Agricola wersja dla graczy czy Agricola Chłopi i ich zwierzyniec - która dla 2 graczy?

Zastanawiasz się co kupić? Poszukujesz gry dla 2 osób? A może najzabawniejszej gry dla 3-6 osób Reinera Knizia o kosmosie, zaczynającej się na literę Z? Pomożemy!
M3fjU
Posty: 25
Rejestracja: 08 lip 2020, 01:47

Agricola wersja dla graczy czy Agricola Chłopi i ich zwierzyniec - która dla 2 graczy?

Post autor: M3fjU »

Cześć, noszę się z zamiarem zakupu Agricoli i nie wiem którą wersję wybrać. Prawdopodobnie będę grał tylko w 2 osoby. Którą wersję polecacie? Pozdrawiam, Mateusz
Mr_Fisq
Administrator
Posty: 4747
Rejestracja: 21 lip 2019, 11:10
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 1254 times
Been thanked: 1469 times

Re: Agricola wersja dla graczy czy Agricola Chłopi i ich zwierzyniec - która dla 2 graczy?

Post autor: Mr_Fisq »

IMHO obie dobrze chodzą na 2 graczy (choć zwykła Agricola jeszcze lepiej chodzi na 3, a chłopi są dedykowani na dwie osoby).

Tu należy sobie zadać pytanie:
- czy chcę prostszą i szybszą grę (Agricola: Chłopi)
- czy bardziej złożoną, wymagającą, dłuższą (zwykła Agricola)

Zwracam też uwagę, że niedługo wyjdzie Big Box Agricola: Chłopi i ich zwierzyniec (trwa przedsprzedaż):
https://www.lacerta.pl/post/agricola-ch ... edsprzedaz
Sprzedam: Obniżki: Deep Space D-6, Etherfields PL, Pożeracze Snów, Lands of Galzyr, Inferno
Przygarnę: Skirmishe grywalne solo (np. Horizon Wars: Zero Dark, Exploit Zero, Space Station Zero, This is not a Test), figurki do Stargrave - SF, Postapo.
M3fjU
Posty: 25
Rejestracja: 08 lip 2020, 01:47

Re: Agricola wersja dla graczy czy Agricola Chłopi i ich zwierzyniec - która dla 2 graczy?

Post autor: M3fjU »

Dzięki za info. Czy pisząc zwykła Agricola masz na myśli tą starą, której już nie ma czy wersję dla graczy?
Mr_Fisq
Administrator
Posty: 4747
Rejestracja: 21 lip 2019, 11:10
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 1254 times
Been thanked: 1469 times

Re: Agricola wersja dla graczy czy Agricola Chłopi i ich zwierzyniec - która dla 2 graczy?

Post autor: Mr_Fisq »

Ja grałem i mam na półce tylko starą:
- stara zawierała w sobie dwa tryby rozgrywki rodzinny i zaawansowany.

Z tego co rozumiem rozwój systemu wydawniczego tego tytułu (niech mnie sprawdzi ktoś kto ma wersję bardziej współczesną), to zostały te dwa tryby rozdzielone na dwa osobne pudełka:
- Agricola: Wersja dla graczy BGG
- Agricola: Wersja rodzinna BGG

Pisząc o zwykłej Agricoli miałem na myśli tryb zaawansowany w starym wydaniu, którego przedłużeniem jest Agricola: wersja dla graczy.
W wersji angielskiej wypada to bardziej naturalnie, bo odpowiednikiem Agricola: wersja dla graczy jest Agricola (Revised Edition)

Osobiście grałem w:
- Stare wydanie Agricoli w wariant zaawansowany i bardzo polecam, głównie na 3 graczy, ale na dwie osoby też jest fajnie (leży na półce, nie na sprzedaż)
- Agricolę: Chłopi i ich zwierzęta - szybkie, i proste, acz dużo bardziej powtarzalne od "zwykłej Agricoli", ponoć dodatki trochę poprawiają sytuację, dlatego grę sprzedałem i planuję zakupić Big Box

Jeszcze jedna ważna różnica między Agricolą dla Graczy, a Chłopami:
- w Agricoli dla Graczy dużo bardziej odczuwałem "krótką kołderkę" wynikającą ze żniw i żywienia rodziny;
- w Chłopach jest pod tym kątem luźniej, nie czuję aż takiego strasznego bata nad sobą
Sprzedam: Obniżki: Deep Space D-6, Etherfields PL, Pożeracze Snów, Lands of Galzyr, Inferno
Przygarnę: Skirmishe grywalne solo (np. Horizon Wars: Zero Dark, Exploit Zero, Space Station Zero, This is not a Test), figurki do Stargrave - SF, Postapo.
Awatar użytkownika
Dr. Nikczemniuk
Posty: 2821
Rejestracja: 19 paź 2016, 13:39
Has thanked: 447 times
Been thanked: 318 times

Re: Agricola wersja dla graczy czy Agricola Chłopi i ich zwierzyniec - która dla 2 graczy?

Post autor: Dr. Nikczemniuk »

Z tych dwóch to tylko wersja dla graczy.
Kto nie widzi ciemności, nie będzie szukał światła.
Awatar użytkownika
Ardel12
Posty: 3387
Rejestracja: 24 maja 2006, 16:26
Lokalizacja: Milicz/Wrocław
Has thanked: 1055 times
Been thanked: 2063 times

Re: Agricola wersja dla graczy czy Agricola Chłopi i ich zwierzyniec - która dla 2 graczy?

Post autor: Ardel12 »

A ja ogrywam małą z dodatkiem i jestem z niej bardzo zadowolony. Uproszczona, ale nie prostacka wersja dużeh Agricoli. Dodatek rozwiązuje powtarzalność z podstawki. Z kolei dużej ja nie trawię i jest wiele lepszych gier do ogrania w tym czasie na podobnym poziomie skomplikowania.
Mr_Fisq
Administrator
Posty: 4747
Rejestracja: 21 lip 2019, 11:10
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 1254 times
Been thanked: 1469 times

Re: Agricola wersja dla graczy czy Agricola Chłopi i ich zwierzyniec - która dla 2 graczy?

Post autor: Mr_Fisq »

Ardel12 pisze: 24 sie 2021, 09:56 Z kolei dużej ja nie trawię i jest wiele lepszych gier do ogrania w tym czasie na podobnym poziomie skomplikowania.
Np.? :)

(nie mówię, że nie ma, ale jestem ciekaw opinii, autor tematu pewnie też nie będzie narzekał na dodatkowe informacje)
Sprzedam: Obniżki: Deep Space D-6, Etherfields PL, Pożeracze Snów, Lands of Galzyr, Inferno
Przygarnę: Skirmishe grywalne solo (np. Horizon Wars: Zero Dark, Exploit Zero, Space Station Zero, This is not a Test), figurki do Stargrave - SF, Postapo.
Awatar użytkownika
Ardel12
Posty: 3387
Rejestracja: 24 maja 2006, 16:26
Lokalizacja: Milicz/Wrocław
Has thanked: 1055 times
Been thanked: 2063 times

Re: Agricola wersja dla graczy czy Agricola Chłopi i ich zwierzyniec - która dla 2 graczy?

Post autor: Ardel12 »

Mr_Fisq pisze: 24 sie 2021, 10:18
Ardel12 pisze: 24 sie 2021, 09:56 Z kolei dużej ja nie trawię i jest wiele lepszych gier do ogrania w tym czasie na podobnym poziomie skomplikowania.
Np.? :)

(nie mówię, że nie ma, ale jestem ciekaw opinii, autor tematu pewnie też nie będzie narzekał na dodatkowe informacje)
Wiedziałem, że ktoś mnie wyciągnie za to do tablicy :D No to zamiast w "dużą" Agricolę, to zagrałbym w euro o podobnym czasie i ciężarze jak:
- Paladyni/Wicehrabiowie
- Trickerion - na BGG złożoność jest wyższa znacząco, ale ja nie odczułem bym musiał się bardziej w niej pocić z zasadami i mechaniką
- Great Western Trail

W każdą z tych gier w składzie 2os jestem w stanie zmieścić się z partią w ciągu 1-1.5h(bez czasu rokładania/składania) i ja się będę bawić wyśmienicie :D Plus też taki, że prócz Trickeriona są to gry względnie tańsze od Agricoli dla graczy(luknąłem w ceny na 3t).
Awatar użytkownika
karmazynowy
Posty: 1033
Rejestracja: 15 lut 2011, 18:26
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 186 times
Been thanked: 435 times

Re: Agricola wersja dla graczy czy Agricola Chłopi i ich zwierzyniec - która dla 2 graczy?

Post autor: karmazynowy »

Tyle, że Agricola na 2 os zajmuje 1h czego nie da się powiedzieć o GWT czy Paladynach.
Na półce | Na stole | Na sprzedaż i zamianę (Gdynia) | Podzielę się rabatem: Grybezpradu.eu - 5% | Planszostrefa.pl - 11%
Awatar użytkownika
Ardel12
Posty: 3387
Rejestracja: 24 maja 2006, 16:26
Lokalizacja: Milicz/Wrocław
Has thanked: 1055 times
Been thanked: 2063 times

Re: Agricola wersja dla graczy czy Agricola Chłopi i ich zwierzyniec - która dla 2 graczy?

Post autor: Ardel12 »

karmazynowy pisze: 24 sie 2021, 21:13 Tyle, że Agricola na 2 os zajmuje 1h czego nie da się powiedzieć o GWT czy Paladynach.
Ardel12 pisze: 24 sie 2021, 16:51 W każdą z tych gier w składzie 2os jestem w stanie zmieścić się z partią w ciągu 1-1.5h(bez czasu rokładania/składania)
Nawet biorąc pod uwagę max czyli 1.5h u mnie, to nie jest drakońska różnica czasu. IMHO ja dużej Agricoli po prostu nie toleruję, więc naginanie faktów pod swoją tezę ON :twisted:
rdbeni0
Posty: 402
Rejestracja: 19 sty 2020, 00:06
Has thanked: 65 times
Been thanked: 72 times

Re: Agricola wersja dla graczy czy Agricola Chłopi i ich zwierzyniec - która dla 2 graczy?

Post autor: rdbeni0 »

Brałbym dla graczy

Ta gra, ogólnie rzecz biorąc, jest dosyć modyfikowalna i można dużo elementów dołożyć/odłożyć. A jak będziesz chciał uproszczoną, szybszą wersję, to sobie sam uprościsz bez większego problemu (np. bez kart, z mniejszą ilością kart, z mniejszą ilością pól).
ODPOWIEDZ