Polski tytuł Dominant Species - Władcy Ziemi

Tutaj można dyskutować na tematy ogólnie związane z grami planszowymi, nie powiązane z konkretnym tytułem.
Awatar użytkownika
adrturz
Posty: 455
Rejestracja: 26 lis 2019, 14:50
Has thanked: 137 times
Been thanked: 254 times

Polski tytuł Dominant Species - Władcy Ziemi

Post autor: adrturz »

Cześć,

to się pochwalimy - oto okładka polskiej edycji "Dominant Species" (pl. Władcy Ziemi - tytuł zainspirowany przeprowadzonym konkursem na polski tytuł) ;)

Oprawa graficzna została odświeżona, niektóre komponenty zmieniły kształt (m.in. stożki zostają zastąpione meeplami), ale mechanicznie nic się nie zmieniło.

Obrazek
Awatar użytkownika
PytonZCatanu
Posty: 4502
Rejestracja: 23 mar 2017, 13:53
Has thanked: 1663 times
Been thanked: 2085 times

Re: Dominant Species: Marine (Chad Jensen)

Post autor: PytonZCatanu »

Wygląda nieźle, według mnie.
kisiel365
Posty: 773
Rejestracja: 10 paź 2016, 18:35
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 228 times
Been thanked: 275 times

Re: Dominant Species: Marine (Chad Jensen)

Post autor: kisiel365 »

Wygląda dobrze. Na video meeple wyglądały zacnie. Kluczowe pytanie: ile pieniędzy szykować na jedną i drugą wersję?
mam 3trolle-7% (S) errata do 1861/67 (K) 1882, 1817/USA
Awatar użytkownika
XLR8
Posty: 1672
Rejestracja: 16 lis 2020, 18:11
Has thanked: 279 times
Been thanked: 875 times

Re: Dominant Species: Marine (Chad Jensen)

Post autor: XLR8 »

Obrazek
Czemu nie taka? :(
Awatar użytkownika
Namurenai
Posty: 564
Rejestracja: 03 sty 2017, 12:17
Lokalizacja: Warszawa (Mokotów)
Has thanked: 377 times
Been thanked: 213 times

Re: Dominant Species: Marine (Chad Jensen)

Post autor: Namurenai »

adrturz pisze: 14 wrz 2021, 21:29pl. Władcy Ziemi - tytuł zainspirowany przeprowadzonym konkursem na polski tytuł
Czy to oznacza, że nie był to zwycięski tytuł w konkursie?
dwaduzepe
Posty: 687
Rejestracja: 27 maja 2020, 14:27
Has thanked: 125 times
Been thanked: 254 times

Re: Dominant Species / Władcy Ziemi (Chad Jensen)

Post autor: dwaduzepe »

Okladka spoko, ale tytul slaby - kojarzy sie z jakas podrzedna powiescia.
Awatar użytkownika
Namurenai
Posty: 564
Rejestracja: 03 sty 2017, 12:17
Lokalizacja: Warszawa (Mokotów)
Has thanked: 377 times
Been thanked: 213 times

Re: Dominant Species / Władcy Ziemi (Chad Jensen)

Post autor: Namurenai »

dwaduzepe pisze: 15 wrz 2021, 10:03 Okladka spoko, ale tytul slaby - kojarzy sie z jakas podrzedna powiescia.
Jeszcze z tą okładką to takie "The Reptilians are resurfacing & finally reclaiming their birthright - the Earth" :lol:
Kino klasy Sharknado, 10/10 oglądałbym.
Awatar użytkownika
Otorek
Posty: 661
Rejestracja: 25 maja 2020, 18:00
Lokalizacja: Wrocław
Has thanked: 242 times
Been thanked: 358 times

Re: Dominant Species / Władcy Ziemi (Chad Jensen)

Post autor: Otorek »

Póki co projekt i tytuł wyglądają ok, oby tylko reszta komponentów i plansza nie zabiły czytelności gry...
Awatar użytkownika
Szewa
Posty: 866
Rejestracja: 10 sie 2016, 12:33
Has thanked: 353 times
Been thanked: 501 times

Re: Dominant Species / Władcy Ziemi (Chad Jensen)

Post autor: Szewa »

Jako, ze okladke hejtowalem na fb to tu musze pohejtowac polska nazwe. Wladcy ziemi - serio? :shock:

Do postawienia obok Tyrani Underdarku i (jesli portal by sie kiedys zdecydowal na tlumaczenie) Mag Rycerz.
Top10:
1. A Song of Ice & Fire 2. Wojna o pierścień 3. Dominant Species 4. Brass: Birmingham 5. A Game of Thrones 2ed 6.Pax Renaissance 2ed 7. Tyrants of the Underdark 8. Zombicide:2nd 9. Empires: Age of Discovery
Honorowa: Lotr LCG
Awatar użytkownika
Seykan
Posty: 724
Rejestracja: 19 mar 2020, 11:57
Has thanked: 150 times
Been thanked: 155 times

Re: Dominant Species / Władcy Ziemi (Chad Jensen)

Post autor: Seykan »

Szewa pisze: 15 wrz 2021, 12:24 Jako, ze okladke hejtowalem na fb to tu musze pohejtowac polska nazwe. Wladcy ziemi - serio? :shock:

Do postawienia obok Tyrani Underdarku i (jesli portal by sie kiedys zdecydowal na tlumaczenie) Mag Rycerz.
Mi też się nie podoba :P Oryginalna okłada dla mnie ciekawsza, tytuł też dziwaczny. Sam jestem zaskoczony tak pozytywnym odbiorem, ale wiadomo, gusta są różne.
Tak czy inaczej i tak kupię, tylko nie wiem czy nie same Marine i tyle.
Awatar użytkownika
roadrunner
Posty: 536
Rejestracja: 22 sie 2013, 12:30
Has thanked: 261 times
Been thanked: 274 times

Re: Dominant Species / Władcy Ziemi (Chad Jensen)

Post autor: roadrunner »

"Władcy Ziemi" :shock: :lol: :lol: :lol:
Mam | Mogę zagrać | Udane transakcje: 100+ na forum, 6 na FB
Hejtowałem Kaskadię przed tym, jak się opamiętaliście. ;)
Sprzedam: dobre gry @Dział Handlu | Kupię: Tokaido: Rozdroża i inne @Kupię
100P |> Moje top
Awatar użytkownika
PytonZCatanu
Posty: 4502
Rejestracja: 23 mar 2017, 13:53
Has thanked: 1663 times
Been thanked: 2085 times

Re: Dominant Species / Władcy Ziemi (Chad Jensen)

Post autor: PytonZCatanu »

Szewa pisze: 15 wrz 2021, 12:24 Jako, ze okladke hejtowalem na fb to tu musze pohejtowac polska nazwe. Wladcy ziemi - serio? :shock:

Do postawienia obok Tyrani Underdarku i (jesli portal by sie kiedys zdecydowal na tlumaczenie) Mag Rycerz.
roadrunner pisze: 15 wrz 2021, 12:28 "Władcy Ziemi" :shock: :lol: :lol: :lol:
Powiecie co dokładnie jest nie tak z nazwą "Władcy Ziemi" w relacji do zawartości i tematyki gry?
Awatar użytkownika
Namurenai
Posty: 564
Rejestracja: 03 sty 2017, 12:17
Lokalizacja: Warszawa (Mokotów)
Has thanked: 377 times
Been thanked: 213 times

Re: Dominant Species / Władcy Ziemi (Chad Jensen)

Post autor: Namurenai »

PytonZCatanu pisze: 15 wrz 2021, 12:29
Powiecie co dokładnie jest nie tak z nazwą "Władcy Ziemi" w relacji do zawartości i tematyki gry?
Oryginalna nazwa jasno sugeruje, że jest starcie różnych gatunków (gromad?), wśród których jeden będzie dominujący.
Ta gra zawsze była wielkim wyścigiem o przetrwanie, pozyskanie pożywienia i adaptowanie się do warunków, które panują na tym wycinku terenu podczas nadchodzącego zlodowacenia.
Nikt tam niczym nie włada, a nawet jeśli, to na pewno nie całą Ziemią ;)
Awatar użytkownika
PytonZCatanu
Posty: 4502
Rejestracja: 23 mar 2017, 13:53
Has thanked: 1663 times
Been thanked: 2085 times

Re: Dominant Species / Władcy Ziemi (Chad Jensen)

Post autor: PytonZCatanu »

Namurenai pisze: 15 wrz 2021, 12:38 Oryginalna nazwa jasno sugeruje, że jest starcie różnych gatunków (gromad?), wśród których jeden będzie dominujący.
Ta gra zawsze była wielkim wyścigiem o przetrwanie, pozyskanie pożywienia i adaptowanie się do warunków, które panują na tym wycinku terenu podczas nadchodzącego zlodowacenia.
Nikt tam niczym nie włada, a nawet jeśli, to na pewno nie całą Ziemią ;)
A great ice age is fast approaching. Another titanic struggle for global supremacy has unwittingly commenced between the varying animal species.

To pierwsze zdanie instrukcji.

Co ty na to?
Awatar użytkownika
garg
Posty: 4470
Rejestracja: 16 wrz 2009, 15:26
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 1423 times
Been thanked: 1100 times

Re: Dominant Species / Władcy Ziemi (Chad Jensen)

Post autor: garg »

PytonZCatanu pisze: 15 wrz 2021, 12:44
Namurenai pisze: 15 wrz 2021, 12:38 Oryginalna nazwa jasno sugeruje, że jest starcie różnych gatunków (gromad?), wśród których jeden będzie dominujący.
Ta gra zawsze była wielkim wyścigiem o przetrwanie, pozyskanie pożywienia i adaptowanie się do warunków, które panują na tym wycinku terenu podczas nadchodzącego zlodowacenia.
Nikt tam niczym nie włada, a nawet jeśli, to na pewno nie całą Ziemią ;)
A great ice age is fast approaching. Another titanic struggle for global supremacy has unwittingly commenced between the varying animal species.

To pierwsze zdanie instrukcji.

Co ty na to?
Mnie tytuł Władcy Ziemi kojarzy się a jakimiś epickimi walkami magów w świecie fantasy. Ale to tylko moje skojarzenie i nikogo do niczego nie przekonuję :) .
Mam / Sprzedam/wymienię
(Może nie wystawiłem, ale też chętnie wymienię)

Najstarszy offtop świata: Ceterum censeo Carthaginem esse delendam ;-)
Awatar użytkownika
Namurenai
Posty: 564
Rejestracja: 03 sty 2017, 12:17
Lokalizacja: Warszawa (Mokotów)
Has thanked: 377 times
Been thanked: 213 times

Re: Dominant Species / Władcy Ziemi (Chad Jensen)

Post autor: Namurenai »

PytonZCatanu pisze: 15 wrz 2021, 12:44
Namurenai pisze: 15 wrz 2021, 12:38
PytonZCatanu pisze: 15 wrz 2021, 12:29Powiecie co dokładnie jest nie tak z nazwą "Władcy Ziemi" w relacji do zawartości i tematyki gry?
Oryginalna nazwa jasno sugeruje, że jest starcie różnych gatunków (gromad?), wśród których jeden będzie dominujący.
Ta gra zawsze była wielkim wyścigiem o przetrwanie, pozyskanie pożywienia i adaptowanie się do warunków, które panują na tym wycinku terenu podczas nadchodzącego zlodowacenia.
Nikt tam niczym nie włada, a nawet jeśli, to na pewno nie całą Ziemią ;)
A great ice age is fast approaching. Another titanic struggle for global supremacy has unwittingly commenced between the varying animal species.

To pierwsze zdanie instrukcji.

Co ty na to?
To, że nieładnie jest ignorować część o "władaniu". Zapytałeś co jest nie tak, dostałeś odpowiedź i zignorowałeś dosyć istotny fragment :)

I nadal - czy grając w to widzisz całą planetę, czy jej wycinek?
garg pisze:Mnie tytuł Władcy Ziemi kojarzy się a jakimiś epickimi walkami magów w świecie fantasy. Ale to tylko moje skojarzenie i nikogo do niczego nie przekonuję :)
+1
A z tą okładką, totalnie Reptilianie nadchodzą.
Iron Sky 2 anyone? ;)
Awatar użytkownika
PytonZCatanu
Posty: 4502
Rejestracja: 23 mar 2017, 13:53
Has thanked: 1663 times
Been thanked: 2085 times

Re: Dominant Species / Władcy Ziemi (Chad Jensen)

Post autor: PytonZCatanu »

Namurenai pisze: 15 wrz 2021, 12:56
PytonZCatanu pisze: 15 wrz 2021, 12:44
Namurenai pisze: 15 wrz 2021, 12:38 Oryginalna nazwa jasno sugeruje, że jest starcie różnych gatunków (gromad?), wśród których jeden będzie dominujący.
Ta gra zawsze była wielkim wyścigiem o przetrwanie, pozyskanie pożywienia i adaptowanie się do warunków, które panują na tym wycinku terenu podczas nadchodzącego zlodowacenia.
Nikt tam niczym nie włada, a nawet jeśli, to na pewno nie całą Ziemią ;)
A great ice age is fast approaching. Another titanic struggle for global supremacy has unwittingly commenced between the varying animal species.

To pierwsze zdanie instrukcji.

Co ty na to?
To, że nieładnie jest ignorować część o "władaniu". Zapytałeś co jest nie tak, dostałeś odpowiedź i zignorowałeś dosyć istotny fragment :)

I nadal - czy grając w to widzisz całą planetę, czy jej wycinek?
1. Walczymy o global supremacy - a więc o (za słownikiem) dominacje, przewage, zwierzchnictwo, całkowita kontrolę . A więce o "WŁADANIE'.
2. Walczymy o global supremacy - a więc nie o żaden wycinek, a o władzę (za słownikiem) globalną, ogólnoświatową. A więc o całą "ZIEMIĘ".

Wydaje mi się to dość oczywiste.
A z tą okładką, totalnie Reptilianie nadchodzą.
Iron Sky 2 anyone? ;)
Trudno znaleźć klasę zwierząt (poza ludźmi) bardziej kojarzącą się z "dominującym gatunkiem" niż dinozaury.
Awatar użytkownika
Namurenai
Posty: 564
Rejestracja: 03 sty 2017, 12:17
Lokalizacja: Warszawa (Mokotów)
Has thanked: 377 times
Been thanked: 213 times

Re: Dominant Species / Władcy Ziemi (Chad Jensen)

Post autor: Namurenai »

PytonZCatanu pisze: 15 wrz 2021, 13:05
Namurenai pisze: 15 wrz 2021, 12:56 I nadal - czy grając w to widzisz całą planetę, czy jej wycinek?
2. Walczymy o global supremacy - a więc nie o żaden wycinek, a o władzę (za słownikiem) globalną, ogólnoświatową. A więc o całą "ZIEMIĘ".

Wydaje mi się to dość oczywiste.
Kluczowe w pytaniu "czy widzisz" było (surprise!) co widzisz, a nie co słownik mówi o słowie z pierwszego zdania instrukcji :)
Czy grając w tę grę masz faktycznie poczucie, że to to co robisz ma zasięg globalny i rozgrywka dotyczy całej planety? Proste tak, czy nie wystarczy, to może wyjaśni różnicę poglądów ;)
Awatar użytkownika
japanczyk
Moderator
Posty: 10903
Rejestracja: 26 gru 2018, 08:19
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3351 times
Been thanked: 3205 times

Re: Dominant Species / Władcy Ziemi (Chad Jensen)

Post autor: japanczyk »

PytonZCatanu pisze: 15 wrz 2021, 13:05 1. Walczymy o global supremacy - a więc o (za słownikiem) dominacje, przewage, zwierzchnictwo, całkowita kontrolę . A więce o "WŁADANIE'.
Sorry, ale to ejst naciągane w opór
Synonimy to sobie do wszystkiego można dopasować, ale nie w każdej sytuacji beda działać
_leigam_
Posty: 943
Rejestracja: 25 kwie 2018, 20:19
Has thanked: 112 times
Been thanked: 196 times

Re: Dominant Species / Władcy Ziemi (Chad Jensen)

Post autor: _leigam_ »

Czyli będziemy mieli Władców ziemi, a później Władców mórz. I na okładce też jakieś oko obstawiam.


Obrazek

Stylistyka i nazwa to pewnie kwestia przyzwyczajenia, choć się jeszcze nie przyzwyczaiłem :D
Preferuje: średnie/ciężkie euro, rywalizacja. Gram we wszystko :D
Niezwiązany z branżą.


NA SPRZEDAŻ Wyspa dinozaurów i inne
Awatar użytkownika
piton
Posty: 3409
Rejestracja: 13 lut 2011, 22:15
Lokalizacja: Opole
Has thanked: 1149 times
Been thanked: 626 times
Kontakt:

Re: Dominant Species / Władcy Ziemi (Chad Jensen)

Post autor: piton »

Dla mnie również tytuł nietrafiony. Okładka również (kwestia gustu).
Zapytajcie się kogoś czy chce grać we "Władców Ziemi", nowość (!) i jak myśli o czym jest ta gra.

Ale za to jakie płynne przejście potem do ... "Władców Mórz" :D

Kurcze, akurat "Dominant" jest tak znaną marką, że chyba szkoda coś tutaj zmieniać.(Scythe też zostało). Lokalizacja OK, ale to gra dla uber geeka i nikt by się nie zasmucił, że gra/grał w osławionego Dominanta, a nie Władców Ziemi (mórz?).

Żeby nie marudzić tak w 100% :P Chwała Wydawnictwu, że chcą propagować tak zacne gry na naszym rynku.
Awatar użytkownika
PytonZCatanu
Posty: 4502
Rejestracja: 23 mar 2017, 13:53
Has thanked: 1663 times
Been thanked: 2085 times

Re: Dominant Species / Władcy Ziemi (Chad Jensen)

Post autor: PytonZCatanu »

japanczyk pisze: 15 wrz 2021, 13:19
PytonZCatanu pisze: 15 wrz 2021, 13:05 1. Walczymy o global supremacy - a więc o (za słownikiem) dominacje, przewage, zwierzchnictwo, całkowita kontrolę . A więce o "WŁADANIE'.
Sorry, ale to ejst naciągane w opór
Synonimy to sobie do wszystkiego można dopasować, ale nie w każdej sytuacji beda działać
Z ręką na sercu nie rozumiem, jak walkę o domiancję na planecie nie można nazwać władaniem Ziemi.
Namurenai pisze: 15 wrz 2021, 13:15
PytonZCatanu pisze: 15 wrz 2021, 13:05
Namurenai pisze: 15 wrz 2021, 12:56 I nadal - czy grając w to widzisz całą planetę, czy jej wycinek?
2. Walczymy o global supremacy - a więc nie o żaden wycinek, a o władzę (za słownikiem) globalną, ogólnoświatową. A więc o całą "ZIEMIĘ".

Wydaje mi się to dość oczywiste.
Kluczowe w pytaniu "czy widzisz" było (surprise!) co widzisz, a nie co słownik mówi o słowie z pierwszego zdania instrukcji :)
Czy grając w tę grę masz faktycznie poczucie, że to to co robisz ma zasięg globalny i rozgrywka dotyczy całej planety? Proste tak, czy nie wystarczy, to może wyjaśni różnicę poglądów ;)
Plansza w DS nazywa się EARTH i symbolizuje całą Ziemię. Nigdy nie myślałem o tym inaczej.
Awatar użytkownika
PytonZCatanu
Posty: 4502
Rejestracja: 23 mar 2017, 13:53
Has thanked: 1663 times
Been thanked: 2085 times

Re: Dominant Species / Władcy Ziemi (Chad Jensen)

Post autor: PytonZCatanu »

Myślę, że gracze, którzy znają już ten tytuł, są tak silnie przywiązani do oryginału, że każdą zmianę zhejtują, bo...to zmiana. Ja na początku też tak miałem, ale jeśli patrzę na sprawę świeżo, to widzę tutaj naprawdę fajna pracę.
piton pisze: 15 wrz 2021, 13:22 Zapytajcie się kogoś czy chce grać we "Władców Ziemi", nowość (!) i jak myśli o czym jest ta gra.
Zrobię ten test na żonie wieczorem, ciekawe co powie :)
Ostatnio zmieniony 15 wrz 2021, 13:30 przez PytonZCatanu, łącznie zmieniany 1 raz.
_leigam_
Posty: 943
Rejestracja: 25 kwie 2018, 20:19
Has thanked: 112 times
Been thanked: 196 times

Re: Dominant Species / Władcy Ziemi (Chad Jensen)

Post autor: _leigam_ »

Nie grałem w DS jeszcze ale wydaje się dość logicznę że ten wyrywek mapy jest reprezentantem całej Ziemi, Chyba że gatunki w tej grze rywalizują o dominacje na podwórku to co innego.
Preferuje: średnie/ciężkie euro, rywalizacja. Gram we wszystko :D
Niezwiązany z branżą.


NA SPRZEDAŻ Wyspa dinozaurów i inne
aeiou871
Posty: 978
Rejestracja: 18 kwie 2017, 11:12
Has thanked: 311 times
Been thanked: 432 times

Re: Dominant Species / Władcy Ziemi (Chad Jensen)

Post autor: aeiou871 »

PytonZCatanu pisze: 15 wrz 2021, 13:23
japanczyk pisze: 15 wrz 2021, 13:19
PytonZCatanu pisze: 15 wrz 2021, 13:05 1. Walczymy o global supremacy - a więc o (za słownikiem) dominacje, przewage, zwierzchnictwo, całkowita kontrolę . A więce o "WŁADANIE'.
Sorry, ale to ejst naciągane w opór
Synonimy to sobie do wszystkiego można dopasować, ale nie w każdej sytuacji beda działać
Z ręką na sercu nie rozumiem, jak walkę o domiancję na planecie nie można nazwać władaniem Ziemi.
Namurenai pisze: 15 wrz 2021, 13:15
PytonZCatanu pisze: 15 wrz 2021, 13:05 2. Walczymy o global supremacy - a więc nie o żaden wycinek, a o władzę (za słownikiem) globalną, ogólnoświatową. A więc o całą "ZIEMIĘ".

Wydaje mi się to dość oczywiste.
Kluczowe w pytaniu "czy widzisz" było (surprise!) co widzisz, a nie co słownik mówi o słowie z pierwszego zdania instrukcji :)
Czy grając w tę grę masz faktycznie poczucie, że to to co robisz ma zasięg globalny i rozgrywka dotyczy całej planety? Proste tak, czy nie wystarczy, to może wyjaśni różnicę poglądów ;)
Plansza w DS nazywa się EARTH i symbolizuje całą Ziemię. Nigdy nie myślałem o tym inaczej.
W kontekście biologicznym czy ekologicznym nie używa się określenia "władza" w relacjach pomiędzy gatunkami. Mówi się o dominacji gatunkowej (i chyba tak dosłownie należałoby przełożyć ten tytuł), gdy gatunek osiąga wysoką liczebność czy pokrywa znaczny teren, ale nigdy nie spotkałem się ze słowem "władza", chyba że w "Królu Lwie", ale to chyba trochę inny klimat.
ODPOWIEDZ