Clash of Cultures Monumental Edition - pytania i wątpliwości

Masz wątpliwości w sprawie zasad jakiejś gry? Zamiast pisać na forum ogólnym, wyszukaj dedykowany wątek na tym podforum i w nim zadaj pytanie.
dago120
Posty: 6
Rejestracja: 29 sty 2022, 11:50

Re: Clash of Cultures Monumental Edition - pytania i wątpliwości

Post autor: dago120 »

hej,

zaczynamy z żoną ogrywać ten tytuł. Mamy kilka wątpliwości, drobnych ale niedających spokoju.

1. Czy 2 statki możemy załadować/rozładować czterema jednostkami lądowymi (z jednego pola lądu/na jedno pole lądu) w ramach "1 części" akcji ruchu. Czy trzeba to podzielić na "2 części" akcji ruchu ? (dwie jednostki - 1 ruch w ramach akcji ruchu, dwie kolejne jednostki - 2 ruch w ramach tej samej akcji ruchu)
2. Czy jest jakaś różnica jeśli chodzi o zasady użycia między rozwinięciami "1 na rundę, dodatkowa akcja" (np. Tradycje/sztuka) a "raz na rundę" (ani "dodatkowa akcja" ani "jako akcja") np. Autokracja/władza absolutna).
3. Edukacja/powszechna edukacja - to wykonuję podczas akcji głównej "Aktywuj Miasto/zbierz surowce" i zbieram tylko z aktywowanego miasta (jeśli posiada Akademię) czy też mogę to zrobić poza akcjami głównymi (technicznie aktywując dane miasto i jeśli to ponowna aktywacja to obniżam nastrój). Podobnie w Budownictwo/higiena (część pierwsza).

z góry dzięki
Awatar użytkownika
Montesque
Posty: 260
Rejestracja: 15 lip 2020, 18:26
Has thanked: 22 times
Been thanked: 73 times

Re: Clash of Cultures Monumental Edition - pytania i wątpliwości

Post autor: Montesque »

Spoiler:
1. Możecie załadować oba statki w ramach jednego ruchu. Nadal pozostają dwa ruchy w tej akcji.
2.Dodatkowa akcja, to akcja która nie wlicza się do limitu 3 akcji na turę, czyli (sztuka) możesz wykonać akcję wpływu kulturowego (z dodatkowym kosztem żetonu kultury) i mieć nadal 3 akcje. Możesz to zrobić raz na rundę.
Z kolei inne efekty działają w ramach wykonywania akcji, ale same w sobie nie są akcją i też mogą być wykonane tylko raz na rundę. Jak np budowa świątyni z obniżonym kosztem.
O ile dobrze pamiętam, władza absolutna pozwala Ci wykonać o jedną akcję główną (dowolną) więcej, za 2 żetony nastroju. Więc różnica polega na tym, że ta dodatkowa akcja jest określona, a akcja główną dowolna.
3. Wytłuszczonym drukiem jest informacja w ramach jakiej akcji działa dana zdolność. Np. higiena pozwala zrekrutować osadnika za żeton nastroju w ramach akcji werbunku i tylko wtedy.
PerezSaj
Posty: 127
Rejestracja: 28 lis 2020, 21:56
Has thanked: 16 times
Been thanked: 9 times

Re: Clash of Cultures Monumental Edition - pytania i wątpliwości

Post autor: PerezSaj »

Czy karty wydarzeń typu Epidemia i Dotkliwy głód dotyczą wszystkich graczy, czy tylko gracza, który dobrał ta kartę?
Awatar użytkownika
grzeslaw90
Posty: 1750
Rejestracja: 20 lis 2013, 18:53
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 179 times
Been thanked: 437 times
Kontakt:

Re: Clash of Cultures Monumental Edition - pytania i wątpliwości

Post autor: grzeslaw90 »

PerezSaj pisze: 03 maja 2023, 07:28 Czy karty wydarzeń typu Epidemia i Dotkliwy głód dotyczą wszystkich graczy, czy tylko gracza, który dobrał ta kartę?
Wszystkich
PerezSaj
Posty: 127
Rejestracja: 28 lis 2020, 21:56
Has thanked: 16 times
Been thanked: 9 times

Re: Clash of Cultures Monumental Edition - pytania i wątpliwości

Post autor: PerezSaj »

grzeslaw90 pisze: 03 maja 2023, 07:48
PerezSaj pisze: 03 maja 2023, 07:28 Czy karty wydarzeń typu Epidemia i Dotkliwy głód dotyczą wszystkich graczy, czy tylko gracza, który dobrał ta kartę?
Wszystkich
A po czym to poznać?
Awatar użytkownika
grzeslaw90
Posty: 1750
Rejestracja: 20 lis 2013, 18:53
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 179 times
Been thanked: 437 times
Kontakt:

Re: Clash of Cultures Monumental Edition - pytania i wątpliwości

Post autor: grzeslaw90 »

PerezSaj pisze: 03 maja 2023, 09:26
grzeslaw90 pisze: 03 maja 2023, 07:48
PerezSaj pisze: 03 maja 2023, 07:28 Czy karty wydarzeń typu Epidemia i Dotkliwy głód dotyczą wszystkich graczy, czy tylko gracza, który dobrał ta kartę?
Wszystkich
A po czym to poznać?
A jednak sam sobie przeczę. Dobry przykład w linku poniżej :)
viewtopic.php?t=73490&start=200#p1514010
Awatar użytkownika
Atamán
Posty: 1341
Rejestracja: 13 kwie 2010, 12:42
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 547 times
Been thanked: 281 times

Re: Clash of Cultures Monumental Edition - pytania i wątpliwości

Post autor: Atamán »

PerezSaj pisze: 03 maja 2023, 09:26
grzeslaw90 pisze: 03 maja 2023, 07:48
PerezSaj pisze: 03 maja 2023, 07:28 Czy karty wydarzeń typu Epidemia i Dotkliwy głód dotyczą wszystkich graczy, czy tylko gracza, który dobrał ta kartę?
Wszystkich
A po czym to poznać?
Jeśli efekt wydarzenia jest opisany w drugiej osobie liczby pojedynczej (np. "tracisz"), to dotyczy tylko gracza, który dociągnął kartę wydarzenia.

Gdy efekt ma dotyczyć innych graczy / wszystkich graczy, to tekst karty użyje odpowiedniego podmiotu oraz czasownik będzie w odpowiedniej formie, zazwyczaj trzecia osoba liczby mnogiej (np. "wszyscy gracze tracą").
k4sper
Posty: 54
Rejestracja: 21 sty 2020, 05:09
Lokalizacja: Wrocław
Has thanked: 31 times
Been thanked: 7 times

Re: Clash of Cultures Monumental Edition - pytania i wątpliwości

Post autor: k4sper »

Purpler pisze: 12 mar 2022, 22:30 Obrazek
Czy w przypadku tej karty mogę usunąć jedno miasto bez żadnych elementów?

Przykładowo mam 3 miasta w rozmiarach 2, 2 i 1. Decyduję, że usuwam po jednym elemencie z miast wielkości 2 i miasto wielkości 1.
Czy też miasto może być dopiero usunięte jeśli wcześniej usunąłem z niego element miasta?
Awatar użytkownika
grzeslaw90
Posty: 1750
Rejestracja: 20 lis 2013, 18:53
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 179 times
Been thanked: 437 times
Kontakt:

Re: Clash of Cultures Monumental Edition - pytania i wątpliwości

Post autor: grzeslaw90 »

k4sper pisze: 30 cze 2023, 15:51
Purpler pisze: 12 mar 2022, 22:30 Obrazek
Czy w przypadku tej karty mogę usunąć jedno miasto bez żadnych elementów?

Przykładowo mam 3 miasta w rozmiarach 2, 2 i 1. Decyduję, że usuwam po jednym elemencie z miast wielkości 2 i miasto wielkości 1.
Czy też miasto może być dopiero usunięte jeśli wcześniej usunąłem z niego element miasta?
Możesz usunąć miasto poziomu 1.
k4sper
Posty: 54
Rejestracja: 21 sty 2020, 05:09
Lokalizacja: Wrocław
Has thanked: 31 times
Been thanked: 7 times

Re: Clash of Cultures Monumental Edition - pytania i wątpliwości

Post autor: k4sper »

Pytanie o przybycie piratów - każdy gracz z miastem sąsiadującym ze statkiem piratów traci surowiec lub znacznik nastroju lub kultury, czy surowiec traci się zawsze i wybiera dodatkowo pomiędzy kulturą a nastrojem?

W instrukcji jest napisane, że się traci jeden surowiec, jeden nastrój lub kulturę. W skrócie zasad, który był tu zamieszczany jest napisane, że traci się surowiec i nastrój/kulturę.
Awatar użytkownika
Atamán
Posty: 1341
Rejestracja: 13 kwie 2010, 12:42
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 547 times
Been thanked: 281 times

Re: Clash of Cultures Monumental Edition - pytania i wątpliwości

Post autor: Atamán »

Gracze wybierają między surowcem, nastrojem i kulturą. Czyli jak wybiorą, że chcą stracić surowiec, to nie tracą żadnej kultury / natroju.

Takie fanowskie skróty zasad mają to do siebie, że potrafią zawierać błędy.
dave8
Posty: 744
Rejestracja: 01 sty 2017, 16:51
Has thanked: 70 times
Been thanked: 93 times

Re: Clash of Cultures Monumental Edition - pytania i wątpliwości

Post autor: dave8 »

Mam pytanie dotyczące drugiego rozwoju w grupie ustroju państwowego. Chodzi o to co mówi że przeciwko twoim miastom nie można wzmacniać lub zwiększać zasięgu wpływu kulturowego. Czy to lub oznacza że:
1. nie można zwiększać ani zasięgu ani rzutu? Co sprowadza akcje wpływu do rzutu z 33% szansa na sukces.
2 czy można zrobić tylko jedno z nich?
Awatar użytkownika
Montesque
Posty: 260
Rejestracja: 15 lip 2020, 18:26
Has thanked: 22 times
Been thanked: 73 times

Re: Clash of Cultures Monumental Edition - pytania i wątpliwości

Post autor: Montesque »

dave8 pisze: 02 gru 2023, 15:25 Mam pytanie dotyczące drugiego rozwoju w grupie ustroju państwowego. Chodzi o to co mówi że przeciwko twoim miastom nie można wzmacniać lub zwiększać zasięgu wpływu kulturowego. Czy to lub oznacza że:
1. nie można zwiększać ani zasięgu ani rzutu? Co sprowadza akcje wpływu do rzutu z 33% szansa na sukces.
2 czy można zrobić tylko jedno z nich?
Pierwsza odpowiedź. Nie można modyfikować ani zasięgu, ani wyniku rzutu.
Fearevil
Posty: 43
Rejestracja: 26 paź 2015, 18:20
Has thanked: 2 times
Been thanked: 5 times

Re: Clash of Cultures Monumental Edition - pytania i wątpliwości

Post autor: Fearevil »

Witam wszystkich!

Bardzo proszę o odpowiedź na moje nietypowe pytanie.
Jest jakiś sposób na sprawdzenie czy mój egzemplarz CoC jest wersją po dodruku? Podobno można to zrobić po kodzie kreskowym na pudelku, ale nie wiem jak go rozszyfrować.

Jest ktoś w stanie pomóc w tej materii?

Pozdrawiam.
Regrof2
Posty: 6
Rejestracja: 14 mar 2022, 00:17
Has thanked: 2 times

Re: Clash of Cultures Monumental Edition - pytania i wątpliwości

Post autor: Regrof2 »

Pytanie do walki.

Po zainicjowaniu bitwy atakujący 1 piechotą zagrywa karte walki nakazującą przed rzutem kośćmi usunąć jemu i obrońcy po 1 jednostce. Broniący ma wyłącznie przywódcę.

1) czy ten przywódca staje się trofeum atakującego?
2) czy dochodzi do kroku usuwania poległych (nie rzucano kościami, nie było trafień), a jeśli tak czy przywódca może zostać uratowany umiejętnością sztuczne ognie Chin?
Awatar użytkownika
Montesque
Posty: 260
Rejestracja: 15 lip 2020, 18:26
Has thanked: 22 times
Been thanked: 73 times

Re: Clash of Cultures Monumental Edition - pytania i wątpliwości

Post autor: Montesque »

1. Tak
2. Nie
Regrof2
Posty: 6
Rejestracja: 14 mar 2022, 00:17
Has thanked: 2 times

Re: Clash of Cultures Monumental Edition - pytania i wątpliwości

Post autor: Regrof2 »

Montesque pisze: 29 sty 2024, 06:44 1. Tak
2. Nie
Jest poważna dyskusja u nas, skąd odpowiedź tak na pytanie 1. Usuwanie jednostek, według jedynego z wspołgraczy, ponieważ nie następuje w wyniku przydzielania obrazeń, przez co nie można ich "uratować" powoduję że nie mogą stać się ani trofeum ani jeńcami.
Awatar użytkownika
Montesque
Posty: 260
Rejestracja: 15 lip 2020, 18:26
Has thanked: 22 times
Been thanked: 73 times

Re: Clash of Cultures Monumental Edition - pytania i wątpliwości

Post autor: Montesque »

Regrof2 pisze: 29 sty 2024, 20:54 Jest poważna dyskusja u nas, skąd odpowiedź tak na pytanie 1. Usuwanie jednostek, według jedynego z wspołgraczy, ponieważ nie następuje w wyniku przydzielania obrazeń, przez co nie można ich "uratować" powoduję że nie mogą stać się ani trofeum ani jeńcami.
Nie widzę pola do dyskusji. Przywódca zginął w bitwie. Gdy przywódca ginie w bitwie, należy przekazać jego kartę przeciwnikowi. Daje mu ona 2 PW na koniec gry.
Regrof2
Posty: 6
Rejestracja: 14 mar 2022, 00:17
Has thanked: 2 times

Re: Clash of Cultures Monumental Edition - pytania i wątpliwości

Post autor: Regrof2 »

Ja też nie widziałem, do momentu aż ten temat wyszedł. Problemem jest słowo zginął używane w całej instrukcji tylko raz, właśnie w zapisie o zabiciu przywódcy. Niestety nie mam angielskiej instrukcji bo to by definitywnie Skończyło dyskusje, choć ja uważam tak jak ty.
Lancelot
Posty: 28
Rejestracja: 10 mar 2022, 17:00
Been thanked: 1 time

Re: Clash of Cultures Monumental Edition - pytania i wątpliwości

Post autor: Lancelot »

Pytanie:
Miasto szczęśliwe, można zebrać bonusowy surowiec.
Czy przy drugiej akcji z tego samego miasta dostajemy bonus?

Instrukcja mówi, że obniżamy nastrój "...po tym gdy ta akcja zostaje rozpatrzona", czyli teoretycznie dopiero po drugiej akcji miasto staje się neutralne, mamy 2 akcje z bonusem.
Jak to interpretować?
Awatar użytkownika
Neoptolemos
Posty: 1959
Rejestracja: 09 sty 2014, 18:30
Has thanked: 190 times
Been thanked: 835 times

Re: Clash of Cultures Monumental Edition - pytania i wątpliwości

Post autor: Neoptolemos »

Tak, drugi raz odpalasz jeszcze szczęśliwe miasto a potem spada do neutralnego.
Game developer w Lucky Duck Games
Autor bloga Karta - stół!
Redaktor Board Times
Pablosz
Posty: 15
Rejestracja: 12 lis 2014, 22:17
Has thanked: 4 times
Been thanked: 3 times

Re: Clash of Cultures Monumental Edition - pytania i wątpliwości

Post autor: Pablosz »

konrut pisze: 04 gru 2021, 15:51 Pytanie o cywilizacje Chiny. W jej rozwinięciach są bokserzy. Pozwala to w akcji na zamianę dowolnej jednostki osadnika na jednostkę piechoty i dowolnej jednostki piechoty na osadnika. Czy mogę wykonać tą akcje korzystając tylko z jednej lub drugiej korzyści? Czy trzeba wykonać to i to? W pierwszej edycji był to zapis zamień dowolną liczbę osadników na piechotę i dowolną liczbę piechoty na osadników, czyli była dowolność wykonania tej akcji.
Nie wiem czy Ci ktos odpowiedzial ale sprawdzalem to na BGG i mozesz zamienic dowolna liczbe osadnikow na piechote i odwrotnie.

Polskie tlumaczenie 1 za 1 jest bledne.

Pozdrawiam
Tomson89
Posty: 4
Rejestracja: 06 gru 2015, 12:34
Lokalizacja: Kraków

Re: Clash of Cultures Monumental Edition - pytania i wątpliwości

Post autor: Tomson89 »

Czesc, mam pytanie odnosonie celu, ktory mowi, ze conajmniej 2 moje statki sąsiadują z wrogim portem.
Czy w przypadku jesli port zostal zamieniony na moj kolor w wyniku akcji wplywu kulturowego to czy jest to nadal "wrogi" port na potrzeby tej karty celu?

Zagralismy, ze nie jest to wrogi port (czyli cel nie wchodzi), ale po dluzszym przemysleniu mozna to interpretowac inaczej poniewac port jest we wrogim miescie i przeciwnik wciaz moze z niego korzystac do rekrutacji statkow. Tym samym bylbym wdzieczny za pomoc w wyjasnieniu tego :)
Awatar użytkownika
Montesque
Posty: 260
Rejestracja: 15 lip 2020, 18:26
Has thanked: 22 times
Been thanked: 73 times

Re: Clash of Cultures Monumental Edition - pytania i wątpliwości

Post autor: Montesque »

Cel oczywiście realizujesz. Jest to nadal wrogi port, choć pod Twoim wpływem kulturowym.
Jest nawet cel, który realizujesz mając więcej WROGICH budynków, pod swoim wpływem kulturowym, niż inni gracze.
Awatar użytkownika
doczek
Posty: 211
Rejestracja: 26 sie 2018, 19:02
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 39 times
Been thanked: 34 times

Re: Clash of Cultures Monumental Edition - pytania i wątpliwości

Post autor: doczek »

Tomson89 pisze: 05 kwie 2024, 10:51 Czesc, mam pytanie odnosonie celu, ktory mowi, ze conajmniej 2 moje statki sąsiadują z wrogim portem.
Czy w przypadku jesli port zostal zamieniony na moj kolor w wyniku akcji wplywu kulturowego to czy jest to nadal "wrogi" port na potrzeby tej karty celu?

Zagralismy, ze nie jest to wrogi port (czyli cel nie wchodzi), ale po dluzszym przemysleniu mozna to interpretowac inaczej poniewac port jest we wrogim miescie i przeciwnik wciaz moze z niego korzystac do rekrutacji statkow. Tym samym bylbym wdzieczny za pomoc w wyjasnieniu tego :)
"Nie ma znaczenia, który Budynek
wymienisz, gdyż wpływa to jedynie na punktację. Miasto
nadal należy do oryginalnego właściciela, a Budynek nadal
funkcjonuje, pod każdym względem, normalnie, chyba że
wyraźnie zaznaczono inaczej"
ODPOWIEDZ