RPG w klimatach przygodowego kosmicznego SF

Tutaj można dyskutować na tematy ogólnie związane z grami RPG, nie powiązane z konkretnym tytułem.
Regulamin forum
Tutaj można dyskutować na tematy ogólnie związane z grami RPG, nie powiązane z konkretnym tytułem.
Mr_Fisq
Administrator
Posty: 4645
Rejestracja: 21 lip 2019, 11:10
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 1206 times
Been thanked: 1417 times

RPG w klimatach przygodowego kosmicznego SF

Post autor: Mr_Fisq »

Po recenzji Coriolisa autorstwa Gambita (Link do youtube) stwierdziłem, że poszukam jakiegoś ciekawego systemu RPG po polsku w klimatach przygodowego SF, z dobrze nakreślonym settingiem pozostawiającym spore pole dla inwencji MG. Z tego co widzę lepiej przymierzyć się do Coriolisa w oryginale.

Po polsku mamy:
- Warhammer 40k; jest Dark Heresy 2, będzie Wrath&Glory; setting raczej cięższy i dodatkowo dość sztywny (ramy świata Warhammera są raczej określone)
- Mothership RPG; raczej horror i cięższy klimat, za to brak sztywnych ram świata.
- Nibiru => dopiero się drukuje, podręcznik główny ponoć mało przyjazny mistrzom gry.
- Obcy => AFAIK silnik ten sam co Coriolis, tylko w świecie Obcego; setting jeśli jest kanoniczny, to pewnie jest dość ciężki. Ramy świata też pewnie nie są szczególnie luźne.

Nadchodząca Diuna może też być ciekawym wyborem.

Coś pominąłem z tytułów będących na naszym rynku, albo mających się na nim pojawić w najbliższym czasie?
Sprzedam: Wiosenne porządki: Horror w Arkham - 4 cykle, dwie podstawki, Uśpieni Bogowie, Moje Miasto.
Przygarnę: Skirmishe grywalne solo, figurki do Stargrave/Frostgrave
Awatar użytkownika
Gambit
Posty: 5224
Rejestracja: 28 cze 2006, 12:50
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 521 times
Been thanked: 1814 times
Kontakt:

Re: RPG w klimatach przygodowego kosmicznego SF

Post autor: Gambit »

Mr_Fisq pisze: 29 lis 2021, 11:30 - Obcy => AFAIK silnik ten sam co Coriolis, tylko w świecie Obcego; setting jeśli jest kanoniczny, to pewnie jest dość ciężki. Ramy świata też pewnie nie są szczególnie luźne.
Obcy ma silnik Year Zero, ale z lekkimi ulepszeniami jeśli chodzi o mechanikę sukcesów. Z tego co słyszałem, jest nieco wygodniejszy. Grać można scenariusze "filmowe", gdzie przeżywalność jest taka, jak w filmach o obcym, albo bardziej kampanijne. No i trzeba pamiętać, że ten świat to nie tylko ksenomorfy, ale także korporacje, walka o władzę i tego typu rzeczy.
Awatar użytkownika
motti
Posty: 141
Rejestracja: 08 sie 2014, 11:49
Has thanked: 75 times
Been thanked: 13 times

Re: RPG w klimatach przygodowego kosmicznego SF

Post autor: motti »

Wydawnictwo Hengal wydało jeszcze:

Warpstar Rpg - gra określana przez wydawcę jako "oparta na starej brytyjskiej szkole grania";

Iron Space - retro sf.

Co do jakości merytorycznej jak i samego wydania się nie wypowiem.
Mr_Fisq
Administrator
Posty: 4645
Rejestracja: 21 lip 2019, 11:10
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 1206 times
Been thanked: 1417 times

Re: RPG w klimatach przygodowego kosmicznego SF

Post autor: Mr_Fisq »

motti pisze: 29 lis 2021, 12:23 Warpstar Rpg - gra określana przez wydawcę jako "oparta na starej brytyjskiej szkole grania";
Wizualnie wygląda jak skrzyżowanie Blame! z Dungeon Degenerates (albo wczesnym Warhammerem 40k) :mrgreen: Ale dzięki, poczytam o obu tytułach, choć wyglądają na bardzo niszowe, patrząc po wynikach zbiórek.

Edit:
Gdyby kogoś interesował sam silnik Coriolisa, to Black Monk udostępnia przetłumaczoną mechanikę Year Zero Engine:
https://blackmonk.pl/1621-YearZeroEnginePL.html

Edit2:
Starter do Coriolisa:
https://freeleaguepublishing.com/en/sto ... 8829621189

jak złapię wenę, to wrzucę temat poświęcony Coriolisowi w odpowiednim podforum.
Sprzedam: Wiosenne porządki: Horror w Arkham - 4 cykle, dwie podstawki, Uśpieni Bogowie, Moje Miasto.
Przygarnę: Skirmishe grywalne solo, figurki do Stargrave/Frostgrave
Golfang
Posty: 1980
Rejestracja: 10 wrz 2018, 21:47
Lokalizacja: Będzin
Has thanked: 228 times
Been thanked: 311 times

Re: RPG w klimatach przygodowego kosmicznego SF

Post autor: Golfang »

odrzucając warunek polskiego wydania - poleciłbym Star Wars D20. Graliśmy trochę w niego i to stary dobry system - znany między innymi z D&D 3,0/3,5. Nam się grało świetnie - zwłaszcza że znaliśmy bardzo dobrze system D&D 3,X.
Świat gry chyba każdy zna, a przygód tam można odbywać bez liku - nie koniecznie związanych z Imperium/Rebelią.
----------------
10% flamberg.com.pl
alpha
Posty: 1001
Rejestracja: 10 cze 2018, 14:33
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 310 times
Been thanked: 128 times

Re: RPG w klimatach przygodowego kosmicznego SF

Post autor: alpha »

Golfang pisze: 09 gru 2021, 09:35 odrzucając warunek polskiego wydania - poleciłbym Star Wars D20
A czy może mi ktoś powiedzieć czemu nikt do tej pory nie przetłumaczył SW RPG na język polski?
Jest to dla mnie niesamowite :roll:
Kolekcja: BGG
Sprzedam / wymienię: BGG lub forum
Awatar użytkownika
Gambit
Posty: 5224
Rejestracja: 28 cze 2006, 12:50
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 521 times
Been thanked: 1814 times
Kontakt:

Re: RPG w klimatach przygodowego kosmicznego SF

Post autor: Gambit »

alpha pisze: 09 gru 2021, 13:50
Golfang pisze: 09 gru 2021, 09:35 odrzucając warunek polskiego wydania - poleciłbym Star Wars D20
A czy może mi ktoś powiedzieć czemu nikt do tej pory nie przetłumaczył SW RPG na język polski?
Jest to dla mnie niesamowite :roll:
Licencje? Koszty? Kto wie :)
alpha
Posty: 1001
Rejestracja: 10 cze 2018, 14:33
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 310 times
Been thanked: 128 times

Re: RPG w klimatach przygodowego kosmicznego SF

Post autor: alpha »

Domyślam się, że to pewnie w głównej mierze jet tego zasługą :)
Jednak patrząc na to, że gry z tego uniwersum są wydawane, to mimo wszystko trochę to dziwne.
Kolekcja: BGG
Sprzedam / wymienię: BGG lub forum
Krissos
Posty: 140
Rejestracja: 10 cze 2012, 01:08
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 5 times
Been thanked: 4 times

Re: RPG w klimatach przygodowego kosmicznego SF

Post autor: Krissos »

Polskie - to już chyba wszystko wyżej powiedziano.

Nie polskie - Traveller (Mongoose dla mnie, ale inne wersje jak ktoś woli, system tworzenia postaci to gra sama w sobie :)). Proponuję też Stars Without Number (za darmo, OSR, bez settingu) lub np. Transit The Spaceship RPG (tu już płatne, systemu nie znam, ale sam pomysł jest wg mnie super - gra się AI statków kosmicznych!).

Gwiezdne Wojny od FFG to tez fajna pozycja - jak ktoś lubi system Genesys (będzie niedługo po polsku), ale tu trzeba przemyśleć, bo podstawki są 3 (różne "settingi", albo bardziej na moc ukierunkowanie, albo Rebelia, albo "gangsterka", wszystko kompatybilne, ale mające swoje niezależne zasady). No i wg mnie trzeba mieć te specjalne kostki, bo czytanie tabelek i interpretacja z normalnych kostek zabija imersje.

Starfinder dla osób, które wolą takie bardziej D&D 3.5/5.0 systemy.

PS Prawie bym zapomniał - Scum & Villainy, oparte na Ostrzach w Mroku, banda z Ostrzy to statek, zadania rozwijają postacie i statek. tutaj tylko trzeba zakładać, że raczej to będzie skończona historia, jako, że postacie powinny przechodzić "na emeryturę" (lub ginąć :)). Ostrza w Mroku są po polsku, S&V raczej nie będzie.
feniks_ciapek
Posty: 2279
Rejestracja: 09 lut 2018, 11:14
Has thanked: 1593 times
Been thanked: 926 times

Re: RPG w klimatach przygodowego kosmicznego SF

Post autor: feniks_ciapek »

Krissos pisze: 12 gru 2021, 12:28 Nie polskie - Traveller (Mongoose dla mnie, ale inne wersje jak ktoś woli, system tworzenia postaci to gra sama w sobie :)).
No właśnie, nic nie pisałem, bo miało być po polsku. Też polecam Travellera, tylko wystrzegajcie się 5 edycji, która wyszła na KSie. Jest koszmarna, wygląda jakby ktoś zebrał notatki z zeszytu projektanta i opublikował je bez żadnego pomysłu i żadnej redakcji. Mongoose albo wcześniejsze edycje - o ile uda się je dorwać.
ponika
Posty: 530
Rejestracja: 01 sty 2019, 17:25
Lokalizacja: Zagranica
Has thanked: 231 times
Been thanked: 440 times

Re: RPG w klimatach przygodowego kosmicznego SF

Post autor: ponika »

Z polskich systemów, to w tłumaczeniu (a właściwie w redakcji) jest też starter Coriolisa, powinien niedługo się pokazać.
Mr_Fisq
Administrator
Posty: 4645
Rejestracja: 21 lip 2019, 11:10
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 1206 times
Been thanked: 1417 times

Re: RPG w klimatach przygodowego kosmicznego SF

Post autor: Mr_Fisq »

ponika pisze: 16 gru 2021, 17:59 Z polskich systemów, to w tłumaczeniu (a właściwie w redakcji) jest też starter Coriolisa, powinien niedługo się pokazać.
Która firma tłumaczy na nasz rynek Coriolisa? Czy to projekt "amatorski"?
Sprzedam: Wiosenne porządki: Horror w Arkham - 4 cykle, dwie podstawki, Uśpieni Bogowie, Moje Miasto.
Przygarnę: Skirmishe grywalne solo, figurki do Stargrave/Frostgrave
ponika
Posty: 530
Rejestracja: 01 sty 2019, 17:25
Lokalizacja: Zagranica
Has thanked: 231 times
Been thanked: 440 times

Re: RPG w klimatach przygodowego kosmicznego SF

Post autor: ponika »

Coriolisa tłumaczyłam ja, za zgodą Fria Ligan. Teraz jest w profesjonalnej korekcie, bo niestety nieprofesjonalna nie zdała egzaminu. A ponieważ jest raczej pobocznym projektem to musimy chwilkę poczekać :)
Darboh
Posty: 859
Rejestracja: 18 wrz 2012, 09:15
Has thanked: 32 times
Been thanked: 19 times

Re: RPG w klimatach przygodowego kosmicznego SF

Post autor: Darboh »

To jeszcze wypada wspomnieć o świetnym rodzimym Nemezis, działającym na Savage Worlds. Mój osobisty lider w tym zakresie. A że na mechanice Savage Worlds więc i koncepcyjnie przygodowy. Bardzo fajna mieszanka i logiczna różnych klimatów. Mój osobisty faworyt to mroczne lodowe postapo z cyberpunkiem na planecie Ash. Poza tym generatory nowych światów więc hulać można.
https://polter.pl/rpg/Nemezis-c22841
Mr_Fisq
Administrator
Posty: 4645
Rejestracja: 21 lip 2019, 11:10
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 1206 times
Been thanked: 1417 times

Re: RPG w klimatach przygodowego kosmicznego SF

Post autor: Mr_Fisq »

ponika pisze: 17 gru 2021, 18:00 Coriolisa tłumaczyłam ja, za zgodą Fria Ligan. Teraz jest w profesjonalnej korekcie, bo niestety nieprofesjonalna nie zdała egzaminu. A ponieważ jest raczej pobocznym projektem to musimy chwilkę poczekać :)
Jakieś postępy w pracach ?:)
Sprzedam: Wiosenne porządki: Horror w Arkham - 4 cykle, dwie podstawki, Uśpieni Bogowie, Moje Miasto.
Przygarnę: Skirmishe grywalne solo, figurki do Stargrave/Frostgrave
ponika
Posty: 530
Rejestracja: 01 sty 2019, 17:25
Lokalizacja: Zagranica
Has thanked: 231 times
Been thanked: 440 times

Re: RPG w klimatach przygodowego kosmicznego SF

Post autor: ponika »

Się redaguje :)
ODPOWIEDZ