Azul Queen's Garden / Ogród Królowej (Michael Kiesling)

Tutaj można dyskutować o konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SĄ INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
Awatar użytkownika
japanczyk
Moderator
Posty: 10945
Rejestracja: 26 gru 2018, 08:19
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3358 times
Been thanked: 3226 times

Azul Queen's Garden / Ogród Królowej (Michael Kiesling)

Post autor: japanczyk »

Za Planszowymi:
Na tę wiadomość czekali fani Azuli! Next Move Games zapowiedziało wydanie czwartej gry z tej serii - Azul: Queen's Garden, a Wydawnictwo Lacerta swoją radość przekuje na dostarczenie polskiej edycji 😉
Po ozdobnych płytkach, pięknych witrażach i olśniewającym pawilonie król Manuel I zapragnął wspaniałego ogrodu dla swojej żony. Gracze będą rywalizować w tworzeniu najbardziej imponującego ogrodu poprzez rozmieszczanie kolorowych roślin, zwierząt oraz dekoracji w taki sposób, aby zdobyć za nie jak najwięcej punktów.
Tym razem w pudełku nie znajdziemy okrągłych warsztatów, do jakich przyzwyczaiły nas pozostałe Azule, jednak draft płytek (dla odmiany sześciokątnych) i sposób umieszczania ich na planszach pozostanie w duchu całej serii.
Obrazek

Stwierdziłem, że to już ciężko podpiąć pod podstawowego Azula, wiec założyłem nowy temat. Wydaje się, że nowy Azul będzie miał jedynie szczątki mechaniki wspólne z oryginałem - znikają między innymi warsztaty, nowe kafelki będą heksami...

https://boardgamegeek.com/boardgame/346 ... gFAVcqrpK8
Awatar użytkownika
mistrz_yon
Posty: 705
Rejestracja: 26 kwie 2005, 11:46
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 158 times
Been thanked: 252 times
Kontakt:

Re: Azul - Queen's Garden (Michael Kiesling)

Post autor: mistrz_yon »

Na NMG na facebooku pisze, że Essen.
Jaram się.
azazelmo
Posty: 898
Rejestracja: 12 sie 2019, 10:49
Has thanked: 151 times
Been thanked: 282 times

Re: Azul - Queen's Garden (Michael Kiesling)

Post autor: azazelmo »

Nie macie wrażenia, że co Azul, to brzydszy? Czy może raczej: prymitywniejszy wizualnie. Mam na myśli głównie kamyki, ale w tym najnowszym nawet plansza jest jak w osiemnastkach. Nie czytałem jeszcze opisu fabularnego, ale królowa nie była chyba zbyt wybredna. Może to ogród w stylu angielskim?
Chciałem kupić wreszcie jakiegoś. Najbardziej mechanicznie podchodzi mi Letni Pawilon, ale obejrzałem zdjęcia i usunąłem pozycję z koszyka. Trochę równia pochyła od pierwszej części…
To moje osobiste zdanie i nie widziałem żadnego na żywo, więc może zyskują przy bliższym poznaniu. Zresztą pierwszy Azul podoba mi się pod kątem estetyki.
Chyba tutaj też spasuję, bo mam już Hive.
Awatar użytkownika
japanczyk
Moderator
Posty: 10945
Rejestracja: 26 gru 2018, 08:19
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3358 times
Been thanked: 3226 times

Re: Azul - Queen's Garden (Michael Kiesling)

Post autor: japanczyk »

Ten estetycznie mi sie nie podoba, ale zaczekam do zobaczenia finalnej wersji

Co do Letniego Pawilonu to jest tak samo estetyczny i czytelny jak pierwszy Azul
kozz84
Posty: 735
Rejestracja: 27 lip 2013, 15:06
Has thanked: 17 times
Been thanked: 160 times

Re: Azul - Queen's Garden (Michael Kiesling)

Post autor: kozz84 »

japanczyk pisze: 16 wrz 2021, 10:24 Ten estetycznie mi sie nie podoba, ale zaczekam do zobaczenia finalnej wersji

Co do Letniego Pawilonu to jest tak samo estetyczny i czytelny jak pierwszy Azul
Co prawda letniego pawilonu nie widziałem na żywo, ale obrazki w internecie skutecznie odstraszają mnie od zakupu tej wersji. Azul 1 jest zdecydowanie ładniejszy, w szególności kafelki są śliczne.

Co do queen's garden poczekam na gameplay. Nie przepadam za dublowaniem gier w swojej kolekcji, więc pewnie zostanę przy pierwszym.
dwaduzepe
Posty: 687
Rejestracja: 27 maja 2020, 14:27
Has thanked: 125 times
Been thanked: 254 times

Re: Azul - Queen's Garden (Michael Kiesling)

Post autor: dwaduzepe »

kozz84 pisze: 16 wrz 2021, 10:33
japanczyk pisze: 16 wrz 2021, 10:24 Ten estetycznie mi sie nie podoba, ale zaczekam do zobaczenia finalnej wersji

Co do Letniego Pawilonu to jest tak samo estetyczny i czytelny jak pierwszy Azul
Co prawda letniego pawilonu nie widziałem na żywo, ale obrazki w internecie skutecznie odstraszają mnie od zakupu tej wersji. Azul 1 jest zdecydowanie ładniejszy, w szególności kafelki są śliczne.

Co do queen's garden poczekam na gameplay. Nie przepadam za dublowaniem gier w swojej kolekcji, więc pewnie zostanę przy pierwszym.
pewnie wlasniw dlatego, ze nie widziales na zywo nie wiesz jak bardzo sie mylisz:) mam wszystkie Azule i zdecydowanie Letni jest na zywo najladniejszy
Awatar użytkownika
mistrz_yon
Posty: 705
Rejestracja: 26 kwie 2005, 11:46
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 158 times
Been thanked: 252 times
Kontakt:

Re: Azul - Queen's Garden (Michael Kiesling)

Post autor: mistrz_yon »

dwaduzepe pisze: 16 wrz 2021, 10:52
kozz84 pisze: 16 wrz 2021, 10:33
japanczyk pisze: 16 wrz 2021, 10:24 Ten estetycznie mi sie nie podoba, ale zaczekam do zobaczenia finalnej wersji

Co do Letniego Pawilonu to jest tak samo estetyczny i czytelny jak pierwszy Azul
Co prawda letniego pawilonu nie widziałem na żywo, ale obrazki w internecie skutecznie odstraszają mnie od zakupu tej wersji. Azul 1 jest zdecydowanie ładniejszy, w szególności kafelki są śliczne.

Co do queen's garden poczekam na gameplay. Nie przepadam za dublowaniem gier w swojej kolekcji, więc pewnie zostanę przy pierwszym.
pewnie wlasniw dlatego, ze nie widziales na zywo nie wiesz jak bardzo sie mylisz:) mam wszystkie Azule i zdecydowanie Letni jest na zywo najladniejszy
Zgadzam się z przedpiścą. Fizyczne doświadczenie grania jest bardzo przyjemne - tworzywo jest twarde, wydaje miły dla ucha dźwięk jak stuka, a sama gra w realu też wygląda bardzo dobrze. No ale de gustibus. Wiadomo.
azazelmo
Posty: 898
Rejestracja: 12 sie 2019, 10:49
Has thanked: 151 times
Been thanked: 282 times

Re: Azul - Queen's Garden (Michael Kiesling)

Post autor: azazelmo »

Sorry, że ciągnę offtop, ale chodzi tylko o design kafelków.
Wzorki i kolory w Azul (trochę oszukane, bo z jokerem):
Spoiler:
I Letni Pawilion:
Spoiler:
Nie mówię, że jest źle. Po prostu poprzeczka jest bardzo wysoko.

Co do Ogrodów Królowej, to zaczekajmy na więcej zdjęć, bo an razie znalazłem tylko okładkę i zdjęcie z tego tematu. Jeśli mechanicznie będzie kozak, to nie ma o czym mówić.
kozz84
Posty: 735
Rejestracja: 27 lip 2013, 15:06
Has thanked: 17 times
Been thanked: 160 times

Re: Azul - Queen's Garden (Michael Kiesling)

Post autor: kozz84 »

Również miałem na myśli kafelki. Ale jak ludzi mówią, że na żywo wygląda lepiej to może się skuszę :)

PS. Tutaj można podejrzeć jak nowy Azul będzie wyglądać: https://www.lacerta.pl/post/czwarty-azul-nadchodzi
poxi
Posty: 240
Rejestracja: 28 kwie 2020, 21:37
Has thanked: 51 times
Been thanked: 106 times

Re: Azul - Queen's Garden (Michael Kiesling)

Post autor: poxi »

Wygląda wyraźnie inaczej, niż pozostałe Azule. Połączenie różnych wzorków i kolorów na kafelkach nasuwa podobieństwa do Calico. Wygląda też na to, że plansze graczy będą budowane z kafli 'warsztatów' w trakcie gry. Są też symbole ławek, fontann itp. pewnie zaczerpnięte z Letniego Pawilonu. Ciekawe, czekam na instrukcję.
azazelmo
Posty: 898
Rejestracja: 12 sie 2019, 10:49
Has thanked: 151 times
Been thanked: 282 times

Re: Azul - Queen's Garden (Michael Kiesling)

Post autor: azazelmo »

Zgodnie z tendencją, to będzie najlepszy mechanicznie Azul jak dotąd.
Sami zobaczcie:
Spoiler:
W następnej części, która przez lata będzie okupować pierwsze miejsce bgg, kamienie będą ze skalniaka p. Kieslinga.
Awatar użytkownika
ave.crux
Posty: 1596
Rejestracja: 20 maja 2021, 08:34
Lokalizacja: Piekary Śląskie
Has thanked: 730 times
Been thanked: 1086 times

Re: Azul - Queen's Garden (Michael Kiesling)

Post autor: ave.crux »

Ładny, pewnie kobita będzie chciała sprawdzić jak to się je
Nic na siłę, wszystko młotkiem. Wieczne narzekanie obrzydza radość grania.
Awatar użytkownika
mistrz_yon
Posty: 705
Rejestracja: 26 kwie 2005, 11:46
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 158 times
Been thanked: 252 times
Kontakt:

Re: Azul - Queen's Garden (Michael Kiesling)

Post autor: mistrz_yon »

A wiadmo czy premiera u nas równo z Essen? Ktoś coś wie?
Awatar użytkownika
sydonia
Posty: 353
Rejestracja: 28 maja 2017, 15:34
Lokalizacja: Szczecin
Has thanked: 11 times
Been thanked: 389 times
Kontakt:

Re: Azul - Queen's Garden (Michael Kiesling)

Post autor: sydonia »

mistrz_yon pisze: 16 wrz 2021, 12:24 A wiadmo czy premiera u nas równo z Essen? Ktoś coś wie?
Na Essen nie. Najprędzej 1 kwartał 2022 r.
Mendaks
Posty: 243
Rejestracja: 04 mar 2020, 20:57
Been thanked: 53 times

Re: Azul - Queen's Garden (Michael Kiesling)

Post autor: Mendaks »

Zapraszam was na moją recenzję, w której dowiedzie się więcej o najnowszej części.

https://youtu.be/Yktzz9XAbiI
Awatar użytkownika
yrq
Posty: 957
Rejestracja: 06 sie 2018, 10:55
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 335 times
Been thanked: 359 times

Re: Azul - Queen's Garden (Michael Kiesling)

Post autor: yrq »

Jesteśmy po pierwszej grze - bardzo przypomina letni pawilon z płaceniem za płytki. Ma punktowanie za układanie kolorów i wartości, w trakcie gry kupujemy nie tylko płytki ale też kafle ogrodu.
Grało się nieźle ale nie porwało nas - jednak pierwszy Azul spisuje się najlepiej.

Może po dołączeniu mini dodatku trochę więcej jokerów będzie wpadało i jeszcze sprawniej będziemy budować ogrody.

Mam za to spore uwagi do wykonania:
- kafelki są super i widać, że to one zjadły budżet. Dobór kolorów mógłby być nieco lepszy - nie mylą się ale nie prezentują się jakoś pięknie na planszach. Układamy ogród i aż prosi się o żywe jaskrawe kolory.
- jokery jako szary plastik. Widziałbym tu przezroczyste płytki z kolorowym nadrukiem jak w dodatku do pierwszego Azula, a tak to jest po prostu brzydko.
- plansze graczy - cienkie. Ale - po grze uznaliśmy, że można grac bez nich. Płytki układamy i tak na kupowanych kaflach a pojemność "magazynu" można łatwo zapamiętać.
- plansza główna z obrotowym kołem. Dramat - największy gimmick tej części, skręcane koło na środku, jeszcze nie plastikiem a mosiężną śrubką. I to kółko nie kręci się np. o jedną dwunastą obrotu żeby pokazywać które punktowanie jest aktywne. Kółko ma cztery pozycje - po jednej na rundę i wykonujemy nim obrót o 1/4 wskazując kolejne pola. Praktycznie ten element mógłby być tabelką - zastosowanie koła nie jest podyktowane żadnym usprawnieniem mechanicznym.
- wypraska w pudełku - mało praktyczna gdy mam od razu mini dodatek i wszystkie jokery nie mieszczą się w zaplanowanych przegródkach.
Mr_Fisq
Administrator
Posty: 4681
Rejestracja: 21 lip 2019, 11:10
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 1221 times
Been thanked: 1429 times

Re: Azul - Queen's Garden (Michael Kiesling)

Post autor: Mr_Fisq »

Polska premiera planowana jest na koniec marca; gra ma wypłynąć 6 lutego do Polski.
Sprzedam: Majowe obniżki: Root, Cykle Arkham, Etherfields KS PL, Lanzerath Ridge i inne
Przygarnę: Skirmishe grywalne solo (np. Horizon Wars: Zero Dark, Exploit Zero, Space Station Zero, This is not a Test), figurki do Stargrave - SF, Postapo.
Mr_Fisq
Administrator
Posty: 4681
Rejestracja: 21 lip 2019, 11:10
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 1221 times
Been thanked: 1429 times

Re: Azul - Queen's Garden (Michael Kiesling)

Post autor: Mr_Fisq »

Zaskakująco cicho o tej grze... Miałem nadzieję, na jakieś porównania do innych niedawno wydanych abstraktów (Kaskadia?), a tu nic... Nikt się nie skusił na markę Azul? ;)
(w sumie oficjalna polska premiera 15 kwietnia, to może jeszcze worek z opiniami się otworzy)
Sprzedam: Majowe obniżki: Root, Cykle Arkham, Etherfields KS PL, Lanzerath Ridge i inne
Przygarnę: Skirmishe grywalne solo (np. Horizon Wars: Zero Dark, Exploit Zero, Space Station Zero, This is not a Test), figurki do Stargrave - SF, Postapo.
Awatar użytkownika
japanczyk
Moderator
Posty: 10945
Rejestracja: 26 gru 2018, 08:19
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3358 times
Been thanked: 3226 times

Re: Azul - Queen's Garden (Michael Kiesling)

Post autor: japanczyk »

Mr_Fisq pisze: 13 kwie 2022, 08:20 Zaskakująco cicho o tej grze... Miałem nadzieję, na jakieś porównania do innych niedawno wydanych abstraktów (Kaskadia?), a tu nic... Nikt się nie skusił na markę Azul? ;)
(w sumie oficjalna polska premiera 15 kwietnia, to może jeszcze worek z opiniami się otworzy)
Premiery jeszcze nie było - ja mam zamówione
Mr_Fisq
Administrator
Posty: 4681
Rejestracja: 21 lip 2019, 11:10
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 1221 times
Been thanked: 1429 times

Re: Azul Queen's Garden / Ogród Królowej (Michael Kiesling)

Post autor: Mr_Fisq »

Zmyliły mnie posty na facebooku - ktoś musiał wcześniej dostać polską wersję.
Sprzedam: Majowe obniżki: Root, Cykle Arkham, Etherfields KS PL, Lanzerath Ridge i inne
Przygarnę: Skirmishe grywalne solo (np. Horizon Wars: Zero Dark, Exploit Zero, Space Station Zero, This is not a Test), figurki do Stargrave - SF, Postapo.
Awatar użytkownika
japanczyk
Moderator
Posty: 10945
Rejestracja: 26 gru 2018, 08:19
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3358 times
Been thanked: 3226 times

Re: Azul Queen's Garden / Ogród Królowej (Michael Kiesling)

Post autor: japanczyk »

Dzisiaj było grane i musze powiedzieć, że jestem pozytywnie zaskoczony - moja połówka za to odwrotnie ;-)
Dla mnie całkiem ciekawa łamigłówka - sporo rzeczy jawnych, troche losu, losu w kontekscie dochodzenia kafelków, ale cały mechanizm jak dochodzą kolejne płytki, jak je umiesczamy na swojej planszetce, to ze musimy myslec o punktacji końcowej, ale liczy sie tez punktacja po kolejnych rundach - no na prawdę pozytywne zaskoczenie!

Moja kochana za to wydała wyrok, że jest przekombinowane - tu zbieramy kafelki, ale zeby je wystawic trzeba zapłacic, wiec trzeba brac uwage podczas zbierania co zbieramy, co juz poszło, a co zostało, bo przeciez wszystkie kolory/wzory sa jawne, a jest ich skonczona ilosc (po 3 kafelki z kazdym wzorem w kazdym z 6 kolorow), wiec czy jeszcze jest sens isc w ten kolor czy juz moze inny, a moze skupic sie na wzorach itp.
Dla niej Azul + Letni Pawilon to zestaw, który zostanie w domu. Jaki los czeka Ogrody Królowej? Jeszcze zobaczymy, bo kilka partii chciałbym rozegrać, zanim się pożegnamy jak z Witrażami Sintry (które nota bene też mi sie podobały bardziej chyba niz LP), ale dla mnie zdecydowanie na plus w Azulowej rodzinie
planszufka
Posty: 131
Rejestracja: 14 mar 2022, 08:12
Has thanked: 25 times
Been thanked: 48 times

Re: Azul Queen's Garden / Ogród Królowej (Michael Kiesling)

Post autor: planszufka »

Zdecydowanie najlepszy z Azuli. Wreszcie gra zyskala jakas glebie, a nie jest tylko tępym zbieraniem i dokladaniem plytek.
Awatar użytkownika
konradstpn
Posty: 864
Rejestracja: 22 sie 2017, 12:11
Has thanked: 202 times
Been thanked: 305 times

Re: Azul Queen's Garden / Ogród Królowej (Michael Kiesling)

Post autor: konradstpn »

planszufka pisze: 27 kwie 2022, 08:07 Zdecydowanie najlepszy z Azuli. Wreszcie gra zyskala jakas glebie, a nie jest tylko tępym zbieraniem i dokladaniem plytek.
Jeśli ktoś wcześniej tępo zbierał i dokładał to rzeczywiście poczuje tu wielką głębię . Za to planszetki zyskały dramatyczną cieniznę.
Gram, więc jestem.
kamiya
Posty: 119
Rejestracja: 06 lip 2006, 12:03
Lokalizacja: Bielawa
Has thanked: 55 times
Been thanked: 35 times

Re: Azul Queen's Garden / Ogród Królowej (Michael Kiesling)

Post autor: kamiya »

planszufka pisze: 27 kwie 2022, 08:07 Zdecydowanie najlepszy z Azuli. Wreszcie gra zyskala jakas glebie, a nie jest tylko tępym zbieraniem i dokladaniem plytek.
Biorąc pod uwagę do kogo były skierowane poprzednie Azule i jakiego rodzaju miała to być gra rzucanie określeniem "tępe zbieranie" jest tępe, żeby nie powiedzieć inaczej.
Jak widać panowie K&K postanowili zrobić po prostu grę poziom wyżej niż rodzinna i tyle w temacie.
Jednym się spodoba - inni którzy traktowali Azule jako rodzinny "must have" zostaną odrzuceni od tej linii gier.
> Kamiya <

"Jestem starszy niż Google"
Awatar użytkownika
kuleczka91
Posty: 407
Rejestracja: 10 lut 2020, 18:27
Has thanked: 599 times
Been thanked: 398 times

Re: Azul Queen's Garden / Ogród Królowej (Michael Kiesling)

Post autor: kuleczka91 »

Dzisiaj udało mi się zagrać 2 rozgrywki w nowego Azula. Dotąd uważałam Letni Pawilon za najciekawszy, ale chyba spadnie na drugie miejsce, bo Ogrody są jeszcze lepsze i ciekawsze. Z początku po przeczytaniu zasad miałam w głowie misz-masz, tu jakieś wzory, tu kolory, tu może być tak, ale nie może być tak. No chaos w głowie, ale z pomocą przyszedł filmik od Planszą po kostkach i wszystko stało się bardziej klarowne, że bez najmniejszego problemu udało się zagrać w grę bez dodatkowych pytań do osoby znającej grę. Na pewno jest więcej kombinowania w tej grze, a szczególnie pod koniec jak próbujemy się wyzbyć kafelków z magazynu, żeby załapać jak najmniej punktów na minus, a najlepiej wcale :). Kolory mi się na planszy nie mieszały mimo podobieństw, bardzo fajne jest to jak twórca pomyślał o tym jak zapamiętać jaka jest wartość danego kafelka (choć mamy też ściągę na planszetce). Planszetki gracza są w tej części strasznie cienkie, że chyba mam grubszej jakości papier techniczny do drukarki :lol: ale w sumie nie przeszkadzało to tak bardzo, bo i tak to tylko leży na stole i nic więcej nie robi. Na największy minus w tej odsłonie wg mnie jest ten "zegar" na planszy punktacji. Jest poskładany na śrubie i obawiam się, że gdybyśmy chcieli zmieniać warianty gry, to w pewnym momencie się ta plansza popsuje od tego zmieniania i ponownego wkładania. No i rusza się jak opętany, to powinno ciaśniej chodzić, a nie byle dotknięcie jest w stanie poruszyć ten wskaźnik za co punktujemy w danej rundzie ;). Na dzień dzisiejszy mam ochotę go nabyć, bo bardzo przyjemnie mi się grało. Druga rozgrywka była bardziej świadoma, bo w pierwszej w sumie człowiek poznawał grę ;)
ODPOWIEDZ