Pax Pamir/ 2nd Edition - zasady, pytania

Masz wątpliwości w sprawie zasad jakiejś gry? Zamiast pisać na forum ogólnym, wyszukaj dedykowany wątek na tym podforum i w nim zadaj pytanie.
Awatar użytkownika
Arkhon
Posty: 332
Rejestracja: 31 paź 2015, 02:31
Lokalizacja: Szczecin
Has thanked: 101 times
Been thanked: 169 times

Re: Pax Pamir/ 2nd Edition - zasady, pytania

Post autor: Arkhon »

Alucard1982 pisze: 30 sty 2022, 16:21 Mam pytanie dotyczące zasad Automy. Nie jest ona lojalna wobec jednej, konkretnej frakcji, więc może gromadzić nagrody, powiązane z różnymi sojuszami.
Czy podczas podliczania punktów wpływu u dominującego sojuszu (w trakcie "Sprawdzania dominacji") bierzemy pod uwagę tylko nagrody z nim powiązane, czy wszystkie?
Oczywiście tylko powiązane z dominującym.
Awatar użytkownika
Alucard1982
Posty: 194
Rejestracja: 26 lis 2018, 09:46
Has thanked: 15 times
Been thanked: 19 times

Re: Pax Pamir/ 2nd Edition - zasady, pytania

Post autor: Alucard1982 »

Dzięki.
To jeszcze jedna wątpliwość:
Karta Automy wskazuje, że powinna wykonać akcję Opodatkowania.
Rozumiem, że może to zrobić tylko jeżeli ma na swoim Dworze ma kartę z taką akcją?
A jeżeli karta ta należy do aktualnie preferowanego Aspektu, to Automa wykonuje tę akcję, ale nie liczy się ona do limitu 2 akcji?
Awatar użytkownika
Arkhon
Posty: 332
Rejestracja: 31 paź 2015, 02:31
Lokalizacja: Szczecin
Has thanked: 101 times
Been thanked: 169 times

Re: Pax Pamir/ 2nd Edition - zasady, pytania

Post autor: Arkhon »

Alucard1982 pisze: 31 sty 2022, 11:50 Dzięki.
To jeszcze jedna wątpliwość:
Karta Automy wskazuje, że powinna wykonać akcję Opodatkowania.
Rozumiem, że może to zrobić tylko jeżeli ma na swoim Dworze ma kartę z taką akcją?
A jeżeli karta ta należy do aktualnie preferowanego Aspektu, to Automa wykonuje tę akcję, ale nie liczy się ona do limitu 2 akcji?
Odpowiedź na oba pytania : tak.
diuks
Posty: 2
Rejestracja: 30 kwie 2021, 08:36

Re: Pax Pamir/ 2nd Edition - zasady, pytania

Post autor: diuks »

Po drugiej rozgrywce następujące wątpliwości.
1. Przy grze dwuosobowej (bez Wachanu). Udane sprawdzenie dominacji. Gracze są lojalni różnym sojuszą. Ile PW należy się temu graczowi, który jest lojalny sojuszowi z przewagą? Wg. karty pomocy gracz otrzymuje 5 pkt, a w instrukcji przyznawanie punktów opisane jest wg. punktów wpływów (1+patrioci+dary+nagrody).
Ten drugi moim zdaniem ma większy sens, bo po pierwszym sprawdzeniu dominacji może być już koniec gry.
2. Wykonuję akcję Zdrada, na karcie przeciwnika gdzie mam szpiega. Kartę mogę zgarnąć jako nagrodę, jeśli jest ona z mojego sojuszu (to jest jasne). Jeśli ta karta posiada nagrodę z innego sojuszu to mogę go zmienić na zasadach opisanych w instrukcji. MOGĘ, ale nie muszę tak? Jeśli nagroda jest z innego sojuszu to mogę ten fakt zignorować i po prostu wywalić kartę przeciwniki?
Przy okazji tego pytania. Mogę wykonać zdradę na karcie przeciwnika gdzie mam jednego szpiega, a ten gracz ma tam dwa piony?
3. Jeśli na miejsce 0. targu wchodzi wydarzenie to je rozpatrujemy i przekładamy dalej karty. Jeśli zaraz za tą kartą jest kolejne wydarzenie to rozpatrujemy je ode razu, zaraz po tym pierwszym?
Awatar użytkownika
Arkhon
Posty: 332
Rejestracja: 31 paź 2015, 02:31
Lokalizacja: Szczecin
Has thanked: 101 times
Been thanked: 169 times

Re: Pax Pamir/ 2nd Edition - zasady, pytania

Post autor: Arkhon »

diuks pisze: 04 lut 2022, 19:41 Po drugiej rozgrywce następujące wątpliwości.
1. Przy grze dwuosobowej (bez Wachanu). Udane sprawdzenie dominacji. Gracze są lojalni różnym sojuszą. Ile PW należy się temu graczowi, który jest lojalny sojuszowi z przewagą? Wg. karty pomocy gracz otrzymuje 5 pkt, a w instrukcji przyznawanie punktów opisane jest wg. punktów wpływów (1+patrioci+dary+nagrody).
Ten drugi moim zdaniem ma większy sens, bo po pierwszym sprawdzeniu dominacji może być już koniec gry.
2. Wykonuję akcję Zdrada, na karcie przeciwnika gdzie mam szpiega. Kartę mogę zgarnąć jako nagrodę, jeśli jest ona z mojego sojuszu (to jest jasne). Jeśli ta karta posiada nagrodę z innego sojuszu to mogę go zmienić na zasadach opisanych w instrukcji. MOGĘ, ale nie muszę tak? Jeśli nagroda jest z innego sojuszu to mogę ten fakt zignorować i po prostu wywalić kartę przeciwniki?
Przy okazji tego pytania. Mogę wykonać zdradę na karcie przeciwnika gdzie mam jednego szpiega, a ten gracz ma tam dwa piony?
3. Jeśli na miejsce 0. targu wchodzi wydarzenie to je rozpatrujemy i przekładamy dalej karty. Jeśli zaraz za tą kartą jest kolejne wydarzenie to rozpatrujemy je ode razu, zaraz po tym pierwszym?
1. ten kto nie jest lojalny dominującej nie dostaje punktów. Jeżeli tylko jedna osoba jest lojalna - dostaje 5 pkt i wygrywa.
2. Możesz wziąć kartę i wtedy MUSISZ zmienić sojusz, albo zrezygnować z karty i ją odrzucić. Tak możesz mieć mniej szpiegów i wciąż wykonać zdradę.
3. rozpatrujemy wydarzenie mające spaść z miejsca 0, nie wchodzące na nie. (w fazie czyszczenia/cleanupu)
eleader
Posty: 44
Rejestracja: 01 kwie 2020, 11:43
Been thanked: 2 times

Re: Pax Pamir/ 2nd Edition - zasady, pytania

Post autor: eleader »

Pytanie czy naprzyklad 3 poziom darów danej frakcji zaznaczam poprzez 3 zetony czy przesuwając jeden zeton na 3 pole ?
Awatar użytkownika
Xenir
Posty: 354
Rejestracja: 07 cze 2018, 13:42
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 150 times
Been thanked: 304 times

Re: Pax Pamir/ 2nd Edition - zasady, pytania

Post autor: Xenir »

eleader pisze: 10 lut 2022, 18:11 Pytanie czy naprzyklad 3 poziom darów danej frakcji zaznaczam poprzez 3 zetony czy przesuwając jeden zeton na 3 pole ?
Krótko mówiąc: 3 cylindry
Każdy dar to osoby cylinder (przyjadę się przy nieudanej dominacji)
Ostatnio zmieniony 11 lut 2022, 12:01 przez Xenir, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
Xenir
Posty: 354
Rejestracja: 07 cze 2018, 13:42
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 150 times
Been thanked: 304 times

Re: Pax Pamir/ 2nd Edition - zasady, pytania

Post autor: Xenir »

Edit: przypadkiem się dwa razy wysłało to samo, nie mogę usunąć tego postu
Ostatnio zmieniony 11 lut 2022, 12:01 przez Xenir, łącznie zmieniany 1 raz.
pwoloszun
Posty: 452
Rejestracja: 22 mar 2016, 12:57
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 1729 times
Been thanked: 541 times
Kontakt:

Re: Pax Pamir/ 2nd Edition - zasady, pytania

Post autor: pwoloszun »

Xenir pisze: 10 lut 2022, 18:35
eleader pisze: 10 lut 2022, 18:11 Pytanie czy naprzyklad 3 poziom darów danej frakcji zaznaczam poprzez 3 zetony czy przesuwając jeden zeton na 3 pole ?
Krótko mówiąc: 3 cylindry
Każdy dar to osoby cylinder (przyjadę się przy nieudanej dominacji)
Nie no chwila, pojedyncza kacja Gift mozna dokupic tylko JEDEN dar (o wybranym koszcie 2/4/6) i zaznaczamy to JEDNYM cylindrem.
Gift
Place one of your cylinders on one of your empty gift spaces on your loyalty dial.
Each gift will count as one influence point in your current coalition. The cost of
this action is equal to the marked price of the gift placed (2, 4, or 6).
Podcast dżentelmeni przy stole:
Fojtu
Posty: 3372
Rejestracja: 10 maja 2014, 14:02
Has thanked: 555 times
Been thanked: 1259 times

Re: Pax Pamir/ 2nd Edition - zasady, pytania

Post autor: Fojtu »

pwoloszun pisze: 11 lut 2022, 01:52
Xenir pisze: 10 lut 2022, 18:35
eleader pisze: 10 lut 2022, 18:11 Pytanie czy naprzyklad 3 poziom darów danej frakcji zaznaczam poprzez 3 zetony czy przesuwając jeden zeton na 3 pole ?
Krótko mówiąc: 3 cylindry
Każdy dar to osoby cylinder (przyjadę się przy nieudanej dominacji)
Nie no chwila, pojedyncza kacja Gift mozna dokupic tylko JEDEN dar (o wybranym koszcie 2/4/6) i zaznaczamy to JEDNYM cylindrem.
Gift
Place one of your cylinders on one of your empty gift spaces on your loyalty dial.
Each gift will count as one influence point in your current coalition. The cost of
this action is equal to the marked price of the gift placed (2, 4, or 6).
Xenirowi chodzi o to, że jak kupisz 3 dary (trzema akcjami, każdy osobno), to koniec końców na twoim kółku będą leżeć 3 cylindry (a nie jeden, który przesuwa się z daru na dar). O to było pytanie eleadera.
Awatar użytkownika
Alucard1982
Posty: 194
Rejestracja: 26 lis 2018, 09:46
Has thanked: 15 times
Been thanked: 19 times

Re: Pax Pamir/ 2nd Edition - zasady, pytania

Post autor: Alucard1982 »

Panowie (i Panie), potwierdźcie proszę, że robiąc akcję Opodatkowania z karty Kabulu, mogę opodatkować gracza z kartą Kandaharu, jeżeli władam Kandaharem...
Awatar użytkownika
misiencjusz
Posty: 200
Rejestracja: 12 sie 2020, 17:42
Lokalizacja: Rzeszów
Has thanked: 160 times
Been thanked: 111 times

Re: Pax Pamir/ 2nd Edition - zasady, pytania

Post autor: misiencjusz »

Alucard1982 pisze: 20 mar 2022, 09:48 Panowie (i Panie), potwierdźcie proszę, że robiąc akcję Opodatkowania z karty Kabulu, mogę opodatkować gracza z kartą Kandaharu, jeżeli władam Kandaharem...
Pan Misiencjusz potwierdza ;)
Rzeszów
BGG: misiencjusz; BGA: misiencjusz; TTS: 446182198
Mam i chętnie zagram Sprzedam Kupię
Aftan
Posty: 8
Rejestracja: 24 kwie 2020, 20:53
Been thanked: 1 time

Pax Pamir/ 2nd Edition - zasady, pytania

Post autor: Aftan »

Jak jest z tą dominaacją w regionie? Trzeba mieć tam plemię żeby dominować, czy tylko przewagę pionów?
Bo różne interpretacje widziałem. W instrukcji jest, że gracz dominujący musi posiadać plemię w regionie i przewagę pionów.
Awatar użytkownika
Gambit
Posty: 5226
Rejestracja: 28 cze 2006, 12:50
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 522 times
Been thanked: 1818 times
Kontakt:

Re: Pax Pamir/ 2nd Edition - zasady, pytania

Post autor: Gambit »

Aftan pisze: 25 mar 2022, 06:12 Jak jest z tą dominaacją w regionie? Trzeba mieć tam plemię żeby dominować, czy tylko przewagę pionów?
Bo różne interpretacje widziałem. W instrukcji jest, że gracz dominujący musi posiadać plemię w regionie i przewagę pionów.
Musisz mieć przynajmniej jedno plemię, a do tego przewagę pionów (czyli suma Twoich plemion i pionów sojuszu, musi być tam największa)
Awatar użytkownika
Otorek
Posty: 661
Rejestracja: 25 maja 2020, 18:00
Lokalizacja: Wrocław
Has thanked: 242 times
Been thanked: 358 times

Re: Pax Pamir/ 2nd Edition - zasady, pytania

Post autor: Otorek »

Uściślając nie liczy się "pionów" bo ktoś może pomyśleć, że do kontroli dolicza się drogi. Sumę kontroli zlicza się przez policzenie "jednostek kontroli" czyli mówiąc po ludzku plemion i armii naszego sojuszu w danym regionie.
Lehu89
Posty: 64
Rejestracja: 08 kwie 2020, 11:38
Lokalizacja: Piotrków Tryb.
Has thanked: 158 times
Been thanked: 54 times

Re: Pax Pamir/ 2nd Edition - zasady, pytania

Post autor: Lehu89 »

Polecam też ściągawkę po polsku z bgg, ułatwia pierwsze rozgrywki.
https://boardgamegeek.com/filepage/2323 ... rta-pomocy
tommyray
Posty: 1291
Rejestracja: 11 mar 2017, 14:51
Lokalizacja: Gliwice/Katowice
Has thanked: 406 times
Been thanked: 545 times
Kontakt:

Re: Pax Pamir/ 2nd Edition - zasady, pytania

Post autor: tommyray »

Otorek pisze: 25 mar 2022, 11:23 Uściślając nie liczy się "pionów" bo ktoś może pomyśleć, że do kontroli dolicza się drogi. Sumę kontroli zlicza się przez policzenie "jednostek kontroli" czyli mówiąc po ludzku plemion i armii naszego sojuszu w danym regionie.
A mam takie pytanie - KIEDY dokładnie sprawdzamy posiadanie przewagi w regionie? Zagrywam sobie samotne plemię w Kabulu, żadnych armii tam nie ma i staję się więc królem Kabulu. W kolejne turze zagrywa kolega z innego sojuszu dwie armie w tym regionie.
I co z moim królowaniem? Które jest prawdziwe:
1) Automatycznie tracę status Króla… bo sprawdzamy po każdej akcji zmieniającej stan rzeczy w regionie, i już nie mam przewagi z tytułu nowych armii innego sojuszu?
2) Albo… utrzymuję jednak status Króla bo nie weryfikujemy owej przewagi i statusu króla póki ktoś inny nie wystawi tam przynajmniej jednego swojego plemienia?
Awatar użytkownika
Otorek
Posty: 661
Rejestracja: 25 maja 2020, 18:00
Lokalizacja: Wrocław
Has thanked: 242 times
Been thanked: 358 times

Re: Pax Pamir/ 2nd Edition - zasady, pytania

Post autor: Otorek »

W grze nie istnieje faza badz akcja weryfikowania kontroli, więc zmiany są natychmiastowe. Polecam przy czytaniu zasad planszówek trzymać się pewnego cytatu:

“Do not infer or imagine more to a rule than is stated in it. When in doubt, interpret strictly”.
PapaSzlumpf
Posty: 27
Rejestracja: 31 lip 2016, 12:24
Lokalizacja: Słupsk
Has thanked: 1 time
Been thanked: 1 time

Re: Pax Pamir/ 2nd Edition - zasady, pytania

Post autor: PapaSzlumpf »

Czy przed wykonaniem dwóch akcji podstawowych mogę zrobić akcje bonusowe?
Awatar użytkownika
Otorek
Posty: 661
Rejestracja: 25 maja 2020, 18:00
Lokalizacja: Wrocław
Has thanked: 242 times
Been thanked: 358 times

Re: Pax Pamir/ 2nd Edition - zasady, pytania

Post autor: Otorek »

Tak możesz, a jeśli uda Ci się w trakcie zmienić kolor (np. akcją podstawową) to możesz zagrać kolejne akcje bonusowe z nowego koloru.
PapaSzlumpf
Posty: 27
Rejestracja: 31 lip 2016, 12:24
Lokalizacja: Słupsk
Has thanked: 1 time
Been thanked: 1 time

Re: Pax Pamir/ 2nd Edition - zasady, pytania

Post autor: PapaSzlumpf »

Nie rozumiem zapisu dotyczącego określenia czy Wahan włada danym regionem: "... dodaj liczbę jego plemion oraz najliczniejszych armii jednego sojuszu w danym regionie do jego łącznej liczby kontroli." Proszę wytłumaczcie mi o co chodzi.
Awatar użytkownika
Arkhon
Posty: 332
Rejestracja: 31 paź 2015, 02:31
Lokalizacja: Szczecin
Has thanked: 101 times
Been thanked: 169 times

Re: Pax Pamir/ 2nd Edition - zasady, pytania

Post autor: Arkhon »

PapaSzlumpf pisze: 30 sie 2022, 23:51 Nie rozumiem zapisu dotyczącego określenia czy Wahan włada danym regionem: "... dodaj liczbę jego plemion oraz najliczniejszych armii jednego sojuszu w danym regionie do jego łącznej liczby kontroli." Proszę wytłumaczcie mi o co chodzi.
Chodzi o to, że licząc siłe wakhan w rejonie liczysz najliczniejszy obecnie w rejonie kolor (bryt/rus/afgh) jako że wakhan nie ma lojalności. Plus oczywiście plemiona wakhan w rejonie.
PapaSzlumpf
Posty: 27
Rejestracja: 31 lip 2016, 12:24
Lokalizacja: Słupsk
Has thanked: 1 time
Been thanked: 1 time

Re: Pax Pamir/ 2nd Edition - zasady, pytania

Post autor: PapaSzlumpf »

Czy kupienie i automatyczne aktywowanie karty wydarzeń też kosztuje dwie akcje podstawowe?
Awatar użytkownika
Arkhon
Posty: 332
Rejestracja: 31 paź 2015, 02:31
Lokalizacja: Szczecin
Has thanked: 101 times
Been thanked: 169 times

Re: Pax Pamir/ 2nd Edition - zasady, pytania

Post autor: Arkhon »

PapaSzlumpf pisze: 03 wrz 2022, 18:32 Czy kupienie i automatyczne aktywowanie karty wydarzeń też kosztuje dwie akcje podstawowe?
Nie, jest to jedna akcja. Kupienie eventu/dominacji jest jedną akcją a rozpatrywane jest natychmiast - automatycznie, bez uzycia dodatkowych/głównych akcji.
PapaSzlumpf
Posty: 27
Rejestracja: 31 lip 2016, 12:24
Lokalizacja: Słupsk
Has thanked: 1 time
Been thanked: 1 time

Re: Pax Pamir/ 2nd Edition - zasady, pytania

Post autor: PapaSzlumpf »

Dziękuję za odpowiedź. Oto kolejne pytanie. Na rynku jest karta "Sprawdzenie dominacji", ale Wahan nie kupi jej (bo nie zdobędzie najwięcej punktów itd.). Kupuje najtańszego patriotę (dominującego sojuszu) czyli wykorzystał jedną akcję podstawową. A co może zrobić jako drugą akcję podstawową w tej turze?
ODPOWIEDZ