Etherfields - zasady, pytania

Masz wątpliwości w sprawie zasad jakiejś gry? Zamiast pisać na forum ogólnym, wyszukaj dedykowany wątek na tym podforum i w nim zadaj pytanie.
steps0n
Posty: 26
Rejestracja: 09 sty 2021, 19:23
Has thanked: 2 times
Been thanked: 2 times

Re: Etherfields - zasady, pytania

Post autor: steps0n »

Ikari pisze: 19 gru 2021, 16:52 Czy mogę podczas pasowania tury/rundy odrzucić z ręki niepotrzebne karty by dobrać na początku następnej więcej ( coś jak w nemesis ? ).
"Zanim dobierzesz karty, możesz odrzucić z ręki dowolną ich liczbę"
Instrukcja, strona 8 - Struktura Tury
Awatar użytkownika
Ikari
Posty: 195
Rejestracja: 20 gru 2019, 23:11
Has thanked: 11 times
Been thanked: 42 times

Re: Etherfields - zasady, pytania

Post autor: Ikari »

Czy zdolności maski "szczęście" może przerzucić rzut innego gracza ?
Bysztel
Posty: 72
Rejestracja: 23 lis 2020, 23:39
Has thanked: 14 times
Been thanked: 13 times

Re: Etherfields - zasady, pytania

Post autor: Bysztel »

Myślę że nie, nic na to nie wskazuje na to żebyś mógł ingerować w akcję innego gracza.
Awatar użytkownika
Ikari
Posty: 195
Rejestracja: 20 gru 2019, 23:11
Has thanked: 11 times
Been thanked: 42 times

Re: Etherfields - zasady, pytania

Post autor: Ikari »

Bysztel pisze: 19 gru 2021, 18:10 Myślę że nie, nic na to nie wskazuje na to żebyś mógł ingerować w akcję innego gracza.
Na masce jest zapis że możesz przerzucić dowolny rzut kostką. Rozumuje że na pewno swój ale także rzut ruchu istoty a zatem wychodzi że może i rzut innego gracza ?
Awatar użytkownika
grzeslaw90
Posty: 1750
Rejestracja: 20 lis 2013, 18:53
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 179 times
Been thanked: 437 times
Kontakt:

Re: Etherfields - zasady, pytania

Post autor: grzeslaw90 »

Ikari pisze: 19 gru 2021, 18:57
Bysztel pisze: 19 gru 2021, 18:10 Myślę że nie, nic na to nie wskazuje na to żebyś mógł ingerować w akcję innego gracza.
Na masce jest zapis że możesz przerzucić dowolny rzut kostką. Rozumuje że na pewno swój ale także rzut ruchu istoty a zatem wychodzi że może i rzut innego gracza ?
Ty możesz przerzucić dowolny ale nie możesz rzucać kostką za innego gracza.
pawianlsm
Posty: 191
Rejestracja: 08 gru 2015, 18:26
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 27 times
Been thanked: 43 times

Re: Etherfields - zasady, pytania

Post autor: pawianlsm »

Ikari pisze: 19 gru 2021, 17:28 Czy zdolności maski "szczęście" może przerzucić rzut innego gracza ?
Po pierwsze to wydaje mi się, że powinniśmy zacząć używać spoilerów.
Po drugie co do użycia maski szczęścia to:
Spoiler:
Awatar użytkownika
Coen
Posty: 2492
Rejestracja: 14 wrz 2011, 11:38
Lokalizacja: Warszawa, Sulejówek
Has thanked: 423 times
Been thanked: 126 times

Re: Etherfields - zasady, pytania

Post autor: Coen »

Mam pytanie odnośnie zapisu gry w trakcie Snu. Instrukcja mówi, że należy rozpatrzeć kartę śmierci bohaterów.
Czy to znaczy, że zapisanie gry w trakcie Snu to tak de facto przerwanie tego Snu i powrót na mapę Świata Snu do lokacji Przebudzenie??
Powiem szczerze, że nie wiedzieliśmy jak mamy zagrać, ostatecznie zrobiliśmy zdjęcia wszystkim komponentom i będziemy grać dalej przerwany Sen, ale ta część instrukcji wydaje nam się nie tyle niejasna co dziwna.
Przerwanie gry po rozegraniu kilku drzemek w trakcie pobytu na mapie Świata Snu też jest bez sensu, gdyż tracimy wszystkie klucze :/
Kiedy tak de facto opłaca skorzystać się z tej mechaniki zapisu?
Mam takie gry,
a zastanawiam się jeszcze nad tymi
ⓘ 𝗢𝗳𝗳𝗶𝗰𝗶𝗮𝗹 𝘀𝗼𝘂𝗿𝗰𝗲𝘀 𝘀𝘁𝗮𝘁𝗲𝗱 𝘁𝗵𝗮𝘁 𝘁𝗵𝗶𝘀 𝗶𝘀 𝗳𝗮𝗹𝘀𝗲 𝗮𝗻𝗱 𝗺𝗶𝘀𝗹𝗲𝗮𝗱𝗶𝗻𝗴
pawianlsm
Posty: 191
Rejestracja: 08 gru 2015, 18:26
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 27 times
Been thanked: 43 times

Re: Etherfields - zasady, pytania

Post autor: pawianlsm »

Coen pisze: 19 gru 2021, 20:56
Spoiler:
Niestety tak to wygląda. Ja mam to szczęście, że grę zostawiam pod blatem i wracam kiedy chcę. Najlepiej zrobić save po śnie, gdy nie mamy już kluczy ;).
Awatar użytkownika
Ikari
Posty: 195
Rejestracja: 20 gru 2019, 23:11
Has thanked: 11 times
Been thanked: 42 times

Re: Etherfields - zasady, pytania

Post autor: Ikari »

Postaram się pisać bardziej ogólnie.

Przedmioty :

1) Jeżeli w jakimś momencie gry musimy "spojrzciec" na pulę przedmiotów XYZ i zdobywamy 1 z nich to oglądamy te przedmioty czy losujemy ? Czytałem po ang i po polsku i dla mnie nie jest to jednoznaczne

2) jeżeli zdobywamy przedmiot i mamy wolne miejsce to wstawiamy go do od razu aktywnego przedmiotu jeżeli nie mamy miejsca przedmiot leci do "schowka" ?

3) SEN : W CIEMNOŚCIACH ALE...
Spoiler:
Ostatnio zmieniony 19 gru 2021, 21:59 przez Ikari, łącznie zmieniany 1 raz.
pawianlsm
Posty: 191
Rejestracja: 08 gru 2015, 18:26
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 27 times
Been thanked: 43 times

Re: Etherfields - zasady, pytania

Post autor: pawianlsm »

Ikari pisze: 19 gru 2021, 21:44
Spoiler:
Tu trochę zgaduje, ale napiszę jak my graliśmy.
1) tasowaliśmy tę talię na początku, a później dobieraliśmy kartę z góry.
2) moim zdaniem tekst odnosi się do Marzyciela który rozpatruje skrypt :).
Bysztel
Posty: 72
Rejestracja: 23 lis 2020, 23:39
Has thanked: 14 times
Been thanked: 13 times

Re: Etherfields - zasady, pytania

Post autor: Bysztel »

Ikari pisze: 19 gru 2021, 21:44 2) jeżeli zdobywamy przedmiot i mamy wolne miejsce to wstawiamy go do od razu aktywnego przedmiotu jeżeli nie mamy miejsca przedmiot leci do "schowka" ?
Jak masz wszystkie sloty zajęte, to możesz jeden aktywny przedmiot przenieść do schowka, a ten nowo zyskany od razu aktywować.

A to wyjaśnienie odnośnie przerzucania rzutów innych graczy mnie bardzo dziwi. Jak mogę JA przerzucać coś, czego wczesniej JA nie rzucałem? Jak mogę zrobić re-roll, jak nie zrobiłem najpierw rolla? No ale niech im będzie...
Awatar użytkownika
Ikari
Posty: 195
Rejestracja: 20 gru 2019, 23:11
Has thanked: 11 times
Been thanked: 42 times

Re: Etherfields - zasady, pytania

Post autor: Ikari »

umiejętności Śniących na rewersie ich kart Wpływu :

Czy tych zdolności możemy używać ile razy chcemy na turę/rundę ? (oczywiście płacąc ich koszt i odrzucając kartę z wierzchu ) . Tutaj głównie zdolność kostuchy wydaje się bardzo mocna, wręcz OP.

przykład oczywistego podstawowego combo
Spoiler:
Przynajmniej na początku gry gdy w decku mamy same podstawowe 22 karty to wydaje się BARDZO silne. Chyba że ja to źle rozumiem.
Cypek83
Posty: 20
Rejestracja: 14 lis 2021, 16:52
Has thanked: 9 times

Re: Etherfields - zasady, pytania

Post autor: Cypek83 »

Pytanie odnośnie pierwszej rozgrywki i tutoraila, Panie i Panowie. Mało znaczące najpewniej ale ciekawi mnie jak to zinterpretowaliście.
Po wyłożeniu kafelek na polu A2, A3 (I-01 Setup, I-01Z) i pojawieniu się Karty dziwctwa na polu A2 dwa pola zostają zablokowane ścianami.
W wyniku ataku przesuwasz przeciwnika na zablokowane pole (w miejscu gdzie może się pojawić, oczywiście.) Na polu (zablokowanym przez ściany) znajdującym się na kafelku wyłożonym w miejscu A3 są dwie opcje do wyboru: "Wejście do sekretnego tunelu" i "otwórz, zamknij drzwi"(1 zielony zamiar, s. 083).

Moje pytanie. W takiej sytuacji jak powyżej, jeżeli nie zamknęliście drzwi, mimo że kafelek lewy z prawym oddziela ściana, przeciwnik może przez nie przejść czy jednak istotna jest dla niego ściana?

Skrypt mówi że trzeba położyć żeton na ścianie by zablokować drzwi.
Ja ich nie zamknąłem i zagrałem tak że przeciwnik po prostu przez nie przeszedł.
Awatar użytkownika
Ikari
Posty: 195
Rejestracja: 20 gru 2019, 23:11
Has thanked: 11 times
Been thanked: 42 times

Re: Etherfields - zasady, pytania

Post autor: Ikari »

Cypek83 pisze: 28 gru 2021, 13:40 Pytanie odnośnie pierwszej rozgrywki i tutoraila, Panie i Panowie. Mało znaczące najpewniej ale ciekawi mnie jak to zinterpretowaliście.
Po wyłożeniu kafelek na polu A2, A3 (I-01 Setup, I-01Z) i pojawieniu się Karty dziwctwa na polu A2 dwa pola zostają zablokowane ścianami.
W wyniku ataku przesuwasz przeciwnika na zablokowane pole (w miejscu gdzie może się pojawić, oczywiście.) Na polu (zablokowanym przez ściany) znajdującym się na kafelku wyłożonym w miejscu A3 są dwie opcje do wyboru: "Wejście do sekretnego tunelu" i "otwórz, zamknij drzwi"(1 zielony zamiar, s. 083).

Moje pytanie. W takiej sytuacji jak powyżej, jeżeli nie zamknęliście drzwi, mimo że kafelek lewy z prawym oddziela ściana, przeciwnik może przez nie przejść czy jednak istotna jest dla niego ściana?

Skrypt mówi że trzeba położyć żeton na ścianie by zablokować drzwi.
Ja ich nie zamknąłem i zagrałem tak że przeciwnik po prostu przez nie przeszedł.
DRZWI na A3 są do pewnego momentu, i one mogą być zamykane i otwierane. Jeżeli dobierzesz nowy sekret ( nie dziwactwo ) który "nadpisuje" tą lokalizacje to te drzwi przestają po prostu istnieć nie ważne czy były zamknięte i tworzy się cały czas otwarte przejście. Istota nie może przechodzić przez ściany i zamknięte drzwi ale może być TELEPORTOWANA ( mowa o tym w instrukcji ). Więc nie, istota nie powinna przechodzić.

Polecam obejrzeć > https://youtu.be/P7hj9m3ihPU , cały tutorial oparty właśnie na tym wprowadzającym scenariuszu.
Cypek83
Posty: 20
Rejestracja: 14 lis 2021, 16:52
Has thanked: 9 times

Re: Etherfields - zasady, pytania

Post autor: Cypek83 »

Ikari pisze: 28 gru 2021, 17:40
Cypek83 pisze: 28 gru 2021, 13:40 Pytanie odnośnie pierwszej rozgrywki i tutoraila, Panie i Panowie. Mało znaczące najpewniej ale ciekawi mnie jak to zinterpretowaliście.
Po wyłożeniu kafelek na polu A2, A3 (I-01 Setup, I-01Z) i pojawieniu się Karty dziwctwa na polu A2 dwa pola zostają zablokowane ścianami.
W wyniku ataku przesuwasz przeciwnika na zablokowane pole (w miejscu gdzie może się pojawić, oczywiście.) Na polu (zablokowanym przez ściany) znajdującym się na kafelku wyłożonym w miejscu A3 są dwie opcje do wyboru: "Wejście do sekretnego tunelu" i "otwórz, zamknij drzwi"(1 zielony zamiar, s. 083).

Moje pytanie. W takiej sytuacji jak powyżej, jeżeli nie zamknęliście drzwi, mimo że kafelek lewy z prawym oddziela ściana, przeciwnik może przez nie przejść czy jednak istotna jest dla niego ściana?

Skrypt mówi że trzeba położyć żeton na ścianie by zablokować drzwi.
Ja ich nie zamknąłem i zagrałem tak że przeciwnik po prostu przez nie przeszedł.
DRZWI na A3 są do pewnego momentu, i one mogą być zamykane i otwierane. Jeżeli dobierzesz nowy sekret ( nie dziwactwo ) który "nadpisuje" tą lokalizacje to te drzwi przestają po prostu istnieć nie ważne czy były zamknięte i tworzy się cały czas otwarte przejście. Istota nie może przechodzić przez ściany i zamknięte drzwi ale może być TELEPORTOWANA ( mowa o tym w instrukcji ). Więc nie, istota nie powinna przechodzić.

Polecam obejrzeć > https://youtu.be/P7hj9m3ihPU , cały tutorial oparty właśnie na tym wprowadzającym scenariuszu.
Dzięki za odpowiedź. Oglądałem tutarial z OnTable już parę razy. W sumie (grałem dosyć późno) przeczytałem skrypt 083 (i wcześniejsze) jeszcze raz. Jest już dla mnie jasne. Zagrałem dobrze, bo drzwi zostawiłem otwarte.
Bysztel
Posty: 72
Rejestracja: 23 lis 2020, 23:39
Has thanked: 14 times
Been thanked: 13 times

Re: Etherfields - zasady, pytania

Post autor: Bysztel »

Pytanie ogólne dotyczące snu nr 17 "szczęście na kawałku papieru".
Spoiler:
Awatar użytkownika
Coen
Posty: 2492
Rejestracja: 14 wrz 2011, 11:38
Lokalizacja: Warszawa, Sulejówek
Has thanked: 423 times
Been thanked: 126 times

Re: Etherfields - zasady, pytania

Post autor: Coen »

Powiem szczerze, że się trochę pogubiłem odnośnie sposobu zapisywania gry.
Do tej pory używaliśmy standardowego przebudzenia po przejściu całego snu, a przed wejściem w drzemki.
Na głównym wątku gry pojawiła się informacja o tym, że w update'cie 52 został zamieszczonym OODE Save System. Dodano też tłumaczenie Trybu ciągłego snu.
Jak to wszystko ze sobą najlepiej połączyć? Może jest coś lepszego niż przebudzenie, bo ono do końca mnie nie zadowala.
Mam takie gry,
a zastanawiam się jeszcze nad tymi
ⓘ 𝗢𝗳𝗳𝗶𝗰𝗶𝗮𝗹 𝘀𝗼𝘂𝗿𝗰𝗲𝘀 𝘀𝘁𝗮𝘁𝗲𝗱 𝘁𝗵𝗮𝘁 𝘁𝗵𝗶𝘀 𝗶𝘀 𝗳𝗮𝗹𝘀𝗲 𝗮𝗻𝗱 𝗺𝗶𝘀𝗹𝗲𝗮𝗱𝗶𝗻𝗴
Awatar użytkownika
Muleq
Posty: 595
Rejestracja: 13 cze 2018, 21:44
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 162 times
Been thanked: 156 times

Re: Etherfields - zasady, pytania

Post autor: Muleq »

Skoro i tak muszę to wszystko składać i segregować ( bo niestety nie mogę zostawić na stałe planszy na stole ) to dlaczego nie można zapisać gry w takim stanie w jakim się ją skończyło, ze zdobytym etherem ale i wszystkimi ranami, zablokowanymi kartami itp. ??
Awatar użytkownika
ixi24
Posty: 477
Rejestracja: 03 lut 2015, 00:23
Has thanked: 109 times
Been thanked: 41 times

Re: Etherfields - zasady, pytania

Post autor: ixi24 »

Pierwsze wspomnienie indywidualistki:
Spoiler:
Sprzedam Kupie IG

Zniżki: 3% ALEplanszowki
steps0n
Posty: 26
Rejestracja: 09 sty 2021, 19:23
Has thanked: 2 times
Been thanked: 2 times

Re: Etherfields - zasady, pytania

Post autor: steps0n »

ixi24 pisze: 01 sty 2022, 21:43 Pierwsze wspomnienie indywidualistki:
Spoiler:
Spoiler:
Awatar użytkownika
Nidhogg
Posty: 1291
Rejestracja: 13 cze 2013, 20:36
Lokalizacja: Romb Kujawski
Has thanked: 84 times
Been thanked: 49 times

Re: Etherfields - zasady, pytania

Post autor: Nidhogg »

Po paru snach w ekipie pojawiły się pytania na które nie mogę znaleźć odp w instrukcji
1. Czy w grze jest coś takiego jak handel między śniącymi? Czy śniący mogą wymieniać się czymś no eterm, kryształami?
2. W oficjalnym FAQ jest powiedziane że godziny mogę wykorzystać do ruchu ( ok to znalazłem w instrukcji) jak również by dodać tury. Jak można dzięki zegarowi dodać tury? Czy ta zasada dojdzie w trakcie gry?
3. Czy jak we śnie pojawia się kafelek potwora to czy automatycznie ten potwór pojawia się na planszy?
Spoiler:
4. I jeszcze pytanie odnośnie kart dziwactw i ikon na planszy.
Spoiler:
7% rabatu - 3Trolle
10% rabatu - Planszostrefa
Zbiórki gdzie jestem organizatorem: tu
Awatar użytkownika
yrq
Posty: 950
Rejestracja: 06 sie 2018, 10:55
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 335 times
Been thanked: 358 times

Re: Etherfields - zasady, pytania

Post autor: yrq »

Muleq pisze: 01 sty 2022, 21:30 Skoro i tak muszę to wszystko składać i segregować ( bo niestety nie mogę zostawić na stałe planszy na stole ) to dlaczego nie można zapisać gry w takim stanie w jakim się ją skończyło, ze zdobytym etherem ale i wszystkimi ranami, zablokowanymi kartami itp. ??
Bo to upierdliwe. Generalnie jak spiszesz stan stołu, kart i zasobów to niczym nie będzie różniło się od kontynuowania gry bez przebudzenia.

Ja tak grałem - porządkowałem stół, karty w kupki i przekładałem w spokojne miejsce bez chowania do pudła wszystkiego.
Void
Posty: 219
Rejestracja: 09 sie 2019, 13:18
Has thanked: 10 times
Been thanked: 84 times

Re: Etherfields - zasady, pytania

Post autor: Void »

Nidhogg pisze: 01 sty 2022, 23:56 Po paru snach w ekipie pojawiły się pytania na które nie mogę znaleźć odp w instrukcji
1. Czy w grze jest coś takiego jak handel między śniącymi? Czy śniący mogą wymieniać się czymś no eterm, kryształami?
2. W oficjalnym FAQ jest powiedziane że godziny mogę wykorzystać do ruchu ( ok to znalazłem w instrukcji) jak również by dodać tury. Jak można dzięki zegarowi dodać tury? Czy ta zasada dojdzie w trakcie gry?
3. Czy jak we śnie pojawia się kafelek potwora to czy automatycznie ten potwór pojawia się na planszy?
Spoiler:
4. I jeszcze pytanie odnośnie kart dziwactw i ikon na planszy.
Spoiler:
1. Jestem dopiero na początku po kilku snach i nie spotkałem się jeszcze z taką opcją bezpośredniego wymieniania się kryształami/eterem.
2. Jest w instrukcji. Choć wiadomo instrukcja chaotyczna i trzeba skakać po stronach (15 - zegar, 10 - talia tur) . Zużycie 1 godziny dodaje nam jedna turę. Natomiast gdy jakikolwiek efekt zezwala nam na dodanie tury bierzesz spodnią kartę ze stosu odrzuconych kart tury i umieszczasz ją na dnie stosu kart tury.
Awatar użytkownika
sin
Posty: 672
Rejestracja: 24 mar 2019, 14:59
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 175 times
Been thanked: 300 times
Kontakt:

Re: Etherfields - zasady, pytania

Post autor: sin »

Pytanie o kartę wpływu z podstawowego targu:
Spoiler:
Nidhogg pisze: 01 sty 2022, 23:56 3. Czy jak we śnie pojawia się kafelek potwora to czy automatycznie ten potwór pojawia się na planszy?
Spoiler:
Istoty co do zasady powinno dostawiać się na słowo kluczowe "Odsłoń <istotę>". Jeżeli odkrywasz kafelek istoty jakimś efektem, który nie mówi jednocześnie o odkryciu istoty (i nie ma takiej informacji na samym kafelku) to jej nie umieszczamy. W tym konkretnym śnie w skrypcie
Spoiler:
Great things are possible when one man's wisdom and an hour's effort are combined.
A sound offense has the power of roaring water, it fills every hole in an opponent's defenses.
Awatar użytkownika
ixi24
Posty: 477
Rejestracja: 03 lut 2015, 00:23
Has thanked: 109 times
Been thanked: 41 times

Re: Etherfields - zasady, pytania

Post autor: ixi24 »

Co oznacza zwrot: "przywróć kartę" ?
Sprzedam Kupie IG

Zniżki: 3% ALEplanszowki
ODPOWIEDZ