Ankh: Gods of Egypt - pytania i wątpliwości

Masz wątpliwości w sprawie zasad jakiejś gry? Zamiast pisać na forum ogólnym, wyszukaj dedykowany wątek na tym podforum i w nim zadaj pytanie.
Awatar użytkownika
SetkiofRaptors
Posty: 457
Rejestracja: 15 maja 2020, 02:04
Has thanked: 243 times
Been thanked: 374 times

Re: Ankh: Gods of Egypt - pytania i wątpliwości

Post autor: SetkiofRaptors »

Nie do końca wiem, czy to dobre miejsce, czy lepiej w wątku o grze, prosiłbym o ewentualne przeniesienie.

Zrobiłem sobie kartę pomocy która uwzględnia wszystkie okienka czasowe wraz z mocami Ankh i Kartami które odpalają się w tych okienkach. Dzięki temu potrafię przypilnować aby każdy, szczególnie początkujący gracz, nie pomijał swoich odblokowanych mocy ankh. Robione na podstawie FAQ od CMON. Wielkość czcionki jest mała, ale akceptowalna tj 6 pkt (przypisy w książkach są często taką wielkością). Karta jest ciasna, ale zmieściłem to na formacie tarot wiec można sobie wrzucić do koszulki razem z kartą pomocy :) Mam wersji w pdf. Może wrzucę na bbg?

Tylko zanim to zrobię fajnie jakby ograne osoby sprawdziły czy nie ma jakiegoś babola. Grałem z jej pomocą już dwa razy.

Obrazek
Wrocław. Kupiłem sobie już Inis i jest super.
Flowenol
Posty: 92
Rejestracja: 16 sty 2020, 16:21
Has thanked: 20 times
Been thanked: 20 times

Re: Ankh: Gods of Egypt - pytania i wątpliwości

Post autor: Flowenol »

SetkiofRaptors pisze: 27 cze 2022, 12:23
Tylko zanim to zrobię fajnie jakby ograne osoby sprawdziły czy nie ma jakiegoś babola. Grałem z jej pomocą już dwa razy.
Wydaje się ok. Usunąłbym informacje o Olbrzymim skorpionie, bo nie ma umiejek innych strażników np. Mumii. Jak się to wywali to jest fajna podstawowa karta pomocy.

Info o skorpionie jest trochę mylące bo sugeruje, że inni strażnicy nic nie wnoszą do konfliktu lub można zapomnieć, że inni coś nam dają.

Można tą kartę rozwinąć o np. drugą stronę/drugą kartę z umiejkami zarówno bogów i strażników, albo zostawić to już graczom niech pilnują co ich :lol:
Awatar użytkownika
Atamán
Posty: 1341
Rejestracja: 13 kwie 2010, 12:42
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 547 times
Been thanked: 281 times

Re: Ankh: Gods of Egypt - pytania i wątpliwości

Post autor: Atamán »

SetkiofRaptors pisze: 27 cze 2022, 12:23 Tylko zanim to zrobię fajnie jakby ograne osoby sprawdziły czy nie ma jakiegoś babola. Grałem z jej pomocą już dwa razy.
Wspaniałomyślny - nie trzeba stracić co najmniej 2 jednostek, trzeba po prostu przegrać oraz mieć co najmniej 2 jednostki podczas Rozstrzygnięcia Bitwy.

Plaga - dopisałbym tam też o karcie Cud.

Co do Skorpiona - też uważam, że powinna być konsekwencja i albo dopisanie wszystkich mocy Strażników i Bogów, które mogą mieć wpływ na bitwę albo nie wpisywanie żadnych specyficznych i trzymanie się tylko zasad ogólnych.
Awatar użytkownika
SetkiofRaptors
Posty: 457
Rejestracja: 15 maja 2020, 02:04
Has thanked: 243 times
Been thanked: 374 times

Re: Ankh: Gods of Egypt - pytania i wątpliwości

Post autor: SetkiofRaptors »

Atamán pisze: 29 cze 2022, 02:50 Wspaniałomyślny - nie trzeba stracić co najmniej 2 jednostek, trzeba po prostu przegrać oraz mieć co najmniej 2 jednostki podczas Rozstrzygnięcia Bitwy.
Bardzo dobra uwaga! Wprowadzę. Mój wording jest błędny.
Atamán pisze: 29 cze 2022, 02:50 Plaga - dopisałbym tam też o karcie Cud.
Dlaczego w zasadzie? Punkty otrzymujesz z karty Cud jako ostatnie podczas Rozstrzygnięcia Bitwy, niezależnie od tego kiedy i dlaczego tracisz te jednostki, więc obecna wersja wydaje mi się czytelniejsza i nie może powodować błędów w timingu (zbyt wczesnego przyznania sobie punktów z karty Cud)
Wrocław. Kupiłem sobie już Inis i jest super.
Awatar użytkownika
Atamán
Posty: 1341
Rejestracja: 13 kwie 2010, 12:42
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 547 times
Been thanked: 281 times

Re: Ankh: Gods of Egypt - pytania i wątpliwości

Post autor: Atamán »

SetkiofRaptors pisze: 29 cze 2022, 21:40
Atamán pisze: 29 cze 2022, 02:50 Plaga - dopisałbym tam też o karcie Cud.
Dlaczego w zasadzie? Punkty otrzymujesz z karty Cud jako ostatnie podczas Rozstrzygnięcia Bitwy, niezależnie od tego kiedy i dlaczego tracisz te jednostki, więc obecna wersja wydaje mi się czytelniejsza i nie może powodować błędów w timingu (zbyt wczesnego przyznania sobie punktów z karty Cud)
Racja. My chyba przyznawaliśmy za Cud od razu - a masz rację, że to jest błędne - a w tej grze kolejność zdobywania punktów może mieć duże znaczenie.

Ale w takim razie przesunąłbym rozpatrywanie Cudu, żeby nie wyglądało jako element Rozstrzygnięcia bitwy - wg mnie to powinno być w sekcji "Po bitwie".
Awatar użytkownika
SetkiofRaptors
Posty: 457
Rejestracja: 15 maja 2020, 02:04
Has thanked: 243 times
Been thanked: 374 times

Re: Ankh: Gods of Egypt - pytania i wątpliwości

Post autor: SetkiofRaptors »

Znowu się nie zgodzę :D to rozpatrzenie karty bitwy, więc samo przez się rozumiem to jakoś część bitwy. Każdą z tych kart rozpatruje się podczas bitwy (czy jest to plaga, budowa monumentu etc). Cud ewidentnie jest częścią bitwy, tylko po prostu absolutnie ostatnią.
Wrocław. Kupiłem sobie już Inis i jest super.
Awatar użytkownika
Atamán
Posty: 1341
Rejestracja: 13 kwie 2010, 12:42
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 547 times
Been thanked: 281 times

Re: Ankh: Gods of Egypt - pytania i wątpliwości

Post autor: Atamán »

No ale karty cudu nie rozpatruje się jako elementu Rozstrzygnięcia bitwy, tylko już po Rozstrzygnięciu.
Awatar użytkownika
SetkiofRaptors
Posty: 457
Rejestracja: 15 maja 2020, 02:04
Has thanked: 243 times
Been thanked: 374 times

Re: Ankh: Gods of Egypt - pytania i wątpliwości

Post autor: SetkiofRaptors »

Kurcze, w zasadzie masz racje. Ja sobie to troche uznaniowo podzielilem na 4 kroki od A do D podczas rozstrzygnięcia bitwy, bo tak wydawało mi się czytelnie. Krok A, czyli określenie zwyciezcy nie występuje nigdzie w instrukcji jako jakis osobny krok, ale podczas gry gdy lecimy w tej kolejności to jest wygodnie - A. liczymy siłe, B. Wygrany dostaje punkty C. Przegrani zabijają jednostki i ew dostają punkty, D. punktujemy z karty Cud. I na koniec wszyscy mogą po bitwie zrobić Ankh Czczony.

Nie wiem czy to nie jest troche akademicka dyskusja bo czy Cud jest częścią Rozstrzygnięcia Bitwy, czy nie to nie ma takiego znaczenia, ważna jest kolejność, a jak to pokroimy jest trochę uznaniowe.

Ale dziękuję za uwagi raz jeszcze, muszę sie z tym przespać i pomyśleć czy nie wywalić tego kroku D do "po bitwie", żeby było zgodne z nomenklaturą w instrukcji i na kracie.
Wrocław. Kupiłem sobie już Inis i jest super.
Sasek1985
Posty: 10
Rejestracja: 11 lip 2022, 19:50

Tomb of wonders - zasady

Post autor: Sasek1985 »

Czy ktoś ma może polską instrukcję dodatku do Ankha? Spolszczone moce bogów i strażników.
Nagrany materiał z rozgrywki?
Rience
Posty: 41
Rejestracja: 14 sty 2020, 18:21
Has thanked: 20 times
Been thanked: 5 times

Re: Ankh: Gods of Egypt - pytania i wątpliwości

Post autor: Rience »

SetkiofRaptors Moja jedyna uwaga do pomocy gracza, którą stworzyłeś: 5C jako jedyny nie daje na dzień dobry punktu graczom, którzy go stosują, przez co obecny zapis może potencjalnie niektórym sugerować, że pkt za łaskawego można dostać za sam fakt śmierci jednostek, podczas gdy łaskawy zadziała tu tylko w połączeniu ze wspaniałomyślnym.

W pozostałych punktach jest jednoznacznie- jeśli gracz rozpatruje dany punkt bitwy to na bank dostał "zwykłe punkty", dzięki którym łaskawy zadziała.
toorbus
Posty: 6
Rejestracja: 12 sty 2017, 00:00

Re: Ankh: Gods of Egypt - pytania i wątpliwości

Post autor: toorbus »

Pytanie zagwozdka co do karty "Rownowaga Maat" (Cycle of Ma’at) w przypadku boga Amon.

1. Zgodnie z istrukcją mogę zagrac raz na konflikt, 2 karty...więc co konflikt moge bez problemu uzupelniac do pelna talie kart (grajac np. rydwany/szarancza +Rownowaga maat) co daje mi zagranie rydwanow i powrot ich na nastepna bitwe.
Czy nie uważacie, że jest to troszkę za mocne ? Z 7 kart ktore mam na rece mogę zagrywac przez cala gre tylko 3.
Awatar użytkownika
grzeslaw90
Posty: 1750
Rejestracja: 20 lis 2013, 18:53
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 179 times
Been thanked: 437 times
Kontakt:

Re: Ankh: Gods of Egypt - pytania i wątpliwości

Post autor: grzeslaw90 »

toorbus pisze: 11 wrz 2022, 20:27 Pytanie zagwozdka co do karty "Rownowaga Maat" (Cycle of Ma’at) w przypadku boga Amon.

1. Zgodnie z istrukcją mogę zagrac raz na konflikt, 2 karty...więc co konflikt moge bez problemu uzupelniac do pelna talie kart (grajac np. rydwany/szarancza +Rownowaga maat) co daje mi zagranie rydwanow i powrot ich na nastepna bitwe.
Czy nie uważacie, że jest to troszkę za mocne ? Z 7 kart ktore mam na rece mogę zagrywac przez cala gre tylko 3.
Konflikt to są wszystkie bitwy i Ty możesz użyć tej mocy tylko w jednej z nich. I tak, możesz tak robić pamiętając, że np. uczestnicząc w 3 bitwach w czasie konfliktu to 2 karty na raz możesz zagrać tylko w jednej z nich. Jest mnóstwo sytuacji, w których optymalne będzie użycie innych kart, które Ci może nie zapewniają wygranej bitwy ale kilka dodatkowych punktów.
slavgne
Posty: 22
Rejestracja: 13 paź 2021, 10:19
Has thanked: 4 times
Been thanked: 4 times

Re: Ankh: Gods of Egypt - pytania i wątpliwości

Post autor: slavgne »

Witam. Mam pytanie. Jesli gramy na 2 osoby i po zagraniu i rozpatrzeniu karty plagii, jeden gracz traci jednostki to czy rozpatrujemy wtedy pozostała kartę oraz czy toczymy bitwę na jednostki? W sensie, czy zwycięsca plagiat dopisuje sobie punkty za bitwę?
Awatar użytkownika
grzeslaw90
Posty: 1750
Rejestracja: 20 lis 2013, 18:53
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 179 times
Been thanked: 437 times
Kontakt:

Re: Ankh: Gods of Egypt - pytania i wątpliwości

Post autor: grzeslaw90 »

slavgne pisze: 26 paź 2022, 07:17 Witam. Mam pytanie. Jesli gramy na 2 osoby i po zagraniu i rozpatrzeniu karty plagii, jeden gracz traci jednostki to czy rozpatrujemy wtedy pozostała kartę oraz czy toczymy bitwę na jednostki? W sensie, czy zwycięsca plagiat dopisuje sobie punkty za bitwę?
Nadal rozpatrywane są efekty pozostałych kart. Gracz, który stracił figurki nadal może otrzymać benefity efektów np. ze śmierci swoich jednostek. Gracz bez jednostek nie może otrzymać punktów za monumenty, ponieważ do tego potrzebna jest jakakolwiek obecność w regionie. Do bitwy nadal dochodzi ale siła gracza bez jednostek automatycznie wynosi 0 bez względu na bonusy z karty. Ogólnie to czy dochodzi do bitwy jest determinowane jeszcze przed zagraniem kart. Wszystko jest wyjaśnione w instrukcji na stronie 29 pod opisem karty Plagi.
pedroo85pl
Posty: 23
Rejestracja: 15 gru 2015, 21:02
Has thanked: 4 times
Been thanked: 2 times

Re: Ankh: Gods of Egypt - pytania i wątpliwości

Post autor: pedroo85pl »

Dzień dobry,

Potrzebuję pomocy w kwestii Jednostek Strażników, tzn jeśli uda mi się pozyskać jednego z nich i zginie on podczas bitwy, to rozumiem że wraca on z powrotem do mojej puli i mogę przyzwać go ponownie w kolejnej akcji przyzwania jednostki czy też umiera on bezpowrotnie ?

Drugie pytanie dot. Anubisa, czy może on "przetrzymywać" u siebie jednostki Strażników przeciwnika ?
Awatar użytkownika
grzeslaw90
Posty: 1750
Rejestracja: 20 lis 2013, 18:53
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 179 times
Been thanked: 437 times
Kontakt:

Re: Ankh: Gods of Egypt - pytania i wątpliwości

Post autor: grzeslaw90 »

pedroo85pl pisze: 30 lis 2022, 21:37 Dzień dobry,

Potrzebuję pomocy w kwestii Jednostek Strażników, tzn jeśli uda mi się pozyskać jednego z nich i zginie on podczas bitwy, to rozumiem że wraca on z powrotem do mojej puli i mogę przyzwać go ponownie w kolejnej akcji przyzwania jednostki czy też umiera on bezpowrotnie ?

Drugie pytanie dot. Anubisa, czy może on "przetrzymywać" u siebie jednostki Strażników przeciwnika ?
1. Wraca do Twojej puli i możesz go wezwać jak wojownika
2. Anubis przetrzymuje jedynie wojowników
Awatar użytkownika
sqb1978
Posty: 2620
Rejestracja: 18 gru 2013, 16:54
Lokalizacja: Rzeszów
Has thanked: 41 times
Been thanked: 139 times

Re: Ankh: Gods of Egypt - pytania i wątpliwości

Post autor: sqb1978 »

Hej, jakie elementy/dodatki polecacie na pierwszą rozgrywkę? Zależy mi na tym aby nie przeładować gry zbyt wieloma rzeczami, ale też nie pominąć jakiegoś must-have elementu.
Awatar użytkownika
tomp
Posty: 2073
Rejestracja: 26 kwie 2020, 21:49
Has thanked: 275 times
Been thanked: 427 times

Re: Ankh: Gods of Egypt - pytania i wątpliwości

Post autor: tomp »

sqb1978 pisze: 28 gru 2022, 19:04 Hej, jakie elementy/dodatki polecacie na pierwszą rozgrywkę? Zależy mi na tym aby nie przeładować gry zbyt wieloma rzeczami, ale też nie pominąć jakiegoś must-have elementu.
Zacznij od podstawki. To wystarczy na pierwszą rozgrywkę.
Zachęcam do poznania skali ocen BGG
pedroo85pl
Posty: 23
Rejestracja: 15 gru 2015, 21:02
Has thanked: 4 times
Been thanked: 2 times

Re: Ankh: Gods of Egypt - pytania i wątpliwości

Post autor: pedroo85pl »

Witam serdecznie,

Zastanawia mnie dlaczego na karcie "Plaga Szarańczy" znajduje się modyfikator siły +1? Przecież użycie tej karty powoduje licytację, gdzie siła nie jest brana pod uwagę ? Jaki ma to cel w grze ?
Awatar użytkownika
grzeslaw90
Posty: 1750
Rejestracja: 20 lis 2013, 18:53
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 179 times
Been thanked: 437 times
Kontakt:

Re: Ankh: Gods of Egypt - pytania i wątpliwości

Post autor: grzeslaw90 »

pedroo85pl pisze: 28 gru 2022, 21:53 Witam serdecznie,

Zastanawia mnie dlaczego na karcie "Plaga Szarańczy" znajduje się modyfikator siły +1? Przecież użycie tej karty powoduje licytację, gdzie siła nie jest brana pod uwagę ? Jaki ma to cel w grze ?
Licytacja jest jedynie krokiem w bitwie. Do starcia nadal może dojść. Dajmy na to jest trzech graczy w regionie to w najczęstrzym przypadku odpada tylko jeden, pozostałych dwóch dalej się bije, w tym prawdopodobnie Ty. Poza tym od szarańczy giną wojownicy i strażnicy, a sam bóg już nie.

Poza tym na samej górze tej strony masz podsumowanie kroków w bitwie. Wszystkie te kroki są obowiązkowe do sprawdzenia ale ich efekt nie zawsze musi dojść do skutku.
Ostatnio zmieniony 28 gru 2022, 22:05 przez grzeslaw90, łącznie zmieniany 1 raz.
filku
Posty: 25
Rejestracja: 20 maja 2012, 22:23
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 48 times
Been thanked: 4 times

Re: Ankh: Gods of Egypt - pytania i wątpliwości

Post autor: filku »

pedroo85pl pisze: 28 gru 2022, 21:53 Witam serdecznie,

Zastanawia mnie dlaczego na karcie "Plaga Szarańczy" znajduje się modyfikator siły +1? Przecież użycie tej karty powoduje licytację, gdzie siła nie jest brana pod uwagę ? Jaki ma to cel w grze ?
Zabijanie jednostek w kroku rozpatrywania Plagi Szarańczy nie dotyczy bogów, ponieważ oni są "niezabijalni". Krok rozstrzygania bitew jest później gdzie bogowie będą dalej na stole więc +1 może się przydać.
Awatar użytkownika
Atamán
Posty: 1341
Rejestracja: 13 kwie 2010, 12:42
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 547 times
Been thanked: 281 times

Re: Ankh: Gods of Egypt - pytania i wątpliwości

Post autor: Atamán »

Hej! Mam pytanie do scenariusza "Błogosławieństwa Delty". Tam są 2 regiony z miastami i następujący tekst:
W regionach z Miastem, nagroda Uwielbienia za Dominację, wygraną w Bitwie i większość Monumentów jest zwiększona o 1.
To jak ja sam mam większość na wszystkich 3 typach monumentów, to ile uwielbienia dostanę za tewiększości?

A) Czy to będzie sumarycznie o 1 więcej, czyli 3+1=4?

B) Czy też +1 za każdy typ monumentu, czyli sumarycznie 3*(1+1)=6?
Awatar użytkownika
grzeslaw90
Posty: 1750
Rejestracja: 20 lis 2013, 18:53
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 179 times
Been thanked: 437 times
Kontakt:

Re: Ankh: Gods of Egypt - pytania i wątpliwości

Post autor: grzeslaw90 »

Atamán pisze: 05 sty 2023, 16:17 Hej! Mam pytanie do scenariusza "Błogosławieństwa Delty". Tam są 2 regiony z miastami i następujący tekst:
W regionach z Miastem, nagroda Uwielbienia za Dominację, wygraną w Bitwie i większość Monumentów jest zwiększona o 1.
To jak ja sam mam większość na wszystkich 3 typach monumentów, to ile uwielbienia dostanę za tewiększości?

A) Czy to będzie sumarycznie o 1 więcej, czyli 3+1=4?

B) Czy też +1 za każdy typ monumentu, czyli sumarycznie 3*(1+1)=6?
Każdy rodzaj monumentu jest punktowany osobno, czyli bonus dostaniesz trzykrotnie
Awatar użytkownika
Atamán
Posty: 1341
Rejestracja: 13 kwie 2010, 12:42
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 547 times
Been thanked: 281 times

Re: Ankh: Gods of Egypt - pytania i wątpliwości

Post autor: Atamán »

Właściwie to jak teraz jeszcze się wczytałem w instrukcję, to widzę, że punktowanie za wszystkie typy monumentów to jest jedno wydarzenie. Tzn. jak mam 3 większości, to nie dostaję 1+1, tylko od razu +2 pkt. Co może mieć wpływ np. na kolejnośc przesuwania znaczników albo na moc Łaskawy (za każdym razem, gdy zdobywam uwielbienie i jestem na czerwonym torze, to zdobywam +1).

Więc ja tam skłaniam się raczej do tego, że te miasta działają tak samo: dają +1 do sumy (czyli każdy gracz, który zdobywa tam punkty za monumenty, dostaję +1). Ale mogli to wg mnie precyzyjniej opisać.

Chyba, że ma ktoś angielską wersję i tam jest jakiś tekst "for each type"?
Awatar użytkownika
grzeslaw90
Posty: 1750
Rejestracja: 20 lis 2013, 18:53
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 179 times
Been thanked: 437 times
Kontakt:

Re: Ankh: Gods of Egypt - pytania i wątpliwości

Post autor: grzeslaw90 »

Atamán pisze: 05 sty 2023, 16:57 Właściwie to jak teraz jeszcze się wczytałem w instrukcję, to widzę, że punktowanie za wszystkie typy monumentów to jest jedno wydarzenie. Tzn. jak mam 3 większości, to nie dostaję 1+1, tylko od razu +2 pkt. Co może mieć wpływ np. na kolejnośc przesuwania znaczników albo na moc Łaskawy (za każdym razem, gdy zdobywam uwielbienie i jestem na czerwonym torze, to zdobywam +1).

Więc ja tam skłaniam się raczej do tego, że te miasta działają tak samo: dają +1 do sumy (czyli każdy gracz, który zdobywa tam punkty za monumenty, dostaję +1). Ale mogli to wg mnie precyzyjniej opisać.

Chyba, że ma ktoś angielską wersję i tam jest jakiś tekst "for each type"?
Po angielsku konkretnie jest tak:
Obrazek

Według mnie "per majority" rozdziela liczenie punktów na każdy typ (czyli efekt się mnoży) mimo, że są one dawane w komplecie.
ODPOWIEDZ