Clash of Cultures Monumental Edition - pytania i wątpliwości

Masz wątpliwości w sprawie zasad jakiejś gry? Zamiast pisać na forum ogólnym, wyszukaj dedykowany wątek na tym podforum i w nim zadaj pytanie.
Awatar użytkownika
Benedetto XVII
Posty: 207
Rejestracja: 01 sie 2009, 18:39
Has thanked: 2 times
Been thanked: 12 times

Re: Clash of Cultures Monumental Edition - pytania i wątpliwości

Post autor: Benedetto XVII »

Obrazek
Obrazek
Na moj gust pomylily Ci sie gry, moze z jakas inna, podobna, ale uwazac trzeba.
Awatar użytkownika
Neoptolemos
Posty: 1970
Rejestracja: 09 sty 2014, 18:30
Has thanked: 192 times
Been thanked: 857 times

Re: Clash of Cultures Monumental Edition - pytania i wątpliwości

Post autor: Neoptolemos »

Robiąc desant z langskipów anulujesz 1 trafienie, niezależnie od liczby twoich statków. To jedyny udział statków w bitwie lądowej (jeszcze bodajże Ragnar daje bonus do ataku, jak atakuje ze statku).

Ad Hunowie i werbowanie kawalerii/Indie i słonie - te zdolności muszą być fajne, ale wciąż nie są OP, ponieważ słonie i kawaleria nie są dużo mocniejsze od piechoty.
Game developer w Lucky Duck Games
Autor bloga Karta - stół!
Redaktor Board Times
konrut
Posty: 7
Rejestracja: 26 gru 2017, 14:49
Has thanked: 2 times
Been thanked: 4 times

Re: Clash of Cultures Monumental Edition - pytania i wątpliwości

Post autor: konrut »

Pytanie o cywilizacje Chiny. W jej rozwinięciach są bokserzy. Pozwala to w akcji na zamianę dowolnej jednostki osadnika na jednostkę piechoty i dowolnej jednostki piechoty na osadnika. Czy mogę wykonać tą akcje korzystając tylko z jednej lub drugiej korzyści? Czy trzeba wykonać to i to? W pierwszej edycji był to zapis zamień dowolną liczbę osadników na piechotę i dowolną liczbę piechoty na osadników, czyli była dowolność wykonania tej akcji.
Xoltro
Posty: 260
Rejestracja: 09 cze 2021, 12:50
Has thanked: 63 times
Been thanked: 70 times

Re: Clash of Cultures Monumental Edition - pytania i wątpliwości

Post autor: Xoltro »

Czy nowo powstała osada jest szczęśliwa? Osada startowa jest ale nigdzie nie widzę w instrukcji by by nowo zbudowana zaczynała z tym statusem
PerezSaj
Posty: 127
Rejestracja: 28 lis 2020, 21:56
Has thanked: 16 times
Been thanked: 9 times

Re: Clash of Cultures Monumental Edition - pytania i wątpliwości

Post autor: PerezSaj »

Xoltro pisze: 05 gru 2021, 11:59 Czy nowo powstała osada jest szczęśliwa? Osada startowa jest ale nigdzie nie widzę w instrukcji by by nowo zbudowana zaczynała z tym statusem
Nowa osada wybudowana przez osadnika jest neutralna.
Xoltro
Posty: 260
Rejestracja: 09 cze 2021, 12:50
Has thanked: 63 times
Been thanked: 70 times

Re: Clash of Cultures Monumental Edition - pytania i wątpliwości

Post autor: Xoltro »

A tak jest to w dalszej części instrukcji. To teraz inne pytanie.:

Przejmuje miasto o rozmiarze 5, które jeszcze jest szczęśliwe. Powinienem dostać 6 sztabek złota. Nie mogę jednak zamienić 2 elementów miasta (budynków) - nie mam ich już w swojej puli. Jak należy to policzyć.

Dostaje 6 za przejęcie miasta + 2 za zniszczenie budynków, czy dostaje 4 za przejęcie miasta (gdyż miasto po przejęciu będzie miało poziom 3, a nie 5 jak w chwili ataku) + 2 za zniszczenie 2 budynków?


Sformułowanie przejętego w instrukcji wskazuje na prawidłowość drugiego sposobu ale nie jestem na 100% pewien
PerezSaj
Posty: 127
Rejestracja: 28 lis 2020, 21:56
Has thanked: 16 times
Been thanked: 9 times

Re: Clash of Cultures Monumental Edition - pytania i wątpliwości

Post autor: PerezSaj »

Xoltro pisze: 05 gru 2021, 13:19 A tak jest to w dalszej części instrukcji. To teraz inne pytanie.:

Przejmuje miasto o rozmiarze 5, które jeszcze jest szczęśliwe. Powinienem dostać 6 sztabek złota. Nie mogę jednak zamienić 2 elementów miasta (budynków) - nie mam ich już w swojej puli. Jak należy to policzyć.

Dostaje 6 za przejęcie miasta + 2 za zniszczenie budynków, czy dostaje 4 za przejęcie miasta (gdyż miasto po przejęciu będzie miało poziom 3, a nie 5 jak w chwili ataku) + 2 za zniszczenie 2 budynków?


Sformułowanie przejętego w instrukcji wskazuje na prawidłowość drugiego sposobu ale nie jestem na 100% pewien
Mi się wydaje że najpierw dostajesz złoto za przejęcie miasta o rozmiarze 5, czyli jeżeli szczęśliwe to 7 złota, a dopiero wtedy zamieniasz budynki. No i jeżeli nie masz czym zastąpić to za każdy budynek dodatkowe złoto. Ja tak gram. Chociaż patrząc po kolei jak jest w instrukcji najpierw się wymienia elementy miasta, a dopiero w drugim punkcie jest zdobywanie złota za rozmiar miasta. Natomiast w moim rozumieniu jak atakowałem miasto to miało rozmiar 5 w momencie przejęcia.
Awatar użytkownika
grzeslaw90
Posty: 1750
Rejestracja: 20 lis 2013, 18:53
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 179 times
Been thanked: 437 times
Kontakt:

Re: Clash of Cultures Monumental Edition - pytania i wątpliwości

Post autor: grzeslaw90 »

Xoltro pisze: 05 gru 2021, 13:19 A tak jest to w dalszej części instrukcji. To teraz inne pytanie.:

Przejmuje miasto o rozmiarze 5, które jeszcze jest szczęśliwe. Powinienem dostać 6 sztabek złota. Nie mogę jednak zamienić 2 elementów miasta (budynków) - nie mam ich już w swojej puli. Jak należy to policzyć.

Dostaje 6 za przejęcie miasta + 2 za zniszczenie budynków, czy dostaje 4 za przejęcie miasta (gdyż miasto po przejęciu będzie miało poziom 3, a nie 5 jak w chwili ataku) + 2 za zniszczenie 2 budynków?


Sformułowanie przejętego w instrukcji wskazuje na prawidłowość drugiego sposobu ale nie jestem na 100% pewien
Najpierw zamieniasz budynki i dostajesz ewentualne złoto za brak podmianki. Potem dostajesz złoto za AKTUALNY poziom miasta. Pierwotny poziom nie ma znaczenia, bo takim sposobem mógłbyś dostać 11 złota za jedno miasto co jest irracjonalne już samo w sobie bez zasad. Zresztą kolejność w instrukcji jest dość jasno wypunktowana.
Xoltro
Posty: 260
Rejestracja: 09 cze 2021, 12:50
Has thanked: 63 times
Been thanked: 70 times

Re: Clash of Cultures Monumental Edition - pytania i wątpliwości

Post autor: Xoltro »

Nie jest to super jasne ale biorąc pod uwagę celowość tych zasad ta interpretacja wydaje się bardziej prawidłowa. Zresztą też w pierwszym poście napisałem że wydaje się bardziej sensowna.

Kroki o których mówisz mówią że najpierw wymieniamy elementy miasta poprzedniego właściciela. Nie ma sformułowania wymieniamy lub usuwamy.
Awatar użytkownika
grzeslaw90
Posty: 1750
Rejestracja: 20 lis 2013, 18:53
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 179 times
Been thanked: 437 times
Kontakt:

Re: Clash of Cultures Monumental Edition - pytania i wątpliwości

Post autor: grzeslaw90 »

Xoltro pisze: 05 gru 2021, 14:15 Kroki o których mówisz mówią że najpierw wymieniamy elementy miasta poprzedniego właściciela. Nie ma sformułowania wymieniamy lub usuwamy.
I od razu jest odniesienie po prawej - jeśli nie możesz tego zrobić to dostajesz 1 szt złota za każdy element. Ten akapit już nie jest częścią kolejności, a dopowiedzeniem rzadszego scenariusza, który może wystąpić w punkcie 1 całej sekwencji.
Awatar użytkownika
Błysk
Posty: 1404
Rejestracja: 19 cze 2010, 13:58
Has thanked: 154 times
Been thanked: 188 times

Re: Clash of Cultures Monumental Edition - pytania i wątpliwości

Post autor: Błysk »

Jak właściwie działa zdolność Celtów "Plemienni Sojusznicy"?

"Umieść Barbarzyńców tak jak wskutek ikony na karcie Wydarzenia" - Umieszczam ich dokładnie w taki sam sposób jak przy wydarzeniu, które rozmieszcza barbaczyńców? (Czyli pierwsze osadę z jednostką a potem jeszcze jednostkę do jakiejś osady barbarzyńców?)
Awatar użytkownika
grzeslaw90
Posty: 1750
Rejestracja: 20 lis 2013, 18:53
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 179 times
Been thanked: 437 times
Kontakt:

Re: Clash of Cultures Monumental Edition - pytania i wątpliwości

Post autor: grzeslaw90 »

Błysk pisze: 05 gru 2021, 17:15 Jak właściwie działa zdolność Celtów "Plemienni Sojusznicy"?

"Umieść Barbarzyńców tak jak wskutek ikony na karcie Wydarzenia" - Umieszczam ich dokładnie w taki sam sposób jak przy wydarzeniu, które rozmieszcza barbaczyńców? (Czyli pierwsze osadę z jednostką a potem jeszcze jednostkę do jakiejś osady barbarzyńców?)
Ni mniej ni więcej :D Oczywiście nadal zachowując wymóg dwóch pól od Twojej osady itp.
Awatar użytkownika
Mortinista
Posty: 362
Rejestracja: 17 wrz 2019, 23:57
Has thanked: 243 times
Been thanked: 158 times

Re: Clash of Cultures Monumental Edition - pytania i wątpliwości

Post autor: Mortinista »

Cześć,
Wiecie może jak działa mechanizm ataku i ruchu jednostek na statki/ze statków. W sieci jest za dużo interpretacji, a zasady powinny być jasne.
Na instrukcjach w internecie wyjaśnia się je na kilka możliwości, jednak dominują 2 interpretacje, które się wykluczają.

Mieliśmy wczoraj taki przypadek :

Spoiler:
Gracz żółty w swojej turze akcji mając wykupione rozszerzenia morskie wykonał 3 ruchy :

1 akcja (ruch) :

- Na górze (północy koło barbarzyńców) zabrał wyprodukowane wcześniej 2 statki do miasta w lewym górnym rogu.

2. akcja (ruch) :

- Podpłynął do miasta poniżej (koło statku piratów) i zabrał wojaków na statki.

3. akcja (ruch) :

- Przemieścił się statkami do miasta niebieskiego gracza w lewym dolnym rogu.
- Wysadził piechotę do miasta niebieskiego gracza, czym rozpoczął wojnę.

I tu są 2 główne wersje zarówno w tłumaczeniach na polskich/zagranicznych kanałach.

1 mówi, że wszystko jest ok - gracz zmieścił się tym co zrobił w 3 ruchach.
2 mówi, że gracz by to zrobić potrzebuje 4 akcji/nie 3

Dajcie znać co o tym myślicie, po przeczytaniu instrukcji skłoniliśmy się do 1 opcji, choć może się mylimy.

Pozdrawiam :)
Awatar użytkownika
grzeslaw90
Posty: 1750
Rejestracja: 20 lis 2013, 18:53
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 179 times
Been thanked: 437 times
Kontakt:

Re: Clash of Cultures Monumental Edition - pytania i wątpliwości

Post autor: grzeslaw90 »

Mortinista pisze: 11 gru 2021, 13:25 Cześć,
Wiecie może jak działa mechanizm ataku i ruchu jednostek na statki/ze statków. W sieci jest za dużo interpretacji, a zasady powinny być jasne.
Na instrukcjach w internecie wyjaśnia się je na kilka możliwości, jednak dominują 2 interpretacje, które się wykluczają.

Mieliśmy wczoraj taki przypadek :

Spoiler:
Gracz żółty w swojej turze akcji mając wykupione rozszerzenia morskie wykonał 3 ruchy :

1 akcja (ruch) :

- Na górze (północy koło barbarzyńców) zabrał wyprodukowane wcześniej 2 statki do miasta w lewym górnym rogu.

2. akcja (ruch) :

- Podpłynął do miasta poniżej (koło statku piratów) i zabrał wojaków na statki.

3. akcja (ruch) :

- Przemieścił się statkami do miasta niebieskiego gracza w lewym dolnym rogu.
- Wysadził piechotę do miasta niebieskiego gracza, czym rozpoczął wojnę.

I tu są 2 główne wersje zarówno w tłumaczeniach na polskich/zagranicznych kanałach.

1 mówi, że wszystko jest ok - gracz zmieścił się tym co zrobił w 3 ruchach.
2 mówi, że gracz by to zrobić potrzebuje 4 akcji/nie 3

Dajcie znać co o tym myślicie, po przeczytaniu instrukcji skłoniliśmy się do 1 opcji, choć może się mylimy.

Pozdrawiam :)
Wszystko w porządku. Podobny przykład jest wprost w instrukcji jak to zrobić w 3 akcje. Jedyna restrykcja to taka, że nie można w jednej akcji ruchu załadować i wyładować tych samych jednostek.
Awatar użytkownika
Atamán
Posty: 1346
Rejestracja: 13 kwie 2010, 12:42
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 558 times
Been thanked: 283 times

Re: Clash of Cultures Monumental Edition - pytania i wątpliwości

Post autor: Atamán »

Wszystko wygląda na legalne 3 akcje ruchu. Statki się poruszały 3 razy, ale każdy ruch był w oddzielnej akcji, nie uczestniczyły też w bitwie, więc wszystko ok. Piechota ruszała się dwa razy: w 2. akcji weszła na statki, a w 3. akcji zeszła że statków. To, że te statki były już w innym miejscu, w niczym nie przeszkadza. Jeśli jednostki lądowe poruszają się razem ze statkami, to jest to traktowane tylko jako ruch statków.

Przyznam, że tak wprost z instrukcji to też można różnie to zrozumieć, ale przykład podobnego ruchu ze strony 15 jednoznacznie pokazuje, że jak ruszamy się statkiem, to lądowe jednostki na pokładzie przemieszczają się po prostu przy okazji i nie jest to traktowane jako ruch tej grupy.
PerezSaj
Posty: 127
Rejestracja: 28 lis 2020, 21:56
Has thanked: 16 times
Been thanked: 9 times

Re: Clash of Cultures Monumental Edition - pytania i wątpliwości

Post autor: PerezSaj »

Karta wydarzeń "Epidemia" - Wszyscy gracze posiadający co najmniej dwie jednostki muszą usunąć jedna z nich (lub usunąć dwie jeśli mają Rozwiniecie: Drogi, Nawigacja lub Szlaki handlowe).

Czy trzeba usunąć te jednostki z każdej grupy jednostek jaką posiadam składającą się z co najmniej dwóch jednostek, czy tylko z jednej grupy a reszta grup pozostaje nietknięta?
Awatar użytkownika
grzeslaw90
Posty: 1750
Rejestracja: 20 lis 2013, 18:53
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 179 times
Been thanked: 437 times
Kontakt:

Re: Clash of Cultures Monumental Edition - pytania i wątpliwości

Post autor: grzeslaw90 »

PerezSaj pisze: 18 gru 2021, 12:47 Karta wydarzeń "Epidemia" - Wszyscy gracze posiadający co najmniej dwie jednostki muszą usunąć jedna z nich (lub usunąć dwie jeśli mają Rozwiniecie: Drogi, Nawigacja lub Szlaki handlowe).

Czy trzeba usunąć te jednostki z każdej grupy jednostek jaką posiadam składającą się z co najmniej dwóch jednostek, czy tylko z jednej grupy a reszta grup pozostaje nietknięta?
To ile masz grup jest nieistotne. Musisz usunąć jedną albo dwie jednostki z planszy i tyle.
PerezSaj
Posty: 127
Rejestracja: 28 lis 2020, 21:56
Has thanked: 16 times
Been thanked: 9 times

Re: Clash of Cultures Monumental Edition - pytania i wątpliwości

Post autor: PerezSaj »

grzeslaw90 pisze: 18 gru 2021, 13:11
PerezSaj pisze: 18 gru 2021, 12:47 Karta wydarzeń "Epidemia" - Wszyscy gracze posiadający co najmniej dwie jednostki muszą usunąć jedna z nich (lub usunąć dwie jeśli mają Rozwiniecie: Drogi, Nawigacja lub Szlaki handlowe).

Czy trzeba usunąć te jednostki z każdej grupy jednostek jaką posiadam składającą się z co najmniej dwóch jednostek, czy tylko z jednej grupy a reszta grup pozostaje nietknięta?
To ile masz grup jest nieistotne. Musisz usunąć jedną albo dwie jednostki z planszy i tyle.
Tak właśnie grałem, ale wolałem się upewnić. Dzięki.
AbramsPl
Posty: 49
Rejestracja: 17 sie 2015, 17:59
Has thanked: 7 times
Been thanked: 3 times

Re: Clash of Cultures Monumental Edition - pytania i wątpliwości

Post autor: AbramsPl »

Dajcie znać czy nie naruszam zasad umieszczając ten wątek w tym poście.

Witajcie. Jestem po 4 rozgrywkach i zaczęło mnie denerwować że ciągle muszę zaglądać do instrukcji by zapamiętać pewne szczegóły o których łatwo zapomnieć. Zrobiłem sobie skrót niektórych zasad (napisany krócej niż w instrukcji). Polecam otwierać przez aplikacje Dokumenty Google na telefonie.

https://docs.google.com/document/d/1YmL ... p=drivesdk

Trzeba wyłączyć opcję Układ wydruku:

Obrazek

Dzięki temu wszystko jest napisane jednym ciągiem bez dzielenia na strony.
Aplikacja ma jeszcze jedna fajna funkcjonalność. Kiedy przesuwamy po pasku to wyświetlają nam się odnośniki do akapitów.

Obrazek

Dokument jest udostępniony z prawami komentowania. Jeśli macie jakieś propozycje co można jeszcze dodać lub co przeoczyłem (lub źle napisałem) to proszę o komentarz.
Myślę że to fajne narzędzie które może usprawniać gry planszowe. Do tej pory zawsze sam sobie pisałem i drukowałem takie pomoce. Teraz każdy ma telefon to może sobie odpalić. No i wspólne redagowanie tego samego dokumentu jest na wielki plus. Można na bieżąco nanosić poprawki.

Dajcie znać co o tym myślicie. Pozdrawiam.
Ostatnio zmieniony 28 lis 2022, 20:45 przez AbramsPl, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
grzeslaw90
Posty: 1750
Rejestracja: 20 lis 2013, 18:53
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 179 times
Been thanked: 437 times
Kontakt:

Re: Clash of Cultures Monumental Edition - pytania i wątpliwości

Post autor: grzeslaw90 »

Rakieta! Dodałem komentarze. Ogólnie dobrze żeby był jeszcze wyjaśniony ruch lądowo morski z różnymi przypadkami załadowania /wyładowania jednostek. Brakuje wzmianki o cudach i ustrojach. Dodałbym jeszcze coś o liderach i ściągę z jednostek :) Dobra robota!
AbramsPl
Posty: 49
Rejestracja: 17 sie 2015, 17:59
Has thanked: 7 times
Been thanked: 3 times

Re: Clash of Cultures Monumental Edition - pytania i wątpliwości

Post autor: AbramsPl »

grzeslaw90 pisze: 20 gru 2021, 12:58 Rakieta! Dodałem komentarze. Ogólnie dobrze żeby był jeszcze wyjaśniony ruch lądowo morski z różnymi przypadkami załadowania /wyładowania jednostek. Brakuje wzmianki o cudach i ustrojach. Dodałbym jeszcze coś o liderach i ściągę z jednostek :) Dobra robota!
Dzięki za dobre słowa. Pomyślę nad tym.

Moim zamiarem było ujęcie tych najważniejszych kwestii o którym łatwo zapomnieć. Nie chciałem żeby to było zbyt długie i ciężko się szukało (bo nie miało by to sensu skoro jest instrukcja). Tak czy inaczej dajcie znać co jeszcze warto dodać, na 100%, z waszego doświadczenia, że o tym się zapomina często podczas grania.
PerezSaj
Posty: 127
Rejestracja: 28 lis 2020, 21:56
Has thanked: 16 times
Been thanked: 9 times

Re: Clash of Cultures Monumental Edition - pytania i wątpliwości

Post autor: PerezSaj »

Na BGG jest Checlista w języku polskim do wydrukowania. Można zaznaczać sobie na niej wszystkie nowe Rozwiniecia i od razu wiadomo czzym dysponujemy i jakie mamy zdolności (co nam się odpala podczas wykonywania jakiejś akcji). Łatwiej jest niczego nie przegapić. Brakuje na niej tylko zdolności budynków, ale po pobraniu można sobie samemu dopisać.
Awatar użytkownika
Grigorij1982
Posty: 28
Rejestracja: 22 maja 2021, 00:19
Has thanked: 14 times
Been thanked: 3 times

Re: Clash of Cultures Monumental Edition - pytania i wątpliwości

Post autor: Grigorij1982 »

Mam pytanie dotyczące usuwania poległych po walce. Jeśli trafień było mniej niż wrogów lub zadziałała zdolność uniknięcia trafienia to wrogowi pozostają jednostki. Jeśli walczył różnymi typami jednostek to kto (lub jak się) decyduje, które zostały trafione "śmiertelnie" i muszą zostać zdjęte? Przyklad: miał 2x piechotę i 2x kawalerię i dostał finalnie 2 trafienia, zatem pewnie wolałby zdjąć piechotę a przeciwnik chciałby zdjęcia kawalerii.
My u siebie ustaliliśmy, że poległych wybiera przeciwnik (co fabularnie można wyjaśnić tym że przeciwnik skupiał swój atak na wybranych jednostkach), ale może są jakieś wytyczne (np. autora)...

Druga sprawa tyczy bitwy morskiej. Czy jeśli utrata statku spowoduje wyjście liczby transportowanych jednostek lądowych poza limit transportowy to te nadmiarowe "toną" razem ze statkiem i wracają do puli czy można je jakoś "odzyskać"? Instrukcja mówi o "usuwaniu" jednostek lądowych, tylko gdzie?
Awatar użytkownika
miszczu666
Posty: 267
Rejestracja: 24 kwie 2018, 15:13
Lokalizacja: Gorzów Wielkopolski
Has thanked: 48 times
Been thanked: 162 times
Kontakt:

Re: Clash of Cultures Monumental Edition - pytania i wątpliwości

Post autor: miszczu666 »

Grigorij1982 pisze: 26 gru 2021, 21:19 Mam pytanie dotyczące usuwania poległych po walce. Jeśli trafień było mniej niż wrogów lub zadziałała zdolność uniknięcia trafienia to wrogowi pozostają jednostki. Jeśli walczył różnymi typami jednostek to kto (lub jak się) decyduje, które zostały trafione "śmiertelnie" i muszą zostać zdjęte? Przyklad: miał 2x piechotę i 2x kawalerię i dostał finalnie 2 trafienia, zatem pewnie wolałby zdjąć piechotę a przeciwnik chciałby zdjęcia kawalerii.
My u siebie ustaliliśmy, że poległych wybiera przeciwnik (co fabularnie można wyjaśnić tym że przeciwnik skupiał swój atak na wybranych jednostkach), ale może są jakieś wytyczne (np. autora)...

Druga sprawa tyczy bitwy morskiej. Czy jeśli utrata statku spowoduje wyjście liczby transportowanych jednostek lądowych poza limit transportowy to te nadmiarowe "toną" razem ze statkiem i wracają do puli czy można je jakoś "odzyskać"? Instrukcja mówi o "usuwaniu" jednostek lądowych, tylko gdzie?
Storna 23 instrukcji, punkt 4.
1. O tym, które jednostki zostają usunięte decyduje ich właściciel.
2. Po bitwie morskiej, jeśli pozostałe statki nie mają wystarczającej ładowności aby pomieścić jednostki lądowe, ich właściciel decyduje które z nich zostają usunięte.

W obu przypadkach wracają one do puli zasobów, ni są usuwane z gry.
Moje tłumaczenia plików pomocy, skrótów zasad: ***LISTA***
Lista zawiera pliki pomocne przy Scythe (z dodatkami), Nemesis, Wojna o Pierścień (z dodatkami), Star Wars Rebelia (z dodatkiem)
Awatar użytkownika
Grigorij1982
Posty: 28
Rejestracja: 22 maja 2021, 00:19
Has thanked: 14 times
Been thanked: 3 times

Re: Clash of Cultures Monumental Edition - pytania i wątpliwości

Post autor: Grigorij1982 »

miszczu666 pisze: 26 gru 2021, 21:34 Storna 23 instrukcji, punkt 4.
1. O tym, które jednostki zostają usunięte decyduje ich właściciel.


Czytałem wielokrotnie ten punkt instrukcji - jest w nim mowa o tym, że przeciwnik zdejmuje jedną jednostkę za każde trafienie. Nie ma napisane czy on również wybiera te jednostki (czy może przeciwnik), stąd moje pytanie.
miszczu666 pisze: 26 gru 2021, 21:34 2. Po bitwie morskiej, jeśli pozostałe statki nie mają wystarczającej ładowności aby pomieścić jednostki lądowe, ich właściciel decyduje które z nich zostają usunięte.

W obu przypadkach wracają one do puli zasobów, ni są usuwane z gry.
Dzięki.
ODPOWIEDZ