mniej znane gry koop dla 2-3 os, bez ciężkiej tematyki

Zastanawiasz się co kupić? Poszukujesz gry dla 2 osób? A może najzabawniejszej gry dla 3-6 osób Reinera Knizia o kosmosie, zaczynającej się na literę Z? Pomożemy!
rdbeni0
Posty: 402
Rejestracja: 19 sty 2020, 00:06
Has thanked: 65 times
Been thanked: 72 times

mniej znane gry koop dla 2-3 os, bez ciężkiej tematyki

Post autor: rdbeni0 »

Heja,

szukam dobrych gier kooperacyjnych ("my" vs gra) o następujących parametrach:

-- mniej znane, czyli NIE TOP 300 bgg.
TOP 300 bgg przejechałem już całe. Aktualnie mam: Eldritch Horror, Horror w Arkham 2ed, Robinson Crusoe, Pandemic
Szukam gier które NIE są w TOP 300 (w domyśle: są mniej znane, gorzej wypromowane, takie nieoszlifowane diamenty), ale są równie dobre jak te które są wysoko w rankingu

-- bez drastycznej tematyki: czyli nie zombie, nie jakieś morderstwa piłą łańcuchową, nie ciężkie fantasy, najlepiej nic mrocznego, też nie duchy i potwory (ale tematyka rodzinna, jakaś umiarkowana... np. jest taka gra This War of Mine, która jest grą dobrą, ale ma zbyt ciężką i hardcorową tematykę)

-- nie gry słowne, żadnego dobierania słów, rebusów; nie chcemy kalambur, tajniaków, nie chcemy też gry w parach (para vs para)

-- dla 2-3 DOROSŁYCH os (czyli nie dla dzieci, żadne "zwierzątka w lesie na pikniku")

-- lżejsze od Robinsona, ale cięższe od Pandemic

-- duża regrywalność (czyli NIE 1 razowe scenariusze, ale najlepiej jakieś gry euro z nieskończoną regrywalnością)
Np. taka gra jak T.I.M.E. Stories odpada

coś polecicie?
Awatar użytkownika
arturmarek
Posty: 1476
Rejestracja: 31 paź 2017, 08:05
Has thanked: 256 times
Been thanked: 715 times

Re: mniej znane gry koop dla 2-3 os, bez ciężkiej tematyki

Post autor: arturmarek »

Gdyby nie warunek "mniej znana, poza top300 BGG" to idealnie wpisywała by się Spirit Island. Jako, że nie wspomniałeś, to pozwoliłem sobie przypomnieć, może jakimś trafem nie znasz.

Bardzo dobre opinie słyszałem o Cloudspire, ale słabo dostępna w Polsce, tylko po angielsku i bardzo droga. Swego czasu sporo się też słyszało o Atlantis Rising, w którą również nie miałem okazji zagrać. Przychodzi mi jeszcze do głowy CO2: Second Chance.
tommyray
Posty: 1292
Rejestracja: 11 mar 2017, 14:51
Lokalizacja: Gliwice/Katowice
Has thanked: 406 times
Been thanked: 545 times
Kontakt:

Re: mniej znane gry koop dla 2-3 os, bez ciężkiej tematyki

Post autor: tommyray »

W super skrócie:
Unsettled. Koop, survival S-F. Jest 6 planet dostępnych (w wersji KS 4 lub 6). Każda planeta posiada 3 scenariusze. Sporo zmiennych (zdolności, rozklad planet, karty specjalne) które moderują rozgrywkę.

X-ODUS Rise of the Corruption- Kooperacja, roguelike S-F. Nie euro. Są kości. Nie napiszę więcej bo dopiero czekam na rozgrywkę.
Awatar użytkownika
Giermek
Posty: 182
Rejestracja: 18 paź 2014, 13:21
Lokalizacja: Słubice (płocki)
Has thanked: 50 times
Been thanked: 33 times

Re: mniej znane gry koop dla 2-3 os, bez ciężkiej tematyki

Post autor: Giermek »

Sam jestem w ciągłym poszukiwaniu gier o niemal identycznych parametrach i... nie jest łatwo ;) Dlatego ostatnio z żoną zrezygnowaliśmy z Twojego ostatniego warunku i postanowiliśmy sprawdzić grę z kampanią: Podróże przez Śródziemie - to raczej lekkie fantasy, bo w świecie Tolkiena. Teraz to nasza ulubiona gra - wracamy też do kampanii, które już rozegraliśmy, bo aplikacja za każdym razem generuje mapę i przygody poboczne inaczej.

Poza tym gramy też w Runebound z dodatkiem Nierozerwalne Więzi - ale to może być dość długie posiedzenie przy 3 graczach.

Natomiast z bardziej euro to takie 2 gry, gdzie samemu ustala się poziom trudności na starcie:

- Dead Men Tell No Tales - trochę "pandemicowa", ale z większym elementem losowości; ciekawe, że bgg twierdzi, że cięższa od Pandemica.
- Train Heist - tu dużo planowania ruchów do przodu - analiza kart na ręce swojej i wpółgraczy oraz pozycji pociągu na planszy; ciekawe, że bgg twierdzi, że lżejsza od Pandemica.

Ostatnia propozycja to KIngdom Rush - choć tu nie wiem, jak z regrywalnością scenariuszy, bo jeszcze nie przejechałem wszystkich (jest też jeden stworzony właśnie do grania go "w kółko"). Samo jednak kombinowanie a'la tetris bardzo przyjemne.
Awatar użytkownika
Neoptolemos
Posty: 1962
Rejestracja: 09 sty 2014, 18:30
Has thanked: 191 times
Been thanked: 837 times

Re: mniej znane gry koop dla 2-3 os, bez ciężkiej tematyki

Post autor: Neoptolemos »

Kingdom Rush, owszem, tak. Jest kampania, ale jest też replayable mode, poza tym do poprzednich scenariuszy można swobodnie wracać (nie jest to legacy, a zabawa jest głównie w tetrisowej łamigłówce, a nie w historii; nie ma tez elementów legacy). Masz 5 asymetrycznych bohaterów i dodatkowe wyzwanie (Iron Challenge) zmieniające warunki gry na każdym poziomie, więc ponowne podejście do kampanii jest w zasadzie wskazane.

Pracuję obecnie nad drugim KR, więc mogę być odrobinę nieobiektywny ;) tym niemniej mam poczucie, że gra spełnia wszystkie twoje warunki.
Game developer w Lucky Duck Games
Autor bloga Karta - stół!
Redaktor Board Times
shod
Posty: 572
Rejestracja: 01 sie 2017, 10:07
Lokalizacja: Wielkopolska
Has thanked: 266 times
Been thanked: 177 times

Re: mniej znane gry koop dla 2-3 os, bez ciężkiej tematyki

Post autor: shod »

większość kryteriów spełnia Robin Hood and the Merry Men. Mieliśmy ją i ja z synem bardzo lubiliśmy w nią grać, ale...na więcej osób [4-5] jest dość przydługawa i można odczuć downtime. Trochę tez zbyt wiele mechanik wrzucono w tym przypadku w jedną grę, ale...to dla niektórych jest zaleta ;).
Z tego co pamiętam to Humigraj zrobił recenzję, wiec możesz rzucić okiem.
Awatar użytkownika
Harun
Posty: 1095
Rejestracja: 21 sie 2006, 16:48
Lokalizacja: okolice Poznania
Has thanked: 646 times
Been thanked: 522 times

Re: mniej znane gry koop dla 2-3 os, bez ciężkiej tematyki

Post autor: Harun »

Wskazałbym na 2 tytuły, ale jeden jest na pozycji 270, więc znasz.
Spoiler:
Zostaje więc Pandemic - upadek Rzymu. Bardzo udana gra i zauważalnie inna od klasycznego Pandemica, jakkolwiek oczywiście oparta na tym samym siniku. Mam obie i o ilę ja wolę chyba klasyczną, to mój syn Upadek Rzymu.
Cyel
Posty: 2571
Rejestracja: 27 kwie 2018, 15:18
Has thanked: 1219 times
Been thanked: 1424 times

Re: mniej znane gry koop dla 2-3 os, bez ciężkiej tematyki

Post autor: Cyel »

Może rodzimi Hunters AD 2114 - bardzo dobrze oceniani tylko nie dość szeroko znani by być wyzej w rankingach.
Lubię grę. (a nie "tą grę")
Kupiłem grę. (a nie "tą grę")
Wygrałem w grę. (a nie "tą grę")
Awatar użytkownika
vder
Posty: 722
Rejestracja: 30 gru 2007, 20:20
Lokalizacja: warszawa
Has thanked: 287 times
Been thanked: 122 times

Re: mniej znane gry koop dla 2-3 os, bez ciężkiej tematyki

Post autor: vder »

moze shadowrun:crossfire lub dragonfire w zależnosci od preferowanych klimatów. Dla 2ch osób to darkest night tez mogłby być ok. No i zaryzykowałbym stwierdzenie, że Churchill od GMT mógłby się sprawdzić dla trzech też.
Awatar użytkownika
donmakaron
Posty: 3523
Rejestracja: 16 kwie 2009, 09:33
Has thanked: 198 times
Been thanked: 646 times

Re: mniej znane gry koop dla 2-3 os, bez ciężkiej tematyki

Post autor: donmakaron »

Można się zainteresować Big Book of Madness (po naszemu Wielka Księga Szaleństwa), zwłaszcza z dodatkiem Vth Element. Są potwory i czary, ale raczej w luźnym stylu Harry'ego Pottera. Można szeroko sterować poziomem trudności, choć ciężko wyczuć sweet spot, wymaga konkretnej współpracy i nie ma problemów z liderem. (891 miejsce na BGG)

Trochę w Pandemicowym stylu jest też Yggdrasil, teraz chyba nawet nowa edycja będzie. Raczej klasyczna kooperacja w gaszenie pożarów, bez szału, ale jako urozmaicenie może być. (946 na BGG)

Last Bastion pewnie dość znany, choć nisko na bgg z powodu przyzwyczajenia do Ghost Stories i małej ilości ocen. Zdaje się, że oczko lepszy od GS. (904 na BGG)

Jeśli (regrywalna) kampania ani dungeon crawlery wam nie straszne, to polecam Adventure Tactics: Domianne's Tower. Jest może ździebko infantylna, ale oferuje i dorosłym dobrą rozgrywkę. System levelowania i kombinacji klas jest tak rozbudowany i satysfakcjonujący, że spokojnie można przejść kampanię kilka razy i się świetnie bawić. (2942 na BGG, pewnie z powodu małej ilości ocen i konieczności szukania w sieci odpowiedzi na wątpliwości dotyczące zasad).

Rising 5 jeśli lubicie logiczne zagadki, ale polowałbym na wersję kolekcjonerską z mini dodatkami, bo ta podstawowa może się szybko znudzić. (2429)
Gatzky
Posty: 216
Rejestracja: 31 sie 2017, 11:47
Has thanked: 14 times
Been thanked: 35 times

Re: mniej znane gry koop dla 2-3 os, bez ciężkiej tematyki

Post autor: Gatzky »

Nie wiem, czy to mniej znana gra, ale może Paleo?
https://www.boardgamegeek.com/boardgame/300531/paleo

Wydaje się spełniać wszystkie wymogi, ai w listopadzie ma wyjśc po Polsku od LDG. Niestety nie mogę powiedziec jak wygląda kwestia rozgrywki, gdyż sam na razie tylko o niej czytałem.
Awatar użytkownika
trance-atlantic
Posty: 686
Rejestracja: 02 sty 2012, 11:41
Lokalizacja: Wlkp
Has thanked: 47 times
Been thanked: 225 times
Kontakt:

Re: mniej znane gry koop dla 2-3 os, bez ciężkiej tematyki

Post autor: trance-atlantic »

Tematyka co prawda nie jest lekka, ale nie ma tam ani zombie, ani tym bardziej zwierzątek. ;)

Myślę tu o D-Day Dice.

Regrywalność robią rózne mapki, ale nigdy nie jest tak, że przechodząc przez tę samą lecisz z góry utartym schematem. Tyle że grę robią rzuty kością i trzeba wziąć na nie poprawkę, ale sam pomysł na grę jest jak najbardziej udany.
Around The Board - videoinstrukcje i przykładowe rozgrywki :)

Planszostrefa - 10%, Planszomania - 10%, 3trolle - 7%.|
koka2018
Posty: 21
Rejestracja: 12 lut 2018, 17:31
Has thanked: 2 times
Been thanked: 2 times

Re: mniej znane gry koop dla 2-3 os, bez ciężkiej tematyki

Post autor: koka2018 »

V-Commandos/V-Sabotage - nie wiem, czy spełnia zasadę ciężkości tematyki (w grze jesteśmy komandosami przeprowadzającymi misje w czasie II wojny światowej), ale ma sporą różnorodność i kilka dodatków.

Poza tym polecam dodatki do oryginalnego Pandemica, bo sporo zmieniają.
mecenas
Posty: 762
Rejestracja: 08 gru 2012, 01:42
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 58 times
Been thanked: 157 times

Re: mniej znane gry koop dla 2-3 os, bez ciężkiej tematyki

Post autor: mecenas »

Trudno dostępne ale może
Unicornus Knights - gra o tym jak księżniczka próbuje odzyskać swoje krolestwo walcząc że złym imperatorem. Nawet proste mechaniki dosyć nietypowe bo trzeba dbać między innymi o łańcuch dostaw by księżniczka oraz odpowiedni doradcy mieli wszystko potrzebne do prowadzenia bitew. Wszystko w klimatach anime, więc jeżeli to przeszkadza to bedzzie pewnie mniejsza frajda z gry.
pawlik
Posty: 24
Rejestracja: 20 kwie 2015, 15:54
Been thanked: 2 times

Re: mniej znane gry koop dla 2-3 os, bez ciężkiej tematyki

Post autor: pawlik »

Burgle Bros !
Awatar użytkownika
Curiosity
Administrator
Posty: 8735
Rejestracja: 03 wrz 2012, 14:08
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 2644 times
Been thanked: 2331 times

Re: mniej znane gry koop dla 2-3 os, bez ciężkiej tematyki

Post autor: Curiosity »

Marvel United
Jesteś tu od niedawna? Masz pytania co do funkcjonowania forum? Pisz.
Regulamin forum || Regulamin podforum handlowego
Asurmar
Posty: 324
Rejestracja: 22 mar 2019, 08:54
Has thanked: 117 times
Been thanked: 174 times

Re: mniej znane gry koop dla 2-3 os, bez ciężkiej tematyki

Post autor: Asurmar »

Ja jestem wielkim fanem gier typu Real-Time i mogę polecić kilka:
- FUSE
- Ucieczka: Świątynia Zagłady
- 5 Minute Dungeon
- Space Alert (tutaj lepiej wypada w większym składzie)

Bardzo gorąco polecam też "Załogę", zwłaszcza że nowa wersja ("Wyprawa w głębiny") poprawia balans trudności przy grze w składzie 3 osobowym.
rdbeni0
Posty: 402
Rejestracja: 19 sty 2020, 00:06
Has thanked: 65 times
Been thanked: 72 times

Re: mniej znane gry koop dla 2-3 os, bez ciężkiej tematyki

Post autor: rdbeni0 »

Dziękuję wszystkim za odpowiedzi.

Ten topic sobie będę spokojnie przeglądał w ciągu 2022 roku. Nie spieszy się, bo mamy sporą półkę wstydu do ogrania. Każdą z wymienionych tutaj gier spokojnie sprawdzę. Aktualnie na celowniku jest Aeon's End - ale w naszej ekipie bardzo spodobały się gry kooperacyjne i wszyscy chcą "więcej i więcej"; więc z pewnością będę wnikliwie analizował ten segment rynku. :-)

Jeszcze raz dzięki wszystkim za sugestie. A jak ktoś jeszcze jakieś ma, to zachęcam do wypowiedzi :-)
Awatar użytkownika
louiscyphre
Posty: 929
Rejestracja: 29 mar 2014, 18:21
Lokalizacja: okolice Jastrzębia-Zdroju
Has thanked: 95 times
Been thanked: 66 times

Re: mniej znane gry koop dla 2-3 os, bez ciężkiej tematyki

Post autor: louiscyphre »

Bright Future - 3 tryby, uniwersum Metro 2033 na planszy
ODPOWIEDZ