Brazil: Świt Imperium - pytania i wątpliwości

Masz wątpliwości w sprawie zasad jakiejś gry? Zamiast pisać na forum ogólnym, wyszukaj dedykowany wątek na tym podforum i w nim zadaj pytanie.
mineralen
Posty: 961
Rejestracja: 01 gru 2019, 19:07
Has thanked: 563 times
Been thanked: 644 times

Brazil: Świt Imperium - pytania i wątpliwości

Post autor: mineralen »

Jeżeli mam bonusowy ruch na las, to czy mogę go wykonać na zabudowany las (np. jeżeli jest tam tartak)? Czy wyłącznie jeżeli las jest niezabudowany?
To samo pytanie tyczy się kart, które liczą PZ za budynki sąsiadujące z lasem, czy liczy się do tego las zabudowany tartakiem, itp?
Awatar użytkownika
crazygandalf
Posty: 420
Rejestracja: 14 lut 2016, 16:25
Has thanked: 78 times
Been thanked: 480 times
Kontakt:

Re: Brazil: Świt Imperium - pytania i wątpliwości

Post autor: crazygandalf »

W zasadach jest informacja, że teren traci swoje właściwości jeśli zostaniem na nim wybudowany budynek. Jest teraz po prostu budynkiem, a nie lasem/żyłą/polem.
Więc nie zadziała ani bonusowy ruch, ani dodatkowe punkty za odpowiednią kartę obrazu.
traxek
Posty: 104
Rejestracja: 16 sty 2010, 12:36
Lokalizacja: Warszawa

Re: Brazil: Świt Imperium - pytania i wątpliwości

Post autor: traxek »

A ja mam pytanie odnośnie złotych kart, gdyż ich limit wynosi 3, a są one zamienne na znaczniki złota. I czy ja mogę wymienić dana kartę na znacznik złota, jeżeli mam ich więcej niż 3 i nadmiar wymieniam, czy tylko np. przy budowaniu, gdy mi brakuje jakiegoś surowca (złoto może zastępować dowolny surowiec)?
Fojtu
Posty: 3379
Rejestracja: 10 maja 2014, 14:02
Has thanked: 557 times
Been thanked: 1263 times

Re: Brazil: Świt Imperium - pytania i wątpliwości

Post autor: Fojtu »

traxek pisze: 14 gru 2021, 12:48 A ja mam pytanie odnośnie złotych kart, gdyż ich limit wynosi 3, a są one zamienne na znaczniki złota. I czy ja mogę wymienić dana kartę na znacznik złota, jeżeli mam ich więcej niż 3 i nadmiar wymieniam, czy tylko np. przy budowaniu, gdy mi brakuje jakiegoś surowca (złoto może zastępować dowolny surowiec)?
Nie możesz, można nimi tylko zapłacić koszt.
traxek
Posty: 104
Rejestracja: 16 sty 2010, 12:36
Lokalizacja: Warszawa

Re: Brazil: Świt Imperium - pytania i wątpliwości

Post autor: traxek »

A i wpadło mi jeszcze jedno pytanie:
kiedy jeden gracz wykona daną misję i przechodzimy do kolejnej ery, to znacznik poprzedniej ery kładziemy pod ostatnią wybraną akcją, czy gdzie chcemy (pod dowolną akcją)? Wydaje mi się, że pod naszą ostatnio wybraną akcją.
Fojtu
Posty: 3379
Rejestracja: 10 maja 2014, 14:02
Has thanked: 557 times
Been thanked: 1263 times

Re: Brazil: Świt Imperium - pytania i wątpliwości

Post autor: Fojtu »

traxek pisze: 14 gru 2021, 12:56 A i wpadło mi jeszcze jedno pytanie:
kiedy jeden gracz wykona daną misję i przechodzimy do kolejnej ery, to znacznik poprzedniej ery kładziemy pod ostatnią wybraną akcją, czy gdzie chcemy (pod dowolną akcją)? Wydaje mi się, że pod naszą ostatnio wybraną akcją.
Pod wybraną akcją, pod którą nie ma jeszcze znacznika.
Awatar użytkownika
seki
Moderator
Posty: 3357
Rejestracja: 04 gru 2016, 12:51
Lokalizacja: Czapury/Poznań
Has thanked: 1114 times
Been thanked: 1280 times

Re: Brazil: Świt Imperium - pytania i wątpliwości

Post autor: seki »

traxek pisze: 14 gru 2021, 12:56 A i wpadło mi jeszcze jedno pytanie:
kiedy jeden gracz wykona daną misję i przechodzimy do kolejnej ery, to znacznik poprzedniej ery kładziemy pod ostatnią wybraną akcją, czy gdzie chcemy (pod dowolną akcją)? Wydaje mi się, że pod naszą ostatnio wybraną akcją.
Pod dowolną akcją. Każdy gracz wybiera indywidualnie.
Fojtu
Posty: 3379
Rejestracja: 10 maja 2014, 14:02
Has thanked: 557 times
Been thanked: 1263 times

Re: Brazil: Imperial (Zé Mendes)

Post autor: Fojtu »

Ja już szczerze nic nie rozumiem z tych zasad ruchu przy wodzie :lol:
https://boardgamegeek.com/thread/277310 ... 0#39039430

Tej grze by się przydał porządny FAQ/Errata :D
Relo
Posty: 222
Rejestracja: 09 gru 2014, 09:32
Has thanked: 15 times
Been thanked: 33 times

Re: Brazil: Świt Imperium - pytania i wątpliwości

Post autor: Relo »

Czy kafelek odkryć -Ekspedycja po wygranej walce, jest odrzucany z gry, trafia do zwycięzcy, czy pozostaje na swoim polu, aby inni gracze (lub wciąż ten sam) mogli czerpać z niego profity?

Wydaje się, że powinien trafić do pierwszego gracza, który zwycięży w walce. Polska instrukcja milczy, z angielskiej wynika że trafia do nas.
Jak grać...
Fojtu
Posty: 3379
Rejestracja: 10 maja 2014, 14:02
Has thanked: 557 times
Been thanked: 1263 times

Re: Brazil: Świt Imperium - pytania i wątpliwości

Post autor: Fojtu »

Relo pisze: 28 gru 2021, 15:25 Czy kafelek odkryć -Ekspedycja po wygranej walce, jest odrzucany z gry, trafia do zwycięzcy, czy pozostaje na swoim polu, aby inni gracze (lub wciąż ten sam) mogli czerpać z niego profity?

Wydaje się, że powinien trafić do pierwszego gracza, który zwycięży w walce. Polska instrukcja milczy, z angielskiej wynika że trafia do nas.
Jak grać...
Wypada z gry, w zasadzie może to i sobie zatrzymać gracz, ale nie ma to kompletnie znaczenia.
Lomax1983
Posty: 54
Rejestracja: 22 sie 2018, 22:44
Lokalizacja: Wejherowo
Has thanked: 14 times
Been thanked: 2 times

Re: Brazil: Świt Imperium - pytania i wątpliwości

Post autor: Lomax1983 »

Dwie sprawy:
1. W instrukcji koszt wybudowania tartaku to 1 trzcina natomiast na planszetkach graczy 1 trzcina lub 1 kawa. Gdzie jest poprawnie???
Obrazek

Obrazek

2. Pozyskałem obraz który umożliwiał mi dobranie dowolnej karty misji. Finalnie wyszło tak że miałem 2 kart misji I ery. Czy mogę zrealizować obie karty misji i wybudować dwa pałace??
Fojtu
Posty: 3379
Rejestracja: 10 maja 2014, 14:02
Has thanked: 557 times
Been thanked: 1263 times

Re: Brazil: Świt Imperium - pytania i wątpliwości

Post autor: Fojtu »

Lomax1983 pisze: 28 gru 2021, 15:47 Dwie sprawy:
1. W instrukcji koszt wybudowania tartaku to 1 trzcina natomiast na planszetkach graczy 1 trzcina lub 1 kawa. Gdzie jest poprawnie???

2. Pozyskałem obraz który umożliwiał mi dobranie dowolnej karty misji. Finalnie wyszło tak że miałem 2 kart misji I ery. Czy mogę zrealizować obie karty misji i wybudować dwa pałace??
1.Poprawnie jest na planszetce, potwierdzone przez autorów
https://boardgamegeek.com/thread/276583 ... ng-sawmill

2. Tak, możesz wypełnić tyle misji ile chcesz o ile spełniasz warunki.
Awatar użytkownika
addekk
Posty: 642
Rejestracja: 28 gru 2018, 11:54
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 44 times
Been thanked: 103 times

Re: Brazil: Świt Imperium - pytania i wątpliwości

Post autor: addekk »

Czy na potrzeby spełnienia misji/punktowania pałaców traktujemy przejęte budynki jak swoje?

Czy przejmując miasto regionalne mogę spełnić dzięki temu kartę misji drugiego poziomu?

Czy przejmując plantacje bawełny i mając wybudowany pałac nr 4 bodajże przejęta plantacja da mi w sumie 4pkt (2 za budynek+2 z pałacu)?
I analogicznie czy przeciwnik jeśli straci taka plantacje to dostanie tylko 2 pkt czy 0 jeśli ma wybudowany taki pałac?

Czy przejęty pałac zmienia coś w punktowaniu?
Weźże chodźże grać BGG
Fojtu
Posty: 3379
Rejestracja: 10 maja 2014, 14:02
Has thanked: 557 times
Been thanked: 1263 times

Re: Brazil: Świt Imperium - pytania i wątpliwości

Post autor: Fojtu »

addekk pisze: 12 sty 2022, 09:46 Czy na potrzeby spełnienia misji/punktowania pałaców traktujemy przejęte budynki jak swoje?

Czy przejmując miasto regionalne mogę spełnić dzięki temu kartę misji drugiego poziomu?

Czy przejmując plantacje bawełny i mając wybudowany pałac nr 4 bodajże przejęta plantacja da mi w sumie 4pkt (2 za budynek+2 z pałacu)?
I analogicznie czy przeciwnik jeśli straci taka plantacje to dostanie tylko 2 pkt czy 0 jeśli ma wybudowany taki pałac?

Czy przejęty pałac zmienia coś w punktowaniu?
1. Tak
2. Tak
3. Dostajesz 2 pkty (pałac nie bonusuje budynków przeciwnika), przeciwnik dostaje 0. Punkty z pałacu są za wybudowane przez Ciebie i kontrolowane budynki.
4. Nie
Ostatnio zmieniony 12 sty 2022, 10:39 przez Fojtu, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
seki
Moderator
Posty: 3357
Rejestracja: 04 gru 2016, 12:51
Lokalizacja: Czapury/Poznań
Has thanked: 1114 times
Been thanked: 1280 times

Re: Brazil: Świt Imperium - pytania i wątpliwości

Post autor: seki »

Fojtu pisze: 12 sty 2022, 09:59
addekk pisze: 12 sty 2022, 09:46 Czy na potrzeby spełnienia misji/punktowania pałaców traktujemy przejęte budynki jak swoje?

Czy przejmując miasto regionalne mogę spełnić dzięki temu kartę misji drugiego poziomu?

Czy przejmując plantacje bawełny i mając wybudowany pałac nr 4 bodajże przejęta plantacja da mi w sumie 4pkt (2 za budynek+2 z pałacu)?
I analogicznie czy przeciwnik jeśli straci taka plantacje to dostanie tylko 2 pkt czy 0 jeśli ma wybudowany taki pałac?

Czy przejęty pałac zmienia coś w punktowaniu?
1. Tak
2. Tak
3. Tak, dostajesz 4 pkty, przeciwnik dostaje 0. Punkty z pałacu są za kontrolowane budynki.
4. Nie
Twoje odpowiedzi wynikają z instrukcji? Chodzi mi o 2 pierwsze odpowiedzi dotyczące spełniania warunków misji. Sam się nad tym do tej pory nie musiałem zastanawiać ale kojarzę, że jest tam coś w stylu, że własność budynku się nie zmienia tylko okupujemy go uzyskując dostęp do zasobów więc bez dostępu do klaryfikacji tej zasady osobiście powiedział bym, że budynki okupowane nie wpływają na spełnienie kart misji. Podaj proszę źródło jakim się posiłkujesz.
Fojtu
Posty: 3379
Rejestracja: 10 maja 2014, 14:02
Has thanked: 557 times
Been thanked: 1263 times

Re: Brazil: Świt Imperium - pytania i wątpliwości

Post autor: Fojtu »

seki pisze: 12 sty 2022, 10:27
Fojtu pisze: 12 sty 2022, 09:59
addekk pisze: 12 sty 2022, 09:46 Czy na potrzeby spełnienia misji/punktowania pałaców traktujemy przejęte budynki jak swoje?

Czy przejmując miasto regionalne mogę spełnić dzięki temu kartę misji drugiego poziomu?

Czy przejmując plantacje bawełny i mając wybudowany pałac nr 4 bodajże przejęta plantacja da mi w sumie 4pkt (2 za budynek+2 z pałacu)?
I analogicznie czy przeciwnik jeśli straci taka plantacje to dostanie tylko 2 pkt czy 0 jeśli ma wybudowany taki pałac?

Czy przejęty pałac zmienia coś w punktowaniu?
1. Tak
2. Tak
3. Tak, dostajesz 4 pkty, przeciwnik dostaje 0. Punkty z pałacu są za kontrolowane budynki.
4. Nie
Twoje odpowiedzi wynikają z instrukcji? Sam się nad tym do tej pory nie musiałem zastanawiać ale kojarzę, że jest tam coś w stylu, że własność budynku się nie zmienia tylko okupujemy go uzyskując dostęp do zasobów więc bez dostępu do klaryfikacji tej zasady osobiście powiedział bym, że budynki okupowane nie wpływają na spełnienie kart misji. Podaj proszę źródło jakim się posiłkujesz.
Faktycznie pałac nie punktuje, bo jest built and control, myślałem że jest tylko control.
Czyli:
1. Tak, https://boardgamegeek.com/thread/277965 ... 7#39089257
2. Tak, https://boardgamegeek.com/thread/277965 ... 7#39089257
3. Liczy się dla Ciebie jako 2 pkty tylko z budynku, dla przeciwnika nie liczy się do pałacu.
4. Nie, https://boardgamegeek.com/thread/2769748/conquer-palace
Str 19: If an attacking player wins a combat on an opponent’s Building or City, they seize control of it. I
_leigam_
Posty: 943
Rejestracja: 25 kwie 2018, 20:19
Has thanked: 112 times
Been thanked: 196 times

Re: Brazil: Imperial (Zé Mendes)

Post autor: _leigam_ »

Leser pisze:
Gdzie jest dostępna errata do instrukcji?
Preferuje: średnie/ciężkie euro, rywalizacja. Gram we wszystko :D
Niezwiązany z branżą.


NA SPRZEDAŻ Wyspa dinozaurów i inne
Awatar użytkownika
trixon
Posty: 629
Rejestracja: 24 sie 2020, 10:08
Has thanked: 256 times
Been thanked: 288 times

Re: Brazil: Świt Imperium - pytania i wątpliwości

Post autor: trixon »

Cześć,

Jak jest z punktowaniem zagranych kart Ery? Punktują tylko te zagrane jako pierwsze w danej erze, czy każda zagrana karta ery niezależnie kiedy została zagrana?
Fojtu
Posty: 3379
Rejestracja: 10 maja 2014, 14:02
Has thanked: 557 times
Been thanked: 1263 times

Re: Brazil: Świt Imperium - pytania i wątpliwości

Post autor: Fojtu »

trixon pisze: 13 maja 2022, 15:31 Cześć,

Jak jest z punktowaniem zagranych kart Ery? Punktują tylko te zagrane jako pierwsze w danej erze, czy każda zagrana karta ery niezależnie kiedy została zagrana?
Punktuje każda, trzeciej ery nawet te niezgrane.
sewerjan
Posty: 50
Rejestracja: 11 maja 2017, 19:16
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 59 times
Been thanked: 8 times

Re: Brazil: Świt Imperium - pytania i wątpliwości

Post autor: sewerjan »

Rozumiem, że korzystając z jednej akcji handlu mogę np. wymienić 4 surowce na 4 złota oraz dwie karty bitewne na złoto i złota kartę? Trochę to mocne, ale "W ramach jednej akcji możesz wykonać tyle wymian, ile chcesz" (str. 11 instrukcji). Ogranicza mnie tylko limit zasobów na planszetce?
Awatar użytkownika
wallace
Posty: 34
Rejestracja: 07 sty 2022, 09:34
Lokalizacja: Sosnowiec
Has thanked: 42 times
Been thanked: 12 times
Kontakt:

Re: Brazil: Świt Imperium - pytania i wątpliwości

Post autor: wallace »

1. Akcja rekrutacja rozbitej jednostki - rozumiem, że rekrutując jednostkę po przegranej bitwie również mogę dobrać kartę bitewną?
2. Akcja budowa miasta regionalnego lub budynku trzeciej ery na budynkach pierwszej oraz drugiej ery - Można budować na budynku na którym znajdują się surowce/zasoby ? Jeśli tak, to rozumiem, że są odrzucane z razem z kafelkiem budynku?
Magdor
Posty: 10
Rejestracja: 10 mar 2021, 07:01
Has thanked: 5 times
Been thanked: 2 times

Re: Brazil: Świt Imperium - pytania i wątpliwości

Post autor: Magdor »

Cześć,

Jeśli mamy już jakiś pałac to czy możemy na tym budynku zbudować miasto?
Awatar użytkownika
wallace
Posty: 34
Rejestracja: 07 sty 2022, 09:34
Lokalizacja: Sosnowiec
Has thanked: 42 times
Been thanked: 12 times
Kontakt:

Re: Brazil: Świt Imperium - pytania i wątpliwości

Post autor: wallace »

Magdor pisze: 13 lip 2022, 21:18Jeśli mamy już jakiś pałac to czy możemy na tym budynku zbudować miasto?
Nie można.
Spoiler:
Awatar użytkownika
piotrest
Posty: 162
Rejestracja: 01 lut 2010, 14:03
Lokalizacja: Włocławek
Has thanked: 21 times
Been thanked: 7 times

Re: Brazil: Świt Imperium - pytania i wątpliwości

Post autor: piotrest »

Fojtu pisze: 13 maja 2022, 15:33
trixon pisze: 13 maja 2022, 15:31 Cześć,

Jak jest z punktowaniem zagranych kart Ery? Punktują tylko te zagrane jako pierwsze w danej erze, czy każda zagrana karta ery niezależnie kiedy została zagrana?
Punktuje każda, trzeciej ery nawet te niezgrane.
Czy przy punktowaniu za te niezagrane karty III ery mogę też postawić pałac (czy tylko dotyczy to gracza wywołującego zakończenie gry)? Wydaje mi się, że nie.
Fojtu
Posty: 3379
Rejestracja: 10 maja 2014, 14:02
Has thanked: 557 times
Been thanked: 1263 times

Re: Brazil: Świt Imperium - pytania i wątpliwości

Post autor: Fojtu »

piotrest pisze: 23 sie 2022, 10:44
Fojtu pisze: 13 maja 2022, 15:33
trixon pisze: 13 maja 2022, 15:31 Cześć,

Jak jest z punktowaniem zagranych kart Ery? Punktują tylko te zagrane jako pierwsze w danej erze, czy każda zagrana karta ery niezależnie kiedy została zagrana?
Punktuje każda, trzeciej ery nawet te niezgrane.
Czy przy punktowaniu za te niezagrane karty III ery mogę też postawić pałac (czy tylko dotyczy to gracza wywołującego zakończenie gry)? Wydaje mi się, że nie.
Misję wypełniasz w swojej turze, więc na koniec gry już jest po ptokach. Swoją drogą nie bardzo widzę gdzie byłaby sytuacja kiedy nie wypełniasz misji w swojej turze a masz ją całą skończoną na koniec gry. To jest dość specyficzny przypadek, może jak ktoś opuści Twój budynek w międzyczasie
ODPOWIEDZ