Gloomhaven: Jaws of The Lion (Szczęki Lwa) - zasady, pytania, wątpliwości

Masz wątpliwości w sprawie zasad jakiejś gry? Zamiast pisać na forum ogólnym, wyszukaj dedykowany wątek na tym podforum i w nim zadaj pytanie.
rogal
Posty: 242
Rejestracja: 14 maja 2020, 19:15
Has thanked: 28 times
Been thanked: 45 times

Re: Gloomhaven: Jaws of The Lion (Szczęki Lwa) - zasady, pytania, wątpliwości

Post autor: rogal »

Jak byście określili granie w 4 osoby ?
polecacie ?
Awatar użytkownika
Grzdyll
Posty: 813
Rejestracja: 14 lip 2013, 22:06
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 74 times
Been thanked: 296 times
Kontakt:

Re: Gloomhaven: Jaws of The Lion (Szczęki Lwa) - zasady, pytania, wątpliwości

Post autor: Grzdyll »

rogal pisze: 08 maja 2022, 18:24 Jak byście określili granie w 4 osoby ?
polecacie ?
Ja mam doświadczenia tylko na 2 i na 3 osoby ale już trochę w to grałem i wydaje mi się że właśnie 3 osoby to w tej grze najlepszy skład - jest już szansa na ciekawe wzajemne wspieranie i uzupełnianie przy jeszcze sensownej liczbie potworów. Na dwie niestety jak komuś coś się złoży mało szczęśliwie to cała gra bywa męcząca.
Mimo że na cztery osoby nigdy nie grałem to obawiam się że nie będzie to najlepszy skład, bo po pierwsze będzie spora nieprzewidywalność kto będzie po kim grał i ciężko będzie sensownie planować swoje akcje, po drugie stworów jest już bardzo dużo, co może frustrować jak się skupią na kimś kto będzie z przodu, a na dodatek dojdzie irytujące blokowanie się wzajemnie w przejściach przy ruchu. Ale to dobra gra więc spróbować warto :)

Na marginesie generalnie zwykle dobrą podpowiedzią na Twoje pytanie (szczególnie przy znanych grach) są rekomendacje z BGG - wg nich najlepiej grać w 2 osoby, a na 3 i 4 jest tylko nieznacznie gorzej więc jak widać moje zdanie nieco się różni od tego z BGG...
Thyrfing17
Posty: 12
Rejestracja: 02 mar 2020, 22:42

Re: Gloomhaven: Jaws of The Lion (Szczęki Lwa) - zasady, pytania, wątpliwości

Post autor: Thyrfing17 »

Witam, szybkie pytanie, czy za każdym razem kiedy wygrywam scenariusz dodaje sobie 6 PTK. Doświadczenia + to co zdobędę podczas rozgrywki, czy też te 6 PTK dotyczy TYLKO tych scenariusz początkowych opisanych w podstawowej instrukcji.? Dziękuję
Awatar użytkownika
Grzdyll
Posty: 813
Rejestracja: 14 lip 2013, 22:06
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 74 times
Been thanked: 296 times
Kontakt:

Re: Gloomhaven: Jaws of The Lion (Szczęki Lwa) - zasady, pytania, wątpliwości

Post autor: Grzdyll »

Thyrfing17 pisze: 20 maja 2022, 21:35 Witam, szybkie pytanie, czy za każdym razem kiedy wygrywam scenariusz dodaje sobie 6 PTK. Doświadczenia + to co zdobędę podczas rozgrywki, czy też te 6 PTK dotyczy TYLKO tych scenariusz początkowych opisanych w podstawowej instrukcji.? Dziękuję
Szybka odpowiedź - oczywiście że zawsze, z tym że precyzyjnie mówiąc:
a) nie od samego początku bo doświadczenie wchodzi bodaj od 3 scenariusza,
b) nie zawsze 6 pkt bo zależy to od poziomu postaci i wynikającego z nich poziomu scenariusza
aeiou871
Posty: 977
Rejestracja: 18 kwie 2017, 11:12
Has thanked: 308 times
Been thanked: 430 times

Re: Gloomhaven: Jaws of The Lion (Szczęki Lwa) - zasady, pytania, wątpliwości

Post autor: aeiou871 »

Thyrfing17 pisze: 20 maja 2022, 21:35 Witam, szybkie pytanie, czy za każdym razem kiedy wygrywam scenariusz dodaje sobie 6 PTK. Doświadczenia + to co zdobędę podczas rozgrywki, czy też te 6 PTK dotyczy TYLKO tych scenariusz początkowych opisanych w podstawowej instrukcji.? Dziękuję
Po ukończonym pomyślnie scenariuszu otrzymujesz doświadczenie:
- które zdobyłeś w trakcie scenariusza z używania zdolności
- dodatkowe doświadczenie za pomyślne ukończenie scenariusza zgodnie z jego poziomem (tabelka w Glosariuszu przy haśle Poziom scenariusza, np. 6 punktów na 1. poziomie, a 14 punktów na 5.)
- niektóre scenariusze w nagrodach wymieniają dodatkowe punkty doświadczenia
Awatar użytkownika
ravenone
Posty: 239
Rejestracja: 13 lip 2016, 21:29
Has thanked: 64 times
Been thanked: 35 times

Re: Gloomhaven: Jaws of The Lion (Szczęki Lwa) - zasady, pytania, wątpliwości

Post autor: ravenone »

Gramy z żoną 3 scenariusz. Ona tą babką od Pustki i wyciąga kartę inicjatywa 43, a karta żmii... też ma nr 43. To błąd druku? W Glosariuszu nie ma nic o remisie w inicjatywie.
aeiou871
Posty: 977
Rejestracja: 18 kwie 2017, 11:12
Has thanked: 308 times
Been thanked: 430 times

Re: Gloomhaven: Jaws of The Lion (Szczęki Lwa) - zasady, pytania, wątpliwości

Post autor: aeiou871 »

ravenone pisze: 28 maja 2022, 22:48 Gramy z żoną 3 scenariusz. Ona tą babką od Pustki i wyciąga kartę inicjatywa 43, a karta żmii... też ma nr 43. To błąd druku? W Glosariuszu nie ma nic o remisie w inicjatywie.
Na stronie 7 wprowadzającej instrukcji powinna być informacja, że jeśli jest remis między postacią a potworem, to postać gra pierwsza. Jeśli jest remis między postaciami, to decyduje inicjatywa drugiej karty wybranej na daną rundę.
szary30
Posty: 3
Rejestracja: 10 kwie 2020, 22:43

Re: Gloomhaven: Jaws of The Lion (Szczęki Lwa) - zasady, pytania, wątpliwości

Post autor: szary30 »

A jak to jest z podstawową akcją RUCH: czy można go dzielić? np. przy karcie RUCH 3 : czy mogę ruszyć się o 2 pola, wykonać ATAK i dokończyć ruszanie się o jeszcze 1 pole?
aeiou871
Posty: 977
Rejestracja: 18 kwie 2017, 11:12
Has thanked: 308 times
Been thanked: 430 times

Re: Gloomhaven: Jaws of The Lion (Szczęki Lwa) - zasady, pytania, wątpliwości

Post autor: aeiou871 »

szary30 pisze: 29 maja 2022, 23:26 A jak to jest z podstawową akcją RUCH: czy można go dzielić? np. przy karcie RUCH 3 : czy mogę ruszyć się o 2 pola, wykonać ATAK i dokończyć ruszanie się o jeszcze 1 pole?
Nie można. Jeśli akcja (połowa karty), składa się z kilku zdolności, to trzeba je wykonywać w kolejności z karty i nie można "wtrącić" jednej zdolności w drugą. W trakcie wykonywania można jednak używać przedmiotów, czyli np. poruszyć się o 2 pola, użyć przedmiotu na wrogu, który właśnie znalazł się w wymaganym zasięgu, po czym znów poruszyć się o 1 pole.
Awatar użytkownika
PytonZCatanu
Posty: 4500
Rejestracja: 23 mar 2017, 13:53
Has thanked: 1659 times
Been thanked: 2084 times

Re: Gloomhaven: Jaws of The Lion (Szczęki Lwa) - zasady, pytania, wątpliwości

Post autor: PytonZCatanu »

aeiou871 pisze: 30 maja 2022, 05:51
szary30 pisze: 29 maja 2022, 23:26 A jak to jest z podstawową akcją RUCH: czy można go dzielić? np. przy karcie RUCH 3 : czy mogę ruszyć się o 2 pola, wykonać ATAK i dokończyć ruszanie się o jeszcze 1 pole?
Nie można. Jeśli akcja (połowa karty), składa się z kilku zdolności, to trzeba je wykonywać w kolejności z karty i nie można "wtrącić" jednej zdolności w drugą. W trakcie wykonywania można jednak używać przedmiotów, czyli np. poruszyć się o 2 pola, użyć przedmiotu na wrogu, który właśnie znalazł się w wymaganym zasięgu, po czym znów poruszyć się o 1 pole.
Jesteś pewien co do przedmiotów?
Awatar użytkownika
ave.crux
Posty: 1586
Rejestracja: 20 maja 2021, 08:34
Lokalizacja: Piekary Śląskie
Has thanked: 717 times
Been thanked: 1065 times

Re: Gloomhaven: Jaws of The Lion (Szczęki Lwa) - zasady, pytania, wątpliwości

Post autor: ave.crux »

PytonZCatanu pisze: 30 maja 2022, 07:07
Jesteś pewien co do przedmiotów?
Oczywiście, że tak. Z resztą znacząca większość przedmiotów ma opis "Przy wykonywaniu twojej akcji ataku/ruchu..."
Nic na siłę, wszystko młotkiem. Wieczne narzekanie obrzydza radość grania.
aeiou871
Posty: 977
Rejestracja: 18 kwie 2017, 11:12
Has thanked: 308 times
Been thanked: 430 times

Re: Gloomhaven: Jaws of The Lion (Szczęki Lwa) - zasady, pytania, wątpliwości

Post autor: aeiou871 »

PytonZCatanu pisze: 30 maja 2022, 07:07
aeiou871 pisze: 30 maja 2022, 05:51
szary30 pisze: 29 maja 2022, 23:26 A jak to jest z podstawową akcją RUCH: czy można go dzielić? np. przy karcie RUCH 3 : czy mogę ruszyć się o 2 pola, wykonać ATAK i dokończyć ruszanie się o jeszcze 1 pole?
Nie można. Jeśli akcja (połowa karty), składa się z kilku zdolności, to trzeba je wykonywać w kolejności z karty i nie można "wtrącić" jednej zdolności w drugą. W trakcie wykonywania można jednak używać przedmiotów, czyli np. poruszyć się o 2 pola, użyć przedmiotu na wrogu, który właśnie znalazł się w wymaganym zasięgu, po czym znów poruszyć się o 1 pole.
Jesteś pewien co do przedmiotów?
generalnie tak, z pewnymi wyjątkami. W Szczękach ten temat nie jest zbyt dogłębnie poruszany, zaś z FAQ do Gloomhaven jest informacja, że przedmiotówmożna używać także w trakcie ruchu, ale:
- należy pamiętać o ograniczeniach narzuconych przez samą kartę przedmiotu
- jeśli przedmiot wpływa na atak/zdolność ataku/akcję ataku, to musi zostać użyty przed dobraniem karty modyfikatora
- jeśli przedmiot zapewnia akcję, to nie może zostać użyty w trakcie wykonywania innej akcji

Większość przedmiotów ze Szczęk zapewnia akcję, więc nie mogą być użyte w trakcie ruchu. W dużym GH składnia na kartach przedmiotów jest mało konsekwentna, stąd np. przedmiot 126 mógłby zostać użyty w trakcie ruchu, a przedmiot 127 - już nie (w spoilerze opis działania przedmiotów:
Spoiler:
Patrol1q
Posty: 30
Rejestracja: 15 lis 2018, 13:00
Has thanked: 2 times
Been thanked: 4 times

Re: Gloomhaven: Jaws of The Lion (Szczęki Lwa) - zasady, pytania, wątpliwości

Post autor: Patrol1q »

Mam pilne pytanie. Czy w talii Wyburzyciela posiadacie kartę 1 poziomu "MIAŻDŻĄCE OBCIĄŻENIE", którą należy dodać do tali na koniec scenariusza 2? Ja u siebie nie mam o takiej nazwie, natomiast posiadam kartę "MIAŻDŻĄCY CIĘŻAR"
Spoiler:
I teraz mam wątpliwości czy brakuje mi jednej kart, czy jest to po prostu ta sama karta tylko ze zmienioną nazwą (w sumie sens nazwy podobny).
aeiou871
Posty: 977
Rejestracja: 18 kwie 2017, 11:12
Has thanked: 308 times
Been thanked: 430 times

Re: Gloomhaven: Jaws of The Lion (Szczęki Lwa) - zasady, pytania, wątpliwości

Post autor: aeiou871 »

Patrol1q pisze: 01 cze 2022, 21:05 Mam pilne pytanie. Czy w talii Wyburzyciela posiadacie kartę 1 poziomu "MIAŻDŻĄCE OBCIĄŻENIE", którą należy dodać do tali na koniec scenariusza 2? Ja u siebie nie mam o takiej nazwie, natomiast posiadam kartę "MIAŻDŻĄCY CIĘŻAR"



I teraz mam wątpliwości czy brakuje mi jednej kart, czy jest to po prostu ta sama karta tylko ze zmienioną nazwą (w sumie sens nazwy podobny).
Chodzi o tę kartę
Awatar użytkownika
sirafin
Posty: 2715
Rejestracja: 21 sie 2009, 14:17
Lokalizacja: Gdańsk
Been thanked: 150 times

Re: Gloomhaven: Jaws of The Lion (Szczęki Lwa) - zasady, pytania, wątpliwości

Post autor: sirafin »

Z tego typu niekonsekwencji w nazewnictwie na pewno trafisz jeszcze w kilku miejscach na "plądrowanie" zamiast "grabież".
BECAUSE I'M BATMAN!

Moje planszówki
Dawici
Posty: 32
Rejestracja: 30 lis 2015, 20:41
Has thanked: 1 time
Been thanked: 2 times

Re: Gloomhaven: Jaws of The Lion (Szczęki Lwa) - zasady, pytania, wątpliwości

Post autor: Dawici »

Czesc,

Czy dobrze interpretuje użycie poniższej zdolności?:
Atak 2
Zasięg 2
Cel 2 ?
Dodatkowo Karta wyjasnia, że "maksymalnie dwóch przeciwników w zasięgu dwóch pól otrzymuje 2 obrażenia plus oddzielny modyfikator dla każdego i niekorzyść w przypadku sąsiadowania"

Powiedzmy mam w zasiegu dystansowym dwa potwory.

Wybieram, że daje kazdemu z nich po 1 obrażeniu . Teraz dla kazdego z osobna dociagam modyfikator wskazujac dla ktorego z nich jako pierwszego, rozpatruje a nastepnie dociagam drugi modyfikator i rozpatruje dla drugiego. Czy ok?
aeiou871
Posty: 977
Rejestracja: 18 kwie 2017, 11:12
Has thanked: 308 times
Been thanked: 430 times

Re: Gloomhaven: Jaws of The Lion (Szczęki Lwa) - zasady, pytania, wątpliwości

Post autor: aeiou871 »

Dawici pisze: 07 cze 2022, 09:50 Czesc,

Czy dobrze interpretuje użycie poniższej zdolności?:
Atak 2
Zasięg 2
Cel 2 ?
Dodatkowo Karta wyjasnia, że "maksymalnie dwóch przeciwników w zasięgu dwóch pól otrzymuje 2 obrażenia plus oddzielny modyfikator dla każdego i niekorzyść w przypadku sąsiadowania"

Powiedzmy mam w zasiegu dystansowym dwa potwory.

Wybieram, że daje kazdemu z nich po 1 obrażeniu . Teraz dla kazdego z osobna dociagam modyfikator wskazujac dla ktorego z nich jako pierwszego, rozpatruje a nastepnie dociagam drugi modyfikator i rozpatruje dla drugiego. Czy ok?
Czemu po 1 obrażeniu? Atak 2, Zasięg 2, Cel 2 oznacza atak dystansowy na maksymalnie 2 cele znajdujące się w Zasięgu 2, czyli podstawowe obrażenia dla każdego celu to 2 modyfikowane dobraną kartą modyfikatora (dobierasz oddzielnie modyfikatory dla każdego celu).
Awatar użytkownika
sirafin
Posty: 2715
Rejestracja: 21 sie 2009, 14:17
Lokalizacja: Gdańsk
Been thanked: 150 times

Re: Gloomhaven: Jaws of The Lion (Szczęki Lwa) - zasady, pytania, wątpliwości

Post autor: sirafin »

Innymi słowy to są dwa ataki dystansowe o sile 2, każdy w inny cel.
BECAUSE I'M BATMAN!

Moje planszówki
Dawici
Posty: 32
Rejestracja: 30 lis 2015, 20:41
Has thanked: 1 time
Been thanked: 2 times

Re: Gloomhaven: Jaws of The Lion (Szczęki Lwa) - zasady, pytania, wątpliwości

Post autor: Dawici »

Tez mialem watpliwosc czy 2 obrażenia na dwa potwory czy "po 2" obrażenia.
Ostatecznie przyjalem że skoro nie pisze "po 2" to należy to rozdzielić.

Na karcie pisze w skrocie tak" maksymalnie dwóch przeciwników otrzymuje 2 obrażenia"
Tak jakby w sumie mieli razem dostac 2. Chcialbym sie mylic.
aeiou871
Posty: 977
Rejestracja: 18 kwie 2017, 11:12
Has thanked: 308 times
Been thanked: 430 times

Re: Gloomhaven: Jaws of The Lion (Szczęki Lwa) - zasady, pytania, wątpliwości

Post autor: aeiou871 »

Dawici pisze: 07 cze 2022, 10:03 Tez mialem watpliwosc czy 2 obrażenia na dwa potwory czy "po 2" obrażenia.
Ostatecznie przyjalem że skoro nie pisze "po 2" to należy to rozdzielić.

Na karcie pisze w skrocie tak" maksymalnie dwóch przeciwników otrzymuje 2 obrażenia"
Tak jakby w sumie mieli razem dostac 2. Chcialbym sie mylic.
Jeśli powyżej ramki jest Atak 2, Zasięg 2, Cel 2, to się mylisz. Najbezpieczniej wrzucić zdjęcie karty.
Dawici
Posty: 32
Rejestracja: 30 lis 2015, 20:41
Has thanked: 1 time
Been thanked: 2 times

Re: Gloomhaven: Jaws of The Lion (Szczęki Lwa) - zasady, pytania, wątpliwości

Post autor: Dawici »

Ok to przyjmuje ze sie mylę. Dzięki.:-)
Awatar użytkownika
sirafin
Posty: 2715
Rejestracja: 21 sie 2009, 14:17
Lokalizacja: Gdańsk
Been thanked: 150 times

Re: Gloomhaven: Jaws of The Lion (Szczęki Lwa) - zasady, pytania, wątpliwości

Post autor: sirafin »

Inaczej miałbyś spory problem przy takich kartach, chyba że chcesz zadawać obrażenia ułamkowe ;)
Spoiler:
BECAUSE I'M BATMAN!

Moje planszówki
Elvian
Posty: 1
Rejestracja: 11 cze 2022, 22:11
Has thanked: 1 time

Re: Gloomhaven: Jaws of The Lion (Szczęki Lwa) - zasady, pytania, wątpliwości

Post autor: Elvian »

Hej, mam pytanie:

Czy kiedy Pustkowicielka (Voidwarden) manipuluje potworem do ataku w kierunku drugiego potwora (na przykład za pomocą "turn out the lights") i na karcie widnieje atak 3, zasięg 3; to czy przy obliczaniu obrażeń bierze się pod uwagę statystykę ataku potwora (na jego karcie) atakującego czy tylko wartość 3, statusy i kartę modyfikatorów?
Awatar użytkownika
sirafin
Posty: 2715
Rejestracja: 21 sie 2009, 14:17
Lokalizacja: Gdańsk
Been thanked: 150 times

Re: Gloomhaven: Jaws of The Lion (Szczęki Lwa) - zasady, pytania, wątpliwości

Post autor: sirafin »

Tylko wartość 3, statusy + karta modyfikatora.
BECAUSE I'M BATMAN!

Moje planszówki
Awatar użytkownika
shahiye
Posty: 91
Rejestracja: 27 sty 2021, 17:01
Has thanked: 61 times
Been thanked: 18 times

Re: Gloomhaven: Jaws of The Lion (Szczęki Lwa) - zasady, pytania, wątpliwości

Post autor: shahiye »

Czesc,
jak dziala karta modyfikatora ataku gracza z tarcza? Po wyciagnieciu karty dostaje tarcze +1 do konca rundy?
ODPOWIEDZ