Pax Pamir/ 2nd Edition - zasady, pytania

Masz wątpliwości w sprawie zasad jakiejś gry? Zamiast pisać na forum ogólnym, wyszukaj dedykowany wątek na tym podforum i w nim zadaj pytanie.
Aras
Posty: 69
Rejestracja: 19 sty 2020, 21:40
Has thanked: 14 times
Been thanked: 14 times

Pax Pamir/ 2nd Edition - zasady, pytania

Post autor: Aras »

Ja nie rozumiem tylko jednej rzeczy w tej grze. Pisze, że akcje bonusowe można rozegrać z kart odpowiadających obecnemu aspektowi (oczywiście jedna akcja z karty). Czyli jeśli jest aspekt militarny, to rozumiem, że mając np. trzy karty z tego apsektu, mogę z każdej z nich wykonać po jednej wybranej akcji. A co z kartami z innych aspektów na moim dworze? Czy w ogóle nie mogę z nich wykonywać akcji i czekać na zmiane aspektu, czy mogę skorzystać z nich jako akcję główną?
Awatar użytkownika
detrytusek
Posty: 7329
Rejestracja: 04 maja 2015, 12:00
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 458 times
Been thanked: 1106 times

Re: Pax Pamir/ 2nd Edition (Phil Eklund, Cole Wehrle)

Post autor: detrytusek »

Aras pisze: 09 gru 2021, 12:05 Ja nie rozumiem tylko jednej rzeczy w tej grze. Pisze, że akcje bonusowe można rozegrać z kart odpowiadających obecnemu aspektowi (oczywiście jedna akcja z karty). Czyli jeśli jest aspekt militarny, to rozumiem, że mając np. trzy karty z tego apsektu, mogę z każdej z nich wykonać po jednej wybranej akcji. A co z kartami z innych aspektów na moim dworze? Czy w ogóle nie mogę z nich wykonywać akcji i czekać na zmiane aspektu, czy mogę skorzystać z nich jako akcję główną?
Możesz ale wtedy Ci się wliczy do limitu 2 akcji. Dalsze pytania o zasady kieruj w wątku z zasadami.
"Nie ma sensu wiara w rzeczy, które istnieją."

Do sprzedania: Obsession + dodatki, Gaia Project, Roll Camera

Wątek sprzedażowy
Awatar użytkownika
Geoburak
Posty: 323
Rejestracja: 29 wrz 2017, 14:32
Has thanked: 12 times
Been thanked: 11 times

Re: Pax Pamir/ 2nd Edition - zasady, pytania

Post autor: Geoburak »

A dokąd wędrują rupie po zagraniu zdrady lub darów? W instrukcji wyjaśniona jest tylko akcja budowy wyjaśniona.
Awatar użytkownika
Arkhon
Posty: 332
Rejestracja: 31 paź 2015, 02:31
Lokalizacja: Szczecin
Has thanked: 101 times
Been thanked: 169 times

Re: Pax Pamir/ 2nd Edition - zasady, pytania

Post autor: Arkhon »

Geoburak pisze: 09 gru 2021, 19:23 A dokąd wędrują rupie po zagraniu zdrady lub darów? W instrukcji wyjaśniona jest tylko akcja budowy wyjaśniona.
Tak samo od prawej na rynek.
Awatar użytkownika
Bartoszeg02
Posty: 564
Rejestracja: 25 mar 2009, 21:35
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 172 times
Been thanked: 43 times

Re: Pax Pamir/ 2nd Edition - zasady, pytania

Post autor: Bartoszeg02 »

To i ja zadam pytanie:
Każdy z graczy ma 3 sloty na podarki dla stronnictwa które aktualnie wspiera. Czy każdy wykupiony podarek zaznaczam osobnym krążkiem czy po wykupieniu pierwszego daru ustawiam się na pozycji pierwszej potem płacę 4 monety i przestawiam się na pozycję drugą i na końcu po dopłaceniu 6 przechodzę na pozycję nr 3?
ckbucu
Posty: 344
Rejestracja: 20 mar 2017, 20:56
Has thanked: 393 times
Been thanked: 548 times

Re: Pax Pamir/ 2nd Edition - zasady, pytania

Post autor: ckbucu »

Bartoszeg02 pisze: 10 gru 2021, 20:27 To i ja zadam pytanie:
Każdy z graczy ma 3 sloty na podarki dla stronnictwa które aktualnie wspiera. Czy każdy wykupiony podarek zaznaczam osobnym krążkiem czy po wykupieniu pierwszego daru ustawiam się na pozycji pierwszej potem płacę 4 monety i przestawiam się na pozycję drugą i na końcu po dopłaceniu 6 przechodzę na pozycję nr 3?
Umieszczasz, nic nie przesuwasz
Awatar użytkownika
Arkhon
Posty: 332
Rejestracja: 31 paź 2015, 02:31
Lokalizacja: Szczecin
Has thanked: 101 times
Been thanked: 169 times

Re: Pax Pamir/ 2nd Edition - zasady, pytania

Post autor: Arkhon »

Bartoszeg02 pisze: 10 gru 2021, 20:27 To i ja zadam pytanie:
Każdy z graczy ma 3 sloty na podarki dla stronnictwa które aktualnie wspiera. Czy każdy wykupiony podarek zaznaczam osobnym krążkiem czy po wykupieniu pierwszego daru ustawiam się na pozycji pierwszej potem płacę 4 monety i przestawiam się na pozycję drugą i na końcu po dopłaceniu 6 przechodzę na pozycję nr 3?
Kupujac dar, mozesz zaplacic 2/4/lub 6 i na takowym miejscu go umieścić, czasem można chieć slot na tani dar zostawić sobie na później
kamilpr
Posty: 374
Rejestracja: 05 maja 2015, 19:48
Has thanked: 25 times
Been thanked: 14 times

Re: Pax Pamir/ 2nd Edition - zasady, pytania

Post autor: kamilpr »

Mam 1 plemię + 3 armie brytyjskie (jestem lojalny Brytyjczykom. Ale w tym samym regionie jest 5 armii afgańskich - nikt nie jest lojalny Afgańczykom. Władam regionem czy nie ?
Awatar użytkownika
Otorek
Posty: 661
Rejestracja: 25 maja 2020, 18:00
Lokalizacja: Wrocław
Has thanked: 242 times
Been thanked: 358 times

Re: Pax Pamir/ 2nd Edition - zasady, pytania

Post autor: Otorek »

Nie.

Wygląda na to, że zapis w polskiej instrukcji nie był tłumaczony na podstawie najnowszej korekty autora i faktycznie może być problem z interpretacją. Podrzucam link na BGG gdzie Cole wyjaśnia tę kwestię:
https://boardgamegeek.com/thread/223853 ... 5#32478655
Awatar użytkownika
zawias
Posty: 228
Rejestracja: 08 gru 2013, 00:45
Has thanked: 4 times
Been thanked: 27 times
Kontakt:

Re: Pax Pamir/ 2nd Edition - zasady, pytania

Post autor: zawias »

Mam pytanie odnośnie obrotu monetami w grze, gdyż jednej rzeczy nie rozumiem. Przejrzałem wszystkie karty i tylko jedna karta wydarzenia daje możliwość dobrania 3 rupii z banku. Jeśli gra jest do 5 graczy, a każdy zaczyna z 4 rupiami, to maksymalna ilość rupii w grze nie może przekroczyć 23, gdyż płacąc lub/i pobierając rupie robimy to tylko pomiędzy kartami i graczami. W takim razie po co jest, aż 40 rupii w grze ?
Awatar użytkownika
Arkhon
Posty: 332
Rejestracja: 31 paź 2015, 02:31
Lokalizacja: Szczecin
Has thanked: 101 times
Been thanked: 169 times

Re: Pax Pamir/ 2nd Edition - zasady, pytania

Post autor: Arkhon »

zawias pisze: 19 gru 2021, 19:16 Mam pytanie odnośnie obrotu monetami w grze, gdyż jednej rzeczy nie rozumiem. Przejrzałem wszystkie karty i tylko jedna karta wydarzenia daje możliwość dobrania 3 rupii z banku. Jeśli gra jest do 5 graczy, a każdy zaczyna z 4 rupiami, to maksymalna ilość rupii w grze nie może przekroczyć 23, gdyż płacąc lub/i pobierając rupie robimy to tylko pomiędzy kartami i graczami. W takim razie po co jest, aż 40 rupii w grze ?
Zapominasz o ikonie "wagi" na kartach. Te wprowadzają z puli 2 rupie dla gracza zagrywającego taką kartę.
Gdy traci ją ze swojego tableau musi je zwrócić do puli, a za każdą której nie może odrzucić kartę.
Imen
Posty: 7
Rejestracja: 15 mar 2020, 00:33
Been thanked: 2 times

Re: Pax Pamir/ 2nd Edition (Phil Eklund, Cole Wehrle)

Post autor: Imen »

Witam. Potrzebuję pomocy odnośnie zasad. Chodzi o podliczanie punktów w sytuacji udanej dominacji i remisu dwóch graczy popierających dominujące stronnictwo (posiadających tyle samo punktów wpływu za patriotów, nagrody, dary). Za pierwsze miejsce jest 5 punktów ale w instrukcji napisane jest że sumuje się punkty zwycięstwa przysługujące obu remisujacym miejscom i należy podzielić je przez liczbę remisujacych graczy. Nie jest to dla mnie jasne. Może podałby ktoś jakiś przykład. Byłbym wdzięczny.

W nieudanym sprawdzeniu dominacji jest przykład z równaniem ((3+1):2). Za pierwsze miejsce są 3 punkty za drugie 1. Ale przecież obaj gracze remisują. Czemu sumuje się punkty za pierwsze i drugie miejsce. Czy może źle rozumuje.
Awatar użytkownika
Arkhon
Posty: 332
Rejestracja: 31 paź 2015, 02:31
Lokalizacja: Szczecin
Has thanked: 101 times
Been thanked: 169 times

Re: Pax Pamir/ 2nd Edition (Phil Eklund, Cole Wehrle)

Post autor: Arkhon »

Imen pisze: 27 gru 2021, 18:12 W nieudanym sprawdzeniu dominacji jest przykład z równaniem ((3+1):2). Za pierwsze miejsce są 3 punkty za drugie 1. Ale przecież obaj gracze remisują. Czemu sumuje się punkty za pierwsze i drugie miejsce. Czy może źle rozumuje.
Gdyż w przytoczonym przez Ciebie przykładzie, obaj dostaną po 2 punkty.

w przypadku 5+3+1 na dwóch, obaj dostaną po 4

gdyby to 3 remisowało w powyższym będzie to po 3 punkty.
eleader
Posty: 44
Rejestracja: 01 kwie 2020, 11:43
Been thanked: 2 times

Re: Pax Pamir/ 2nd Edition - zasady, pytania

Post autor: eleader »

Akcją- walki
Czy wybieram dowolny region w którym będzie walka czy to ma być region z karty z której wykonuje akcje walki?
Awatar użytkownika
Lothrain
Posty: 3410
Rejestracja: 18 sty 2011, 12:45
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 142 times
Been thanked: 300 times

Re: Pax Pamir/ 2nd Edition - zasady, pytania

Post autor: Lothrain »

eleader pisze: 27 gru 2021, 22:10 Akcją- walki
Czy wybieram dowolny region w którym będzie walka czy to ma być region z karty z której wykonuje akcje walki?
Dowolny region.
eleader
Posty: 44
Rejestracja: 01 kwie 2020, 11:43
Been thanked: 2 times

Re: Pax Pamir/ 2nd Edition - zasady, pytania

Post autor: eleader »

Dzieki to jeszcze do pytam:
1. w fazie porzadkowania, mogą usunac karte nadliczbową z dworu na której znajduje sie szpieg przeciwnika?
Awatar użytkownika
Arkhon
Posty: 332
Rejestracja: 31 paź 2015, 02:31
Lokalizacja: Szczecin
Has thanked: 101 times
Been thanked: 169 times

Re: Pax Pamir/ 2nd Edition - zasady, pytania

Post autor: Arkhon »

eleader pisze: 28 gru 2021, 07:44 Dzieki to jeszcze do pytam:
1. w fazie porzadkowania, mogą usunac karte nadliczbową z dworu na której znajduje sie szpieg przeciwnika?
Oczywiście możesz.
Petr
Posty: 110
Rejestracja: 31 sie 2015, 18:36
Lokalizacja: Katowice
Has thanked: 56 times
Been thanked: 10 times

Re: Pax Pamir/ 2nd Edition - zasady, pytania

Post autor: Petr »

Pytanie odnośnie zagrywania karty i łapówek. W instrukcji na stronie 11. stoi:
"Jeśli ktoś inny włada tym regionem, musisz zapłacić danemu graczowi łapówkę w rupiach równą liczbie jego plemion w danym regionie.
Za zgodą gracza władającego danym regionem część łapówki może zostać uchylona."

Czy to znaczy, że zagrywając kartę w cudzym regionie zawsze trzeba zapłacić minimum 1 pieniążek?
Awatar użytkownika
Otorek
Posty: 661
Rejestracja: 25 maja 2020, 18:00
Lokalizacja: Wrocław
Has thanked: 242 times
Been thanked: 358 times

Re: Pax Pamir/ 2nd Edition - zasady, pytania

Post autor: Otorek »

Moim zdaniem, nie, można zrezygnować z całości opłaty. Angielska instrukcja:

"If someone else is that region’s ruler,
you must pay a bribe of rupees to them that is equal to the
number of the ruler’s tribes in that region. Any portion of
this cost can be waived with the permission of the ruler. If
the bribe is not paid (or waived), play continues as if the
action had never been taken."
diuks
Posty: 2
Rejestracja: 30 kwie 2021, 08:36

Re: Pax Pamir/ 2nd Edition - zasady, pytania

Post autor: diuks »

Hej, rozegrałem na razie jedną partię i w trakcie niej wyszła jedna kwestia na którą nie udało mi się wyczytać odpowiedzi w instrukcji. Pytanie moje brzmi następująco: Czym są karty polityczne? Jest to inne określenie kart patriotów?
Trafiła nam się w grze karta dworu, ze zdolnością specjalną „Ochroniarze: Twoje karty polityczne nie mogą stać się obiektem akcji zdrady”. Rozumiem sens tej zdolności, ale nie wiem jakie karty ona ochrania.
Probe9
Posty: 2452
Rejestracja: 24 sie 2018, 10:48
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 153 times
Been thanked: 648 times

Re: Pax Pamir/ 2nd Edition - zasady, pytania

Post autor: Probe9 »

diuks pisze: 23 sty 2022, 19:23 Hej, rozegrałem na razie jedną partię i w trakcie niej wyszła jedna kwestia na którą nie udało mi się wyczytać odpowiedzi w instrukcji. Pytanie moje brzmi następująco: Czym są karty polityczne? Jest to inne określenie kart patriotów?
Trafiła nam się w grze karta dworu, ze zdolnością specjalną „Ochroniarze: Twoje karty polityczne nie mogą stać się obiektem akcji zdrady”. Rozumiem sens tej zdolności, ale nie wiem jakie karty ona ochrania.
To jeden z 4 typów kart dworu (właściwie ich aspektów) występujących w grze. Karty polityczne - fioletowe, karty wywiadowcze - niebieskie, karty militarne - czerwone i karty ekonomiczne - żółte.
Spoiler:
Rabaty: Rebel = 10%, 3trolle = 7%, planszomania = 10%, planszostrefa = 11%.

Moje gry
Fojtu
Posty: 3372
Rejestracja: 10 maja 2014, 14:02
Has thanked: 555 times
Been thanked: 1259 times

Re: Pax Pamir/ 2nd Edition - zasady, pytania

Post autor: Fojtu »

diuks pisze: 23 sty 2022, 19:23 Hej, rozegrałem na razie jedną partię i w trakcie niej wyszła jedna kwestia na którą nie udało mi się wyczytać odpowiedzi w instrukcji. Pytanie moje brzmi następująco: Czym są karty polityczne? Jest to inne określenie kart patriotów?
Trafiła nam się w grze karta dworu, ze zdolnością specjalną „Ochroniarze: Twoje karty polityczne nie mogą stać się obiektem akcji zdrady”. Rozumiem sens tej zdolności, ale nie wiem jakie karty ona ochrania.
Karty polityczne to karty z symbolem korony na fioletowym tle.
pwoloszun
Posty: 452
Rejestracja: 22 mar 2016, 12:57
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 1729 times
Been thanked: 541 times
Kontakt:

Re: Pax Pamir/ 2nd Edition - zasady, pytania

Post autor: pwoloszun »

Otorek pisze: 05 sty 2022, 20:03 Moim zdaniem, nie, można zrezygnować z całości opłaty. Angielska instrukcja:

"If someone else is that region’s ruler,
you must pay a bribe of rupees to them that is equal to the
number of the ruler’s tribes in that region. Any portion of
this cost can be waived with the permission of the ruler. If
the bribe is not paid (or waived), play continues as if the
action had never been taken."
Ok,vw takim razie pytanie brzmi: czy wladca regionu moze anulowac akcje poprzez odrzucenie calej kwoty bribea?
Podcast dżentelmeni przy stole:
Awatar użytkownika
Otorek
Posty: 661
Rejestracja: 25 maja 2020, 18:00
Lokalizacja: Wrocław
Has thanked: 242 times
Been thanked: 358 times

Re: Pax Pamir/ 2nd Edition - zasady, pytania

Post autor: Otorek »

Nie, władca może tylko zdecydować o zmniejszeniu łapówki lub uchylenia się od niej. Nie ma tu słowa o zakazywaniu akcji.
Awatar użytkownika
Alucard1982
Posty: 194
Rejestracja: 26 lis 2018, 09:46
Has thanked: 15 times
Been thanked: 19 times

Re: Pax Pamir/ 2nd Edition - zasady, pytania

Post autor: Alucard1982 »

Mam pytanie dotyczące zasad Automy. Nie jest ona lojalna wobec jednej, konkretnej frakcji, więc może gromadzić nagrody, powiązane z różnymi sojuszami.
Czy podczas podliczania punktów wpływu u dominującego sojuszu (w trakcie "Sprawdzania dominacji") bierzemy pod uwagę tylko nagrody z nim powiązane, czy wszystkie?
ODPOWIEDZ