Ark Nova (Mathias Wigge)

Tutaj można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SA INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
Awatar użytkownika
ave.crux
Posty: 1568
Rejestracja: 20 maja 2021, 08:34
Lokalizacja: Piekary Śląskie
Has thanked: 698 times
Been thanked: 1038 times

Re: Ark Nova (Mathias Wigge)

Post autor: ave.crux »

Solo Zamyka się w 1h jak znasz zasady, 2os. Zamyka się w 2h. Moja pierwsza rozgrywka trwała 3h w 2os. Wszystkie kolejne schodziliśmy z czasem i teraz gramy w krócej niż 120min każdą partie 2os.
Nic na siłę, wszystko młotkiem. Wieczne narzekanie obrzydza radość grania.
Awatar użytkownika
JimmyPL
Posty: 262
Rejestracja: 30 sty 2013, 19:11
Lokalizacja: Tarnowskie Góry
Has thanked: 52 times
Been thanked: 49 times

Re: Ark Nova (Mathias Wigge)

Post autor: JimmyPL »

Czas trwania tej gry jest zdecydowanie demonizowany... w 2 osoby spokojnie do zamknięcia średnio w 1h30 min, w 3 osoby w 2h. Nie wiem jak można w to grać 4 godziny, ale wtedy to bym tej gry się szybko pozbył.
pvdel
Posty: 255
Rejestracja: 11 sty 2014, 22:31
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 17 times
Been thanked: 101 times

Re: Ark Nova (Mathias Wigge)

Post autor: pvdel »

Taki czas jest wtedy jak gracze pierwszy raz widza karty i wszystko musza przeczytać a potem przemyśleć. Jak już zaczynaja kojarzyć, ze słoń dobiera brązowa kartę a nosorożec zielona to idzie dużo szybciej.
Awatar użytkownika
Luk83bb
Posty: 94
Rejestracja: 21 mar 2021, 06:09
Has thanked: 56 times
Been thanked: 24 times

Re: Ark Nova (Mathias Wigge)

Post autor: Luk83bb »

Pierwsza gra z żonką i 3h, drugi raz bliżej 2h. Potem zagrałem 2 razy (pierwszy i ostatni:)) z kolegą 4h! - fakt faktem grał pierwszy raz, ale myśliciel, analizator niesamowity. W czwórkę bym w tę grę nie zagrał. W trójkę tylko przy ogarniętych, które znają zasady. Ark Nova jest świetna dla dwójki i całkiem dobra do solo.
Awatar użytkownika
PytonZCatanu
Posty: 4471
Rejestracja: 23 mar 2017, 13:53
Has thanked: 1646 times
Been thanked: 2040 times

Re: Ark Nova (Mathias Wigge)

Post autor: PytonZCatanu »

Jeszcze raz: Ark Nova to 45 minut na gracza. Jak wychodzi 2x-3x razy więcej to coś ci gracze robią nie tak.
Awatar użytkownika
bogas
Posty: 2786
Rejestracja: 29 paź 2006, 00:17
Lokalizacja: Tarnowskie Góry
Has thanked: 348 times
Been thanked: 623 times

Re: Ark Nova (Mathias Wigge)

Post autor: bogas »

pvdel pisze: 02 lis 2022, 18:16 Taki czas jest wtedy jak gracze pierwszy raz widza karty i wszystko musza przeczytać a potem przemyśleć. Jak już zaczynaja kojarzyć, ze słoń dobiera brązowa kartę a nosorożec zielona to idzie dużo szybciej.
Znajomość kart pomaga, ale bardziej kluczowe dla czasu gry jest bardziej optymalne granie. Gra nie ma określonej liczby rund, a o jej zakończeniu decydują gracze. Na początku przygody z Ark Nova robi się dużo więcej akcji (w tym dużo nieefektywnych), dużo więcej przerw (i nie chodzi o przerwy na siku :mrgreen: ) przez co gra trwa wyraźnie dłużej. Proponuję tym co grają 2,5-3 godziny na 2, zagrać raz solo. Może trochę im się rozjaśni o co tu chodzi 8)
Awatar użytkownika
miker
Posty: 694
Rejestracja: 03 maja 2019, 16:55
Has thanked: 524 times
Been thanked: 417 times

Re: Ark Nova (Mathias Wigge)

Post autor: miker »

Portal rozpoczyna dziś wysyłkę Ark Nova: Pakiet Map ZOO 1, jakby ktoś pytał ;)
Awatar użytkownika
Gizmoo
Posty: 4089
Rejestracja: 17 sty 2016, 21:04
Lokalizacja: Warszawa/Sękocin Stary
Has thanked: 2601 times
Been thanked: 2533 times

Re: Ark Nova (Mathias Wigge)

Post autor: Gizmoo »

Poczytajcie sobie dla zabawy uzasadnienia przyznanych na BGG "jedynek":

https://boardgamegeek.com/boardgame/342 ... s?rating=1

Komedia. :lol: "Dwójki" zresztą też są zabawne. Zastanawiam się, czy ci ludzie w ogóle rozumieją skalę ocen na BGG?

P.S. Mój egzemplarz z dodruku już do mnie w drodze. Nie mogę się doczekać! :D
Awatar użytkownika
XLR8
Posty: 1658
Rejestracja: 16 lis 2020, 18:11
Has thanked: 275 times
Been thanked: 860 times

Re: Ark Nova (Mathias Wigge)

Post autor: XLR8 »

Gizmoo pisze: 05 lis 2022, 15:05 Poczytajcie sobie dla zabawy uzasadnienia przyznanych na BGG "jedynek":

https://boardgamegeek.com/boardgame/342 ... s?rating=1

Komedia. :lol: "Dwójki" zresztą też są zabawne. Zastanawiam się, czy ci ludzie w ogóle rozumieją skalę ocen na BGG?

P.S. Mój egzemplarz z dodruku już do mnie w drodze. Nie mogę się doczekać! :D
Nihil novi. Te same kwiatki w mojej branży piwnej: ocena 1/5 po zamówieniu piwa wędzonego "niedobre bo wędzone" .
Ludzie po prostu tacy są. Możemy terraformowac Marsa, ale nadal w głębi będziemy głupimi zwierzętami.
Awatar użytkownika
Abizaas
Posty: 1046
Rejestracja: 13 wrz 2020, 14:03
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 615 times
Been thanked: 757 times

Re: Ark Nova (Mathias Wigge)

Post autor: Abizaas »

Gizmoo pisze: 05 lis 2022, 15:05 Zastanawiam się, czy ci ludzie w ogóle rozumieją skalę ocen na BGG?
Te oceny mają odzwierciedlać subiektywną ochotę do gry. Nie rozumiem więc, co dziwnego w tych jedynkach czy dwójkach.

Dodam jeszcze, że niektóre komentarze bardzo jasno i merytorycznie wyjaśniają ocenę, aż się zacząłem zastanawiać czy nie sprzedać swojego egzemplarza po przeczytaniu poniższego komentarza:
Obrazek

Kolekcja


ninety-percent of everything is crud
Awatar użytkownika
XLR8
Posty: 1658
Rejestracja: 16 lis 2020, 18:11
Has thanked: 275 times
Been thanked: 860 times

Re: Ark Nova (Mathias Wigge)

Post autor: XLR8 »

Abizaas pisze: 05 lis 2022, 15:45
Gizmoo pisze: 05 lis 2022, 15:05 Zastanawiam się, czy ci ludzie w ogóle rozumieją skalę ocen na BGG?
Te oceny mają odzwierciedlać subiektywną ochotę do gry. Nie rozumiem więc, co dziwnego w tych jedynkach czy dwójkach.
Jednak jest tam też napisane jak oceniasz samą grę, a trzeba powiedzieć, że AN to na pewno nie "przeczy definicji gry planszowej".
Awatar użytkownika
Abizaas
Posty: 1046
Rejestracja: 13 wrz 2020, 14:03
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 615 times
Been thanked: 757 times

Re: Ark Nova (Mathias Wigge)

Post autor: Abizaas »

XLR8 pisze: 05 lis 2022, 15:51 Jednak jest tam też napisane jak oceniasz samą grę, a trzeba powiedzieć, że AN to na pewno nie "przeczy definicji gry planszowej".
Noo to prawda, jeżeli miałbym samemu oceniać zgodnie z skalą bgg to musiałbym parę jedynek na dwójeczki.

Kolekcja


ninety-percent of everything is crud
sasquach
Posty: 1803
Rejestracja: 29 cze 2016, 00:59
Lokalizacja: Łódź
Has thanked: 921 times
Been thanked: 576 times

Re: Ark Nova (Mathias Wigge)

Post autor: sasquach »

To tak jak u nas na forum. Nie jeden rozpisuje się jaka to gra jest zła i jaki to z projektanta amator, bo gra jest losowa i nie da się z sukcesem realizować raz obranej strategi. A to, że to gra nastawiona na taktykę to już im umyka. W końcu najważniejsze, żeby gra dostosowała się pod ich oczekiwania, tak jak w tych 1 na bgg. Chciał kapibar, nie ma, no to 1 i pewnie projektant do bani.
Awatar użytkownika
Gambit
Posty: 5215
Rejestracja: 28 cze 2006, 12:50
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 520 times
Been thanked: 1804 times
Kontakt:

Re: Ark Nova (Mathias Wigge)

Post autor: Gambit »

XLR8 pisze: 05 lis 2022, 15:51
Abizaas pisze: 05 lis 2022, 15:45
Gizmoo pisze: 05 lis 2022, 15:05 Zastanawiam się, czy ci ludzie w ogóle rozumieją skalę ocen na BGG?
Te oceny mają odzwierciedlać subiektywną ochotę do gry. Nie rozumiem więc, co dziwnego w tych jedynkach czy dwójkach.
Jednak jest tam też napisane jak oceniasz samą grę, a trzeba powiedzieć, że AN to na pewno nie "przeczy definicji gry planszowej".
Pamiętaj, że są osoby, które nie biorą pod uwagę oceny gry w tej skali, tylko sam aspekt chęci ponownej rozgrywki. Znam przynajmniej jednego takiego gościa.
Awatar użytkownika
brazylianwisnia
Posty: 4067
Rejestracja: 07 mar 2017, 20:48
Has thanked: 265 times
Been thanked: 932 times

Re: Ark Nova (Mathias Wigge)

Post autor: brazylianwisnia »

Gambit pisze: 05 lis 2022, 16:11
XLR8 pisze: 05 lis 2022, 15:51
Abizaas pisze: 05 lis 2022, 15:45

Te oceny mają odzwierciedlać subiektywną ochotę do gry. Nie rozumiem więc, co dziwnego w tych jedynkach czy dwójkach.
Jednak jest tam też napisane jak oceniasz samą grę, a trzeba powiedzieć, że AN to na pewno nie "przeczy definicji gry planszowej".
Pamiętaj, że są osoby, które nie biorą pod uwagę oceny gry w tej skali, tylko sam aspekt chęci ponownej rozgrywki. Znam przynajmniej jednego takiego gościa.
Takie podejście powoduje jednak że oceny są bezużyteczne bo co mówi komuś kto chce kupić ocena 1 bo już ktoś nie ma ochoty zagrać po raz 30sty w jakąś gre? W taki sposób cały ranking BGG by prowadził do tego że stare gry leciałyby coraz bardziej w dół i byłby kult nowości bo przecież przed premierą gry na którą mamy hype możnaby wystawiać 10 bo taka jest ochota zagrać..
Sprzedam:Nemesis Lockdown Sundrop
forum/viewtopic.php?f=65&t=76430
Awatar użytkownika
XLR8
Posty: 1658
Rejestracja: 16 lis 2020, 18:11
Has thanked: 275 times
Been thanked: 860 times

Re: Ark Nova (Mathias Wigge)

Post autor: XLR8 »

brazylianwisnia pisze: 05 lis 2022, 16:30
Gambit pisze: 05 lis 2022, 16:11
XLR8 pisze: 05 lis 2022, 15:51
Jednak jest tam też napisane jak oceniasz samą grę, a trzeba powiedzieć, że AN to na pewno nie "przeczy definicji gry planszowej".
Pamiętaj, że są osoby, które nie biorą pod uwagę oceny gry w tej skali, tylko sam aspekt chęci ponownej rozgrywki. Znam przynajmniej jednego takiego gościa.
Takie podejście powoduje jednak że oceny są bezużyteczne bo co mówi komuś kto chce kupić ocena 1 bo już ktoś nie ma ochoty zagrać po raz 30sty w jakąś gre? W taki sposób cały ranking BGG by prowadził do tego że stare gry leciałyby coraz bardziej w dół i byłby kult nowości bo przecież przed premierą gry na którą mamy hype możnaby wystawiać 10 bo taka jest ochota zagrać..
To, oraz fakt, że jak np my mamy bardzo wąską pulę gier to grania to tak naprawdę powinny u nas być same 10 i 9, a potem 1, na które szkoda czasu ;)
Awatar użytkownika
ave.crux
Posty: 1568
Rejestracja: 20 maja 2021, 08:34
Lokalizacja: Piekary Śląskie
Has thanked: 698 times
Been thanked: 1038 times

Re: Ark Nova (Mathias Wigge)

Post autor: ave.crux »

Zagrane w tym tygodniu 2x w Ark Nova. Skład 2os.
Czas z rozgrywek wraz z rozkładaniem:
1:43 oraz 1:48

Pierwszy raz udało mi się wygrać grę 25-21, gdy spełniłem tylko pierwszy stopień wymogu karty punktowania końcowego. Niby łatwa karta, bo na symbole nauki, ale przez całą grę nie wszedł mi żaden. Skończyłem z trzema co dało 1 pkt ochrony przyrody.
Oczywiście punkty ochrony przyrody wpadły ze sponsorów, bo było ich aż dodatkowe 4 na koniec gry. W ostatnim ruchu wykonałem akcję stowarzyszenia i zrealizowałem projekt ochrony przyrody, który minął znacznik biletów o 4 sekcje (były prawie połączone). Dzięki temu odpaliłem bonus z planszy, który pozwolił kupić sponsora za pieniądze, a ów sponsor popchnął znacznik atrakcyjności o kolejne kilka pól.
Rozgrywka szła płynnie głównie przez dobrze zaplanowane ustawienie kiosków, które dawały mi co przerwę początkowo 7, a na ostatniej przerwie aż 12 pieniędzy. Dzięki dobremu dochodowi to przeciwnik częściej chciał robić przerwę i tracił na to akcje.

Dementuje więc założenie, które mówi, że jak ci karta punktowania nie podejdzie to nie masz szans na zwycięstwo.
Spoiler:
Nic na siłę, wszystko młotkiem. Wieczne narzekanie obrzydza radość grania.
Awatar użytkownika
Abizaas
Posty: 1046
Rejestracja: 13 wrz 2020, 14:03
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 615 times
Been thanked: 757 times

Re: Ark Nova (Mathias Wigge)

Post autor: Abizaas »

Zagraliśmy wczoraj dziesiąty raz więc może pora na małą recenzję.

Swoją przygodę z grami planszowymi zaczęliśmy od Terraformacji Marsa. Drugą naszą planszówką była Projekt Gaja, która zastąpiła nam TM i do dziś jest moją ulubioną grą. TM wyleciała z kolekcji już dawno, z powodu niskiej interakcji i głównej mechaniki która nie przypadła nam do gustu - nie lubię dobierania losowych kart i wykonywania nimi akcji. Toleruję taki system np. w Brassie, ponieważ karty mają wiele zastosowań i mamy zazwyczaj większy wybór.

Do Ark Novy byłem nastawiony sceptycznie, spodziewałem się, że nie polubię głównej mechaniki. Jednak przez temat, ładną oprawę i pozytywne opinie na forum stwierdziłem, że możemy spróbować. Na początku byliśmy pozytywnie zaskoczeni fajnym systemem wykonywania akcji i ciasnotą na początku gry. Do tego, mieliśmy pozytywne odczucia związane z powiązaniem między mechanizmami w Ark Novie, tzn. wezmę uniwersytet, by zyskać ikonę, która umożliwi wystawienie sponsora, który odpali umiejętność pozwalającą na zyskiwanie bonusów z dwóch kart które mam w ręce - normalnie jak Lacerda!

Niestety, po 10 rozgrywkach czar prysnął. Coraz bardziej doskwiera mi mechanika dobierania kart jak w Terraformacji oraz brak interakcji. Gra jest bardzo dobra, spodziewałem się, że wyleci z kolekcji po 2-3 rozgrywkach. Nie jest jednak na tyle dobra, by została u mnie na stałe, a raczej nie jest to typ gry który chciałbym trzymać na regale. Poleciłbym Ark Novę osobom które lubią pokombinować więcej niż przy łatwym/średnim euro oraz nie przeszkadza im losowość i niska interakcja. Chyba jest to jeden z lepszych tytułów do pogrania z żoną która nie lubi dostawać bęcków przez zbyt wysoki poziom interakcji.

Ostatecznie wystawiam Ark Novie zasłużone 6/10 - pozbywam się jej z kolekcji, ale na czyimś egzemplarzu mógłbym jeszcze kiedyś rozegrać partyjkę bez większego bólu.

Kolekcja


ninety-percent of everything is crud
Atk
Posty: 1385
Rejestracja: 01 kwie 2020, 16:33
Has thanked: 490 times
Been thanked: 282 times

Re: Ark Nova (Mathias Wigge)

Post autor: Atk »

Abizaas pisze: 06 lis 2022, 12:06 Zagraliśmy wczoraj dziesiąty raz więc może pora na małą recenzję.

Swoją przygodę z grami planszowymi zaczęliśmy od Terraformacji Marsa. Drugą naszą planszówką był Projekt Gaja, która zastąpiła nam TM i do dziś jest moją ulubioną grą. TM wyleciała z kolekcji już dawno, z powodu niskiej interakcji i głównej mechaniki która nie przypadła nam do gustu - nie lubię dobierania losowych kart i wykonywania nimi akcji. Toleruję taki system np. w Brassie, ponieważ karty mają wiele zastosowań i mamy zazwyczaj większy wybór.

Do Ark Novy byłem nastawiony sceptycznie, spodziewałem się, że nie polubię głównej mechaniki. Jednak przez temat, ładną oprawę i pozytywne opinie na forum stwierdziłem, że możemy spróbować. Na początku byliśmy pozytywnie zaskoczeni fajnym systemem wykonywania akcji i ciasnotą na początku gry. Do tego, mieliśmy pozytywne odczucia związane z powiązaniem między mechanizmami w Ark Novie, tzn. wezmę uniwersytet, by zyskać ikonę, która umożliwi wystawienie sponsora, który odpali umiejętność pozwalającą na zyskiwanie bonusów z dwóch kart które mam w ręce - normalnie jak Lacerda!

Niestety, po 10 rozgrywkach czar prysnął. Coraz bardziej doskwiera mi mechanika dobierania kart jak w Terraformacji oraz brak interakcji. Gra jest bardzo dobra, spodziewałem się, że wyleci z kolekcji po 2-3 rozgrywkach. Nie jest jednak na tyle dobra, by została u mnie na stałe, a raczej nie jest to typ gry który chciałbym trzymać na regale. Poleciłbym Ark Novę osobom które lubią pokombinować więcej niż przy łatwym/średnim euro oraz nie przeszkadza im losowość i niska interakcja. Chyba jest to jeden z lepszych tytułów do pogrania z żoną która nie lubi dostawać bęcków przez zbyt wysoki poziom interakcji.

Ostatecznie wystawiam Ark Novie zasłużone 6/10 - pozbywam się jej z kolekcji, ale na czyimś egzemplarzu mógłbym jeszcze kiedyś rozegrać partyjkę bez większego bólu.
Bo tu jak w TM jest zle podejście do gry. Doskiwera losowość dociagu, przypuszczam dlatego że jestes nastawiony na jakąś strategie od początku gry, karty nie dochodzą i zaczyna się smutek.
Niestety TM jak i AN są na to gry gdzie strategie trzeba zmieniac dynamicznie pod sytuację na planszy i dociąg kart. Wtedy ma się zupełnie inne uczucie co do losowości.
Awatar użytkownika
Abizaas
Posty: 1046
Rejestracja: 13 wrz 2020, 14:03
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 615 times
Been thanked: 757 times

Re: Ark Nova (Mathias Wigge)

Post autor: Abizaas »

Atk pisze: 06 lis 2022, 18:25 Bo tu jak w TM jest zle podejście do gry. Doskiwera losowość dociagu, przypuszczam dlatego że jestes nastawiony na jakąś strategie od początku gry, karty nie dochodzą i zaczyna się smutek.
Niestety TM jak i AN są na to gry gdzie strategie trzeba zmieniac dynamicznie pod sytuację na planszy i dociąg kart. Wtedy ma się zupełnie inne uczucie co do losowości.
W pełni to rozumiem, jednak nie lubię takiego rozwiązania.

Kolekcja


ninety-percent of everything is crud
aga_76
Posty: 22
Rejestracja: 06 cze 2011, 22:24
Has thanked: 19 times
Been thanked: 1 time

Re: Ark Nova (Mathias Wigge)

Post autor: aga_76 »

Można gdzieś zaopatrzyć się w gadżet w postaci drewnianych znaczników zwierząt?
Atk
Posty: 1385
Rejestracja: 01 kwie 2020, 16:33
Has thanked: 490 times
Been thanked: 282 times

Re: Ark Nova (Mathias Wigge)

Post autor: Atk »

aga_76 pisze: 07 lis 2022, 15:28 Można gdzieś zaopatrzyć się w gadżet w postaci drewnianych znaczników zwierząt?
Z tego co się orientuję, tylko kupując podstawkę w ich sklepie.
Awatar użytkownika
Bartoszeg02
Posty: 563
Rejestracja: 25 mar 2009, 21:35
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 172 times
Been thanked: 43 times

Re: Ark Nova (Mathias Wigge)

Post autor: Bartoszeg02 »

Przymierzamy się do pierwszej partyjki w AN. Problem w tym że chcemy zagrać w 4 osoby (taką mamy ekipę do grania) ale wg. bgg 56% takiego wariantu absolutnie nie rekomenduje. Obstawiam że z tego samego powodu co np. Osadnicy narodziny imperium na 4 :)
Czy ktoś próbował? Ile +/- zajęła wam taka rozgrywka czasu? Dla nas 3 h nad planszą to nie problem 4 (z tłumaczeniem zasad też nie :) ). Czy może są inne problemy?
Awatar użytkownika
Gizmoo
Posty: 4089
Rejestracja: 17 sty 2016, 21:04
Lokalizacja: Warszawa/Sękocin Stary
Has thanked: 2601 times
Been thanked: 2533 times

Re: Ark Nova (Mathias Wigge)

Post autor: Gizmoo »

Bartoszeg02 pisze: 10 lis 2022, 18:30 Czy może są inne problemy?
Zwiększa się na pewno downtime i długość rozgrywki. Ale podstawowym problemem staje się planowanie czegokolwiek w swoim ruchu. Zanim kolejka dojdzie do Ciebie, mogą już zniknąć z market row upatrzone karty, mogą zniknąć żetony zoo partnerskich i żetony uniwersytetów. Zwiększa się też szansa na nagłe odpalenie przerwy, co może skutkować tym, że będziesz musiał odrzucić nadmiarowe karty z ręki. Po prostu robi się odrobinę za bardzo chaotycznie. Dla mnie najlepiej gra się w trzy osoby. W dwie też grałem i na pewno jest największa kontrola nad rozgrywką, ale też czasami widać, że ktoś mocno prowadzi i wiesz, że nie masz już szans dogonić tej drugiej osoby. A gra jednak trochę trwa. ;)
Awatar użytkownika
PytonZCatanu
Posty: 4471
Rejestracja: 23 mar 2017, 13:53
Has thanked: 1646 times
Been thanked: 2040 times

Re: Ark Nova (Mathias Wigge)

Post autor: PytonZCatanu »

Bartoszeg02 pisze: 10 lis 2022, 18:30 Przymierzamy się do pierwszej partyjki w AN. Problem w tym że chcemy zagrać w 4 osoby (taką mamy ekipę do grania) ale wg. bgg 56% takiego wariantu absolutnie nie rekomenduje. Obstawiam że z tego samego powodu co np. Osadnicy narodziny imperium na 4 :)
Czy ktoś próbował? Ile +/- zajęła wam taka rozgrywka czasu? Dla nas 3 h nad planszą to nie problem 4 (z tłumaczeniem zasad też nie :) ). Czy może są inne problemy?
Grałem dwa razy na 4 os i zawsze wychodziło 3h samej gry.
ODPOWIEDZ