Twisted Fables- pytania i wątpliwości

Masz pytanie o zasady jakiejś gry - zamiast pisać na forum ogólnym, napisz osobnego posta na tym podforum. Uwaga! W tytule wątku podaj nazwę gry (i krótko czego dotyczy pytanie)!
Awatar użytkownika
polwac
Posty: 2575
Rejestracja: 09 mar 2017, 19:50
Lokalizacja: Rzeszów
Has thanked: 1167 times
Been thanked: 461 times

Re: Twisted Fables- pytania i wątpliwości

Post autor: polwac »

1) Tak, karta epicka od razu wchodzi na rękę i możesz ją w tej samej turze zagrać. Później trafiają na stos kart odrzuconych i normalnie się ją ma do końca gry w swojej talii.

2) Awatary zamieniają wartości każdej zagranej karty.
Paweł
"Jedyny sposób, aby zwyciężyć w kłótni, to unikać jej." - Dale Carnegie
Awatar użytkownika
DarkSide
Posty: 3034
Rejestracja: 07 sty 2013, 15:12
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 568 times
Been thanked: 239 times

Re: Twisted Fables- pytania i wątpliwości

Post autor: DarkSide »

Mam pewną drobną wątpliwość ale instrukcja nigdzie tego nie precyzuje. Czy jak jest napisany Zasięg 2 to działa tylko na przeciwnika gdy jest dokładnie w Zasięgu 2, czy karta o Zasięgu 2 działa również na przeciwnika gdy znajduje się w Zasięgu 1? itd.
Logika podpowiada że chodzi o Zasięg DO 2 pól a nie tylko w odległości równej 2 polom. Jednak wolę się spytać mądrzejszych od siebie. :wink:
W idealnym świecie planszówkowym wszystkie eurasy ociekają klimatem, a wszystkie ameri mają przejrzyste zasady i nie potrzebują FAQ

Sprzedam gry
Moje zniżki Planszostrefa -10%, ALEplanszówki -3%
ckbucu
Posty: 334
Rejestracja: 20 mar 2017, 20:56
Has thanked: 387 times
Been thanked: 537 times

Re: Twisted Fables- pytania i wątpliwości

Post autor: ckbucu »

DarkSide pisze: 22 kwie 2022, 22:32 Mam pewną drobną wątpliwość ale instrukcja nigdzie tego nie precyzuje. Czy jak jest napisany Zasięg 2 to działa tylko na przeciwnika gdy jest dokładnie w Zasięgu 2, czy karta o Zasięgu 2 działa również na przeciwnika gdy znajduje się w Zasięgu 1? itd.
Logika podpowiada że chodzi o Zasięg DO 2 pól a nie tylko w odległości równej 2 polom. Jednak wolę się spytać mądrzejszych od siebie. :wink:
Do 2
my.mind
Posty: 1
Rejestracja: 11 cze 2022, 20:49

Re: Twisted Fables- pytania i wątpliwości

Post autor: my.mind »

Witam, pytanie.
Osoba oierwsza w danej rundzie zadaje atak przeciwnikowi. Czy ten przeciwnik, skoro nie mial jeszcze swojej rundy i nie mógł sobie podwyższyć obrony, moze taki atak ripostować "na bieżąco" kartami obrony? Czy przyjmuje wszystkie obrażenia w PŻ, z obrononą=0,???
Wosho
Posty: 1433
Rejestracja: 01 gru 2011, 13:15
Has thanked: 175 times
Been thanked: 140 times

Re: Twisted Fables- pytania i wątpliwości

Post autor: Wosho »

Tylko jesli masz taka specjalna zdolnosc, dlatego pierwszy gracz ma mniej kart afair.
Mcssmcss
Posty: 1
Rejestracja: 26 lip 2022, 14:07

Re: Twisted Fables- pytania i wątpliwości

Post autor: Mcssmcss »

Cześć, mam pytanie odnośnie karty Śnieżki. Opis tej karty brzmi „odrzuć 2 wierzchnie karty z talii przeciwnika na jego stos kart odrzuconych”. Czy tutaj chodzi o odrzucenie kart z jego talii znajdującej się w ręce?
Awatar użytkownika
donmakaron
Posty: 3523
Rejestracja: 16 kwie 2009, 09:33
Has thanked: 198 times
Been thanked: 646 times

Re: Twisted Fables- pytania i wątpliwości

Post autor: donmakaron »

Mcssmcss pisze: 26 lip 2022, 14:14 Cześć, mam pytanie odnośnie karty Śnieżki. Opis tej karty brzmi „odrzuć 2 wierzchnie karty z talii przeciwnika na jego stos kart odrzuconych”. Czy tutaj chodzi o odrzucenie kart z jego talii znajdującej się w ręce?
Chodzi o talię kart leżącą na stole, z której dobiera się karty na rękę. Taki efekt działa z kartami trucizny z tego co pamiętam.
Komimasa
Posty: 149
Rejestracja: 26 lis 2012, 11:09
Has thanked: 4 times
Been thanked: 6 times

Re: Twisted Fables- pytania i wątpliwości

Post autor: Komimasa »

Hej,

wczoraj pojawiła się pewna wątpliwość odnośnie możliwości Alicji. Postać bardzo gemikowa, bardzo ciekawa, w większości przypadków nie miałem wątpliwości, ale gdy została zagrana karta epicka to nieco zwątpiłem.

Chodzi o kartę epicką "Ważny dzień". Karta bardzo ciekawa, gdyż po zakończeniu tury pozwala natychmiast rozpocząć nową turę. Haczyk jest taki, że zamiast wypracowanej ręki muszą nam na nową turę pozostać 4 karty. Z drugiej strony jest wyraźnie zapisane, że efekt ten można powtórzyć do trzech razy z rzędu. W połączeniu z dwoma kartami zwrotu "Czas na pokaz" (+1 karta przy doborze za każdy zwrot)to zaczęło mi się robić gorąco jako Kapturekxd Bo nagle po zakończeniu tury, przeciwnik dobrał 8 kart na rękę, zmniejszył do czterech kart i oznajmij, że zagrywa następną swoją turę automatycznie, po zakupieniu nowych kart itd. Oczywiście ustawiony został też nowy, odpowiedniejszy avatar a potem się dowiedziałem, że zostanie to powtórzone jeszcze dwa razy, bo może tak zrobić trzy razy z rzędu. W tym momencie musiałem wziąć kartę do ręki i samemu zobaczyć, czy wszystko jest właściwie interpretowane. Pomijając, jak bardzo ta karta jest szalona, to wydaje się, że wszystko zostało zagrane wedle zasad. Czy rzeczywiście tak było?
Zenden
Posty: 1
Rejestracja: 25 wrz 2022, 07:58

Re: Twisted Fables- pytania i wątpliwości

Post autor: Zenden »

Hejka, mam pytanko o zasięg. Mając przykładowo kartę zasięg 2 mogę uderzyć w postać w zasięgu 1 i 2 czy tylko w 2?
Komimasa
Posty: 149
Rejestracja: 26 lis 2012, 11:09
Has thanked: 4 times
Been thanked: 6 times

Re: Twisted Fables- pytania i wątpliwości

Post autor: Komimasa »

Ta gra działa na dość logicznych zasadach. Jeśli możesz uderzyć na dwa zasięgu, nie ma powodu, byś nie mógł mając kogoś na zasięg 1:)
LusterCrown
Posty: 1
Rejestracja: 02 lis 2022, 10:07

Re: Twisted Fables- pytania i wątpliwości

Post autor: LusterCrown »

Cześć, mam pytanko odnośnie karty Śpiącej Królewny:
1) Chwytająca Ciemność + Ruch lv 2
Zasięg 3. Obrażenia 2 ruchu + token przebudzenia.
Przyciągnij przeciwnika 2 ruchu pól w Twoim kierunku. Nie możesz go przeciągnąć przez siebie.
Jeśli moja przeciwniczka była w zasięgu 2 to mogę ją przyciągnąć nieważne, że tylko o 1 pole i nieważne, że zagrałem karte ruchu lv2?

2) Diabelska Gra + lv2 Obrona
Strać X PŻ, aby dobrać X kart. X to nie więcej niż 2.
Czy X może być równe 0?

3) Wewnętrzny Zamęt + lv1 Atak
Możesz zadać sobie X obrażeń, aby otrzymać Obrażenia + X. X nie może być większe niż 1.
Czy zadając sobie obrażenia dostaje tokeny przebudzenia i czy wtedy jeśli posiadam jakąś obrone to moge zredukować sam sobie zadane obrażenia?

4) Upuszczanie Krwi
Jeśli zadałbym 6 obrażeń to mogę sobie wybrać kartę 1lv Ataku czy musi to być lv3?

Z góry dziękuję za pomoc🤗
Komimasa
Posty: 149
Rejestracja: 26 lis 2012, 11:09
Has thanked: 4 times
Been thanked: 6 times

Re: Twisted Fables- pytania i wątpliwości

Post autor: Komimasa »

Osobiście polecam zadać te pytania samemu wydawnictwu w Polce – Czacha Games. Potrzebują trochę czasu na odpowiedź, ale odpowiadają. Organizują też turniej w TF, więc i tak muszą mieć ludzi obeznanych w zasadach:)

Jak to wygląda zaś z mojej strony. To jest bijatyka, co podkreśla wiele zasad, które mają przełożenie tylko na bijatykę (np. wykonywanie ruchu cofania mimo przywierania plecami do ściany. W bijatykach się da - tu też) więc to my, jako gracze, powinniśmy decydować, co w dane chwili jest dla nas ważniejsze. Narzucenie, że muszę zagrać koniecznie level 1 karty ruchu, bo chcę przesunąć gracza o 1 pole nie dwa, stałoby w sprzeczności z tym założeniem, tym bardziej, że poruszanie przeciwnika wedle naszej woli to element strategii, a jaka karta ruchu nam przyjdzie na rękę to element losowy, plus oczywiście z czasem mamy więcej 2/3 niż 1. Zgodnie z tym założenie gram tak:

1. Nie widzę problemu, by przyciągnąć o jeden płacąc ruch poziom 2.

2. Jest tylko napisane, że nie może być więcej niż 2, nie ma nic, że mniej jak jeden. W tej grze też może umiejętność mieć wartość 0 lub karta Atak/Obrona/Ruch a i tak odpalić efekt trucizny czy żeton Dorothy, więc imo jak najbardziej można tak zrobić. No chyba, że by było „strać aby”, dokładnie tej karty nie pamiętam, a w Śpiącej jej nie ma, bo na obronie ma Strzaskane Łańcuchy. Jeśli tekst to tylko to, co przytoczyłeś, imo można stracić 0, tylko po coxd


3. Tokeny otrzymujesz za każdym razem kiedy zostaje Ci zadane obrażenie, ale poskutkuje to obniżeniem wskaźnika życia (nie mylić z utratą PŻ). Czyli jeśli powiedzmy zadamy sobie dwa obrażenia, ale mieliśmy 1 obrony to 2-1=1 czyli wskaźnik życia o jeden mniej i dostajemy jeden token. Jeśli wszystko by weszło w obronę nie odstajemy tokenów.

4. I tu znowu zasada, żeby to gracz decydował, a nie gra za niego. Jeśli więc chce otrzymać „niższą” nagrodę, nie widzę powodu, by mu tego nie umożliwić. Spełnił najwyższy trzeci próg, więc tym bardziej niższe.
suibeom
Posty: 790
Rejestracja: 18 cze 2019, 16:02
Has thanked: 1559 times
Been thanked: 252 times

Re: Twisted Fables- pytania i wątpliwości

Post autor: suibeom »

mam pytanie odnośnie drugiej karty zwrotu akcji "Wilk pochłania" Czerwonego Kapturka. Czy, gdy zostanie dobrana pozwala dobrać dowolne karty z dowolnej talii zakupów bez płacenia? Tak to zinterpretowaliśmy, ale nie wiemy czy dobrze, bo ta jedna karta zabiła w jednej turze Śnieżkę, która miała 16 PŻ i 1 obrony.
Kowal04
Posty: 59
Rejestracja: 01 kwie 2020, 15:38
Has thanked: 2 times
Been thanked: 14 times

Re: Twisted Fables- pytania i wątpliwości

Post autor: Kowal04 »

suibeom pisze: 09 lis 2022, 09:36 mam pytanie odnośnie drugiej karty zwrotu akcji "Wilk pochłania" Czerwonego Kapturka. Czy, gdy zostanie dobrana pozwala dobrać dowolne karty z dowolnej talii zakupów bez płacenia? Tak to zinterpretowaliśmy, ale nie wiemy czy dobrze, bo ta jedna karta zabiła w jednej turze Śnieżkę, która miała 16 PŻ i 1 obrony.
Dowolne dwie karty z twojej Talii Umiejętności a nie z Talii Podstawowych. Więc chodzi o te 3 decki postaci.
suibeom
Posty: 790
Rejestracja: 18 cze 2019, 16:02
Has thanked: 1559 times
Been thanked: 252 times

Re: Twisted Fables- pytania i wątpliwości

Post autor: suibeom »

Kowal04 pisze: 09 lis 2022, 10:44
suibeom pisze: 09 lis 2022, 09:36 mam pytanie odnośnie drugiej karty zwrotu akcji "Wilk pochłania" Czerwonego Kapturka. Czy, gdy zostanie dobrana pozwala dobrać dowolne karty z dowolnej talii zakupów bez płacenia? Tak to zinterpretowaliśmy, ale nie wiemy czy dobrze, bo ta jedna karta zabiła w jednej turze Śnieżkę, która miała 16 PŻ i 1 obrony.
Dowolne dwie karty z twojej Talii Umiejętności a nie z Talii Podstawowych. Więc chodzi o te 3 decki postaci.
właśnie dobranie tych 2 kart zabiło błyskawicznie Śnieżkę. Straszna karta
sgorPL
Posty: 2
Rejestracja: 01 sty 2021, 13:29
Has thanked: 15 times
Been thanked: 1 time

Re: Twisted Fables- pytania i wątpliwości

Post autor: sgorPL »

suibeom pisze: 09 lis 2022, 10:52 właśnie dobranie tych 2 kart zabiło błyskawicznie Śnieżkę. Straszna karta
Ale te karty bierze się od razu na rękę, czy na stos kart odrzuconych? Chyba to drugie (piszę teraz bez dostępu do gry, żeby sprawdzić).
suibeom
Posty: 790
Rejestracja: 18 cze 2019, 16:02
Has thanked: 1559 times
Been thanked: 252 times

Re: Twisted Fables- pytania i wątpliwości

Post autor: suibeom »

sgorPL pisze: 09 lis 2022, 14:38
suibeom pisze: 09 lis 2022, 10:52 właśnie dobranie tych 2 kart zabiło błyskawicznie Śnieżkę. Straszna karta
Ale te karty bierze się od razu na rękę, czy na stos kart odrzuconych? Chyba to drugie (piszę teraz bez dostępu do gry, żeby sprawdzić).
na rękę. Ale sprawdzę :D

Edit. to karta epicka i daje 2 karty na rękę.
niedobry.tata
Posty: 23
Rejestracja: 24 wrz 2014, 09:43
Been thanked: 1 time

Re: Twisted Fables- pytania i wątpliwości

Post autor: niedobry.tata »

Z instrukcji:
Podczas swojej Fazy Aktywacji możesz wykonać każdą z poniższych akcji dowolną ilość razy i w dowolnej kolejności (z wyjątkiem Skupienia)
Czy mogę wybrać Akcję Ruchu, następnie Akcję Ataku, i ponownie Akcję Ruchu?
Wosho
Posty: 1433
Rejestracja: 01 gru 2011, 13:15
Has thanked: 175 times
Been thanked: 140 times

Re: Twisted Fables- pytania i wątpliwości

Post autor: Wosho »

Tak.
niedobry.tata
Posty: 23
Rejestracja: 24 wrz 2014, 09:43
Been thanked: 1 time

Re: Twisted Fables- pytania i wątpliwości

Post autor: niedobry.tata »

Specjalne zasady postaci:

KAGUYA:
"Po tym jak Twoje PŻ zostaną zmniejszone przez otrzymanie Obrażeń od przeciwnika, możesz odrzucić do 1 Karty Ataku z ręki (...)"

Ile razy na turę mogę użyć tej zasady?

MULAN:
"Podczas tury przeciwnika za każdym razem, gdy przeciwnik zada Ci obrażenia, możesz odrzucić do 1 Karty Obrony ze swojej ręki (...)"

Mogę odrzucić 1 Kartę Obrony za każdą zagraną przez przeciwnika Kartę Ataku? Czy za każdą akcję w Fazie Aktywacji (zadającą mi obrażenia), bo wówczas wszystkie Karty Ataku się sumują?
Awatar użytkownika
SwistakCZC
Posty: 163
Rejestracja: 16 lis 2018, 19:10
Lokalizacja: Bielsko-Biała
Has thanked: 96 times
Been thanked: 26 times

Re: Twisted Fables- pytania i wątpliwości

Post autor: SwistakCZC »

eltadziko pisze: 11 mar 2022, 23:38
_leigam_ pisze: 11 mar 2022, 23:23 Jest w instrukcji że nie mogę zagrać kart ataku jak nie mogę zaatakować i pobrać dzięki temu mocy, ale nie nie pisze nic takiego odnośnie umiejętności. Śnieżka ma umiejkę że zadaje się obrażenie w zasięgu 1 i dodaje się kartę trucizny do stosu kart odrzuconych przeciwnika. Jeśli nie jestem w zasięgu mogę zagrać kartę żeby dołożyć truciznę?
Nie. Żeby zagrać akcje ataku albo jakąkolwiek akcje umiejętności z zasięgiem, przeciwnik musi być w tym zasięgu. Jeśli nie jest, nie można zagrać takiej karty nawet dla jakiegoś częściowego efektu.
Podbije, czy w takim razie karte Strzaskane Przejscie Sniezki (zasieg [wartosc karty ruchu] obrazenia 1. Przemiesc sie na jedno z pol, ktore przeciwnik ma w Zasiegu 1)- mozna uzyc nie bedac w zasiegu [ruch]? Nie zadam wtedy dmg1 ale wciaz przeteleportuje sie na pole w zasiegu 1?
Grzess0
Posty: 146
Rejestracja: 20 sty 2020, 15:25
Has thanked: 52 times
Been thanked: 46 times

Re: Twisted Fables- pytania i wątpliwości

Post autor: Grzess0 »

SwistakCZC pisze: 22 sty 2023, 00:28
eltadziko pisze: 11 mar 2022, 23:38
_leigam_ pisze: 11 mar 2022, 23:23 Jest w instrukcji że nie mogę zagrać kart ataku jak nie mogę zaatakować i pobrać dzięki temu mocy, ale nie nie pisze nic takiego odnośnie umiejętności. Śnieżka ma umiejkę że zadaje się obrażenie w zasięgu 1 i dodaje się kartę trucizny do stosu kart odrzuconych przeciwnika. Jeśli nie jestem w zasięgu mogę zagrać kartę żeby dołożyć truciznę?
Nie. Żeby zagrać akcje ataku albo jakąkolwiek akcje umiejętności z zasięgiem, przeciwnik musi być w tym zasięgu. Jeśli nie jest, nie można zagrać takiej karty nawet dla jakiegoś częściowego efektu.
Podbije, czy w takim razie karte Strzaskane Przejscie Sniezki (zasieg [wartosc karty ruchu] obrazenia 1. Przemiesc sie na jedno z pol, ktore przeciwnik ma w Zasiegu 1)- mozna uzyc nie bedac w zasiegu [ruch]? Nie zadam wtedy dmg1 ale wciaz przeteleportuje sie na pole w zasiegu 1?
Definicja zasięgu mówi jednoznacznie, że nie możesz ZAGRAĆ karty, jeśli nie jesteś w zasięgu
Awatar użytkownika
SwistakCZC
Posty: 163
Rejestracja: 16 lis 2018, 19:10
Lokalizacja: Bielsko-Biała
Has thanked: 96 times
Been thanked: 26 times

Re: Twisted Fables- pytania i wątpliwości

Post autor: SwistakCZC »

To średnia ta karta, jakie są korzyści z tego zapisu?
Przemiesc sie na jedno z pol, ktore przeciwnik ma w Zasiegu 1
Zwrot akcji też na nią nie działa (nie da się dać trucizny z tego)
Awatar użytkownika
sqb1978
Posty: 2620
Rejestracja: 18 gru 2013, 16:54
Lokalizacja: Rzeszów
Has thanked: 41 times
Been thanked: 139 times

Re: Twisted Fables- pytania i wątpliwości

Post autor: sqb1978 »

Również mam tu zagwozdkę. Ale rozumiem że ta karta pozwala zadać obrażenia z większej odległości odrzucając kartę podstawową o sile 2 lub 3 po czym przysunąć się do przeciwnika, nawet po jego drugiej stronie i huknąć mu wtedy czymś innym z odległosci 1. Ale do czasu kiedy nie zgra się z kartą o sile 2 lub 3 to ta karta jest nawet gorsza niż podstawowy atak 1, bo nie daje mocy.
Awatar użytkownika
scraber
Posty: 296
Rejestracja: 06 mar 2022, 18:27
Lokalizacja: Toruń
Has thanked: 216 times
Been thanked: 83 times

Re: Twisted Fables- pytania i wątpliwości

Post autor: scraber »

SwistakCZC pisze: 22 sty 2023, 14:33 To średnia ta karta, jakie są korzyści z tego zapisu?
Przemiesc sie na jedno z pol, ktore przeciwnik ma w Zasiegu 1
Zwrot akcji też na nią nie działa (nie da się dać trucizny z tego)
Też rozumiem to jako potencjalny "dash" przy karcie ruchu 2-3, dodatkowo można wybrać stronę, jeśli np. jesteśmy bliżej krawędzi
ODPOWIEDZ