) trudno się je prowadzi. Dużo bardziej mi pasowały scenariusze z Czwartków z Wiedźminem pod kątek prowadzenia. Ktoś je próbował prowadzić i ma jakieś wskazówki?

Edit: Kaplice Sigmara i Pomniki Reiklandu to po prostu opisy elementów świata, które można wykorzystać w sesjach.
"Czasami lepiej jest użyć miotacza ognia niż narzekać na ciemność." - Terry Pratchett – Zbrojni

Moje zbiórki: CLICK
Moje gry: CLICK
profes79
Posty: 422
Rejestracja: 28 gru 2008, 18:16
Has thanked: 34 times
Been thanked: 133 times

Re: Warhammer Fantasy Roleplay 4ed

Post autor: profes79 »

Z perspektywy i gracza i MG
- mechanika jest koszmarem, chociaż ma pewne błyski, które czasami widuje implementowane w ramach 2ed.
- przedruki, przedruki, przedruki. Minęły ponad dwa lata od momentu ukazania się podręcznika podstawowego a nadal odpowiedzią na wiele pytań jest "szukaj w podręcznikach do 2 ed.". Co więcej, nie zapowiada się, aby cokolwiek miało zostać zrobione.

Magia jest nieudanym klonem magii z 2ed. który z kolei jest nieudanym klonem magii z bitewniaka. O ile w pierwszej edycji czuło się potęgę maga o tyle w drugiej w wielu szkołach jest to "meh" w dodatku pozbawiony praktycznie możliwości bojowych - co zapewne będzie skopiowane w czwartej.

Generalnie kupiłem podręcznik podstawowy; siłą rozpędu nabyłem jeszcze wydane przygody po czym wrzuciłem całość na półkę i wróciłem do prowadzenia starej, dobrej 2ed. Pewnie, ma też swoje wady ale przez lata praktyki i dziesiątki materiałów dodatkowych - i tych oficjalnych i tych nie - jest dalece bardziej grywalna od strony fabularnej a i mechanicznie (ze względu na przyzwyczajenia) nie wywołuje bólu zębów.

Edit: Tringa: u Pratchetta była szansa jedna na milion a nie bilion ;)
Edit 2: sprawdziłem, faktycznie w polskim tłumaczeniu jest bilion ale w oryginale już nie. Cholewa musiał sie machnąć.
Awatar użytkownika
Tringa
Posty: 1482
Rejestracja: 03 cze 2018, 13:23
Has thanked: 305 times
Been thanked: 314 times

Re: Warhammer Fantasy Roleplay 4ed

Post autor: Tringa »

profes79 pisze: 22 sie 2021, 21:56 Edit: Tringa: u Pratchetta była szansa jedna na milion a nie bilion ;)
Edit 2: sprawdziłem, faktycznie w polskim tłumaczeniu jest bilion ale w oryginale już nie. Cholewa musiał sie machnąć.
Aż mi serce zabiło i musiałam sprawdzić u siebie. Mam bilion :D
"Czasami lepiej jest użyć miotacza ognia niż narzekać na ciemność." - Terry Pratchett – Zbrojni

Moje zbiórki: CLICK
Moje gry: CLICK
Awatar użytkownika
uyco
Posty: 1053
Rejestracja: 09 sty 2006, 13:00
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 145 times
Been thanked: 25 times

Re: Warhammer Fantasy Roleplay 4ed

Post autor: uyco »

Zacząłem prowadzić WFRP 4 ed. i postanowiłem znaleźć jakiś skrót reguł. jest całkiem niezły na reddit (link poniżej), ale niestety jest po angielsku. czy dorobiliśmy się czegoś podobnego po polsku? ktoś, coś wie?

https://www.reddit.com/r/warhammerfanta ... _known_as/
'STAY OUT OF MY TERRITORY.'

kupię sprzedam
Mr_Fisq
Administrator
Posty: 4653
Rejestracja: 21 lip 2019, 11:10
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 1210 times
Been thanked: 1418 times

Re: Warhammer Fantasy Roleplay 4ed

Post autor: Mr_Fisq »

profes79 pisze: 22 sie 2021, 21:56 Z perspektywy i gracza i MG
- mechanika jest koszmarem, chociaż ma pewne błyski, które czasami widuje implementowane w ramach 2ed.
Rozwinąłbyś myśl, co jest takiego strasznego w 4-ce?
Sprzedam: Wiosenne porządki: Horror w Arkham - 4 cykle, dwie podstawki, Uśpieni Bogowie, Moje Miasto.
Przygarnę: Skirmishe grywalne solo, figurki do Stargrave/Frostgrave
profes79
Posty: 422
Rejestracja: 28 gru 2008, 18:16
Has thanked: 34 times
Been thanked: 133 times

Re: Warhammer Fantasy Roleplay 4ed

Post autor: profes79 »

Mr_Fisq pisze: 23 sie 2021, 14:08
profes79 pisze: 22 sie 2021, 21:56 Z perspektywy i gracza i MG
- mechanika jest koszmarem, chociaż ma pewne błyski, które czasami widuje implementowane w ramach 2ed.
Rozwinąłbyś myśl, co jest takiego strasznego w 4-ce?
Posłużę się grafiką - podobno obraz mówi więcej niż tysiąc słów

Obrazek
okienko1234
Posty: 229
Rejestracja: 14 mar 2021, 00:28
Has thanked: 67 times
Been thanked: 26 times

Re: Warhammer Fantasy Roleplay 4ed

Post autor: okienko1234 »

profes79 pisze: 23 sie 2021, 23:16 Posłużę się grafiką - podobno obraz mówi więcej niż tysiąc słów
Jak bardzo najnowszemu warhammerowi daleko do bycia idealnym, grałeś w WFRP 4 czy po prostu shitpostujesz?
1. Walka z kośćmi przeciwstawnymi przyśpiesza grę i eliminuje typowo erpegowe *chybienie* *chybienie* *chybienie* *unik* *chybienie* *chybienie* * przeciwnik roluje 20 na kuli ognia = giniesz, stwórz nową postać a my kontynuujemy walkę "
2. Jak już autor obrazka robi tak wnikliwą analizę systemu to pozwolę sobie skomentować:
> nie używanie punktów szczęścia żeby zmienić wynik kości.
> nie używanie punktów przeznaczenia aby zniwelować akcje przeciwnika.
> nie używanie punktów bohatera by automatycznie wygrać,
> używanie parowania zamiast uniku na przeciwnikach większych od siebie. xD
Żeby obrazek był jeszcze bardziej pełny to jeśli kapitan ogrów zabrał mu tyle życia że zostało mu równe 0 to GM powinien wspomnieć że na tabeli krytyków roluje z modyfikatorem -20 :)
Żeby być jeszcze bardziej wrednym, autor powinien był też wspomnieć o talentach i możliwych przerzutach bądź bonusowych PS+ do rzutu gracza. Zapomniał też o wspomnieniu iż ogr dostaje dodatkowy punkt przewagi za udany atak, ale pewnie zabrakłoby na to wszystko miejsca na obrazku :lol:
3.Dobry MG jest w stanie prawie na bieżąco przeliczać wszystkie modyfikatory i jednocześnie opisywać co dzieje się podczas walki dzięki temu iż WFRP jest bardzo symulacyjny.Od statystyk ras poprzez używanie magii i walkę wręcz czy dystansową wszystkie mechaniki starają się mieć jakieś przełożenie na świat warhammera. Ktoś jest od ciebie większy? Zapewne będzie mocno bił. Ktoś jest niziołkiem? trudniej go trafić. Strzelasz w tłum lub z bliska? masz bonusowe modyfikatory strzeleckie. Chcesz używać Dhar zamiast jednokolorowych wiatrów magii? życzę powodzenia

TL DR
Walka w 4e jest o wiele bardziej zabójcza, ryzykowana i pomimo względnie wielu zasad paradoksalnie szybsza niż na przykład 2e.
profes79
Posty: 422
Rejestracja: 28 gru 2008, 18:16
Has thanked: 34 times
Been thanked: 133 times

Re: Warhammer Fantasy Roleplay 4ed

Post autor: profes79 »

Grałem, prowadziłem i odłożyłem na półkę z napisem "może kiedyś". Moja ocena mechaniki systemu jest wyżej; można się z nią zgadzać bądź nie ale wiem też, że nie jestem w jej ocenie odosobniony. Może gdyby system oferował coś czego nie oferuje 2ed od strony fabularnej, póki co jednak jest zajęty głównie odcinaniem kuponów. Od 1 edycji.
Awatar użytkownika
strid3rr
Posty: 483
Rejestracja: 24 wrz 2017, 21:53
Lokalizacja: Rzeszów
Has thanked: 60 times
Been thanked: 167 times

Re: Warhammer Fantasy Roleplay 4ed

Post autor: strid3rr »

Czy jeśli mam w zamiarze kupić podręcznik główny i może coś jeszcze, to jest sens kupować zestaw startowy dla samej przygody i przewodnika po Ubersreik?
Awatar użytkownika
uyco
Posty: 1053
Rejestracja: 09 sty 2006, 13:00
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 145 times
Been thanked: 25 times

Re: Warhammer Fantasy Roleplay 4ed

Post autor: uyco »

jeśli będziesz grał w Ubersreiku to warto. przygoda jest nie najgorsza, ale na pewno warto mieć opis miasta. plus tez za fajne kości.
'STAY OUT OF MY TERRITORY.'

kupię sprzedam
slann22
Posty: 7
Rejestracja: 29 lip 2021, 18:56
Has thanked: 4 times

Re: Warhammer Fantasy Roleplay 4ed

Post autor: slann22 »

Nigdy fanem młotka nie byłem, ale zawsze jak czytam opis mechaniki 4ed to trochę zagubionym.
Edycje 1-3 były klonami bitewniaka, dopiero 4ed się wyrwała, ale są plotki o wskrzeszeniu WFB.
Mr_Fisq
Administrator
Posty: 4653
Rejestracja: 21 lip 2019, 11:10
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 1210 times
Been thanked: 1418 times

Re: Warhammer Fantasy Roleplay 4ed

Post autor: Mr_Fisq »

Wydaje mi się, że mylisz czwartą edycję z trzecią.
Czwarta jest spadkobierczynią i kontynuatorką dwójki.

To trzecia wydawana chyba przez FFG odbiegała od kanonu.
Sprzedam: Wiosenne porządki: Horror w Arkham - 4 cykle, dwie podstawki, Uśpieni Bogowie, Moje Miasto.
Przygarnę: Skirmishe grywalne solo, figurki do Stargrave/Frostgrave
slann22
Posty: 7
Rejestracja: 29 lip 2021, 18:56
Has thanked: 4 times

Re: Warhammer Fantasy Roleplay 4ed

Post autor: slann22 »

Gdy wyszła czwórka, WFB był od kilku lat zamknięty więc...
Mr_Fisq
Administrator
Posty: 4653
Rejestracja: 21 lip 2019, 11:10
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 1210 times
Been thanked: 1418 times

Re: Warhammer Fantasy Roleplay 4ed

Post autor: Mr_Fisq »

To nie zmienia faktu, że:
- trójka nie była żadnym klonem battle'a, tylko 'fantazją' FFG
- czwórka mogła być klonem battle'a mimo zamknięcia linii przez GW

Dla mnie EOT.
Sprzedam: Wiosenne porządki: Horror w Arkham - 4 cykle, dwie podstawki, Uśpieni Bogowie, Moje Miasto.
Przygarnę: Skirmishe grywalne solo, figurki do Stargrave/Frostgrave
Awatar użytkownika
strid3rr
Posty: 483
Rejestracja: 24 wrz 2017, 21:53
Lokalizacja: Rzeszów
Has thanked: 60 times
Been thanked: 167 times

Re: Warhammer Fantasy Roleplay 4ed

Post autor: strid3rr »

Czy idąc w 4 edycję jest sens kupić pozycje z 2, jak np.: Księga Spaczenia, Dziedzictwo Sigmara, Księga zbawienia, Królestwa renegatów lub inne księgi nie będące przygodami? Czy może będą wydane reedycje tych podręczników?
Awatar użytkownika
uyco
Posty: 1053
Rejestracja: 09 sty 2006, 13:00
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 145 times
Been thanked: 25 times

Re: Warhammer Fantasy Roleplay 4ed

Post autor: uyco »

ja mam kupioną większość dodatków, łącznie z przygodami. należy mieć z tylu głowy różnice w timeline’ie pomiędzy edycjami. w sieci dostępne są zasady konwersji współczynników.
'STAY OUT OF MY TERRITORY.'

kupię sprzedam
Mr_Fisq
Administrator
Posty: 4653
Rejestracja: 21 lip 2019, 11:10
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 1210 times
Been thanked: 1418 times

Re: Warhammer Fantasy Roleplay 4ed

Post autor: Mr_Fisq »

strid3rr pisze: 16 wrz 2021, 15:31 Czy idąc w 4 edycję jest sens kupić pozycje z 2, jak np.: Księga Spaczenia, Dziedzictwo Sigmara, Księga zbawienia, Królestwa renegatów lub inne księgi nie będące przygodami? Czy może będą wydane reedycje tych podręczników?
Ja bym powiedział tak - zależy kim, gdzie i przeciwko czemu chcecie grać. I jak szybko ;)

Dla Księgi Zbawienia i Królestwa Magii nie ma obecnie alternatyw - planujecie magów/kapłanów w drużynie, albo chcecie wikłać się w "ich sprawy"? Bierzcie te podręczniki, chyba że zupełnie się wam nie śpieszy :) Niedawno (13.IX.2021) zapowiedziany został ~równoważnik Królestwa Magii dla 4ed => Winds of Magic:
https://www.cubicle7games.com/general-production-update-september/ pisze:NEW! Winds of Magic: An exploration of magic as it is practiced in the Empire, the Winds of Magic focuses on both the approved magic of the Colleges, as well as the clandestine and forbidden practices of the witches that ply their grim trade in the isolated hamlets and deep forests of the Empire. Packed with new spells for all eight Winds, as well as Witches and Hedge Witches, the book will greatly expand the options available to all spellcasters found in the core rulebook. Winds of Magic is currently in pre-production and writing and illustration will begin in the coming weeks.

ale patrząc na stan innych prac, to wersji angielskiej będzie można się spodziewać tak ~Q3-Q4/2022.
O nowej księdze zbawienia na razie nic nie wiem.

Dziedzictwo Sigmara => niby nie jest drogie i można by kupić, ale sporo o Imperium powinno się znaleźć w podręcznikach do Wewnętrznego wroga.

Królestwa Renegatów => to jest podręcznik nakierowany na samodzielne tworzenie księstw (sporo tabelek), kwestia gustu.

Księga Spaczenia => tu też chyba na razie nie widać alternatyw dla 2ed, choć w WW (wewnętrznym wrogu) pojawi się trochę więcej informacji o chaosie.

Przy czym jak napisano wyżej => kupując podręczniki do 2ed musisz mieć świadomość, że mechanicznie będziesz musiał konwertować ich zawartość na 4ed.

PS. Ogólnie rzuć sobie okiem na:
https://www.cubicle7games.com/general-p ... september/
tam angielski wydawca chwali się stanem prac i planami na najbliższą przyszłość.
Sprzedam: Wiosenne porządki: Horror w Arkham - 4 cykle, dwie podstawki, Uśpieni Bogowie, Moje Miasto.
Przygarnę: Skirmishe grywalne solo, figurki do Stargrave/Frostgrave
ODPOWIEDZ