Sposoby na rozszerzenie stołu

Własnoręczne działania twórcze: upiększanie, inserty, malowanie figurek, tworzenie prototypów, stoły do planszówek itp.
Awatar użytkownika
Backero
Posty: 389
Rejestracja: 31 maja 2015, 21:34
Lokalizacja: Rzeszów
Has thanked: 143 times
Been thanked: 82 times

Sposoby na rozszerzenie stołu

Post autor: Backero »

Cześć wszystkim,

Sprawę mam taką, że wykańczam mieszkanko i kupuję meble, a ponieważ z całą pewnością będą grane duże kobyły często w dużą liczbę osób rozglądam się za stołem. Problem jednak w tym, że są one koszmarnie drogie, a jednocześnie nie chcę zawalać niepotrzebnego miejsca w mieszkaniu wyjątkowo dużym stołem.

Postanowiłem kupić stół o wymiarach 90x160 przed rozłożeniem i 90x300 (po rozłożeniu). Dotychczas najczęściej graliśmy na wymiarze 95x300 i ta szerokość bywała czasem za mała (Eclipse na 6 graczy mieści się ledwo co), a o stoły z szerokością +100 w takim wymiarze cenowym naprawdę niełatwo. Czy ktoś z Wam ma może jakieś pomysły jak możnaby sztucznie poszerzyć obszar gry? Jakieś szufladki wyjeżdżane albo boardy na przyssawkach? Myślałem kupić płytki jakieś o rozmiarze standardowego obszaru gracza i dorobić do niego przyssawki i w razie potrzeby po prostu "dokleić" to do stołu.
Ostatnio zmieniony 09 lis 2021, 10:26 przez Backero, łącznie zmieniany 1 raz.
Mr_Fisq
Administrator
Posty: 4669
Rejestracja: 21 lip 2019, 11:10
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 1213 times
Been thanked: 1419 times

Re: Sposoby na rozszerzenie stołu

Post autor: Mr_Fisq »

Mi się ostatnio przewinęło:
https://boardgamegeek.com/image/6468414/spirit-island
ale nie szukałem takiego produktu na rynku.
Sprzedam: Obniżki, nowości: Root, Lanzerath Ridge, Dawn of the Zeds, Etherfields
Przygarnę: Skirmishe grywalne solo, figurki do Stargrave/Frostgrave
Awatar użytkownika
Backero
Posty: 389
Rejestracja: 31 maja 2015, 21:34
Lokalizacja: Rzeszów
Has thanked: 143 times
Been thanked: 82 times

Re: Sposoby na rozszerzenie stołu

Post autor: Backero »

Mr_Fisq pisze: 09 lis 2021, 10:25 Mi się ostatnio przewinęło:
https://boardgamegeek.com/image/6468414/spirit-island
ale nie szukałem takiego produktu na rynku.
W sumie idealne w swej prostocie :D Na pewno też wezmę pod uwagę, w sumie mam tego rodzaju mały stolik pod laptopa, który by tu mógł pomóc. Ale wciąż to nie rozwiązuje problemu dużych plansz np GoT z Matką Smoków.
Mr_Fisq
Administrator
Posty: 4669
Rejestracja: 21 lip 2019, 11:10
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 1213 times
Been thanked: 1419 times

Re: Sposoby na rozszerzenie stołu

Post autor: Mr_Fisq »

Backero pisze: 09 lis 2021, 10:29
Spoiler:
W sumie idealne w swej prostocie :D Na pewno też wezmę pod uwagę, w sumie mam tego rodzaju mały stolik pod laptopa, który by tu mógł pomóc. Ale wciąż to nie rozwiązuje problemu dużych plansz np GoT z Matką Smoków.
Mój stolik pod laptopa jest trochę za niski niestety. Jakbyś znalazł coś konkretnego przypadkiem, to koniecznie wrzuć do pierwszego posta.
Sprzedam: Obniżki, nowości: Root, Lanzerath Ridge, Dawn of the Zeds, Etherfields
Przygarnę: Skirmishe grywalne solo, figurki do Stargrave/Frostgrave
Awatar użytkownika
donmakaron
Posty: 3523
Rejestracja: 16 kwie 2009, 09:33
Has thanked: 198 times
Been thanked: 646 times

Re: Sposoby na rozszerzenie stołu

Post autor: donmakaron »

IMO żadne przyssawki czy imadełka tego nie pociągną. Będą odpadać, przechylać się, ani się o to oprzeć, ani nie szturchać. Część producentów stołów robi dostawki (coś ta takiej zasadzie), może takie rozwiązanie by dało radę, ale na te 10-20 cm przykręcać do stołu porządne trzymadła... pewnie szkoda stołu, czasu i pieniędzy.

Jak masz garaż czy piwnicę, można pomyśleć o drugim blacie o żądanych wymiarach nakładanym na stół.

Rozwiązanie podrzucone przez poprzednika widziałem też w wersji XL, gdzie cała plansza jest podniesiona 15-20 cm ponad blat i pod nią można trzymać wszystkie banki, pule, niejawne elementy itp. Ale to też pewnie nie idealne rozwiązanie.

Mimo wszystko nic nie zastąpi szerokiego blatu. Sam śmigam na 100x200 z możliwością dobicia do 100x300 i mi mało :P
Mr_Fisq
Administrator
Posty: 4669
Rejestracja: 21 lip 2019, 11:10
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 1213 times
Been thanked: 1419 times

Re: Sposoby na rozszerzenie stołu

Post autor: Mr_Fisq »

Ja w firmie przymierzam się do dwóch takich stolików:
https://allegro.pl/oferta/brawo-bialy-l ... 4291fbf951
Sprzedam: Obniżki, nowości: Root, Lanzerath Ridge, Dawn of the Zeds, Etherfields
Przygarnę: Skirmishe grywalne solo, figurki do Stargrave/Frostgrave
Awatar użytkownika
Szewa
Posty: 866
Rejestracja: 10 sie 2016, 12:33
Has thanked: 353 times
Been thanked: 501 times

Re: Sposoby na rozszerzenie stołu

Post autor: Szewa »

Nakladka zrobiona z plyt osb?
Ja zrobilem sobie taka do bitewniaka, 120x160cm. Nakladam na stol 80 x 100, potem taka naklade sie chowa za szafe :)
Top10:
1. A Song of Ice & Fire 2. Wojna o pierścień 3. Dominant Species 4. Brass: Birmingham 5. A Game of Thrones 2ed 6.Pax Renaissance 2ed 7. Tyrants of the Underdark 8. Zombicide:2nd 9. Empires: Age of Discovery
Honorowa: Lotr LCG
Awatar użytkownika
lotheg
Posty: 795
Rejestracja: 11 paź 2017, 10:25
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 271 times
Been thanked: 276 times

Re: Sposoby na rozszerzenie stołu

Post autor: lotheg »

Szewa pisze: 09 lis 2021, 11:01 Nakladka zrobiona z plyt osb?
Ja zrobilem sobie taka do bitewniaka, 120x160cm. Nakladam na stol 80 x 100, potem taka naklade sie chowa za szafe :)
+1 :)
Mam nakładkę z OSB. Dodatkowo w sumie to są dwie płyty OSB, które połączone są zawiasami i można to złożyć na pół, żeby zajmowało mniej miejsca. Zawiasy są po zewnątrz, więc nie wchodzą na stół pod spodem.
Kanban to najlepszy Vital, a Trajan jest lepszy od Zamków.
Wishlista
Awatar użytkownika
Elo
Posty: 205
Rejestracja: 24 sty 2018, 18:02
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 210 times
Been thanked: 91 times

Re: Sposoby na rozszerzenie stołu

Post autor: Elo »

Cyel
Posty: 2574
Rejestracja: 27 kwie 2018, 15:18
Has thanked: 1219 times
Been thanked: 1428 times

Re: Sposoby na rozszerzenie stołu

Post autor: Cyel »

Ja mam schowane w szafie 5 płyt wiórowych w rozmiarze 24x48 cali. Oryginalnie do grania w bitewniaki, przydają się bardzo przy co większych planszówkach (oczywiście nie wszystkie, żadna planszówka nie zajmuje tyle miejsca co całodniowa apokaliptyczna bitwa WH40K ;)). Po położeniu na stole sklejam je taśmą do pakowania dla stabilności i na to idzie mata/materiał.
Lubię grę. (a nie "tą grę")
Kupiłem grę. (a nie "tą grę")
Wygrałem w grę. (a nie "tą grę")
alpha
Posty: 1001
Rejestracja: 10 cze 2018, 14:33
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 310 times
Been thanked: 128 times

Re: Sposoby na rozszerzenie stołu

Post autor: alpha »

Cyel pisze: 10 lis 2021, 16:05 Ja mam schowane w szafie 5 płyt wiórowych w rozmiarze 24x48 cali. Oryginalnie do grania w bitewniaki, przydają się bardzo przy co większych planszówkach (oczywiście nie wszystkie, żadna planszówka nie zajmuje tyle miejsca co całodniowa apokaliptyczna bitwa WH40K ;)). Po położeniu na stole sklejam je taśmą do pakowania dla stabilności i na to idzie mata/materiał.
Próbuję sobie to jakoś wyobrazić, że się nie przesuwa, i że nie przechyla po oparciu się... jednak jakoś nie wierzę, że może to być stabilne :)
A korci mnie takie rozwiązanie, bo mój stół jest w tym momencie za mały na niektóre plansze.
Kolekcja: BGG
Sprzedam / wymienię: BGG lub forum
Cyel
Posty: 2574
Rejestracja: 27 kwie 2018, 15:18
Has thanked: 1219 times
Been thanked: 1428 times

Re: Sposoby na rozszerzenie stołu

Post autor: Cyel »

alpha pisze: 10 lis 2021, 23:17

Próbuję sobie to jakoś wyobrazić, że się nie przesuwa, i że nie przechyla po oparciu się... jednak jakoś nie wierzę, że może to być stabilne :)
A korci mnie takie rozwiązanie, bo mój stół jest w tym momencie za mały na niektóre plansze.
Działa. Mam już ponad ćwierć wieku z tym rozwiązaniem (w pierwszego bitewniaka zacząłem grać w drugiej połowie lat 90tych). Czasem tylko, gdy miałem bardzo wąskie stoły zdarzało mi się podpierać rogi blatów (taboret + książki). Ale moje płyty są grube i ciężkie, bardzo stabilne.

Spoiler:
Lubię grę. (a nie "tą grę")
Kupiłem grę. (a nie "tą grę")
Wygrałem w grę. (a nie "tą grę")
alpha
Posty: 1001
Rejestracja: 10 cze 2018, 14:33
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 310 times
Been thanked: 128 times

Re: Sposoby na rozszerzenie stołu

Post autor: alpha »

Piszesz o podpieraniu rogów żeby nie przechyliło się. A kwestia suwania się górnego blatu po dolnym? W sensie, że nachylając się nad planszą to najpierw dotknę brzuchem lub nogami krawędź górnego blatu i w konsekwencji przesunę ten górny w kierunku "od siebie". Tutaj już podpieranie raczej nic nie da?
Kolekcja: BGG
Sprzedam / wymienię: BGG lub forum
Cyel
Posty: 2574
Rejestracja: 27 kwie 2018, 15:18
Has thanked: 1219 times
Been thanked: 1428 times

Re: Sposoby na rozszerzenie stołu

Post autor: Cyel »

alpha pisze: 11 lis 2021, 09:39 Piszesz o podpieraniu rogów żeby nie przechyliło się. A kwestia suwania się górnego blatu po dolnym? W sensie, że nachylając się nad planszą to najpierw dotknę brzuchem lub nogami krawędź górnego blatu i w konsekwencji przesunę ten górny w kierunku "od siebie". Tutaj już podpieranie raczej nic nie da?
Te blaty są dość ciężkie, zwłaszcza sklejone razem. Pewnie, że jak się mocno oprzeć to się troszkę przesuną, ale jak się mocno oprzeć o sam stół to też się przesunie;) To w żaden sposób nie stanowi problemu a jak się siedzi to się już w ogóle raczej nie opiera brzuchem i nie przesuwa niczego. Jak mówiłem, po ćwierć wieku nie mam żadnych zastrzeżeń do tego rozwiązania.
Lubię grę. (a nie "tą grę")
Kupiłem grę. (a nie "tą grę")
Wygrałem w grę. (a nie "tą grę")
wisniax
Posty: 142
Rejestracja: 02 gru 2019, 18:21
Has thanked: 24 times
Been thanked: 15 times

Re: Sposoby na rozszerzenie stołu

Post autor: wisniax »

Nie do końca rozszerzenie stołu ale poniekąd w temacie. W ostatnim update z KS Frostpunka pojawiły się fotki wg mnie rozwiązania prawie idealnego.

https://www.kickstarter.com/projects/gl ... ts/3364772

Obrazek

Konkretny składany stół (90x120 plus przystawki) do gier nawet dla 6 graczy. Planują wystartować KS na początku przyszłego roku.
buzzardpl
Posty: 17
Rejestracja: 14 sie 2018, 06:22
Has thanked: 1 time
Been thanked: 8 times

Re: Sposoby na rozszerzenie stołu

Post autor: buzzardpl »

A ja skleciłem sobie stolik ~ 48"x60" z paneli podłogowych co zostały z budowy. Do tego nogi z castoramy, ramka - obwódka z jakichś kątowników drewnianych, a na wierzch mam dociętą czarną wykładzine oraz playmatę.
Niestety nierozbieralny za bardzo, nie przewidziałem tego. Ale jako mebel przydaje się.
ODPOWIEDZ