Kilka pytań początkującego w RPG

Tutaj można dyskutować na tematy ogólnie związane z grami RPG, nie powiązane z konkretnym tytułem.
Regulamin forum
Tutaj można dyskutować na tematy ogólnie związane z grami RPG, nie powiązane z konkretnym tytułem.
alpha
Posty: 1001
Rejestracja: 10 cze 2018, 14:33
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 310 times
Been thanked: 128 times

Kilka pytań początkującego w RPG

Post autor: alpha »

Przymierzam się do gier RPG od jakiegoś czasu. Przejrzałem fragmenty różnych sesji RPG z kilku polskojęzycznych kanałów YT (niestety angielski to dla mnie zbyt odległy poziom na takę zabawę).
Przeczytałem z tego forum wszystkie wątki na ten temat, a że na razie jest tego niewiele, więc będę na czasie - to dobrze :)
Część informacji już zebrałem ale mam jeszcze kilka pytań.

Pytanie nr 1 - papier vs PDF

Stwierdziłem, że powinienem odnaleźć się w każdym uniwersum, więc dla urozmaicenia chciałbym zebrać kilka podręczników do mojej kolekcji.
Na razie jako pierwszy podręcznik kupiłem "Obcy" (książka + PDF), ale już widzę, że na tym się nie skończy i na 100% będą kolejne.
Sporo z nich (chociaż nie wszystkie) można kupić w różnych konfiguracjach:
1. tylko książka
2. tylko PDF
3. książka + PDF
Z jednej strony kusi opcja nr 3, ale mam już na tyle dużą kolekcję planszówek, że brakuje mi już miejsca w pokoju :)
Jednak książki mają to do siebie, że nie wymagają prądu ani urządzeń elektronicznych, więc powinien to być logiczny wybór.
Znając jednak samego siebie to wiem, że raczej skończy się to na książce + PDF.
Zapytam jednak tych co już trochę grają o to jak to widzicie w perspektywie czasu: wygodniej wam się gra z książką w ręce, czy jednak wolicie PDF i szybkość wyszukiwania w nim informacji?
Gdybyście np. stracili całą swoją kolekcję książek z jakiegoś powodu i musieli ją odbudować, to którą z powyższych 3 opcji byście teraz wybrali?
Załóżmy, że decydujący nie będzie sam koszt, tylko wygoda, bo wiadomo, że pliki PDF będą najtańsze.
Dodatkowo nie rozważam opcji pliku PDF i potem drukowania samemu, bo mogę dopłacić do książki żeby już to było zrobione tak jak trzeba.
Jeżeli sytuacja finansowa u mnie się zmieni, to będę myślał nad zmianą :)

Pytanie nr 2 - ekran Mistrza Gry
Czy to jest bajer, czy jednak przydatna rzecz? No i czemu taki kawałek kartonu kosztuje tyle złota?

Pytanie nr 3 - dodruki
Czy tutaj też jest taka sama sytuacja jak z grami planszowymi i karcianymi? Czy też po jakimś czasie trzeba się liczyć z poszukiwaniem białych kruków, czy raczej dodruki książek nie są już takim problemem jak druk planszy, figurek, kartonu, i/lub innych elementów?

Pytanie nr 4 - kolejne wydania danego systemu
O ile rozumiem kwestię zmiany mechaniki, więc nowy podręcznik jest logiczny, to po co są wydawane po raz kolejny nowe edycje przygód? Czy coś się tam również zmienia? Gdzieś mi mignęła informacja, że nie do końca można stosować przygody ze starych edycji do nowych? Czemu tak jest?

Pytanie nr 5 - śmierć gracza
Co się wtedy dzieje? Taki ktoś odpada z rozgrywki czy zaczyna grać inną postacią? A jeżeli zaczyna grać inną, to jak to pogodzić z tym, że nowa postać będzie na podstawowym poziomie, a reszta będzie zapewne bardziej zaawansowana? To jest jakoś ustandaryzowane we wszystkich RPG, czy każdy system ma to rozwiązane po swojemu?

Pytanie nr 6 - naturalny Mistrz Gry
U mnie zapewne to ja będę MG. Pasuje mi to, chociaż czasami fajnie by było zagrać jako zwykły gracz.
Jak sobie radzicie z tym żeby rola MG nie polegała na sztucznym czytaniu tylko naturalnym tłumaczeniu?
O ile kwestie dialogów czy walki nie powinny stanowić większego problemu, to obawiam się tych fragmentów gdzie trzeba opisywać historię, miejsca, itp. Te kilka przykładowych sesji, które oglądałem były naturalnie prowadzone i opisy były barwne, nie wspominając o trudnych do wymówienia wyrazach, np. imiona, miasta, krainy, itp. Nie chciałbym żeby takie sesje przypominały czytanie, a potem reakcja graczy, i znowu czytanie, i znowu reakcja graczy, i tak w kółko :)

Pytanie nr 7 - gracze vs "Podręcznik gracza / badacza"
Czy w każdym RPG żeby zagrać jako zwykły gracz, to trzeba najpierw przeczytać podręcznik gracza? Nie da się bez tego zagrać?
Na przykład widzę, że taki D&D ma coś takiego jak "Podręcznik gracza", taki "Zew Cthulhu" ma "Podręcznik badacza / badaczki" (ale bzdura z tym rozróżnieniem).
Nie widziałem (albo nie rzuciło mi się w oczy) żeby inne systemy miały takie podręczniki.
Czy da się grać jako gracz bez czytania tych podręczników, czy raczej będą wtedy spore problemy w takich rozgrywkach?
Kolekcja: BGG
Sprzedam / wymienię: BGG lub forum
morthi
Posty: 295
Rejestracja: 13 wrz 2009, 18:40
Has thanked: 42 times
Been thanked: 77 times

Re: Kilka pytań początkującego w RPG

Post autor: morthi »

Proponuję obejrzeć wywiad z Mikem Pondsmithem.
Myślę, że znajdziesz większość odpowiedzi na swoje pytania.

https://youtu.be/8-vJV77QSrk

A co do ekranu to odpowiedź sobie na pytanie do czego ma Ci służyć - jedni go używają a inni niekoniecznie. Możesz go wykonać samodzielnie
Karalek_PL
Posty: 90
Rejestracja: 03 kwie 2021, 17:29
Has thanked: 47 times
Been thanked: 24 times

Re: Kilka pytań początkującego w RPG

Post autor: Karalek_PL »

alpha pisze: 20 wrz 2021, 21:07
Pytanie nr 1 - papier vs PDF
Zdecydowanie książka + PDF. Przynajmniej dla mnie, ale myślę że to bardzo indywidualna kwestia. Książka to lepszy klimat i wbrew pozorom, o wiele łatwiej się szuka. Swój pierwszy podręcznik kupiłem w wersji PDF i żałuje tego po dziś dzień 😉. Wydrukowanie całego podręcznika na własny koszt jest cenowo porównywalne z kupnem więc... tą opcję słusznie odrzucasz.
alpha pisze: 20 wrz 2021, 21:07 Pytanie nr 2 - ekran Mistrza Gry
Ja nie korzystam. Wykorzystuje do tego duże pudełko od planszówki 😉. Oczywiście nie wygląda to tak klimatycznie jak ekran za XXX zł ale w zależności od systemu przyklejam sobie do niego właściwe pomoce. Nie jestem skazany na to co twórcy uznali za ważne, ale musiałem poświecić te paręnaście minut na przygotowanie ich.
alpha pisze: 20 wrz 2021, 21:07 Pytanie nr 3 - dodruki
W przypadku książek nie ma takiego problemu jak z planszówkami. W końcu to tylko strony a one są łatwo dostępne w wersjach elektronicznych. Jednak oczywiście jest sporo systemów, których nie dostaniesz w normalnej sprzedaży.
alpha pisze: 20 wrz 2021, 21:07 Pytanie nr 5 - śmierć gracza
To zależy tylko od MG. Jeżeli gracie jednostrzałowca to raczej śmierć oznacza koniec zabawy. W przypadku kampanii nie ma problemu by do drużyny bohaterów dołączyła nowa postać. W takim wypadku najlepiej dać jej dodatkowe pkt do rozdysponowania - w końcu nie jest to świeżo urodzony bohater a ktoś z przeszłością.
alpha pisze: 20 wrz 2021, 21:07 Pytanie nr 6 - naturalny Mistrz Gry
Kwestia wprawy i wrodzonego daru do opowiadania. Porównywanie się (przynajmniej na początku z osobami z YT) nie ma sensu. Ja sobie przygotowuje jak najwięcej słów "kluczy", które opisują miejsca. Dzięki temu nie czytam, a na bieżąco wymyślam, jednak mam pewność, że przekaże wszystkie niezbędne informację. Co do nazw własnych to proponuję po prostu używać takich, które łatwo wymówić :lol:
alpha pisze: 20 wrz 2021, 21:07 Pytanie nr 7 - gracze vs "Podręcznik gracza / badacza"
Powiem tak. W piątek zagrałem pierwszą sesje w Wampira Maskaradę nie widząc podręcznika na oczy. Dało się? Dało. Czy czułbym się lepiej, pewniej - znając go? Zdecydowanie. W większości systemów, w podręczniku jest wszystko co jest niezbędne by dobrze poznać system i czerpać przyjemność z gry. Wielu graczy ma problem by go przeczytać - nie mówiąc o dodatkowych książkach. Jeżeli masz możliwość i chęci to na pewno będzie to + dla Ciebie i postaci (niektórzy MG przyznają punkty za znajomość zasad).
Awatar użytkownika
The Fifth Horseman
Posty: 136
Rejestracja: 09 sie 2021, 12:35
Lokalizacja: Gliwice
Has thanked: 148 times
Been thanked: 52 times

Re: Kilka pytań początkującego w RPG

Post autor: The Fifth Horseman »

alpha pisze: 20 wrz 2021, 21:07Pytanie nr 3 - dodruki
Czy tutaj też jest taka sama sytuacja jak z grami planszowymi i karcianymi? Czy też po jakimś czasie trzeba się liczyć z poszukiwaniem białych kruków, czy raczej dodruki książek nie są już takim problemem jak druk planszy, figurek, kartonu, i/lub innych elementów?
Nie wszystkie systemy otrzymują dodruki, więc jeżeli szukasz starszego systemu to sytuacja będzie trochę podobna. Czasem wersje elektroniczne są dostepne ale dodruku nie ma (np oryginalne wydanie Jovian Chronicles)
O ile rozumiem kwestię zmiany mechaniki, więc nowy podręcznik jest logiczny, to po co są wydawane po raz kolejny nowe edycje przygód? Czy coś się tam również zmienia? Gdzieś mi mignęła informacja, że nie do końca można stosować przygody ze starych edycji do nowych? Czemu tak jest?
Dzieje się tak jeżeli zmiany mechanik wymuszają aktualizację statystyk i atrybutów NPCów lub sama przygoda korzystała z mechanik które albo już nie istnieją albo działają w inny sposób..
Pytanie nr 5 - śmierć gracza
Co się wtedy dzieje? Taki ktoś odpada z rozgrywki czy zaczyna grać inną postacią? A jeżeli zaczyna grać inną, to jak to pogodzić z tym, że nowa postać będzie na podstawowym poziomie, a reszta będzie zapewne bardziej zaawansowana? To jest jakoś ustandaryzowane we wszystkich RPG, czy każdy system ma to rozwiązane po swojemu?
To zwykle nie jest regulowane mechaniką gry i zależy od tego na co ugodzi się grupa wraz z MG (radzę takie rzeczy ustalić zanim zaczniecie) - w kampaniach zwykle nowa postać gracza dołącza przy następnej stosownej okazji, bo wywalanie graczy w ten sposób może się skończyć rozpadem grupy.
O ile kwestie dialogów czy walki nie powinny stanowić większego problemu, to obawiam się tych fragmentów gdzie trzeba opisywać historię, miejsca, itp. Te kilka przykładowych sesji, które oglądałem były naturalnie prowadzone i opisy były barwne, nie wspominając o trudnych do wymówienia wyrazach, np. imiona, miasta, krainy, itp. Nie chciałbym żeby takie sesje przypominały czytanie, a potem reakcja graczy, i znowu czytanie, i znowu reakcja graczy, i tak w kółko :)
Przećwicz do skutku zanim zaczniesz sesję.
profes79
Posty: 420
Rejestracja: 28 gru 2008, 18:16
Has thanked: 34 times
Been thanked: 131 times

Re: Kilka pytań początkującego w RPG

Post autor: profes79 »


Pytanie nr 1 - papier vs PDF

Według mnie jak się da papier+pdf. W pdf nie będącym skanem dużo łatwiej wyszukuje się potrzebne fragmenty czy informacje. Sam czasami łapie sie na tym, że zamiast wstawać po podręcznik otwieram odpowiedni katalog i tam szukam informacji.

Pytanie nr 2 - ekran Mistrza Gry
Zależy co kto lubi. Przydaje sie często bo jest na nim na ogół skrót zasad mechanicznych czy najczęściej używanych tabelek. Jakas forma odcięcia się MG od graczy też bywa przydatna.

Pytanie nr 3 - dodruki
Jest tak samo. Był moment, że rozważałem wydruk podręczników do 2ed Warhammera w jakimś punkcie bo w sklepach nie było a te z drugiej ręki kosztowały po kilkaset złotych. Copernicus na szczęście rozwiązał problem, ruszając z dodrukami ale w tej chwili znowu dodruki do 2ed się skończyły z tego co wiem i za jakiś czas znowu może być problem, którego 4. edycja wcale nie rozwiązuje.

Pytanie nr 4 - kolejne wydania danego systemu
Kolejne wydania tego samego systemu często w mniejszy lub większy sposób różnią się mechaniką. Sam np. prowadzę przygody z 1ed. Warhammera drużynie grającej na mechanice 2. edycji ale każdorazowo kosztuje mnie to nieco pracy przy przerabianiu może nawet nie samego scenariusza, co rozwiązań, które mechanicznie kompletnie nie przystają do nowej edycji.

Pytanie nr 5 - śmierć gracza
Wszystko zależy od MG. Sam osobiście stosuję rozwiązanie, że "nowa" postać jest lekko z tyłu za drużyną ale dostaje powiedzmy 80% punktów doświadczenia jakie ma w danym momencie drużyna. Trochę zależy to też od systemu i tego, jak podchodzi on do rozwoju postaci. Generalnie dawanie drużynie na 10 poziomie gracza z postacią na poziomie 1 mija się z celem - ale już postać na poziomie 8 da radę i będzie nadganiać.

Pytanie nr 6 - naturalny Mistrz Gry
Lata praktyki :)

Pytanie nr 7 - gracze vs "Podręcznik gracza / badacza"
Podręcznik gracza daje graczowi nieco większą wiedzę o mechanice i możliwościach; rozwija też często informacje dostępne w podstawowym podręczniku - ale grac bez niego się da. Np. w Zewie podręcznik badacza/badaczki przede wszystkim mocno rozija kwestie tworzenia postaci, dorzuca masę dodatkowych profesji ale także dodatkowych informacji - bo trzeba pamiętać, że jest to system mocno osadzony w historii. Da się spokojnie grać bez niego, ale jest przydatny. W AD&D 3.0 z kolei podręcznik gracza chyba był bardziej potrzebny i przydatny niż podręcznik MIstrza Podziemi :)Wszystko zależy od systemu i zawartości podręcznika.
Golfang
Posty: 1977
Rejestracja: 10 wrz 2018, 21:47
Lokalizacja: Będzin
Has thanked: 227 times
Been thanked: 310 times

Re: Kilka pytań początkującego w RPG

Post autor: Golfang »

Pytanie nr 1 - papier vs PDF
Jakbyś mnie zapytał 2 lata temu - to odpowiedź brzmiałaby TYLKO PAPIER! Granie "w realu" z PDF dla mnie jest uciążliwe - chociaż doceniam fakt że pdf się nie niszczy od wertowania kartek. Za to odczucie jest takie ... no sztuczne. Dzisiaj jednak odpowiem że PAPIER + PDF! Od około roku gramy w rpg przez Discorda (nie chodzi już nawet o pandemię, choć ta był motorem do rozpoczęcia, ale teraz głownie chodzi o wygodę spotkania - łatwiej nam wszystkim wysupłać czas na granie - grono ludzi 40+) - wiec ciągle i tak każdy musi być przy kompie.

Pytanie nr 2 - ekran Mistrza Gry
Jak grasz na żywo - to jest bardzo dobry nabytek - chociaż nie jest niezbędny. Ułatwia jednak granie oraz notowanie/ przeglądanie materiałów - bo odgradzasz się od graczy. Ja nigdy nie robię testów tajnych - tak ustalone zostało między nami. Kolega stwierdził, że jak mi wyjdzie krytyczny atak i ma umrzeć to tak ma być - to jest tylko gra. Stracisz postać - trudno, zrobisz nową. Inna sprawa że lubię kolegów postraszyć testami NA NIC:) Ot tak rzucam, rozglądam się po ich twarzach, rzucam jakieś dziwne uwagi, że coś słyszą,, widzą w cieniu, albo czują odrażający zapach. Za chwilę tego nie ma. Z jednej strony wprowadza to efekt niepewności/zagrożenia a z drugiej gracze nie wiedzą czy faktycznie coś testuję czy nie (czasem leci test prawdziwy czasem nie). Dodam że gramy ostatnio w Zew Cthulhu gdzie budowanie fabularnego napięcia jest mocno wskazane.

Pytanie nr 3 - dodruki
Poza dodrukami Warhammera 2 edycji PL oraz ostatnim Cyberpunkiem nie zwróciłem uwagi na rynku na dodruki. Może jednak dlatego że zarówno Warhammera 2 edycje posiadam bogaty zbiór książek i dokupiłem brakujące jak na sentyment do Cyberpunka, w którego grałem 25 lat temu (szkoda że nie ma dodruków dodatków do niego - albo je przeoczyłem).

Pytanie nr 4 - kolejne wydania danego systemu
Nowe edycje poprawiać mają niby błędy starszych. Tak było w przypadku Warhammera 2 edycji - wg mnie dużo lepszy niż 1 (a graliśmy w 1 bardzo dużo - aż mi się ksiażka porozklejała). D&D - ogromny przeskok między AD&D a D&D 3.0 - potem 3.5 wprowadzało raczej drobne zmiany ale i tak przeskoczyłem na te ksiażki. O tyle wg mnie Warhammer 3 edycja jest gorszy od 2 (no i nie był wydany w języku polskim) - wg mnie to był skok na kasę - pojawiły się jakieś dodatkowe karty itp. Obecnie w D&D jest podobnie. Masz książki a do tego do każdej klasy możesz dokupić karty umiejętności, czarów itp... typowy skok na pieniądze. Jednak dla ludzi majętnych to nie problem.

Pytanie nr 5 - śmierć gracza
Jak już pisałem wyżej - w naszym gronie - śmierć to naturalna kolej rzeczy. Oczywiście jako MG staram się aby nie zdarzała się zbyt często - ale czasem się nie da. Jak pech to pech. Albo gracz pędzi szaleńczo na spotkanie śmierci (i wtedy nie ma przebacz) albo ma zwykłego pecha w rzutach.

Pytanie nr 6 - naturalny Mistrz Gry
Nie wiem co to jest :)

Pytanie nr 7 - gracze vs "Podręcznik gracza / badacza"
Podręcznik badacza to raczej bajer - nie jest niezbędny. Mam do Zew Cthulhu i żałuję że go kupiłem. Mogłem lepiej spożytkować te pieniądze. Wg mnie jak jesteś ppoczątkujący lepiej kupić kampanię albo zestaw przygód niż to.
----------------
10% flamberg.com.pl
alpha
Posty: 1001
Rejestracja: 10 cze 2018, 14:33
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 310 times
Been thanked: 128 times

Re: Kilka pytań początkującego w RPG

Post autor: alpha »

Dziękuję wszystkim za wypowiedzi.

Co do "papier vs PDF": to tam gdzie to będzie możliwe, to rzeczywiście będę kupował w obu formatach (papier + PDF).
Zauważyłem jednak, że podręczniki do "Zew Cthulhu" można kupić z PDF tylko na stronie wydawcy, a w sklepach tylko sam papier.
Czy ja źle szukam, czy to jednak tak jest i wydawca nie zezwala sklepom na sprzedaż wersji cyfrowych?
Kolekcja: BGG
Sprzedam / wymienię: BGG lub forum
Karalek_PL
Posty: 90
Rejestracja: 03 kwie 2021, 17:29
Has thanked: 47 times
Been thanked: 24 times

Re: Kilka pytań początkującego w RPG

Post autor: Karalek_PL »

Jeżeli chodzi o PDF to polecam jedyną słuszną stronę - https://www.drivethrurpg.com/browse/pub ... hulhu-7-ed. W pełni zaufana, często sami autorzy robią wysyłkę swoich pdf za pośrednictwem jej. Dodatkowo troche materiałów darmowych i niszowych, niedostępnych w sklepach.
alpha
Posty: 1001
Rejestracja: 10 cze 2018, 14:33
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 310 times
Been thanked: 128 times

Re: Kilka pytań początkującego w RPG

Post autor: alpha »

Karalek_PL pisze: 18 paź 2021, 22:41 (...)
Tak. Znam tę stronę :)
Chodziło mi o to czy kupując papierowy podręcznik w sklepie od razu będę miał dostęp do tego właśnie drivethrurpg?
Chyba taniej wyjdzie gdy kupuję obie wersję za jednym razem, niż w sklepie osobno, a na tym drivethrurpg osobno?
No i dodatkowo 1 przelew zamiast 2, to też krótsza zabawa :)
Kolekcja: BGG
Sprzedam / wymienię: BGG lub forum
Golfang
Posty: 1977
Rejestracja: 10 wrz 2018, 21:47
Lokalizacja: Będzin
Has thanked: 227 times
Been thanked: 310 times

Re: Kilka pytań początkującego w RPG

Post autor: Golfang »

alpha pisze: 18 paź 2021, 22:56
Karalek_PL pisze: 18 paź 2021, 22:41 (...)
Tak. Znam tę stronę :)
Chodziło mi o to czy kupując papierowy podręcznik w sklepie od razu będę miał dostęp do tego właśnie drivethrurpg?
Chyba taniej wyjdzie gdy kupuję obie wersję za jednym razem, niż w sklepie osobno, a na tym drivethrurpg osobno?
No i dodatkowo 1 przelew zamiast 2, to też krótsza zabawa :)
To zależy za ile kupisz książkę. Na aleplanszowki ja bym mógł kupić Księgę Strażnika za 148 zł - jak się poczeka do weekendu to oni zawsze dają kod rabatowy jeszcze 3 albo 4% - wersja bez PDF. Na stronie wydawnictwa masz cenę 210 zł - książkę + PDF. Wychodzi drożej o 60/70 zł. Na drivethrou teraz niby jest jakaś promka i kosztuje 14$ czyli 56. Czyli to samo
Za to na olx można kupić za 150 zestaw książka + PDF:
https://www.olx.pl/d/oferta/zew-cthulhu ... 527e523e4f

Także to zależy gdzie i kiedy kupisz... wystarczy się rozejrzeć
----------------
10% flamberg.com.pl
alpha
Posty: 1001
Rejestracja: 10 cze 2018, 14:33
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 310 times
Been thanked: 128 times

Re: Kilka pytań początkującego w RPG

Post autor: alpha »

Golfang pisze: 19 paź 2021, 07:07 (...)
Hmm.. to chyba jakoś inaczej liczymy :)

Za przykład weźmy podręcznik do "Zew Cthulhu 7ed PL", czyli "Księga Strażnika".
We wspomnianym sklepie z planszówkami jest to (sam papier) za ok. 156 zł, a po uwzględnieniu max rabatu 5% i rabatu weekendowego 3%, to wychodzi ok. 144 zł
Na DriveThruRPG można kupić sam PDF za ok. $14, co po przeliczeniu wychodzi ok. 55 zł
Po zsumowaniu obydwu powyższych wychodzi ok. 200 zł
Teraz pytanie: czy bank nie policzy sobie dodatkowo za przewalutowanie, bo ja nie mam konta walutowego.
To zapewne jeszcze dodatkowo podniesie cenę całości.
Kupowałem coś kiedyś w Danii w koronach duńskich i policzyli mi za przewalutowanie chyba 30 zł (przy kwocie jeżeli dobrze pamiętam 350 zł).

Natomiast w sklepie Black Monk (papier + PDF) jest za ok. 180 zł.
Płacę tylko raz, wszystko w złotówkach, i mam spokój :)

Na olx i allegro staram się nie kupować, bo tam już wiele razy widziałem opisy, że nówka albo stan bardzo dobry, a tu kartki pogięte, rogi wytarte, itp.
Jeżeli mam oszczędzić 10-20 zł i nie wiedzieć co mi się ukaże po otwarciu paczki, to ja wolę kupić w sklepie :)
Za dużo adrenaliny jak na moje nerwy :)
Kolekcja: BGG
Sprzedam / wymienię: BGG lub forum
Golfang
Posty: 1977
Rejestracja: 10 wrz 2018, 21:47
Lokalizacja: Będzin
Has thanked: 227 times
Been thanked: 310 times

Re: Kilka pytań początkującego w RPG

Post autor: Golfang »

alpha pisze: 19 paź 2021, 14:03 Natomiast w sklepie Black Monk (papier + PDF) jest za ok. 180 zł.
Płacę tylko raz, wszystko w złotówkach, i mam spokój :)
Daj linka do oferty na BlackMonk za 180. Dzisiaj sprawdzałem i widziałem 210.
https://blackmonk.pl/1158-Zew-Cthulhu.html
za 180 jest ale Księga badacza
https://blackmonk.pl/1292-zew-cthulhu-r ... dacza.html
alpha pisze: 19 paź 2021, 14:03 Za dużo adrenaliny jak na moje nerwy :)
Adrenalina potrzebna jest - czujesz że żyjesz!
----------------
10% flamberg.com.pl
alpha
Posty: 1001
Rejestracja: 10 cze 2018, 14:33
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 310 times
Been thanked: 128 times

Re: Kilka pytań początkującego w RPG

Post autor: alpha »

Golfang pisze: 19 paź 2021, 14:34 za 180 jest ale Księga badacza
No i chyba coś pomyliłem... musiałem chyba sortowanie zmienić wg innego klucza i uparcie patrzyłem w to samo miejsce, a tam się pojawiła "Księga badacza" :)
Masz rację w takim razie z ceną.
Biorąc jednak pod uwagę przewalutowanie, to pewnie wyjdzie na to samo.

Golfang pisze: 19 paź 2021, 14:34 Adrenalina potrzebna jest - czujesz że żyjesz!
Wolę ją zostawić na sesje RPG niż otwieranie paczek :)
Kolekcja: BGG
Sprzedam / wymienię: BGG lub forum
Krissos
Posty: 140
Rejestracja: 10 cze 2012, 01:08
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 5 times
Been thanked: 4 times

Re: Kilka pytań początkującego w RPG

Post autor: Krissos »

Warto dodać, że niektóre sklepy sprzedające podręczniki do rpg (fizyczne) mogą być w jakimś programie, który dostarcza także wersje elektroniczne - np Bits&Mortar, wtedy do zakupionego podręcznika dostaje się linka do ściągnięcia takowego pdfa. Także niekoniecznie trzeba dokupować, nawet jesli nie jest opisane, że dodają elektroniczną wersje :)
alpha
Posty: 1001
Rejestracja: 10 cze 2018, 14:33
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 310 times
Been thanked: 128 times

Re: Kilka pytań początkującego w RPG

Post autor: alpha »

Krissos pisze: 22 paź 2021, 21:29 Także niekoniecznie trzeba dokupować, nawet jesli nie jest opisane, że dodają elektroniczną wersje :)
Raczej nie chciałbym kupić osobno papierowej wersji oraz osobno PDF, a potem zorientować się, że mam 2 razy wersję PDF: jedną gratis, a drugą dodatkowo płatną :)
Kolekcja: BGG
Sprzedam / wymienię: BGG lub forum
Krissos
Posty: 140
Rejestracja: 10 cze 2012, 01:08
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 5 times
Been thanked: 4 times

Re: Kilka pytań początkującego w RPG

Post autor: Krissos »

Trzeba zapytać po prostu sklep :)
ODPOWIEDZ