Gloomhaven: Jaws of The Lion (Szczęki Lwa) - zasady, pytania, wątpliwości

Masz pytanie o zasady jakiejś gry - zamiast pisać na forum ogólnym, napisz osobnego posta na tym podforum. Uwaga! W tytule wątku podaj nazwę gry (i krótko czego dotyczy pytanie)!
McNab
Posty: 219
Rejestracja: 19 paź 2015, 20:32
Has thanked: 43 times
Been thanked: 138 times

Re: Gloomhaven: Jaws of The Lion (Szczęki Lwa) - zasady, pytania, wątpliwości

Post autor: McNab »

Nie mogę znaleźć odpowiedzi na sytuację ze scenariusza 22 - co turę golem tworzy żmije i sam się uszkadza - tak brzmi zasada specjalna ze scenariusza.
Czy ogłuszenie też pływa na zasady specjalne tzn: nie wyłażą z niego żmije i się nie uszkadza, czy tylko na zdolności z wylosowanej karty AI potwora?
Nie dyskutuj z trolem, bo najpierw sprowadzi Cie do swojego poziomu, a później pobije doświadczeniem.
aeiou871
Posty: 972
Rejestracja: 18 kwie 2017, 11:12
Has thanked: 305 times
Been thanked: 426 times

Re: Gloomhaven: Jaws of The Lion (Szczęki Lwa) - zasady, pytania, wątpliwości

Post autor: aeiou871 »

McNab pisze: 23 sty 2022, 18:24 Nie mogę znaleźć odpowiedzi na sytuację ze scenariusza 22 - co turę golem tworzy żmije i sam się uszkadza - tak brzmi zasada specjalna ze scenariusza.
Czy ogłuszenie też pływa na zasady specjalne tzn: nie wyłażą z niego żmije i się nie uszkadza, czy tylko na zdolności z wylosowanej karty AI potwora?
Nie wiem, jak jest to sformułowane w polskiej wersji, ale w angielskiej nic nie sugeruje, że to golem wykonuje jakąś akcję/zdolność, zatem ten efekt działa nawet, jeśli golem jest ogłuszony.
Taperonix
Posty: 50
Rejestracja: 11 cze 2015, 21:08

Re: Gloomhaven: Jaws of the Lion / Szczęki Lwa (Isaac Chidres)

Post autor: Taperonix »

Witam, nierozumiem działanie karty „Ulubieniec” - postać Topór. Co muszę zrobić, by dostać 2 pkt. doświadczenia? Kiedy karta jest w grze, a kiedy zostaje odrzucona do utraconych? ( posiada dwie ikony z premia stała trwająca do końca scenariusza i ikona odrzucenia do stosu kart utraconych). Z góry dzięki za pomoc.
Fojtu
Posty: 3367
Rejestracja: 10 maja 2014, 14:02
Has thanked: 551 times
Been thanked: 1255 times

Re: Gloomhaven: Jaws of the Lion / Szczęki Lwa (Isaac Chidres)

Post autor: Fojtu »

Taperonix pisze: 24 sty 2022, 09:02 Witam, nierozumiem działanie karty „Ulubieniec” - postać Topór. Co muszę zrobić, by dostać 2 pkt. doświadczenia? Kiedy karta jest w grze, a kiedy zostaje odrzucona do utraconych? ( posiada dwie ikony z premia stała trwająca do końca scenariusza i ikona odrzucenia do stosu kart utraconych). Z góry dzięki za pomoc.
Musisz jedynie zagrać kartę, żeby dostać te 2 doświadczenia. Potem karta leży na stole i działa do końca gry. Do utraconych w praktyce raczej nie trafi, ale teoretycznie możesz zrzucić ją dobrowolnie jak tylko chcesz. Wtedy by trafiła do utraconych. Ten symbol jest tam po to, żeby nie można było zrzucić do odrzuconych w celu zwiększenia z powrotem ilości talii w ręce.
Void
Posty: 209
Rejestracja: 09 sie 2019, 13:18
Has thanked: 10 times
Been thanked: 81 times

Re: Gloomhaven: Jaws of the Lion / Szczęki Lwa (Isaac Chidres)

Post autor: Void »

Taperonix pisze: 24 sty 2022, 09:02 Witam, nierozumiem działanie karty „Ulubieniec” - postać Topór. Co muszę zrobić, by dostać 2 pkt. doświadczenia? Kiedy karta jest w grze, a kiedy zostaje odrzucona do utraconych? ( posiada dwie ikony z premia stała trwająca do końca scenariusza i ikona odrzucenia do stosu kart utraconych). Z góry dzięki za pomoc.
Zagrywasz kartę dla górnej akcji, dostajesz jednorazowo 2 exp za jej zagranie. Po zagraniu trafia ona do Twoich aktywnych bonusów (nad planszetka postaci). Od teraz do końca scenariusza masz aktywny efekt opisany na karcie. W przypadku dobrowolnego odrzucenia aktywnej karty premii (co można uczynić w dowolnym momencie) zamiast na stertę kart odrzuconych trafia do kart utraconych. Gdyby nie było ikonki karty utraconej możliwe jest odrzucenie przed odpoczynkiem karty premii i ewentualny powrót na rękę. Tak ma np. wyburzycielka na niektórych kartach z premią.
Taperonix
Posty: 50
Rejestracja: 11 cze 2015, 21:08

Re: Gloomhaven: Jaws of The Lion (Szczęki Lwa) - zasady, pytania, wątpliwości

Post autor: Taperonix »

A czy nie powinienem dostać 2 exp. dopiero gdy zabiję wroga z moim znacznikiem i podniosę tę znacznik?
aeiou871
Posty: 972
Rejestracja: 18 kwie 2017, 11:12
Has thanked: 305 times
Been thanked: 426 times

Re: Gloomhaven: Jaws of The Lion (Szczęki Lwa) - zasady, pytania, wątpliwości

Post autor: aeiou871 »

Taperonix pisze: 24 sty 2022, 11:21 A czy nie powinienem dostać 2 exp. dopiero gdy zabiję wroga z moim znacznikiem i podniosę tę znacznik?
Nie, dostajesz je od razu po zagraniu karty
Fojtu
Posty: 3367
Rejestracja: 10 maja 2014, 14:02
Has thanked: 551 times
Been thanked: 1255 times

Re: Gloomhaven: Jaws of The Lion (Szczęki Lwa) - zasady, pytania, wątpliwości

Post autor: Fojtu »

Taperonix pisze: 24 sty 2022, 11:21 A czy nie powinienem dostać 2 exp. dopiero gdy zabiję wroga z moim znacznikiem i podniosę tę znacznik?
Nie, Exp jest jest tylko za zagranie karty.
mimi07
Posty: 1
Rejestracja: 01 lut 2020, 22:00

szczęki lwa kiedy używam dodatkowych zapieczętowanych figurek abcd

Post autor: mimi07 »

szczęki lwa kiedy używam dodatkowych zapieczętowanych figurek abcd
aeiou871
Posty: 972
Rejestracja: 18 kwie 2017, 11:12
Has thanked: 305 times
Been thanked: 426 times

Re: szczęki lwa kiedy używam dodatkowych zapieczętowanych figurek abcd

Post autor: aeiou871 »

mimi07 pisze: 25 sty 2022, 17:43 szczęki lwa kiedy używam dodatkowych zapieczętowanych figurek abcd
pudełeczka otwiera się po osiągnięciu 5. poziomu doświadczenia poszczególnymi postaciami. Jest to chyba opisane na samodzielnym arkuszu, który opisuje, co jest w pudełku.
Taperonix
Posty: 50
Rejestracja: 11 cze 2015, 21:08

Re: Gloomhaven: Jaws of the Lion / Szczęki Lwa (Isaac Chidres)

Post autor: Taperonix »

Prośba o wyjaśnienie.
Jeśli na karcie mam kolejną część akcji, to muszę wykonywać te akcje wszystkie do końca jeśli mam taką możliwość, czy dowolnie?
Jeśli na karcie akcji mam odepchnięcie wroga 2, to muszę odepchnąć ( jeśli mam taką możliwość), czy mogę odepchnąć o zero pól?
Czy po przegranym scenariuszu rozpatruję kartę wydarzeń?
Jeśli w scenariuszu występuje obiekt docelowy, to mogę go atakować każdym atakiem ( wręcz, dystansowym, obszarowym) jeśli nie jest napisane inaczej?
Czy jeśli wyburzyciel zatarasuję drogę pułapkami, to czy potwór w nie wchodzi, żeby się do niego dostać czy czeka?
Z góry dzięki za pomoc.
aeiou871
Posty: 972
Rejestracja: 18 kwie 2017, 11:12
Has thanked: 305 times
Been thanked: 426 times

Re: Gloomhaven: Jaws of The Lion (Szczęki Lwa) - zasady, pytania, wątpliwości

Post autor: aeiou871 »

Taperonix pisze: 01 lut 2022, 13:32 Prośba o wyjaśnienie.
Jeśli na karcie mam kolejną część akcji, to muszę wykonywać te akcje wszystkie do końca jeśli mam taką możliwość, czy dowolnie?
Jeśli na karcie akcji mam odepchnięcie wroga 2, to muszę odepchnąć ( jeśli mam taką możliwość), czy mogę odepchnąć o zero pól?
Czy po przegranym scenariuszu rozpatruję kartę wydarzeń?
Jeśli w scenariuszu występuje obiekt docelowy, to mogę go atakować każdym atakiem ( wręcz, dystansowym, obszarowym) jeśli nie jest napisane inaczej?
Czy jeśli wyburzyciel zatarasuję drogę pułapkami, to czy potwór w nie wchodzi, żeby się do niego dostać czy czeka?
Z góry dzięki za pomoc.
Kolejne zdolności w ramach danej akcji wykonuje się od góry do dołu. Można pominąć dowolne zdolności, które nie mają negatywnego wpływu na drużynę. Odepchnięcie/Przyciągnięcie 2 to Szczękach Odepchniecie/Przyciągnięcie 0/1/2 - możesz wybrać 0 pól.
Nie, karty wydarzeń w Szczękach rozpatruje się tylko po pomyślnie ukończonym scenariuszu.
Jeśli scenariusz nie mówi inaczej, to możesz użyć dowolnego ataku, a także zdolności w stylu "sąsiadujący wróg otrzymuje X obrażeń". Na obiekty docelowe nie działają stany (Ogłuszenie, Zatrucie itd.).
Potwór wchodzi w pułapkę, jeżeli jest to jedyny sposób na osiągnięcie przez niego pola, z którego mógłby zaatakować.
mozool
Posty: 6
Rejestracja: 05 sty 2021, 17:57
Has thanked: 2 times
Been thanked: 2 times

Re: Gloomhaven: Jaws of The Lion (Szczęki Lwa) - zasady, pytania, wątpliwości

Post autor: mozool »

Cześć. Mam trochę dziwne pytanie odnośnie scenariusza 5, prosiłbym o pomoc. Dokładnie chodzi o zasady specjalne bossa, nie wiem jak naliczać obrażenia, przedstawię dwa przykłady:

1. Gram dwiema postaciami, boss jest na poziomie 1, wiec jego poczatkowe obrażenia to 8, wiec jak zadaje mu np. 2 obrażenia to wzrasta do 10 i brakuje mi jeszcze 10 aby go ubić a podczas leczenia jego życie wędruje w kierunku 0.

2. Gram dwiema postaciami, boss jest na poziomie 1, wiec jego poczatkowe obrazenia to 8, wiec jak zadaje mu np. 2 obrazenia to jego życie wynosi 6 i potrzebuje już tylko 6 obrażeń "? A leczy się w stronę 20 i jak to osiągnie to przegrywamy ?

Może mi to ktoś łopatologicznie wytłumaczyć ? :lol:
Leliw
Posty: 81
Rejestracja: 12 paź 2020, 20:25
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 8 times
Been thanked: 27 times

Re: Gloomhaven: Jaws of The Lion (Szczęki Lwa) - zasady, pytania, wątpliwości

Post autor: Leliw »

mozool pisze: 03 lut 2022, 17:18 Cześć. Mam trochę dziwne pytanie odnośnie scenariusza 5, prosiłbym o pomoc. Dokładnie chodzi o zasady specjalne bossa, nie wiem jak naliczać obrażenia, przedstawię dwa przykłady:

1. Gram dwiema postaciami, boss jest na poziomie 1, wiec jego poczatkowe obrażenia to 8, wiec jak zadaje mu np. 2 obrażenia to wzrasta do 10 i brakuje mi jeszcze 10 aby go ubić a podczas leczenia jego życie wędruje w kierunku 0.

2. Gram dwiema postaciami, boss jest na poziomie 1, wiec jego poczatkowe obrazenia to 8, wiec jak zadaje mu np. 2 obrazenia to jego życie wynosi 6 i potrzebuje już tylko 6 obrażeń "? A leczy się w stronę 20 i jak to osiągnie to przegrywamy ?

Może mi to ktoś łopatologicznie wytłumaczyć ? :lol:
Opcja 1 jest prawdziwa. Boss ma 20 życia przy 2 graczach i na start dostaje gratisowo 8 obrażeń, więc należy mu zadać jeszcze 12 obrażeń (zakładając brak leczenia), aby go pokonać.
Liczbę życia masz nadrukowaną na karcie Bossa, z kolei musi na niej znaleźć się łącznie 20 żetonów obrażeń, aby zginął. Mam nadzieję, że teraz już jasne :)
mozool
Posty: 6
Rejestracja: 05 sty 2021, 17:57
Has thanked: 2 times
Been thanked: 2 times

Re: Gloomhaven: Jaws of The Lion (Szczęki Lwa) - zasady, pytania, wątpliwości

Post autor: mozool »

Leliw pisze: 03 lut 2022, 17:30
mozool pisze: 03 lut 2022, 17:18 Cześć. Mam trochę dziwne pytanie odnośnie scenariusza 5, prosiłbym o pomoc. Dokładnie chodzi o zasady specjalne bossa, nie wiem jak naliczać obrażenia, przedstawię dwa przykłady:

1. Gram dwiema postaciami, boss jest na poziomie 1, wiec jego poczatkowe obrażenia to 8, wiec jak zadaje mu np. 2 obrażenia to wzrasta do 10 i brakuje mi jeszcze 10 aby go ubić a podczas leczenia jego życie wędruje w kierunku 0.

2. Gram dwiema postaciami, boss jest na poziomie 1, wiec jego poczatkowe obrazenia to 8, wiec jak zadaje mu np. 2 obrazenia to jego życie wynosi 6 i potrzebuje już tylko 6 obrażeń "? A leczy się w stronę 20 i jak to osiągnie to przegrywamy ?

Może mi to ktoś łopatologicznie wytłumaczyć ? :lol:
Opcja 1 jest prawdziwa. Boss ma 20 życia przy 2 graczach i na start dostaje gratisowo 8 obrażeń, więc należy mu zadać jeszcze 12 obrażeń (zakładając brak leczenia), aby go pokonać.
Liczbę życia masz nadrukowaną na karcie Bossa, z kolei musi na niej znaleźć się łącznie 20 żetonów obrażeń, aby zginął. Mam nadzieję, że teraz już jasne :)
Dzięki za odpowiedz :D tak jest jasne, czyli dobrze grałem bo jestem już na 9 scenariuszu a w miedzy czasie trafiłem na film gdzie gość rozgrywał 5 scenariusz i grał sposobem opisanym w drugim przykładzie i troche sie załamałem ze złe grałem :) jeszcze raz dziękuje i życzę owocnych rozgrywek bo już myśle nad zakupem dużego gloomhaven :) pozdrawiam
kozz84
Posty: 731
Rejestracja: 27 lip 2013, 15:06
Has thanked: 17 times
Been thanked: 158 times

Re: Gloomhaven: Jaws of The Lion (Szczęki Lwa) - zasady, pytania, wątpliwości

Post autor: kozz84 »

Misja 9. Czy zeloci w innych nieotwartych pomieszczeniach "żyją". Czy mogę nie opuszczać pomieszczenia i zadawać obrażenia bossowi?

Czy plomienny calun dziala na pojawiające się bezpośredni obok ożywione zwłoki?

Czy jeśli boss jest na polu drzwi nie ożywi żadnych zwłok?
aeiou871
Posty: 972
Rejestracja: 18 kwie 2017, 11:12
Has thanked: 305 times
Been thanked: 426 times

Re: Gloomhaven: Jaws of The Lion (Szczęki Lwa) - zasady, pytania, wątpliwości

Post autor: aeiou871 »

kozz84 pisze: 14 lut 2022, 22:15 Misja 9. Czy zeloci w innych nieotwartych pomieszczeniach "żyją". Czy mogę nie opuszczać pomieszczenia i zadawać obrażenia bossowi?

Czy plomienny calun dziala na pojawiające się bezpośredni obok ożywione zwłoki?

Czy jeśli boss jest na polu drzwi nie ożywi żadnych zwłok?
Łatwiej by było, gdybyś przywołał odpowiednie fragmenty z tego scenariusza, ale:
  • zeloci na pewno "żyją", jest to niefortunne tłumaczenie angielskiego "The Blood Horror cannot be damaged in any way until all Zealots in the scenario have been killed" (chociaż to też sprawia problemy niektórym graczom)
  • nie, nie działa, potwór musi wejść na pole sam lub zostać popchnięty/przyciągnięty na pole sąsiadujące ze strażnikiem
  • tak, nie ożywi żadnych zwłok, jest tam nawet zaznaczone, że pole z drzwiami nie jest uważane za przynależne do żadnego z pokoi
Centaur
Posty: 11
Rejestracja: 15 lut 2018, 18:36
Has thanked: 1 time

Re: Gloomhaven: Jaws of The Lion (Szczęki Lwa) - zasady, pytania, wątpliwości

Post autor: Centaur »

W instrukcji jest napisane, że "Kiedy figurka staje się celem jakiejś zdolności, to figurka biorąca ją za cel musi mieć ją w polu widzenia" (s.9 - "Pole widzenia").
Jednocześnie napisane jest: "Niektóre zdolności sprawiają, że figurki otrzymują obrażenia, nawet jeśli nie wykonano ataku. Obrażenia takie nie są modyfikowane i nie wpływa na nie pole widzenia." (s.9 - "Otrzymywanie obrażeń") oraz "Celem skupienia jest postać, którą potwór może zaatakować, wykonując jak najmniejszy ruch" (s.11)

Czy jeśli potwór nie widzi bohatera, to:
1) Czy bierze go pod uwagę, przy określaniu skupienia - i ewentualnie przemieszcza się w jego stronę?
2) Czy zadaje mu obrażenia związane ze zdolnością potwora, nie wymagającą ataku?
Dopiero zaczynam grać, ale chyba można sobie wyobrazić sytuację, w której bohater poruszając się, otwiera drzwi i ucieka z pola widzenia potworów.
aeiou871
Posty: 972
Rejestracja: 18 kwie 2017, 11:12
Has thanked: 305 times
Been thanked: 426 times

Re: Gloomhaven: Jaws of The Lion (Szczęki Lwa) - zasady, pytania, wątpliwości

Post autor: aeiou871 »

Centaur pisze: 18 lut 2022, 20:51 W instrukcji jest napisane, że "Kiedy figurka staje się celem jakiejś zdolności, to figurka biorąca ją za cel musi mieć ją w polu widzenia" (s.9 - "Pole widzenia").
Jednocześnie napisane jest: "Niektóre zdolności sprawiają, że figurki otrzymują obrażenia, nawet jeśli nie wykonano ataku. Obrażenia takie nie są modyfikowane i nie wpływa na nie pole widzenia." (s.9 - "Otrzymywanie obrażeń") oraz "Celem skupienia jest postać, którą potwór może zaatakować, wykonując jak najmniejszy ruch" (s.11)

Czy jeśli potwór nie widzi bohatera, to:
1) Czy bierze go pod uwagę, przy określaniu skupienia - i ewentualnie przemieszcza się w jego stronę?
2) Czy zadaje mu obrażenia związane ze zdolnością potwora, nie wymagającą ataku?
Dopiero zaczynam grać, ale chyba można sobie wyobrazić sytuację, w której bohater poruszając się, otwiera drzwi i ucieka z pola widzenia potworów.
Ad. 1. Potwór nie musi widzieć postaci, żeby móc się na niej skupić. Jeśli na karcie zdolności potwora jest zdolność ruchu, to jak najbardziej może poruszyć się w stronę postaci, której na początku swojej tury nie widzi.
Ad. 2. Jeśli nie ma postaci w polu widzenia potwora i zasięgu jego zdolności, to nie zada on obrażeń tą zdolnością (rozumiem, że chodzi np. o Black Sludge - ich zdolność zadawania obrażeń najbliższej postaci dotyczy wyłącznie postaci w polu widzenia tego potwora).
Awatar użytkownika
Shodan
Posty: 1215
Rejestracja: 24 cze 2017, 20:15
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 469 times
Been thanked: 442 times

Re: Gloomhaven: Jaws of The Lion (Szczęki Lwa) - zasady, pytania, wątpliwości

Post autor: Shodan »

Sorry jeśli to pytanie już było.
Potwory mają czasami zdolności specjalne typu zatrucie, klątwa, itp. Czy aplikuje się je tylko w przypadku skutecznego ataku potwora czy ich efekty zachodzą automatycznie?
aeiou871
Posty: 972
Rejestracja: 18 kwie 2017, 11:12
Has thanked: 305 times
Been thanked: 426 times

Re: Gloomhaven: Jaws of The Lion (Szczęki Lwa) - zasady, pytania, wątpliwości

Post autor: aeiou871 »

Shodan pisze: 19 lut 2022, 18:49 Sorry jeśli to pytanie już było.
Potwory mają czasami zdolności specjalne typu zatrucie, klątwa, itp. Czy aplikuje się je tylko w przypadku skutecznego ataku potwora czy ich efekty zachodzą automatycznie?
Jeśli efekt jest na karcie statystyki potwora, to aplikuje się go przy każdym ataku potwora.
Awatar użytkownika
13thSON
Posty: 647
Rejestracja: 26 mar 2015, 10:19
Has thanked: 82 times
Been thanked: 194 times

Re: Gloomhaven: Jaws of The Lion (Szczęki Lwa) - zasady, pytania, wątpliwości

Post autor: 13thSON »

Czy potwory co rundę zmieniają obiekt skupienia ? W sensie czy na początku ruchu potwora w każdej rundzie ustala się taki cel ?
Chcesz podziękować za wykonaną pracę? Postaw kawkę :) https://buycoffee.to/13thson
Awatar użytkownika
seki
Moderator
Posty: 3346
Rejestracja: 04 gru 2016, 12:51
Lokalizacja: Czapury/Poznań
Has thanked: 1106 times
Been thanked: 1268 times

Re: Gloomhaven: Jaws of The Lion (Szczęki Lwa) - zasady, pytania, wątpliwości

Post autor: seki »

13thSON pisze: 19 lut 2022, 22:51 Czy potwory co rundę zmieniają obiekt skupienia ? W sensie czy na początku ruchu potwora w każdej rundzie ustala się taki cel ?
Tak. W każdej aktywacji, w której potwór robi ruch lub atak.
Mateuszxxx
Posty: 31
Rejestracja: 12 lut 2020, 16:26

Re: Gloomhaven: Jaws of The Lion (Szczęki Lwa) - zasady, pytania, wątpliwości

Post autor: Mateuszxxx »

Pytanie , czy podczas wykonywanie ataku z karty w której wybrałem standardowy atak "2 mieczyki" dobieram modyfikator ? Wydaje mi się że tak ale wole się upewnić ;)
Fojtu
Posty: 3367
Rejestracja: 10 maja 2014, 14:02
Has thanked: 551 times
Been thanked: 1255 times

Re: Gloomhaven: Jaws of The Lion (Szczęki Lwa) - zasady, pytania, wątpliwości

Post autor: Fojtu »

Mateuszxxx pisze: 05 kwie 2022, 10:34 Pytanie , czy podczas wykonywanie ataku z karty w której wybrałem standardowy atak "2 mieczyki" dobieram modyfikator ? Wydaje mi się że tak ale wole się upewnić ;)
Tak
ODPOWIEDZ